SPORTNIEUWS PROSEER NIEUW SUNIL rNU EXTRA VOORDELIG iarika Kilius-Hans Jürgea Baumler wereldkampioen in het paartijden 9e .Brother George' in veilige haven Ja! Honderdduizenden vrouwen zeiden "ja" tegen nieuw SUNILBV Want zij ondervonden het zelf... Geen vlekje, geen vuildeeltje krijgt meer een kans in het werkzame SUNIL-sop. Nooit zag u een witte was zo helder, zo volmaakt wit. memorie van antwoord wijziging prijzenwet «maeroag^-iwjruan urn DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 PROCES TEGEN JODENVERVOLGER AMERIKAANSE HAVENARBEIDERS BEëINDIGEN DE BOYCOT ZESDE JURYLID GEKOZEN IN PROCES-RUBY Bestuursraad recreatiecentrum verontrust over luchtverontreiniging Ontevreden aardappelboeren nu naar Den Haag ALBANEZEN WILDEN ITALIAANS SCHIP OPBRENGEN OM DE EUROPESE BEKER Manchester United- Sporting Lissabon 4—1 Glasgow Celtic—Slovan Bratislava 1—0 Partizan—Internazionale 0-2 AMERIKAANSE ADMIRAAL OVER ZUID-VIETNAM Twee Nederlandse broers in Duitsland verongelukt ZIEKENHUIS VERHUISD Gepakt en gezakt wacht deze pa tiënte van het Tielse ziekenhuis ..Bethesda" op het transport naar het nieuwe gebouw. Het hele zie kenhuis werd dinsdag met de hulp van de B.B. naar een nieuw gebouw overgebracht. De Amerikaanse havenarbei ders hebben besloten de bela ding van graanschepen voor de Sowjet-Unie te hervatten, nadat president Johnson had beloofd dat er in de toekomst geen uit zonderingen meer zullen worden gemaakt op de regel dat de helft van het aan de Sowjet-Unie ver kochte eman met Amerikaanse schepejrwSrdt vervoerd. De uit- zondeririiaBïfe'-echter waartoe tot dusver besloten is, worden ge handhaafd. Dit betekent dat van de miljoen ton die de export onderneming „Continental" aan de Russen heeft verkocht, slechts 38 procent met Amerikaanse schepen zal worden getranspor teerd. Verder is afgesproken dat voor een andere partij van 700.000 ton nog een uitzondering op de 50 procent-regeling kan worden gemaakt, als mocht blij ken dat toepassing van deze regeling de transactie in gevaar brengt. Zoals bekend berekenen de Amerikaanse scheepvaart maatschappijen een hoger ver- voerstarief dan de buitenlandse. Een 29-jarige vertegenwoor diger in papier, R. J. Fletchner, is woensdag als zesde jurylid ge kozen in het proces-Ruby. Hij werd beëdigd na de kortste on dervraging tot dusver. De advo caat Meivin Belli verhoorde hem slechts zes minuten en had daar mee nog minder tijd nodig dan de openbare aanklager voor het stellen van de standaardvragen. Fletchner is gehuwd en heeft 2 kinderen. Ook het zevende jurylid werd woensdag gekozen, namelijk me vrouw Gwen English. Zij is de tweede vrouw onder de zeven leden van de jury, die thans gekozen zijn. Als achtste jurylid werd geko zen de hulp-postbesteller J. G. Holton. In de bestuursraad van het recreatiecentrum „Kruininger Gorst" te Oostvoorne is veront rusting uitgesproken over de luchtverontreiniging. Dit gebeur de bij de behandeling van een voorstel om het gebied van het recreatiecentrum uit te breiden. Het lid, de heer E. L. Bax, ver klaarde ongerust te zijn over de luchtverontreiniging door de olieraffinaderij van Gulf op Ro zenburg, 3 km van het recreatie centrum. De voorzitter, de Rotterdamse wethouder R. Langerak, zei te verwachten, dat de techniek de luchtverontreiniging zoveel mo gelijk zal beperken. „Voorkomen moet worden, dat het verblijf in het centrum onprettig wordt". Naar aanleiding van een sugges tie van het lid de heer W. van der Vlerk, eveneens wethouder in Rotterdam, zegde hij toe de mogelijkheid z.g. roetmeters in Oostvoorne te doen plaatsen, te zullen onderzoeken. Vele inwoners van-de Haagse binnenstad zullen vrijdag gratis aardappelen kunnen eten. Aard appeltelers uit verschillende delen van het land zullen dan in navolging van de actie van boeren van Flakkee aardappelen uitdelen in de residentie om hun ontstemming