Menuknoop voordelig doorgehakt ZWAN MORGHAN DE MAGIËR GEMEENSCHAPPELIJK 6RAANPRIJSBELEID IN DE E.E.G. DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 IN APRIL VALT DE BESLISSING HANDEL 8N VERDOVENDE MIDDELEN SN ZWEDEN NEEMT ONRUSTBARENDE VORMEN AAN 4 Grote gehaktballen, puur vlees in veel braadjusï ®h Uit komst nu de vleesprijzen zo hoog 2ijn want Zwan gehakt blijft extra voordelig. Bij rode kool of andere wintergroen ten, Haal nü Zwan gehakt met Zwan rode kool in huis. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, voor de kwaliteit moet u het doen! Donderdag 5 maart 1964 De Nederlandse minister van Landbouw nir. B. Biesheuvel, heeft dinsdagavond in Brussel verklaard de mogelijkheid niet uit te slui ten, dat vóór de 15e april een beslissing zal worden genomen over de invoering van een gemeenschappelijk" prijspeil voor granen in do Europese Economische Gemeenschap. Na een eerste debat in de ministerraad van de E.E.G. over het „plan-Mansholt" zei minister Biesheuvel deze kwestie te be schouwen als een „toetssteen" voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid van de „zes". Hij voegde hieraan toe niet te kun nen beoordelen wanneer de ge meenschappelijke prijs zal wor den ingevoerd, maar hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat er reeds vóór het seizoen 1964/'65 een begin mee zal worden ge maakt. Een termijn van twee PLAN VOOR SNELVERKEERSWEG DOOR PARIJS De Franse regering heeft haar Steun toegezegd aan een plan voor een nieuwe verkeersweg door Parijs, die automobilisten in staat zal stellen verkeersop stoppingen te vermijden en de Franse hoofdstad in dertien mi nuten door te rijden. De nieuwe weg zou langs de rechteroever van de Seine komen te lopen en onder de kruisputen bij 23 brug gen door duiken. Een groot ge deelte van de weg zal de be staande wegen door het hart van de stad volgen, maar hij zal onder de brede Place de la Con- •"corde en andere voor het ver keer beruchte punten worden doorgeleid. Enkele gedeelten zullen worden aangelegd langs wat nu nog een kade met kin derhoofdjes is, een geliefde ver blijfplaats voor hengelaars, wan delaars en de „clochards". De Parijse gemeenteraad moet nog een beslissing nemen over het plan. Volgens deskundigen zou de weg in 1967 klaar kun nen zijn. Van vele zijden is aangedron gen op ingrijpende maatregelen om de verkeerssituatie het hoofd te bieden. Volgens anderen zal de aanleg van genoemde weg de schoonheid van de stad niet ten goede komen. jaar noemde de Nederlandse minister „eigenlijk een maxi mum" voor het bereiken daar van. „Nederland wenst de ter mijn zo kort mogelijk te hou den", voegde hij hieraan toe, zowel om een einde te majcen aan de onzekerheid van de land bouwers als met het oog op de komende tariefonderhandelin gen in Genève. De minister zei zich van het eerste debat in de E.E.G.-minis- terraad niet meer te hebben voorgesteld dan de bereikte resultaten. Hij wees er op, dat ook Frank rijk van oordeel is dat met het oog op de „Kennedy-ronde" wat de graanprijzen betreft het eind doel wordt aangegeven, hoewel naar Franse opvattüig de toe passing van het gemeenschap pelijke prijspeil niet voor het seizoen 1964/'65 kan worden in gevoerd. Minister Biesheuvel verklaar de tenslotte dat ook voor de technische aspecten van het „plan-Mansholt" een oplossing tot de mogelijkheden behoort. KEUZEPLANNEN VOOR WONINGWET WONINGEN De „Keuzecommissie efficiënte woningbouw" heeft een nieuwe collectie keuzeplannen uitge bracht. De beide voorgaande zijn vervallen, zo deelt het ministe rie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mee. De collectie omvat 50 plannen, waarvan er 3 ontleend zijn aan de vorige collectie; IS plannen