Constructief Middenstandsbeleid is nodig ARBEIDSBESPARING DOOR CODERINGSMACHINE STICHTING VAN ONTWIKKEIINGS- EN SANERINGSFONDS LANDBOUW .Tante Pos' gaat automatiseren BINNENLANDS NIEUWS VERDERE BEZUINIGINGEN BIJ DE LANDMACHT „Operatie Chirurg" grijpt diep in NOG GEEN SPOOR VAN TIMO EN ZIJN ONTVOERDERS De strijd tussen Frankrijk en Gabon „N00RDZEE-T.V." BEGINT MET DAGELIJKSE UITZENDINGEN DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 OMZET VAN EEN KWART MILJOEN IS NIET AAN DE HOGE KANT Omzet van honderdduizend per jaar was een zaak van allure Verkoudheidsbacillen Eerste Kamer KIELLEGGING VOOR BRITSE POLARIS- ONDERZEEBOOT DE WESTDUITSE MARINE Op 1 juli a.s. Donderdag 2? februari 1964 Voor een constructief midden standsbeleid zijn nodig: echte samenwerking tussen de onder nemingsorganisaties reorganisa tie (door vereniging) van een aantal hulpinstellingen, zoals al gemeen waarborgfonds, centraal orgaan voor de bouw van mid denstandsbedrijfspanden, voor lichtingsdienst van het hoofdbe drijfschap detailhandel en de middenstandsconsulenten. Ver der ontwikkeling van een gro tere slagvaardigheid (door reor ganisatie) van het economisch instituut voor de middenstand; vereenvoudigde opzet van de be- (Adv.) drijfslicharnen; steun van de overheid bij het toegankelijk ma ken van de kapitaalmarkt voor de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf. Aldus sprak dr. J. P. J. van der Wilde, secretaris van de raad voor het midden- en kleinbedrijf, in een lezing die hij in Tilburg heeft gehouden op een regionale bijeenkomst van leden van de diocesane middenstandsbond te 's-Hertogenbosch. Het aantal ondernemingen in het midden- en kleinbedrijf in ons land is in het tijdvak van 1950 tot 1960 met tienduizend verminderd. Als de ontwikkeling normaal zou verlopen, is te ver wachten dat in de periode 1960 tot 1970 een even groot aantal vestigingen zal verdwijnen, maar er zijn tekenen dat dit aantal sneller zal teruglopen. Vóór de tweede wereldoor log was een kruidenierszaak met een omzet van honderd duizend gulden per jaar een zaak van allure. Een derge lijke omzet geeft een netto winst van zes a zeven procent. Wanneer een middenstander nu zich wil vergelijken met een kruidenier die voor de oorlog een omzet had van een ton per jaar, zou die midden stander thans voor een kwart miljoen moeten omzetten. De heer Van der Wilde vestig de er de aandacht op dat een zelfbedieningszaak pas rendabel wordt bij een jaaromzet van drie ton. Voor een supermarkt is een minimumomzet van een acht ton noodzakelijk. De gemiddelde om zet van een supermarkt is 1,2 miljoen gulden per jaar. Een le- vensmiddelenbedrijf met een omzet van een kwart miljoen loopt dus beslist niet vooraan. Een constructief middenstands beleid is een optimistisch be leid dat de voorwaarden moet scheppen om de expansie van de ondernemingen te realiseren, maar dat ook sterk sociaal ge richt moet zijn voor diegenen voor wie de spanning economisch te groot wordt. Het moeilijkste punt bij het bevorderen van een constructief middenstandsbeleid is z.i. een zekere organisatorische onvol wassenheid van het midden- en kleinbedrijf. Een van de blijken daarvan is het gebrek aan ééns gezind optreden van de vier on dernemers vake entralen in het midden- en kleinbedrijf. (Adv.) zijn als de dood ..■.qg.'wH'üiaa-l Reschcrmt^w* f. 1.