Onvoorstelbare tonelen speelden zich af in het concentratiekamp Auschwitz LEXINGTON 7&icïk SLUITING VAN DE GREVELINGEN EEN AVONTUURLIJK GEBEUREN Roode-Kruiswagen met vergif reed aan eind van de kelonne Wilde Oswald ook Nixon doden? Garagehouder wist door slaan en schoppen twee overvallers van zich af te schudden TE LAGE MELKPRIJS FATAAL VOOR DE BOERENSTAND Landbouw zorgt voor een derde van onze export KABEL 1800 METER LANG EN RDIM 9 CENTIMETER DIK POLITIEKE ASPECTER DER ECONOMISCHE POLITIEK Prof. Hartog ower herverdeling' Rotterdam voteert 58 miljoen gulden voor het Europoortproject OORLOGSZUCHTIGE REDE VAN PRESIDENT SOEKARNO OP BALI BESTUUR Z LM. DRINGT AAN OP MAATREGELEN AARDAPPELMARKT Vrijdag 28 februari 1964 DE VRITE ZEEUW Pagina 3 Vorst? Vorstelijke soepen! 68 ct 78 ct wintersoepen BANKOVERVAL IN LONDEN Buit f510.000 Dertig watertanks voor de Maasstad De strijd op Borneo Butler vroeg om uitleg De Weense arts dr. Fritz Wol ken heeft donderdag voor de tweede maal als getuige in het Auschwitz-proces in Frankfort enige ervaringen meegedeeld die hij opdeed in de jaren 1943 tot 1945, toen hij als gevangene in Auschwitz werkzaam was. Dr. Wolken zei dat op 19 sep tember 1944 meer dan 300 Jood se gevangenen werden vergast „ter viering van het Joodse nieuwjaar". Verder vertelde hij hoe een groep van 90 kinderen naar de gaskamers werd ge bracht, onder leiding van een 14- jarige jongen. De jongen had tegen de kinderen gezegd niet te -huilen. „Jullie hebt gezien hoe ze jullie ouders en grootouders hebben gedood. Nu is het jullie beurt, maar wij zien elkaar in de hemel weer," zo had het kind tot zijn lotgenootjes gezegd. Te gen een S. S.-er had de jongen gezegd: „Maar jij, geloof jij maar niet dat je vrijuit zal gaan voor wat je doet." De jongen was volgens dr. Wolken hierna geslagen, „maar hij had gezegd wat gezegd moest worden." Een groot aantal gevangenen overleefde niet de eerste weken in de quarantaine-afdeling van het kamp, waar dr. Wolken werkzaam was. „Als zij niet vlug genoeg stierven, werden zij doodgeslagen," zo zei hij. Zij die honger en marteling overleef den, kregen hun lot van de kamparts te horen. „Ieder moest naakt op het kampplein aantre den en met een wenk van de hand besliste hij wie tot de ten dode gedoemden behoorde en wie mocht blijven leven," aldus dr. Wolken. De selectie voor de gaskamers werd in de zomer van 1944 stopgezet, toen de grote transporten met Hongaarse Jo den arriveerden. Zij moesten on middellijk worden vergast. Het aantal slachtoffers was zó groot dat de crematoria hen niet kon den verwerken. In de open lucht werden kuilen gegraven waarin duizenden lichamen werden ver brand. ,,'s Nachts was de hemel bloedrood en als de wind uit de verkeerde richting kwam, had den we de stank van gebrand nvlees in,, het kamp," aldus de Weense arts. (Adv.! Vervolgens ging dr. Wolken in op wat hij noemde „het ge bruik van de lichamen". Het haar van de vrouwen werd afge schoren om te worden gebruikt als matrasvullingengouden tanden werden uit de monden gebroken en een groep vrouwen artsen onderzocht de vrouwen op verborgen juwelen. ROODE KRUISWAGEN MET VERGIF De getuige sprak daarna over transporten van „naakte, hui lende vrouwen" op weg naar de gaskamers. „Zij riepen naar ons, mannen, om hulp, maar wij kon den niets doen," zo zei hij. Aan het einde van de kolonne reed een Roode Kruiswagen. Maar daar zaten geen zieken in. Daar werd het vergif in vervoerd. Van de 22 beklaagden zei ge tuige Wolken de vroegere kor poraal Bareitzki en de sergeant majoor Klehr te herkennen. De laatste zou een specialist op het gebied van dodelijke injecties zijn geweest. Baretzki zou niet alleen op vluchtende gevangen nen hebben geschoten, maar ook een gevangene wegens niet be hoorlijk groeten zo zwaar heb ben mishandeld dat deze korte tijd later stierf. Dr. Wolken zei dat de S. S.- ers dikwijls zonder aanleiding 'n bloedbad onder de gevangenen hadden aangericht. Uit wraak voor de door een kampbewoner om het leven gebrachte kamp functionaris Schillinger werd op 25 oktober 1943 het vuur ge opend op gevangenen. Hierbij waren volgens, dè getuige 13 do den en veel zwaar gewonden ge vallen. S. S.