Provinciaal nieuws Gemeenteraad van Sas van Gent KANTONGERECHT TE TERNEUZEN DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 maart 1964 Nieuw-Namen Oostburg Sas van Gent Sluis Sluiskil Verbeterd waarschuwingssysteem op de Schelde aanbevolen door Raad voor de Scheepvaart JUBILEUMCONCERT „INSTRUMENTALE" TE TERNEUZEN KERKDIENST KERKNIEUWS E. E. G. verlaagt invoerheffing op eieren Zeeuws-Vlaamse kappers spraken in Vlissingen een woordje mee VOETBAL Loting halve finales F. A.-eup BRIDGE "F&gittü 2 Kandidaats Nederlandse taal. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen Nederlandse taal en letterkunde mej. M. C. Th. van Haelst te Nieuw-Namen. Lyceumvereniging De schoolvereniging „N.A.R." van liet Koningin Wilhelmina- lyceum bracht in het Ledelthea- ter het blijspel „De Herbergier ster" door Carlo Goldoni, een 'speels avontuur dat zich afspeelt in Italië in de stad Florence in de achttiende eeuw. Het stuk werd voor het eerst gebracht in Venetië op 26 december 1753 toen daar een nieuw theater in gebruik werd genomen. Decor en costuums waren voortreffelijk, aangepast aan de geest van die tijd en het stuk werd vlot en soepel op de plan ken gebracht. Rector H. P. Waalwijk bracht dank voor het gebodene en bood aan voorzitter Len Steffen een nieuwe voorzittershamer aan. Gemeenteraad. Donderdag 5 maart a.s. komt de gemeenteraad van Sas van Gent bijeen om een voorstel tot aankoop van restantgronden te behandelen die in het plan Noord-West liggen. De vergadering begint om kwart over zeven. E. H. B. O.-cursus. Dinsdagavond had in zaal de -Oude Brug te Sas van Gent de uitreiking plaats van 22 E. H. B. O.-diploma's. De geslaagden werden door burgemeester Den Boer geluk gewenst. Hij reikte hen ook de diploma's uit. Het is de bedoeling omstreeks 17 maart met een nieuwe cursus te beginnen. Lezing. Onder auspiciën van het Z. V. U. en de personeelsverenigingen houdt dr. Paul Juliën een lezing met film en lichtbeelden over de primitieven van het Bauchi-pla- veau in centraal Nigeria. De lezing wordt gehouden op 4 maart in het sociaal gebouw van de stijfsel- en glucosefabriek en begint om 20.00 uur. Fotokiing. Dinsdag 3 maart j.l. hield de Sasse fotokring zijn maandelijkse vergadering. De gehele bijeen komst stond in het teken van de dia's. Er werden enkele dia's ver toond van de leden zelf. Moeilijk heden werden gezamenlijk opge lost. Het ligt in de bedoeling om elke eerste elinsdag van de maand een bijeenkomst te houden. Woonwagenkamp verplaatst. Het Sasse woonwagenkamp, dat tijdelijk was ondergebracht op de terreinen van het zwembad, is ontruimd. De woonwagens heb ben nu een terrein toegewezen gekregen aan de Vrijstraat. Vogclhouders organiseren show. Tijdens een ledenvergadering in café „Lamminsvliet" werd het bestuur van de vogelhoudersclub „Tropika" als volgt samenge steld: B. de Graaf, voorzitter; W. van Winsberghe, secretaris; F. Goethals, penningmeester; W. Claerhout en C. Deuninck, leden. Besloten werd in het najaar in, Sluis een grote vogelshow van kanaries, parkieten en wildzang vogels te houden. „De Instuif" De Ned. Herv. ontspannings vereniging „De Instuif" hield een bijeenkomst in het Herv. jeugdgebouw. Voorzitter M. A. Leenhouts kon een groot aantal belangstellenden welkom heten. Vertoond werd de speelfilm „Puntje en Anton" en als toe gift werden nog een tekenfilm en een film over de oliewinning in Australië gedraaid. Feestmiddag voor de Sluis- kilse bejaarden. De fanfare „Sint Franciscus" biedt de bejaarden van Sluiskil a.s. zaterdag 7 maart een bonte feestmiddag aan, die wordt ver zorgd door het B.A.C.