PROVINCIAAL NIEUWS Verkoudheid Terneuzense Raad sprak langdurig over elektrilikatie onrendabele Meer auto's en meer passagiers vervoerd door Pr. Stoombootdiensteni VERGADERING VAN KRING AXEL DER ZEEÜWSE LANDBOUW MIJ IN PINSK WERDEN HONDERDEN JODEN OP EEN DAG GEDOOD De grote witte was niet koken? en toch prachtig wit Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 2S februari 1964 Terneuzen Breskens Cadzand Biervliet Huist Oostburg Retranchement vlootbewegingen Turkse Mrr C. Stapel over „Het Platteland Sluis (Adv-1» Voorkom KWEEKSCHOOL MIDDELBURG IN DEMI FINALE INTERSCHOLAIR MUZIEKCONCOURS De rijkskweekschool te Mid delburg is uitgenodigd deel te nemen aan de demifinalc van het Interscholair Muziekcon cours 1963/64. Het schooltrio van de rijkskweekschool, bestaande uit M. Rijnhout, F. Kousemaker en D. Boon, heeft deze winter met 79 andere scholen deelge nomen aan de voorronde van 'n landelijk muziekconcours voor middelbare- en kweekscholen, dat financieel wordt mogelijk gemaakt door Coca-Cola en de Ned. Siemens-Maatschappij. In dit concours heeft het trio zich zo hoog geklasseerd, dat het door het bestuur der stichting is aangewezen deel te nemen aan de demi-finale, die plaats vindt op 14 maart te Den Bosch. Deze finale zal plaats vinden in de Singer-Concertzaal te Laren (N.H.) op 18 april a.s. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dinsdag, 25 februari, hield mevr. drs. A. E. Haverkamp voor de Ver. van Ned. Huis vrouwen afd. Terneuzen een causerie over haar reis naar Is raël in 1963. Vóór de pauze belichtte de spreekster de grote krachtsin spanning die in Israël'gaande is, om te komen tot een zozeer be geerde eenheid. Het ontstaan daarvan ondervindt grote moei lijkheden, o.a. wegens het sterk uiteenlopende karakter van de bevolkingsgroepen en de ver schillende ontwikkelingsstadia van onderscheiden gebieden. Na de pauze nam mevr. Ha verkamp haai" gehoor mee op haar reis door Noord- en Zuid- Israël, verlevendigd door een reeks fraaie kleurendiapositie ven. De avond werd met een har telijk dankwoord van de voorzit ster besloten. Vergadering Chr. Plattelands- vrouwenbond. Deze week vergaderde de Chr. plattelandsvrouwenbond in „Pro Rege". De voorzitster, mevr. A. ScheeleDekker, opende de vergadering met het laten zin gen van psalm 119 1 en 3, waarna zij voorging in gebed. Na het lezen van Lucas 10 heette zij allen welkom, in het bijzonder brigadier J. Smit van de gemeentepolitie te Terneu zen, de spreker van deze middag. Deze sprak over „De aspecten van het verkeer in zijn huidige vorm". Spreker begon te vertel len dat er per jaar 200.000 ver keersongevallen plaatsvinden, waarvan 2200 met dodelijke af loop. Maar dit schrikbarend aantal raakt ons niet. Dit zal moeten veranderen, daar de in tensiteit van het verkeer steeds toeneemt. Nu zijn er 1 miljoen auto's; men schat in 1970 4 mil joen. Hengelsportvereniging „De Zeekrab". De zeehengcisportvereniging „De Zeekrab" heeft in café „Centraal" de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden. Voorzitter I. Catsman be treurde het dat er zo weinig le den aanwezig waren. De leden winst die bij het 5-jarig bestaan heeft plaats gehad, manifesteer de zich allerminst op deze lus trumvergadering. Het is helaas niet mogelijk dit feit feestelijk te vieren gezien de financiële posi tie. De voorzitter bracht zijn ge lukwensen over aan de sekreta- ris L. Riemens, die vanaf de op richting lid en bestuurslid is ge weest. Met een aantal