PAUZE OP CYPRUS BINNENLANDS NIEUWS Nasleep van de uitwijzing der 300 missionarissen uit Soedan Adenauer over demilitarisering in Midden-Europa 750 0S0 QIEiKEfiSÏEUi VOOR SE JUUtBAPPELNURKT AGENDA X. - Zaterdag 7 maart ?.964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 EINDE: NOG NIET IN ZICHT. Theorie en praktijk Gereformeerde ambtsdragers en het lidmaatschap vap de P. v. d. A. TIMO RINNELT IN FRANKRIJK GEZIEN? Meer aandacht voor de landbouw in Tsjecho-Slowakije Aardverschuiving eiste 21 levens Generaal MacArthur geopereerd Levert Marokko kobalt aan communistisch China COMITÉ 1964 VOOR DE VREDE Anti-atoombom- demonstratie in Brussel ONDERGESCHIKT AMBTENAAR OVERHANDIGDE DUITS ANTWOORD IN MOSKOU Bod van 24.000 gulden voor een vrouw Binnenkort rookverbod in restauratierijtuigen N.S.? Het proces in Brunswijk tegen S.C.-officieren Het heeft heel wat voeten in aarde gehad voor de Veiligheidsraad tot een besluit kwam over de kwestie Cyprus en zelfs dat besluit kwam er niet door zonder aanmerkelijk voorbehoud van de Sowjet- Xlnie en in deze merkwaardig: Frankrijk. Men mag waarschijnlijk wel stellen dat de hele Veiligheidsraad net zo lief zich niet bemoeid had met de ruzie van de Cyprioten, een gekrakeel waar niemahd eer aan kan behalen. De wijze lieden die namens de Veiligheidsraad naar het eiland gestuurd willen worden als bemiddelaar, staan stellig elkaar niet te verdringen op de stoep. De raad zat er nu eenmaal mee dat dit zo'n soort zaak is waar lxy zich mee bemoeien moet of hy wil of niet. Hij heeft er zich dus mee bemoeid. En loopt nu de kans zich net zo gehaat te maken in Griekenland en op Cyprus als de Britten en Amerikanen. Die beiden hebben weinig anders gedaan dan verhoeden dat het tot slachtpartijen kwam en geprobeerd de gemoederen te bedaren. In Griekse ogen zijn ze daardoor kennelijk de bedervers van de pret om de Turken op het eiland in de pan te hakken. Het is onzin de Turkse Cy prioten af te schilderen als een groep brave lieden ze hebben er ook het hunne toe bijgedragen dat de spanning zo hoog liep maar de terroristische sfeer op Cyprus is toch wel degelijk van Griekse makelij. Alleen al de ianvoer van wapens en het trai nen van een zuiver uit Grieken bestaande politiemacht of leger 20 men wil het open lijk hun gang laten gaan van or ganisaties die de terreur in hun vaandel hebben beschreven (zo als Makarios gedoogt, zo niét stimuleert onder toejuiching van Atheense demonstranten en mi nisters) rechtvaax-digen de klacht der Cyprische Turken dat ze bedreigd worden. En in zo'n sfeer moet een bemiddelaar suc ces hebben? Hij zou een totaal andere geestelijke instelling moe ten bewerkstelligen en dat lijkt bij een slimme en koppige Le- vantijn als Makarios onbegonnen werk. Populairder als zich aanbie dende bemiddelaar is president De Gaulle, die al van tevoren i heeft verklaard niet voor een in ternationale troepenmacht te 'voelen en de verdragsbasis voor de huidige Cyprische grondwet af te keuren. Hij heeft natuur lijk gelijk: niemand voelt ervoor politie-agent te gaan spelen op Cyprus, waarbij licht een paar 'Uitgeleende soldaten sneuvelen, maar als die soldaten er niet heengaan wordt het helemaal moord en doodslag, dus wat wil men? En dat die grondwet ab surd is, zal niemand bestrijden, maar het is een knappe Parijze- naar die nu wat beters uit de bus laat komen. De Turkse oplossing is weï- licht nog de meest praktische: verdeel het eiland, dan is het conflict wel niet van de baan, maar dan zijn de vechtenden ten minste gescheiden. Als Parijs een duidelijke weg wees naar een oplossing, zou men kunnen billijken dat het een zo afwijkende koers vaart. Maar nu ziet het er meer naar uit dat De Gaulle voornamelijk poogt zijn politiek prestige bij de Grieken en bij andere lan den in het nabije oosten waar de Turken niet zo erg geliefd zijn (en dat zijn er nog al een paar) wat