Koning Paul van Griekenland overleden Constantijn li de nieuwe Koning van Griekenland RADIO DE KOCK 23-JARIGE KROONPRINS CONSTANTIJN VOLGT HEM OP ALS CONSTANTIJN DE TWEEDE (II) AMERIKAANSE POLITIEK IN VIETNAM „RAMPZALIG' HET POLITIELEGER VOOR CYPRUS BRITSE MILITAIREN SCHOTEN OP TURKSE CYPRIOTEN HET VISSERIJCONFLICT TE SCHEVENIN6EN HET WEER BOUW-C A.0, IN DE STICHTING VAN DE ARBEID GOEDGEKEURD ZATERDAG 7 MAART 1964 20e Jaargang No. 6162_ Begin meis Huwelijk van Prinses Irene? Huwelijk van Prinses Irene op Soestdijk DON CARLOS WEER VERTROKKEN AMERIKAANSE TANKBOOT VERGAAN Zweden stemt toe - Ierland wacht af MANOEUVRES VAN DE GRIEKSE VLOOT AFGELOPEN Griekse manoeuvres beëindigd Het sociaal minimum-nensioen .(A.O,W.) Niet veel verandering Zon-en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Pranfeering b$l abonnement: remeuzen Dlreeteur-HnnfrtreflaefeuT L van Se Sanfle Redactie adres: Noords» raat 55 -57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon «115K 21173 Gironumme: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. vh Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Adwrtentteprth per mm 16 et; mln»tn«rs per advertentie 2,4?) Rubriek- Kleine Advertenties IgM hnndels- advertentles)5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bit vooruitbetaling. Vermelding: Rrleven onder nummer, of: Adres Bureau van dl» Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Koning Paul van Griekenland is overleden, aldus is officieel te Athene medegedeeld. De dood trad in vrijdagmiddag om 16.12 urn plaatselijke tijd. De 62-jarige koning stierf in het koninklijk paleis in Taoi, onge veer 25 kilometer buiten Athene, in het bijzijn van zijn gezin. Na op 21 februari wegens maagzweren een operatie te hebben ondergaan, stortte koning Paul zondag jJ. in. waarbij trombose in een der benen en een iongembolle werden geconstateerd. Aanvankelijk leek na de maagoperatie snel herstel In te treden, maar negen dagen daarna traden de trombose en longembolie op. Nadien werd de toestand van de koning geleidelijk slechter. Hij zal worden opgevolgd door de 23-jarige kroonprins Constan- tijn, die gisteren nog werd beëdigd. Koningin Frederika, kroonprins Constantijn, diens verloofde, prin ses Anne-Marie, prinses Irene, prinses Sophia en haar echtge noot don Juan Carlos, alsmede de drie zusters van de koning waren bij het sterfbed aanwezig, toen koning Paul de laatste adem uit blies. Nu prins Constantijn koning wordt, zal zijn zuster prinses Irene kroonorinses worden. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden begon nen de klokken van ahe kerken in de Griekse hoofdstad te luiden, terwijl van de heuvel Lycabete gesehutsalvo's weerklonken. Volgens een lid der hofhouding was de koning enkele uren vóór zijn dood opgewekt wakker ge worden en zou hij tegen koningin Frederika hebben gezegd: „Fre derika, ik voel mij vandaag veel beter." Dit zou één der redenen zijn geweest voor het 's morgens uit gegeven éénregelige buMetin, waarin werd gezegd dat de toe stand van de koning een lichte verbetering had ondergaan. Toen de koning de laatste adem uitblies, zakte koningin Frede rika ineen, terwijl prins Constan tijn in snikken uitbarstte. Op het paleis van Tatoi en op het koninklijke paleis te Athene *s de koninklijke standaard half stok gehesen. Er zijn telegrammen uitgegaan naar de bevelhebber van 'eger, vloot en luchtmacht, waarin wordt medegedeeld dat de mili tairen in de komende drie maan den een zwarte band om de uni formmouw zullen dragen. Het door radio-Athene omge roepen nieuws van bet overlij den van koning Paul verspreidde zich als een lopend vuurtje door de Griekse