van 11 leden is de vereniging vijf jaar geleden gestart en op het mo ment telt zij S5 leden. Uit het jaarverslag bleken nog eens de vele activiteiten die in het afgelopen jaar zijn ont plooid. Het ledental steeg met 25, De vangsten waren over het algemeen slecht. Toch wist de heer C. Deijl met 305 pnt. het clubkampioenschap te behalen. Op internationaal terrein wist de heer A. Versprille in Zee- brugge beslag te leggen op eep vierde plaats. Het financieel verslag van de heer S. Verspril le kon met een batig saldo van 778,87 worden afgesloten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren I. Catsman; M. v. d. Broecke, A. Versprille en S. Versprille herkozen. In de vakature van M. Zeegers werd de heer J. de Feijter gekozen. De contributie werd verhoogd van ƒ4,tot ƒ5,Voorts wer den le data der internationale en clubwedstrijden bekendge maakt. Gevonden voorwerpen. 1 Cylinderslotsleutel „Vero"; Rozenkrans; Portemonnaie; sierspeld of broche (vismotief); Damespolshorloge; 1 glacé da meshandschoen; Etui, inhoud: vulpen en vulpotlood; Blauwe plasticbal en 1 zwart gelakt da mesrijwiel „Locomotief". De heer Smit pleitte voor ver- keersles vanaf de kleuterschool opdat het kleine kind zich vroeg in het verkeer kan bewegen en er vertrouwd mee raakt. Aan de hand van praktische voorbeel den belichtte hij de vele proble men en fouten van voetgangers, fietsers en automobilisten. Na afloop was er gelegenheid tot vragen stellen. Hierna bedankte de voorzit ster de spreker hartelijk voor z'n instructieve en geestige uiteen- «ettingen. Goed afgelopen CHsternamidctag omstreeks 6 vair reed mevr. v. d. Sch. met de door haar bestuurde auto over de Kerbhoflaan in de •richting van de Industrieweg. Bij het kruispunt met de Nar cisstraat gekomen stak plotse ling het ongeveer 5-jarig doch t.ertje van de familie In de B. wonende in de Narcisstraat de rijweg over. Hoewel de automobiliste on middellijk uitweek kon zij een aanrijding niet voorkomen, doch het meisje werd slechts zeer licht geraakt en bleek niet gewond te (rijn. Ternenzcnso gewïchtheffer naar NederJandse kam pioenschappen. De bekende Terneuzense ge wichtheffen Albert Harms zal zondag a.s. in Den Haag deel nemen aan de kampioenschap pen van de Nederl. Krachtsport bond, waarbij hij als algemeen lid is aangesloten. Deze 95 kg wegende atleet, die via het midden- en het zwaar- middengewicht in de afdeling zwaargewicht is terechtgeko men, zal een poging wagen het kampioenschap van de tweede klasse te veroveren om daarmee promotie naar de hoogste klasse te bewerkstelligen. Albert heeft al vaker van zich doen spreken. Zijn naam werd al eerder vermeld in de kolom men van de grote dagbladen. Wij zullen van deze jonge en onder moeilijke omstandigheden trai nende sportman (er is immers geen club in Terneuzen) nog wel meer horen. Hij is de enige Zeeuw die aan de bedoelde kampioenswedstrijd deelneemt. Gemeentesecretarie. Met ingang van 1 maart, a.s, is de heer I. C. Lijbaart alhier benoemd tot schrijver op de ge meentesecretarie. Wachtmeesters der Rijks politie kregen dankbetui.