Veiligheidsraad neemt besluiten Rusland waarschuwt West-Duitsland NHM Veel vorstelijke personen naar Athene 0e Thant in moeilijkheden GEEN REDEN OM CHROESJTSJOV TE ONTMOETEN HET WEER MAAR OP CYPRUS GAAN DE GEVECHTEN DOOR „Botsing Oost- en West-Duitsiand leidt tot oorlog" Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Koninklijk Paar naar begrafenis koning Paul DE BEGRAFENIS VAN KONING PAUL VAN GRIEKENLAND IS VASTGESTELD OP DONDERDAG 12 MAART a.s. Stoffelijk overschot van koning Paul naar kathedraal van Athene President Johnson: Vtanterlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat ib—S7 Admlnlstratle-adres: Smidswaj Telefoon 0115(1- -2073 Gironummer '18150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 et. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Maandag 9 Dinsdag 10 maart 1964 20e Jaargang - No. 616£ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; irrlntmura per advertentie f 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertentie*): 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermpldlng: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer In7endlng advertenties te 's namiddags 8 uur. Voor het maandagnummer tot 10 unr v.m. Een woordvoerder van de Cyprische regering heeft meegedeeld, dat zaterdag bij gevechten te Ktiirra in het zuidwesten van Cyprus zeven Griekse Cyprioten om het leven zjjn gekomen en 35 gewond, terwijl er tweehonderd vermist worden. Dit was het hevigste ge vecht op Cyprus sinds weken. Een Cyprische regeringswoordvoer der beschuldigde de Turkse Cyprioten ervan, het vnnr te hebben geopend op burgers. De Turken wilden volgens hem hetere stellin gen Innemen vóór de komst van V. N.-troepen. Daarentegen hield een woord voerder van de Turkse Cyprio ten vol, dat Griekse Cyprioten waren begonnen. Deze waren een moskee binnengedrongen en l.adden met een bazooka op de minaret geschoten, zo zei hij. Volgens hem was aan Turks- Cyprische zijde één dode geval len. DE VRIJGELATEN GIJZE LAARS. De vice-president van Cyprus, dr. Kutchuk, die leider is van de Turkse gemeenschap op het eiland, heeft naar aanleiding van de vrijlating van 49 gijze laars van Turkse afkomst ver klaard dat minstens 177 zich nog in handen van de Griekse Cyprioten moeten bevinden. Of wel de instructies van president Makarios om alle gijzelaars vrij te laten zijn niet nagevolgd, of deze 177 Turken zijn eenvoudig vermoord, wat me het waar schijnlijkst voorkomt, aldus de vice-president. FINANCIËLE STEUN VOOR VREDESMACHT Secretaris-generaal Oe Thant heeft in een rondschrijven aan In een verklaring die het Sowjet-persbureau Tass „gemachtigd was" uit te geven, is zaterdag de waarschuwing geuit dat iedere botsing tussen West- en Oost-Duitsland een botsing en dus een wereldoorlog zou betekenen tussen de NAVO en de «organisatie van het verdrag van Warschau. Russische waarnemers zien de verklaring als de felste aanval op West-Duitsland sedert vele jaren, daar West-Duitsland als het „meest agressieve en avon- turistische" Europese land van het ogenblik wordt beschouwd. Voor het eerst spreekt de Sowjet-Unie zich duidelijk over het bewind van dr. Ludwig Er- hard uit. Naar aanleiding van het jaarverslag over 1963 van de Westduitse regering wordt gezegd dat de Westduitse bui tenlandse politiek geen enkele belangrijke verandering heeft ondergaan sinds Erhard de lei ding van Adenauer overnam. Deze politiek blijft agressief en is nog steeds op revanche uit, zo wordt gezegd. Er is volgens de verklaring geen garantie dat in de huidige sfeer van chauvinisme en groei van het militairisme in West- Duitsland geen nieuwe Hitier zal verschijnen die dezelfde len zen van mensenhaat poneert. West-Duitsland heeft al 150 mil jard mark uitgegeven voor mili- Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. L, geldig van maandagavond