Koningin ontving prof. Erhard op Soestdijk RADIO DE KOOK BEMIDDELINGSVOORSTEL IN DE VEILIGHEIDSRAAD HET M00R9PR0CES IN LAUSANNE TEGEN EEN DOKTER EN EENPRINS' KONING PANL VAN GRIEKENLAND GAAT ACHTERUIT Bondskanselier dinsdagavond weer vertrokken PERSSTEMMEN OVER BEZOEK VAN ERHARD Brand op Poolse kustvaarder WRAK VAN IN CALIFORNIE VERONGELUKT VLIEGTUIG GEVONDEN Vulkaan uitbarsting in Chili DE POLARIS- DUIKBOTEN „Prettige" vooruitzichten Het weer Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement! Terneuzen Wweteur-Hoofdredaeteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admtnlstratie-adres: Smldswai Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 4 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6159 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs pejr mm 16 ct; minfmura per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 nnr v.m. Koningin Juliana heeft dins dagmorgen de Westduitse bonds kanselier dr. Erhard in audiën tie ontvangen. Dr. Erhard werd vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Schro der, en de Westduitse ambassa deur in Nederland dr. H. Berger. Prins Bernhard was bij de ont vangst aanwezig. HARTELIJKE SFEER Over het bezoek van bonds kanselier Erhard wordt in een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken o.m. medegedeeld: De bondskanselier en de bondsminister van Buitenlandse Zaken voerden diepgaande be sprekingen met minister-presi dent Marijnen en minister Luns. De ontmoeting werd geken merkt door hartelijke sfeer en heeft bijgedragen tot een verste viging van de vriendschappelijke betrekkingen die zich tussen de beide landen ontwikkeld hebben. De gesprekken hebben bevestigd dat er een hoge mate van over eenstemming tussen de opvattin gen van beide regeringen bestaat. Bij de besprekingen stonden de problemen van de Europese éénwording op de voorgrond. Beide regeringen zullen stre ven naar uitbreiding der be voegdheden en versteviging van het Europese parlement. Zij be klemtoonden de waarde van het contact tussen de Euopese Eco nomische Gemeenschap en Groot-Brittannië in het kader van de Westeuropese unie. Als doel van hun Europese politiek be schouwen de regeringen de tot standkoming van een verenigd Europa, waarin zowel de landen die reeds thans lid zijn van de E. E. G. als Groot-Brittannië en andere Europese landen een plaats kunnen vinden. De bondskanselier en minister president Marijnen bespraken uitvoerig de situatie ten aanzien van de betrekkingen tussen Oost en West. Men was het er over eens dat de vrije wereld ook in de toekomst naar middelen zal moeten zoeken, die tot een vermindering van de spanning in de wereld leiden. Beide regeringen beschouwen de hereniging van Duitsland en de kwestie Berlijn ais de centrale problemen in de betrekkingen tussen Oost en West. Zij bevesti gen de noodzakelijkheid van een vreedzame oplossing, die reke ning houdt met het recht van het Duitse volk op zelfbeschik king. Dr. Erhard heeft de ministers Marijnen en Luns uitgenodigd voor bezoek aan Bonn. Dr. ERHARD KWAM IN TIJDNOOD De Duitse bondskanselier Er hard is na afloop van zijn bezoek aan de Koningin niet naar Bus- sum gegaan, zo werd later be richt Het gesprek op paleis Soestdijk duurde langer dat de Vijf niet-permanente leden van de Veiligheidsraad hebben in een ontwerp-resolutie voorgesteld een vredebewarende troepenmacht voor een periode van drie maanden naar Cyprus te zenden om recht en orde op het eiland te herstellen. Zij bevalen verder aan door secretaris-generaal Oe Thant een bemiddelaar te iaten aanwijzen die een vreedzame oplossing van het geschil moet trachten te be reiken. De samenstelling en de groot te van de troepenmacht zouden door Oe Thant moeten worden vastgesteld in overleg met En geland, Cyprus, Griekenland en Turkije. Hij zou voorts de be velvoerder moeten benoemen, die hem en de regeringen, welke militairen voor het vredeskorps leveren, volledig op de hoogte moet houden. De kosten zouden voor rekening komen van de leverende landen en landen