Eert pittige zuster BEGROTING ECONOMISCHE ZAKEN IN DE EERSTE KAMER DE AARDAPPELSITUATIE IN NEDERLAND ITALIAANSE ATOOMGELEERDE GEARRESTEERD ALLÉÉN MET VIM-EXTRA MAAKT U 'T HOOFDPIJNPOEDERS Pagina 2 DE VEilE ZEEUW Donderdag 5 maart 1964 MINISTER ANDRIESSEN OVER HET PRIJSBELEID Spanning op de arbeidsmarkt De middenstand LANDBOUWSCHAP VRAAGT MAATREGELEN DE GREVELINGEN IN AUGUSTUS AFGESLOTEN De minister van Economische Zaken merkte bij de verdediging van zijn begroting in de Eerste Kamer op, dat het prijsbeleid ener zijds het tekort op de handelsbalans binnen redelijke grenzen moet houden, anderzijds verdere aandrang tot loonsverhoging moet tegengaan. Zonder prijsstijgingen zouden de tekorten op de handelsbalans onvoorstelbaar hoog worden. De winsten zouden worden aange tast terwijl de liquiditeit sterk zou worden beperkt. Zonder prijsstijgingen zouden ook de in vesteringen en daarmee de eco nomische groei worden aange tast. Indien de prijzen worden los gelaten, zou nieuwe aandrang tot loonsstijging ontstaan. Bij to tale doorberekening van de loonsverhoging zou de discipline in het bedrijfsleven worden on dermijnd, omdat de werkgevers dan geen aanleiding zouden heb ben hun natuurlijke houding hij loononderhandelingen in te ne men. Minister Andriessen rekende hij een gemiddelde prijsverho ging van 7 percent op 2,5 percent door autonome invloeden en 4,5 percent door gestegen lonen. Om hieraan vast te houden mogen de arbeidskosten niet boven de 11,5 percent stijgen. Het beeld der stijgingen is niet onbevredigend. Vele prijzen bleven gelijk. De grote golf lag in januari. Thans zijn mede door controle minder maatregelen no dig. De minister stelde zijn ver wachting voor de stijging van de kosten van levensonderhoud op 8 punten. Deze stijging zal in de eerste helft van dit jaar blijven geconcentreerd met varianten in verband met tijdelijk hogere prijzen voor aardappelen, groen ten, fruit, vlees en melk in het voorjaar. Deze tijdelijke verho ging kan twee tot drie punten bedragen. De producenten hebben soms weinig natuurlijk tegenspel. Zij kunnen met reclame grote in vloed op de consument uitoefe nen, terwijl de consument over wegend nominaal calculeert. Een doelmatige inkomensbe steding verhoogt de welvaart, omdat met hetzelfde inkomen de kritische en goed geïnformeerde consument beslist meer reële welvaart bereikt. Hier ligt, al dus minister Andriessen, een grote taak voor consumenten organisaties. De overheid kan de consument helpen door een algemeen eco nomisch beleid. Het prijsbeleid is daarbij belangrijk. Door een specifiek beleid met betrekking tot voorschriften in het kader van de warenwet, voorschriften in de prijzenwet, zoals voorge schreven prijsaanduiding en fi nanciële steun aan verantwoorde projecten van consumentenorga nisaties kan eveneens geholpen worden. Men kan, aldus de minister, niet binnen enkele maanden grote resultaten van prijsbewust- zijn, doelmatige inkomensbe steding verwachten. Daar gaan jaren mee heen. Over de prijs van het aardgas zei de minister, dat de prijs voor rechtstreekse levering aan de industrie nog niet is vastgesteld. De prijzen van 7,7 tot 10 cent, die onlangs zijn genoemd, slaan alleen op prijzen die de gemeen ten voorlopig denken te bereke nen aan de afnemer tot 1 mil joen kubieke meter. De bespre kingen over de industrieprijzen zijn nog gaande. Uit het patroon van het indus triële energieverbruik blijkt, dat