op te vijzelen, waarbij hij de andex-en met de rekening op scheept: een haatgezwel dat de oostflank van de NAVO ver zwakt. Maar dat is een zorg voor later. Zoals ook Cyprus dat zal zijn. Want mag men nu hopen dat de situatie tenminste voor drie maanden is gered, de vraag blijft wat daarna moet gebeuren. (Nadruk verboden.) De uitspraak van de Synode der Gerefoi-meerde Kerken over de persoonlijke verantwoorde lijkheid van ambtsdi'agers in verband met een eventueel lid maatschap van de P. v. d. A. heeft de thans zittende synode een 48-tal brieven opgeleverd. Daarvan waren er zeven van klassikale vergaderingen en 31 van kex-keraden. De synode wil de niet de formele weg bewan delen door deze stukken onont vankelijk te verklaren en heeft daarom een commissie benoemd om van rapport te dienen. Als lid van de synode heeft dr. D. Nauta uit Amsterdam het woord over deze kwestie ge voerd. Hij noemde wat over deze uitspraak in politieke en kerke lijke bladen- is geschreven ten dentieus en hij tekende protest aan teeen het gerezen wantrou wen. Uit gesprekken met leden van de P. v. d. A., zo zei hij, was hem duidelijk geworden dat men in deze kring best begrepen had, dat de synode de deur helemaal niet open heeft gezet voor het lidmaatschap van de P. v. d. A. De synode heeft tenslotte uit gesproken, dat wat op de synode van 1946 in Zwolle is vastge steld over de christelijke orga nisaties nog altijd kerkelijke gel digheid bezit. Voorts, dat de persoonlijke verantwoordelijk heid van leden en ambtsdi'agers der Gereformeerde kei'ken met betrekking tot hun partijkeuze steeds gebonden is aan Gods woord en aan de belijdenis van trouw, die God vraagt op alle terreinen ran het leven. Na de uitwijzing van ongeveer driehonderd buitenlandse missio narissen, zowel Katholieke als protestantse, lieeft de regering van Soedan haar nabuurlanden verzocht aan deze missionarissen niet toe te staan hun werkzaamheden op het grondgebied van deze lan den uit te oefenen. Deze maatregelen houden ver band met het streven der voor namelijk niet-Ai-abische bevol king van het zuidelijk deel van het land om de grote mate van autonomie uit de tijd dat Soedan nog een Brits-Egyptisch protec toraat was, te behouden. De moeilijkheden begonnen toen de president, géneraal Ibra him Abboed in 1958, ongeveer 3 jaren na de verwerving der on afhankelijkheid, in Soedan een straf bewind ging invoeren, ge paard met onderdrukkende maatregelen tegen de vier mil joen zie'en tellende negerbevol king in het zuiden. Eén daarvan was de verplichting tot het ovei-- gaan naar het Islamietische ge loof, een eis waartegen de bevol king zich verzette en waarin zij, naar de Soedanese regering Dr Konrad Adenauer, voorzitter van de christen-democratische party en voormalig bondskanselier, heeft tijdens een lnneh van de buitenlandse-persvereniging gezegd dat Duitsland nooit een demi- litarisering van Midden-Europa, zoals voorgesteld door de Britse labourleider Harold Wilson, zal aanvaarden omdat het geen derde- of vierderangs mogendheid wil zijn. Hij had vijftien jaar lang in tensief gewérkt om de geest van het nationaal-socialisme te doen Politie-onderzoek op grote schaal In Frankrijk is een opsporing op grote schaal begonnen nadat gemeld was, dat de zeven jaar oude Timo Rinnelt, die vorige maand in Wiesbaden werd ont voerd, in het begin van deze "week in de buurt van Valen ciennes was gezien. De politie heeft meegedeeld, dat een signalement is verspreid van een Duits paar en een jong kind, dat dinsdagnacht onder dak gekregen heeft van een Duitse mijnwerker en zijn vrouw in Raismes bij Valenciennes. Het Duitse paar 'en het kind ver trokken woensdagmiddag weer, maar nadat zy weggegaan waren, ging de Duitse mijnwerker pas een licht op: het kind leek sprekend op Timo. Toen de poli tie de mijnwerker, Schillinger, nog meer foto's van Timo had laten zien, riep