werden gekozen uit nieuwe voor stellen. Zowel aantal als ver scheidenheid van deze plannen zijn van dien aard. dat de keuze commissie verdere uitbreiding niet doelmatig acht. In de jaren '1960-1963 heeft het ministerie' in totaal voor 19.480 keuze-woningen een extra bijdrage verleend. In 1964 kan voor 7000 woningwetwoningen extra-subsidie worden gegeven. Deze bedraagt thans ƒ3,50 per week. De totale jaarlijkse bijdra ge is derhalve het dubbele van die voor andere woningwetwo ningen. Gemeenten die erin slagen kenzewoningen te bouwen, waar van de bouw- en grondkosten duidelijk lager zijn dan die van overeenkomstige, niet volgens een keuzeplan gebouwde wo ningwetwoningen, kunnen een toeslag op het contingent krijgen. De grootte van deze toeslag is afhankelijk van de antrekkelijk- heid van liet plan, zowel uit een oogpunt van kosten als van ar beidsbesparing. De Zweedse politie en de douane zijn verontrust over de groeien de aantallen vermageringspillen die het land worden binnenge smokkeld. Zij vinden dit een zaak van „verdovende middelen". Sinds augustus 1948, toen er bepalingen werden uitgevaardigd voor de verkoop van vermageringspillen en hart-stimulerende mid delen, heeft deze smokkel een enorme omvang aangenomen. Volgeps een functionaris in Stockholm, Sten Warholm, is op één reis door één persoon vorig jaar een hoeveelheid van 600.000 pillen Zweden binnengesmok keld. In januari zijn door de douane 77.000 pillen in beslag Onderzoek naar vervanging van Panamakanaal gevraagd De Amerikaanse regering heeft het congres gevraagd de moge lijkheid en de noodzaak te on- "derzoeken van een nieuwe scheepvaartweg door de land engte tussen de Atlantische en de Stille Oceaan. Het verzoek werd door afgevaardigden van de mi nisteries van Buitenlandse Za ken en van Defensie, gedaan tij dens een vergadering met de handelscommissie van de Senaat. Zowel de regeringsvertegenwoor digers als de commissie waren van oordeel dat de mogelijkheid van een nieuw kanaal moet wor den overwogen zonder rekening te houden met de huidige moei lijkheden met Panama over het Panamakanaal. 50 KM MAXIMUM SNELHEID IN MARIAHEIDE In het Brabants dorp Maria- heide zal een snelheidsbeperking tot 50 km gelden. Werkers van de provinciale waterstaat heb ben op hun vrije zaterdag de verkeersborden geplaatst. Ter weerszijden van de 600 meter, .waarvoor deze maximumsnelheid •geldt, zijn de zg. aftellende ma ximum snelheden van 70 en 90 -km per uur van kracht. De stich ting Gemeenschapsbelangen Ma- ciahejde, die voor de verkeers veiligheid op de zg. „dodenweg" 5oor het dorp een actie voerde, kreeg over de instelling van de 50-kilometergrens officieel be richt van Gedeputeerde Staten. Prins Yoshi en zijn bruid Zn Tokio is de verloving be kendgemaakt van prins Yoshi, de jongste zoon van keizer Hirohito van Japan, en mejuf frouw Hanako T sugar ut Links op de foto de vader van de bruid. De sigaretten en benzineprijzen De minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen. en zijn staats- sekretaris dr. W. H. van den Berge, hebben in een nota aan de Tweede Kamer gezegd, dat verschillende factoren ertoe zul len leiden, dat de tijdelijke ver hoging van de omzetbelasting voor sigaretten en de tijdelijke verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine in blijven de verhogingen zullen worden omgezet. Deze verhogingen zul len dan worden gecompenseerd met structurele belastingverla gingen op ander terrein. De voorgestelde maatregel zal de cumulatieve werking van de belasting op sigaretten doen stij gen van 2,96 tot 3,15, d.w.z. dat afgezien van winstmarges, één gulden fabrikantenprijs thans leidt tot ƒ2,96 kleinhandelsprijs en met inachtneming van