de meest gebruikte brandstof zware stookolie is. Wil men om schakeling op aardgas bereiken, dan zal de prijs zich dicht in de buurt van die van zware stook olie moeten bewegen. De techni sche voordelen van aardgas al léén zijn niet voldoende. De minister wees er nog eens op, dat wanneer men zich bij de plannen instelt op een uitput tingstermijn van 30 tot 35 jaar, dit niet wil zeggen dat de gas voorraad ook inderdaad in die tijd zal zijn uitgeput. Een aantal gemeenten is er reeds toe overgegaan de prijs bij groter verbruik op 9 cent te stel len. Hierdoor wordt de gasprijs ook voor centrale blokverwar- ming van wèningen ruimschoots concurrerend. Er ontstond in ons land een grote spanning op de arbeids markt, voornamelijk door expan sie in de nieuwbouw. Daarnaast was de inflatoire ontwikkeling in de E. E. G., voornamelijk in Italië en Frankrijk, van invloed op onze expanderende export. Het accrès van de export wijst op zuigkracht van het buiten land, dat van de invoer op bin nenlandse spanningen. Werk gevers en werknemers kwamen allengs in een onmogelijke po sitie om nog op de oude basis mee te spelen in het sociaal-eco nomisch beleid. Voor de groei van onze eco nomie zal de toeneming van de export moeten doorgaan terwijl de investeringen op hoog peil moeten worden gehouden, aldus minister Andriessen. Wij moeten toe naar meer kwaliteitsproduk- ten. De loonkostenstijging zal van invloed zijn op diepte-inves teringen. Staatssecretaris Bakker, die vervolgens aan het woord kwam, zèi dat de eisen van vakbe kwaamheid, die aan de midden stander worden gesteld, zoveel mogelijk worden aangepast aan de huidige eisen. De beweeglijk heid die het kleinbedrijf in ver band met zich wijzigende om standigheden nodig heeft, achtte de bewindsman in het kader van het huidige vestigingsbeleid vol doende. Samenwerking tussen klein-, midden- en grootbedrijf, zoals deze tot uiting komt in het pro ject voor een winkelcentrum in Leidschendam, heeft voor het kleinbedrijf grote voordelen. Een dergelijke ontwikkeling, die de staatssecretaris toejuichte, zal door de regering worden gesti muleerd. De in ons land voorkomende concentraties hebben eerder een defensief karakter tegenover het buitenland dan dat naar mono polievorming zou worden ge streefd, een opvatting die zowel bij interruptie als tijdens de re plieken door de heer Vos werd bestreden. De staatssekretaris achtte ver der prijsconcurrentie in alle sta dia van de bedrijfskolom ge wenst. Vaste prijzen hebben de consument prijslui gemaakt. Door maatregelen tegen verti cale prijsbinding wordt de klei ne middenstander weer meer ondernemer. Deze maand verschijnt in het Staatsblad een algemene maat regel van bestuur, Waarbij een verbod tegen collectieve verti cale prijsbinding wordt uitge vaardigd. Ten aanzien van het te voeren beleid tegen bepaalde ge vallen van individuele verticale prijsbinding wordt nog overleg gevoerd. Het Landbouwschap zal in de bespreking-, die het vandaag gaat veeren met de minister van Landbouw, meedelen dat het verdere maatregelen nodig acht ter verlichting van de moeilijkheden die de aardappeltelers ondervinden. Het Landbouwschap vindt dat de overheid dient deel te nomen in de kosten van over te nemen over schotten. De voorzitter van de hoofdaf deling Akkerbouw, de heer H. J. Muntinga, zette uiteen dat men een aanvulling nodig acht van de regeling, die het pro- duktschap reeds heeft