uit het SPORTNIEUWS CASTRO WIL MET SHELL OVER SGHACEYERSGEDING SPREKEN Amerikaans vliegtuig met 58 inzittenden verongelukt Verfcogiug omzetbelasting sigaretten invoerrecht benzine en Schaatsenrijden Kunstrijden Schaken BINNENLANDS NIEUWS Woensdag 26 februari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Albums Boekhandel VAN DE SANDE RUDI LIEBRECHTS WON DE 3000 METER IN STOCKHOLM BRIDGE EEN SCHAAK WONDERKIND WERELDTITEL- - GEVECHT OP BUITENLANDSE RADIO EN TELEVISIE ZWARTE BEERTJES VAN DE S A N D E Losgeld uitbetaald maar Rimo is nog niet gevonden 50.000 mark uitgeloofd MIJNONGELUK IN DE SOWJET-UNIE PERFECTIONISME IN 'SPEELGÓEDLAND Een fraai voorbeeld van geper fectioneerd speelgoed is deze model Mercedes, die niet meer aangeraakt behoeft te worden om in., actie te komen. Men houdt sléchts de ..magische staf" boven het dak van het wagentje en het begint" t'ê rijden. Het autootje trok zelfs in vakkringen veel be langstelling. Hier een beeld tij dens de grote speelgoedbeurs in Neurenberg, waar het voor het eerst in het openbaar kwam. Adv. van die lekkere, gezonde, fut-gevende, honger-stillende kaas Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines heelt dinsdag middag meegedeeld dat in het Pontcartrain-meer nabij New Or leans wrakstukken zijn waarge nomen van de DC-8 die sinds dinsdagmorgen met 51 passa giers en zeven bemanningsleden aan boord werd vermist. Men heeft bij de wrakstukken geen levenstekenen gezien. Het meer is bijna vijftig kilometer breed. Het straalvliegtuig was om 10.00 uur Ned. tijd van het vlieg veld van New Orleans opgeste gen. Men geloott dat het zes mi nuten later is neergestort. Het toestel was van Mexicostad op weg naar New York. De Amerikaanse kustwacht maakte later bekend dat alle 58 inzittenden zijn omgekomen. Een helicopterpiloot meldde dat de wrakstukken over een groot gebied in ondiep water zi.in waargenomen, waaruit op gemaakt w.ordt dat het straal vliegtuig ofwel in de lucht of bij het neerkomen is ontploft. Het grootste wrakstuk ligt ne gen kilometer van de oever van het meer, dat grotendeels wordt omringd door moerassen. Onder de 51 passagiers bevonden zich veertien werknemers van de „Eastern Airlines". De kustwacht heeft verscheidene lijken, bagage en kleding geborgen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten en de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine, zeg gen de minister van Financiën, dr H. J. Witteveen, en zijn staatssecretaris, dr W. H. van den Berge, dat zij deze ver hogingen niet later dan 1 april 1964 in werking willen doen treden. De voorgestelde tariefsverhogingen hebben een conjunc turele strekking. Zij zullen een deflatoir effect teweeg bren gen doordat enerzijds de particuliere sector in zijn beste dingen wordt beperkt, terwijl anderzijds de overheid met de door deze maatregelen verkregen gelden geen additionele bestedingen doet. Ten aanzien van de vraag wat er moet gebeuren na afloop van het jaar, waarvoor de maatregelen worden voorgesteld, kunnen de bewindslieden nog geen concrete gedachten uit spreken. Het totale effect vair de voorgenomen fiscale maat regelen bedraagt ongeveer 120 miljoen. De lasten voor de consument zullen echter hoger zijn omdat aan de verhoging van de omzetbelasting op siga retten een prijsverhoging is gekoppeld. De verhogingen zijn bedoeld 0111 ih de toekomst te vervallen, dan wel te worden ingepast in een structureel plan. De