-kabaret, dat staat onder leiding van de heren Johan de Wit en C. Luyckx. De bekende zanger Jo:é Lucardo verleent eveneens zijn medewerking. In de pauze wordt een gratis verloting gehouden. De Sluiskil- se middenstand stelde vele fraaie prijzen beschikbaar. De voorstelling begint om 2 uur en heeft plaats in het R. K. parochiehuis. Bejaarden die slecht ter been zijn, kunnen bij het bestuur van de fanfare gra tis vervoer aanvragen. Verwacht wordt dat rond 200 bejaarden aan deze uitnodiging gevolg zullen geven. Naar aanleiding van een on derzoek dat de Raad voor do Scheepvaart heeft ingesteld naai de aanvaring van het Finse m.s. „Alca" met het Zweedse m.s. ,,Avafors" in het Nauw van Bath op 12 februari 1963, heeft de raad in zijn uitspraak de volgen de aanbeveling gegeven: Gelet op de grote gevaren, welke bij de toenemende scheepvaart in het Nauw van Bath dreigen, speciaal voor diepgaande schepen, lijkt het gewenst zich te bezinnen op een bepaalde verkeersregeling en/of op een stringentere instructie voor de loodsen. Het is daarbij van belang, dat op de schepen ook bij slecht zicht de eigen positie ten opzichte van die van andere schepen steeds voldoende nauw keurig en tijdig bekend is. De raad vraagt zich af of de V.H.F. (very high frequency, moderne radio-telefonische apparatuur voor verbinding tussen schepen en de wal) hier hulp kan bieden. Ook bij andere gevallen van aan varing op de Schelde is geble ken, dat aan een verbeterd waar schuwingssysteem wezenlijk be hoefte bestaat. CLASSIFICEERDER VERDRONKEN Maandagmiddag is de twintig jarige ongehuwde classificeerder C. van Zetten uit Dordrecht op de werf van Van der Giessen te Alblasserdam tijdens werkzaam heden aan boord van een voor de wal gemeerde onderlosser door onopgeloste oorzaak in het water gevallen en verdronken. Werk nemers van het bedrijf zagen van de wal af het ongeluk gebeuren, maar voordat zij de drenkeling konden bereiken, waren de le vensgeesten geweken. KUNST Sisteravond concerteerde in het Terneuzense Concertgebouw de „Vereniging voor Instrumentale muziek" uit Middelburg. Dit con cert was het laatste in de reeks, waarin door de gehele provincie Zeeland heen de „Instrumentale" veel Zeeuwse muziekliefhebbers aan zich verplicht heeft, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van dit orkest. Het concert is het hoogtepunt geworden van het muziekseizoen in onze stad. Voorts wil ik een uitgesproken voor keur voor het orkestrale gedeelte van dit concert niet onvermeld laten. Het concert begon met een reeds aanstonds brilliante uitvoe ring van de Hebriden-ouverture van Mendelssohn-Bartholdy. Lichte aarzelingen, die bij het openingsconcert van de jubi- leumtournée in Middelburg nog merkbaar waren, bleken over wonnen en het sprankelend mu siceren van het ensemble want het was juist vooral de eenheid van het geheel, dat zoveel indruk maakte beloofde veel goeds. Deze beloften zijn inderdaad ingelost. De begeleiding van Beethovens derde pianoconcert, het volgende programma-onder deel, was nauwgezet en volg zaam. Marinus Flipse speelde van dit concert de solopartij. Zijn spel, ofschoon technisch van hoge klasse, bleef in muzikaal opzicht wel wat aan de opper vlakte. Het wekte de indruk, zo wel in physiek als in psychisch opzicht niet het uiterste van Flipse's grote mogelijkheden te bieden. Een zeker gebrek aan spanning was onmiskenbaar en vooral naar voren tredend in het Largo, het, middendeel van het concert. Trouwens, ook een be oordeling van de technische me rites mag niet voorbij gaan aan het feit, dat tal van fragmenten van passagewerk niet die verfij ning in afwerking genoten als door de partituur worden voor geschreven. De laatste noten van snelle notengroepen bleven nog al eens ongespeeld over. Dat mag dan in het laatste deel, het Rondo, door de hoge tempo-eisen van het Allegro minder storen, het was wederom het midden deel, met onderdelen van de re prise uit het eerste deel, dat ook in technisch opzicht niet geheel voldeed. De cadens aan het slot van het eerste deel, geschreven door Julius Röntgen, bood qua compositie weinig eenheid en daardoor ook weinig spanning. 