getroffen. Die regeling hield in het over nemen van 25.000 ton klei-Bint- jes die aan bepaalde kwaliteits eisen voldoen tegen acht cent per kilogram. Deze regeling loopt vandaag af. De hoofdafdeling Akkerbouw meent dat deze rege ling moet worden aangevuld met een regeling, die zal gelden voor een onbeperkte hoeveelheid van alle soorten consumptie- waardige aardappelen. De over nameprijs zou tien cent per kilo gram moeten zijn, ook voor aard appelen die reeds ingevolge de op 5 maart aflopende regeling zijn ingeleverd. Die prijs van 10 cent zou moeten worden bereikt via een bewaarvergoeding. De heer Muntinga noemde een regeling waarbij gestart wordt met een overnameprijs van ƒ8 per 100 kg, ook voor de volgens de oude regeling ingeleverde aardappelen, waarbij voor iedere week, dat de aardappelen later worden overgenomen, 20 cent bewaarloon komt. Op de langere duur zal men dan het dubbeltje per kilo bereiken of mogelijk overschrijden. De overheid zal het bedrag, dat het produktschap voor aard appelen voor marktordening be schikbaar heeft, zodanig moeten aanvullen, dat de regeling tot het einde toe kan worden door gezet, ook als het aanbod vrij groot is en tot laat in het sei zoen voortduurt. De heer Knottnerus (K.N.L.C.) meende dat een grotere bewaar vergoeding nodig zou zijn dan de dóór de heer Muntinga ge noemde 20 cent, die ongeveer overeenkomen met de kosten en het gewichtsverlies. Ook de voorzitter van het Landbouw schap, de heer Biewenga, gaf de hoofdafdeling in overweging zich over dit punt nader te he raden. KWALITEITSEISEN Het Landbouwschap wil ook dat er kwaliteitseisen gesteld worden. Aardappelen zijn een in de E.E.G. geliberaliseerd pro- dukt, zodat het niet mogelijk is de invoer te verbieden. Stelt men echter kwaliteitseisen aan de binnenlandse aardappelen, dan mogen diezelfde eisen ook aan geïmporteerde aardappelen gesteld worden. Daardoor zal het, naar de heer Muntinga uit eenzette, mogelijk zijn de im port van de slechte kwaliteiten af te remmen. De overnameprijs van een dubbeltje per kilo kan een zekere exportbelemmering betekenen, maar z.i. moet de consequentie worden aanvaard van de noodzakelijkheid van een bepaalde miniumprijs voor de teler. De hoofdafdeling Akkerbouw wil niet alleen ondër de huidige omstandigheden, maar ook per manent een kwaliteitsregeling. Al eerder zijn daarover gesprek ken met groot- en kleinhandel begonnen. De heer Smeenk van de hoofd afdeling Akkerbouwprodukten vertelde wat Frankrijk en. Bel gië voor hun aardappeltelers doen. Frankrijk geeft subsidie voor het tot aardappelmeel ver. heeft een minimum-invoerprijs, die niet geldt voor Nederlandse aardappelen. Met kwaliteitsaardappelen kun nen we nog iets bereiken, vond de heer Smeenk. Dank zij die kwaliteit hebben we bijv. een markt in Ceylon. De heer Knottnerus (K.N.L.C.) meende dat de aardappelprijzen in het zuidwesten van ons land zijn gezakt door de maatregelen die het produktschap tot nu toe heeft genomen. GEEN ANDERE REGE LINGEN. Aan bovenstaande berichten kan nog worden toegevoegd dat de regeling, waarbij 25.000 ton klei-aardappelen van het ras Bintje uit de markt worden ge nomen voor 8 cent per kilogram, gehandhaafd blijft. Gisteren heeft het produktschap daartoe besloten. Öp grond van de bestaande regeling kunnen nog tot en met vandaag aardappelen worden aangeboden. Er ziip vrijwel geen aanbiedingen binnengekomen, maar de praktijk heeft uitgewe zen dat