schadelijkheid: Van sigaretten voor de gezondheid is niet gebezigd als argument om de voorgestelde belasting verhogingen te rechtvaardigen. Evenmin houdt de voorge stelde verzwaring v&n de kosten van het rijden op benzine verband met ehig bij de regering bestaand algemeen plan voor de yerkeersöhtwikkeling. >3-S><S><3><SX=X5X3X»<S><S><=><3><S>«X®><ëxSXSXS^g><5xSx5>«>«><S><sXS>^ De Cubaanse eerste minister Fidel Castro heeft zondagavond te Havanna in een gesprek met een vertegenwoordiger van „Beuter" verklaard dat de Cubaanse regering „spontaaii heeft aangeboden" met de Shell Oil Company besprekingen te beginnen over het be- lalcn >an schadevergoeding voor liet beslag leggen op dc bezittin gen dezer maatschappij 111 Cuba. „Het zal mogelijk zijn tot een oplossing te komen, indien de „Shell" besprekingen met ons wil voeren. Wij wille'n onderhan delen over het betalen van scha devergoeding, verdeeld over1een aantal jaren", aldus Castro. Hij verklaarde dat de Cubaan se regering het vorenstaande ter kennis van de Britse ambas sade in Havanna had gebracht, nadat een overeenkomst was ge sloten met de Britse Lèyland- maatschappij voor de levering van autobussen aan Cuba tot een bedrag van tien miljoen dollar. De Cubaanse premier zei ook: „Ik heb het aanbod aan de Shell voor het openen van .besprekin gen over schadevergoeding, wel gemeend gedaan om «te interna tionale credietpositie van Cuba te verbeteren". Castro zei dat er op zijn voor stel nog geen reactie uit Londen was gekomen. De Cubaanse regering heeft op 1 juli 1960 beslag gelegd op de raffinaderij van de Shell, evenais op de raffinaderij van de Amerikaanse Esso-oliemaat- schappij, nadat deze maatschap pijen hadden geweigerd door Cuba gekochte Russische olie te laten raffineren. Cuba had deze olie in ruil voor suikerleverin gen verkregen. Later werd op nog andere in stallaties van Amerikaanse olie maatschappijen beslag gelegd. Xëxs*§xsxsxsxëxëxëxsx§xsxsx§xs>< ■sxsxsxs^s<&<sxs>^xs>&ss&<sxsxs Rudi Liebrechts, Cees Verkerk en Ard Schenk hebben deelge nomen aan een internationale schaatswedstrijd in Stockholm. Evenals bij het wereldkampioen schap kwam Rudi Liebrechts het beste voor de dag. Hij won de 3000 meter in 4 min. 35,5 secon den en was op de 500 meter de beste Nederlander met 43,4 sec. De uitslagen waren: 3000 meter: 1. Rudi Liebrechts 4.35.5; 2. Ivar Nilsson (Zweden) 4.41.6; 3. Cees Verkerk 4.46.5; 4. Oerjan Sandler 4.46.6; 5. Günther Traub (W.-Dld) 4.47.3; 6. Ard Schenk 4.49.3. 500 meter: 1. Alv. Gjestvang (Noor) 42.3; 2. Goeran Claesson (Zweden) 43.2; 3/4. Gunnar Stroem (Zw.) en Bjoern Lekman (Zw.) 43.3; 5. Rudi Liebrechts 43.4; 6. Erik Tronet (Zweden) 43.5; 7. Ard Schenk 43.8. OM DE WERELDTITELS Na de eerste twee, van de vier, verplichte dansen, namelijk de foxtrot en de Wiener wals, heb ben de titelverdedigers Eva en Pavel Roman (Tsj.-Slowakije) met 72,2 punten de leiding geno men vóór de Britten Janet Saw- bridge en David Hickinbottom met 70,2 punten en de Canade zen Paulette Doan en Kenneth Ormsby met 68,6 pnt. Jopie en Nico Wolff (Neder land) staan als 16e met 59,7 pnt. Het Russische paar Oleg Pro- topopov en Ludmilla Belousova heeft na het verplichte rijden een kleine voorsprong op het Duitse paar Marika KiliusHans Jur- gen Banmler. De Russische Olympische kam pioenen kregen zowel, voor in houd als uitvoering v.an het me rendeel der juryleden betere cij fers dan hun Duitse rivalen, die overigens in vergelijking met de Spelen van Innsbruck gedurfder en zekerder voor de dag kwa men. Oleg Protopopov—Ludmilla Belousova kregen plaatscijfer 12 en 104,3 punten en Marika Kilius Hans Jurgen Baumler plaats- cijfer 15 en 103,9 punten. Vandaag zullen beide paren voor de Kür aantreden. OPEN-PARENWEDSTRIJD TE TERNEUZEN In hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen werd een open-paren wedstrijd gespeeld, die tot uitslag had; Groep A (10 paren) N./Z.