- ging van Interpol. De twee wachtmeesters van de rijkspolitie, de heer H. W. van den Berge en J. Korstanje van Retranchement, die in januari door moedig gedrag een tweetal beruchte misdadigers, die ont snapt waren uit een gevangenis in Boulogne, wisten in te reke nen, hebben donderdagmiddag in het raadhuis van Cadzand een oorkonde in ontvangst mogen nemen uit handen van de heer Van Thiel, overste van de rijks politie te Middelburg. Burgemeester J. J. Leenhouts van Cadzand ontving het gezel schap politiemannen en enkele genodigden in het Cadzandse raadhuis, waarbij hij een kort begroetingswoord sprak. Overste Van Thiel reikte aan de twee wachtmeesters, die vergezeld waren van hun echtgenoten een tevredenheidsbetuiging uit voor hun gedrag namens de Inspec teur der Rijkspolitie. De distrikt- commandant schetste het verloop van deze arrestatie en bracht de dank over van de Internationale Politie Organisatie (Interpol) aan de wachtmeesters die dit stoute stukje leverden. Tevens werd hun een fraaie oorkonde uitgereikt. Burgemeester Leenhouts zeide er trots op te zijn, dat de beide wachtmeesters afkomstig zijn uit zijn twee gemeenten. Hij betrok ook de dames bij deze huldiging. Voorts werd nog het woord gevoerd door de groepscomman dant de heer A. J. Punt uit Aar denburg die de moed van de wachtmeesters prees. Hij vond dat door deze arrestatie de ge meenschap een goede dienst be wezen was, waardoor misschien veel erger voorkomen kon wor den. De distriktsoverste betrok eveneens de dames van de wachtmeesters in de hulde door hun een fraai bloemstuk te over handigen. Ook mevrouw A. de Koster, de echtgenote van de opperwachtmeester van Cadzand, waar de misdadigers geruime tijd gevangen hebben gezeten, kreeg een bloemstuk aangebo den. Gemeenteraad. Het ratiobouwplan dat de bouw inhoudt van 960 arbeids besparende woningen in Oost Zeeuws-VIaanderen, wordt vrij wel overal met instemming be groet Ook Hulst zal er blijkens het voorstel van B. en W., dat hedenavond in de gemeenteraad van Hulst in behandeling komt, aan meedoen. Het opgestelde schema heeft aan Hulst in totaal 120 wonin gen toegewezen, hiervan worden er dit jaar reeds 72 gebouwd. De benodigde gronden in Noord II worden bouwrijp ge maakt. Verder komt aan de orde een beplantingsvoorstel voor de Zeil- dijk en de Liniedijk. Dit werk zal worden uitgevoerd door de firma J. den Doelder te Axel. De heer J. Goossens te Axel, hoofdassistent van het Staats bosbeheer", zal het plan voor de beplanting voor de raadsleden toelichten. Oud-leerlingen rijksn\iddel- bare landbouwschool. Voor de oud-leerlingen van. de rijksmiddelbare landbouwschool te Schoondijke hield de heer A. Lindenbergh van de IJselmeer- diengt een inleiding over „De mogelijkheden voor jonge boe ren in de nieuwe polders". Ook de leerlingen van de school wa ren hierbij aanwezig. Tevoren was in de plaats van de heer A. Cammaevt tot voor zitter gekozen de heer W. de Éruijne. De heer Lindenbergh behan delde piet alleen de mogelijkhe den, maar ook de moeilijkheden voor jonge boeren die zjch in de IJsejrneerpolders willen vesti gen. De landbouw is daar n.l. niet meer toonaangevend. Ei- worden steden gebouwd die de randstad moeten ontlasten; er komen ook industrieën en ver der begint de recreatie een be duidende plaats op te eisen. Het aantal gegadigden voor boerenbedrijven is zeer groot, zodat naar verhouding slechts weinigen in aanmerking kunnen komen. De fjlm „De lage landen" die daarna werd vertoond, viel zeer in de smaak. De wisselbeker als eerste prijs van de in het najaar gehouden ploegwedstrijd werd uitgereikt aan de heer G. Ferket. Vrouwenvereniging „Ceres'. Onder voorzitterschap van mevr. M. J. van Cruijpingen Erasmus uit Oostburg hield „Ceres" een goed bezochte ver gadering in het hotel „De Een hoorn" van de heer W. de Mil- liano. Mevr. E. J. v. d. Broecke—de Man die een