-bewakers hadden onder elkaar gewed op 50 meter af stand gevangenen met een schot in de nek te kunnen doden. Een onvoorstelbare tragedie noemde de Weense arts het ver gassen van 299 kerngezonde meisjes en twee zuigelingen in het jaar 1944. Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van pre sident Kennedy, was ook var plan de vroegere vice-presidenl Richard Nixon neer te schieten zo heeft James Martin, de voor malige raadgever van mevrouw Marina Oswald tot een verslag gever van het blad „Houston Post" gezegd. Nixon was op 21 novembei van het vorige jaar, de dag voor dat president Kennedy were vermoord, in Dallas. James Martin, di"e mevrouw Oswald naar Washington verge zelde toen zij voor de presiden tiële commissie van onderzoe: moest verschijnen, zei dat di commissie van Oswalds plan o[ de hoogte was gesteld, aldus dt „Houston Post". Het kwik daalt, maar de stemming stijgt! Want U brengt Knorr winter- soepen op tafel. Binnen 20 minuten! Hollandse Erwtensoep met echte erwten Bruine Bonensoep met hele bonen Met handen en voeten heeft de garagehouder Suppers nit Oss donderdagmiddag gevochten te gen twee overvallers, die het op rijn nieuwe Mercedes hadden voorzien. Tot tweemaal toe heeft hli een van de aanvallers bewus teloos geslagen en eveneens tot tweemaal toe heeft hij de andere onverlaat in de sloot langs de weg getrapt. uit de zuiverste tabakken Het lijkt noodzakelijk ten aanzien van de vast te stellen melkprijs een waarschuwend geluid te laten horen. Gezien de moeilijkheden, waarin vele boeren zijn komen te verkeren, dient de overheid sach ervan bewust te zijn, dat een te lage melkprijs tot betreurenswaar dige uitingen van een in het nauw gebrachte boerenstand zon kun nen leiden. Dit zei ir. G. J. A. Bouma uit Kïmswerd, voorzitter van de Friese Maatschappij van Landbouw, bij de opening van de voorjaarsver gadering van deze organisatie. Vooral dank zij de televisie zijn de zorgen van de boeren In de Nederlandse gezinnen bekend geworden. Wat de melk betreft is z.i. de toeslag in het overgangstijdperk te laag gesteld. Wanneer eenmaal een prijs te laag is vastgesteld, wordt het voor een volgend tijdvak moeilijker een redelijk prijs peil te bepleiten. Een goed voorbeeld hiervan vormt de bietenprijs. Een aantal jaren was deze zodanig te laag gesteld, dat het oppervlak uitge zaaide bieten met een vierde deel was afgenomen. Wanneer onze nieuwe minister van Landbouw deze prijs met elf gulden per ton verhoogt, kost dit blijkbaar grote moeite, aldus ir. Bouma. Het is noodzakelijk dat de Nederlandse boeren er gezamenlijk naar streven, zodanige prijzen voor hun produkten te verkrijgen, dat de boerenstand kan blijven bestaan. Wij verkeren daarbij in de gunstige omstandigheid, dat het niet alleen gaat om het voort bestaan van de boerenstand op zichzelf. De landbouw verzorgt nog altijd een derde tot een vierde deel van onze uitvoer. Het gehele volk lijdt schade, wanneer deze uitvoer belangrijk zou verminde ren door het afnemen van de produktie in de landbouw, aldus spreker. De huidige omstandigheden leiden tot ongewenste situaties vol gens ir. Bouma. Hij wees op het verkopen van melk door een aan tal boeren rechtstreeks aan de verbruikers tegen een prijs van 35 cent. „Het strijdt met het boerenbelang op deze wijze de ver bruiker in de waan te brengen, dat hij te veel voor de melk be taalt." Het respijt dat hij na de twee de knock-out resp. tewaterlating van zijn tegenstanders verkreeg, stelde de heer Suppers in staat te ontsnappen Hij reed, na een eind verder te'zijn gekeerd, naar Oss terug en ontmoette op zijn weg wederom de beide overval lers, die weer klaar stonden om hem te lijf te gaan voor het ge val hij hen hiertoe de gelegen heid mocht geven. Hij deed dit niet, maar reed met verhoogde snelheid door, waardoor de over vallers opzij moesten springen om het vege lijf te redden. Nadat acht