kenbaar te maken over de te lage aardappelprij zen. Ditmaal nemen behalve boe ren van Flakkee ook aardappel telers uit Friesland, Gelderland en de Noordoostpolder aan de actie deel. De aardappelen zul len in zakjes van twee en een halve kilogram worden aange boden met in elk zakje 'n kaart, waarop de grieven van de boe ren staan vermeld. De actie is geconcentreerd, op en om Plein 1813, waar het kabinet van de minister-president is gevestigd. De stoet van waarschijnlijk 6 tot 8 vrachtauto's en een onbe kend aantal personenauto's zal omstreeks half tien in Den Haag zijn. Ter ondersteuning van de actie zal een vliegtuig met een spandoek een half uur boven Den Haag vliegen. De voorzit ters van de drie landelijke stands organisaties geven na afloop een persconfegrentie. De auto's zijn van boeren uit Flakkee, Friesland, de Noordoost polder, de Hoekse Waard, Voor- ne-Putten en Eiland van Dor drecht. Er zal 25 tot 30 ton aard appels worden verdeeld; onge veer 12.500 tot 15.000 zakjes. De Italiaanse treiler „Rapepi" is woensdagmorgen de haven van San Benedotte del Tronto aan de Italiaanse oostkust binnenge lopen na een succesvolle vlucht voor twee gewapende Albanese schepen. De kapitein van de Ita liaanse treiler vertelde dat zijn schip dinsdag in de Adriatische Zee werd aangehouden door „twee bewapende Albanese .trei- lers". Hij kreeg opdracht de trei- lers te volgen naar de Albanese haven Durazzo, maar wist de schepen te ontwijken, eh gaf op dracht met volle vaart naar Ita lië te stomen. Ruim een uur lang bleven de Albanezen zijn schip achtervolgen. Intussen had men op de Ita liaanse raarinebasis te Bari de radioboodschappen tussen de Albanese schepen en de Italiaan se treiler opgevangen. Direct kozen vijf torpedoboten zee en zetten koers naar de plaats waar de treiler zich bevond. "Vier uur lang zochten zij tevergteefs naai de „Rapepi". Daarna keerden zij terug naar de basis. In Karlsruhe is woensdag het proces begonnen tegen de 59-ja- rige Alois Viellieber, die tussen 1941 en 1943 in Polen minstens tien Joodse burgers zou hebben doodgeschoten. Hij was destijds hoofd van de politie in de Poolse plaats Gorlice. Onder meer wordt hem ten- laste gelegd dat hij in staat van dronkenschap vier Joodse arbei ders uit een fabriek zou hebben gehaald, waarna hij hen met een schot in de nek zou hebben ge dood. Twee Joden die zich vrij willig voor de teraardebestelling van de vier neergeschoten arbei ders hadden gemeld, zou de be klaagde eveneens hebben neer geschoten. Viellieber verklaarde dat er in het gebied waar hij dienst deed, voortdurend acties tegen Joden werden ondernomen. Zo zouden tijdens een z.g, „ty- fus-actie" Joodse burgers in het openbaar zijn neergeschoten. Bij een „bont-actie", zo verklaarde Viellieber, was het bezit van een muts al voldoende voor een do delijk schot. Viellieber motiveer de zijn daden door te verklaren dat hij zijn werk met veel „plichtsbesef" had uitgevoerd. In het proces zullen 19 getuigen worden gehoord. Na het échec van Innsbruck, toen het Russische paar O leg ProtopopovLudmilla Belousova de gouden medaille veroverde, is het Duitse paar Marika Kilius Hans Jürgen Baumler er woens dagavond in de Westfalenlial in geslaagd om wereldkampioen in het paarrijden te worden. Hadden de Russen op de eer ste dag een voorsprong van 0,4 punt nu zegevierden Marika Ki- 3 us en Hans Baumler met plaats- cijfer 13 voor de Russen met plaatscijfer 14. De uitslag luidt; 1. Marika Ki'iusHans Jür gen Baumler Did) pl.c. 13 314,5 pnt; 2. Ludmilla Belusova Oleg Protopopov (Rüsl.7 14 313,3 pnt; 3. Debbi WilkesGuy Revll (Canada) 28 301,5 pnt; 4. Vivian JosephRonald Joseph Ver. Staten) 35 298,1 pnt; 5. Sonja OfersdorfGünther Matz- dorf (Did) 50 2SS,S pnt. SNELLE 500 METER VAN LIEBRECHTS EN SCHENK De Nederlandse schaatsen rijders Rudie Liebrechts en Ard Schenk hebben woensdagavond