reis naar Amerika had gemaakt voor de Nationale Vrouwenraad, besprak haar on dervindingen in de Nieuwe We reld. waarbij o.m. het rassen vraagstuk aan de orde kwam. Hiermee verband houdend droeg zij Langston Hughes' „Niet zon der lachen" voor, waarin het leven der negers van vroeger en thans wordt weergegeven. Het plan bestaat een bezoek te brengen aan de huishoud beurs in Amsterdam. Hierover zal in de op 16 maart te houden vergadering nader worden be slist. Eervol ontslag voor secretaris H. Brakman In de woensdagavond gehou den vergadering vap de gemeen teraad van Retranchement werd op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend aan de heer H. I. Brakman als secre taris-ontvanger. Het ontslag zal ingaan op 16 augustus a.s. De raad besloot met vier tegen drie stemmen niet in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten, die hun goedkeuring hadden onthouden aan het uit breidingsplan, voor zover het de bestemming van gronden in de Willem Leopoldpolder betreft. Het collego van G.S. had wel goedgekeurd het uitbreidings plan voor de Zwinpolder en voor de kom. Drie leden van de raad, de heren J. F. Kornelis, Chr. Lauret en C. J. Almekinders stemden vóór het aantekenen van beroep tegen het besluit van G. S„ maai de meerderheid besliste anders. Blijkens mededeling van bur gemeester Leenhouts is de heer- Si. de BruijnePoissonnier te Zuidzande benoemd als schatter voor de gronden voor de weg dié de Belgische grens langs Re tranchement met Cadzand zal verbinden. Rillerig? Onprettig? VI ug: Een twintigtal Turkse marine bodems heeft donderdagavond bjj Iskendevum het anker gelicht. Volgens de Turkse niarinebevel- hebber waren zij vertrokken orn vlootoefeningen te houden. Sedert de moeilijkheden om Cyprus hebben dergelijke Turk se vlootbewegingen enkele malen voedsel gegeven aan geruchten over een invasie op het eiland. Uit het vervoersoverzieht dat de Prov. Stoombootdiensten in Zee- land over januari bekend hebben gemaakt, blijkt dat in die maand 18.600 voertuigen niet direct konden worden overgezet, maar lan ger of korter op hun beurt moesten wachten fin dec. 1963 bedroeg dat aantal 25.500)Op de lijn PerkpolderKruiningen viel de groot ste vermindering te constateren. Voor Perkpolder bijv. waren dé getallen resp. 7.100 en 11.270. Het totaal aantal zware vrachtauto's dat moest" wachten liep in januari terug tot. 3.900 (in dec. 6.000). Voor vrachtauto's met aan; hangwagens zijn die cijfers resp. 4.260 en 6.900. Hier volgt een overzicht van de vervoerscijfers voor auto's en passagiers over de maanden januari in de laatste jaren. Vervoerde passagiers 1961 ViissingenBreskens 98.741 TerneuzenHoedekenskerke 18522 yy Kruiningen—-Perkpolder ZierikzeeKats Vervoerde auto's Viissingen—Breskens Terneuzen—Hoedekensk. KruiningenPerkpolder Zierikzee—Kats 73.857 12.387 203.507 26413 2.174 32.288 3.744 6-1.619 1962 104.388 18.437 78.404 14.676 215.905 27.785 2.123 34.145 4.563 68.616 1963 77.051. 