zij, die van dit soort regelingen gebruik willen ma ken veelal wachten tot de laat ste aanbiedingsdag. Deze rege ling houdt in dat voor aangebo den aardappelen, die niet vóór 29 maart zijn overgenomen door het voedselvoorzienings in- en verkoopbureau van die datum af, een bewaarvergoeding van tien cent per honderd kg wordt gegeven.. Een. verordening kwaliteits eisen werd vastgesteld. Deze eisen zullen voor binnenlandse en ingevoerde aardappelen gel den. Het oogmerk ervan is, de invoer van mindere kwaliteiten tegen te gaan. Voorgesteld was, het aanbieden van aardappelen kleiner dan 40 centimeter vierkantsmaat te ver bieden. Dat werd verlaagd tot 35 centimeter, omdat gevreesd werd dat anders moeilijkheden zouden ontstaan met op de ter- mijnmarkt en elders reeds ge sloten contracten. Wel blijft de minimummaat voor de uit .".e markt te nemen aardappelen 40 milimeter. Keuken, toilet, badcel... Uw hele huis ademt frisheid. Vim-extra desinfecteert, heeft extra reinigingskracht (een mild, maar actief werkend bleekmiddel), ruikt lekker, haalt alle vlekken overal weg... En Jet eens op de nieuwe bus: plastic deksel, plastic bodem. Voortaan geen spoor van roestkringen meer. t Kan niet schoner, 't kan niet frisser! ■V W wi. .ii'i*- l - i, .Vfc Prof. Felice Ippolito. die in augustus j.I. werd geschorst als secretaris-generaal van de Ita liaanse commissie voor atoom energie, is dinsdagavond in zijn woning in Rome gearresteerd. De 47-jarige Napolitaanse ge leerde werd gearresteerd op be schuldiging van verduistering van openbare gelden en misbruik van zijn ambt ten behoeve van particuliere belangen. Prof. Ippolito was geschorst nadat onregelmatigheden waren ontdekt in zijn beheer van de commissie voor atoomenergie. Dit orgaan heeft tot taak het kernonderzoek en de praktische toepassing ervan te bevorderen. Een commissie van onderzoek had in oktober j.I. bevonden daV prof. Ippolito in 1962 een voor uitbetaling van dertig miljoen lire had ontvangen uit het pen sioenfonds van de commissie voor atoomenergie. De commis sie had uitgaven moeten doen voor onofficiële reizen van Ippo lito en leden van zijn staf. De geleerde, die hoogleraar in de geologie is, was ook werkzaam in de leiding van een groep van, maatschappijen die leveranciers van de commissie waren. De regeringscommissie over handigde indertijd stukken over het geval aan de betrokken ge rechtelijke instanties. Het aan staande proces zal naar ver wachting veel stof doen opwaaien in Italië. Ais alles volgens plan en naar wens verloopt, wordt volgende week begonnen de eerste kabel over de Grevelingendam-in-aanleg ie spannen. De omzichtige methode voor het volledig bedrijfsklaar maken van de kabelbaan met twaalf gondels vergt enige maanden. Begin juni zal de eerste kraanmachinist stortsteen in het gat in de Grevelirigendam kunnen laten vallen. Het zal augustus zijn, wan neer de Grevelingen is afgesloten. Vermoedelijk loopt het tegen tie winter, als de dam zover is voltooid, dat er auto's over kunnen rijden. r PER EIUl VAN 6 EN 12 De kabelbaan is voor een groot gedeelte gereed. De keer- schijf waar de motorgondels een halve slag maken functioneert. Als de eerste kabel is gespannen en een gondel is beevestigd, kan een proefrondje worden geva ren". De aannemingseombinatie ter plaatse trekt voor het bedienen van de achttien ton zware motor- gondels kraanmachinsten uit het Nederlandse bedrijfsleven aan voor de