hoofdstad. Een alge mene reactie was: „Hij was een moedig- man". Op de hoeken van straten ston den groepjes mensen met inge houden stem te praten. Dc Griekse dagb'aden verschenen met speciale uitgaven, die o.m foto's van de overleden koning en zijn zoon en opvolger bevat ten. De grootmeester van het huis van H. M. de Koningin heeft me degedeeld. dat liet hof wegens het overlijden van koning Paul veertien dagen halve rouw zal aannemen, ingaande 7 mrt 1964. De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen. heeft in verband met het overlijden van koning Paul namens het Nederlandse kabinet een telegram van rouw- hek'ag gezonden aan de Griek se premier. De minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A, H. Luns, zond een telegram van rouwbeklag aan zijn Griekse ambtgenoot. De stoffelijke resten van ko ning Paul zullen worden gebal semd en vandaag van Tatoi naar het paleis in Athene worden overgebracht. Zondag brengt men de overledene naar de Grieks-Orthodoxe kathedraal van Athene waar hij zal zijn opge baard tot woensdag, de vermoe- deliike dag ven de begrafenis. Koning Paul wordt begraven oo het kerkhof van het konink lijke landgoed in Tatoi. Zijn graf bevindt zich naast dat van zijn oudste broer, koning George de Tweede. President Makarios van Cyprus zal bij de begrafenisplechtigheid aanwezig zijn. Het politieke secretariaat van het koninklijk paleis maakte Vrij dagavond bekend, dat nog geen officieel besluit is genomen ten aanzien van de naam, die koning Conétatijn tal aannemen. Men achtte het zeer waarschijn lijk dat hij zich Constatiin de Tweede, koning der Hellenen, zal noemen en niet Constatijn de Dertiende, opvolger van de Byzantijnse keizers, zoals in som- berichten verluidde. Berichten uit Spaanse bron melden dat het huwe lijk van Prinses Irene met Don Carlos op 6 mei a.s. gesloten zal worden. Een Spaans reisbureau zou. reeds aanvragen van ruim duizend Spanjaarden hebben ontvangen die de huwelijksfeesten in Neder land willen bijwonen. De rijksvoorlichtings dienst kon desgevraagd geen uitsluitsel geven, maar verwees naar de me dedelingen die te zijner tijd van de zijde van het ko ninklijk huis zullen worden gedaan. Van andere zijde wordt bericht dat Don Carlos geen huwelijksdatum wil vaststellen voordat hij ze kerheid heeft als Spanjaard te kunnen trouwen. De R. V. D. maakt bekend dat er reden is om aan te nemen dat het huwelijk zal worden gesloten tussen de Pinksterdagen cn het begin van juli. De gedachten gaan uit naar een burgerlijke hu welijksvoltrekking op paleis Soestdijk en een kerkelijke hu welijkssluiting in een kerk in de omgeving van Soestdijk. Welke kerk dat zou zijn, is nog niet vastgesteld. De voorgenomen reis in de eerste helft van april van Konin gin Juliana en Prins Bemhard naar Mexico en verder de natio nale feest- en gedenkdagen, de Pinksterviering en de NAVO- conferentie leverden een aantal 'v'ktisohf. bezwaren op tegen een huwelijksvoltrekking vóór Pinksteren, zo zei de zegsman van de rijksvoorlichtingsdienst. Don Carlos, zijn ouders en één van zijn zusters, die enige dagen od Soestdijk hebben vertoefd, zijn vrijdagmorgen omstreeks half elf per auto van Snestdiik vertrokken, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. 