politiemannen met drie auto's in actie waren ge komen zijn de beide overvallers daarna al spoedig gevat. Het wa ren de 20-jarige opperman H. G. van O. uit Oss en de 19-jarige fabrieksarbeider F. v d. H. uit het kerkdorp Maren, gemeente Lith. De jongelui hadden de ga rage opgebeld met het verzoek hen van een café in Oss, waar zij zich bevonden, naar Vlaardingen te brengen. Ergens in de polder onder Oss, op een plek, waar niemand meer op de weg was en waar geen huizen stonden, begonnen de jon gens hun overval. Na het gevecht met de gespier de garagehouder, waarbij zij om beurten buiten gevecht waren gesteld, hebben de onverlaten nog een lift gekregen van de echtgenote van een dierenarts uit Oss. Zij was begaan met de jon gens, die met bebloede koppen langs de weg stonden en haar een verhaal over een ongeluk met een bromfiets opdisten. Arg wanend geworden door een ge fluisterd gesprek van de jongens en door hun plotseling wegdui ken bij het naderen van een po- litie-auto, heeft zij hen onder weg toch uit haar wagen gezet. Enige minuten daarop werden de jongelui gearresteerd, waarbij opnieuw hevig werd gevochten en de politiemannen van hun gummiknuppels gebruik moesten maken. Volgens de politie van Oss hebben de jongens vermoedelijk onder de invloed van sterke drank gehandeld Een van hen is in december j.I. reeds betrok ken geweest bij een roofoverval op een 69-jarige landbouwer uit Schaijk. Omdat de jongen hierbij een ondergeschikte rol had ge speeld, was hij op vrije voeten gesteld. Zes gemaskerde en gewapen de lieden hebben donderdagmor gen bij een overval op een bij kantoor van een bank in Lon den 51.000 pond sterling (ruim 510.000 gulden) buitgemaakt, na het personeel overmeesterd te hebben. De overval werd tien minuten voor het kantoor zou worden geopend gepleegd. De mannen verdwenen met een be stelauto. De portier van het bij kantoor werd bij de overval ge wond. Alles wat het gebied van de herverdeling raakt ligt op het terrein van het par lement en de politieke par tijen. Het parlement oor deelt over alle maatregelen van economische politiek, die in wettelijke vorm wor den gegoten, maar het komt pas tot leven wanneer er over herverdeling gepraat kan worden, aldus schrijft prof. F. Hartog te Gronin gen in Economxsch-Statis- tische Berichten van deze week. De professor wil nagaan of een rationalisatie van de economische inzichten van de politieke partijen moge lijk is. Deze partijen ziet de schrijver als herverdelings instituten. Zij moeten wel over allerlei problemen een standpunt bepalen, maar hun activiteit spitst zich vrijwel geheel op herverde lingsaangelegenheden. Door het zich blindstaren op het herverdelingsaspect verliest de economische politiek wel eens het hoofddoel uit het oog. Over de punten waar het bij die politiek om gaat, blijven de politieke partij en meestal zeer vaag. Al leen over aangelegenheden van herverdeling, het aan tal woningwetwoningen enz., kan men concrete uit spraken vinden. Eigenlijk lopen dan ook alleen op deze punten de meningen uiteen. Een speci fiek standpunt van de K. V. P. is het voortdurend uit breiden van de kinderbij slagregelingen. De P. v. d. A. onderscheidt zich op méér punten. Van deze partij is vooral afkomstig de visie op en het gebruik van de hu ren als herverdelingsinstru ment, verder de financie ring van de sociale verzeke ring, de uitbreiding van col lectieve bestedingen enz. Meer dan de andere partijen legt de P. v, d. A. de nadruk op herverdeling. Tweede in de rangorde der herverde lingspartijen is de K. V. P., die overigens behoudens de kinderbijslag weinig duide lijke ideeën heeft. Dit geldt ook voor de andere confes sionele partijen. De V. V. D. stelt de herverdeling het minst op de voorgrond. Prof. Hartog vraagt zich af, of niet beter gelet kan worden op de standpunten, die de vertegenwoordigers der partijen innemen in het parlement, waar hun poli tiek duidelijker tot uiting komt dan in de partijpro gramma's. ijXSXSX3xSXS>SX3x£«®»SX3>«><SxSxëxS>®<5XS»S><S>SXSX3x8XS><SKSXSXï> Alles