Brits vliegtuig verongelukt in de Alpen Cyprus blijft een kruitvat Passagiers (75) en bemanning (8) omgekomen VERKEERSVLIEGTUIG IN CALIFORNIE VERMIST 85 mensen aan boord TURKIJE HOUDT VAST AAN ZIJN RECHTEN AMERIKAANSE STRAALJAGER NEERGESTORT Bondskanselier Erhard in Den Haag 83 doden Wrs»k ontdekt op de Series Geen overlevenden Twee gezinnen onder slachtoffers Slachtoffers naar Innsbruck De berging der stoffelijke resten Koninklijk Paar en Prinses terug Grieks nrotest bij €?e Ver- Stater» Stujdentein betoon tegen de V.S. Militaire actie in Griekenland Griekse manoeuvres bij Kreta Ramp in Belgische mijn voorkomen Het weer Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden :r.-*v_T Frankering bij abonnement: Terneuzen Admlnlstratle-adres: Smldswa) Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—S7 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per tnaand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 2 Dinsdag 3 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6158 Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per tam 16 ct; minJmuw per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties btJ vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Reddingstroepen trokken er zondagmorgen bij liet aanbreken van de dag op uit om in de rond Innsbruck gelegen en met sneeuw bedekte Tiroler Alpen te zoe ken naar het Britse verkeersvliegtuig dat sinds zater dagmiddag 14.18 uur werd vermist. Het toestel, een „Bristol-Britannië 312' van de luchtvaartmaatschappij „Eagle", had 75 wintersportliefhebbers en acht beman ningsleden aan boord. Toen het voorliet laatst in radio contact stond met het vliegveld van Innsbruck, was het al een kwartier achter op het tijdschema. Het toe stel was op weg van Londen naar Innsbruck. Het is in de Alpen neergestort. Een functionaris van het vlieg veld van Innsbruck noemde de weersomstandigheden van zater dagmiddag „tamelijk slecht". Hefsehroefvliegtuigen en lich te toestellen van de R. A. F. en de Amerikaanse luchtmacht na men aan de opsporingsactie deel. Vluchten beneden de 13.500 werden vanaf zondagmorgen bo ven Tirol verboden, behalve voor lijnvliegtuigen die in Innsbruck moesten landen. Als gevolg van slechte weers omstandigheden moest de opspo ringsactie op grote schaal uit de lucht zondagmorgen worden uit gesteld. Het was mistig in het gehele af te zoeken gebied, ter wijl het op grotere hoogte hard sneeuwde. De Britse vakantiegangers wa- ren op weg naar Oostenrijk voor 'n wintersportvakantie van twee weken in de Stubai-Alpen op 60 km ten westen van Innsbruck. Het vliegtuig had radiocontact met de verkeerstoren tot twee minuten voordat het zou landen. Er bevonden zich zes kinderen onder de passagiers. Het viermotorige toestel met turbineypropelleraandrijving, een Brittannia van de Eagle-maat- schappij, vloog toen het voor het laatst contact met de verkeers toren van het vliegveld had op 10.000 voet (2.050 meterl boven de bergen. Van de zijde van het vliegveld in Innsbruck werd zondag mee gedeeld, dat een Amerikaans op sporingsvliegtuig het veronge lukte vliegtuig van de Britse maatschappij had ontdekt, en wel op de Series, een berg ten z.w. van de 2.248 meter hoge Patcher- kofel. De Series ligt ongeveer vijftien kilometer ten zuiden van Inns bruck. De ontdekking werd gemeld kort nadat de mist, die aanvan- keliik de opsporingsactie uit de lucM bad bemoeilijkt, was opge trokken. Bij het ongeluk zijn alle 83 in zittenden om het leven gekomen. Artsen die zich ter plaatse be vonden, hebben dit meegedeeld. Alle Inzittenden op één na hadden de Britse nationaliteit. De enige niet-Britse passagier was een jeugdige inwoonster van Innsbruck, die om studieredenen in Engeland was geweest. Naar de oorzaak van het onge luk kunnen