bediening van de stortin- Door ANN RUSH 15) Op de ambulace-zaal was het, zoals gewoonlijk, druk, maar niemand verkeerde in levensge vaar. Sally verzorgde een twee tal brandwonden, liet een alco holicus op verzoek van de poli tie opnemen in de zaal voor al coholisten, en verzocht Tom Brian een gebroken vinger te spalken. De jonge dokter was in een stralend humeur. „Verbeeld je, kind, ik moet vanavond voor de werken van 22.000 ton consump- verandering eens werken! Dok- tie-aardappelen en voorts voor het op de boerderij stomen van aardappelen, die dan voor vee voeder worden bestemd. In ons land is het technisch niet meer mogelijk deze laatste methode toe te passen. Ook zijn in Frank rijk 62.000 ton aardappelen uit de markt genomen, die nu nog „boven de markt hangen". De Franse organisaties trachten te komen tot een minimumprijs van ƒ6,50 per 100 kg ai boer derij, wat overeenkomt met 7,65 in Parijs. Exportsubsidies worden in Frankrijk op het ogen blik niet meer gegeven. België ter Adamson schijnt dat hij maar één patiënt heeft: Nick Dinaldi!" „Hoe gaat het met hem?" vroeg Sally zacht. „Vriesgezicht? Is het daar niet altijd goed mee? En als die al eens hondsellendig mocht zijn, dan laat hij daar toch niets van merken, neen, zo is hij niet". Sally keek hem streng aan. „Je weet best dat ik het niet over Peter Adamson had maar over Nick Djpaldi". Tom knipte het laatste stukje leukoplast af, streek het gewon de kind even geruststellend over het hoofd en keek Sally veelbe tekenend aan. „Wat! Pe-ter Adamson? Nou, de dokter en jij maken vorderingen, hoor, grote vorderingen!" Sally had moeite niet te stamp voeten. „Je bent al net zo erg als Janet Haynes. Dokter Adam son is, net als jij, een menselijk wezen met wie ik moet samen werken, en ik heb jou nooit an ders dan Tom genoemd." Tom keek even snel het nu lege vertrek door, deed de deur open alsof hij er zich nog eens van wilde overtuigen dat ze werkelijk alleen waren, en kwam toen, met pretlichtjes in zijn ogen, voor haar staan. Onver hoeds kuste hij haar. „Maar. die dokter Adamson is niet half zo menselijk als ik wel ben," zei hij, kwasi-bedroefd. „Ach, juf frouw Camlin, als u toch eens rijk was, dan zon ik Bob Quen- ton concurrentie aan doen!" Berispend tikte Sally hem op de wang. „Beste jongen, dit is nu niet bepaald een uitgezocht oord om je menselijkheid te demonstreren En nu weet ik nog steeds niet, hoe het met Nick Di naldi is." Tom schudde het hoofd. „Laat ik je verzekeren, dat de jongen het niet haalt, ondanks alle zor gen, welke Vriesgezicht aan hem besteedt. En misschien is dat maar goed ook, dan wordt hem de elektrische stoel tenminste bespaard." Sally zuchtte. „Wat jammer nu, na alle moeite, die we er vannacht voor hebben gedaan. Ik heb nog nooit iemand zo snel en zo goed zien opereren." „Dat is nog niet alles Adam son heeft een speciale verpleeg ster bij Dinaldi's bed gezet en dat van zo'n klein salaris!" Sally keek verbluft. „Dat hij speciale verpleegsters had ge vraagd wist ik, maar dat hij die zelf betaalde? Dat kan hij toch niet voor mekaar krijgen!" „Adamson brengt elke sekon- de. die hij niet met een andere patiënt bezig is, bij Dinaldi door; ik geloof dat hij niet eens meer slaapt. Hij heeft nu dienst, dus kan zelf geen wakend oogje op de ademhaling en de tempera tuur houden, maar hij komt toch telkens even kijken. Ik heb de jongen nog niet gezien, maar Hopewell, die altijd door Adam son bij speciale gevallen wordt neergezet, beweert dat Nick zo'n vreemde, groene kleur krijgt. Ze is ervan overtuigd, dat hij de ochtend niet haalt." „Nu, dokter Adamson is een andere mening toegedaan," zei Sally. Tom grijnsde. „O ja, ik was even vergeten dat hij ineens die fantastische dokter Adamson is geworden!" Sally snoof verachtelijk. .