GEVAARLIJKE UREN, DAGEN, MAANDEN OOK THUIS schoonmaakschort Ondanks de kou zal het toch weer lente worden NIEUW' DINGEHANSE Om de 1000 weken HAGERTY SILVER FOAM Kies eens een Zraterüag f maart v.y04 np: vkijk /KKTTW Pagfna 9 DAMES OPGELET; *T* F HP iwor De dood slaat toe tussen TIPS II vnouw De afgelopen dagen zijn er in de Zuid- Glnkelse schaapskudde vele lamme ren geboren: de gehele kndde bestaal uit ongeveer 190 schapen, waarbij de laatste tyd maar liefst tegen de hon derd lammeren gekomen zijn. Geen wonder, dat het in de schaapskooi af en toe een gedrang van belang is. en 12 ALS wij over het verkee" spreken, dan zijn we ons alle maal volkomen bewust van het gevaar dat dit voor ons betekent. We behoeven tenslotte ons maar even op een spits uur in de drukte te begeven om er een duidelijk beeld van te krijgen. Lawaai, stof, uitlaatgassen, auto's in lange rijen daartussen scooters, brommers, fietsen en bussen. Elk voor zich baant zich een weg door het immense gewoel en elk heeft haast, haast om op tijd op het werk, of om op tijd thuis te zijn. In veel steden zijn de straten te smal en moet men trach ten de dreigende chaos nog enigszins te beteugelen door stoplichten, éénrichtingsverkeer en ontelbare verbodsbor den, maar de moeilijkheden worden steeds groter, het ver keer intenser. Verkeersopstoppingen komen geregeld voor, met alle lawaai van dien. De politie heeft de handen vol en jaarlijks boeken wij duizenden ongelukken met dode lijke afloop. Iedereen weet welk een enorm gevaar het verkeer voor de deelnemer er aan betekent. We doen daarom op de weg vreselijk voorzichtig en als het er op aan komt, staan we alemaal nog verwonderd over het feit dat er nog zo wei nig ongelukken gebeuren, omdat het beeld wat wij te zien krijgen ons zoveel hartkloppingen bezorgt, dat we een nog groter aantal zouden verwachten. NEEN. dan de huisvrouw. Wanneer om acht uur man en kinderen het huis hebben verlaten op weg naar hun werk en naar school, heeft zij het rijk alleen en wordt ze niet door wegoiraten bedreigd. Daar in die vredige, rustige huiselijke omgeving, daar vermoedt ze geen gevaar, daar denkt zij niet aan risico's, daar verwacht zij de dood niet en toch De huishouding is in de laatste tientallen jaren bijna zo gevaarliik geworden als het verkeer op straat. Alleen spelen onachtzaamheid, lichtzinnig heid en gedachteloosheid bij ongelukken in huis een belangrijke rol, dan bij die op straat. Elk jaar weer lijden miljoenen mensen schade in hun omgeving en vele kleine kinderen in het eerste levensjaar verongelukken dodelijk ja,ook in huis! SLORDIG Eis vee! van je zelf en wed gelukkig 1 Baby, kleuter, kind, puber, volwassen dit is de normale ontwikkeling in ieder mensenleven. Tot en met het tiende jaar gaat alles als vanzelf, deze gehele ontwikkeling voltrekt zich zonder dat je er eigenlijk geestelijk jets van merkt; je bent nog totaal afhankelijk van anderen: oudere, wijzere mensen. Dij de puberteit' wordt dit wel enigszins anders. Je gaat alles veel scherper omlijnd zien, je gaat dingen ontdekken, waar je in je kindertijd eenvoudigweg niet aan gedacht zou hebben. Je ziet alles-in een veel groter verband, je leeft niet meer in je betrekkelijk veilige, beschutte eigen kinderwereldje, je komt meer onder de mensen. Je gaat eigen <deeën vormen over bepaalde onderwerpen. Je wordt eigenlijk totaal anders. Deze veranderingen zijn zowel geestelijk als lichamelijk merkbaar. Je komt in een stadium dat je rijp wordt man of vrouw te zijn. Deze gehele ont wikkeling maak je door om straks de plaats in te nemen van da volwassenen van nu. Laat deze laatste regel eens goed tot je doordringen, „Je zult straks de plaats in moeten nemen van de volwassenen van nu". Als je hier eens goed over nadenkt, alle konsekwentles die dit met zich meebrengt en alle rechten en plichten van het volwassen zijn de revue laat passeren, dan moet zich toch wel een bijzonder gevoel van je