INKRIMPING COMMANDOTROEPEN TOT EEN DERDE VAN ZIJN STERKTE GEMEENTERAAD VAN BRESKENS Uitvoerige discussies over N.V. Zeebad Landbouworganisaties niet tevreden met aardappelmaatregelen DEBROTHER GEORGE' IFER VLOT CATSHUIS RESIDENTIE VOOR MINISTER-PRESIDENT MURIJNEN Steeds gruwelijker bijzonderheden in het euthanasieproces véél Hees... héél goed! Pagina 3 griep? WITTE KRUIS /O) MAAKT U VLOT WEER FIT! fy:' SLEEPREIS VERLOOPT GOED RUSSISCHE RAKETTEN TREFFEN HUN DOEL MET HAARSCHERPE NAUWKEURIGHEID DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! Vooronderzoek tegen Mulka geopend Amsterdam herdenkt februari staking 1941 DE VRIJE ZEEUW De voltallige raad der gemeen te Breskens kwam maandag avond in apenbare vergadering bijeen. Aan het bijzonder onderwijs zal een overschrijdingsbedrag per leerling groot 9,47 uitbetaald worden als voorschot. Het voorstel om voor de scho len een nieuw filmtoestel, waar van de kosten ƒ2.750 bedragen, aan te schaffen ontlokte de vraag of, nu er schooltelevisie is, de scholen niet beter een televisie toestel kunnen bezitten. De hoofden van de scholen, met wie de aanschaf is bespro ken, en waarbij ook de televisie ter sprake kwam, meenden ech ter, dat men beter zelf het film materiaal voor de jeugd kan uit zoeken, daar de televisie-uitzen dingen nog in een beginstadium verkeren. Voor de dienst gemeentewerken werd een waterpastoestel aange schaft, waarvan de kosten 1000 bedragen. AANDELEN ZEEBAD Aan de orde kwam het ver zoek van N. V. Zeebad Breskens, die in verband met de toenemen de investeringen het verzoek deed, nog enkele aandelen te ne men. B. en W. stelden de raad voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar de gemeente al 15.000 aandelen van deze N.V. bezit. De raadsleden waren het met deze gang van zaken niet eens. Het was mevr. M. Niermans-Gos- seije die het vuurwerk opende. Haar bezwaren richtten zich vooral tegen de wijze, waarop B. en W. dit verzoek afwezen. Zij achtte deze N. V. die is opgericht om het badleven te bevorderen, van groot belang. Stellen B. en W. geen prijs meer op recreatie, en hebben zij daarin geen ver trouwen meer? zo formuleerde zij haar vragen. De gemeenschap heeft belang bij uitbreiding van de badaccommodatie. Er moet nog veel geïnvesteerd worden aan de kust. Zij vroeg B. en W. met klem hun standpunt te her zien. De heer J. W. Carelse, tevens voorzitter van N.V.-Zeebad Bres kens, vroeg wat B. en W. bewo gen heeft dit verzoek af te wij zen. '*Bl O! Hij vond, vooral een gebaar van groot belang, omdat de N.V. door de afwijzende houding haar aandelen niet kwijt kan raken. Uitgebreid zette de heer Ca- rels uiteen, dat de basis waarop de N. V. rust te smal is. Om meer geld te kunnen lenen voor het oprichten van gebouwen op het kampeerterrein is een bre dere financiële basis nodig. Aan vankelijk liep het goed met de aandelen. De middenstand begon te begrijpen, dat men aan deze N. V. iets verplicht was, doch helaas, zo vervolgde de heer Ca- rels, na het bekend worden van het standpunt van B. en W. zijn er geen aandelen meer verkocht. De heer Cambier hield ook een pleidooi voor het kopen van een aandeel, desnoods voor een klein bedrag. Ook de heer Luteijn was deze mening toegedaan. De heer Carels maakte tot grote hilari teit van de vergadering bekend, dat een der raadsleden hem in tussen een briefje had toege schoven, waarin deze toezegde twee aandelen te zullen nemen. Wethouder Van der Hooft gaf toe dat B. en W. gezien de re acties uit de raad, mis gescho ten hebben met dit voorstel. Hij lichtte het standpunt van B. en W. nader toe, n.l. dat het college van oordeel was, dat de N. V. misschien op andere wijze geholpen zou kunnen worden, Moeten we nog verder