tot. dinsdag avond, opgemaakt te 11.15 uur. IETS HOGERE MIDDAG- TEMPERATUREN Droog weer en weinig bewol king. maar in het uiterste noor den van het land plaatselijk wol kenvelden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht hier en daar nog ma tige vorst, morgenmiddag in het algemeen iets hogere tempera turen dan vandaag. MAANDAG 9 MAART v.m. n.m. Breskens 10.18 10.55 Terneuzen 10.53 11.30 Hansweert 11.33 12.10 Walsoorden 11.43 12.20 DINSDAG 10 MAART v.m. n.m. Breskens 11.25 11.26 Temeuzen 12.01 Hansweert 0.40 12.41 Walsoorden 0.50 12.51 WOENSDAG 11 MAART v.m. n.m. Breskens 11.57 12.2' Terneuzen 0.32 12.59 Hansweert 1.12 1.39 Walsoorden 1.22 1.49 /.ON OP Mn art 8 7.11 9 7.08 .0 7.06 11 7.04 13 7-01 MAAN onder op ondei 18.32 4.1S 12.07 18.34 5.0S 13.01 18.35 5.50 14.05 18.37 6.25 15.16 18,39 6.53 16.33 taire voorbereidingen tegen Hit- Ier 90 miljard. Het tekenen van een Duits vredesverdrag blijft een drin gende taak en de huidige nog niet geregelde toestand in West- Berlijn houdt ernstige gevaren in voor de vrede in Europa, al dus de verklaring die verder zegt dat maatregelen ter ver zekering van de Europese vei ligheid in de toekomst ook be perking van de Bundeswehr moeten omvatten, daal' de West duitse strijdkrachten afmetingen hebben aangenomen welke „in strijd" zijn met de „viermogend hedenovereenkomsten". Duitse waarnemers menen dat de verklaring ten dele het ge volg is van Russische teleur stelling over de verhouding met West-Duitsland. Drie dagen ge leden gaf Tass een verklaring uit waarin Erhard ervan werd beschuldigd „revanchistische aan spraken" te maken in zijn ant woord op Chroesjtsjovs nieuw jaars oproep om geen geweld te gebruiken bij de regeling van grenskwesties. BONN REAGEERT OF SO WJET -KRITIEK De Westduitse regering heeft in scherpe bewoordingen de be schuldiging afgewezen die door de Sowjet-Unie via het persbu reau Tass werd geuit. Volgens bevoegde regerings kringen in Bonn was de Sow jet nota een propagandistisch stuk waarvan de juiste strekking nog moet worden onderzocht. Over de Sow jet-kritiek op de wijze waarop de Westduitse ambassade in Moskou het ant woord van bondskanselier Er hard op de nieuwjaarsboodschap van Chroesjtsjov overhandigde, namelijk door middel van een boodschapper, zei een woord voerder van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken dat het internationaal gebruike lijk is missieven voor andere regeringen door een bode te 'aten bezorgen. alle VN.-leden gevraagd „zo spoedig en zo gul mogelijk" een vrijwillige bijdrage te leveren in de kosten van de vredes macht op Cyprus, - daar bepaal de regeringen die troepen zul len sturen, dit niet eigen mid delen kunnen betalen. De kosten van de operatie worden op zes miljoen dollar geschat voor drie maanden. In de op 4 maart aangenomen resolutie had de Veiligheidsraad de secretaris-generaal gemach tigd zonodig een dergelijke op roep te doen uitgaan. TELEGRAM WERELD FEDERALISTEN De werkgemeenschap van jon ge wereldfederalisten heeft een telegram gezonden aan de minis ter van Buitenlandse Zaken. Hierin wordt verzocht gehoor te geven aan de oproep van de secretaris-generaal van de V. N. om vrijwillig gelden beschikbaar te stellen ter financiering van de internationale vredesmacht, die naar Cyprus zal worden ge zonden om verdere gewelddadig heden te voorkomen. Wij zouden het betreuren, wanneer door financiële midde len de Verenigde Naties hun taak niet zouden kunnen ver vullen. Hef gevolg zou zijn, dat de tegenstellingen op het eiland nog meer mensenlevens zouden eisen. Bovendien wordt het aan zien van de Verenigde Naties, de organisatie bij uitstek om de vrede in de wereld te hand haven, door een mislukking ern stig geschaad", aldus het tele gram. De plaatsvervanger en poli tieke raadgever van de V. N.