-lijn: 1. h.h. D. van Ooijen A. IJsebaert 62,5 pnt; 2. h.h. Theunissende Vos 50,5 pnt; 3. h.h. Van KerkvoortWiliem- stein 49,5 pnt. O./W.-lijn: 1. h.h. De Bert Bakker 48,5 pnt; 3. d.d. Van Raalten—Bruggeman 46 pnt. Groep B (10 pafen) N./Z.-lijn: 1. hr en mw Voor hans 62 pnt; 2. d.d. v. d. Dries Maat 56,5 pnt; 3. hr en mw Re- mery 51,5 pnt. O./W.-lijn: 1. d-.d. De Zeeuw Geelen 61,5 pnt; 2. h.h. Verhagen Bockstael 54,5 pnt; .3. h.h. Ric- mensDe Coocker 52 pnt. Groep C (12 paren): N./Z.-lijn; 1. h.h. Meulenberg R. IJsebaert 81,5 pnt; 2. h.h. AiCattoir 70,5 pnt; 3. h.h. FrankenMeulenberg 5S,5 pnt. De als nummer één geplaat sten komen op 4 april a.s. te Oostburg uit in de finale voor Zeeland. Zoeriko Sopia uit het stadje Gali in de Sowjet-republiek Georgië is nog maar vier jaar, maar in het schaakspel staat hij zijn mannetje al en een over winning op volwassenen is voor hem een gewone zaak geworden. Zoeriko is de jongste van vijf zoons van een boer. Hij keek de schaakkunst af van zijn broers. Op een dag, toen een van hen een paard een verkeerde sprong liet maken en de tegenstander dit niet bemerkte en door wilde spelen wees de kleine Zoeriko op de fout. De broers keken el kaar verbaasd aan en besloten na te gaan hoeveel hun broertje van schaken wist. Zij vroegen hem de stukken in de aanvangs- stelling te plaatsen, wat Zoeriko zonder mankeren deed. Ze leg den hem een paar elementaire schaakprobleempjes voor die hij, na even nadenken, alle oploste. Toen zijn broers een volledige wedstrijd met hem hadden ge speeld, waren ze er van over tuigd, dat hij kon schaken. Zoe riko werd de grootste tegenstan der van zijn grote broers en de schaakkampioen van de familie, de 25-jarige Noegzari, begon hem de theorie nader te leren. Toen een journalist uit Tbilisi (Tiflis), die zelf een aardig par tijtje schaak kan spelen, naar Gali kwam, tegen Zoeriko speel de en verloor, kreeg het ventje algemene bekendheid. Ofschoon de Nederlandse om roepverenigingen geen aandacht zullen wijden aan de wedstrijd om de wereldtitel zwaargewicht boksen, die hedennacht om vier uur Westeuropese tijd in Miami is gestreden tussen Sonny Lis- ton en Cassius Clay, zullen vele tienduizenden Nederlanders, voornamelijk in hel oosten van het land, deze wedstrijd op hun scherm kunnen zien. Een volledig filmverslag van de wedstrijd zal uit Amerika naar West-Duitsland worden overgevlogen, om hedenavond na kwart voor elf te worden uil- gezonden. Deze uitzending kan in grote delen van oostelijk Neder land redelijk ontvangen worden, terwijl ook een kleine 1800 abon nees van het centraal antenne systeem van de P. T. T. in de Haagse wijk Bezuidenhout dit programma kunnen ontvangen. Voor zover bekend zal de Bel gische televisie geen uitzending van het titelgevecht verzorgen. (Dit laatste schijnt volgens de Belgische per op een misver stand te berusten.) Boekhandel 9) Overdreven bewonderend mét zijn ogen rollend verzuchtte Bob: „Wat zal dat later een