die vrijwillig bijdragen. De ontwerp-resolutie kwam tot stand nadat Oe Thant twee weken vergeefs had bemiddeld. Zij is voor een groot gedeelte het werk van de Braziliaanse voor zitter van de Veiligheidsraad, Carlos Bernardes en de Noorse delegatieleider, Silvert Meilsen. Intussen heeft secretaris-gene raal Oe Thant besloten het ver blijf van zijn speciale afgezant op Cyprus, de Indische generaal Giani, met een maand te ver- lengen. Maatregelen op korte termijn nodig De vijf indieners waren Bo livia, Brazilië, Ivoorkust, Ma rokko en Noorwegen. Zij merk ten op dat de huidige toestand op Cyprus de internationale vrede en veiligheid zou kunnen verstoren en dat een verdere verslechtering waarschijnlijk is, tenzij onmiddellijke maatregelen worden genomen, om de vrede te bewaren en een oplossing van het probleem te zoeken. De reso lutie doet een beroep op alle lan den zich te onthouden van acties of dreigementen die de toestand op Cyprus zouden verslechteren. De vijf initiatiefnemers verzoe ken de regering van Cyprus al het mogelijke te doen om een einde te maken aan geweld en bloedvergieten en zij vragen de twee gemeenschappen uiterste zelfbeheersing te tonen. Australië als bemid delaar In diplomatieke kringen noem de men als kandidaat voor de post van bemiddelaar de Austra lische hoge commissaris in Nieuw-Delhi, sir James Plimsoll. Men verwachtte geen weerstand van de Sowjet-Unie tegen het voorstel. In kringen van de Cy- irische delegatie werd het voor stel aanvaardbaar geacht. De Griekse afgevaardigde, Bitios, noemde het gunstig. Gevraagd naar de samenstelling van de vredesmacht verklaarde de Cy prische minister van Buitenland se Zaken, Kyprianou, dat Cy prus in het verleden zijn voor keur had geuit voor militairen uit de landen van het Britse ge menebest. Turkije houdt vast aan verdrag van 1960 Welingelichte Turkse kringen zeiden maandagavond dat Tur kije het ontwerp-voorstel goed keurt Het Turkse kabinet is maandag tweemaal bijeen ge weest en de minister van Bui tenlandse Zaken had tweemaal een onderhoud met de Ameri kaanse ambassadeur. Ook de Britse ambassadeur verscheen op het ministerie van Buiten landse Zaken in Ankara. Volgens genoemde kringen zal Turkije ermee instemmen zijn recht op interventie op Cyprus voor drie maanden op te schorten, zodra de V. N.-troepenmacht op het eiland is aangekomen. Dit bij het verdrag van 1960 bedongen recht zou Turkije echter nim mer volledig opgeven, zo zeiden Turkse functionarissen. Uitnodigingen aan Zweden en Finland Naar het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag bekendmaakte, heeft het van secretaris-generaal Oe Thant een uitnodiging ontvangen om voor de tijd van drie maanden een contingent troepen beschikbaar te stellen, die deel zouden moe ten uitmaken van de internatio nale politiemacht voor Cyprus. Hoewel Zweden troepen be schikbaar heeft gesteld voor de V. N.-strijdkrachten in Gaza en Kongo, meent men in politieke kringen, dat de kwestie-Cyprus een probleem van geheel an dere orde is, terwijl ook de Zweedse defensie door de be schikbaarstelling van een nieuw contingent voor het buitenland voor moeilijkheden zal worden geplaatst. Anderzijds acht men het moeilijk zich aan het ver zoek van de secretaris-generaal te onttrekken. Verwacht wordt, dat de regering overleg zal plegen met de parelmentscom- missie voor buitenlandse zaken. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finse regering een soort gelijk verzoek heeft ontvangen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou er zich over beraden. bondskanselier verwachtte. Dr. Erhard is van Soestdijk direct teruggegaan naar Den Haag, waar hij minister-president Ma rijnen een lunch aanbood. MINISTER MARIJNEN EN MINISTER SCHRODER ONDERSCHEIDEN Aan minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, is het grootkruis met ster en sjerp van de Orde van Verdienste van de bonds republiek Duitsland verleend. De Diütse bondskanselier, prof. L. Erhard, overhandigde de minis ter-president de bij deze onder