17» De Britse filosoof Bertrand Russell heeft gezegd, dat de Ameri kaanse politiek in zuidoost Azië „verkeerd en rampzalig" is en dat neutraliteit de enige oplossing is om de vrede in Vietnam te be waren. In een brief aan de „Washing ton Post", die vrijdag is gepu bliceerd, zegt Russell dat de oolitiek van de Vietcong neutra liteit en onafhankelijkheid van oost en west in de koude oor- log eist. De Vietcong heeft een niet- communistiscbe meerderheid, zo meent hij. „Ondanks verklarin gen door de Verenigde Staten van het teaerdeel heeft premier Ho Tsji Minh van Noord-Viet- -|am categorisch verklaard dat hij zowel voor Noord- als voor Zuid-Vietnam onafhankelijkheid van Rusland, China en Amerika bepleit". Russell voegt er aan toe da* Amerikaanse interventie niet ge rechtvaardigd zou zijn, die zou leiden tot diepe haat tegen de Ver. Staten in geheel Azië en de veiligheid van de mensheid in gevaar zou brengen. VFR. STATEN BLIJVEN VIETNAM ALLE STEUN GEVEN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, beeft op een persconferentie in Washington verklaard, dat de Ver. Staten hun politiek van steun aan Zuid-Oost-Azië zullen voortzetten, totdat de communis ten de landen in dat gebied met rust laten. Op de lange duur zou het Westen akkoord kunnen gaan met een politiek van onafhanke lijkheid en niet-gebondenheid van Zuid-Oost-Azië. Op het ogen - blik werkten geruchten over een neutralisering van Vietnam slechts ondermijnend op het mo reel van Zuid-Vietnam. Overi gens - had men in Washington geen enkel concreet voorstel voor neutralisering van Viet nam ontvangen. Zoals bekend staat president De Gaulle een neutralisering van Vietnam voor. De Ver. Staten zullen Zuid-Viet nam alle mogelijke steun blij ven geven om zijn onafhanke- 'ijkheid en veiligheid te ver zekeren, aldus minister Rusk. De Ver. Staten zijn bezorgd over de reacties die de erken ning van communistisch China door Frankrijk kan hebben voor Peking, zo zei de Amerikaanse minister. Met name zouden de Chinese communisten kunnen menen, dat een politiek van "ressie tenslotte toch voordelig is. Vrijdagochtend is de 10.590 ton metende tankboot „Bunker Hill", eigendom van de Amerikaanse „Keystone Tank Corporation of Wilmington", nabij het eiland Whidbey, in de Puget Sound, een baai in de aan de Ameri kaanse westkust gelegen staat Washington, gezonken. Vóór het zinken hadden zich aan boord van de „Bunker Hill" een aantal ontploffingen voorgedaan, waar van de oorzaak onbekend is. De „Bunker Hill" had een be manning van 44 koppen. Hier van zijn er 26 gered 6 door een hefschroefvliegtuig. de an deren door schepen zodat er nog 18 zeelieden worden ver mist. Hiernaar werd in de loop van de dag door wentelwieken en schepen van de Amerikaanse vloot en de kustwacht koorts achtig gezocht, daar drenkelin gen het in het koude water van Puget Sound niet langer dan een uur kunnen uithouden. De 26 geredden zijn in zieken huizen opgenomen. In Wenen is het grootste ho tel van Oostenrijk geopend dat twaalf verdiepingen met 500 ka mers telt waarin 800 gasten plaats kunnen vinden. Zweden is in beginsel bereid troepen voor de internationale vredesmacht op Cyprus te leve ren op voorwaarde dat het niét het enige neutrale land is dat dit doet. Er zullen onderhande lingen met Oe Thant worden aangeknoopt, zo is officieel mee gedeeld. Kroonprins Constanten, die in verband met de ziekte van koning Paul tot regent was benoemd, is 23 jaar. Reeds sedert zijn jongensjaren werd hij onderwezen in regeringszaken. By de begra fenis van zijn oom, koning George II in april 1947, verscheen lip voor het eerst in het openbaar als kroonprins. Hij was toen 7 jaar. Prins Constantijn kreeg in maart 1958 zijn eerste militaire oefening en diende daarna enige tijd bij het Griekse leger, de lucht macht en de marine. Om hem voor te berei den op zijn toekoms e taak woonde lpj op verzoek van zijn vader veie besprekingen bij die koning Paul met politieke en militaire leiders hield. Kroonprins Constantijn, die bet tweede kind van koning Paul en koningin