'Maar in de keuze van de cadens blijft nu eenmaal de solist vrij. Na de pauze, die voorafgegaan werd door een geestige felicita tie-toespraak van mr. H. Rijp st», burgemeester van Terneu zen, speelde de Instrumentale de Symphonie in d kl. t. van Franck. Opval'end was de architecto nisch grootse gestalte, die deze veeleisende symphonie kreeg. Di rigent Jan Out dreef het orkest dwingend en suggestief van hoogtepunt naar hoogtepunt en liet, ondanks de enorme stuw kracht in de expressie zijn aan dacht voor het detail geen mo ment onverlet. Dat bleek steeds onnieuw, als na de ontwikkeling vól van allure van een fortissi mo-passage er een overgang volgde: felle tegenstellingen tus sen de fragmenten met grote klanksterkte en die met geheel andere tempo-eisen, met ander ritme en natuurlijk, geheel naar Francks componeerstijl, met een andere toonsoort volgden elkaar op met een soms bijna professio nele beheersing T Al is Jan Out een vooraan staande orkestleider, zonder een voedingsbodem in de vorm van een slagvaardig, flexibel orkest, dat technisch grondig geschoold is, zouden zijn intenties voor het grootste deel onuitgevoerd blij ven. In deze symphonie was het in het bijzonder de gehele groep cellisten (tegenmelodie uit het Allegretto en het thema van de Finale), die opviel door zeer ge lijk spel. Zeer fraai geblazen was de solo van de althobo in het tweede deel. Waar deze in de re prise van dit deel ondersteund wordt door strijkerspassages viel van hen de ritmisch zuivere af werking op. Lichte ongelijkheden waren er tijdens enkele van de beweeglijkste momenten van het tweede deel en tijdens de bui tengewoon moeilijk te realiseren verwerking van thema's uit de eerdere delen van de symphonie in de finale. Het concert werd door een ver heugend talrijk publiek bijge woond, dat zowel na het piano concert als na de symphonie de uitvoerenden met een zeer har telijk applaus staande huldigde. Ik aarzel niet. dit concert een evenement te noemen. J. VAN DER BRUGGE. De gemeenteraad van Sas van Gent kwam in openbare verga dering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester R. A. J. den Boer. De raadsleden ver gaderden tot tegen half elf, waarna zij nog in besloten zit ting bijeen bleven. De meeste punten van de agenda waren hamerstukken. Bij de ingekomen stukken kreeg het rapport van de afval waterleiding Zeeuws-Vlaanderen over januari niet direct het ak koord van de raad. Mevr. Vervaet en de heer L. de Meijer vroegen of er extra kosten zouden optreden in ver band met extra boringen en verplaatsingen van het oorspron kelijke plan. De Voorzitter beloofde hierop in de volgende raadsvergadering terug te komen. Het zesde ingekomen stuk, dat een begroting bevatte van in komsten en uitgaven van het bouw- en woningtoezicht, lokte een discussie uit. De heer De Meijer maakte de voorzitter er op attent dat Ter- neuzen in 1965 uittreedt en in de begroting komt nog voor een post voor uitbreiding van per- snoneel. De Voorzitter bracht naar voren dat de dienst reeds lang onderbezet is en dat een derge lijke uitbreiding nodig is. De heer De Rijk vroeg of een hulp en typiste van de opzichter wel noodzakelijk was. De heer De Meijer voelde er weinig voor nu personeel aan te trekken, dat straks op de wachtlijst gezet moet worden wegens te weinig werk. Ook hierop beloofde de Voor zitter in een volgende raadsver gadering terug te komen. Betreffende het samengaan van schoolvakanties en fabrieks- vakanties was er een schrijven van de werkgevers in de kanaal- zóne, waarin zij berichtten dat een dergelijk samengaan niet mogelijk was. Punt 8 van de agenda was een verzoek om aankoop van ge