scheiding behorende versierse len. De Duitse minister van Buiten landse Zaken, dr. G. Schroder, werd benoemd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. De bondskanselier droeg de bouton van grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau .Deze onder scheiding werd hem indertijd toe gekend voor wat hij als minister van Economische Zaken van West-Duitsland voor Nederland heeft gedaan na de overstro mingsramp in 1953. Over het bezoek van kanse lier Erhard aan Den Haag schreef de Neue Züricher Zeitung dins dag het volgende: „Voor het eerst sedert het eind van de tweede wereldoorlog heeft het Duitse volkslied in Nederland geklonken toen bondskanselier Erhard met een speciale trein in Den Haag aan kwam voor zijn officiële bezoek van twee dagen. Deze begroeting getuigde van de sympathie die men in Nederland voor deze staatsman koestert". Erhard is herhaaldelijk in Nederland geweest als minister van Economische Zaken, waar hij verscheidene conferenties heeft bijgewoond. „Daarbij kon men steeds weer vaststellen dat hij veel waarde hechtte aan het herstel van de betrekkingen tus sen de twee landen, die in de jaren dertig zo goed waren ge- W66St" „Der Bund" schreef: „In Hol land bevindt Erhard zich in een sfeer die sterk afwijkt van het continentele klimaat in het Frankrijk van De Gaulle. De be trekkingen met Engeland zijn in Nederland altijd hechter geweest dan met Frankrijk. De zee vorm de eerder een schakel dan een scheidslijn. Nederland laat zich veel gelegen liggen aan een ver enigd Europa, maar een Europa zonder Engeland is voor dit land niet te aanvaarden. De „Times" in Londen meent: „Omdat dr. Erhard de eerste Westduitse bondskanselier is die Nederland bezoekt, heeft zijn reis niet alleen praktische maar ook symbolische waarde. Het wantrouwen tegen Duitsland heeft daar een even taai leven als in Groot-Brittannië. De her inneringen aan de schending van de neutraliteit en de daarop volgende bezetting hebben ertoe bijgedragen dat de vrees voor de sterke buur werd versterkt". Bondskanselier Erhard vertrokken De Duitse' bondskanselier is dinsdagavond van- het station Staatsspoor in Den Haag ver trokken voor de terugreis naar Bonn. De minister-president, mr. Marijnen, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, waren op het perron om de kan selier uitgeleide ie doen. Evenals bij de aankomst in specteerde prof. Erhard een ere wacht, bestaande uit een com pagnie van de garde grenadiers en de Koninklijke Militaire Ka- peL De speciale trein vertrok tien minuten eerder dan aan vankelijk was vastgesteld, n.l. om 18.20 uur. Twaalf mijl ten n.o. van het lichtschip „Texel" verkeerde gis teravond de Poo'se kustvaarder „Drawa" (480 brt.) in nood. Er woedde een felle brand in het ruim. Het schip, dat in 1958 is gebouwd, is eigendom van de Polska Zeqluga Morska in Stet tin. De bemanning van de „Drawa" is later aan boord genomen van het Poolse schip „Monte-Cas- sino". Scheepsramp op de Atlantische Oceaan 200 mijl ten zuiden van Hali fax is de Liberiaanse tanker Amphialohin tweeën ge broken. Bij deze scheepsramp kwamen twee Griekse zeelie den om het leven. De overige opvarenden, 34 man, werden aan boord genomen van de Canadese torpedobootjager .Athabaskan". Rechts op de foto is nog de reddingssloep te onderscheiden, waarmee dit gebeurde. DE HARLINGEN 51 GEVONDEN Een vliegtuig van de Neder landse marine heeft omstreeks twaalf uur dinsdagmiddag de vermiste vissersboot de „Harlin- gen 51" waargenomen op een wad op twee tot drie mijl ten oosten van het Duitse eiland Borkum. De twee bemannings leden van de vissersboot zwaai den naar het toestel. Uit de lucht meende men te begrijpen dat de „Harlingen 51" motorstoring heeft. De piloot van het toestel heeft de positie van het schip doorgegeven aan Radio-Scheveningen. Deze zou er voor zorg dragen dat de „Har lingen 51" hulp krijgt. De reddingsactie geschiedde in nauwe samenwerking met West duitse opspo'rings- en reddings instanties. In Lausanne heeft de onderdirecteur van een Zwitserse