VERSCHUIVING OP DE ARBEIDSMARKT Radio en Televisie De Duitse economie groeit langzaam Een pittige zuster ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK NAAR OUD GRAF IN MAASTRICHT UIT UE TWEEDE EEUW NA CHRISTUS TOETREDING VAN SPANJE TOT E E G. NIET MOGELIJK ROOK NIET, Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 7 maart 1964 Eisen voor het schriftelijk rij-examen verhoogd Minister Spaak: Particuliere inkomens stegen met 6,7% UIEN x NAAR NOORWEGEN NIEUW TYPE GEWEER Staking bij Belgische F. N.-wapenfabriek geëindigd - "I - (Van onze economische medewerker) Hoewel pessimistische verwachtingen in een tijd van optimisme niet worden geduld, getuigt de samenvatting van het Centraal Economisch Plan 1964 van grote nuchterheid. Hoewel ieder geneigd is hieruit alleen af te leiden dat er in 1965 een zekere werkloosheid zal optreden, bevat deze samenvatting tal van interessante, ook optimistische, gegevens. Hierbij staat een beschouwing over het lopende jaar op de voorgrond. Zeer belangrijke is het dat de loonschok van eind 1963, althaps in het lopende jaar, een volledige bezetting van het produktie- apparaat niet in de weg zal staan. De bruto-investeringen zullen bij een gestegen prijspeil van 4 zelfs met 13 gaan toenemen. Ook de verwachtingen ten aanzien van de voorraad-vorming is optimistisch. In dit licht gezien ontwikkelt zich in het lopende jaar een ge weldige slag om de produktieplanning, de werkgelegenheid en de export van ons land te redden. Dit zou niet zo'n moeilijke opgave zün wanneer met name de Westduitsers eveneens een snelle kos tenstijging zouden ondergaan. In dit land zien wij echter dat de inflatie wordt afgeremd. dat wij reeds nu zien welke bui ons boven het hoofd kan gaan hangen. Of die bui komt opzetten is niet alleen afhankelijk van maatregelen en factoren in het binnenland. Mocht de ontwikkeling in met name de E.E.G.-landen Italië en Frankrijk zich voortzetten als thans, dan zal onze inflatie wel iswaar voortgaan maar in de ge noemde landen nog groter zijn. Ook Engeland worstelt alweer met toenemende duurte en stij gende lonen. Wij moeten wel waakzaam zijn en slagvaardig maar van grote ongerustheid hoeft geen sprake te zijn. (Adv;) CONCURRENTIESTRIJD Dit zal ons in een scherpe con currentiepositie brengen, waarbij een streven naar de hoogste ef ficiency in het bedrijfsleven al leen redding kan brengen. De ge weldige investeringen, die vele bedrijven voornemens zijn te ma- ken, zullen flinke verschuivingen op de arbeidsmarkt teweeg bren gen. Er zullen een aantal ontsla gen vallen, die opgevangen zul len worden door een nog be staande achterstand in personeel elders 'en verder door uitbreiding in de dienstensector. De vraag naar minder geschooid of ongeschoold personeel in de produktiebedrijven zal door auto matisering, verbetering van werkmethode en mechanisatie afnemen. Daar zal een vraagstij- ging naar goed geschoold en ka derpersoneel tegenover staan. In de sector van de handel, het ver voer en andere dienstverlening is het gebruik van technische hulp middelen en het toepassen van arbeidsbesparende methoden in mindere mate mogelijk dan in de industrie. Onze indruk is echter dat de achterstand in scholing in deze hoek nog het grootste is. Zodra in ons land de arbeidsschaarste voorbij is, zullen wij onmiddellijk weer worden geconfronteerd met de vraagstukken van betere scholing en van omscholing. Worden de daarmee verbonden vraagstukken tijdig aangepakt dan zullen wij een goede kans maken de arbeidsverruiming in de ene hoek op te vangen door tijdige aanpassing aan de vraag elders. De zich steeds uitbreiden de consumptie, die voor het lo pende jaar zelfs op 8 wordt geschat, zal zeker zijn uitwer king op de arbeidsmarkt niet missen. DE GEVOLGEN Opvallend is ook de verwachte toeneming van het werknemers