meentegrond van A. Clayssens. De grond ligt in de Vierambach- tenstraat en vormt een onderdeel van het industrieterrein. Het college stelde voor de grond te verkopen voor de prijs van 6,50 per m-. De heer De Groff haakte direct op dit voorstel in, maar niet met instemming. Hij vond het on billijk dat er een woning komt op het industrieterrein. De Voorzitter kon enigszins met de onbillijkheid akkoord gaan, maar vond het even bil lijk, dat een aannemer bij zijn werkplaats een huis neerzet. De heer De Groff zag de on billijkheid meer in het prijsver schil dat ontstaat tussen een woning aan de Vierambachten- straat op het industrieterrein voor de prijs van ƒ6,50 per m- en een woning elders in een uit breidingsplan voor 20 per m- De heer Bockstael vond dat men het beter kon goedkeuven, want de situatie van het indus trieterrein was toch al niet ideaal. De Voorzitter vond dit even eens. Ratiobouw: raadselachtig, twijfelachtig en onbevre digend. De Voorzitter, die de raad ver telde dat de gemeente bij de komende ratiobouw 120 wonin gen toegewezen had gekregen, kreeg verschillende replieken te horen. De heer De Groff vond 120 woningen een klein beetje. Hij vond dat Sas van Gent er maar bekaaid afgekomen was. Ook mevr. Vervaet vond dat het aantal toegewezen woningen erg weinig was en wilde dit aan tal opgevoerd zien. De heer De Rijk bracht naar voren dat in andere gemeenten de huizen mooi verdeeld waren geworden, maar in Sas van Gent was het hele aantal terechtge komen in Sas van Gent. zelf en hij zag gaarne 24 woningen toe gewezen in de Zandstraat. De Voorzitter merkte hierbij op dat spreiding van de wonin gen zoveel mogelijk vermeden moest worden. De heer Bockstael vuurde een paar vragen op de voorzitter af: Onder wiens supervisie staat dit plan? Waarom werkt Terneuzen niet mee? Bent U al in het bezit van een tekening en hoe ziet zo'n woning er uit? Hoe hoog ligt de prijs? Wie bouwt de huizen? Op al deze vragen kon de Voorzitter geen volledig ant woord geven, maar wat de bouw van de huizen betrof, die zou worden verzorgd door verschil lende aannemers, waaronder ook enkele uit Brabant. Terneuzen had eenzelfde plan op zichzelf, aldus de voorzitter, wat dus een reden zou kunnen zijn waarom deze gemeente niet meedeed. De heer De Meijer vond de hele ratiobouw twijfelachtig en was niet tevreden over de ge brekkige voorlichting die de raadsleden kregen. De Voorzitter zei dat het de bedoeling was van B. en W. om in principe achter het voorstel tot ratiobouw te staan en na de goedkeuring kan men definitief plannen gaan maken en dan zal men ook met prijzen gaan wer ken. Zonder hoofdelijke stemming ging dan de raad akkoord met het voorstel. Benoemingen. Bij het benoemen van gemeen tewerklieden kwamen niet veel bezwaren naar voren en zo werd de heer A. Vernimmen uit Sas van Gent aangesteld als plant soenarbeider. Als tuinman werd in vaste dienst aangesteld de heer R. Th. de Groff en als reserve-chauffeur/vuilophaler in vaste dienst de heer L. Vlasveld. Op dit moment vroeg de heer De Bruyn of er niet wat meer aandacht geschonken kon wor den aan de plantsoenen om de baldadigheid van de jeugd wat tegen te gaan. Als badmeester werd nog aan gesteld de heer P. de Vries. Een geheel ander punt was het aansluiten van onrendabele percelen op het net van de P.Z.E.M. Dit kost de gemeente een aardige duit, maar het is dan toch zover dat de bewoners van Slotdijk en de St. Albertdijk eindelijk elektriciteit hebben. Er blijven nog wel enige per celen over, maar ook hier zullen binnenkort maatregelen voor getroffen worden. B. en W. legden de leden het voorstel voor betreffende de herziening van de uitbreidings plannen van de kom, Zandstraat en Noordwest. Mevr. Neeteson stelde voor, de aanvragers van gronden voor de bouw van woningen, winkels