en iedereen op de Grevelingendam bij Brui- nisse wacht op het moment dat de nifiiwe kabel over de drie torens van de mo torgondel baan zal worden gespannen. Ditgrote ogen blik', dat een einde zal ma ken aan de stilte die bijna een jaar lang op het delta werk heeft geheerst, na dert snel, want de nieuwe, 90 ton wegende kabel is .juist uit Frankrijk op de Grevelingendam gearri veerd. Vermoedelijk zal in maart de 1800 meter lange en 92 mm dikke draad worden gespannen. Dank zij de spectaculaire wijze waarop het sluitgat in de Grevelingen zal worden gedicht, zal er een geheel nieuw beroep ontstaan. De 37-jarige Belg Lucien Meersman is aan gewezen als instructeur van de veertig gondeliers, die actief zullen deelnemen aan het „dichtbombarderen" van het stroomgat, dat beide einden van de dam nog scheidt. Deze toekomstige gondeliers zullen dagelijks langs de kabelbaan heen en weer „varen" om uit netten, die onder de felrode gondels zijn bevestigd, duizenden tonnen stortsteen in het water te laten plonsen. Wat de gondeliers betreft wil Rijkswaterstaat nog niet veel bekend maken. Volgens de heer Meersman zouden zich on der zijn leerlingen oud-Afrikajagers, straaljagerpiloten en ontdekkingsreizigers bevinden, die zich allen in een nieuw avontuur willen storten. Bij het sluiten van het Grevelingengat gaat men straks als volgt te werk: iedere gondel krijgt een bemanning, be staande uit een gondelier en zijn assistent. De gondelier staat per radio in verbinding met de centrale commandopost op de wal. Aan de gondels worden grote stalen netten beves tigd, die per stuk ruim tien ton stortsteen kunnen bevatten. Aangekomen boven het water, haalt de gondelier een handel over, waardoor het net zich opent. Men verwacht dat het „bombardement" in oktober 1964 een aanvang zal nemen. Bij het woord gondel moet men niet denken aan de wagentjes waarmee men in de bergen toeristen" j langs 'n kabelbaantje ver voert. De gondels die aan de Grevellngenbaan han gen, lijken meer op com plete treinwagens en zijn uitgerust mét zware mo toren. Zodra de kabelbaan voor gebruik gereed is, zal de heer Meersman starten met het onderricht van zijn leerlingen. Momenteel is hij zelf nog druk bezig het nodige te leren van de Franse technici die de ka belbaan hebben opgebouwd. Tot nu toe heeft men bij de bouw van de Grevelingendam constant met tegenslag te kampen gehad. De beruchtste datum uit de Grevelingen geschiedenis is de 22ste maart van het vorige jaar, toen 's morgens vroeg de eerste 90 millimeter dikke kabel brak. De oorzaak hiervan, aldus Rijkswaterstaat, lag in het feit dat men een verkeerde werkwijze toepaste bij het spannen van de kabel. Het breken vande staaldraad heeft tot gevolg gehad dat het werk, althans voor het oog van de buitenwereld, sindsdien stil heeft gelegen. Ondertussen werd het experiment van Rijkswaterstaat om kost wat kost de Grevelingen dicht te bombarderen door mid del van een kabelbaan ernstig gekritiseerd. Men drong erop aan om het sluitgat volgens de oude en vertrouwde methode, dat wil zeggen met caissons, te dichten en de gondelbaan „van de baan" te doen. Rijkswaterstaat wenst echter het Grevelingenexperiment te volbrengen om in de toekomst, wanneer de grote zeedijken van het. Deltaplan worden gebouwd, een keuze te hebben uit twee methoden: die met caissons en die met een kabelbaan. Het is begrijpelijk dat men bjj het aanbrengen van de nieu we kabel in de gondelbaan extra voorzichtigheid in acht zal nemen. Men heeft een nieuwe spanmethode ontwikkeld, die eerst zal worden toegepast op de draad die momenteel over de torens in het sluitgat hangt De Rotterdamse gemeenteraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van B. en W. om een krediet van 58 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de verdere uitbreiding van het Europoortproject. Het krediet zal o.m. worden gebruikt om het zeevaartkaraal door Rozenburg, het Caland- kanaal, in westelijke richting door te trekken. Wanneer deze werkzaamheden gereed zijn, zul len ook de