PROVINCIAAL LEXINGTON ZIJ HEEFT =tawe~ ONTBETEN! Tern&uzen Axel Breskens Hulst ZIJ draalt op volle toeren... Kloosfterzande Oostburg Retranchement Sas van Gent KERKN3EUWS AANVARING OP DE SCHELDE BIJ VLISSINGEN Loods en zijn assistent gewond Sluis Sluiskil SPORTNIEUWS Benoeming bij Dow's verkoop organisatie Initiatief in kanaalstreek Zuid-Beveland Donderdag 5 maart 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 MISS BRIL-VERKIEZING ZEELAND Op dinsdag 10 maart a.s. zal om 20 uur in de „De Prins van Oranje" te Goes miss Bril voor de provincie Zeeland worden ge kozen. Deze voorronde moet drie candidates opleveren voor de in mei te houden halve finale. De voorverkiezingen zijn verwerkt in een programma van het caba ret „Adam en Eva", waaraan medewerken Frans en Fiet Kos ter, Carry Tefsen, Cees van Oyen en Enrico Nekheim. Als gastvrouwe treedt op t.v.lom- roepster Elles Berger. De jury, die in alle provincies dezelfde zal zijn, bestaat uit mevr. R. van Heemskerck Veeckens, voorzitster, alsmede de heren Poppe Damave, kunstschilder, P. J. Tierolf, leraar optiek Chr. Huygensschool en Louis Pierlot, dameskapper. GOED MOSSELJAAR IN ZEELAND Als zich geen onverwachte tegenslagen voordoen, zal de mosselaanvoer op de verwater plaatsen te Yerseke dezer dagen liet milioen tonnen (100 milioen kilo) overschrijven, een cijfer dat nooit eerder werd bereikt. Van de geleverde mosselen in 1963/'64 (juli/april) kwam on geveer 30 van de Zeeuwse Stromen, de rest van de Wad denzee. Er werden zo goed als geen mosselen uit Denemarken of Duitsland geïmporteerd (slechts 2000 tonnen). Na 1950, het jaar waarin de mosseloarasiet de percelen in Zeeland ontvolkte, en men over schakelde naar de Waddenzee, kwam het niet meer voor dat zo veel mosselen van de Zeeuwse percelen konden worden gele verd. De parasiet richtte geen schade meer aan. Import uit Duiteland of Dene marken om de voorraden aan te vullen was dan ook niet nodig. (De Deense mossel is goedkoper voor de handel). De kwaliteit van het Zeeuwse produki- was zo subliem, dat bui tenlandse mosselen daartegen niet konden concurreren. Van de geëxporteerde mosse len was Frankrijk de grootste af nemer (ruim de helft). België nam ongeveer een derde af, ter wijl de inleggerijen of conser- venfabrieken met 10 milioen kilo ook een uitstekend figuur sloe gen. Het binnenland en West- Duitsland ziin voor de handel in verse mosselen nog van weinig betekenis. Toch geeft men de moed niet op, om ook in Nederland nog eens meer vraag raar mosselen te krijgen. Er zijn 50.000 recen- fenboekies in de Nederlandse taal besteld. Toneelgroep ..Studio" ,.De wijze Kater". In het kader van de herden king van het 100e geboortejaar van Herman Heyermans, één van Nederlands grootste figuren uit de toneel- en litteratuurge schiedenis, heeft op initiatief van de streekcommissie Zeeuws- Vlaanderen van het N. V. V., de toneelgroep „Studio" ,,de wijze kater" opgevoerd in het Concert gebouw te Terneuzen. De heer C. Hoek, districtsbe stuurder van het N. V. V., toonde zich in zijn openings- en wel komstwoord vóór de voorstelling van gisteravond bijzonder ver heugd over de grote belangstel ling die een bijna geheel uitver kocht Concertgebouw met bezoe - kers uit welhaast geheel Zeeuws- Vlaanderen toonde. In een enkele gedachte eerde de heer Hoek de nagedachtenis van één van onze grootste figu ren uit de letterkunde, Herman Heyermans, die, gedreven door een grote sociale bewogenheid, zijn talent gebruikte om de weer lozen uit zijn dagen, de totaal onbeschermde'arbeider te verde digen. Hij heeft dit in bijna al zijn geschriften gedaan met een felheid en op een wijze die nu nog de lezer tot nadenken stemt. Zo ook in zijn toneelstuk, het booraardig sprookje in drie be drijven dat hij in de zomer van 1917 schreef, „De wijze kater'. Nu nog na 47 jaar boeit de tekst en al kan men vaak om de gril len en dwaasheden