7.345 44.258 3 412 132,066 22,345 874 20.739 861 44.819 1964 105.802 18.571 84.582 18.421 227.376 32.093 2.271 38.813 5.829 79.008- 1 Donderdagmiddag hield de kring Axel van de Z. L. M. in „Het Centrum" haar algeméne ledenvergadering. De voorzitter de heer W. Koster richtte een bijzonder woord van welkom tot de heer mr. C. Stapel, direkteiir van de Volkshogeschool te Bakkevsen, die bereid gevonden was een inleiding to houden. Voorts wendde hij zich tot.de heren ir. J. de Wit, ïijkslandbouw- consuléttt en 'de heer BUrger alè vertegenwoordiger van de provin ciale voedselcommissaris. j In een uitvoerige openingsrede liet de heer Koster de gebeurte nissen van het afgelopen jaar de revue passeren, waarbij hij spe ciaal aandacht wijdde aan dc aardappelmisère. Uit de mededelingen bleek dat dit jaar geen landbouwtentoonstel ling wordt georganiseerd, maar dat volgend jaar Axel aan de beuit is. Verder werd medegedeeld dat het kringbestuur had besloten met de leden op 12 juni een excursie te maken naar het grote Belgische Kroondomein Bokrijk in Belgisch-Limburg; waarbij het muziekgezelschap „De Volharding" van Zaamslag hen zal verge zellen, y 4) - De landbouworganisaties zullen een klok voor hel in de stad huistoren van Axel te plaatsen earrjjlon aanbieden tot een bedrag van 1000,—.. Uit hét financieel verslag bleek dat-1963. een' gunstig jaar was geweest. vergadering heropend en heette de "voorzitter de burgemeester van Zaamslag welkom, waarna hij het woord verleende aan de Na een korte pauze werd de heer mr. C. Stapel voor zijn in leiding die getiteld was: „Het Nadat de raadsleden gister avond een aantal voorstellen zonder discussie hadden aange nomen, waaronder ook vrij tal rijke grondverkopen in het plan „Zuidpolder", en de heer Huij- brecht had opgemerkt dat hij het toch wel frappant vond dat reeds nu zoveel grond werd ver kocht in hetzelfde plan dat en kele minuten tevoren was goed gekeurd, waarbij hij verder aan tekende dat men toch wel in Ter neuzen wil wonen, in tegenstel ling tot hetgeeh Aiders wel eens wordt beweerd, kwam men aan een voorstel tot het verlenen van medewerking tot elektrificatie van onrendabele gebieden in de gemeente. Dit voorstel, dat in de plaats werd gesteld van het voorstel d.d. 1 december 1961, luidde let- terlijk: Aan de N. V. P. Z. E. M. te Middelburg de gevraagde mede werking te verlenen om te ko men tot de elektrificatie van on rendabele gebieden door: a) Filmavond Koode Kruis. In hotel „Centraal" werd door het Ned. Roode Kruis èen film- avorid georganiseerd, waarvoor grote publieke belangstelling be stond. Vertoond wera de speel film „Levensmelodie'' welke werd voorafgegaan door een kleurenfilm over het Henri Du- nanthuis. De heel' M. I. Hoste uit Oost burg, propagandist van 't Roode Kruis in West Zeeuws-VIaande ren. gaf een overzicht van de veelomvattende taken van deze instelling. Een loterij met aantrekkelijke prijzen trok veel belangstelling. Jubileum. De heer J. Haanstra, die enige jaren dienstgeleider was aan de doorlaatpost in Sint Anna ter Müiden, vierde zijn 25-jarig ambtsjubileum. Velen uit amb telijke kringen kwanten hem fe liciteren. De heer Haanstra, die nog in Sluis woont, is thans in dezelfde functie werkzaam aan de doorlaatpost in Putte (N.Br.). I voor 18 percelen een bijdrage toe te kennen van 20 °i> van de gemiddelde aanlegkosten ad maximaal 6.000,per perceel; b) te garanderen dat voor twee aansluitbare percelen, waar van belanghebbenden zich van aansluiting wensen te onthouden, door de gemeente maximaal f 1.280,als bij- drage-ineens en maximaal 59.20 als jaarlijkse ver- bruiksgarantie zal worden betaald. De heer Ramondt had tegen dit voorstel in zoverre bezwaar, dat hij de Voorzitter vroeg of de P. Z. E. M. er toch voor zou zor gen dat de t'ê leggen kabels aan het steeds toenemende electrici- teitsverbruik zouden voldoen en indien later zou blijken dat dit niet het geval zou zijn, of de be trokkenen dan weer de kosten van de aanleg van zwaardere kabels zouden moeten betalen. Wethouder De Vos, die de on derhandelingen met de P.Z.E.M. heeft gevoerd, zei er van over tuigd te zijn dat wel de juiste kabels zullen gelegd worden. De heer Bleijenberg kon zich' niet geheel en al met het voor stel vérenigen. Hij vond het noodzakelijk het percentage van 20 met 10 te verhogen voor die genen die zich vóór 1 januari 1965 schriftelijk zouden verbin den om een aansluiting te nemen. Van de zijde van de heer De Vos en met hem van de P.v.d.A.