Provinciaal nieuws Raad van kastaar Afvalwater! siding Zeeuws-Viaanderen vergaderde in Terneazen GESCHEIDEN DF. VRIJF ZEEUW HIELD AANNEMINGSSOM ALLEEN REKENING MET WINST OPBRENGST VAN DE RIJKSBELASTINGMS&DELEN IN JANUARI gescheiden I S.H.V.ï Geen kolen uit communistisch China naar Terneuzen Terneuzen Cadzand Vogelwaarde 1" SCHADE AAN HET NEDERLANDSE SCHIP VALT MEE AMERIKAANSE TIENERKLEDING IN TERNEUZEN HET CONFLICT TUSSEN SOMALIË EN ETHBOPSE Zaterdag 7 maart ''.964 Pagina 3 De raad van bestuur van de afvalwaterleiding Zeeuws-Viaande ren, die gistermiddag in het gemeentehuis te Terneuzen vergader de, kreeg een uitgebreide agenda te verwerken. De N. V. Landindustrie te Sneek had een schrijven gezonden, waarin de aandacht werd gewaagd voor het feit, dat de algemene loonsituatie radicaal dreigt te veranderen en verzocht het. bestuur begrip te willen opbrengen voor de ernstige consequenties, welke hierdoor voor genoemde N. V. kunnen ontstaan. Het bestuur stelde de raad voor hierop nog niet in te gaan. of in de onmiddellijke nabijheid ervan, terwijl de leiding door de begraafplaats zou worden ge voerd. Ruiming van enkele gra ven werd aanvankelijk als een moeilijkheid gezien, doch bleek mogelijk. Als meest geschikte plaats werd gekozen het midden van de „vijver", getekend in het uitbreidingsplan van de gemeen te Terneuzen. Hierin zag de ste- debouwkundige van de gemeen- j te, de heer ir. Gouwetor, nogal wat bezwaren, waarop hij als plaats verwees naar de „Zonne weide" nabij het zwembad. In principe is het gemeentebe stuur met deze plannen akkoord gegaan, zodat een ontwerobesluit in de volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld De heer P. J. Huijbregt vroeg of de aannemingssom zo scherp gesteld was, dat men alleen maar met de winsten rekening had ge houden. De voorzitter was dit met de heer Huijbregt eens. De raad moet zich baseren op de afspraak dat er in de aanbestedingssom geen risicoregeling is opgenomen. De heer D. J. Oggel was van mening, dat er reeds van een derde loonronde wordt gespro ken Het bestuursvoorstel werd aangenomen. De N. V. P. Z. E. M. had mede gedeeld, dat gezien de wijziging Sn de plaats van het gemaal „Sluiskil" de mogelijkheid be staat, dat het bedrag van f 8^50 hoger zal komen te liggen Het betreft hipr enkele veranderin gen in kabeltracé's De N. V. Bank voor Ned. Ge meenten had bericht, dat voor 1964 een krediet in rekening courant beschikbaar kan worden gesteld tot een bedrag van ƒ100.000. Deze verlenein" van de rekening-courant -overeenkomst zal de financiële mogelijkheden van de afvalwaterleiding vergro ten. Zonder discussie ging de ver gadering biermede akkoord Zonder discussie ging de ver gadering akkoord met het ont werobesluit tot aankoon van een perceel grcvi voor het gemaal Terneuzen-Znid, groot m?, voor een bedrag van 19.200. Dure zinkersleuf Over het voorstel tot onder handse aanbesteding voor het baggeren van een zinkersleuf door het nieuwe kanaal bii Slu;= kil zei de heer Oggel o.a. de ovpr^rü^nof VPTI rarru"'" van inli 1983 tot een bedrag w ƒ60.000 wii hoog te vinden. H" zou het jammer vinden dat d'f gedeelte onderhands zou worden omdat dit de mogel'"khetd var concurrentie uitsloot Liever haJ spreker gezien, dat er nog bü een aannemer prijsopgaaf was gevraagd. g>P heif Huiibregt bad bezwa ren tegen de wijzp waarop het ingenieursbureau Witteveen en Bos de zinkersleuf