van de per sonages lachen, de toeschouwer lacht om zichzelf, want Heyer mans tekent er de mens in met zijn minder fraaie eigenschappen en laat een redeloos dier de har de waarheid zeggen. Henk van Ulsen was „de wijze kater" die van zijn rol een crea tie maakte. Van de lange rij van medespelers willen wij Joop Ad miraal noemen, in de rol van Jonathan, Wim van den Brink, die een kostelijke koningsrol speelde en Albert Abspoel, Jules Hamel en Henk Voges als res- pectieveliik de hofmaarschalk, de rentmeester en de opperhoutves ter, Ad Noyens als de bakker en Elsje Srherjon als Antoinette, zijn dochter. Regie en decor waren van Kees van ïersel. Met büzonder veel belangstel ling hebben de talrijke aanwezi gen deze bijzonder feestelijke en vooral prachtige opvoering ge volgd en de actrices en acteurs vooral aan het einde een ovatio neel applaus gebracht. Inderdaad zou een volgende voorstelling velen van de bezoe kers die gisteravond de voorstel ling bijwoonden, een volgende keer weer naar het Concertge bouw doen komen. Zeker wanneer in het seizoen 1964/1965 er in het Terneuzense Concertgebouw een cabaretavond zal worden gege ven, eveneens door de streek commissie van het N.V.V. geor ganiseerd, en waarin Wim Son- neveld zal optreden. Brandalarm. Gistermiddag te ongeveer kwart over één werd brand ge meld op het terrein van de Dow in de Nieuw Neuzenpolder. De gealarmeerde brandweer, welke met één wagen was uitge rukt, behoefde bij aankomst op het terrein niet meer in actie te treden, daar de brand inmiddels reeds was geblust. Bij het storten van beton voor de fundering van de in de Schel de in aanbouw zijnde aanlegstei ger voor zeeschepen, worden vuurpotten gestookt om het beton tegen bevriezing te beschermen. Deze vuurpotten worden afge schermd met grote zeilen. Door dat één van deze zeilen vlam had gevat, werden meerdere zeilen door de vlammen aangetast. De schade werd geschat op ƒ2000. Van de trap gevallen. Toen een van haar gehuwde dochters gistermorgen te-onge veer 10 uur haar alleenwonende moeder mevr. wed. D., wonende in de Tholensstraat. kwam be zoeken, vond zij haar 79-jarige moeder onder aan de trap op de grond liggen. De gewaarschuwde dokter v. d. Griek kon helaas geen medische bijstand meer verlenen. Benoemingen in gemeente dienst. In zijn vergadering van dins dag 3 maart j.l. heeft het college van B. en W. van Axel de heer A. P. Willemsen te Schiedam benoemd tot werkman-bijrijder bij de dienst gemeentewerken. In dezelfde vergadering wer den de heren J. G. H. van Eek en J. J. van Drongelen, beiden te Axel, benoemd tot opperlieden eveneens bij de dienst gemeente werken. 18e Jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen te Axel. Dinsdagmiddag hield de afde ling Axel van de bond van plat telandsvrouwen in Het Centrum haar 18e jaarvergadering. De presidente mevr. Dekker- de Becu heette allen welkom. Zij was verheugd dat een zo groot aantal dames de vergade ring bezocht De jaarverslagen-van mevr. v. de Bosse-Meyers als secretaresse en van mevr. HaakMuller als penningmeesteresse werden goedgekeurd. Als nieuw lid van de financiële commissie werd benoemd mevr. Wolfert—de Regt. Hierna kwam de bestuursver kiezing aan de erde. Aftredend waren de presidente mevr. Dek ker—de Becu en mej. A. de Feij- t*r. Beide dames waren niet her kiesbaar daar zij zes jaar aaneen in het bestuur zitting hadden ge had. Met meerderheid van stemmen werden tot bestuursters gekozen mevr. J. EsselbruggeDekker en mevr. J. Dielemande Feijter. Mevr. Van Dijke—van Diik sprak als vice-presidente de af tredende dames toe en dankte hen voor het werk, in de afgelo pen jaren verricht. Na de pauze gaf de wijnhandel Kemninski In samenwerking met de firma Blaaij—Boer een uit eenzetting over het bewaren, serveren en drinken van wijnen. Hierbij bestond de gelegenheid een grote verscheidenheid van wijnen en dranken met kaas