hij uit: „Dat is het kind, dat bij mij overnacht heeft". De mensen, die bij Schillinger de nacht hebben doorgebracht, zeiden dat zij een trektocht door Frankrijk maakten. De man, die zei Kubb te heten, leek 40 jaar te zijn en de vrouw ongeveer 30. Het jongetje, dat zij bij zich hadden, had een donkergrijze broek aan, een rode trui en een griize jas. Het resultaat van de opspo ringen is' dat de verdwenen 7- jarige Timo spoorloos blijft. De jongen in de Noordfranse stad Valenciennes in wie men Timo meende te hebben herkend, is de gezochte niet. verdwijnen. Dit land, dat in sla vernij leefde, zal nooit een der gelijke slavernij aanvaarden", aldus Adenauer. Hij was niet bezorgd over een toenadering van Frankrijk en de Sowjet-Unie, „maar men kan nooit zeker zijn". De voormalige bondskanselier sprak in dit ver band herhaaldelijk over de war me ontvangst die de Russische delegatie onder leiding van Pod- gorni, één van Chroesjtsjovs naaste medewerkers, in Frank rijk. ten deel is gevallen. Over de houding van Frank rijk tegenover de Navo zei Ade nauer dat president De Gaulle ervan overtuigd is dat men zon der de V. S. niets kan doen tegen een Russische aanval. Adenauer achtte een hervorming van de Navo dringend nodig. Hij vond de tijden „ongewoon gevaarlijk", maar was desondanks een opti mist: „Ik geloof niet in een grote kernoorlog", zo zei hij. De communistische partij in Tsjecho-Slowakije heeft een aantal maatregelen opgesteld om de verwezenlijking van het eco nomische plan voor 1964, dat voorziet in toeneming van de agrarische produktie met 6,5 pet., mogelijk te maken. De nadruk ligt op aantrekkelijke voorwaarden voor de landarbei ders. Zij, die op het land willen gaan werken, worden vrijgesteld van andere werkzaamheden, be halve wanneer zij werken in de metaalindustrie, bij de woning bouw of bij de spoorwegen. Voorts werden strenge maat regelen aangenomen om het ge bruik van landbouwgronden voor andere doeleinden tegen te gaan. Minstens 21 personen zijn dezer dagen om het leven gekomen, toen een grote aardverschui ving plaatsvond in Conaripe in Chili, De aardverschuiving volgde op een uitbarsting van de vulkaan Villarica en be dolf het dorpje voor een groot deel onder enorme massa's grond. Generaal MacArthur is vrij dagochtend aan de galblaas ge opereerd. De chirui-gen in het Walter-Reed-hospitaal te Wash ington, die de galblaas wegna men, deelden mee dat zij niets hebben gevonden wat op kanker zou duiden. De generaal was enige dagen geleden in het hospitaal opge nomen, omdat hij aan geelzucht leed. Ook werden enige stenen ver wijderd die de galbuis verstop ten. De operatie, die drie uur in beslag nam, werd uitgevoerd door de voornaamste chirurg van het Amerikaanse leger, luite nant-generaal Heaton. Na afloop werd in een bulletin meegedeeld, dat de toestand van de 84-jarige MacArthur „bevredigend" was. De generaal, die een hoofdrol heeft gespeeld in de strijd tegen Japan, was opperbevelhebber van de westelijke verbondenen in Japan, toen de Koreaanse oorlog uitbrak. thans beweert, door de buiten landse missionarissen zou zijn aangemoedigd en gesteund. Tot de uitwijzing van de mis- sionax'issen schijnen ook te heb ben bijgedragen de stappen, die de leiding van de in Zuid-Soedan opgei-iehte „nationale Afrikaanse unie" in het geheim bij de rege ringen der andere Afrikaanse landen en ook bij het secretariaat der Verenigde Naties heeft on- dernomen om aanhang voor het streven der zuidelijke Soedanezen te krijgen. De laatste van deze stappen dateert van december j.l. en is kennelijk niet vx-eemd aan de maatrege'en, die de rege- x-ing ten opzichte van de missio- nai-issen heeft genomen. Intussen zijn reeds tienduizen den negers uit Zuid-Soedan naar aangrenzende landen gevlucht, waar zij asiel hebben gekregen. Gezien de aanhang voor het katholieke en het protestantse geloof in deze landen heeft