had. gepro jecteerd. De dierrte hiervan was 3 meter. Oo aandrang van Rijks waterstaat moest deze echter met het oog op een verdiening van de kanaalbodem 4 55 meter wor den. Het lag in de bedoeling de werkzaamheden verband houden de met het baggeren van de sleuf door de aannemer van de pana"b»'erken te ic-on uitvoe*-e" De firma Zanen-Verstoep had echter niet het materiaal aanwe zig voor de later voorgeschreven {litmta. Daar ,,oor dit onderdeel de firma Zanen-Verstoep een andere baggerfirma zou moeten aantrekken, stelde de"e voor. dat ter vermiiding van comnlicaties buiten hen om rechtstreeks met een andere firma zou worden onderhandeld. Gelet op bet fs't, dat de N.V. Visser en Smit als aannemer van het Jeggen van een andere zinker bezwaar zou kunnen maken tegen de wijze Waaroo een andere aannemer de Zinkersleuf zou kunnen opleve ren, werd prüsopgave gevraag1 aan deze N. V. Deze wilde he+ werk uitvoeren voor een bedrac van 106.(100, wat een overschrij ding betekent van het oorsnron- koi"ke ramingsbedrag van ƒ45.000 De voorzitter zeide, dat het be- gtiitif ast was geweest over deze geng van za- ken. De dekking on de zinker is gewüzigd door Rijkswaterstaat en alle -plannen moeten worden goedgekeurd om voor subsidie m aanmerkfnv te komen. Het is wei een interessant aspect om na te gaan. in boeverre er bü de uit voering van werken andere in gieten komen. De voorzitter Wilde contact met Rükswater- staat onnemen. of er in de finau- cjPring niet tegemoet kan worden gekomen. i,u«tv,pvs zlttci niet te sru-i'i-cu om werk De vertegenwoordiger van het ingenieursbureau Witteveen en Bos gaf een nadere uiteenzetting van de gang van za^en. Er is voor dit werk een cutter-duiver podig, die de firma Zanen- Verstoep pi°t he°ft. Door twee aannemer-s dit wo"V tv la^n uit- voeren zou aanleWnv kunnen geven tot wr'iving. Andere aan nemers zitten ook n'et te snriu- gen om snede al voor bet graven van een sleuf naar Zeeuws- Vlaendej-en *e komen. Zij hebben ge"oeg werk. Op voorst»! van de beer K. V°n Dvk werd besloten deze kwestie verder in besloten vergadering te behandelen. ï?a heropening verklaarde de voorzitter, dat er onderhandelin gen met Rijkswaterstaat zouden worden geopend of er in de even tuele meerkosten een bijdrage kan worden verkregen. Voor het uitbaggeren van de buitenhavens wordt materieel gebruikt, dat ook ten dienste kan worden ge steld voor het baggeren van de zinkersleuf. De vergadering besloot hierna de beslissing uit te stellen Het gemaal ,,Westerscheide". In verband met moeilijkheden, welke bij de bouw van net ge maal „Westersehelde" dreigden te ontstaan met het bestuur van het ziekenhuis, is gezocht naar ande re mogelijkheden. Het is een lang verhaal geworden, aldus de voor zitter, met een moeilijke oplos sing. Het pompgemaai zou oor spronkelijk te dicht bij de psychi atrische afdeling van het zieken huis komen te liggen. Op een voorstel van de heer ir. Dikötter, bestuurslid van het R. K. kerkbestuur werd dieper ingegaan Dit hield in, dat het gemaal gebouwd zou worden op grond van de R. K. begraafplaats Zwolsman kocht fabrieksgebouw in Enschedé De Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft een groot gedeelte gekocht van de terrei nen van de haarspinnerij_ van Gebr. Jannink te Enschedé. Dit bedrijf heeft twee jaar geleden besloten tot liquidatie van de katoenspinnerij en onlangs tot liquidatie van de haargarenspin- nerij. Het