en zoute koekies te proeven. Mevr. Dekker—Becu dankte allen die hadden meegewerkt om de jaarvergadering te doen sla gen. Volksonderwijs afd. Axel. Op woensdag 11 maart a.s. zul len de besturen van de ouderver eniging van de Prinses Mariike- sehool en van de afdeling Axel van Volksonderwijs in Het Cen trum de jaari'ikse uitvoering ge ven voor ouders en leden. Het programma voor deze avond wordt verzorgd door de leerlingen der openbare school. Aanrijding. Dinsdagmiddag om - 12.15 uur kwam over de provinciale weg Zuiddorpe—Axel in de rich ting Axel een vrachtauto gere den, bestuurd door F. J. C. L. uit Middelburg. Ter hoogte van Driescbnuwen wilde J. C. A. K. uit St. Jansteen met zijn per sonenauto de vrachtauto inhalen en kwam daarbij niet de vracht auto in aanraking, waardoor hij naast de weg terecht kwam. Beide voertuigen werden be schadigd, maar gelukkig liep geen der bestuurders lichamelijk letsel op. Muziekconcours. Zoals reeds gemeld zal het Zeeuws-Vlaams muziekconcours dit jaar in Breskens worden ge houden ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de muziek vereniging „Uit het volk voor het volk". Dit concours wordt gehouden op Hemelvaartsdag. Reeds nu blijkt dat de deelna me groot zal zijn. Het is reeds bekend dat Breskens, Oostburg, St. Kruis en .Zuidzande zullen deelnemen. Bovendien komt Zuidzande met een jeugdkorps. Nieuw gemeentehuis. De bouw van het nieuwe ge meentehuis vordert steeds. Maandag zijn cie steigerpalen verwijderd, waardoor de totale gevel zichtbaar is geworden. Het geheel in siersteen opgetrokken geeft een fraai aanzicht. Verkeersongeval. Dinsdagmorgen heeft op de rijksweg BreskensSchoondijke een verkeersongeval plaats ge had. Een bestelauto, bestuurd door L.tT. uit' 's-HeerArends- kerke, wilde ter hoogte van de Kruisdijk links afslaan, terwi]! achter hem een motor bestuurd door J. de B. uit Breskens, reed. De bestelauto stopte. De B. wilde aan de rechterzijde passeren, waarbij hij met een valbeugel tegen de bestelauto botste en kwam te vallen. Dokter Jansen uit Groede die eerste hulp verleende, liet De B. per ambulance naar het zieken huis te Oostburg overbrengen met enige ontvellingen aan het gelaat en een hersenschudding. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeval. Opening tentoonstelling „Put en Pomp". Dinsdagmiddag opende wet houder Brandt in aanwezigheid van het onderwijzend personeel de tentoonstelling „Put en Pomp", een tentoonstelling over aardolie en alles wat daarmede verband houdt en die georgani seerd wordt door de Vereniging Nederlands Fabrikaat. Vooraf werd een inleidend woord gesproken door de heer Van Opstal, medewerker aan deze tentoonstelling, die het doe] van de Vereniging Nederlands Fabrikaat uiteenzette. Adv. Adv. uit de zuiverste tabakken Hierna werden de aanwezigen rondgeleid, waarbij duidelijk naar voren kwam hoe door de natuur getrouwe modellen deze tentoon stelling binnen ieders begrips vermogen is gebracht. Ook bleek hoe veelomvattend aardolie wei is. Aardolie vormt namelijk de grondstof voor verschillende goe deren van uiteenlopende aard, variërend van rubber, nylonkou sen, films, kunststoffen tot zelfs lipstick en melk. Wegenverbetering aanbesteed. In hotel De Linde te Klooster- zande heeft de N. V. Grontmij voor de ruilverkavelingscommis sie Stoppeldijk de verbetering van verschillende wegen en het leggen van funderingen aanbe steed. Het gaat hier om een lengte van ruim c-lf kilometer in de ruilverkaveling Stoppeldijk. Hoogste inschrijver was de firma J. v. d. Dries te Zierikzee voor ƒ718.000. Laagste inschrij ver de fima Gebr. Su"kerbuijk te Hoogerheide voor 496.000. Verder kwamen nog inschrij vingen binnen van Aannemings bedrijf E. L. K. te Schoondnke voor ƒ695.000: Firma De Ruiis- scher en Zoon te Biervliet f681.000; N V. J. den Ouden te Biervliet ƒ666.000; N. V. Hol te Hulst 642.000 en firma J. Janse 'e