het verzoek der Soedanese regering de andere regeringen in een moeilijk parket gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten van een Ameri kaans dagblad bevestigd, vol gens welke een scheepslading door Marokko aan communis tisch China verkochte kobalterts op het ogenblik onderweg is. Volgens de woordvoerder van het ministerie bestaat de moge lijkheid dat de Verenigde Sta ten hun hulp aan Marokko niet hervatten, als zou blijken dat het erts een strategische waar de heeft De Amerikaanse militaire en economische steun aan Marok ko werd twee weken geleden opgeschort in afwachting van -en ^en 0 Plaats. BRAND IN ELBURG Een zwai'e brand, aangewak kerd door een felle noordoosten wind heeft het gehele barakken- complex op het rioo'waterzuive- ringsinstallatiebedrijf van de ge meenten Elburg, Doornspijk, Ol- debroek en Ermeio in de as ge legd. De brandweer stond mach teloos tegenover de vuurzee. Vijf barakken van het architectenbu reau Blijdenstein te Utrecht en dc Bataafse Aanneemmaatschappij in Den Haag zijn geheel verloren (Adv.) KREDIETEN PERSOONLIJKE LENINGEN FINANCIERINGEN kunnen een oplossing zijn voor uw financiële proble men. Inlichtingen worden; gaar ne verstx-ekt door de BANK Nieuwstraat 22 - Tel. 2310 een antwoord op de vraag of de Marokkaanse regering bereid was er voor te zorgen dat sche pen onder haar vlag niet aan de handel met Cuba deelnamen. Woensdag maakte het State Department bekend dat de be sprekingen tussen de twee lan den zo goed als geslaagd waren. Het zou gaan om een lading van vierduizend ton erts, dat door een Grieks schip wordt vervoerd. I Minister Biesheuvel heeft een beslissing genomen op het verzoek van het Preduktschap voor Aax-dappelen tot financiële bijstand in de maatregelen van het Produktschap tot steun aan de aardappel- markt. Het Produktschap heeft in eerste aanleg de gelegenheid geopend tot overname van 25.000 ten consumptie-aardappelen van de klei van het ras bintje, die uit de markt worden genomen. De minister heeft steun van de overheid toegezegd met deel neming voor vijftig procent in de kosten van Ce overname der 25.000 ton aardappelen tot een bedrag van 750.000 ten laste van het Landbouwegalisatiefonds. De minister heeft het Produkt schap in kennis gesteld van de financiële hulp van de overheid bij zijn pogingen tot ondersteu ning van de prijsvorming voor consumptie-aardappelen. De be windsman wijst er evenwel op, dat hét marktordenend beleid voor consumptie-aardappelen weinig bevredigend is. Als ge volg van het ontbreken van een door het bedrijfsleven zelf ont wikkeld doelbewust marktorde nend beleid, loopt de, praktijk met incidentele beslis'singen in belangrijke mate achter de fei ten aan. Minister Biesheuvel doet dan ook een dringend beroep op het Produktschap de mogelijkheden tot het ontwikkelen van een meer verantwoord ijiarktorde- nend beleid na te gaan. Op zondag 15 maart vindt in Brussel een betoging van jonge- Deelnemende organisaties zijn o.a.: studenten en onderwijzers verenigingen; Katholieke arbei dersjeugd; het comité Geweld loze Vredesactie; socialistisch vrouwencomité; Antwerpse jazz club, Vlaamse automobilisten en toeristenbond en vele anderen. Er worden 25.000 deelnemers verwacht en ook uit Zeeuws- Vlaanderen zal een aantal per sonen aan deze demonstratie deelnemen. Een onvriendelijke daad en een inbreuk op de diplomatieke ge bruiken vindt men aan, Russische zyde de manier waarop het ant woord van de Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard op de nieuwjaarsboodschap van de Russische premier Chroesjtsjov is overhandigd. Naar in Moskou verluidt, is het schrijven van Erhard op het voorstel van Chroesjtsjov tot een internationale ovex-eenkomst tegen het met geweld beslechten van geschillen over gebiedsaan- spraken, op 26 februari door een 64-jarige ondergeschikte ambte naar van de Duitse ambassade in Moskou