S. E. R. niet eenstemmig over A. O. W.-uitkering De strijd in Zuid-Vietnam wordt voortgezet Compromie voor in de maak RADIO DE KOCK Cyprus DE RAAD VAN EUROPA WIL VINGER IN DE PAP Motorordonnans omgekomen KANS OP OVEREENSTEMMING IN HET MALEISIE-GESCHIL Indonesië zal liet bestand naleven Standpunt werkgevers en werknemers loopt uiteen ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6157 Werkgevers: TEGEN Werknemers: VOOR Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Het weer Chinese wapens buitgemaakt In Noord-Vietnam geen wonder te verwachten Niet-permanente leden maken vorderingen Turkse gemeenschap wordt gehoord Cubaanse handelsraad vraagt politiek asiel Franksrtag bij abonnement: Terneuzen Administratie-adres: Snaldswaï Directenr-Hootdredacteui l van as Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—67 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimin» per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. De Sociaal-Economische Raad heeft zich in zijn gisteren gehouden besloten vergadering bezig gehouden met het vaststellen van een advies aan de minister van Sociale Zaken over een verhoging van de A. O. W.-pensioenen tot een sociaal minimum. De raad is er, zoals al geruime tijd te ver wachten viel, niet in geslaagd een eenstem mig advies over deze zaak vast te stellen. De leden van de raad zijn in drie groepen uiteen gevallen. Van de drie standpunten heeft er geen enkele een meerderheid verworven. Het advies is na afloop der vergadering voor pu- blikatie vrijgegeven. Een aantal werkgevers (de meerderheid van deze groep) en een aantal kroonleden-economisten, in totaal tezamen zestien leden van de raad, is op praktische en principiële overwegingen van oordeel aat de financiële consequenties van een verhoging niet aanvaard baar zijn. Enige leden van deze groep hebben tot uitdrukking gebracht dat zij zich met dit standpunt hebben verenigd, niet omdat zij menen de voorziening in beginsel te moeten afwijken, maar omdat in de thans geldende omstandigheden, „waarin Nederland reeds duidelijk ie kampen heeft met een overbesteding een verdere lastenverhoging op korte termijn niet kan worden aanbevolen". Deze „enige leden" zijn kroonleden. Veertien van de 15 in de S. E. R. zitting hebbende werknemers plus één kroonlid staan op het standpunt dat verwezenlijking van een uitbreiding der sociale zekerheid gewenst is en dat daarbij de technische mogelijkheid om de A. O. W.- en de A. W. W.-uitkerin- gen op korte termijn tot het sociale minimum te verhogen, moet worden benut. Dit deel van de raad (vijftien leden dus) acht een aanmerkelijke overheidsbijdrage (welke voor 1963 in de orde van grootte van vijf honderd miljoen gulden zou dienen te liggen) en een beperkte ver. hoging van de maximum-premieinkomensgrens noodzakelijk om de premiedruk binnen aanvaardbare grenzen te houden. Weer een ander gedeelte van de raad, zes kroonleden plus twee werkgevers, meent even eens dat een verhoging van de A. O. W. en van de A. W. W. tot een sociaal minimum gewenst moet worden geacht. Dit deel is van oordeel dat men met de uitbreiding van de sociale verzekering ook de daaraan ver bonden premielast moet aanvaar den en dat men de bestedings- dwang op een deel van het in komen moet afwegen tegen de zekerheid voor financiële gevol gen van calamiteiten, die daar door wordt verkregen. Uit de cijfers der drie stem mingen blijkt dat negenendertig van de vijfenveertig leden tellen de raad aan de stemmingen heb ben deelgenomen. Dit totaal kan worden onderverdeeld in veer tien werknemers, dertien werk gevers en twaalf kroonleden. Een der kroonleden heeft zich achter het werknemersstand punt geschaard. Vijf kroonleden hebben hun voorkeur uitgespro ken voor het door elf werkgevers ingenomen standnunt. Zes kroon- leden en twee werkgevers hebben over rijksmiddelen. De raad kan gekozen voor een standpunt dat minder ver gaat dan dat der werknemers. GEEN BESCHIKKING OVER RIJKSMIDDELEN Het advies aan de regering is voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar aan de economische hogeschool te Tilburg. Prof. Bosman verklaarde na afloop der vergadering dat men bij het innemen van een stand punt in deze zaak structurele en conjuncturele overwegingen moet scheiden. Een verhoging van de A. O. W.