of bungalows een kaartje ter hand te stellen zoals in Terneuzen ge bruikelijk is, waarop de Voor zitter beloofde dit te zullen be kijken. Woonwagens. Twee hoofdpunten waren de woonwagens en de spanningen bij de gemeente-arbeiders. De heer De Rijk, die de stem ming onder de gemeente- en plantsoenarbeiders opstandig en nerveus noemde, vroeg hoe dit zat. De Voorzitter stelde voor hier op terug te komen in besloten zitting. De heer De Groff wilde even wel dat deze kwestie niet in be sloten zitting werd behandeld. Hij stelde voor een commissie van onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de spanningen, zowel bij het ondergeschikt per soneel als bij de leiding. Spreker was bang dat verschillende per sonen in het gedrang zouden komen, die uiteindelijk de schuld zouden krijgen terwijl de oor zaak veel dieper te zoeken zou zijn. Een verzoek om de vergade ring te schorsen werd ingewil ligd. Hierna trok de K.V.P.- fractie zich terug. Na het onderhoud van de katholieke fractie ging men ak koord met een commissie van onderzoek, die bestond uit de heren De Rijk, Dc Meijer en De Groff. Bij de woonwagens wees de heer Dc Meijer op de fouten van het gemeentebestuur en noem de Sas van Gent het, eldorado voor de woonwagenbewoners. De moeilijkheden waren ont staan doordat de huidige bewo ners zich moesten verplaatsen naar het nieuwe kamp in de Vrijstraat. Het. kamp bleek veel te klein, waardoor er nog een kamp bij moest komen. Alles liep in het honderd toen nog meer woonwagens zich meldden en het was geen kleintje om al les op zijn pootjes terecht te laten komen. De heer De Meijer noemde feiten, die de fractie van de K.V.P. onzinnig noemde. De Voorzitter zou bekijken of er een maximumverblijfsduur uitgevaardigd kan worden. ZITTING VAN 3 MAART 1964 De Belgische havenarbeider M. F. J. uit Kemseke reed op een avond in september 1963 met sjijn bromfiets door de Molen straat te St. Jansteen. Hij haalde hierbij een bejaarde wielrijder in en de ten lastelegging vermeld de, dat J. hierbij onvoldoende uit week met het gevolg dat de wiel rijder viel. De oude man werd naar een ziekenhuis gebracht en overleed na enige tijd, echter niet tengevolge van de botsing. Dit was dus een zaak. waarin de kroongetuige ontbrak, zoals mr. Van Doorn uit Eindhoven, die de havenarbeider juridisch bijstond, betoogde. J. zeide, dat vóór hem twee andere bromfietsers de S3jarige wielrijder waren gepasseerd en verder, dat hijzelf teveel aan dacht had besteed aan het hem tegemoetkomend verkeer. De officier van Justitie, mr. Th. Lebret, zeide te kunnen vol staan met dertig gulden boete. De nare nasleep van het gebeur de kan verdachte niet worden Verweten. Mr. Van Doorn betoogde dat de verdachte ook niet weet hoe het allemaal gegaan is. Volgens mr. Van Doorn moet de wielrijder nadat hem twee bromfietsers waren gepasseerd, te vlug naar links zijn gekomen en heeft zijn cliënt hem niet gezien, doordat er een auto aankwam. Mr. Le bret zeide veel respect te hebben voor ouden van dagen in dit ge west, die op S3-jarige leeftijd nog fietsen, maar dat ze onder of boven een auto doorrijden, dat gelooft hvj niet. De waarnemend kantonrechter mr. A. Berkhout vond deze zaak erg vaag. Hij ging in op de sug gestie van mr. Van Doorn door diens cliënt vrij te spreken. Weer vrijspraak, In dichte mist en met glad wegdek reed J. de K. te Zaanv slag in december met zijn auto achteruit een uitrit de provin ciale weg op. Er vond een aan rijding plaats met een andere auto en De K. moest nu terecht staan, omdat hij het verkeer op de weg had gehinderd. Hij zei, dat zijn wagen al recht fop de weg reed, toen de aanrij ding plaatsvond. Volgens mr. Lebret had ge daagde twee fouten gemaakt: hij had vooruit de uitrit uit moeten rijden en in een doorlopende be weging rechtdoor