„Ik heb nog nooit gehoord, dat iemand zelfs maar getwijfeld zou hébben aan zijn capaciteiten als arts.1' „Neen, dat is zo," beaamde Tom, „en voor die Dinaldi doet hij werkelijk zijn uiterste best. Toch vind ik, dat er een luchtje aan zit. Ga maar na, nu werkt hij hier al een hele poos, en wat er ook binnengebracht wordt, hij wordt er niet koud of warm van. En dan wordt zo'n jonge deug niet met wat kogelgaten in zijn lijf opgenomen en hij trekt het zich aan of het zijn eigen zoon is. Misschien kent hij de jongen nog wel uit de Krottenwijk." Sally schudde het hoofd. „Daar heb ik niets van gehoord. Waarom vraag je het. hem niet?" Kreunend, alsof hij een maag- stomp had moeten incasseren, schudde Tom het hoofd, af werend de handen opheffend. „O. als je met zulke vreem de voorstellen komt, Sally, ga ik dadelijk weer aan het werk. Heb jij ooit gehoord dat iemand Adamson een persoonlijke vraag stelde? Of zelfs gewoon iets vroeg?!' Toen Tom weg was hij moest ook inderdaad weer naar zijn kleine spreekkamertje te rugkeren begon Sally aan haar rapporten. Het wilde echter niet vlotten. Ze kauwde op de dop van haar vulpen en liet haar gedachten met als mid delpunt Peter Adgmson weel de vrije loop. (Wordt vervolgd.) stallaties van de gondels. Een employé van een Belgische aan nemingsbedrijf treedt 'op als con tactman tussen de mensen van het constructiebedrijf Neyrpic; uit Grenoble en de Nederlandse machinisten en ander personeel. Voor het monteren en het be drijfsklaar maken van de kabel baan wordt een nieuwe methode gevolgd teneinde te voorkomen, dat een kabel breekt, zoals vorig jaar het geval was. De toen in taetgebleven kabel wordt eerst gespannen. Voor aan de tweede kabel wordt begonnen moeten nog zes drijvende bokken ter plaatse verschijnen. Het monte ren van de twaalf gondels, waarvan er nog drie deze maand bij de werken aan de Grevelin- gendam moeten arriveren vormt een tijdrovend karwei, dat niet voor juni gereed zal zijn. AUTO IN BOTSING MET TREIN Twee gewonden. Op een niet-beveiligde overweg in Budel is woensdagmiddag een personenauto in botsing geko men met een goederentrein op de weinig bereden lijn Hamont Weert. Van de drie inzittenden moesten twee. de broers G. en F. van H. uit Budel, met verwondin gen in het ziekenhuis te Weèrt worden opgenomen. GLADHEID VEROORZAAKT DODELIJK ONGELUK Tengevolge van gladheid van de Zuiderzeeweg te Amsterdam! is gisteren de 49-jarige octrooi-- employé P. W. S. uit Laren ora het leven gekomen. De heer Slok ker zat achterin een personen auto die van de Schellingwoude- brug in de richting Amsterdam- Noord reed. De wagen die werd bestuurd door de 43-jarige ir. 3. W. K, uit Soest, gleed tengevol ge van het gladde wegdek naar links en kwam in botsing met een in dezelfde richting rijdende an dere personenwagen. De wagen van ir. K. kantelde, waardoor de heer S. waarschijnlijk met zijn hoofd tegen een stijl is geslagen,. Alle andere passagiers, die bij het ongeluk waren betrokken, liepen slechts lichte verwonding gen op.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2