tijdens internationale wedstrijden te Tonsberg beiden hun persoon lijke records op de 500 meter scherper gesteld. Ruai Liebrechts kwam tot een tijd van 42,4 sec., waarmee hij derde werd achter de sterke Noorse sprinters Hroar Elvenes (4.1.1) en de winnaar van zilver te Innsbruck Alv Gjest- vang (42.2). Arcl Schenk plaatste zich vierde met een tijd van 42.8 sec. De Noren Aaness en Moe noteerden beiden 42.9 sec. De derde Nederlander, Cees Verkerk, eindigde met zijn 44.6 in de ach terhoede, namelijk op,, de 19e plaats. Op de 5000 meter onderscheid de zich de in het tweede paar rijdende Noorse stayer Fred. A. Maier. Hij reed de afstand in 7 min. 39.9 sec. waarmee hij slechts 5,6 sec, boven hét op naam,van de Zweed Jonny Nilsson staande wereldrecord blééf. Met zijn 7.39.9," wélke tijd eéri nieuw baanrecord betekende, bleef hij ver beneden de tijd, die 'Johan- nesen in het eerste paar reed: 7.56.7. De tegenstander van Maier, Per Willy Guttormsen, die eveneens tót de Noorse equipe bij het wereldkampioenschap in Helsinki behoorde, reed 7.57.2. Voetbal De Engelse bekerhouder Man chester United heeft woensdag de eerste wedstrijd van de kwart finales om de Europese beker voor bekerwinnaars gewonnen. De Mancunians versloegen op eigen grond het Portugese Spor ting Lissabon met 41. Bij de rust was de stand reeds 20. Eveneens voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwin naars ontmoetten elkaar woens dag Glasgow Celtic en Slovan Bratislava (Tsj.-Slow.) voor de eerste maal. De Schotten wonnen met 10, nadat bij de rust de stand nog 00 was. Het Milanese Internazionale heeft te Belgrado de Zuid-Slavi sche kampioensclub Partizan in de eerste wedstrijd voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen verslagen met 20. Bij de rust was de stand nog 00. Het eerste doelpunt viel in de vierde minuut van de tweede helft en werd gescoord door Jair. In de laatste minuut van de wedstrijd, die werd ge speeld op een modderig, glad veld en werd bijgewoond door 40.000 toeschouwers, stelde Maz- zola de eindstand vast op -2—0 na een prachtige dribble, waar bij hij verscheidene tegenstan ders in de luren legde. Interna zionale verdiende de zege alles zins door zijn betere spel. De return-wedstrijd heeft plaats op woensdag 4 maart te Milaan. SUNirmet ultra-waswerking heeft een ongekend wasvermogen SUNIL" geeft het hoogste wit SUM2SK .355 In zijn Memorie van Ant woord op de voorgestelde wijzi ging van de' prijzenwet zegt de minister van Economische Zaken, dat bij optreden tegen individu ele ondernemingen voldoende waarborgen tegen willekeur zijn geschapen. Dit slaat zowel op de vastgelegde criteria als op het voorgeschreven overleg met de betrokkene en dé mogelijkheid van beroep. De minister verklaart, dat bij het toepassen van de prijzenwet de zorgvuldigheid nimmer opge offerd werd aan de urgentie van een slagvaardig beleid, ofschoon uiterst snelle reacties geboden was toen de zich over een breed i—t voordoende golf van prijs verhogingen binnen aanvaard aard grenzen moest worden ge houden. Toegevende, dat de rechtsfi guur van een tot' een onderne ming gerichte beschikking min der gebruikelijk is, stelt de mi nister, dat daaraan in het alge meen behoefte bestaat. Het on gebruikelijke is nog geen reden om deze rechtsfiguur af te wij zen. Hij acht beroep tegen een in dividueel gerichte beschikking juist, maar" ziet voor beroep tegen algemeen verbindende voorschriften geen aanleiding, gezien het systeem van de Ne derlandse wetgeving. De wens om de voorgestelde wijziging van de prijzenwet van beperkte duur te laten zijn ho noreert minister Andriessen niet. Een individuele beschikking geldt voor de tijd van een half jaar. Gedurende zo'n individuele prijsaanwijzing kan het uitvaar digen van een algemene aanwij zing overwogen worden. Als een individuele maatregel verdere prijsverhogingen