moeten rijden. Mr. F. K. Adriaanse die als de raadsman optrad, vond dit een eenvoudige zaak. Hij verschilde met de officier van mening als zou De K. het wegverkeer heb ben gehinderd. Deze reed op het moment van de aanrijding voor uit met zeer beperkte snelheid, Wgeen bij de dichte mist ver plicht was. Hij achtte het ten lastegelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. De kantonrechter sloot zich bij deze uiteenzetting aan en sprak De K. vrij. De automobilist A. M. M. van D. te Hulst, die in botsing was gekomen met de auto van De K. wist zich niet te herinneren met welke snelheid hij gereden had HEDEN 4 MAART GEREF. GEMEENTE Vlooswfjkstraat Terneuzen; 2.15 uur Ds M. van Beek, van Alblasserdam (rouw dienst). GEREF. KERK (vrijgemaakt) Ds H. Smit, predikant van de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) te Terneuzen, ontving een beroep van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Den Helder. De heffing van de E. E. G. op de invoer van eieren uit derde landen zal weer worden ver laagd. In Brussel is bekendge maakt dat de commissie voor eieren en gevogelte van de E. E. G. heeft ingestemd met een ver laging van de aanvullende hef fing van 60 tot 50 pfennig per kilo. De Europese commissie zal waarschijnlijk vandaag een defi nitieve beslissing nemen. De aanvullende heffing werd op 10 februari j.l. van 30 tot 60 pfennig verhoogd. Tegelijk droeg de Europese commissie de West- duitse regering op het verbod tot invoer van eieren uit de E. E. G.- landen in te trekken. Inmiddels is de spanning op de eiermarkt afgenomen. Als eerste ronde van een lan delijke competitie is maandag middag in het Concertgebouw in Vlissingen een provinciale kap persconcours gehouden. Er bestond voor deze wedstrij den in de verschillende afdelin gen grote belangstelling. De Zeeuws-Vlaamse kappers lieten zich niet onbetuigd en wis ten verscheidene prijzen te be- ha'en. Het herenvak leverde een der de prijs op voor de heer C. L. van Rijsbergen te Axel. De heer J. Vinke uit Terneuzen, behaalde de 6e prijs met zeer gering ver schil op zijn voorgangers. Beiden plaatsten zich hierdoor voor de volgende wedstrijdronde. In de bediendencompetitie leg den de heren J. M. Lebbinck uit Hulst en P. Kruisifikx te Axel resp. beslag op de le en 2e prijs. In de landscompetitje dames vak behaalde de heer J. C. van der Have te Terneuzen een 2e prijs. De juniorencompetitie bracht een tweede prijs voor mej. L. G N. van Kouteren te Aardeqburg. De wedstrijden werden beslo ten met een geanimeerd bal. op het moment dat de aanrijding plaatsvond. Wel zei hij ovenals een getuige a décharge niet har der dan 50 a 60 kilometer te heb ben gereden. Voor nader getuigenverhoor werd deze zaak aangehouden. Wees een heer in 't verkeer ook te water. „Snijden" mag men bij het verkeer te water evenmin als in hét wegverkeer, maai- het is niet zo gemakkelijk uit te zoe ken. Schipper W. de G. van het mo torschip „Woutrina" moest te rechtstaan, omdat hij van de stei ger van het douanekantoor te Sas van Gent het nauwe gedeel te van het kanaal GentTerneu zen was overgestoken en hierbij twee schepen die gekoppeld voe ren, zou hebben gesneden. De schipper vertelde gewacht te hebben totdat er vier schepen voorbijgevaren waren. Plotseling zag hij twee motorschepen nade ren, de Christina en de Corma, die tweemaal seinden, naar bak boord te zullen sturen. De G. die op het voorschip stond, gaf toen aan zijn zoon op het achterdek het sein, dat de twee schepen naderden. De zoon gaf tweemaal signaal en voer met volle kracht achteruit. Volgens schipper De G. wijzigden de schepen hun bak- boordkoers in stuurboord. Mr. Lebret kon niet geloven, dat de twee schepen plotseling uit het niets opdoemden en zei toch te geloven, dat de aanvaring aan schipper De G. te