slechts gissingen worden gedaan. Inspecteur Bo dem van de Oostenrijkse lucht vaartreddingsdienst, die met een hefschróefvliegtuig boven de plaats van het ongeluk heeft ge vlogen, zei dat het viermotorige toestel uiteen is gespat toen het twintig meter onder de top van de 2.679 meter hoge Glungetzer tegen de bergwand botste. Het witte Alpenlandschap was over een afstand van honderden me ters getekend door de zwart af stekende stukken metaal van het wrak. Inspecteur Bodem zei dat hij sporen van kerosine uit de brandstoftanks van het vliegtuig in de sneeuw had gezien. Daaruit trok hij de conclusie dat zich geen ontploffing heeft voorge daan omdat de kerosine in dat geval zou zijn verbrand. Hij zag ook geen sporen in de sneeuw die op overlevenden konden dui den. Hij had vele lijken tussen de wrakstukken gezien. Het ber gen van de slachtoffers zal nog verscheidene dagen in beslag ne- •«»n want de plek is moeilijk be- i "'-baar. Mannen van de red- •'vrsdienst, die op ski's de weg 'hebben afgelegd, moeten zich aan touwen van de top laten zak ken. UiMwt op de geluidsband vast gelegde gesprek van gezagvoer der Williams met de verkeers toren op het vliegveld van Inns bruck blijkt, dat deze het lan dingsgestel van de Bristol Brit tannia reeds had laten uitklappen en nog een bocht wilde vliegen alvorens te landen Hij zei toen dat hij op een hoogte van tien duizend voet vloog (3.050 m.) en zich boven de Patscherkofel bevond. Het was mistig en er viel een lichte sneeuw. Het schijnt dat Williams een radiogesprek heeft gevoerd met de gezagvoer der van een ander toestel die hem zou hebben gezegd dat het weer op de hoogte waar hij zich bevond veel beter was. Men acht het mogelijk dat Williams toen deze hoogte heeft opgezocht waarbij zijn toestel met de berg top in aanraking kwam. De Koningin van Engeland heeft de luchtvaartmaatschappij een telegram gestuurd waarin zii haar deelneming met de fami lieleden van de slachtoffers be tuigde. Bij het ongeluk zijn twee vol- 'cdig0 cezinnen omgekomen. In de Bristol Britannia zaten chauffeur Willam Palerson, zijn vrouw en drie kinderen in de leeftijd van 21, 15 en 11 jaar. Ook het gehele gezin van Ro nald Silverstein uit Schotland man, vrouw en twee kinderen, vier en drie jaar oud, vond bij het vliegtuigongeluk de dood. De 23-jarige Anne Mu's uit Glasgouw ging naar Innsbruck op uitnodiging van een vriend die zij bij een vorige wintersport vakantie had leren kennen. De slachtoffers zullen per hef schróefvliegtuig naar Innsbruck worden vervoerd. Dit heeft een woordvoerder van de commissie van onderzoek van het Oosten rijkse ministerie van Binnen landse Zaken en Verkeer, die zich thans op de plaats van het on geluk ophoudt, meegedeeld. Zeven hefsehroefvliegtuigen van de Oostenrijkse gendarmerie Een Constellation met 81 pasagiers en een bemanning van vier koppen wordt op de route tussen San José en Lake Tahoe in Cali- fornië vermist. Het toestel behoort tot de Paradise Airlines. Het was zondagochtend om 10.27 uur van het vliegveld van San José opgestegen. Achtenvijftig minuten later meldde het dat het zich boven Meeks Bay, bij Lake Tahoe, bevond. Het weer boven het meer van Tahoe was bewolkt en het sneeuwde. De president van Paradise Airlines bevestigde later dat het vlieg tuig vermist werd. en het leger hebben 200 man naar de plaatg van het ongeluk over gebracht. Acht lijken zijn tot dusver ge borgen uit de wrakstukken van het zaterdag bij Innsbruck ver ongelukte Britse passagiersvlieg tuig. Het bergen van de overige stoffelijke resten zal uiterst moeilijk zijn, gezien de aard van het terrein en het lawinegevaar. Doordat het vliegtuig tegen de rotsen is gevlogen, liggen de wrakstukken ver uiteen. Door de botsing ontstond een lawine, die slachtoffers en