gebouw bestaat uit enkele verdiepingen. Ook een deel van de omliggende terreinen is aan gekocht. Bovendien heeft de Zwolsman- groep een stuk terrein gekocht op de hoek van de Gronause- straat in Enschedé. „BEATLE-JAK" De Nederlandse Beatle-fans kunnen binnenkort voor onge veer 15 gulden openlijk uit'.ng geven van hun verknochtheid aan het viertal: een-, Amster damse viltindustrie brengt het hier afgebeeld „Beatle-jak" op de markt dat als een soort over gooier wordt gedragen. Het jak is geheel vervaardigd van vilt, met zwarte opdruk en zwart afgebiesd. Het zal ver krijgbaar zijn in tientallen mo dekleuren. Het ministerie van Financiën heeft meegedeeld dat in januari 3964 vanwege de gezamenlijke kohierbelastingen ƒ146 min werd opgelegd tegenover ƒ142 min in dezelfde maand van vorig jaar. Het huwelijk tussen de film ster Elizabeth Taylor en de zan ger Eddie Fisher is donderdag in Mexico ontbonden. Rechter Arcadio Estrada, die Elizabeth Taylor te Puerto Val- larte echtscheiding verleende, bepaalde dat de filmster en de zanger nu vrij zijn om opnieuw in het huwelijk te treden. Elizabeth Taylor kan nu dus trouwen met de Britse acteur Richard Burton. Vele andere punten, zoals de kwestie van de financiën, moeten nog geregeld worden tussen de filmster en Fisher. Elizabeth Taylor kreeg het dochtertje toegewezen uit haar huwelijk met wijlen Mike Todd. weggesleept Donderdag in de namiddag zijn de jrAverdijk" en de „Alexandra K", die woensdag avond in het Noordzeekanaal met elkaar in aanvaring kwa men, weggesleept. De beide schepen waren door de aanva ring zó hecht met elkander verbonden, dat zij op de plaats van de aanvaring niet losge maakt konden worden en aan elkaar weggesleept werden naar de Westhaven, waar het omvangrijke reparatiewerk zal beginnen. Het kohierbedrag van het boe kingstijdvak 1963/'64 van de in komstenbelasting nam in de verslagmaand met ƒ89 miljoen toe tot ƒ1609 miljoen. In hoofd zaak betrof het hier nadere voorlopige en definitieve aan slagen over 1962. Aan voorlopige en definitieve aanslagen over 1963 werd 14 miljoen ten gunste van het boe kingstijdvak 1963/'64 van de ver mogensbelasting gebracht, zodat de stand daarvan thans 124 miljoen bedraagt. Als gevolg van aanslagen over de boekjaren 1963/'64 en ouder verscheen in januari op het boe kingstijdvak 1964/'65 van de vennootschapsbelasting een be drag van 53 miljoen. Door te«enkohieren daalde het kohier bedrag van het boekingstijdvak 1963/'64 van deze belasting met ƒ22 miljoen tot ƒ1459 miljoen. De regeling van de aanslagen personele belasting 1963/'64 werd voortgezet. Inclusief opcen ten werd uit dien hoofde 12 miljoen ten kohiere gebracht. In januari 1964 werd uit hoof- De directie van de Steenkolen-Handelsvereniging N. V. deelt het volgende mee In de Duitse pers verschijnen berichten dat de Steenkolen- Handelsvereniging belangrijke hoeveelheden koten uit communistisch China naar Nederland zou verschepen. In het „Handelsblatt" van 28 en 29 februari j.l. werden twee transporten van 10.000 ton genoemd, die van Chingwangtao naar Terneuzen zouden zijn en worden vervoerd. De S. H. V. stelt er prijs op te verklaren dat bedoelde transacties haar volkomen onbekend zijn. de van de kohierbelastingen in totaal ƒ422 miljoen ontvangen, waarvan 334 miljoen de in komstenbelasting betrof. Aange zien in dezelfde periode, zoals gemeld, 146 miljoen werd op gelegd