- en A. W. W.-uitkerin- gen tot een sociaal minimum is z.i. een structurele zaak, een kwestie van sociale politiek. De S. E. R. kan in zijn volgen de halfjaarlijkse rapport desge wenst conjuncturele overwegin gen over een zaak als deze in brengen. In de besloten vergadering >s o.m. gediscussieerd over de vraag of de S. E. R. mag beschikken medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Kouder Bewolkt met plaatselijk mist en ook hier en daar wat regen. Zwakke tot matige wind, over wegend tussen oost en noord. Kouder. ZATERDAG 29 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.05 3.31 Terneuzen 3.40 4.06 Hansweert 4.20 4.46 Walsoorden 4.30 4.o6 ZONDAG 1 MAART v.m. n.m. Breskens 3.42 4.04 Terneuzen f.17 4.39 Hansweert 4.57 5.19 Walsoorden 5-07 j-29 MAANDAG 2 MAART v.m. n.m. Breskens 4.15 4.36 Terneuzen 4.50 5.11 Hansweert 5.30 5.51 Walsoorden 5.40 6.01 /.ON MAAN op onder op onder Febr. 8.41 29 7.29 18.18 20.37 Haart 8.59 1 7.26 18.19 21.47 2 7.24 1S.21 22.57 9.16 3 7.22 1S.23 9.34 1 7120 18.25 0.05 9.54 GEEN ZON In de loop van vrijdag trok een depressie van Spanje naar mid den-Frankrijk. Deze depressie zal heden boven Zuid-Duitsland aankomen, waardoor bij ons de wind, die vrijdagavond al noord oostelijk werd, een weinig in kracht zal toenemen. Met deze noordoostelijke wind worden mist en wolkenvelden van zee naar ons land aangevoerd, zodat er vandaag geen zonneschijn te verwachten is. Voornamelijk in het zuiden van het land bestaat er kans op enige regen. De temperaturen zullen op de meeste plaatsen op een lager niveau komen. daar niet over beschikken, maar hij mag en moet aangeven hoe over rijksmiddelen zou moeten worden beschikt SOCIAAL MINIMUM Een sociaal minimum is per medio 1963 berekend op ƒ3250 per ,jaar_ voor een echtpaar en op 2275 voor een alleenstaan de. Het bedrag- van ƒ3250 zou thans naar schatting 3450 kun nen- zijn. Prof. Bosman heeft er de aan dacht op gevestigd dat de soci aal-economische raad nooit een model kan maken waar alles in zit In het onderhavige geval komt het er op neer dat, dooi de standpunten waarvan er geen de meerderheid heeft gekregen, eigenlijk geen advies wordt uit gebracht. OP KORTE TERMIJN MOGELIJK De raad merkt op dat verho ging van de uitkeringen krach tens de A. O. W. en de A. W. W. slechts een eenvoudige wijziging van deze wetten nodig inaakt en dat daarom een verhoging op korte termijn kan worden geëf fectueerd. Er kan echter niet worden verwacht dat de daarmee ver bonden stijging van de premie met ongeveer 3,85 procent uit de stijging van het inkomen per hoofd in één jaar kan worden bestreden. Indien men de verho ging toch op korte termijn wil verwezenlijken, zal op enigerlei wijze een spreiding van de las tenstijging over enige jaren nodig zijn. PREMIEVERHOGING Nagegaan is welke kosten ge moeid zouden zijn geweest met het doorvoeren van de projecten in 1963. Een verhoging van de A. O. W.-uitkeringen tot een so ciaal minimum van ƒ3250 resp. ƒ2275 zou hebben geleid tot een premie van 10,9 procent. Het huidige premiepercentage be draagt 6,8 zodat de premie met 3,5 procent zou moeten stijgen. Daarbij is aangetekend dat het percentage van 6,8 waarschijn lijk 0,4 procent te laag is; dat een extra-verhoging van 0,2 procent nodig is voor verhoging van de liquiditeitsreserve en dat de verhoging tot een sociaal mi nimum neerkomt op een premie verhoging van 2,9 procent. Die verhoging van 2,9 procent is permanent en zij zal, tengevolge van de vergrijzing der bevol king, structureel stijgen. Ais de A. W. W.