aandeel in het nationaal inko men. Dit deel zal stijgen van 72,5 tot ongeveer 76 Deze ontwikkeling heeft gevolgen voor de opbouw van het econo misch leven. Naarmate het aan deel van de werknemers groter wordt, zal zich ook een groter gedeelte daarvan richten op de consumptie, althans in de eerste jaren. Snel stijgende consumptieve uitgaven hebben een inflatoire werking. De overheid zal het zich als een speciale opdracht moeten zien om de besparingen aan te moedigen, vooral die van de kleine man. De functie van de spaarbanken en beleggingsmaat schappijen zal belangrijker wor- len. Anderzijds nemen de inko mens van de ondernemers rela tief af. Ook deze gang van zaken blijft niet zonder uitwerking. Bij de eerste merkbare vermindering van de grote inkomens zullen de ondernemers en kapitaalver schaffers proberen het verloren aandeel in het nationaal inkomen terug te veroveren door verbete ring van de efficiency in de be drijven en voorts door aanvullen de investeringen. Slaagt dit po gen dan plukt per saldo daarvan de gehe'e volkshuisvesting de vruchten. Mislukt deze reactie dan is dit funest. Dan begint de belangstelling van ondernemers en andere kapitaalverschaffers te verslappen met het gevolg dat de investeringen afnemen en het tempo van de produktietoene- ming vertraagt. Minder aanbod van goederen leidt dan tot prijs verhoging, zodat met een vertra gende factor uiteindelijk de ren tabiliteit van het bedrijfsleven zich zal herstellen. COMPENSATIE Het afnemen van de besparin gen der grote spaarders zal ge compenseerd kunnen worden door de toeneming van een groot aantal kleine besparinger. Als dit echter niet aantrekkelijk is door lage rente dm, komt er ge brek aan investeringsmiddelen met rentebestijging. Deze rentebestijging vraagt nu reeds de aandacht om twee rede nen. Ten eerste omdat de voort gaande geldontwaarding het ma ken van besparingen niet aan trekkelijk maakt. Vervolgens omdat de duurte het vormen van spaargeld tegenwerkt. In de der de p'aats omdat de grote bespa ringen afnemen. Voegen wjj hieraan dat er juist nu veel in vesteringen nodig zijn, dan is het te verwachten dat er grote vraag naar geldmiddelen aanstaande is met een geringer aanbod. Hier door zal een rentestijgig optre den die een verzwakking van de activiteit in het economisch leven in de hand werkt. Het geheel van de opgesomde faktoren kan er toe leiden dat wij in een interumperiode in de komende jaren als volk boven onze stand gaan leven Het plan bureau signaleert dan ook de verwachting van een flink tekort op de betalingsbalans. BESTEDINGSBEPERKING In een verder stadium kan dit een bestedingsbeperking noodza kelijk maken. Voorlopig wordt ons gewezen op de teruggang, die wij in 1957 hebben beleefd. Het is nuttig dat wij ons de toen opge dane ervaringen bewust zijn en liever MEENK PELLETS1 lekker en verfrissend f.O. Het bestuur van de stichting Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen heeft met ingang van deze week de beoordelingsnorm voor het theoretisch examen verhoogd. Naar de directeur, de heer Westerlaken, meedeelde zijn sedert 12 augustus vorig jaar het theoretisch examen niet meer mondeling maar schriftelijk wordt afgenomen regelmatig de ervaringen onderzocht. Het bleek, dat het percentage ge slaagden voor het schriftelijke afgenomen theoretisch examen gróter was dan destijds bij de mondelinge examens. Op zich zou dit geen aanwijzing inhou den voor de noodzaak de beoor delingsnorm te verhogen. Van de zijde van de rijschoolhouders werd evenwel vernomen, dat de kandidaten zich minder in de theorie gingen verdiepen, wat zijn weerslag ook had op het praktisphe gedeelte van het examen- Overleg met de Com missie Overleg Autorijscholen leidde ertoe meer evenwicht te bereiken tussen de percentages geslaagden voor het praktische en voor het