aan een officier van de wacht bij het Kremlin afge geven tegen de afgifte van een ontvangstbewijs. In kringen van het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken is gezegd, dat in alle andere het antwoord volgens het diplo matieke gebruik is geschied, hetzij door de betrokken minis ter van Buitenlandse Zaken aan het hoofd van de Russische diplomatieke vertegenwoordiging, hetzij door het hoofd van de di plomatieke vertegenwoordiging aan het Russische ministerie. Chroesjtsjovs voorstel is op 2 januari in Bonn door de Rus sische gezant Iwan Lawrow aan de staatssecretaris van het kabi net van de bondskanselier ter hand gesteld. De Russische am bassadeur Andrej Smirnov was landen de overhandiging van toen met vakantie. ZATERDAG 7 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Lawrence of Arabia". Concertgebouw, 2.30 uur: „Simmie en Jimmie met nieu we avonturen". Zuidersportpark, 3.30 uur: Tern. BoysMeeuwen. Axel: Het Centrum, 8 uur: „Eerst de vrouwtjës". Terrein Buitenweg, 4.15 u. AZWDinteloord. ZONDAG 8 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Lawrence of Arabia". Terrein Zuidersportpark, 2.30 uur: Terneuzen 2Meto 2 Axel: Het Centrum, 3.45 uur: „Eerst de vrouwtjes"; 8 uur: „De deugd en de ondeugd". 8 MAART—3 APRIL WestdorpeIn kunsthandel „Troutzaerte": Expositie Aart Roos (Amsterdam). MAANDAG 9 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Lawrence of Arabia". gegaan. De schade wordt ge raamd op ƒ100.000. De oorzaak van de brand is niet bekend. DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGELUK Donderdagavond omstreeks 8 uur is op de oprit van de brug over de Noord de 43-jarige auto mobilist J. van Ve'zen uit Zwijn- Irecht bij een auto-ongeluk om 'xet leven gekomen. Bij een in haalmanoeuvre is hij met zijn personenauto in aanraking geko men met een andere auto. Hoe dit precies is gebem-d woi'dt door le politie onderzocht. De bestuurder raakte door de hotsing de macht over zijn stuur hwijt, schoof naar de andere zij de van de weg en kaatste van het hek af terug op de rijbaan. Op dat moment naderde een vrachtauto, bestuurd door de 34- iarige G. B. uit Papendrecht, welke de pex-sonenauto in de flank greep en volkomen verniel de. De heer Van Velzen werd op slag gedood. In de vrachtauto zaten behalve de bestuurder de 33-jarige R. de J., het dertienjax-ig zoontje en het tienjarig dochtertje van de bestuurder en een tienjax'ig zoon tje van De J. Het meisje kon met lichte verwondingen naar huis woi-den vervoerd. De ande ren werden met min of meer 4ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Alblasserdam op genomen. Het verkeer was ge ruime tijd gestremd. OOK DE TWEEDE UIT BREDA ONTSNAPTE DELINQUENT AANGEHOUDEN De Haagse politie heeft de 18- iarige voortv'uchtige delinquent W. F. B. aangehouden. B. ontvluchtte negen maanden geleden uit een tuchtschool in Breda samen met zijn Rotter damse kameraad W. H. 'Na veel omzwervinge konden beiden en kele dagen geleden worden aan gehouden. Zij zagen bij het over brengen naar de tuchtschool weer kans de benen te nemen. De Rotterdammer kon woens dagavond in Breda worden ge pakt. De Hagenaar ontsnapte op nieuw aan zijn achtervolgers. De voortvluchtige bevond zich in de woning van zijn zuster in de Haagse Voltastraat. Hij was per trein naar Den Haag gereisd. Hij is naar de tuchtschool in Bre da teruggebracht. PAARD VEROORZAAKT ONGEVAL. TWEE DODEN Een paard dat donderdagavond uit de x-ichting Leusden plotse- 'ing xdjksweg 23 Utrecht-Amcx-s- fooi't opliep, heeft een ongeluk veroox-zaakt, waarbij twee men sen wei'den gedood, en twee ge wond in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het paard werd gedood. Een vrachtauto uit de richting Hoevelaken kon bet dier nog ontwiiken, maar het paard, ver schrikt door het nadex-ende voer tuig, kwam op de andere weg helft en botste tegen een perso- nenbusje waarin 'vier pex-sonen zaten. DIENSTPLICHTIG KORPORAAL OMGEKOMEN De 20-jarige dienstplichtige korporaal N. van de Merbel uit Fijnaaxt (N.