de onderhavige belastingverhoging tot een kleinhandelsprijs van ƒ3,15. De bewindslieden zeiden dit in een nota naar aanleiding van het eindverslag over het betref fende wetsontwerp. genomen. Deze pillen worden in Spanje voor zeven ore gekocht en op de zwarte markt in Stock holm voor twee kronen en 50 öre van de hand gedaan. Een andere persoon zou wekelijks tussen de 20 en 25.000 pillen ver kopen. De narcotica-politie is sterk onderbezet: slechts zes man voor heel Zweden. De in beslag ge nomen pillen worden onder politietoezicht verbrand, nadat de handelaar is veroordeeld. Warholm zegt dat de Zweden niet verslaafd zijn aan morfine, heroïne, cocaïne en marihuana. Ze slikken echter de mééste pil len van alle Europeanen. Vóór 1958 bestond dit. vraagstuk niet. Naar schatting zijn er nu 3000 Zweden verslaafd aan genees middelen. Deze verslaving is in dat land niet strafbaar gesteld. De moeilijkheid is, dal luchtrei zigers en ook automobilisten 95 procent kans hebben met de smokkelwaar door de douane te komen, ondanks verscherpte con trole. De meeste smokkelaars kopen hun waar in Spanje, België, West-Duitsland en Nederland, zegt Warholm. Er moet volgens hem een organisatie achter staan, want de meeste smokkelaars be schikken niet over het nodige geld om de grote hoeveelheden dié zij meebrengen te betalen. Zij zeggen altijd dat zij alleen werken. „Wij zijn er in geslaagd een paar smokkelwegen uit Nederland en België af te snij den, maar de grote financiers in Zweden moeten wij nog vin den". Een der verslaafden, een 37- jarige huisvader, zei bij een on derzoek dat de organisatie over het hele land een syndicaat heeft gevormd. „Wanneer de politie bij een overval enige agenten arresteert, gebeurt er niet veel. Een paar dagen stagneert de markt, maar de jungle-telegraaf komt op gang en alles gaat weer net als voorheen". nen automatische landingen Eén van Engelands nieuwe Trident-straalverkeersvliegtuigen heeft dinsdag tien volledig auto matische landingen gemaakt. De testpUoot zat met de armen over elkaar in zijn stuurhut, terwijl het vliegtuig met een snelheid van duizend kilometer per uur landde. De British European Airways neemt de Trident deze maand in dienst, voorlopig zonder lan dingsautomaat. Volgens iemand van de fabriek, Nawker-Siddeley, zal het nog wel enige tijd duren voordat er, als het zicht nihil is, beladen verkeersvliegtuigen met de lan dingsautomaat aan de grond worden gebracht. Drie kinderen uit één gezin kregen nekkramp Naar eerst thans is gebleken zijn in het afgelopen weekeinde drie kinderen uit een Amster dams gezin met nekkramp in het Binnengasthuis opgenomen. Bij twee kinderen zijn er in de nacht van zaterdag op zondag besmettingsverschijnselen waar genomen, bij het derde kind volgden ze zondag. De G.G.D. heeft na het vast stellen van de ziekte de overige drie kinderen uit het gezin en ook de ouders medicijnen toege diend, die een mogelijke be smetting onderdrukken. Gezien de ervaring dat verbreiding van nekkramp buiten het gezin meestal niet plaats vindt, acht men het niet noodzakelijk bui ten het gezin bijzondere maat regelen te nemen, zo deelde dr. P. L. Noordam, hoofd van de af deling volksgezondheid van de G. G. D., mede. Nader vernemen wij, dat de besmette kinderen 7, 4 en 2 jaar oud zijn. De G. G. D. heeft aan de drie gevallen geen rucht baarheid gegeven, omdat nek kramp in ons land geen unicum zou zijn. Er zouden elk jaar wel 50 a 100 gevallen worden gere gistreerd. De slechte naam zou nekkramp te danken hebben aan het leger, dat bij ontdekking van deze besmettelijke ziekte meteen een barak of een heel kamp iso leert. Het enige abnormale in het Amsterdamse geval is vol gens deskundigen dat het drie kinderen uit één gezin betreft. 