wrakstukken on der de sneeuw bedolven heeft. Een F-106B-straaljager van de Amerikaanse luchtmacht met twee bemanningsleden is zondag op 20 kilometer van Superior in de Amerikaanse staat Wisconsin neergestort. Volgens de eerste berichten is het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Duluth in Min nesota, op een boerderij terecht gekomen. Later werd bekendgemaakt, dat de vlieger is omgekomen. De tweede inzittende wist zich met zijn parachute in veiligheid te stellen. De eigenaar van d.e boerderij, die alleen in huis was, werd ernstig gewond. Zijn boerderij ging in vlammen op. OOK BRITSE STRAAL JAGER NEERGESTORT. Een Hunter-straaljager van de Britse luchtmacht is zondag bij Laboean (Noord-Borneo) neergestort. De vlieger kwam om. Zaterdagmiddag omstreeks één uur zijn de Koningin, de Prins en Prinses Irene op Soestdijk teruggekeerd na hun winter sportvakantie in Oostenrijk. PRINSES ALEXANDRA HEEFT EEN ZOON Prinses Alexandra, een nicht van koningin Elizabeth van En geland, heeft zaterdagmiddag het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. De 27-jarige prinses is de dochter van de in 1942 veronge lukte hertog van Kent en prin ses Marina. In april van het vo rige jaar trouwde zij met dé za kenman Angus Ogilvy. Het kind werd geboren, in het huis van zijn ouders in Richmond, een buitenwijk van Londen. De zoon van prinses Alexan dra is de eerste van de vier ba by's die in de Britse koninklijke familie worden verwacht. De drie andere worden verwacht door koningin Elizabeth; haar zuster prinses Margaret en de jonge hertogin van Kent, de schoonzuster van prinses Alex andra. De Turkse premier Inonu heeft zaterdag beraadslaagd met zijn plaatsvervanger Satir en met de minister van Buitenlandse Zaken Erkin. Na afloop heeft Satir verklaard dat de Turkse regering geen enkel heil ziet in het inschakelen van de Veiligheidsraad, om te pogen een oplossing voor het vraagstuk-Cyprus te vinden. ,,De Turkse regering zal onverkort vasthouden aan haar rechten, zoals deze voortvloeien uit de bestaande verdragen. Geen enkele door de Veiligheidsraad aanvaardde resolutie, die hierop inbreuk zou maken, zal door de Turkse regering worden aanvaard", aldus vice-premier Satir. sen Kreta en Rhodos. Dit heeft Het toestel had nog voor drie uur benzine aan boord, toen de vlieger meldde dat hij boven Meeks Bay was. De onstellation vloog toen op een hoogte van ruim 3950 meter. De verkeerstoren had de vlie ger toestemming gegeven boven Lake Tahoe in een kring te gaan vliegen, omdat het zicht op de grond slecht was als gevolg van een sneeuwjacht. Hierna meld de de vlieger zich met de woor den „Hier vlucht 901", waarna de verbinding plotseling werd verbroken en niets meer van het* toestel werd vernomen. Vliegtuigen en helikopters van de luchtmachtbasis Kamilton die naar het vermiste vliegtuig zoe ken hebben door de in kracht toegenomen sneeuwstormen wij- wel geen zicht. De Paradise Airlines, waarvan het hoofdkantoor in Oakland (Californië) is gevestigd, is de enige maatschappij die de lucht vel-binding tussen San José en Lake Tahoe, waar veel toeristen het weekeinde doorbrengen, on derhoudt. Vliegers die naar de vermiste Constellatin hebben gezocht, zei den later het toestel tegen de High Sierra moet zijn gevlogen of in het bevroren Lake Tahoe moet zijn terechtgekomen. Het slechte zicht had het hun onmo gelijk gemaakt het vliegtuig te vinden. Functionarissen van de lucht machtbasis Hamilton zeiden, dat alle nasporingen uit de lucht door het slechte weer onmoge lijk waren. Inmiddels zijn enkele red dingsploegen de met sneeuw bedekte bergen ingetrokken om naar de Constellation te zoeken. De Duitse bondskanselier prof. dr. L. Erhard is vanmorgen per trein in Den Haag aangekomen, waar hij besprekingen