bank instelling, Frederic Convreu, dinsdag bezwarende vei klaringen af gelegd tegen de Zwitserse zenuwarts dr. Gerald Savoy en rle Roemeense „prins" Nicholas Sturdza, die terechtstaan op aanklacht van moord met voorbedachten rade op de 64-,jarige Amerikaanse miljonaire Marjorië Bird. De getuige vertelde dat de Amerikaanse weduwe hem, toen hij haar eens in haar hotelka mer, waar zij ziek lag, een zakelijk bezoek bracht, had ge vraagd haar bank in New York telegrafisch te verzoeken twee gewapende lijfwachten naar Lausanne te sturen om haar te (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Het wrak van het Amerikaan se verkeersvliegtuig dat sinds zondag in de buurt van het Meer van Tahoe in Californië werd vermist met 85 personen aan boord, is op een berghelling ge vonden. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft meegedeeld, dat er geen tekenen van leven zijn waargenomen. Het toestel, een Constellation, is veronge'ukt op een hoogte van ongeveer 2750 meter. Het wrak werd ontdekt door de piloot van een hefschroefvliegtuig, die later bij de plaats van het ongeluk landde. Hiermee kwam een ein de aan de grootscheepse opspo ringsactie, waaraan vijftig vlieg tuigen deelnamen, die zondag begon en maandagmorgen vroeg werd hervat. beschermen, omdat zij, naar zij hem had rezegd, in gevaar ver keerde. Courvreu had aan dit verzoek geen gevolg gegeven, maar zich in verbinding gesteld met de Amerikaanse consul in Genève, aan wie hij verzocht een door deze aan te wijzen arts naar de zieke te sturen, omdat hij voor haar verdwijning vrees de vóór de verwachte komst van haar Amerikaanse juridi sche raadsman. De verklaring van Courvreu werd door het Amerikaanse con sulaat schriftelijk bevestigd. Deze gebeurtenissen speelden zich af in juli 1961, enkele weken voor de dood van het slachtoffer. De Zwitserse bank had toen uit New York een be drag van 50.000 dollar voor me vrouw Bird ontvangen. Sturdza zou toen hebben getracht dit bedrag aan hem te doen uitbe talen, hetgeen werd geweigerd. Daarna was de bankdirecteur driemaal naar het hotel van de Amerikaanse gegaan om het geld aan haar personeel uit te keren. Tweemaal werd hem door Sturdza de toegang tot de zieke geweigerd in verband met haar ziekte. De derde maal werd hij wel toegelaten. Toen de prins het onderhoud wilde bijwonen, werd hij, naar Couvreu verklaar de, door de zieke de kamer uit' gestuurd, waarna zij hem van haar vrees in kennis stelde. De vulkaan Villarica op onge veer 800 km ten zuiden van San- toago is maandag gaan werken. Tenminste 25 mensen zouden worden vermist. Politie te paard, die het gebied afzoekt naar slachtoffers, ondervindt veel last van de zware regenval. Verschei dene bruggen en weggedeelten zijn door vallend gesteente ver nietigd. De gezondheidstoestand van koning PanI van Griekenland is slechter geworden, nadat zich buiten de gemelde bloedstoliin- gen in een been en een long nog een complicatie heeft voorge daan. De koning heeft thans ook moeilijkheden met de urinelo- zing, waardoor hij maandag he vige pijn leed. Deze pijn was gis teren verdwenen. Van onofficiële zijde wordt ver nomen dat de nieren van de ko ning haast niet meer werken. Zijn toestand wordt gestadig slechter. Dinsdag is uit West-Duitsland een speciaal geneesmiddel ter be strijding van trombose per vlieg tuig in Athene aangebracht. Het werd onmiddellijk naar de dok ter van de koning gebracht. Op verzoek van koning Paul heeft een priester (van de Grieks-Orthodoxe Kerk) dins dagmiddag het paleis van Tatio bezocht. Koning Paul worstelt nu reeds 24 uur tegen de dood. De bloed- stolbng in de linkerlong heeft zich snel uitgebreid. Het hart vertoont thans tekenen van ver moeidheid. Er was dinsdagavond geen spoor van verbetering te be speuren. De koning is volkomen helder. Koningin Frederika wijkt niet van zijn ziekbed. Kroonprins Constatijn, de met prins Juan Carlos van Spanje gehuwde prin ses Sophie en prinses Irene be vinden zich in een aangrenzend vertrek. Premier Papandreoe laat zich van