wijten was. Hij eiste een boete van tach tig gulden. Mr. F. K. Adriaanse was het niet eens met de zienswijze van de officier. Twee niet opgeroepen getuigen hebben verklaard, dat de aan elkaar gekoppelde sche pen gemakkelijk hadden kunnen doorvaren. Mr. Adriaanse vond het niet alleen formeel, doch ook materieel fout cm met twee schepen gekoppeld te varen. De raadsman hield een uitvoerig pleidooi, waarop de kantonrech ter reageerde met te zeggen, dat hij zich haast van een „lompe eenvoud" voelde bij dit knappe betoog, „maar het wil er bij mii niet in, dat de schipper van de Woutrina deze twee schepen niet heeft opgemerkt, aldus de kan tonrechter. Mr. Adriaanse herhaalde, dat de verplichting tot koersafwy- king niet bestond. Ook hier is samenspel nodig en hadden de schepen figuurlijk gesproken elkaar de helpende hand moe ten reiken. De kantonrechter bleef erbij, dat 't enige verstandige dat deze schippers hadden kunnen doen naar bakboord uit te wijken, om dat zij alleen 't vooi-sehip van de Woutrina konden zien. De kantonrechter zeide met ge noegen naar het geïnspireerde betoog van mr. Adriaanse te hebben geluisterd, maar hij acht te het tenlastegelegde bewezen en een boete van zestig gulden op zijn plaats. Kleur bekennen. F. M. M. B„ monteur te Mal- deghem (B.). ontkende dat hij in Terneuzen op 19 december zon der licht met zijn auto over de Axelsestraat had gereden. Dit was iemand- anders geweest, zei hij. en hij noemde zelfs de naam van de bewuste persoon. Getuige-verbalisant, brigadier A. Vermaire van de gemeente politie, was een andere mening toegedaan. Van de auto die zon der licht reed, was het kenteken genoteerd en ei- was dus geen vergissing mogelijk. De brigadier had niet op de kleur van de wa gen gelet. E. verklaarde verder, dat een mede-inzittende in de auto van de verbalisant had gezegd, dat B. in een blauw-groene wagen reed. Dit was onmogelijk, zei B., want zijn wagen is geel. De bri gadier vroeg aan B. of het ken tekennummer dat in het verbaal genoteerd was. klopte met dat van zijn auto, waarop B. beves tigend antwoordde. Dan ken ik de kleur van uw wagen, zei de heer Vermaire, deze is geel. „Als wij bij moderne neonver lichting op kleuren af moeten gaan, raken we in moeilijk heden". zei de officier. „Ik ben het niet geweest", beweerde B. „Het is mogelijk, dat de door u genoemde persoon ook zonder licht reed, maar dat u het deed, acht ik bewezen; zei mr. Berk hout en hij veroordeelde de Belg tot een boete van vijftien en één van tien gulden, dit overeen komstig de eis. Overschrijding maximum snelheid. R. H. K. te Axel was met een snelheid van ruim 40 kilometer met zijn bromfiets door de Axel sestraat binnen de bebouwde kom gereden. K. gaf zijn fout toe, maar voerde aan, dat op de bewuste dag in februari de kilo- meterteller van zijn voertuig defect was. Een goed middel hiertegen noemde mr. Lebret in zo'n geval zich aan de snelheid van wiel rijders te houden, dan zit men altüd aan de veilige kant. Dertig gulden boete of zes dagen hech tenis luidde de uitspraak. Eén ogenblik van onbedacht zaamheid. Zó erg was het nu ook weer niet gesteld met de Berkelse vrachtwagenchauffeur J. M. S. die in februari de maximumsnel heid in de Axelsestraat had over schreden en wel met twaalf kilometer. Het ogenblik van on achtzaamheid dat hem parten had gespeeld, kostte hem twin tig gulden of vier dagen hechte nis. S. reclameerde in verband met inkomstenderving die zijn ver schijning voor het kantongerecht met zich bracht. Veel reden om de boete te ver lagen zie ik hier niet in, zei mr. Berkhout, maar streek toch de hand over het hart en vonniste zeventien gulden en vijftig cent. Truck met oplegger reed tegen pakhuis. In september 1963 parkeerde T. R„ chauffeur te Terheijden. een truck met oplegger op de helling