- fractie stuitte dit op tegenstand, nadat de Voorzitter, burgemees (Adv.) Elke gezinswas stelt zijn eigen eisen en vele huisvrouwen geven er de voorkeur aan deze was niet meer te koken. Is er be zwaar tegen om te wassen in een sop dat alleen maar heet of goed warm is? Neen, daar is niets tegen, mits er een was middel wordt gebruikt dat ge maakt is om óók bij lagere tem peraturen een schitterend wit resultaat te geven. Een wasmiddel dat aan bijzon dere eisen voldoet is OMO. Huis vrouwen die gewend zijn hun was te koken, kennen OMO al lang als een onvervangbaar was middel. En de niet-kooksters? Het aantal OMO-aanhangers on der hen groeit van dag tot dag. Want wie eenmaal heeft ont dekt, hoe wit juist OMO ook bij lagere temperaturen wast, wil ter mr. H. Rijpstra, reeds had gesteld dat de raad aan het voor' stel a}s zodanig geen wijziging kon aanbrengen, omdat het een resultaat was van onderhande lingen tussen de P.Z.E.M. en de landbouwschappen. Dus, stelde de Voopzitter, in feite moet U vóór of tegen ons voorstel stem' men. De heer De Vos verdedigde zijn afwijzende houding ten op zichte van het voorstel van de heer Bleijenberg door er op te wijzen dat de P.Z.E.M. hier be slist tot het uiterste is gegaan en zeide dat de kosten voor de betrokken bedrijven zeker niet te hoog zijn en dat'het een aëfi-' teruitstellen zou betekenen van die mensen, die ook ïn onren dabele gebieden wonen, maar reeds vroeger hebben aangeslo ten. Bovendien, zo werd er ge steld, en dit kwam van de zijde an de heer Huijbrecht, zal liet de vraag zijn of Ged. Staten dit ooit zouden goedkeuren. Aanvankelijk was het voorstel betreffende de 10 procents ver hoging van de heer Bleijenberg niet geheel duidelijk, zodat de Voorzitter het t.ot tweemaal toe noodzakelijk moest oordelen om de vergadering voor enkele ogen blikken te schorsen om de raads leden gelegenheid te geven on derling van gedachten te wis selen. Dit bleek temeer noodzakelijk omdat wethouder De Vos op een zeker moment voorrekende dat belanghebbenden, die slechts 500 zelf moesten financieren, op deze wijze die kosten geheel door de gemeente zouden zien overgenomen. Dit achtte de wethouder van openbare werken ten enenmale onjuist. Het is niet een kwestie het deze mensen zuks te misgun nen. maar van eerlijkheidshalve tegenover vroegere gevallen, al dus de heer De Vos. Tenslotte formuleerde de.heer Blijenberg zijn voorstel om het besluit een bijdrage toe te ken nen van 20 van de gemiddel de aanlegkosten ad maximaal 6000 per perceel, te vermeerde ren met 250 ten bate van die genen. die vóór 1 januari 1965 een aanvraag bij de P.Z.E.M. hebben ingediend tot aansluiting. De K.V. P.