daalde het nog in te vor deren bedrag met ƒ276 miljoen. Het beloopt thans 1027 mil joen. Hoogste motorrijtuigenbelas ting sinds mei 1963. Aan omzetbelasting werd 191 miljoen ontvangen. Dit is 31 miljoen meer dan in de eerste maand van 1963 en 9 miljoen meer dan in oktober j.l. Uit de eerstgenoemde stijging blijkt de invloed van de toeneming van de bestedingen op de opbrengst van deze belasting. De opbrengst van de motor rijtuigenbelasting ad 18,9 mil joen was de hoogste sinds mei 1963. In de drie voorafgaande jaren werd in januari steeds ruim 15 miljoen geïnd. De invoerrechten brachten in januari 116 miljoen op tegen over 95 miljoen in januari '63. GOED NIEUWS VOOE ZEEUWSVLAAMSE BURGEMEESTERS Minister Toxopeus heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld dat de gemeenten Axel. Breskens, Hulst en Sas van Gent in een ho gere klasse zijn geplaatst voor de salariëring der burgemeesters. Ditzelfde geldt voor de ge meenten Axe\ Oostburg. Sas van Gent, Schoondijke en Terneuzen voor wat betreft de ambtstoelage der burgemeesters. Lichte aanrijding. Gisternamiddag te kwart vóór zes had op het kruispunt Axelse- straat—van Steenbergen'aan een aanrijding plaats doordat mej. K. v. d. H. uit Terneuzen met de door haar bestuurde auto, ko mende uit de richting van de brug, bij het linksaf slaan op de hoek bij de firma Mannaert geen voorrang verleende aan de heer A. A, M. uit Terneuzen, die op zijn bromfiets in de richting van de brug reed. Bij de daarop volgende aan rijding werden auto en brom mer licht beschadigd. Gevonden voorwerpen Van de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de daarachterstaan- de adressen. Gele das, Oranjestr. 17; Zwar te dameshandschoen. A. Wisse, Nieuwedlepstr. 99; Parapluhoes, Vis, Axelsestr. 56; Glacé dames handschoen. mevr. v. d. Akker, Irenestr.; Paar zwarte dames handschoenen, Caljouw, Nieuwe- diepstr. 38; MuntbFjet, R. van Pienbroek, v. Steenbergenlaan 8a, Broche, Adriaanse, Zeven Trini- teitsstr. 23; Witte dames porte- monnaie, A. Geensen, Brouwe- rijstr. 13; Geel-oranje kanarie, Emmaneel, Steenkamplaan 63; Bruin plastic kinderjasje, Jonk man. Narcisstr. 30; Muntb'ljet, Karremans, Crocusstr. 13; Jon genspolshorloge, d'Hont, Azalea- str. 26; Mestvork, Geldof, Ma- rijkestr. 12; Blauw-griize want, A. Wielemaker, Sehependijk, woonark; Kinderpetje. mevr. Renaud, Oranjestr. 17; Mohair siaa1, R. de Zutter, Vlooswijkstr. 46; Bruine vingerwant, J. Len- sen, Steenkamplaan 53; Geel kinderportemonnaitje met in houd. De Rijke, J. van Stolberg- str. 5; 10 baalzakken, Dekker, v. d. Peijlstr. 12; Paar bruine vin gerhandschoenen, A. Verstraa- ten, Tholenstr. 108; Mimtb'liet, P. jonkman. Narcisstr. 30; Glacé herenhandschoen, B. de Jonge, Axelsestr. 132; Zilveren arm band, L. de Graaf, Iepenlaan 48; Fietssleute'tje no. 5, Fijn van Draaf, Noordstr. 72; Blauw groene ijsmuts. Dansen, St. Streuvelstr. 