theoretische gedeel te van het rij-examen, waartoe verhoging van de beoordelings- vorm is ingevoerd- De rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek in Amers foort heeft archeologisch onderzoek in Maastricht ingesteld. Dit onderzoek geschiedde tijdens werkzaamheden in verband met de aanleg van plantsoenen in de aanbouw zijnde wijk Belfort (aan de westelijke zijde van de stad de stad). Bij deze werkzaamheden - uitgevoerd door de Nederlandse Heidemaatschappij in opdracht van de plantsoendienst is een groot graf uit de tweede eeuw na Christus optdekt. Belgische minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, De heeft donderdag in Brussel verklaard de associatie van Spanje met de Europese Economische Gemeenschap „onmogelijk" te achten- woorden op het verzoek, dat een economisch en later politiek „De E. E. G. dient dit beleefd, maar kordaat aan Spanje mede te delen", zei Spaak tijdens de verdediging van zijn begroting in de Belgische Senaat. De minister verklaarde dit naar aanleiding van het kortge leden door Spanje herhaalde verzoek aan de E- E. G. om be sprekingen over een associatie met de Europese gemeenschap. De kwestie komt de volgende week in de E. E- G.-ministerraad aan 4e orde. „Spanje is technisch niet in staat aan de Europese instellin gen deel te nemen. De gemeen schap zou duidelijk moeten ant- deelgenootschap van Spanje on mogelijk en politiek uitzichtloos is", aldus Spaak- Hij voegde hieraan toe, dat de E. E. G. bereid moet zijn met „een maximum aan aandacht" de moeilijkheden te onderzoeken, die Spanje door het bestaan van de E. E. G. zou ondervinden. Deze bereidheid dient voor elk land te gelden. De Belgische minister ver klaarde zich voorts bij de ver dere bespreking van Europese vraagstukken tegen een door president De Gaulle voorgestaan Europa der Vaderlanden". Het monument werd gevonden in lössgrond aan de westzijde van de Tingietersdreef en het strekte zich uit van noordoost naar zuidwest, min of meer pa rallel met de zuidelijk daarvan op een afstand van 61.5 meter lopende „Romeinse baan", een onderdeel van de grote Romeinse wg, die de Kanaalkust (Boulog ne) via Bavai en Tongeren met Maastricht, Heerlen en Keulen heeft verbonen. Nadat de bovenzijde van de kist, die slechts 25 centimeter on der het huidige maaiveld was ge legen, door een dragline aan het licht was gebracht, is het deksel zwaar beschadigd en zijn vele stukken terechtgekomen op een gedeelte van de inventaris. Het graf was samengesteld uit een zevental circa 15 cm dikke platen van blauwe naamse steen. De uitwendige lengte en breedte bedragen resp. 2.48 en 1.44 me ter; het deksel is 2.85 meter lang en 1.75 meter breed. De kist die zonder inventa ris een gewicht heeft van onge veer 5.3 ton is overgebracht naar het Limburgs provinciaal museum voor kunst en oudheden te Maastricht. Nadat, ze in haar geheel door een kraan van de grond was gelicht, bleek dat on der de kist een fundering was aangebracht van stukken vuur steen. Adv. Bij de aanleg van de nieuwe wegen in Belfort en bij de bouw van de huizenblokken welke daar nog pas kort geleden zijn verre zen, moet men niet alleen de Ro meinse weg herhaaldelijk hebben doorsneden, maar bovendien op Romeinse graven zijn gestoten. Tijdens een inspectie van het ter rein is gebleken dat dit behalve overblijfselen uit de Romeinse tijd ook tal van sporen (paalkui- len en afvalkuilen) van de neo- lithische cultuur der bandcera- miek bevat. De economische groei in West-Duitsland is het afgelopen jaar langzamer verlopen, zo merkt de Deusche Bundesbank in haar conderdag gepubliceerde overzicht van februari op. Het reële bruto nationaal produkt in prijzen van 1964 steeg volgens voor lopige gegevens van 268,6 miljard Mark in 1961 en 279,8 miljard in 1962 tot 288,8 miljard Mark in het overzichtsjaar. Dit