goeie echtgenote zijn! Bofferci van een kerel, die Quenton. Nu al wil ze je geld besparen!" De klok, die achter Sally hing, sloeg zeven; in de gang hoorde ze al het lachje van Ann Rainy, die haar kwam aflossen. „Zeg Bob Quenton, was jij eigenlijk niet op weg naar de toneel- schooi, toen je op de universiteit terecht kwam? Je voert altijd hele komedies op." Bob wendde zijn prettig maar in generlei opzicht klassiek pro fiel naar haar toe. „Nu, je zult moeten toegeven dat ik knap ge noeg ben om een alom bemind tv-idiool of een populair filmac teur te wórden. En ik speel al leen maar toneel omdat jullie meisjes dat zo heerlijk vinden!" Ann lachte weer. „Prachtig, veel te mooi! Kom, jongens, schiet op. De wafels zijn vanoch tend beslist lekker en bijna niet taai; als je nu maar voldoende boter en stroop kunt bemachti gen om ze een smaakje te ge ven". Sally knikte. „Ja, ze. ruiken goed. Dokter, ais je nog steeds van plan bent met mij samen te ontbijten, zul je moeten voort maken. Zk rammel!" Toen ze aan tafel zaten, elk met zijn blad voor zich, werd. Bob ernstig. „Wat is er met de ambu lance? Heb je het druk gehad? Je ziet er zo moe uit." Langzaam schudde Sally het hoofd. „N-neen.niet drukker dan anders. Alleen één ding Net, toen ze hem over de be stuursvergadering en de moge lijke gevolgen daarvan wilde vertellen schoven Janet en Tom Brian bij hen aan tafel. Zoals Sally verwacht had, nam Janet ook Bob dadelijk in vertrouwen: „Bob, heb jij soms iets gehoord over die extra bestuursvergade ring van gisteren?" Vóór hij antwoordde groette hij een collega aan een ander tafeltje. „Ja, ik wist dat er een vergadering was geweest. Maar ik dacht dat deze of gene rijk aard ons misschien een miljoen dollar had nagelaten. Enfin waar ging het dan wel over gij, brengster van de blijde maren?," POLITIE-AGENT OMGEKOMEN Tengevolge van een verkeers ongeval is de 42-jarige politie agent K. J. Timmers uit Arnhem dinsdagmorgen om het leven ge komen. Op het onder Arnhem ressor terende deel van rijksweg 12 verleende agent Timmers hulp aan de chauffeur van een trek ker met oplegger, die moeilijk' lieden had met de lading. Op dat moment naderde een vracht wagen. De bestuurder bemerkte te laat de agent, die zijn sur veillance wagen langs de kant van de weg had geparkeerd. Met ernstig hersenletsel moest de agent worden overgebracht naar een Arnhems ziekenhuis. Daar is hij kort 11a aankomst overleden. Agent Timmers was gehuwd en vader van een kind. De bijrijder van de vrachtwa gen liep bij de botsing een her senschudding op. Ook hij moest naar een. ziekenhuis worden overgebracht. ZEVEN AUTOMOBILISTEN DOOR VANGRAIL GERED Ruimt honderd auto's waren maandagochtend tussen 8 en 10 uur betrokken bij een vijftien tal kettingbotsingen op rijksweg 12 (ArnhemUtrecht) ter hoog te van Utrecht. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Wel heb ben volgens de Utrechtse poli tie zes personen hun leven te danken aan de aanwezigheid van een vangrail die de auto's tegen hield en waardoor grotere ram pen op de rijbaan van het tegen gestelde verkeer werden voor komen. De materiële schade is groot.: De politie schrijft de kettingbot singen toe aan het slechte zicht en de gladheid van het wegdek. AUTOBOTSING IN DICHTE MIST Op de Frieseweg in de Noord oostpolder is maandagmorgen in dichte mist een bestelauto tegen de aanhangwagen van 'n vracht auto gebotst. De bestuurder van de bestelauto, de 41-jarige G. R. van Asperen uit Emmeloord, kwam daarbij om het leven. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. De bestel auto werd totaal vernield. De vrachtauto, waarvan de inzitten den ongedeerd bleven, liep geen noemenswaardige schade op. INBRAKEN IN ROTTERDAM Tijdens de afwezigheid van de bewoners is uit een pand aan de Vierhavenstraat in Rotterdam voor een bedrag van 4000 aan geld en spaarzegels gestolen. Door het forceren van een. deur verschafte men zich toegang tot het huis. Een geldkistje, dat in een dressoir stond, werd openge broken en de inhoud, 570 ver dween in de zakken van de da- der(s). Uit een diplomatentas verdween een tweede geldkistje, met daarin 3000 aan bankbil jetten en 500 aan spaarzegels. Eveneens dit weekeinde werd uit een woning aan de Een- drachtsstraat een bedrag van 126,50 gestolen. Men drong het huis binnen door een ruit in te drukken. De Rotterdamse politie heeft tot heden in geen van heide za ken licht kunnen brengen, 60-JARIGE WEDUWE OPGELICHT In Rotterdam is een 60-jarige weduwe voor 300 opgelicht, het grootste deel van haar maan delijks pensioenuitkering, die zij kort tevoren op een postkantoor had geïnd. Zaterdag bezocht een onbeken de man de weduwe, die haar vertelde dat enige,bankbiljetten van 100, deel uitmakende van het door haar op het postkan toor ontvangen pensioen, vals „Er wordt gefluisterd, dat het gemeentebestuur onze subsidie tot op de helft wil verminderen." „Wat zeg je!" Bob zocht tever geefs naar woorden. „Wat zeg je? Verminderen? Zijn ze nu helemaal gek geworden? Dan kunnen ze de tent net zo goed sluiten, we kunnen geen dub beltje meer missen. Neen, dit is te dol om waar te zijn!" De andere drie knikten, maar Sally was de eerste, die wat zei: „We móéten al met zo'n schijntje rondkomen." „Ja, dat schijnt de bedoeling dan ook te zijn om te sluiten. Niet direct, men wil Wachten tot de andere ziekenhuizen dermate zijn uitgebreid dat die onze.niet- betalende patiënten kunnen over nemen." Janet had in de loop van de nacht klaarblijkelijk na dere informaties ingewonnen. „Zoals ik het heb begrepen zal het ziekenhuis over drie jaar sluiten." Bob slaakt een zucht van ver lichting. „Gelukkig ik dacht eerst, dat ik niet eens tijd zou hebben om dit jaar af te maken. Dat zou een ramp geweest zijn." Sally hield zichzelf voor, dat hij het zo zelfzuchtig vast niet bedoelde. Hardop zei ze: „Het breekt dokter ÏIcLeod het hart." „Er zullen wel meer dokters harten worden gebroken," meen de Tom sarcastisch. „Denk eens aan die keurige ziekenhuisjes, die straks allemaal patiënten uit de Krottenwijk krijgen!" Hij lachte grimmig- Janet gaf het gesprek een an dere wending. „Heb jij die jon gen gezien, je weet wel, die waren. De vrouw toonde op ver zoek van de man het ontvangen geld. Na enige „studie" wees hij drie bankbiljetten van 100 aan, die volgens hem vals waren. De man schreef een „ontvangsbe- wijs" en nam de drie bankbilje- ten mee, de vrouw achterlatend met de toezegging dat zij aan het postkantoor, op vertoon van het ontvangbewijs, echte bankbil- ten zou kunnen krijgen. Toen de weduwe hedenmorgen het post kantoor bezocht, kwam de op lichting uit. Uit een verhoor dat de politie de vrouw afnam, bleek dat de onbekende man zich had gelegitimeerd met een groene kaart, waarop een grote letter „B" stond afgedrukt. De politie van Wiesbaden heeft bekendgemaakt, dat maandag avond door bemiddeling van een avondblad