- bevelhebber op Cyprus, George Howard en de Britse comman dant van de Westelijke zone, bri gade-generaal Donald Crane, zit ten als gevolg van schietpartijen ingesloten in het politiebnreau van Ktima, waar maandagoch tend weer gevechten zijn uitge broken. Zij waren naar Ktima. op het zuidwestelijke gedeelte van het eiland, gegaan óm te trachten de vechtende Turkse en Griekse in woners tot rede te brengen. Zon dag leek het erop dat de rust in dit gebied was teruggekeerd, na dat generaal Gvani en de bevel hebber van het gemeenschappe lijke bestandsleger op Cyprus, de Britse generaal Carver, in een vergadering met Cvm-ische lei ders in Ktima de belofte hadden losgekregen dat er „een volle dige en bhivende staking van het vi'™n" zou znn. Een woordvoerder van de Cy prische regering zei dat zich een nieuwe niet-uitgelokte aanval door de Turken had voorgedaan waardoor de veiligheidstroepen in actie moesten komen. Hij zei dat Turks-Cyprioten van de mi naret van een moskee in Ktima schoten losten. Volgens een Britse militaire woordvoerder waren de Turks- Cyprioten met een bestand ak koord gegaan, doch de Grieks- Cvprioten hadden dit afgewezen. De plaatselijke Grieks-Cvprische politiecommandant liet de Britse militairen weten dat hij alleen met generaal Gyanl wilde onder handelen. Deze heeft zich naar president Makarios hegeven en wordt morgen in Ktima ver wacht. Een Britse woordvoerder zei dat er onnieuw gevechten waren uitgebroken in Malia. H. M. de Koningin en Z.K. H. de Prins der Nederlanden zullen woensdagmiddag elf maart a s. naar Athene vertrekken tenein de de begrafenis van koning Panl de Eerste van Griekenland by te wonen. (Adv.) 0 KREDIETEN 0 PERSOONLIJKE LENINGEN FINANCIERINGEN kunnen een oplossing zijn voor uw financiële proble men. Inlichtingen worden gaar ne verstrekt door de BANK Nieuwstraat 22 - Tel. 2310 CYPRUS Onder het oog van een Britse parachutist wordt een Grieks- Cyprioot door een Turkse po litieman op wapens gefouil leerd, Nog steeds heerst er spanning op het door twee dracht verscheurde eiland. De volgende vorstelijke personen zullen de begrafenis bijwonen: koning Frederik van Denemarken; koningin Ingrid en de Deense prinsessen Margrethe en Benedikte; koning Gusiav Adolf van Zweden; koning Olav van Noorwegen en koning Boudewijn van België. President Johnson maakte zaterdagavond op zjjn persconferentie bekend dat zijn echtgenote, lady Bird, en oud-president Truman hem bfl de plechtigheden zullen vertegenwoordigen. Ook president Makarios zal aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot van koning Paul is zaterdag van Tatoi naar het paleis in Athene overgebracht. Maandagochtend is het stoffe- Duizenden stonden langs de weg, die de stoet nam, om het gebeuren gade te slaan. Toen de affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot was ge plaatst van het paleis vertrok, klonken lijk overschot van koning Paul'saluutschoten. De koninklijke overgebracht van liet paleis naai de kathedraal van Athene waar het opgebaard zal liggen tot de begrafenis op donderdag. J PERZISCHE REGERING AFGETREDEN De Perzische regering onder leiding van premier Assadollan Alam is zaterdag afgetreden. Men verwacht, dat de 40-jarige All Mansoer een nieuwe regering zal vormen. Ali Mansoer is secretaris-generaal van de partij „Nieuw-Perzië", die de steun van de meerderheid in het parlement heeft. President Johnson heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard president De Gaulle gaarne te zullen ontmoeten, indien er een voor beiden bevredigende regeling kan worden getroffen- Ove rigens zei hij dat hij vóór de verkiezingen geen overzeese reizen zal maken. De Verenigde Staten wensen dat Frankrijk in de gehele wereld zo krachtig mogelijk is en hopen dat er geen enkel funda menteel meningsverschil tussen beide landen bestaat. In elk geval geloofde hij dat Frankrijk en de