blijkt te heb ben voorkomen, dan heeft deze aan zijn doel beantwoord. Is daarentegen sprake van een „olievlekwerking", dan dient een algemene prij zenbeschikking te wórden vastgesteld. De Verenigde Staten doen hun werk in Vietnam niet zo goed, zo zei dinsdagavond admiraal Arthur Radford, voormalig voor zitter van het Amerikaanse co mité van stafchefs, bij zijn aan komst in Manilla. Hij voegde daaraan toe: „De moeilijkheid is, dat de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten niet duidelijk is. Een grotere duide lijkheid is noodzakelijk op het vlak van de buitenlandse poli tiek, vooral waar het Zuid-Viet- nam betreft". De Amerikanen moeten volgens hem de Zuidviet- namese regering steunen, maar „het werk afnamen" en „alles doen wat er te doen valt", „Ik vind, dat wij een defen sieve oorlog voeren en dat wij er niet al te best in slagen, de communisten uit Zuid-Vietnam te verdrijven", aldus de admi raal. Hij sprak zich uit voor éénwording van de twee Viet- nams „maar niet op basis van neutraliteit". Hij legde er de na- druk op, dat dit zijn persoonlij ke zienswijze was. De sleepboot „Schelde" lever de gistermiddag om prompt twee uur bij paal 19 op de Nieu we Waterweg de Liberiaanse vrachtvaarder „Brother George" af aan twee sleepboten van de Rotterdamse sleepdienst en twee van de sleepdienst van de werf van Verolme en Cö. Daarna lag het schip, dat 24 uur op de rot sen bij Brook Point op het eiland Wight vastgezeten had, veilig gemeerd. Op de werf zal de schade wor den vastgesteld en dan zal be slist worden waar de reparatie zal worden uitgevoerd. Bodem- schade heeft deze twintig jaar oude Libertyboot nauwelijks op gelopen, maar de schade aan roer, schroef en machines lijkt aanzienlijk. Omtrent het vergaan van de „Witte Zee", die in eerste instan tie het schip te hulp voer en daarbij zelf op de verraderlijke rotspieken liep, vertelde de eer ste stuurman dat kapitein Kleyn toen zijn schip stootte, de „Bro ther George" op een afstand tussen de 100 en 200 meter was genaderd. „De sleepboot werd door een brandingsgolf gepakt en op een onzichtbare rotspiek geworpen", zo vertelde deze Griekse scheepsofficier in gebro ken Engels. „Wij konden geen hulp bieden", voegde hij er aan toe. De heer B. Cleveringa, chef van de nautische dienst van Leen Smits sleepbedrijf vertelde dat de „Schelde" grote moeite heeft gehad de „Brother George" van de rotsen te halen. Het schip was zeker 75 meter op de rots achtige kust geschoven en uiter aard bleef de „Schelde" na het vergaan van de „Witte Zee" op ruime afstand. Het was een ge martel om de sleeptros over te brengen met behulp van een motorboot en wij hadden het ge luk dat deze nergens bleef han gen. Na vier uur trekken kwam er beweging in de Liberiaan, die leeggepompt was en dank zij een flinke vloed wat opgetild werd. De reis naar Rotterdam verliep zonder incidenten. In het voormalige Nederland se, thans Duitse dorpje Safelen is dinsdagmiddag een verkeers ongeval gebeurd, waarbij twee broers uit Geleen, de 34-jarige G. J. Stoffers, gehuwd en vader van twee kinderen en de 32- jarige H. Stoffers, ook gehuwd en vader van drie kinderen, om het leven zijn gekomen. Zij wa ren met een andere man uit Ge leen onderweg naar een mijn in Huckelhove, waar zij werkzaam waren. Op een voorrangsweg werd hun auto aangereden door een uit een zijstraat komende autobus. De autobus vloog tegen een woning, terwijl de auto van de Geleense mijnwerkers achter een andere woning terechtkwam. Een van de broers was op slag dood. De andere overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Heinsberg. De derde inzitten de, eveneens een mijnwerker uit Geleen, werd ernstig gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Heinsberg overgebracht en *on later naar zijn woning in Geleen worden vervoerd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7