-uitkeringen gedurende 1963 zouden hebben bedragen 3250 resp. 2275, dan zou dat hebben geleid tot een premieverhoging van 0,35 pro eent (thans 1,3 procent). Verzekering tegen inkomens derving bij invaliditeit zal voor loontrekkenden een extra last, uitgedrukt in een percentage van de verzekerinesplichtige loonsom, tot gevolg hebben van 0,8 procent (inclusief 0,1 procent stijging van de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring) De arbeidsongeschiktheidsver zekering zal voor zelfstandigen een enigszins arbitrair vastge stelde extra last van twee pro cent opleveren. Over een verzekering tegen zware geneeskundige risico's is de oordeelsvorming van de S. E. R. nog in een beginstadium, maar hij meent dat de netto last 0,8 procent van het premieplich tig inkomen voor de A. O. W. zal bedragen. Voor loontrekkenden zou het geheel van deze voorzieningen dus neerkomen op een verhoging met 5,45 procent en voor zelf standigen op 6,65 procent. Realisering van deze verzeke ringsprojecten vooropgesteld dat dit wenselijk wordt geacht zal naar de mening van de raad over een aantal jaren moe ten worden gespreid. Premier Ngoeyen Khanh van Zuid-Vietnani heeft het strijd toneel in de omgeving van Mytho (ten zuidwesten van Sai gon) bezocht, waar drie batal jons regeringstroepen, onder steund door vliegtuigen, artille rie en marine-eenheden, in een hevig gevecht waren gewikkeld met een bataljon Vietcongrebel- len. Van Amerikaanse zijde werd donderdagavond gezegd dat 43 opstandelingen werden gedood en drie gevangen genomen. Aan regeringszijde vielen 16 doden en 41 gewonden. Tussen 23 en 27 februari wer den bij een aantal andere ge vechten in Zuid-Vietnam 22 op standelingen gedood en vijf ge vangen genomen. Negen rege ringssoldaten sneuvelden hierbij, terwijl er tien werden gewond. „Alvorens Noord-Vietnam te kunnen aanvallen, moeten we 'n eind maken aan de communisti sche agressie en de rust in Zuid- Vietnam herstellen," zo zei vice- premier Ngoeyen Ton Hoan donderdag tegen journalisten, die hem hadden gevraagd of een aanval op Noord-Vietnam de beste oplossing was om de communistische stormloop tot staan te brengen. Volgens waarnemers in Saigon kwamen de gematigde woorden van Ton Hoan overeen met de taal die de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, op zijn persconfe rentie gebruikte. Rusk zei n.l., dat „het fundamentele probleem in Vietnam in het zuiden van het land is gelegen." De meeste bladen in Saigon blijven inmiddels vragen om een militaire aciie in Noord-Viet nam. Vietcongrebeilen hebben vrij dagochtend een bomaanslag ge pleegd op een politiepost in de omgeving van Saigon, waarbij vijf politieagenten en een vrouw werden gewond. Volgens de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Het comité van ministers van de Raad van Europa dient zo spoe dig mogelijk in buitengewone vergadering bijeen te komen ter be spreking van maatregelen in verband met de kwestie-Cyprus. Deze aanbeveling is het resultaat van overleg dat op parlementair vlak door het bureau en de permanente commissie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa is gepleegd. Het bureau en de permanente commissie hebben verklaard dat de Raad van Europa gereed moet zijn om op elk gewenst ogenblik, jn een geest van Europese solidariteit en in een Europees institu tioneel kader, alle maatregelen te nemen die doeltreffend kunnen bijdragen aan herstel van de orde en regeling van het conflict De kwestie-Cyprus is door de afgevaardigden besproken in het licht van telegrammen die de Turkse vice-president van Cyprus en de Griekse minister die optreedt als minister van Buitenlandse Zaken van het eiland, aan de Raad van Europa hadden gezonden. «WIV*. Noordstraat 192 Terneuzen Telefoon 3128 De niet-permanente leden van de Veiligheidsraad maken vorde ringen bij het zoeken naar een compromis in de kwestie-Cyprus. Engeland zei donderdag in de Veiligheidsraad dat het niet be reid is zijn „ondankbare taak" op Cyprus te blijven vervullen zon der het vooruitzicht dat die taak het handhaven van de orde door een internationale politie macht zal worden overgenomen. De Cyprische minister van Bui tenlandse Zaken Kyprianou drong er in de raad opnieuw op aan, dat de V. N. de politieke onafhankelijkheid van het eiland garandeert. ITij zei te vrezen dat Turkije gebruik zal maken van het in het garantieverdrag van 1960 neergelegde recht tot mili taire interventie, welke hij on verenigbaar acht met de verplich tingen die het handvest van de V.N. de leden oplegt. Ondanks het verzet van de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije heeft de Veiligheidsraad be sloten op zijn volgende bijeen komst de leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus, Rauf