-fractie en de heren De Feijter en Ramondt (in totaal 5 raadsleden) stemden vóór en de overigen (in totaal 9 raads leden) stemden tegen dit voor stel. '2 Ook zij het in mindere mate gaf het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Nederlandse Spoor wegen inzake de aanleg van een stamlijn naar het industrieter rein Nieuw-Neuzenpolder en het verlenen van toestemming tot medegebruik daarvan aan Dow Chemical Internationaal, aanlei ding tot het stellen van vragen door de heer Brakman. Deze roerde hierbij hoofdzakelijk de kwestie aan van het al of niet toepassen van Belgische tarieven op deze lijn bij invoer en uit voer. Het antwoord van de Voorzit ter luidde hierop in het algemeen dat alle voorwaarden feitelijk door Dow Chemical worden overgenomen. Dat er over het contact uitvoerig overleg is ge pleegd, ook met de havenadvi seur ir. Snijders èn dat de op gesomde voorwaarden van de N. S. voor geheel Nederland ge lijkluidend zijn. Een vraag van de heer Blij en ingepast, wilde de Voorzitter thans liever niet beantwoorden. De rondvraag leverde o.a. twee vragen op van de heer Huij brecht. Onlangs had hij verno men dat-bij-het afsluiten van de c.a.o. voor bet bouwbedrijf de gemeehle Goes van de 3e naai de 2e klas en dat Souburg zelfs van de 4e naar de 2e klas was „overgegaan". Enkele jaren ge leden, aldus spreker, kwam Ter neuzen van de 4e in de 3e klas. Hij achtte hét absoluut noodza kelijk dat Terneuzen minstens in de 2e klas komt. Het gaat hier om lonen, die in het bouwbedrijf moeten worden betaald, hetgeen hij .vart het hoogste belang voor Terneuzen. achtte. Uit het antwoord van de Zijde van B. en W. bleek dat het uit eindelijk een maatregel van de Stichting van de Arbeid is en dat indien dit nog niet zou heb ben plaats gehad, de vakorgani saties gealarmeerd moeten wor den. Terneuzen is de derde haven van Nederland, zo begon de heer Huijbrecht zijn volgende vraag. Er passeerden het vorige jaar 7.000 zeeschepen en 30.000 bin nenschepen. Voor de watervoor ziening zal dé N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaaridërèn vanaf 1 maart een regeling, treffen waarbij tussen 8 uur en 20.00 uur geen drink water zal kunnen worden afge tapt; per 24 uur niet meer 'dan 100 m3 en per maand niet meer dan 1500 m3. De heer Huijbrecht noemde dit niet alleen niet-aannemelijk, maar hij meende het ook nood zakelijk te moeten achten dat er zowel aan de binnen- als aan de buitenhaven voldoende tech nische voorzieningen worden ge troffen. De Voorzitter antwoordde hiervan niet op de hoogte te zijn, .wél van de medeling van de.Wa terleidingmaatschappij dat er een belangrijke regeling ging komen om de watervoorziening op be vredigende wijze te regelen en platteland op nieuwe wegen".,, Mr. Stapel zeide. wel wat over het platteland te willen zeggen al zou hij niet ingaan op alle details. Er zijn op het platteland dood lopende wegen en er zal ge zorgd moeten worden dat nieu we zijwegen worden gevonden. De hoofdzaak van dit doodlopen van wegen is dat wij steeds meer worden geplaatst voor een scherpe open markt. De open markt is ontstaan door de ont wikkeling van de Verkeerstech niek. Was liet vroeger zó dat het platteland in een kleine voorzieningskring leefde, hier van is reeds lang niets meer overgebleven. De verkeersoilt- wikkeling heeft gemaakt dat van alle zijden grote hoeveelheden goederen ons land binnenstro men en door deze zelfde ontwik keling is ook de isolatie van het platteland opgeheven. Aan de scholing van de jpnge boer is te weinig aandacht 'be steed. Men moet naast een góed teler ook economisch een bedrijf goed kunnen besturen. In Dene marken wordt hier meer aan dacht aan besteed dan hier. Een ander aspect van de ver andering op liet platteland v.itn de sociaal veranderde omstan digheden. Ook hier heeft de ontwikke ling van de verkeersteohpiek verandering gebracht. De af standen worden ffijtS*. m^'ar zijn in minder tijd af' te'leggen zodat er tussen de bevolking van platteland en stad geen verschil meer bestaat In het begin van deze ontwik keling ontstond er onrust op het platteland toen men zag hoe men. in de stad onder gunstigere om standigheden werkte en leefde. Wij willen betere wegen en verbindingen maar daarmede ontsloten wij ook liet-platteland. .1 RONDVRAAG In de rondvraag werd o.m.