gaan, zo vroeg de wethouder zich af, dan die 15.000 aandelen die de gemeente al heeft? Bovendien heeft het gemeen tebestuur al grote bedragen ge ïnvesteerd in de aanleg van toe gangswegen, rioleringswerken etc. We staan nog steeds voor 100 procent achter deze N.V., merkte de heer Van der Hooft op, die zich afvroeg of de N. V. met een gebaar wel geholpen is. Wethouder Zegers zei, dat het gemeentebestuur niet op de beurs zit. Dit drukwerk van de N. V., waarin weg! uitgenodigd meer aandelen te nemen, hebben we als drukwerk behandeld. Wat moet er gebeuren aan de kust, en wat gaat dit alles kosten? In tweede instantie bleek, dat de raadsleden het standpunt van B. en W. niet konden waarderen burgemeester J. A. Eekhout schetste de historische ontwikke ling van de N.V. De heer Carels ging uitgebreid in op verschillen de vragen en stelde dat de mid denstand van Breskens ernstig in gebreke is gebleven, bij het ne men van aandelen. Hiermede waren alle raadsle den het eens. De heer Vergouwe deed een voorstel, dat de ge meente een gebaar maakt, en nog voor 500 aandelen er bij neemt. Hij zou dit zeer op prijs stel len, daar er uit moet blijken, dat de gemeente de oproep van N.V. Zeebad wil honoreren. Het voorstel werd gesteund uit de raad. Bij de stemming werd het voorstel van B. en W. ver worpen het negen stemmen te gen en slechts de stemmen van de beide wethouders voor. Het voorstel van de heer Vergouwe om 500 aandelen te nemen werd aanvaard, met de stemmen van de beide wethouders tegen. PERSCONFERENTIE TEGEN HET ROKEN In Stockholm wordt momen teel een conferentie van drie dagen tegen het roken gehou den, waaraan ongeveer 30 voor aanstaande deskundigen, onder wie de twee Nobelprijswinnaars prof. Hugo Theorell en prof. Daniël Bovet, deelnemen. De Zweedse dokter Bertil van Ahn zei maandag dat zware rokers, die overgevoelig zijn geworden voor nicotine, nog verscheidene maanden nadat zij met roken zijn opgehouden, de gevolgen ervan ondervinden. Volgens de Zweedse professor Carl Schmi- terloew bereikt de nicotine de hersenen ongeveer één minuut na het inhaleren, maar verlaat de hersenen weer zeer snel. Dinsdapr werd gezegd dat ro kers die kramp in de borst voe len, niet noodzakelijk hartziekte hoeven te hebben, maar mogelijk overgevoelig zijn voor nicotine. De drie centrale landbouwor ganisaties achten de maatregelen, die het Produktschap voor aard appelen heeft genomen ter ver betering van de situatie op de aardappelmarkt: (uit de markt nemen van 25.000 ton aardappe len a achtr cent per kilogram, stel len van kwaliteitseisen bij in voer) niet voldoende. Vorige week heeft het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité al doen weten dat het de hoeveel heid van 25.000 ton te gering en de prijs van acht cent te laag om de ernstige marktstoring enigermate te verhelpen. Thans heeft de Katholieke Boeren- en Tuindersbond een bericht uit gegeven, waaruit blijkt dat hij over de maatregelen van het Produktschap dezelfde gedachten Het bij het eiland Wight ge strande Liberiaanse vrachtschip „Brother George" is maandag avond om negen uur vlot ge trokken door de sleepboot „De Schelde". De „Brother George" is zondagochtend bij zwaar weer gestrand op de zuidwestelijke punt van het eiland. De sleep boot „Witte Zee" is bij een po ging de 7.200 brt metende Libe riaan te bergen, vergaan. Een onderzoek heeft uitge wezen dat de Liberiaan ten ge volge van de stranding veel scha de heeft opgelopen aan de ma chines en aan het roer. In een telefoongesprek met Rotterdam heeft de gezagvoerder van „De Schelde", kapitein J.