Middelburg ƒ606.000. Z. V. U. brengt „Het grote oor". De Z. V. U. besluit op maandag 9 maart a.s. haar winterpro- gramma voor West Zeeuws- Vlaanderen met de opvoering van „Het grote oor" van Pierre Breal in het Lèdeltheater te Oostburg. Het stuk zal voor het voetlicht worden gebracht door het toneel gezelschap „Ensemble". Er werken o.m. aan mee Jan Retèl; Ina van Faassen: John Soer; Mar ja Habraken; Chris Baay e.a. Dodelijk ongeluk. Woensdagavond omstreeks half zeven gebeurde op de wijk Terhofstede te Retranchement een ernstig ongeluk, dat aan de 25-jarige Freddie van der Wou- de uit Retranchement het leven heeft gekost. De heer Van der Woude kwam per motor uit de richting Sluis, luist toen de landbouwer P. D. met tractor en aanhangwagen van links komende de hoofdweg wilde kruisen. Een botsing volgde waarbij de motorrijder dusdanige verwon dingen opliep, dat hij ter plaatse overleed. Het slachtoffer was on gehuwd. Ronde van Sas moet verlegd worden. De Sase zwem- en poloclub ,De Bruinvis" had er weer op gerekend de tweede kanaalarm te kunnen benutten voor de jaar- NED. HERV. KERK Beroepen te Sluiskil (toezeg ging)de heer H. J. Ruis, kandi daat te Utrecht. Woensdagmorgen vroeg is de 499 ton metende Duitse kustvaar der Hohenlinden op de Westerschelde ter hoogte van het Zuid-Sloe midscheeps aangevaren door de 31.489 ton metende Belgische erts- tanker Esso-Liège. Het stuurhuis van de kustvaarder werd aan bakboordzijde totaal vernield, terwijl aan het voorschip boven de waterlijn eveneens schade ontstond. Russische ruimtevaarders bij Zweedse koning De Zweedse koning Gustaaf Adolf heeft in Stockholm de Russische ruimtevaarders Ga garin (links) en Bykovsky ten paleize ontvangen. Geheel links de Russische ambassa deur Belokhvostikov. lijkse ronde van Sas, de bekende wedstrijd over twee kilometer. In verband met een spoedig te verwachten demping van die ka- naalann zal „De Bruinvis" ge noodzaakt zijn voor deze Jange- afstandwedstrijd een andere plaats te zoeken. Geslaagde lezing dr. Paul Juliën. door Bij de aanvaring werden op de Hohenlinden de Belgische loods Johannes Camille uit Gent en zijn assistent Willem Cambier uit Ostende gewond. Zij bevonden zich in het stuurhuis toen de voorsteven van de grote ertstan ker zich in het coastertje boorde. De gewonden werden met twee bemannings'eden overgenomen door de reddingboot President Wierdsma uit Breskens, die na de aanvaring door kapitein Hen drik Muller uit Hamburg direct werd gealarmeerd. Er bleek geen gevaar te be staan, dat de Hohenlinden zou zinken zodat de kapitein met en kele bemanningsleden aan boord bleef. Er was geen kans op ont staan van lekkage. De loods Camille ligt met hoofd- en inwendige kwetsuren in het Sint Joanna-ziekenhuis te Vlissingen waar ook zijn assis tent Cambier is opgenomen. Deze heeft een hersenschudding en 'n shock opgelopen. Na de aanvaring is de Belgische ertstanker doorgevaren naar Antwerpen. De Hohenlinden is onder escorte van het bergings vaartuig Zeeleeuw van Van dei- Taks bergingsbedrijf naar de binnenhaven van Vlissingen ge varen. Een gedeelte van de be manning bevindt zich nog aan boord. De Hohenlinden was ge laden met ijzerdraad op weg van Gent naar Denemarken. Het schip is eigendom van de Par- tenreederei m.s. Hohenlinden in i Hamburg. Woensdagavond hield dr. Paul Juliën voor een redelijk aantal belangstellenden een lezing met lichtbeelden en film over een van de primitiefste stammen van Centraal-Nigeria. Het Bauchi-Plateau, waar de primitieve stammen wonen, is sinds vele jaren een belangrijke plaats door zijn tinmijnen. Onder deze bewoners, die tot de laagst ontwikkelde behoren van de gehele wereld, heeft dr. Paul Juliën gewerkt. Niet alleen heeft hij deze men sen kunnen bestuderen wat ze den en gewoonten betreft, waar van hij verschillende dia's en filmen liet zien, maar ook op wetenschappelijk gebied heeft