in de Dijkstraat. Plotse ling begon het voertuig te rijden en kwam tegen de gevel van een pakhuis tot stilstand. R. ver- klaarde, dat de handrem goed vastzat, maar dat het luchtdruk ventiel niet voldoende was teruggeklapt. Over de schade, die aan de muur van het pakhuis was ver oorzaakt, wilde mr. Lebret het niet hebben; er hadden voorbij gangers kunnen passeren en kin deren op de plaats waar de truck stond, kunnen spelen. De officier achtte een boete van twintig gulden of vier dagen op zijn plaats. De verdachte zeide dit „meer dan voldoende" te vinden. Kantonrechter: „Wat vindt U dan wel voldoende?" Verdachte: „Een tientje zou ik zeggen." Kantonrechter: „Laten wij het midden nemen. Ik veroor deel u tot 15 boete of 3 dagen hechtenis". Man is verantwoordelijk Hoewel de vrouwenemancipa tie een heel eind gevorderd is, moet een echtgenoot als juridi sche bestuurder terechtstaan, wanneer zijn vrouw een auto zonder rijbewijs bestuurt en hij naast haar zit. J. F., handelaar te Hulst, over kwam dit, omdat zijn echtge note, nadat zij tussen twee ge parkeerde auto's was gereden, tegen een andere wagen opbot ste. Met de raad zijn vrouw te laten oefenen in het parkeren, veroordeelde mr. Berkhout F. tot 15 boete of drie dagen. De eis was ƒ25, maar de kanton rechter hield rekening met het feit, dat de bewuste wagen plot seling uit een zijstraat kwam. Trekker H. D. de J., scholier te Ter neuzen, wilde tijdens de vakan tie zijn vader met diens werk helpen. Hij reed met een trek ker met aanhangwagen over de Westsluis, toen bij de scherpe bocht naar rijksweg 61 de aan hangwagen kantelde en hierdoor het verkeer in gevaar werd ge bracht. De J. had de gevaarlijke bocht voorzichtiger moeten nemen en de officier eiste voor deze nonchalante manoeuvre 35 gulden boete. De scholier beklaagde zich' hierover, omdat hij geen eigen inkomsten had en de kanton rechter vonniste milddadig met 25 gulden boete of vijf dagen. W. G. M. R„ chauffeur te St. Jansteen, was de Havendijk te Hontenisse op een plotseling voor hem stilstaande auto ge reden. Volgens R. had deze wagen rare capriolen gemaakt, eerst gestopt, wat R„ die met zijn auto achter deze wagen reed, ook deed, toen weer door gereden en daarna, terwijl R. zijn aandacht aan het overig wegverkeer wijdde, weer plot seling gestopt met bovenvermeld gevolg. De officier uoemde de plaats van het ongeval een ongelukkig punt en kon best begrijpen dat R. zijn aandacht even had moe ten verdelen. Dit was echter niet op de juiste gebeurd. Eis en uitspraak 15 boete of 3 dagen hechtenis. De niet verschenen kermis exploitant H. F. J. had in sep tember zijn vrachtauto met aan hangwagen zó dicht langs een stilstaande personenauto gere den, dat deze hierdoor bescha digd werd. Overeenkomstig de eis werd J. bij verstek veroordeeld tot ƒ30 boete of 6 dagen met toe wijzing van de civiele vordering van 73 en eventueel de kosten van invordering.. A. de S. te St. Jansteen w^rd bij verstek tot een boete 40 veroordeeld, omdat hij in de Hemelstraat te St. Jansteen met zijn auto op zodanige wijze was weggereden, dat een wiel rijder moest uitwijken en in botsing kwam met een hem tegemoet komende auto. De loting voor de halve finales van het toernooi om de Football Association-cup. die maandag in Londen is verricht, had het vol gende resultaat: Preston North EndSwansea Town en Wést Ham Unitedwinnaar Manches ter United/Sunderland. De wedstrijden worden zater dag 14 maart op neutrale terrei nen gespeeld. ACHTTALLEN-TOURNOOI Het Zeeuwse aehttallen-tour- nooi begon te Terneuzen en Sas van Gent met de wedstrijden SasLuctor I 76—98; Luetor II —Oostburg 12273. Luctor I en Luctor II spelen op 16 maart a.s. een beslissings wedstrijd te Terneuzen voor de finale Zeeland. 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2