4; Bruine herenpor- temonnaie, Standaert, Westkolk- str. 8; Paar zwarte dameshand schoenen, J. Jansen van Roosen daal, Hogendijk 68; Wollen das, M. van Hoeve, Lijsterplein 7, Sluiskil; IJzeren vat, A. van Aarde, Bosjesweg 50, Sluiskil. Aan het bureau bevinden zich de vo'gende voorwerpen: Bruinieren glacé handschoen, padvindersmes, kop van lan taarn, kinderpyamajasje, para plu, paar bruine vingerwanten, zwarte dameswant, zwart fiets- pompje, zwarte parapluhoes. licht-blauw kinderwantje, bruine dameshandschoen, halsdoek, bruine handschoen, 2 portemon- naies, groene want, paar bruine wanten, crème dameshand schoen, naar zwarte dameswan ten. muntbiljet, paar glacé hand schoenen, paar witte gummi schoentjes. Aan het bureau te Sluiski1, Bosjesweg 1, is een aardappel mesje. Strandkerk kan gebouwd worden De stichting katholieke strand- zorg heeft na verkregen goed keuring besloten onmiddellijk over te gaan tot de bouw van de strandkerk te Cadzand. Op een stuk bouwterrein van ruim 5800 m2 grootte zal naast de kerk ook plaats zijn voor de aanleg van een parkeerterrein. De kerk die in totaal meer dan 1500 mensn zal knnnen flat ten. wordt 40 bit 25 m en krijgt alleen staanp'aatsen. Reeds een dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met het leggen der funderingen. Wintel-programma Maat schappelijk Werk. In het kader van het winter- programma van het interparo chieel centrum voor maatschap- I pelijk werk Vogelwaarde vervult de directeur-geneesheer van de G. G. D. te Breda, drs. A Smul- ders, op maandag 9 maart in het i parochiehuis te Ossenisse een spreekbeurt. De heer Smulders zal spreken over de gezondheids zorg, waarbij speciaal de geeste lijke gezondheid en de voorlich ting belicht zullen worden. De 'avond vangt aan om Half acht. Donderdagnacht hebben liefst 46 schepen het Noordzeekanaal bevaren. Nadat de „Averdijk" en de „Alexandra K". die de vaar route tussen Amsterdam en IJmuiden 24 uur lang hadden versperd, om zeven uur waren weggesleept, lagen voor de havenmonding van IJmuiden 24 schepen te wachten, terwijl in de Amsterdamse haven 22 schepen gereed lagen om naar zee te vertrekken. Een dergelijk groot aantal schepen konden het Noordzee kanaal en de IJmuider sluizen natuurlijk niet binnen enkele uren verwerken. Nadat eerst vier schepen die tussen de Hem- brug en de plaats van het on geluk waren blijven steken, de reis naar zee hadden kunnen voortzetten, kwam het scheep vaartverkeer in beide richtingen in de late avonduren weer goed op gang. Toen vrijdagochtend de „Gaastel-land" van de Konink lijke Hollandse Lloyd de IJmui der sluizen gepasseerd was, kon men pas weer spreken van nor maal scheepvaartverkeer. Ongeveer tegelijkertijd waren de „Averdijk" en de „Alexan dra K" los van elkaar gekomen. Zoals bekend waren de schepen naar de nieuwe dokhaven van de A.D.M. gesleept, waar personeel van de rederij Gebr. Goedkoop erin slaagde de ongeluksschepen binnen twaalf uur met snijbran ders van elkaar te scheiden. De „Averdijk" is in de ochtenduren verhaald naar een der dokken van de N.D.S.M., waar experts onmiddellijk een onderzoek naar de schade hebben ingesteld. Naar een woordvoerder ver klaarde, valt de schade van de „Averdijk" nogal mee. De boeg van het schip is gekraakt, maar binnen een week zal de „Aver dijk" weer kunnen varen. De „Alexandra K", waarvan j slechts esn der vier ruimen on -1 der water staat, ligt nog in de A.D.M.