dr. Juliën hier groot werk verricht. Hij voerde naast de bestude ring van gewoonten en zeden een anthropologisch bloedonder zoek Uit. Dr. Juliën heeft de aanwezi gen in het sociaal gebouw van de Stijfselfabriek een ruime kijk ge geven op deze primitieve stam men in West-Afrika. Défilé Grenadiers. Het défilé, zaterdag 14 maart, van de ondersteuningscompagnie van het 11e infanterie bataljon garde-grenadiers en het tam boerkorps van de grenadiers, on der commando van de kapitein A. G. Gilissen, zal worden afge nomen door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland Het défilé vindt om half zes plaats voor het stadhuis, waar de genodigden om vijf uur worden ontvangen. Afscheid van ds. Cupédó. Dinsdag bestond er voor de leden van de Hervormde ge meente te Sluiskil gelegenheid om op ongedwongen wijze af scheid te nemen van him predi kant, ds. Cupédo, die een dezer dagen de gemeente gaat verla ten in verband met zijn benoe ming tot predikant te Pijnacker. Van half zeven tot half acht bestond er gelegenheid tot het bezichtigen van de nieuwe Her vormde kerk, die zijn voltooiing met rasse schreden nadert. De gemeente-avond werd gehouden in het vernieuwde jeugdgebouw „De Ark". Het was de eerste maal, dat weer gebruik kon wor den gemaakt van dit gebouw. De avond werd geopend door ouder ling Moret. Direct daarna voerde ds. Cupédo het woord. Hij schet ste in een boeiend betoog de ge schiedenis van kerkelijk Sluiskil van 1874 tot heden. De 140 aan wezigen volgden de geschiedenis met grote aandacht. Na de nauze was het de beurt aan talrijke sprekers, die ds. en mevr. Cupédo dankten voor alles wat zij voor de gemeente hebben gedaan. Deze dank werd mede uitgedrukt in enige bliiken van waardering. Zo mocht de oredi- kant van de heer Moret, die het woord voerde namens de kerke- raad, een auto-radio in ontvangst nemen. Verder werd het woord gevoerd door; de heer Hamelink namens kerkel'ike medewerkers, de heer Schooff namens het zangkoor en de heer Hofman namens het zon- dassschoolnersoneel. De avond werd gesloten dooi de heer Moret, waarna gelegen heid bestond om persoonl'ik af- scheeid te nemen van ds. Cupédo en z'ïn ecktgenore. A.s. zondagmiddag om 4 uur vindt in de kerk het officiële af scheid plaats. DE EUROPA-CUP VOOR LANDSKAMPIOENEN NIPTE OVERWINNING VAN P.S.V. OP ZURICH THEUNISSEN SCOORDE HET ENIGE EN WINNENDE DOELPUNT Prachtige kans voor P. S. V. om tot in de halve finales door te dringen Eindelijktachtig minuten lang had P.S.V. storm gelopen op de door F.C. Ziirich opgeworpen muur. Het scheen een onneembare veste voor de Eindhovenaren. En toen gebeurde dat, waarin eigenlijk niemand meer geloofde. Het begon met een overtreding van rechtshalf Leimgruber tegen Hoenen. Een vrij onschuldige overtreding zo op het oog: hij pakte de kleine blonde P.S.V.'er bij de arm. Scheidsrechter Arthur Hol land stond er echter met de neus bovenop en kende de Eind hovenaren hiervoor een vrije schop toe. Aanvoerder Brusselers kwam naar voren om de zoveelste poging te ondernemen een gat in die oranje-muur te schieten. Een aanloop, een schotde bal stuitte af op de paal, maar sprong terug juist in de richting van midvoor Theunissen, die ditmaal niet faalde. Hij zette het hoofd tegen het leer en met een ferme kopstoot deed hij het belanden achter de verslagen doelman Schley. EindelijkP.S.V. had dan toch het doelpunt gekregen dat van het begin af aan in de lucht hing, maar steeds buiten bereik van de Nederlanders bleef. Het was tevens het winnende doel punt, want de aanvalslinie der Zwitsers was nog machtelozer dan die van P.S.V. Bovendien een verdiend doelpunt. Immers, P.S.V. heeft tweemaal drie kwartier het initiatief gehad, een duidelijke veldmeerderheid bo vendien en ook veruit de meeste kansen. Het kruit der Eind- hovense schutters leek vochtig. Ende Zwitserse deur was hecht en zat stevig in het slot. Hoe, bleek het