Frederika is, verloofde zich in januari 1963 met de 17- jarige prinses Anne-Marie, de jongste doch ter van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken. Prins Constantiin werd op 2 juni 1940 in Psychico nabij Athene geboren in het paleis van zijn ouders, die toen nog kroonprins Paul en prinses Frederika waren. De laatste jaren nam de kroonprins aan de zjjde van zijn vader steeds meer aan het openbare leven deel. Hii was vrijwel alt"d aanwezig, als koning Paul de minis*ers. am bassadeurs of de chefs van staven der strijd krachten ontving. In het, begin van dit jaar trad prins Constantijn als voorzitter op van buitengewone kabinetsvergaderingen in ver band met de rondom Cvprus gerezen cris's. Sinds zijn meerderjarighe'd trad hjj op als ree-ent. wanneer koning Paul zicli in het buitenland bevond. Britse militairen op Cyprus hebben donderdagavond voor de eerste maal het vuur geopend om Grieks-Cyprische schoolkinde ren tegen Turkse Cyprioten te beschermen, zo heeft een Britse woordvoerder meegedeeld. Twee soldaten losten ongeveer 20 scho ten. Het incident vond plaats in het dorp Karmi bij Kyrenia, na een vuurgevecht tussen Griekse en Turkse Cyprioten, De Britse soldaten begeleid den de kinderen. Zy openden het vuur toen Turkse Cyprioten van een afstand van ongeveer 20 meter over de hoofden van de kinderen in het dorp schoten. Er was geen melding gemaakt van slachtoffers. De manoeuvres, die een deel van de Griekse vloot in de Egeïsche Zee heeft gehouden en waaraan ook legereenheden derdag beëindigd. De schepen zijn naar hun bases teruggekeerd. De manoeuvres zouden pas eind maart worden gehouden, maar wegens de toestand op Cyprus en de oefeningen van de Tui'kse vloot, die inmiddels ook zijn af gelopen, werden ze vervroegd. Het Ierse kabinet heeft beslo ten nadere inlichtingen af te wachten alvorens zich te binden. TURKSE GIJZELAARS WORDEN VRIJGELATEN President Makarios van Cyprus heeft bevel gegeven, dat alle Turkse gijzelaars op Cyprus wor den vrijgelaten. Zij moeten van daag vóór het middaguur aan het Rode Kruis zijn uitgeleverd. De president zei te hopen, dat het Turkse volksdeel op zijn beurt de Griekse gijzelaars hun vrijheid zal hergeven. De beren Berger (P. v. d. A.) en Van Lier (P. v. d.A.), lid van de Tweede Kamer, hebben dé minister van' Sociale Zaken ge vraagd, of hij bereid is mede te delen wanneer een ontwerp van wet tot optrekking van het A.O.W.-pcnsioen tot een sociaal minimumpensicen kan worden verwacht, nu na zijn mededelin gen tijdens de behandeling van de begroting 1964 van het depar tement van Sociale Zaken ook het advies van de S.E.R, gereed is? De Stichting van de Arbeid heeft besloten het dispensatie- verzoek van de reders vereniging hebben deelgenomen, zijn don- voor de Nederlandse zeevisserij Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de randsta ten tot Schotland, terwijl de luchtdruk laag bleef boven de 'Adriatische Zee. Daartussen voerden matige tot vrij krachtige winden uit richtingen tussen noordoost en oost bij ons koude lucht aan, waarin opklaringen voorkwamen, maar af en toe ook sneeuwbuitj es. Daarbij kwamen maximum-temperaturen om het vriespunt voor, terwijl in de nacht lichte tot matige vorst voorkwam. In deze weertoestancl wordt het komende etmaal niet veel verandering verwacht. ZON MAAN op cndeT op ondet Maart 6 7.15 18.28 2.18 10.46 7 7.13 18.30 3.21 11.22 8 7.11 18.32 4.18 12.07 9 7.08 18.34 5.08 13.01 10 7.06 18.35 5.50 14.05 11 7.04 18.37 6.25 15.16 12 7.01 18.39 6.53 16.33 medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot. hedenavond. Wisselend bewolkt Wisse'end bewolkt met hier en daar een sneeuwbuitje. Matige tot vrij krachtige wind ussen noordoost en oost. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Een Zwitser en zijn 12-jarige zoon zijn bij een skitocht in de buurt van de 1.500 meter hoge Alp in het Berner Oberland door een lawine getroffen en om het leven gekomen. Een 10-jarig zoontje van de man, dat ook be dolven werd, kon worden uitge graven. ZATERDAG7 MAART v.m. n.m. Breskens 7.56 8.29 Terneuzen 8.31 9.04 Hansweert 9.11 9.44 Walsoorden 9.21 9.54 ZONDAG 8 MAART v.m. n.m. 9.03 9.41 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.3S 10.16 10.18 10.56 10.28 11.06 MAANDAG 9 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.18 10.55 10.53 11.33 11.30 12.10 11.43 12.20 (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 De Stichting van de Arbeid is gisteren begonnen met het over leg over de nieuwe C. A. O. voor het bouwbedrijf. De vergadering begon om tien uur, nadat daarvóór de drie vakcentrales voorover leg hadden gepleegd. Om kwart vóór twaalf werd de bijeenkomst enige tijd ge schorst, omdat de werkgevers behoeft-- bleken te hebben aan onderling beraad. De Stichting van de Arbeid is bereid de voorgestelde nieuwe arbeidsovereenkomst voor de bouw in hoofdzaak goed te keu ren, zo werd 's middags bekend gemaakt. Er zal echter nog overleg met partijen moeten plaatsvinden over enkele punten, o.m. betref fende de leeftijd waarop het „volwassen loon" wordt bereikt (voorgesteld is een leeftijd van 21 jaar) en het systeem van orestattebeloning (maximaal ge middeld 35 procent). Indien dit overleg tot overeenstemming leidt, is de looncommissie van de Stichting van de Arbeid gemach tigd de collectieve arbeidsover eenkomst goed te keuren. Verder zal nog enig overleg olaats moeten vinden met be trekking tot de te verlenen machtigingen inzake de uitvoe ring van onderdelen van de col lectieve arbeidsovereenkomst. Inmiddels is gebleken, dat het College van Rijksbemiddelaars zich met deze procedure kan verenigen. d.d. 27 februari 1964 niet in. be handeling te nemen, omdat het in strijd wordt geacht met de in Nederland geldende orde. De redersvereniging had haar dispensatieverzoek gedaan om de werknemers in de visserij een loon van 125,per week te kunnen garanderen en afreke nen per reis mogelijk te maken. Deze voorwaarden, geëist door de stakende vissers, kwamen niet voor in de C.A.O., waarover de redersvereniging en de er kende vakbonden in het begin van dit jaar overeenstemming hadden bereikt. Het beraad in de stiehtlng werd gevoerd op verzoek van de drie vakcentrales. GEEN GARANTIELOON VAN 125,— Naar het A.N.P. verder ver neemt, betekent het niet in be handeling nemen van het dis pensatieverzoek, dat aan de voorwaarde van een garantieloon van 125 gulden per week niet mag worden voldaan. Het be stuur van de stichting nam deze beslissing unaniem. Volgens de secretaris van de redersvereniging, dr. Boelmans Kranenburg, was er geen sprake van een dispensatieverzoek. De vereniging heeft wel namens haar individuele leden gevraagd, of verzoeken van deze leden om de lonen tot 125 gulden per week te mogen aanvullen in de gevallen, dat dit bedrag niet uit - besomming wordt verkregen, zullen worden ingewilligd. Over het afrekenen per reis is geen- verzoek gericht tot de stichting. De redersvereniging acht dit geen zaak, die aan de stichting behoeft te worden voorgelegd. De heer Boelmans Kranenburg wilde nog nader bezien, wat de beslissing van de stichting juri disch betekent. In het tweede halfjaar van 1963 zijn in India 11.376 mensen aan cholera overleden, van wie alleen al in de stad Madras 4.168.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1