-B.i is donderdag avond omstreeks 9 uur tussen Bergen op Zoom en Roosendaal om het leven gekomen toen hij op de terugweg naar de kazerne werd geraakt door een aanhang wagen van een vrachtauto. Hii liep met een kolonne te voet van de commandotroepen uit Roosen daal in de berm van de wog. De 1 aanhangwagen heeft vermoede lijk een slingerende beweging gemaakt De legervoorïichtingsdienst deelde gisteren mee dat de ko lonne de voorbeschreven ver lichting droeg. Een andere mili tair liep lichte verwondmgen op en is op de ziekenzaal van de commandotroepen opgenomen. De korporaal was ongehuwd. BRANT» OP ZANTVrtTTORR IN HET HARINGVLIET Vrijdagmorgen kort na acht is brand uitgebroken op een mid delgrote zandzuiger die ter hoog te van de haven van Hellevoet- sluis in het Haringvliet ligt. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De zandzuiger E-55 is eigen dom van de firma Oosterwijk. Het vaartuig kon niet naar de wal gesleept worden daar de zuigbuis in de grond stak De rijkspolitie te water uit Vl'aar- dingen was ter'assistentie aan wezig. DOOR ACHTERUITRIJDENDE ZANDAUTO OVERREDEN Op het terrein van de in aan bouw zijnde aluminiumfabrxek aan de Oude Maasweg in het Botlekgebied in Spijkenisse is vrijdagmiddag omstreeks vier uur de 23-jarige H van dei- Schans uit Hoogvliet door een achteruitrijdende zandauto over reden en op weg naar het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam aan de verwondingen overleden. Het slachtoffer, timmerman van be roep, was bezig met het uitzet ten van piketpaaltjes op het ter rein. De chauffeur van de zand- auto heeft de timmex-man ver moedelijk door zijn diep gebukte werkhouding niet opgemerkt. -1 Adv. Otter'S; yM enKeelp^ De dierenarts Renzo Terrari, die in Imperia nabij Genua terechtstaat op beschuldiging van moord op de echtgenoot van zijn geliefde, heeft volgens een getuige de man eens een bod van vier miljoen lire (ongeveer 24.000 gulden) gedaan indien hij zijn vrouw zou afstaan. Dg zuster van de vermoorde man zei dat haar broer dit aan haar had verteld. Volgens de aanklacht heeft Ferrari in 1962 per post een monster van een aperitif aan de echtgenoot, de zuivelhandelaar Allevi, gestuurd met het ver zoek de drank te proeven en eventueel verkoopagent voor het produkt te worden. Allevi stierf nadat hij de drank hac! geproefd. De Nederlandse Spoorwegen overwegen een rookverbod in te voeren in de restauratierijtuigen. Als het plan wordt gerealiseerd, zal in alle bediende restauraties en buffetten in de binnenlandse reinen niet meer gerookt mogen worden. Dc- afdeling dienstbetoon van de dienst van economische zaken van N. S. voert momenteel be sprekingen #me.t Wagons-Lits en N. S.-dienstén ovex- het anti rookplan. De motivering voor het „ontreken" moet niet worden, gezocht in het medische vlak, maar in het feit dat de aan wezigheid van rokers hinder op levert voor mensen die aan het eten zijn. Wanneer de maatregel van kracht wordt, is nog niet bekend. De rechtbank in Brunswijk heeft de behandeling voortgezet van de rechtszaak tegen de vijf voormalige S.S.-officieren, die ervan worden beschuldigd in 1941 Joden te hebben vermoord bijPjnsk in Rusland. Eén der beklaagden, KUrt Wegener, zei tot de rechter: De executies van Joden schenen mij in die tijd geen misdaad toe, maar een militaire noodzaak". Hij voegde er aan toe dat hij niet het bevel had gevoerd over een speciale afdeling. De vijf beklaagden, Wegener, Dunsch, Magill, Bornscheuer en. Zech-Nenntwich worden ervan beschuldigd in augustus 1941 in de omgeving van Pinsk 5200 Joden te hebben vermoord. Het is nog niet komen vast te staan of Wegener zich in Pinsk be vond, toen de terechtstellingen plaats hadden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5