betekent voor 1963 een groei van 3,2 procent tegen resp. 4,2 procent in beide voorgaande jaren. De bank schrijft de vermin- totale prijsstijging van de hin dering van het groeitempo in de eerste plaats toe aan de lan ge en strenge winter 1962/'63. Bovendien droegen, vooral in de eerste helft van het jaar, con juncturele factoren hun steentje aan de vertraging bij. Het prijsindexcijfer van het nationaal produkt, waarin de De Noorse autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat vanaf 16 maart tot 20 juli de invoer van uien in dit land onbeperkt zal kunnen plaats vinden. Verwacht wordt dat deze Noorse maatregel niet meer van betekenis zal zijn voor de Neder landse uienexport. Het seizoen loopt hier op het eind, al zijn er plaatselijk nog wel vrij grote voorraden, groter in elk geval dan in andere jaren omstreeks deze tijd meestal het geval was. De afzet van uien blijft bij zonder teleurstellend verlopen. Deze week deden de grove uien, export klaar, 910 cent per kg en de middel-uien werden ver kocht voor 89 cent per kg. Dit betreft dan de klasse I kwaliteit. Klasse II uien worden er vrijwel niet meer aangebo den, want die brengen minder op dan de kosten van export- klaar maken bedragen. Voor de uientelers en bewaar ders is het een uitermate slecht seizoen geworden waarin grote verliezen met deze teelt zijn ge leden. De wekelijkse export ligt op het ogenblik rond 4 miljoen kg, waarvan bijna de helft naar West-Duitsland gaat. Engeland heeft dit jaar aanzienlijk min der Nederlandse uien afgeno men dan in andere jaren. De ex- rort naar Frankrijk gaat regel matig door. De totale export' vraag blijft echter aanzienlijk achter bij voorgaande jaren- Qp de Westeuropese markt konten thans weer al de uien van de nieuwe oogst uit zuidelijke lan den, met name uit Chili. In 1962. In het kader hiervan stegen de bruto lonen en sala rissen met 7,3 (1961; 10,7) pro cent. Deze geringe stijging was nog steeds aanzienlijk groter dan de groei van het nationale in komen van 5,8 procent, aldus de bank. nenlandse produktie tot uitdruk king komt, gaf over 1963 slechts een stijging met 2,9 procent te zjën tegen resp. 4,4 en 4,34 pro cent in 1962 en 1961. Deze ont wikkeling vloeide voort uit de omstandigheid, dat de lonen en salarissen het vorige jaar iets minder stegep dan in beide voorafgaande jaren, terwijl de toeneming van de produktivi- teit sledits iets kleiner was dan in 1962. Blijkens het overzicht gingen de. inkomsten van de particuliere ojuukuouic huishoudingen met 6,7 procent I gevoerd die het „samenperst" en omhoog tegen met 9,1 procent er grote kracht aan geeft. Het Amerikaanse leger zal worden uitgerust met een revo lutionair type geweer, dat bij zonder licht weegt en dat werkt volgens het „Laseri'-principe, n.l. met sterk geconcentreerd licht. De krachtige lichtstraal ver blindt een tegenstander tijdelijk en kan zelfs zijn kleding weg- schroeien. De voedingbatterij kan door dezelfde militair wor den meegedragen en stelt hem in staat in totaal tienduizend „schoten" te i ossen met een tus senruimte van tien seconden. In het wapen wordt de lichtstraal door een synthetische diamant ZONDAG 8 MAART HILVERSUM R 8.00 Nieuws; 8.15 Goede morgen - muz., act. en herinneringen; 3.45 Muziek voor de zondag; 9.00 Vroegd}ens;t 9.45 Nws; 10.00 Inleiding Hoog mis; 10.05 Hoogmis; 11.15 Klass. gram.; 11.30 Medaillon: fragmen ten uit het internationaal mu ziekrepertoire; 12.05 Zwart op wit: act. publicaties over kerk en wereld; 12.15 De Stemvork; Bel Canto-progr. met toelich ting; 12.50 Buitenl. comm.; 13.00 Nws en meded.; 13.10 Jaar in jaar uit, liedjes uit 1940; 13.30 Voor de kinderen; 14.00 Italiaan se Madrigalen (gr.); 14.10 De hand aan de ploeg, lezing; 14.15 Concertgebouwork., in de pauze: Voordracht van gedichten; 16.15 Sportuitslagen; 16.30 Vespers; 