uur tot uur van de toestand des konings op de hoogte hou den. Papandreoe heeft koning Paul maandagmiddag enkele ogenblikken kunneh bezoeken. Hij verliet het paleis in een toe stand van hevige gemoedsbewe ging. Ook het volk leeft sterk met de koning mee. De Grieken ruk ten elkander dinsdagavond de speciale uitgaven der dagbladen, met het laatste nieuws over de zieke vorst, uit de handen. De koning vroeg dinsdagavond zijn kleinkind, het twee maanden oude dochtertje van Juan Carlos en prinses Sophie, te mogen zien. De zuigeling werd met spoed uit het verblijf van de prinses naar het paleis van Tatoi overgebracht. Nadat de koning haar enkele minuten had gezien, werd zij weer naar haar moeder teruggebracht. Een Grieks marineschip 5s on derweg naar het eiland Tinos om een ikoon op te halen, waar aan wonderdoende kracht wordt toegeschreven. Het is de bedoe ling dat de ikoon in het slaapver trek van de koning wordt ge plaatst. De torpedobootjager met de ikoon van Tinos wordt vandaag in de voormiddag in de haven van Athene verwacht. De ikoon zal door kroonprins Constatijn en aartsbisschop Chrysostomos, pri maat van Griekenland, in ont vangst worden genomen en naar het koninklijk paleis worden overgebracht. De ikoon werd üi 1822 op het eiland Tinos aangetroffen. Ter gelegenheid van de kerkelijke feesten van 25 maart en 10 aug. stromen bedevaartgangers uit alle delen van Griekenland naar Tinos. Velen van hen zijn zieken, die op het ei'and tot Maria om genezing van hun kwalen bidden. De Verenigde Staten hébben berekend, dat een vergeldings actie met alleen de Amerikaanse nolarisraketten die van duik boten worden afgevuurd, de dood van 25 tot 35 miljoen mensen tot gevolg zou hebben, zo heeft de Amerikaanse minister van Ma rine, Paul Nitze, meegedeeld in een brief die maandag is gepu bliceerd. Minister Nitze schrijft aan de voorzitter van de subcommissie voor de defensiebegroting uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digde George Mahon dat de po- larisduikboten een zó grote ver- niettiging kunnen veroorzaken, dat het voor een vijand van de Verenigde Staten „irrationeel" zou zijn het initiatief tot een kernoorlog te nemen. Na 1 juli 1967 zullen de Ver enigde Staten 34 polarisduikbo- ten in de vaart hebben. Thans zijn dit er elf en op 1 juli van dit jaar zal Amerika over vijf tien van deze schepen beschik ken. AANHOUDEND KOUD Een gebied van hoge luchtdruk boven het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen, alsmede bo ven Scandinavië, veroorzaakte in ons land een zwakke oostelijke stroming. Deze voerde koude lucht uit Duitsland aan. De uit gestrekte wolkenvelden die hier in meedreven, onderschepten de zonnestraling. Bijgevolg bleven de temperaturen aan de lage kant. Op vele plaatsen was het zelfs een ijsdag omdat het kwik niet boven nul kwam. In Frank rijk daarentegen loste de bewol king grotendeels op. Hoewel men daar in lucht van dezelfde oor sprong vertoeft, kon het kwik er dank zij de intensieve zonnestra ling, stijgen tot waarden van 11 tot 14 graden. Op de Noordzee bevindt zich een zwak storings- gebied dat langzaam in zuide lijke richting trekt. Het veroor zaakte in Denemarken wat lichte sneeuw. Dit rieerslaggebied dat dinsdagavond onze noordelijke provincies bereikte, kan in de ochtend bij weinig wind en veel bewolking, plaatselijk nog wat lichte sneeuw of regen veroor zaken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind. Veel bewolking maar geen neer slag van betekenis. Temperatu ren om het vriespunt. Zwakke tot matige oostelijke wind. WOEHNSDAG 4 MAART v.m. n.m. Breskens 5.23 5.50 Tërneuzen 5.58 6.20 Hansweert 6.38 7.00 Walsoorden 6.48 7.10 DONDERDAG 5 MAART v.m. n.m. Breskens 6.05 6.29 Terneuzen 6.40 7.04 Hansweert 7.20 7.44 Walsoorden 7.30 7.54 ZON MAAN op onder op onder Maart 4 7.20 18.25 0.05 9.54 5 7.17 18.27 1.12 10.18 6 7.15 18.28 2.18 10.46 7 7.13 18.30 3.21 11.22 8 7.11 18.32 4.18 12.07 9 7.08 18.34 5.08 13.01 10 7.06 18.35 5.50 14.05

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1