zal voe ren met de Nederlandse rege ring. Het hoofdonderwerp van ge sprek is de toestand in Europa en in het bijzonder de vraag wat de zes landen van de Euro pese gemeenschappen kunnen doen om de politieke samenwer king .tussen deze landen te be vorderen. Verder zal ook worden gespro ken over de betrekkingen tus sen Oost en West, de Noordat- lantische verdragsorganisatie en de aanstaande Kennedy-ronde en de tafiefonderhandelingen. De bondskanselier is verge zeld van zijn minister van Bui tenlandse Zaken, dr. G. Schro der, en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. R. Lahr. De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, alsmede de Nederlandse ambassadeur in Bonn, mr. G. E. baron van It- tersum, begroetten de Duitse gasten op het perron. De Koninklijke Militaire Kapel speelde op het perron het volkslied van de Duitse bonds republiek. De bondskanselier inspecteer de vervolgens een erewacht, be staande uit een compagnie van honderd man van de garde gre nadiers en de Militaire Kapel. In een buitenwijk van Nicosia en in een dorp bij Barnaca in het zuiden van Cyprus zijn Turkse en Griekse Cyprioten weer met elkaar slaags geraakt. Britse tropen vertrokken naar Larnaca om te trachten beide partijen tot een bestand te be wegen. In Famagusta werd een anti- B/itse en anti-Amerikaanse be toging gehouden. Een Griekse herder in een dorp in het noorden van het eiland zou door Turkse Cyprioten zijn vermoord. De Turken hadden de schapen meegenomen. De Griekse eerste minister Papandreoe heeft bij de Ameri kaanse ambassadeur Labouisse geprotesteerd tegen het stand punt, dat de Verenigde Staten bij de behandeling van 't CyDriscbe vraagstuk in de Veiligheidsraad hebben ingenomen. Papandreoe heeft cle ambassa deur medegedeeld dat de houding der Amerikaanse regering en de commentaren van de Amerikaan se pers crinleizierige anti-Ameri kaanse gevoelens in Griekénland doen ontstaan. Volgens een regeringsgezind Grieks dagblad heeft Papandreoe zich bij Labouisse beklaagd over de steun, die de permanente Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V. N., Stevenson, aan het Turkse standpunt heeft gegeven, toen dit dnor de vertegenwoor diger der Turkse minderheid op Cyprus Denktas'i in de Veilig heidsraad werd verdedigd. In Athene hebben 3000 studen ten betoogd voor zelfbeschikking voor Cyprus. De studenten trok ken door de straten naar de Amerikaanse ambassade, waar zij een portret van president Johnson verbrandden. Premier Papandreou hield za terdagavond een toespraak voor de radio, waarin hij de Griekse Cypioten de ..onbeperkte steun" van de Griekse regering be loofde voor hun rechtvaardige strijd. Hij zei, dat de akkoorden van Zürich en Londen niet meer uitvoerbaar zijn en dat ze daar om herzien moeten worden. In Griekenland zijn dezer dagen nog meer eenheden van de land strijdkrachten in staat van pa raatheid gebracht, zo is te Athe ne uit goede bron vernomen. Deze maatregel zou zijn genomen naar aanleiding van berichten over verhoogde militaire activi teit in Turkije. Eenheden van de Griekse vloot en het Griekse leger zullen gecombineerde „routine-manoeu vres" houden in het gebied tus- De Belgische kolenmijn „Char- bonnage Bonne Espérance" bij Luik is vrijdag aan een ramp ontsnapt. Door kortsluiting ont stond een brand in een 140 meter lange mijngang. De ongeveer 400 mijnwerkers werden onmiddellijk naar de oppervlakte gehaald. Er bevond zich echter geen mijngas in de gang en de brand kon door een reddingsploeg worden ge blust. In de. gang. zelf bevonden zich bij het uitbreken van de brand 'een 25-tal mijnwerkers. een woordvoerder van het Griek- niet aan deel. se ministerie van Defensie van daag bekendgemaakt. Hoewel is verzekerd, dat het hier manoeuvres betreft, die