17.00 Geref. kerkdienst; 18.00 Negro spirituals; 18.10 Gewijde muz.; 18.30 Geef acht op de ja pen, klankbeeld over de tweede wereldoorlog (1); 19.00 Koorz., met ork. en orgel; 19.15 Zondag avondlezing; 19.30 Samenzang; 20.00 Nws; 20.08 Meditatie; 20.15 Koren en instr. ensemble; 20.45 Diamanten voor het grijpen, luisterspel; 21.30 Klass. kamer muziek; 21.45 Klass. gram.; 22.00 Wissewassen. licht progr.; 22.20 22.25 Boekbespre king; 22.30 Nws; 22.40 Avondge bed; 22.50 Dwars door de groene hel, lezing; 23.05 Lichte gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws, sportmeded. en soc. strijdl.; 8.18 Weer of geen weer, gevar. pro gramma; 9.45 Geestelijk leven, toëspr.; 10.00 Kinderdienst; 10.30 Protestantse kerkd.; 11.30 Vraag en antwoord; 11.40 Gram.; 41.45 Resonans opgevangen en te ruggekaatst uit het hedendaags doen en denken; 12.30 Lichte orkestmuz. (±12.30 mogelijke afgelastingen van wedstrijden); 13.00 Nws; 13.07 De toestand in de wereld, lezing; 13.17 Meded. of gram.; 13.20 Wie zijn Neder lands sportcoryfeeën van 1963?; 14.00 Pianorecital: 14.35 Toneel beschouwing; 14.45 Pianorecital; 15.35 Geestelijke liederen; 15.40 Selecties uit bekende musicals; 16.30 Sportrevue; 17.00 Zing met ons mee: liedjes: 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Nws, sportuitslagen en sportjournaal; 18.30 Licht in strumentaal ensemble; 19.00 Bij nader inzien; journalistenforum; 19.40 Vrij entree, cabaret; 20.00 Nws; 20.05 B.R.T.-Variété-ork.; 20.50 Café-chantant Adam en Eva, cabaret; 21.20 Klass. gram.; 21.45 Trouw met Teresa, hoor spel; 22.30 Nws; 22.40 Act.; 22.55 Radiokamerork.; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED TV: 14.00—15.15 De be zetting XVI, documentair progr. (herh. van dinsdag j.l.); 15.30 17.30 Directe reportage van het intern, zwemtournooi te Bremen; 19.30 Weekjournaal; 19.55 Jour naal; 20.00 Sport in beeld; 20.30 Kunstgrepen, een progr. over mensen en kunst; 20.55 Theater Domino; 21.55 Hollandse week in München; 22.05 De Verdedi gers, tv-feuilleton; 22.5523.00 Journaal. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Satirisch progr.; 12.55 Pro- gramma-overz.; 13.00 Nws; 13.20 Voor de soldaten; 14.00 Nieuws; 14.03 Opera- en Belcantoconc.; 15.30 Sportprogr. (om 17.00 Nws); 18.00 Nws; 18.03 Piano spel; 18.30 Godsdienstige uitz.; 19.40 Jazzmuz.; 20.00 Muzikaal zondagavondprogr.; 22.00 Nws; 22.15 Lichte muz.; 22.30 Cabaret- progr.; 23.00 Nws; 23.05 Dans' muz.; 23.55 Nieuws. VL. BELG. TV: 15.30 Bloem bollen. documentaire; 16.05 Ope ra-aria's; 16.50 Feuilleton voor de jeugd; 17.2017.40 Voor de-kleu ters; 18.40 Het grote avontuui-, film voor de jeugd; 19.55 Sport uitslagen; 20.00 Nws; 20.20 Paul Anka Show; 21.10 Sportactuali- teiten; 21.40 Vijftien rozen, een akter, 22.15 Nieuws. MAANDAG 9 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Dagopening; 7.20 Klassieke gram.; 7.35 Sportuitslagen van zaterdag; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws en N.C.R.V.-lied; 8.15 Gew. muziek; 8.30 Lichte gram.; 9.00 Verzoekprogr. voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de huisvrouw; 10.10 Gram.; 10.20 Rondom het woord; theologische etherleerg.; 11.05 Lichte gram.; 12.20 Zeven keer de boer op, ag rarische reportage (2); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Instr. ensemble; 12.53 Gr., evnt. akt.; 13.00 Nws; 13.15 Licht instr. ensemble; 13.45 Lichte gram.; 14.05 Schoolradio; 14.35 Klass. gram.; 15.00 Herhaling wedstrijd: Opsporing verzocht; 15.40 Vocaal ensemble; 16.00 Bij beloverdenking; 16.30 Dubbel- Door ANN RUSH 17) (Nadruk verboden) Toen hoorde ze iemand de gang afdraven. Bij wijze van uit zondering had de vro'ijke, rood harige jonge dokter geen spot tende opmerking bij de hand. Na een enkele blik op de slappe ge stalte op de brancard was hij al aan het werk