-ge vraagd om adhesie te betuigen aan de in Den Haag te houden aktie over de te lage telersprijs van aardappelen. Hiertoe werd met grote meerderheid besloten. De voorzitter dankte allen voor hun aanwezigheid en ver zocht ieder naar de bovenzaal te gaan om plaats te nemen aan de goedverzorgde koffietafel Het was een goede Z. L. M-.- middag geweest. zegde toe deze kwestie te zullen onderzoeken mede door het feit dat het hier bovendien om Rijks havens gaat. De heer Huijbrecht was van mening dat een haven, welke zich respecteert, moeilijk derge lijke maatregelen kan goedkeu ren. temperaturen wast, dit moderne wasmiddel niet berg of t.z.t. ook de tarjeven in meer missen. het havenschap zujlen worden Drie getuigen in hef proces tegen rijf voormalige S.S.-offi- cieren, dat in Brunswijk wordt gehouden, hebben de aanwezi gen in de rechtszaal met ont zetting- geslagen door hun re laas over het neerschieten van „honderden, misschien- zelfs duizend" Joden bfj een massa executie, tijdens de oorlog in Polen verricht. In de zaal zaten oudere schoolkinderen, die met hun leraar het proces hijwoon den, met verschrikte ogen te luisteren naar het getuigenis van de drie. De rijf officieren worden ervan beschuldigd in augustus 1941 in Pinsk 5200 Jo den te hebben vermoord. De eerste beklaagde, de 55- jarige Gerhard Patschichke, zei dat hij zich niet meer kon her inneren hoeveel Joden hij zelf had neergeschoten. De Joden waren uit de omringende plaat sen in Pinsk bijeengebracht. Op de vraag van de president hoe hij zich gevoeld had toen hij de mensen, doodde, antwoordde hij: „In die buitengewone toestand voelde men alleen maar dat er iets verkeerd was. Ik kan nu niet meer beschrijven wat ik voelde/' De 43-jarige Friedrich Schaf- fert zei': „Ik had opdracht ge kregen- -naay het front te' gaan voor deze executies. Ik moest schieten. Ik kan me niet meer herinneren wat er daarna ge beurde; het was te verschrikke lijk." Later vertelde hij echter hoe een S. S.-onderofficier van zijn peloton een Jood had dood getrapt omdat deze niet snel ge noeg liep tijdens de mars naai de plaats van executie. De derde getuige, de 53-,jarige Michael Munentz, zei dat hij had meegeholpen met het doodschie ten van Joden naast een massa graf bij Pinsk. Later, tijdens een „heksenjacht" van de nazi's op de Joden in Pinsk, had hij een klein Joods meisje een reep chocola gegeven, zei hij. Tijdens de schietpartijen „waren wij volkomen ons hoofd kwijt". De Joden huilden, baden, zongen gewijde liederen en smeekten om medelijden. „In één dag schoten wij er vele hondei-den dood, misschien duizend Joden in een enkele keer." Een vierde voormalige S. S.-er, August Sundermann, bloosde en weigerde te antwoorden toen de rechter vroeg of ook hij Joden had neergeschoten. De vier ge tuigen beweerden allen dat zij, in opdracht hadden gehandeld en zelf zouden zijn neergescho ten wanneer zij niet hadden ge hoorzaamd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2