duidelijkst uit het feit, dat eerst na 80 minuten die grendel losschoot. In echte cupsfeer is de strijd begonnen, gestreden enge ëindigd. Want toen dan dat doelpunt was gevallen, kregen de P.S.V.'ers weer moed. Zij zetten de tanden nog eens op elkaar om te trachten een twee de bres te forceren. Ofschoon de Zwitserse veste nog wel eens op haar grondvesten schudde, bleek zij toch nog hecht genoeg om een tweede treffer te kunnen voorkomen. En met deze uiterst kleine voorsprong moet P.S.V. volgende week in Zürich aan treden voor de tweede wedstrijd in de kwartfinales. Borussia Dortmund verslaat Dukla Praag In de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen heeft de Duitse kampioen Borussia Dortmund woensdag in Praag een 04 zege behaald op Dukla. Bij de rust stonden de Duitsers reeds met 10 voor. Inter Milaan geplaatst voor de halve finales Inter Milaan heeft zich, na Real Madrid, als tweede club geplaatst voor de halve finales van het Europees bekertoernooi. De Italiaanse kampioen won woensdag in Milaan met 21 van Partizan Belgrado. Bij de rust was de stand reeds 20. De eerste wedstrijd tussen beide clubs was in een 20 zege voor de Italianen geëindigd. DE EUROPA-CUP VOOR BEKERWINNAARS Celtic Glasgow in halve finales De Schotse bekerhouder Celtic Glasgow heeft zich woensdag in Bratislava geplaatst voor de hal ve finales van het toernooi om de Europese beker. De Schotten versloegen in de kwartfinales in de tweede wedstrijd hun tegen standers, Slovan Bratislava, met 10. De eerste ontmoeting was met dezelfde cijfers eveneens in een Schotse zege geëindigd. Dow Chemical Internationaal heeft de heer R. J. J. Verhagen benoemd tot verkoopleider che mische produkten in de Benelux. De heer Verhagen, die in Delft chemie studeerde, trad in 1960 bij Dow in dienst als vertegen woordiger voor chemische pro dukten. Voordien was hij tien jaar op ditzelfde terrein werk zaam bij een internationale han delsfirma. Het gemeentebestuur van Krui- ningen gaat zich in een memo randum tot overheid en be drijfsleven wenden om belang stelling te wekken voor een aan tal plannen voor het gebied van het kanaal door Zuid-Beveland. Na het totstandkomen van de nieuwe Sehelde-Rijnverbinding zal het kanaal een deel van zijn betekenis gaan verliezen. Het gemeentebestuur van Krui- ningen vindt het redelijk, dal hiervoor een compensatie zai worden gegeven en dat moge lijkheden worden geboden, waar door de streek om het kanaal tot industriegebied zal kunnen groei en. In het memorandum wordt vastgesteld, dat het kanaal op het ogenblik al niet meer voldoet aan de eisen, die er aan zouden moeten worden gesteld. Nu de Sehelde-Rijnverbinding eerlang langs een andere weg zal worden geleid, bestaat de vrees, dat men de toestand van het kanaal en de daarbij beho rende werken nog verder zal laten achteruitgaan. Wil men het ka naal door Zuid-Beveland echter kunnen benutten als levensader voor een industriegebied, dan zal het in ieder geval moeten wor den verbeterd, temeer ook, om dat de scheepvaart van Schelde naar Rijn er toch vooralsnog ge bruik van zal moeten maken. Het memorandum pleit verder voor het graven van een insteek- haven in de omgeving van Krui- ningen met industrieterreinen er langs. Dit industrieterrein zou ook hee] gemakkelijk bereikbaar zijn voor arbeiders uit Yerseke, Ka- pelle en Wemeldinge. Het memo randum werpt voorts de vraag op waarom dit gebied, evenals Goes, niet tot kerngebied voor indus trialisatie kan worden aangewe zen, zodat men van gelijke faci liteiten voor industrievestiging kan profiteren. Voor de thans aan het kanaal door Zuid-Beveland gevestigde bedrijven, die leven van de Rijn vaart parlevinkers, midden standers en expediteurs wor den faciliteiten gevraagd, waar door zij zich mettertijd kunnen vestigen aan de nieuwe Schelde- Riinverbinding. k

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3