(0 Dit doosje betekent! protektie tegen infektie Mr. B. W. Biesheuvel, minister van Landbouw, is dinsdagmid dag in de senaat welkom ge heten en van vele kanten is men deze bewindsman met vertrou wen tegemoet getreden. „De ak ker, die hij moet bewerken, ligt er wat verwaarloosd hij, maar gelukkig kent hij zijn vak", zo werd gezegd. Deze verwelkoming geschied de bij de behandeling van het wetsontwerp tot toevoeging van een nieuwe uitgavenpost op de begroting van het ministerie van Landbouw tot een bedrag van 50 miljoen gulden, bestemd voor de stichting ontwikkelings- en saneringsfonds voor de land bouw. Dit fonds beoogt enerzijds het verlenen van voorschotten ter voorziening in de acute nood situatie en anderzijds in het be vorderen van de sanering van daarvoor in aanmerking komen de bedrijven, hetzij door stimu lering van een bedrijfsbeëindi ging, hetzij door verbetering van de bedrijfsstructuur. Aan de beraadslagingen werd deelgenomen door de afgevaar digden S. van der Ploeg (Arb.); ir. M. A. Geuze (C.H.U.), ir. H. J. Louwes (V.V.D.), dr. Th. L. M. Thurlings (K.V.P.) en H. Algra (A.R.P.). De afgevaardigden stelden zich zeer positief op tegenover het wetsontwerp. Minister Biesheuvel zegde toe dat hij de positie van de land arbeiders aan het fondsbestuur zou voorleggen. De bewindsman wees er op, dat er overigens voor deze groep sociale voorzieningen bestaan en dat niet de land arbeider maar vaak de kleinere ondernemer „in de kou" staat. Verder deelde minister Bies heuvel mee dat naar zijn oor deel op dit moment nog geen sprake is van een onevenwich tige prijsstijging van landbouw gronden. Bij een juiste beoor deling van deze prijzen dient rekening te worden gehouden met het „wit" zijn van de thans geldende prijzen en met de „zwarte" prijzen, zoals die onder de prijsbeheersing voorkwamen. Bij de handtering van de rege ling zal geen onderscheid wor den gemaakt tussen de eigenaar gebruiker en de pachter. Ge streefd wordt naar een zekere mate van waardevastheid bij de uitkeringen. Het beleid van het fonds valt onder de controle van de algemene rekenkamer. De Staten-Generaal zullen zich over dit beleid kunnen uitspreken. KONINKLIJKE VOORSTELLING" IN LONDEN Prins Philip van Engeland heeft maandagavond in het Odeon- theater in Londen een „konink lijke voorstelling" bijgewoond van de nieuwe film „Move over darling". Tijdens deze avond liet hij zich aan verschillende sterren voorstellen. Hier is hij in ge sprek met de Italiaanse filmster Sylva Koscina. Verder v.l.n.r. de Franse ster Michele Mercier en de Amerikaan George Peppard. In de Engelse plaats Barrow- in-Furness is woensdag in tegen woordigheid van vertegenwoor digers van de Britse en de Ame rikaanse marine de kiel gelegd van Groot-Brittannië's eerste Polaris-onderzeeboot, die „Reso lution" zal heten. De onderzee boot, die gebouwd wordt op de werf van Vickers-Armstrong, zal naar verwachting in 1968 opera tioneel zijn. De kosten voor de bouw en de uitrusting met zes tien Amerikaanse Polaris-raket- ten worden geraamd op ruim vijfhonderd miljoen gulden. Groot-Brittannië hoopt in 1969 over vier Polaris-onderzeeërs te beschikken. Wie deze of volgende week een brief uit Rotterdam krijgt met in het midden aan d° bovenkant van de adreszijde drie rijtjes zwar te verticale streepjes, moet niet onmiddellijk denken aan brievencensuur in Ne derland. Voor de verzame laar is zo'n envelonne de moeite waard. Het betekent namelijk dat deze brief door de nieuwste sbrteermachine van de oosterijen is gegaan en omdat bet hier nog al tijd een proefneming geldt, is bet dos een unicorn. Ons land beeft gebrek aan arbeidskrachten. Voor een arbeidsintensief bedrijf als de posterijen is dit een ern stige zaak, temeer daar de prognose wil, dat het post verkeer zich in de komen de 20 jaren zal verdubbe len, terwijl de bevolking en dus ook bet aantal ar beidskrachten, in die perio de slechts met 30 procent zal toenemen. Dit dwingt de posterijen over te gaan tot ver door gevoerde automatisering en mechanisatie aldus de hoofddirecteur der poste rijen, de heer L. Th. Hool- boom, op een bijeenkomst in Rotterdam. Nu zijn er en kele delen van het werk der posterijen die niet kunnen worden geautomatiseerd, zo als het ophalen van de post en het distribueren, maar alle tussenliggende fases kunnen, mede dank zij de ontwikkeling van de tech niek uit de handen der men sen worden weggenomen en door machines worden ver richt. Het sorteren