Verenigde Staten in tijden van moeilijkheden naast elkaar zullen staan. Johnson zei dat de Ver. Sta ten de mogelijkheid zullen on derzoeken van een handelsover eenkomst op lange termijn met de Sowjet-Unie, maar hij kende nauwelijks produkten die de Ver. Staten van Rusland zouden kunnen kopen. Dit zou echter kunnen worden besproken even als de verkoop van méér graan indien de Sowjet-Unie nog nodig zou hebben. De president zag geen en kele reden om op het ogen blik een ontmoeting met pre mier Chroesjtsjov te hebben. De verbindingen tussen het Witte Huis en Chroesjtsjov zijn op het ogenblik vol doende. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. zou voor ernstige moeilijkheden staan bij zijn poging orr. een vredesmacht voor Cyprus te vormen. Brazll-'ë, dat al deelneemt aan de strijdmacht van de V. N. in het Midden-Oosten en Kongo, weigerde vrijdag om financiële redenen troepen af te staan voor de nieuwe vredesmacht. Zweden heeft laten weten, dat het in principe bereid is een bataljon van 500 a 700 man te leveren, als het tenminste niet het enige neutrale land is dat dit doet En de Ierse regering zal eerst na dere gegevens aan Oe Thant vra gen alvorens een besluit te ne men. De V. S. zijn bereid vliegtui gen voor het vervoer van de troepen naar Cyprus of andere bijdragen op logistiek gebied te leveren als Oe Thant hierom vraagt. Oe Thant zelf zou op moei lijkheden zijn gestuit by de be noeming van een bemiddelaar. Volgens doorgaans betrouwbare kringen is zijn keus gevallen op de souschef van zijn kabinet, de Guatemalteek José Rolza Benett. De Turken zouden het echter niet verstandig vinden om een functionaris van het secretariaat van de volkerenorganisatie als bemiddelaar te laten optreden en ook de Amerikanen en Rus sen zouden liever zien dat Oe Thant niet iemand van het sec retariaat voor deze belangrijke functie aanwijst. MACNAMARA IN ZUID-VIETNAM De Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, is zondagmorgen in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, aangekomen. Hij zal gedurende zijn verblijf, dat vermoedelijk een week zal duren, besprekin gen voeren met de Zuidvietna- mese leiders en met hoge Ameri kaanse functionarissen, onder wie de Amerikaanse ambassa deur in Saigon, Henry Cabot- Lodge, en de bevelhebber van de Amerikaanse troepen, gene raal Paul Harkins. „Er is geen sprake van, dat de Verenigde Staten Vietnam in de steek zullen laten. Wij zullen in dit land blijven zolang dat nodig is, tot de overwinning op de communistische agressie", zo verklaarde McNamara bij zijn aankomst in Saigon. De stad Amlechgandj (10.000 inwoners) in Nepal is groten deels door brand verwoest. Van doden wordt geen melding ge maakt. De Verenigde Staten hebben ongeveer duizend militairen uit Zuid-Vietnam teruggetrokken, maar zullen nieuwe eenheden naar dat land zenden als de toe stand dat vereist, zo zei de pre sident. EISEN VOOR POOLVLIEGERS Bemanningsleden van vlieg tuigen die de poolroute volgen, moeten een zeehond kunnen vangen en klaarmaken voor het iiner. Zij moeten ook een iglo kunnen bouwen, aldus een com muniqué dat zaterdag door de internationale organisatie voor luchtvervoer, I.A.T.A., werd ge publiceerd. kist werd voorafgegaan door een detachement politiemannen, ter wijl aan weerszijden militaire lijf wachten reden. Een militair mu ziekkorps speelde treurmuziek. Achter de lijkkist volgden geeste lijken die de ikoon, welke van het eiland Tinos naar het ziek bed van de koning was gebracht in de hoop dat een wonder zou plaatsvinden met zich meedroe gen. Achter de baar volgden koning Constantijn met zijn moeder, koningin Frederika, alsmede prinses Irene en andere leden van de koninklijke familie. Zij gingen te voet in motregen en windvlagen. De primaat van de Grieks- orthodoxe kerk, aartsbisschop Chrystostomos, celebreerde