reeds geruime tijd op het pro gramma stonden, merken waar nemers op, dat dit de eerste grootscheepse manoeuvres zijn sinds het begin van de Cyprische crisis. Vandaag zijn ook in Griekse wateren, bij de Samos-eilanden, manoeuvres begonnen van een heden van de Amerikaanse zes de vloot. Hieraan nemen tevens drie Turkse duikboten deel. De oefeningen duren tot woensdag. Van gezaghebbende zijde is mee gedeeld, dat de Griekse regering in december van het houden van de Amerikaanse manoeuvres op de hoogte was gesteld. Griekse marine-strifdkrachten nemen er WEINIG VERANDERING Een hogedrukgebied, dat van Noord-Rusland naar Scandinavië is getrokken, blijft het weer in onze streken bepalen. Met zwak ke oostelijke winden wordt voort durend koude lucht uit Duitsland aangevoerd waarin veel bewol king meedrijft. De verschillen tussen de dag en nachttemperatuur zijn daar door gering. Plaatselijk daalt 't kwik in de nacht iets beneden het vriespunt. Morgen komt er nog weinig verandering in de weerstoestand. In de nacht en ochtend zal plaatselijk weer lich te vorst voorkomen en morgen middag temperaturen over het algemeen enige graden boven het vriespunt. Strenge vorst wordt in Euro pa nu alleen nog uit Rusland en Polen gemeld. In Oost-Duitsland en de Balkan vriest het 2 tot 6 graden. In West-Duitsland, Zuid- Zweden en hier en daar in ons land daalde het kwik de afge lopen nacht 1 tot 3 graden onder nul. De nachtelijke temperaturen in Frankrijk en Engeland schom melen om het vriespunt. medegedeeld door het K. N.M. I., geldig van maandagavond tot dindagavond. Plaatselijk lichte vorst. Droog weer met slechts enkele verspreid voorkomende opklarin gen. Vannacht temperaturen om het vriespunt en plaatselijk lich te vorst, morgenmiddag tempe raturen enkele graden boven het vriespunt. Matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. DINSDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 4.48 5.10 Terneuzen 5.23 5.45 Hansweert 6.03 6.25 Walsoorden 6.13 6.35 WOEHNSDAG 4 MAART v.m. n.m. Breskens 5-23 5.50 Terneuzen 5.58 6.20 Hansweert 6.38 7.00 Walsoorden 6.4S 7.10 JOHNSON ALS TURK IN DEMONSTRATIE Dit portret van de Amerikaanse president Lyndon Johnson, met fez, waarop de halve maan, werd meegedragen tijdens een sttiden- tendemonstratie in Athene. De studenten demonsteerden te gen de Amerikaanse houding in de kwestie Cyprus, waarmee zij zich niet kunnen verenigen. WEEROVERZICHT VAN DE AFGELOPEN DRIE WINTERMAANDEN Het K.N.M.I. deelt mee: EEN KOUDE EN ZEER DROGE WINTER De gemiddelde temperatuur van de afgelopen drie winter maanden december, januari en februari bedroeg te De Bilt -1-1 graad Celsius tegen +2,2 gra den Celsius normaal. Ondanks het feit dat de gemiddelde tem peratuur vier graden hoger is dan die van de winter van het vorige jaar, moet het zojuist ge ëindigde seizoen toch nog tot de koude winters worden gerekend. Van de 91 dagen waren er 54 aan de koude kant. December was ditmaal de koudste maand van het seizoen. In De Bilt heeft het op 55 dagen gevroren tegen 41 dagen normaal. Het afgelopen tijdvak van drie maanden was bijzonder droog. Een zó droge winter was tot dus ver in deze eeuw nog niet voor gekomen. het was gemiddeld over het gehele land genomen de droogste winter sedert de strenge winter van 1890/'91. Vooral aan de kust is weinig neerslag geval len, zoals uit de voorlopige ge gevens blijkt, maar de verschil len met het binnenland zijn niet groot. Dank zij de bijzonder zonnige maand december is het aantal uren zonneschijn van de laatste drie maanden te De Bilt 24 uren groter dan het normale aantal dat 169 uren bedraagt. ZON MAAN op onder op onder Maart 3 7.22 18.23 9.34 4 7.20 18.25 0.05 9.54 5 7.17 18.27 112 - MM

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1