5. Aram behoefde niet lang te wachten. 'Enkele ogenblikken later verscheen zijn geheimzinnige gast vrouw weer en thans was zij in ge zelschap van een uiterst merk waardig mannetje. „Hier is de zieke, Docter Ambro- sius", zei ie, op de avonturier duidend. „Hij schijnt nog erg zwak." „Maar mijn waarde Sylvia, wat had ge anders verwacht", kirde de geleerde man verontwaardigd, ter wijl hij haastig op het bed toe dribbelde. „Ge kunt in elk band- boek der heelkunde lezen dat het in hoge mate onheilzaam is om zich na een schipbreuk door de woedende elementen tegen een rots te laten wei-pen met dat deel der anatomische gesteldheid welke omschreven wordt als „hoofd". Het is een geluk dat dit slachtof fer in uw woning gastvrijheid mocht ontvangen en de hulp van een kundig arts als ik. Voorzeker zouden daar zonder menigvuldige kwetsingen en fracturen zijn op getreden welke in den lijder groot leed en consternatie zouden heb ben opgewekt. De geleerde Hel- vetius schrijft daar vermar/nd tegen." Hij greep onder het praten Aram's pols en bestudeerde deze snuivend. „Koppen zetten of ader laten, dat is nu de vraag maar", hoorde men hem mompelen. „Mis schien beide dat is dubbel heil zaam!" „U behoeft niet bang te zijn", zei Sylvia lachend, die zag dat Aram door het vreemde gedrag van de heelmeester enigszins uit het veld geslagen werd. „Dokter Ambro- sius praat wat veel, maar hij is een heel knappe dokter." „Ah, Sylvia, ge zijt schoon als een apotheek doch onervaren in het wetenschappelijk taalgebruik", sprak de geleerde man gedragen. „Vreest niet, lijder. Ik zal u gene zen. En wel met het grootste ge heim der hedendaagse medicijn kunst, met een wonderlijk euraat, waarnaast de wijsheid zelfs van de grote Aristoteles als gruis ver dwijnt; met dokters Ambrosius groot universaal geneesmiddel...! V eiligheidsinspectie voor auto's in het gehele land De periodieke veiligheidsin specties voor personeneauto's en lichte bestelwagens die het Ver bond voor Veilig Verkeer al en kele jaren in samenwerking met de Bovag en de politie-instanties heeft gehouden, zullen voortaan in het hele land worden uitge voerd. Het Verbond heeft inmiddels 1097 over alle provincies ver deelde garagebedrijven gemach tigd, veiligheidsinspecties uit te voeren, zodat nu vrijwel iedere automobilist zijn wagen kan la ten testen op die onderdelen, die voor de verkeersveiligheid van groot belang zijn. Een dergelijke inspectie moet elk half jaar of na elke 10.000 kilometer worden uitgevoerd. De wagen wordt dan op 45. pun ten onderzocht. Als alles weer in orde is, wordt rechts op de voorruit een speciaal vignet ge plakt, dat om het half jaar een andere kleur heeft, zodat men direct kan zien hoe lang het ge leden is dat de auto werd getest. De garagebedrijven die de vei ligheidsinspecties verrichten, zijn kenbaar aan een rood schild. De eigenaar van de auto krijgt een inspectierapport, waarin de resultaten van de test zijn op getekend. Europese klacht over lage Nederlandse posttarieven De Franse oud-premier René Pléven, voorzitter van de liberale fractie van het Europese parle ment, heeft de E.E.G.-commissie gewezen op advertenties van de Nederlandse overheid in de in ternationale vakpers, waarbij in dustrie en handel worden aange spoord reclamedrukwerk uit Ne derland te verzenden en zodoen de te profiteren van de „laagste posttarieven ter wereld". Pléven, die al meer in Euro pees verband geklaagd, heeft over de onderling afwijkende postta rieven binnen de E.E.G., stelt daarom opnieuw dat het raad zaam is de harmonisatie van de posttarieven zo spoedig mogelijk ter hand te nemen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5