bijv. kan voor een belangrijk deel worden verricht door ma chines zoals die zijn ontwik keld door het dr. Neher- laboratorium in Leidschen- dam en thans opgesteld staan op de 12e verdieping van het nieuwe postkantoor aan het Delftsehof in Rot terdam. Men heeft een machine geconstrueerd die de bedie ner de gelegenheid eeeft in een snel tempo 4000 brie ven per uur de post te schiften in stadspost, post bestemd voor 64 andere ge meenten, slecht geadresseer de post enz. De postbeamb te die deze machine bedient, kijkt slechts naar de plaats naam op het adres, slaat dan een toets aan en in het mid den aan de bovenkant van de brief wordt een codering opgedrukt in de vorm van drie rijtjes vertikale strepen die later door een electro- nisch oog wordt gecodeerd en de brief via een ingewik kelde machine doet vallen in een vakje waarin allo brieven voor die ene plaats samenkomen. Dc mechanisatie gaat na tuurlijk bepaalde eisen stel len aan de brieven. De stuk ken moeten ten minste 9 x 12 cm zijn cn mogen niet groter dan 14 x 23.5 cm zijn. Bovendien zal het publiek er aan moeten wennen dat aan de bovenkant van de adi'eszijde van de enveloppe een strook van 4 cm vrij moet blijven. Daarin moet geheel rechts de postzegel worden geplakt, maar de rest, van de strook moet blanco blijven opdat de co dering, de vertikale streep jes, duidelijk kan afsteken en het elektronisch oog niet in de war wordt gebracht door andere streepjes die door adressering zijn ont staan. Do mogelijkheden die de P.T.T. met het bouwen van deze apparatuur heeft aan geboord, kunnen groot blij ken te zijn. Of dit ook in vloed op de tarieven zal heb ben, kan nog niet worden bezien omdat men nog al tijd in het stadium van de proefnemingen is. De heer Hoolboom kon verklaren dat de in Neder land ontwikkelde machines belangrijke voordelen heb ben boven soortgelijke ma chines die in het buitenland zijn ontwikkeld. Eén van de voordelen is dat de codering die op de Nederlandse brie ven wqj'dt aangebracht, ge beurt met goedkope zwarte inkt, terwijl bij apparaten die in Duitsland worden ge bruikt, een kostbare fosfo- riserende inkt moet worden gebruikt. Het Nederlandse coderingsapparaat is in feite een dubbel apparaat, waar bij gebruik gemaakt wordt van een spiegeloptiek dat beurtelings een brief die rechts en die links wordt ingevoerd op het scherm projecteert. Wanneer men bedenkt dat deze machines 4000 brieven per uur kunnen coderen, terwijl bij handsortering de snelheden rond de 2000 brie ven per uur liggen, is het duidelijk dat de machines niet alleen arbeidsbesparend zijn maar bovendien het sorteerproces aanzienlijk versnellen. osxïao KLEUTER NA AANRIJDING OVERLEDEN De driejarige M. Hoop uit de Zwaluwenstraat in Almelo is dinsdagavond overleden aan de gevolgen van een aanrijding. 's Middags was de kleuter plot seling de weg opgelopen, toen een buurman zijn vrachtauto in de straat wilde parkeren. Daar bij werd het kind aangereden. Staatssecretaris Haex Iaat in het kader van de „Ope ratie Chirurg" bestuderen of er op nog meer dan de reeds eerder bekend gewor den punten bij de Land macht bezuinigd kan wor den. Het ligt in de bedoe ling de bewakingstaken van het regiment Van Heutsz drastisch te beperken. In studie is voorts de afvloei ing van overtollig beroeps- en vrijwillig dienend perso neel. Ook de mogelijkheid van het opheffen van de gehele territoriale luchtdoelartille rie wordt bezien. Door ver der maatregelen te treffen als een inkrimping van de staf van het hoofdkwartier van de Koninklijke Land macht (waarbij een deel van de taken voortaan door de staf van het eerste leger korps verricht zou worden; het opheffen van een aantal van de bestaande garni zoensgarages; een beper king van de zgn. „verloop reserve" bij de opkomst van dienstplichtigen; een tem- porisering van militaire bouwwerken en een beper king van de herhalingsoefe ningen wil men trachten