in Frankfort 15.000 mark losgeld is betaald aan' per sonen die zich hebben uitgegeven voor de ontvoerders van, Rimo Rinnelt. Vertegenwoordigers van de krant kregen na de uitbetaling de sleutel van een sousterrain in de Berlinerstrasse in Wiesba den. Toen de politie korte tijd later poolshoogte ging nemen, werd de ontvoerde Rimo even wel niet aangetroffen. Het Westduitse ministerie van Justitie heeft een bedrag van 50.000 mark uitgeloofd door de gene die de elf dagen geleden ontvoerde 7-jarige Timo Rin nelt opspoort. Voor gegevens die tot aan houding van de ontvoerders lei den was reeds 10.000 mark uit geloofd, de stad Wiesbaden heeft 2.000 mark beloning in het voor uitzicht gesteld. De politie in Wiesbaden heeft gisteren drie arrestaties verricht in verband met de ontvoering van de zevenjarige Timo. Tegen twee van hen zijn ern stige verdenkingen gerezen. De derde werd na grondige onder vraging op vrije voeten gesteld. Volgens de politie had hij niets met de ontvoering uitstaande. De 21-jarige Rudolf Bialek en de 18-jarige Erich Klein, tegen wie volgens het hoofd van de politie „met zekerheid" een ar restatiebevel is uitgevaardigd, lieten zich maandagavond in het centraal station van Frankfort door een verslaggever van de Abendpost" vijftienduizend mark uitbetalen in ruil voor de sleutel van een huis waar de ont voerde jongen zich zou bevinden. Bij de ontmoeting was volgens de verslaggever een derde man aanwezig. De woning was echter leeg, maar Klein en Bailek wer den nauwelijks zes uur later gearresteerd. De politie meent ook de naam van de derde mede plichtige te weten. In totaal is 67.000 mark uitgeloofd voor de gene die het kind weet terug te brengen. Later deelde de politie mede, dat ook Bialek en Klein kenne lijk niets met de ontvoering zelf te maken hebben gehad. In een mijn in Workoeta in het noorden van de Sowjet-Unie is een aantal personen omgekomen door een gasontploffing. Hoewel geen nadere bijzonderheden over het ongeluk worden gegeven, leidt men uit een boodschap van medeleven van de regering en het centrale comité der commu nistische partij af, dat een groot aantal mijnwerkers om het leven is gekomen. neergeschoten is? Ik brand van nieuwsgierigheid." „Ja, natuurlijk heb ik die ge zien; ik heb dokter Adamson zelfs nog moeten assisteren in de OK." Ze wilde er aan toevoegen hoe die merkwaardige dokter haai en Beth zowaar een compliment had gegeven, en hoe vreemd Adamson zich had gedragen Het zou een prachtig verhaal vormen. Maar de voorzichtigheid gebood haar, liever haar mond te houden. Janet, die niet had gemerkt, hoe Sally abrupt zweeg, lachte. „Dat zal geen pretje geweest zijn. Hij een gezicht als een don derwolk en links en rechts zijn bevelen blaffend misschien is hij 's nachts nog wel onheb- belijker dan overdag, ja?" Vra gend keek ze Sally aan. Sally lachte met de anderen mee, maar ontweek een direkt antwoord. „Nou, het was al bijna dag, hoor. En je zult moeten toegeven, dat dokter Adamson onder de artsen van het Memo rial zijn meerdere niet heeft." „Neen maar!", liet Bob zich diep verontwaardigd horen. „O, vrouw, waar is uw trouw? Ont houd goed, dat ik straks de beste ben!" Hij lachte,maar Saily merkte best dat hij toch een beetje ja loers was. „Lieve schat, ik heb niet gezegd, dat hi.i de beste isalleen net zo goed als alle anderen. En tenslotte is hij wat verder dan jij." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7