bedrijven in Euro poort-Oost de zo noodzakelijk geachte verbinding met de zee hebben gekregen. Verder zal uit het door de raad gevoteerde be drag van haven- en industrieter reinen in Europoort-Midden- Oost, de voltooiing van de hoofd waterkering ten zuiden van het Hartelkanaal, de verandering van de dijk rondom het dorp Rozen burg en het baggeren van het westelijke gedeelte van dit kanaal worden gefinancierd. Van de 58 miljoen zal in de komende twaalf maanden een bedrag van 4 mil joen worden verwerkt. Reeds zeven maal heeft de Rot terdamse gemeenteraad goedkeu ring gehecht aan kredietaanvra gen ten behoeve van het Euro poortproject. In totaal werd daarbij een bedrag van 400 mil joen beschikbaar gesteld DERTIEN WATERTANKS Het drink waterleidingbedrijf in Rotterdam zal binnenkort de be schikking krijgen over dertig watertanks, elk met een inhoud van 2.000 liter. Voor de aanschaf daarvan voteerde de gemeente raad een crediet van 100.000, Het waterleidingbedrijf acht de aanschaffing van dergelijke tanks wenselijk om in strenge winters op ruimere schaal dan voorheen water te kunnen leve ren aan hen die tengevolge van werkzaamheden aan het buizen net geen water uit de kraan krij gen. Wanneer zulke gevallen zich in de toekomst voordoen, zal het waterleidingbedrijf de nieuwe tanks op verschillende punten in de stad opstellen, waardoor de waterleveranties tegelijk op een vrachtauto langs een bepaalde route te vervoeren. Onderweg kan het water aan de zijkant van de tanks worden afgetapt. UITGERANGEERD De autoriteiten van het Zwitser se kanton Schwyz rangeren hun oude tramwagens uit op de schroothoop, gelegen in de bos sen tussen Goldau en Lauerz. Een beeld overigens, dat vele liefhebbers van spoor- en tram- wenen aan het hart zal aaan. Pres. Soekarno heeft woens- lag op Bali, waar hij verblijft met president Macapagal van de Philippiinen, het volk toegesnro- ken „Hef Indonesische volk is vastbesloten Maleisië te verplet teren omdat het een bedreiging van onze onafhankelijkheid be tekent", zo zei hij. Zjjn gehoor van naar schatting 100.000 men sen juichte hem stormachtig toe. Het bestuur van de.Z-L. M. heeft zich deze week met tele grammen tot de minister van Landbouw en tot het Produktschap gewend en daarin aangedrongen op aanvullende regelingen ten einde de slechte situatie, op de aardappelmarkt daadwerkelijk te verbeteren. Het K. N. L. C. en het Landbouwschap zijn door afschriften van deze telegrammen op de hoogte gesteld. Zijne Excellentie de Minister van Landbouw en Visserij. Het Produktschap voor Aardappelen. Het Bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, van mening dat de door het Produktschap getroffen maat regelen door aardappelen uit de markt te nemen noch naar hoeveelheid noch naar prijs en voorwaarden bevredigend zijn en voldoende effect zullen sorteren, dringt er bij Uwe Excellentie/c.q. uw Bestuur op aan ten spoedigste, zo mo gelijk in overleg met het bedrijfsleven aanvullende regelingen uit te vaardigen om de slechte situatie op de aardappelmarkt werkelijk te verbeteren. Voor Dagelijks Bestuur Z. L. M. GEUZE, voorzitter. De „vrijheidsstrijders" op N.- Borneo hebben van november tot januari 286 Britse militairen ge dood, zo schrijft Bet. in de Indo nesische taal verschijnende blad „Soeloeh Indonesia" donderdag. Volgens de correspondent Van het blad op Borneo is de „zenuw inzinking" onder de Britse mili tairen daar algemeen en hebben zij er geen zin in om tegen de Indonesische „vrijwilligers" te vechten. De Engelsen zenden thans in heemsen naar de voorste linies en hun soldaten blijven in de ste den, aldus het blad. De Britse minister van Buiten landse Zaken Butler heeft de Egyptische ambassadeur om uit leg gewaagd naar aanleiding van recente verklaringen van president Nasser, waarin deze de liqnidatie van de Britse bases op Cyprus eiste. Ook bracht de minister de kwestie van wapenlevering aan de Cyprische autoriteiten ter sprake, aldus werd in Londen of ficieel medegedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3