een mis van requim. De deuren van de kathedraal gingen vervolgens dicht, vier officieren als erewacht, in het gebouw achterlatend Vanavond zullen koning Con stantijn en leden van de konink lijke familie, alsmede premier Papandreou en de ministers een dienst in deze kerk vol ven. Later worden de deuren geooend om het volk in de ge'egenheid te stel len zijn overleden koning een laatste eerbewijs te brengen. Willy Brandt over de politiek voor Berlijn Burgemeester Willy Brandt van Vvest-Beriijn heeft in een cele visie-vraaggespreK gezegd, dat hij en DonusKanselier .ca nard besloten beo oen, samen te «vermen bij het uitstippelen van een beleid ten aanzien van Ber lijn. Bij hun besprekingen in oonn nadden zij de gemeen- scnappeiijme verantwooruenjK- .ïeid bevestigd van de West- nuitse regering, het Westberlijnse stadsbestuur en de drie voor- naarste parlementaire partijen om de pontiek t.a.v. Berlijn en net Duitse vraagstuk te oepaien. Volgens Branut wordt een jergenjKe samenwermng wat Beriijn betreft met de V. S., En geland en Eranrnrijk, die verant woordelijk zijn voor de verdedi ging van de stad, uiteraard ook noonzaaelijk geóclit (Ruim een weeit geleden kri tiseerde Brandt de politiek van ne Westduitse regering wat Ber- iyn aangaat en hij werd toen ooor Bonn scherp terechtge wezen.) Amerika verspilde geld bij hulp aan buitenland Bij de uitvoering van het pro gramma voor de Amerikaanse uulp aan het buitenrand is een oearag van 8Vt miljoen dollar /erspnd aan nutteioze projecten .11 Turkije en irak, zo staat in een rapport dat de Amensaanse rekenkamer aan het Huis van Afgevaardigden en de Senaat neel't doen toekomen. Voornoemd oearag is besteed voor de aan leg van wegen en spoorlijnen waaraan geen behoefte bestond en die ook niet gereed zijn ge komen. Bij het verzoek aan het congres om kredieten was een onvolledig beeld gegeven van deze zaak, aldus de Amerikaanse rekenkamer. De gewraakte pro jecten beoogden verbetering van de verbindingen tussen Turkije en Irak. De nieuwe Egyptische straaljager Volgens het gezaghebbende blad „Al Ahram" kan de nieuwe Egyptische straaljager, die zater dag met succes een proefvlucht heeft gemaakt, een snelheid van tweemaal die van het geluid be reiken. Het gevechtsvliegtuig werd geheel in Egypte ontworpen en gebouwd, aldus het blad, en is al een paar jaar één der best be waard gebleven geheimen van het land. Het toestel is heel an ders dan het straalgevechts- vliegtüig „Al Kahira", dat onge veer drie jaren geleden tijdens een mi'itaire parade zijn intrede deed en dat in het buitenland ontworpen, maar in Egypte ge bouwd werd. VANNACHT PLAATSELIJK MATIGE VORST Het K. N. M. I. deelt mede: Gedurende het weekeinde bleef de aanvoer van koude en droge continentale lucht van Polen over Duitsland naar ons 'and aanhouden. Op verschillen de plaatsen kwam daarbij ln de nacht en vroege ochtend om streeks 8 graden vorst voor. De winden namen echter vooral in 4e noordelijke provincies gelei delijk af naarmate de verbinding tussen het hogedrukgebied boven Zuid-Rusland en een ander bo ven Schotland zich over de Noordzee naar het zuiden ver plaatste. Wolkenvelden samen hangend met een zwak front bo ven de Noordzee bereikten daar bij het uiterste noorden van het land maar de uitbreiding hier van in zuidelijke richting gaat maar uiterst langzaam zodat ko mende nacht opnieuw plaatse'ijk matige vorst zal voorkomen. Wel wordt de koude lucht laag boven West Europa geleidelijk minder diep zodat de zon de temperatu ren van dag tot dag tot wat ho ger waarden doet oplopen. Zeer koud is het ook in Frank rijk en Spanje. In Perpignan bij voorbeeld vroor het 5 graden, in Limoges zelfs 10 graden, nadat daar plaatselijk ongeveer 10 cm sneeuw was geva'len. Ook in Madrid kwam 4 graden vorst voor.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1