meester gaan maken. DE VERANTWOORDELIJKHEID Je zult op eigen benen komen te staan, je eigen weg moeten kiezen, je geweten zal duidelijker gaan spre ken. Dit alles maakt, dat je ook zelf aan je toekomst gaat denken. Het is dan niet meer zo, dat er voor je ge dacht wordt zoals je ouders, de onder wijzer of juffrouw, dit steeds voor je deden, nee nu zul ie zelf beslissingen moeten gaan nemen, beslissingen, die misschien wel verstrekkende gevol gen voor je kunnen bobben. Je zult verantwoordelijk worden gesteld voor je daden. Deze verantwoordelijkheid zul je persoonlijk ervaren en je zult hem ook voelen. Over het algemeen weet het groot ste gedeelte van de pubers, dat in het stadium komt, volwassen te worden, deze grote vei-antwoordeliikheid, die het zowel persoonlijk alsook voor an deren draagt, op de juiste wijze op te vangen. Zij beseffen, waar het ten slotte om gaat in het leven, en zij willen ook alles doen teneinde de idealen die zij zich hebben gesteld, en waar zij vooral in deze moeil'ike leef- tüd over dromen, verwezenlijkt te zien. Zij gaan hogere eisen stel'en aan zichzelf, om daardoor het doel dat zij voor o«en hebben, te zullen berei ken. Zij. hebben geen medelijden met zichzelf en accepteren dn ook niet van anderen, zij willen per se vooruit en gü&n ook vooruit, de een meer of minder dan de ander, al n*ar gelang de capaciteiten, die zij bezitten. TE LICHT OF TE ZWAAR Nu zijn er natuurlijk ook altijd jon geren die het met deze grote verant woordelijkheid, en de plichten welke zij ten opzichte van zichzelf en an deren hebben, niet al te nauw nemen. Zij beseffen niet, dat zij het straks zelf moeten opknappen, en dat er eens een tijd komt dat pa hen niet meer zal kunnen helpen. Zij vinden alles best en denken niet aan morgen, d.w.z. aan de toekomst. Zii vergeten echter dat mocht het met hen even tueel in maatschappelijk, dan wel in financieel opzicht mis gaan, zii dit dan enkel en alleen aan zichzelf heb ben te wijten. Er is tenslotte nog een derde groep. die alles te zwaar on te donker in ziet. Zij hebben een veel te groot ver antwoordelijkheidsgevoel en zoals je misschien wel weet. is alles waar „te" voor staat, niet zoals het behoort te zijn! Deze mensen hebben een grote angst voor de toekomst. Ze zijn bang. dat zij niet kunnen volbrengen wat zij eigenlijk het liefste zouden willen. Als zjj aan iets nieuws beginnen, dan zullen zij de capaciteiten er misschien wel voor hebben, maai- doordat zij bij zichzelf denken „dit kan ik toch niet", loopt het ook meestal op een fiasco uit. Zij moeten zorgen van dit eeuwigdurende pessimisme en min derwaardigheidscomplex af te komen, en wel zo gauw mogelijk. Laten zij eens met oudere, ervaren mensen praten, wellicht dat zij wat van hun „levenskunst" op deze mensen kun nen overbrengen. Ik maak me sterk, dat zij de toekomst en daarmee het leven, dat zo onnoemlijk rijk en ge lukkig kan zijn, ondanks atoombom men en haat van volk tegenover volk, niet zo zwart meer zu'len zien als voorheen. De jongeren die nog geen verant woordelijkheidsgevoel bezitten, wat natuurlijk afhankelijk kan ziin (en meestal is) van het milieu waar zij zich in bewegen, moeten door oudere, wijzere en verantwoordelnker lieden worden opgevangen. Dezen moeten proberen dit verantwoordelijkheids besef bij hen wakker te schudden en aan te wakkeren. Hen steeds weer wii'en op de eisen, die aan hen ge steld worden en de plichten d'e zij hebben ten opzichte van zichzelf en anderen. Zii moeten een lichtend en bliivend voorbeeld voor hen gaan be tekenen, ondat ook deze semi-vol- wassenen later een even gelukkig, zo niet nog gelukkiger leven mogen hebben, dan zij. WILL MOONS. wast zilver glanzend schoon Even wassen, afspoelen, dro gen en... uw zilver glanst mooier dan ooit. Uw handen blijven schoon! Uw juwelier Axelsestraat 46 TERNEUZEN STEEDS is dit te wijten aan slor digheden. Het zijn de slecht of on oordeelkundig beveiligde kabels