Denktash, te horen. Bij het debat verklaarde de vertegenwoordiger van Frank rijk, Roger Seydoux, dat alle partfjen, betrokken bij het geschil om Cyprus, weer aan tafel moe ten gaan zitten om een oplossing, die tenslotte gevonden móét wor den, te zoeken. Voor sommigen, aldus Seydoux, is het herstel van de orde op het eiland het belang rijkste, voor anderen echter een nieuwe benadering van de Cy prische grondwet Beide menin gen waren echter niet in tegen spraak met elkaar. De ene had betrekking op het heden en de andere op de toekomst. Dean Rusk, kan de situatie in Zuid-Vietnam beter beoordeeld worden na het bezoek, dat de minister van Defensie, McNama- ra, aan dat land zal brengen. Minister Rusk wilde niet in gaan op de berichten als zou de Amerikaanse regering de moge lijkheid overwegen de strijd tegen de Vietcong-opstandelin- gen naar Noordvietnamees ge bied over te brengen. Geen en kel wonder in het noorden zou het probleem in Zuid-Vietnam uit de weg ruimen, aldus minis ter Rusk. Er zou een politieke regeling kunnen worden getroffen, als Hanoi en Peking hun naburen maar met rust lieten. De minister zei, dat er geen bewijzen zijn over de aanwezig heid van Chinese of Russische troepen in Zuid-Vietnam. De steun voor de Vietcongs komt voornamelijk uit Noord-Viet nam, hoewel in Zuid-Vietnam uit China afkomstige wapens zijn buitgemaakt. CUTTERZUIGER OVER DE DIJK Twee zware drijvende bokken tilden donderdagmorgen een cut terzuiger uit het Amsterdam- Rijn-Kanaal in een polder bij Weesp, waar de zuiger zal wor den gebruikt bij de voorberei dende werkzaamheden van het uitbreidingsplan-Weesp. Op de foto: De zuiger, hangen de boven de dijk, Vrijdagmorgen is op de weg van Oldenzaal naar Hengelo de 19-jarige dienstplichtige soldaat W. V. van Dam verongelukt. Van Dam begeleidde ais motorordon nans een colonne militaire auto's. Bij het passeren raakte hij één van de wagens van de colonne, waardoor zijn motor naar links uitweek en een tegenligger raakte. Hij was op slag dood. Soldaat Van Dam diende bij het 17e infanteriebataljon dat in de legerplaats Oirschot is ge legerd. Hij was ongehuwd en woonde in Utrecht. In een vrijdag te Djakarta uitgegeven Indonesiscii-FUippynse bekendmaking verklaren president Macapagal van de Filippijnen en zjjn Indonesische ambtgenoot, ir. Sukarno, dat zij zuilen streven naar overleg op het hoogste plan met de Maleisische eerste-minis- ter, toenkoe Abdoel Racliman, om te trachten zo spoedig mogelijk tot een vreedzame regeling van het „geschil om Maleisië" te komen. Er zouden bij het uitschrijven van een dergelijke topbijeenkomst geen voorwaarden vooraf mogen worden gesteld. De bekendmaking werd uitge geven na 't bezoek dat president Macapagal aan Indonesië heeft gebracht. Sukarno en Macapagal zijn van mening dat op de bijeen komst der ministers van Buiten landse Zaken van Indonesië, de Filippijnen en Maleisië, die drie maart a.s. in Bangkok moet be ginnen, de nodige voorbereidin gen voor een conferentie van de drie leiders moeten worden ge troffen. Sukarno en Macapagal blijven het bestand in Noord-Borneo be schouwen als een „belangrijke" factor voor het scheppen van de gunstige sfeer die noodzakelijk is om een veelomvattende en afge ronde regeling van het Maleisi sche vraagstuk te bereiken. President Sukarno verzekerde zijn Filippijnse ambtgenoot dat de Indonesische regering het be stand in Noord-Borneo zal na leven „en hij verwacht dat Ma leisië en Groot-Brittannië dat ook zullen doen". De premier van Maleisië ver klaarde vrijdag, dat overeen stemming op ministerieel ni veau vooraf moet gaan aan vredesbesprekingen tussen de leiders van Indonesië, de Phi- lippijnen en Maleisië. Als de ministeriële besprekingen geen resultaat opleveren, heeft het houden van een topconferen tie geen zin, zo zei Racliman. De handelsraad bij de Cubaan se ambassade in Den Haag, de heer J. R. Hernandez Paseiro, heeft de Nederlandse regering politiek asiel gevraagd. Naar wij van officiële zijde vernemen, Is op dit verzoek nog geen beslis sing genomen. De heer Paseiro verblijft op het ogenblik nog in Den Haag.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1