gegaan. Geïrriteerd keek hij naar Tubby en op een toon, welke geen tegenspraak duldde, beval hij: „Ga weer aan je werk, Tubby, we hebben geen tijd om je geklets aan te horen. Bloeddruk, Sally?" Sa'ly drukte op het bolletje in haar hand en deelde hem het desbetreffende getal mee. Het was heel laagZe voegde er de polsslag aan toe. „Heel onre gelmatig bovendien." „Maagpomp," verzocht hij. Ze had hem al kant en klaar. Vreemd, hoe een spoedgeval als dit de eeuwige studentikoze Tom altijd transformeerde tot 'n zakelijke, bekwame arts. Voor de zoveelste maal verbaasde Sal ly zich er over, en ze moest hem eens goed in zijn vriendelijk, ge woon gezicht kjjken om zich er van te overtuigen dat hij uiter lijk niet was veranderd. HOOFDSTUK VI Zeker, vol zelfvertrouwen zet te Tom Brian de behandeling voort. Hij deed nu wat zijn ma nier van optreden betreft niet onder voor Peter Adamson. „Adrenaline injectie," beval hij. De naa'd lag klaar in zijn ont smette buisje. Tom nam hem van Sally aan en drukte hem in de meisjesarm. „Let op die pols," verzocht hij, terwijl hij de maag leeg pómpte. Zelfs onder de gunstigste om standigheden is het gebruik van een maagpomp geen pretje. Maar als de patiënt op het rand je van de dood zweeft is het iets vreselijks. Toms mond, die zich zo vaak tot een gerede lach plooide, vormde een smalle streep. Sally vertelde hem om de minuut hoe de pojs was. Maar het hart wilde niet sterker wor den en toen Tom klaar was, voelde Sally helemaal geen pols meer. Met trieste ogen schudde ze, op de vragende blik van de dokter, het hoofd. „Wegalleen nu en dan nog een enkel klopjeheel zwak." Hij verwerkte het even en Sal ly begreep dat hij het liefst de hulp van een oudere, meer erva ren collega had ingeroepen. Maar die was niet in de buurt; hij schraapte zijn keel en zei: „Breng me een coramine-injec- tie, laten we dat eens proberen.' Het klonk zelfverzekerd, geheel in strijd met zijn ware gevoe lens. Ook de spuit met dit midde', sterker dan adrenaline, lag ai klaar. Tom beet de kiezen op el kaar terwijl hij de scherpe naak. in het weke vlees duwde. Hi stopte de stethoscoop in zijn oren en boog zich over de patiënte heen. Sally's gevoelige vingers omklemden de dode pols. Plotse ling voelde ze een klopje, toen nog een, wat krachtiger reeds, en snel nu hervatte het hart zijn functie. Boven het slappe lichaam ke ken Tom en Sally elkaar aan, en glimlachten Wazig. „Dat schijni te helpen," zei Tom. „Nu redt ze het vast wel." Sally blikte neer op het knap pe gezichtje, dat langzaam weer wat kleur kreeg. „Ja, ze is nog zo jong, en verder mankeert zij niets. Het is me een raadsel, waarom zo'n meisje zelfmoord zou willen plegen. Geld kan het niét geweest zijn, ze had welis waar niets in haar tas, maar haar kleren hebben een kapitaal tje gekost. Tubby dacht, dat ze missqhien in moeilijkheden zat, maar ?eifs dat Tom keek met een ruk op; in zijn ogen lag een nijdige blik. „Die Tubby weet niet wanneer hij zwijgen of praten moet. Ik durf er wat onder te verwedden, dat dit nog een kind is. Kijk haar eens goed aan, Sally; ze ziet er uit alsof ze nog maar pas op de wereld is. Een en al onschuld." Sally was even totaal van haar stuk gebracht door Toms uit barsting. Maar hij had gelijk; het jeugdige uiterlijk van de patiënte werd vooral veroorzaakt door die verbaasde uitdrukking op het jonge, onschuldige gezichtje: ze had nog alles van en over het leven te leren. En Tom, cynische, eeuwig-spottende Tom sprong plotseling voor dit onbekende meisje in de bres. Hij keek beschaamd nu. „Het spijt me, Sally, dat ik zo uitvie' Niets voor mij hè? Brian, die de beledigde onschuld te hulp schiet." Maar hij slaagde er niet in, net zo spottend te spreken als hij had bedoeld. Hij boog zich weer naar het bewusteloze meisje over en schudde haar door el kaar, eerst