en apparaten; het kokend water, dat gauw even op de grond of op een krukje is neergezet; de glijdende lo per op de pas geboendevloer van de propere huisvrouw; het is het bieek- water of het zoutzuur, dat in een li- monadefles wordt bewaard en dat door een kind wordt gedronken. Het is het op de grond hangende snoer van de strijkijzer, waarin iemand verward raakt en de pannelap, waar van het lusje aan de kraan van het gasfornuis blijft haken hetgeen de verstikkingsdood tengevolge heeft. Ongevallen door elektriciteit heb ben dikwijls de dood tengevolge, vooral wanneer het lichaam, doordat het in verbinding staat met de wa terkraan of de verwarming, goed ge aard is of vochtig is. Soms leidt een elektrische schok ook tot beenbreu ken, daar de spieren zich door de impuls plotseling sterk samentrek ken. Ook een koelkast waarvan het elektrisch contact voor het reinigen niet werd verbroken en de onbevei ligde stopcontacten, die op kinderen nu éénmaal een magische aantrek kingskracht uitoefenen, eisen jaar op jaar meer slachtoffers dan men zo op het oog zou denken en daarmee blijkt het gewone huishouden een even grote bron van gevaar als de verkeersmoloch DE TEGENZIN HET stijgen van het. aantal onge vallen vindt echter niet zijn oorzaak zoals men dikwijls beweert, in het feit dat de techniek meer en meer in huishouding en keuken doordringt. Dat bewezen de uitspraken van dok toren en statistici. Veeleer worden de huishoudelijke werkzaamheden onbewust van de hand gewezen, slechts r$et tegenzin gedaan. Hetgeen leidt tot. een snel stijgend aantal on gevallen. De moderne huisvrouw is nu één maal niet meer de huissloof uit vroe ger eeuwen, die als enig levensdoel het schoonhouden van de woning en het opvoeden van de kinderen had. Tegenwoordig wekken film, televisie en reclame in de vrouw 't gevoel op, dat huishoudelijk werk nu eenmaal een noodzakelijk kwaad is, waar mede men zo snel mogelijk moet af rekenen en waarvoor ons dan ook de modernste hulpmiddelen ter beschik king staan teneinde ons de tijd die wij er aan moeten geven te bekorten. Het gevolg van de haast, de non chalance en weerzin waarmee veel vrouwen hun huiselijke taak ver richten ishet onverwachte on geval. HOE LAAT VOLGENS interessante statistie ken blijken wat dat betreft de uren tussen elf en twaalf uur 's morgens en tussen vier en vijf uur 's mid dags de gevaarlijkste. Verder ge beuren er op maandag en vrijdag en in de maanden januari, augus tus en december de meeste onge lukken in huis. Dit aantal ongelukken is beslist niet te onderschatten en om deze te beperken zou een juiste actie ook niet misplaatst zijn. Wij kunnen daar zelf al veel toe bijdragen, door louter in ons eigen belang en dat van onze gezinsleden de nodige veiligheids maatregelen te nemen. De tijd dat we als huisvrouw bezig zijn, moeten we er steeds op letten aan alles wat we doen onze volle aandacht te ge ven. Evenals we in het verkeer op letten, wikken en wegen, schatten en besluiten nemen, zo moeten we ons ook in ons huishouden van elke han deling volkomen bewust zijn en we ten dat elke handeling verantwoord is. Zo kunnen we meewerken aan een veilig huishouden, waarin we ons zelf en onze huisgenoten be schermd weten tegen ongelukken. O u KUNT NIET ALLES WETEN Adyocaatvlekken. Voor het ver wijderen van vlekken van advo caat neemt u gewoon lauw water en zeep. Plaatselijk spoelen. - Banketvlekken. Goed wasbare stoffen geeft u een sopje van goe de zeep of synthetisch wasmiddel Eventuele vetvlekken worden be handeld met tetra. Biervlekken. U neemt hiervoor- een sopje van synthetisch wasmid- deL Eventuele vlekken (gekleur de) in witte stoffen worden be handeld met een bleekmiddel. Chocolade. Vi.kken, ontstaan door chocolade worden behandeld met tetra (of benzine), verdere vlek ken die eventueel nog niet ver dwenen zijn, bestrijdt u met lauw water. Het geheel nabehandelen in een sopje, nadat eerst de vlek ken zijn aangestreken