een aangroeiende besparing te krijgen die over vier tot vijf jaar de honderd miljoen gul den benadert. Met een reducering van de bewakingstaken van het re giment Van Heutsz wordt in eerste instantie een bespa ring aan mankracht en daar door dus ook weer een fi nanciële besparing gekre gen. Het regiment Van Heutsz bewaakt in ons land enkele honderden projecten als opslagplaatsen e.d. Het is de bedoeling voor de be waking van die projecten honden en ganzen in te schakelen. Met ganzen heeft men door een proef al enkele ervaring. Honden werden tot dusver wel bij de lucht macht, maar bij de land macht nog niet veel ge bruikt. De afvloeiing van overtollig beroeps- en vrij willig dienend personeel is een lastige zaak waarbij ook het georganiseerd overleg wordt betrokken. Tot het „uitdunnen" van staven hoopt men te komen na een betere werkverdeling te heb ben toegepast. ONDERGRONDSE GARAGE IN PARIJS Binnenkort wordt in Parijs, on der de Esplanade des Invalides een enorme parkeergarage in ge bruik gesteld, welke aan 722 auto's ruimte biedt. De garage bestaat wit twee verdiepingen; de bovenste biedt plaats aan 322 wagens, de onderste aan 400. Het tarief zal twee nieuwe franken per halve dag bedragen, 's nachts is het parkeren kosteloos. De Westduitse politie heeft nog steeds geen spoor kunnen vinden van de 7-jarige Timo Rinnelt en zijn ontvoerders. Wel hebben zij bij de jacht op de misdadigers drie jongemannen gegrepen, die echter niets met de ontvoering te maken bleken te hebben. Maandag werden in Frankfort de 21-jarige Rudolf Bialek en de 18-jarige Erick Klein gearres teerd. Zij zouden 15.000 mark aan losgeld in ontvangst hebben genomen en een journalist de De Franse troepen zijn in Ga bon in actie gekomen op het ver zoek van de wettige regering om de openbare orde te herstel len en omdat het verdrag tus sen Frankrijk en Gabon de Franse troepen de verplichting oplegt tot interventie in derge lijke gevallen' zo heeft de Fran se minister van Voorlichting, Alain Geyrefitte, woensdag mee gedeeld. Menn kan niet toelaten, aldus de Franse minister, dat enkele met stenguns gewapende lieden zich zomaar van een pre sidentieel paleis meester maken. Juist met het oog op dergelijke eventualiteiten zijn de Afrikaan se staten een verdrag met Frank rijk aangegaan. Toen, nu al weer geruime tijd geleden, president Olympio van Togo werd vermoord bij een staatsgreep, hadden de Fransen niet ingegrepen, omdat er geen verdrag tussen beide landen was gesloten, zo zei Geyrefitte. Een dergelijke overeenkomst tussen Togo en Frankrijk .bestaat nu wèl> De Franse minister deelde na afloop van een kabinetsvergade ring nog mee, dat het aantal Franse militairen in Afrika van 40.000 man in 1963 is verminderd tot 25.000 man in 1964. Minister Geyrefitte verklaarde nog, dat Franse troepen al eer der op verzoek van Afrikaanse regeringen hadden ingegrepen. Dit was de afgelopen jaren ge beurd in Kameroen, Kongo Brazzaville, Tsjaad en Maureta- nië. Hij wees in dit verband op de Britse interventies in Oost- Afrika. DE BRITSE POLARIS' ONDERZEEBOTEN Engeland zal in de toekomst een vloot van vijf Polarls-duik- boten bezitten, waarover het zelf volledig zeggenschap heeft. Dit heeft de Britse minister van Defensie, Thorneycroft woens dag in het Lagerhuis gezegd. sleutel van een kelder gegeven hebben waar de kleine Timo op gesloten zou zijn. De jongen werd daar echter niet aangetroffen. Bialek en Klein worden nog steeds vastgehouden op beschul diging van chantage en bedrog. In München werd later de 18- jarige Erhard Reichel gegrepen, toen hij uit een telefooncel kwam waar hij de plaatselijke politie had opgebeld met de mededeling dat Timo in München was en dat hij 62.000 mark moest hebben als men de jongen terug wilde hebben. Bij zijn arrestatie bleek hij een gaspistool bij zich te heb ben. In een kluis op het station, die Reichel gehuurd had, vond men inbrekersgereedschap en gestolen goederen. Enkele priesters in Wiesbaden hebben zich bereid verklaard de 50.000 mark, die de stad Wies- baden beschikbaar heeft gesteld voor de veilige terugkeer van Timo, te overhandigen en het jongetje af te halen. Zij hebben beloofd geen woord los te laten als het zover mocht komen. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN De zeventienjarige schippers knecht Barteid Lip uit Holland- seveld is in Vlaardingen te wa ter geraakt en verdronken. Toen het binnenschip „Vita Nova" in de haven van een kunstmestfabriek tegen een meer paal stootte, viel de knecht van het schip. Hij werd direct nage sprongen door schipper G. de Vries, die er niet in slaagde de drenkeling te pakken. De rivier politie heeft het stoffelijk over schot van de schippersknecht geborgen. BRANDKAST UIT RAADHUIS GEROOFD Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een brandkast met 12.000 uit het raadhuis van dé Zuid-Limburg se gemeente Urmond gesleept. Eén van de inbrekers is aan de achterzijde van het gemeente huis via een tuimelraam naar binnen gedrongen en heeft toen de voordeur geopend om zijn kornuiten binnen te laten. Sa men rolden zij de ruim 600 kg zware brandkast via de voordeur op een bestelauto of een kleine vrachtauto. In de brandkast zat een bedrag van 12.000,de salarisgelden van de gemeente ambtenaren, die eind deze week zouden worden uitfjetaald. Van de dieven ontbreekt ieder spoor. Omwonenden hebben slechts een doffe klap gehoord, waarschijnlijk veroorzaakt door dat de vrachtwagen tegen een lantaarnpaal reed. AUTO STORT IN TIEN METER DIEPE BOUWPUT De 45-jarige chauffeur J. F. Brand uit Schiedam kreeg gis teren de schrik van zijn leven, toen hij met zijn auto een bestelwagen vol bloemen en planten op de tramrails van de Lage Erfbrug in Rotterdam slipte, door een hek schoof en in de tien meter diepe bouwput van de keersluis aan de Haven straat stortte. De auto sloeg -in de diepte met de motor tegen de stalen damwand, maakte een flink aantal salto's, maar kwam toch op de vier wielen terecht. De chauffeur hield van het avontuur, behalve de schrik, slechts 'n microscopisch schram metje aan het voorhoofd over. De auto moest later, totaal ver nield, uit de punt worden geta keld. De bloemen en planten waren onverkoopbaar. Op Westduitse marinewerven zullen drie nieuwe onderzeebo ten voor de marine op stapel worden gezet, die 410 ton meten, zo heeft de inspecteur van de marine vice-admiraal Zenker meegedeeld. Hij maakte bekend dat de Westeuropese Unie in principe toestemming heeft verleend voor de bouw van zes onderzeeboot jagers van 1000 ton. In de Verenigde Staten zullen nog drie torpedobootjagers wor den gebouwd. x „Noordzee-T.V.", onder welke naam de televisiezender in de Noordzee zal gaan werken, zal uitzenden in een van de hogere kanalen van band 3, aldus een officiële mededeling van de R.E.M. (Reclame-Exploitatiemaatschappij). De R. E. M. deelt voorts mee: Noordzee-T.V." zal dagelijks uitzenden 's avonds van 6.30 tot 8 uur. Daarnaast zal de zender op maandagavond van 10.30 tot 11 uur. dinsdag-, woensdag-, donderdag- en zondagavond van 10 tot 11 uur en op vrijdag- en zaterdagavond van 10 tot 11.30 uur in de lucht zijn. Tevens zal op zondag van 12 tot 1 uur 's mid dags worden uitgezonden. Tijdens de uitzending van 's avonds 6.30 tot 8 uur zullen films, zomede een Nederlands programma getoond worden. Op de vrijdag en zaterdag worden speelfilms gebracht. Het uitzenden in een der hogere kanalen van band drie betekent, dat bestaande televisie-apparaten niet behoeven te worden gewiizigd. Alleen de antenne moet kleine veranderingen ondergaan, waarvan de kosten voor het materiaal hooguit ƒ12 zullen bedragen. Het komt erop neer dat een tweetal staafjes in V-vorm, op de juiste wijze gericht, aan de antenne bevestigd moe ten worden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3