voorzichtig, maar weldra hardhandiger. „Hoor je me, juffie?" schreeuwde hij. „Juffie, luisterje moet weel bij komen. Dat moetje kunt hier niet zo maar Wijven liggen, je wilt toch zeker niet dood gaan?" Sally verbeeldde zich dat de oogleden even trilden. Nog heftiger rammelde Tom het meisje door elkaar. „Kom juffie, je bezorgt ons een massa last. Word wakker, zo gemakke lijk geven meisjes met rood haar de strijd niet op. Toe, laat zien wat je waard bent. Waar is je koppigheid nu gebleven? Juffie, je moet, moet bijkomen!" (Wordt vervolgd.) kwartet met orgelbegeleiding; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Op tienertoeren; 17.50 Regeringsuitzending: Let terkundige caus.; 18.00 Kerkor- gelconc.; 18.20 Uitz. van de Kath. Volkspartij; 18.30 Lichte gram.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Instr. ensemble; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte orkestmuz.; 20.30 De Staatsgreep, luisterspel; 21.25 Amsterdams kamerork.; 22.05 Wereldpano rama: comm. uit het naburige Oosten; 22.15 Pianorecital; 22.30 Nws; „40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr.; 23.05 Kompo- neren in Nederland; muzikaal gesprek; 23.40 Dansmuz.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws; 8.15 Progr.-overzicht en amuse- mentsmuz.; 9.00 Ochtendgym.; 9.10 De groenteman; 9.15 Moder ne kamermuz.; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de huisvrouw; 12.00 Licht instr- ensemble; 12.30 Med. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Licht instr. sex tet; 13.00 Nws; 13.15 Med;ed., event, act. of gram.; 13.25 Beurs berichten; 13.30 Dansorkest; 14.00 Zangrecital; 14.30 Lichte gram.; 14.50 Voordracht van gedichten; 15.05 Radio-matinée (gr.): Rud- digore or the witch's curse, ko mische opera; 16.35 Amusements muziek; 17.00 Voor de padvin ders; 17.15 Combo-klanken; 17.50 Militair comm.; 18.00 Nws; 18.15 Event, akt.; 10.20 Amateurspro gramma; 18.50 Openbaar kunst bezit; 19.00 Operaconcert; 20.00 Nws; 20.05 Negen muzen, elf provincies, gevar. progr.; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Actuali teiten; 23.00 Jazz- en dansmuz.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Gram.; 12.08 Landbouw- kroniek; 12.15 Lichte muziek; 12.50 Beursberichten; 13.00 Nws; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nieuws; 14.03 Schoolradio; 15.45 Lichte muz.; 16.00 Nws; 16.03 Beursbe richten; 16.09 Voor de zieken; 17.00 Nws; 17.15 Franse les; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten: 18.28 Paardesportberichten; 18.30 Orkestconcert; 19.00 Nws; 19.40 Operamuz.; 20.00 Missieklank beeld; 20.15 Pianorecital; 20.45 Klass. muz.; 21.00 Openbaar con cert; 21.45 Lichte muziek; 22.00 Nws; 22.15 Volksdansen en -zan gen; 22.35 De zevenktinsten; 22.50 Satirisch programma; 23.00 Nieuws; 23.05 Lichte muz.; 23.30 Amusementsmuz.; 23.55 Nieuws; 24.00—0.45 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED TV: 19.30 Lost and found (Comedy Caper), tv-film; 19.45 Openbaar kunstbezit; 20.00 Jour naal en weeroverz.; 20.20 Uit zending van de Anti-Revolutio naire Partij; 20.30 Diplomatic Courier, speelfilm; 22.05 Safe in boat, film over de ontwikke ling van de moderne reddings- apparatuur; 22.15 A time out of war, film; 22.35—22.40 Journaal. VL. BELG. TV: 19.00 Voor de teenagers-, 19.25 Culturele actua liteiten; 19.45 Weerman; 19.50 Sport; 20.00 Nws; 20.20 Tentoon stelling World Press Photo 1963; 20.30 Quizprogramma; 21.05 Pa norama; 21.50 Jazzmuz.; 22.15 Medium; 22.25 Nieuws. Een vorige week bij de Bel gische nationale wapenfabriek in Herstal uitgebroken staking is donderdag geëindigd. Het per soneel aanvaardde een loonsver hoging van 2,75 procent, nadat zij 4 procent hadden geëist. Ook zal voortaan een jaarpremie worden uitgekeerd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10