met zeep. Lipstickvlekken. Indien wasbare stof: vlek aansmeren met zeep en met sop betten of wassen en na spoelen. Ongekleurde stoffen zo nodig bleken. Gekleurde stoffen, waarvan de kleur kan afgeven, be handelen met tetra, spiritus of al cohol. Nagellak. Bestrijdingsmiddel: ace- ton. Stoffen waarin acetaatzijde is verwerkt, mogen niet met ace- ton worden behandeld. Probeert u dus eerst even op een onzicht baar plekje of de stof hard wordt is dit het geval, dan geen acetor maar een lauw sopje van synthe tisch wasmiddel gebruiken. "Wijn-, likeur-, vruchten- en limó- nadevlekken. Wasbare stoffen: wassen in sopje van huishoud- of synthetisch wasmiddel. Onge kleurde stoffen nableken (naspoe len). Moeilijk wasbare stoffen be handelen met alcohol of eau de cologne. WAT IS „IN".' 3- We dx-agen pasteltinten, vooral rose en lichtblauw. Wie daar beslist niet van houdt is ook in de mode met beige en oranje. S Voor het voorjaar zijn er lichte; soepele wollen stoffen. Voor.japon- jg nen zien we linnen, veel Synthetische weefsels, shantung, echte zijde 1 en katoen. g Voor zomerse japonnetjes lage rugdêcolleté's en geen mouwen. Jonge meisjes dragen hun blouse in de rok met daarbij een brede g ceintuur. 1 ie Ensembles hebben vaak mouwloze jasjes. Hierbij worden blotxses van 1 echte zijde met lange mouwen gedragen. Ovei-hemdblouses hebben lange mouwen, gedragen worden. die eventueel omgeslagen g I Zomei-se regenmantels zijn lang of zeven-achtste. Heel charmant zijn zeker de regencostuumpjes, bestaande uit een rok en jasje van poplin J Lange sportpantalons dragen we bij voorkeur in effen kleuren. '1 ic Heel nieuw is het om rechte, mouwloze jurkjes te combinei-en met 1 verschillende losse jakjes en plastrons. 1 De chemisier japon heeft geen, of lange mouwen, s a ie Lange zomermantels hebben ook vaak geen mouwen. 1 5 Voor de tieners een mantelpakje met broekrok. Natuurlijk worden 6 er ook broekrokken apart gedragen, heerlijk bjj een fietstocht. ie Chanel pakjes blijven „In" avonden. Heerlijk voor kille zomerse dagen en 's Avonds thuis, als we zo helemaal on ons gemak willen zijn, dragen we In plaats van onze duster of peignoir, een jerseV deuxypièce tot op de grond of een kazuivel. ook soms tot op de grond. BETTY TEELING. NU HET VOORJAAR met rasse schreden nadert, voelen velen van ons alweer die merkwaardi ge kriebel in het bloed om alles met bezemen te keren. Walmeer de zon gaat schijnen, de tempe ratuur iets stijgt en we praten over het prille voorjaar, dan wil len we schoonmaken. Ai het win ters vuil verwijderen en fris met een schone lei beginnen. Er "zijn heel wat dames die zich tijdens de schoonmaak hullen in hun meest versleten, oudste plun je en zo gekleed de grot6 slag ingaan. Toch is dat niet juist. We moeten tijdens deze periode niet afzakken tot een niveau, waarop we in wezen niet thuis behoren. Waarom zouden we er ook tijdens de schoonmaak niet fatsoenlijk gekleed bij kunnen lo pen Waarom niet Het schort, het onontbeerlijke kledingstuk tijdens de schoon maak, wordt tegenwoordig in •"ilke leuke modellen in de han del gebraent, dat we mogelijkhe den en keuze genoeg hebben om iets leuks uit te kiezen. Kijkt u maar eens naar onze illustratie Het zijn allemaal „Favorita" ter- lenka-schortjes, stuk voor stuk elegante kledingstukjes in ma- trozenuitvoering, shift-stijl en japmvorm. Links ziet u een huishoudschort als schijnensemble, uitgevoerd in effen kerrykleur met bijpassen de lichtblauwe ruitstof. In het midden een matrozenkiel voor de jonge huisvrouw in licht marine- Blauw gegarneerd met witte bie zen. En rechts de huishoudduster in de Eiffeltoreniijn met symme trische reeksen rechthoekige zak- kleppen. In de kleuren tomaat- rood, effen en carré dégradé. Wie zou er tijdens de schoon maak niet in zo'n leuk schortje willen lopen, in plaats van in een oud versleten voorschoot ELLY MARTINS. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9