-haven. Het schip wacht daar tot het nog niet geloste (Adv.) De Amerikaanse Damesmodebe- drijven Bobby Brooks heeft zijn productie speciaal gericht op de groep jonge meisjes van 14 tot. 20 .jaar. Deze groep jónge meis jes heeft een eigen smaak. Ook zijn zij. .hoofdzakelijk aange wezen op combinatie-kleding. Dit heeft Bobby Brooks begrepen en met een enorm succes in Amerika ingevoerd. Bobby Brooks heeft zich sinds kort in de E.E.G. gevestigd en heeft per- streek of grote stad verkooppunten gecreëerd, waar van één in Terneuzen voor de bediening van geheel Oost Zeeuws-Viaanderen. Hiervoor is N O VIT A ingeschakeld. Iedere maand komen nieuwe series uit, waarvan alle kleding stukken op elkaar kunnen wor den afgestemd. Hoeveel moge lijkheden hierdoor voor het jon ge meisje kunnen worden ver kregen is enorm. Zij kunnen nu naar hartelust gaan combineren en '"teding dragen die precies op Jun jeugd is afgestemd. gedeelte van de lading kan wor den gelost. Daarna zal de „Ale xandra K" naar de A.D.M.-werf worden gesleept. Over de scha de aan dit schip valt nog weinig te zeggen, temeer omdat veel schade onder de waterlijn zit. De reparatie van de Panamees zal in ieder geval weken vergen. Reacties van Amerikanen op de dood van Kennedy De meerderheid van de Ameri kanen huilde toen zij het nieuws over de moord op president Ken nedy hoorde, zo wordt gezegd in een verslag van het nationale centrum voor opinie-onderzoek dat vrijdag is verschenen. Volgens het centrum, dat ver bonden is met de universiteit van Chicago, voelden vier van de vijf Amerikanen de' dood van Kennedy als het verlies van een dierbaar persoon uit hun naaste omgeving. Vijf van de zes Amerikanen schaamden zich, omdat zoiets in hun land kon gebeuren. Het onderzoek was vorig jaar. direct na de dood van Kennedy op 22 november, ingesteld. Over het gehele land werden 1.384 mensen ondervraagd. E. E. G. verlaagt invoerheffing op eieren Dc Europese commissie heeft vrijdag besloten de invoerhef fing op eieren uit derde landen met ingang van 9 maart van 60 tot 50 pfennig per kilo te ver lagen. De reden van dit besluit is de ontspanning op de eier markt- Op het ogenblik bieden derde landen eieren aan voor een prijs die 50 pfennig onder de sluis- prijs van de E. E. G. ligt. De extra-heffing was op acht februari van 30 tot. 60 pfennig verhoogd. Tegelijk had de Euro pese commissie bepaald dat West-Duitsland zijn invoerstop voor eieren uit de andere E.E.G.- landen moest opheffen. De economische sancties tegen Zuid-Afrika In Londen zal van 14 tot. 17 april een internationale confe rentie worden gehouden over het vraagstuk van de economi sche sancties tegen Zuid-Afrika, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Zeven staatshoofden en rege ringsleiders zouden evenals vooraanstaande personen uit de kunstwereld, de wereld van de letteren en politici, hun steun hebben toegezegd aan de confe rentie, die zal worden voorge zeten door de Tunesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Mongi Slim. De resoluties, die op de con ferentie worden aangenomen, zullen aan de Verenigde Naties worden toegezonden. Naar het ministerie van Voorlichting in Addis Abeba heeft mee gedeeld zijn in het grensgebied tussen Ethiopië en Somalië nieuwe gevechten uitgebroken. De regering heeft de „nodige maatregelen" getroffen in verband met Somalische troepenversterkingen, die vrijdagmorgen zijn aar- gevoerd. Somalische troepen hebben donderdagavond in strijd met het gesloten bestand het vuur geopend op een Ethiopische po- litie-post, waardoor de Ethiopi sche troepen genoodzaakt waren terug te schieten. Vrijdagmorgen, aldus het mi nisterie, gingen de Somaliërs U4 intensievere aanvallen nvar Het ministerie sprak bewerin gen van Somalische zijde tegen, als zou Ethiopj? langs de grens troepen concentreren om Somalië te bedreigen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3