- van der Ende, laten weten dat zijn be manning er in was geslaagd de (Adv.) verbinding met de „Brother George" tot stand te brengen. Dat gebeurde onder slechte weersomstandigheden. Reeds bij de eerste poging, om omstreeks kwart over negen, ge lukte hét „De Schelde" de Libe riaan los te krijgen, zonder dat de Franse sleper „Abeille 10", die voor dit geval onder hulpcontract van L. Smit staat, er aan te pas hoefde te komen. De kapitein van „De Schelde" meldde dinsdagmorgen rond elf uur dat het slepen van de „Brother George" vlot verloopt. De bodemschade van het schip, dat op de rotsen van het eiland Wight is gestoten, valt per saldo mee. Alleen roer en schroef zijn zwaar beschadigd. OP WEG NAAR ROTTERDAM Met een snelheid van zes en een halve mijl per uur bij goed weer stoomt „De Schelde" met zijn buit nu in de richting Rot terdam op, waar de sleep van daag rond het middaguur wordt verwacht Het schip zal naar de werf van Verolme op Rozenburg worden gebracht waar het zal worden geïnspecteerd. Omtrent het lot van de sleep boot „Witte Zee" is nog geen be slissing genomen. Het schip ligt temidden van rotsen op een dieo- te van 30 meter. De hoofduit voerder van de bergingmaat- sehappij W. A. van den Tak N.V., de heer Z. W. S. Moerkerk, is naar Wight vertrokken en zal ter plaatse de situatie opnemen. Aan de hand van zijn rapport zal een beslissing worden genomen. STAKINGSACTIE BIJ BELGISCHE F. N.-FABRISKEN Bij de Belgische F. N.-wa- penfabrieken in Herstal is maan dag 'n stakingsactie uitgebroken, waarbij ongeveer 11.000 arbei ders zijn betrokken. De arbeiders eisen een loons verhoging van 4 procent. De di rectie had 2,75 procent aange boden. Het werk zal niet geheel wor den neergelegd, maar door een gedeelte van de arbeiders één uur per dag, terwijl een ander gedeelte deze week een hele dag in staking zal blijven. DE JURY VOOR HET PROCES-RUBY De 27-jarige zakenman Luther Dickerson is dinsdag als vierde jurylid gekozen voor het proces tegen Jack Ruby, die de vermoe delijke moordenaar van presi dent Kennedy, Lee Oswald, doodschoot. Hij was het zesde kandidaat-jury lid dat die dag werd ondervraagd en het 67ste sedert het begin van het proces. Dickerson was het eerste jury lid dat de aanslag van Ruby op Oswald niet op het televisie scherm had gezien. Ook het vijfde jurylid is dins- tag aangewezen. Het is de 34- jarige vliegtuigmonteur Douglas J. Sowell. Er moeten nu nog ze ven juryleden gekozen worden. De Sowjetrussische minister van Landsverdediging maarschalk Malinofski heeft op een bijeenkomst van het Russische leger in de schouwburg te Moskou verklaard dat Russische strategische raket ten bij onlangs gehouden oefeningen met haarscherpe nauwkeu righeid doelen hebben getroffen, die tussen de twaalf- en dertien duizend kilometer verwijderd waren. Hij zei dat deze raketten in 20 tot 25 minuten doelen kon den bereiken, die zich op een afstand van ongeveer 10.000 kilo meter bevonden. Malinofski herhaalde een reeds meermalen door hem gedane uitspraak, dat West-Duitsland een „potentieel gevarencentrum" ,is. Maarschalk Krilov, bevelheb ber der met strategische raket ten uitgeruste Russische mili taire eenheden, heeft in een ge sprek met een vertegenwoordiger van het regeringsblad „Izvestia" verklaard dat deze projectielen „niet slechts de evenknie zijn van de Amerikaanse strategische raketten..maar, deze in elk op zicht overtreffen". In een commentaar op een recente verklaring van het Ame rikaanse ministerie van Lands verdediging over de hoeveel heden Amerikaanse kernwapens en afvuurinstallaties in de Ver enigde Staten, verklaarde Kri lov: „Een land behoeft voor zijn verdediging niet over zoveel raketten met atoomkoppen te beschikken. Indien de opgegeven aantallen juist zijn, kan men slechts tot de slotsom komen dat de Ame rikaanse strategie niet is geba seerd op een verdediging van het eigen land, doch dat agres sieve doeleinden worden nage streefd." koestert als het K. N. L. C. De situatie op de aardappelmarkt moet uiterst bedenkelijk worden geacht. Vraag en aanbod ver houden zich zodanig tot elkaar dat de prijs, die de boer ontvangt tot ver beneden de kostprijs is gedaald. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond is het met de beide andere organisaties eens. Hij vindt de maatregelen niet voldoende om voor de aard appelen een redelijke prijs te be werkstelligen. Ook hier vindt men dat er meer aardappelen uit de markt moeten worden ge nomen. Volgens het oordeel van de voorzitter, drs. R. Zijl stra, zou dat tegen een prijs van 10 a 12 cent per kilo moeten. De moeilijkheid is dat er dan een beroep zou moeten worden gedaan op de schatkist. Op zichzelf zou dit volgens het oordeel van drs. Zijlstra niet onbil lijk zijn, want als de aard- appeprijzen hoog oplopen, grijpt de overheid ook in. Informeert zuslief naar 't hoofdgerecht? Is véél vlees eten goed? Dat is in dit gezin geen vraag meer maar een weet! Veel vlees betekent veel smaak, veel kracht, puur gezondheid. Ook in de juskom! Vlees is meer waard dan U ver moedt, dan U betaalt. Het staat nu vast dat het parate deel van het korps com- I mandotroepen zal worden teruggebracht tot een derde van g zijn sterkte. De bevelhebber der landstrijdkrachten, luite- i j nant-generaal F. van der Veen heeft daartoe definitief be- g sloten, zo. heeft de legervoorlichtingsdienst bevestigd. De datum waarop het besluit van de legerleiding in wer- 1 m king treedt, is nog niet bekend. j Het tot een derde deel reduceren betekent in de praktijk I 1 dat twee van de drie parate compagnieën zullen worden 1 j opgeheven. Over de grootte van het bedrag dat men met het tref- I 1 fen van deze maatregel denkt te bezuinigen, wordt officieel 1 niets gezegd. Bekend is wel dat één parate militair per jaar I m een bedrag vergt variërend van drie- tot vijfduizend gul- 1 g den. Door het opheffen van twee compagnieën (samen een 1 kleine 400 man) zou een anderhalf miljoen gulden besnaard g kunnen worden. Dit bedrag zal in de praktijk door allerlei S Ij factoren wat nadelig beïnvloed worden, zodat met een be- sparing van een miljoen gulden rekening wordt gehouden. ■liilllilliiliiiiiiiliiiliiiiiiiiw iiiiiiiiii Gisteren is het gerechtelijk vooronderzoek geopend tegen de van drievoudige moord ver dachte voormalige kamadju- dant van Auschwitz, de 68-jarige Robert Mulka uit Hamburg. Mulka, die wegens medeplichtig heid aan moord in een „onbe kend aantal gevallen" in het Auschwitz-proces te Frankfort terechtstaat, was vrijdag na de zitting overwacht in hechtenis genomen. Tot dusver had deze vroegere S. S.-man, die nu nog procuratiehouder is, zich tegen een borgsom van vijftigduizend mark op vrije voeten bevonden. Een voormalige gevangene van het concentratiekamp heeft de beschuldigingen van moord te gen Mulka ingebracht. De gewe zen adjudant van kampcomman dant Höss zou met pistoolscho ten drie gevangenen hebben ge dood. Oud-president Herbert Hoover ernstig ziek Oud-president van Amerika Herbert Hoover is ernstig ziek. Hoover, een republikein, was van 1933 president der Verenig de Staten. In 1962 onderging hij een ope ratie voor een kankerachtig ge zwel aan de ingewanden. Ver leden jaar ging zijn gezondheids toestand achteruit als gevolg van bloedarmoede. Bovendien lijdt hij thans aan een nieraandoening en infectie aan de ademhalings organen. Hoover is thans 89 jaar. Een exterieur- en enkele interi eur-opnamen van het „Cats"huis in Den Haag, dat door de Neder landse regering is aangekocht als ambtswoning voor de minister president. Behalve de exterieur- opname van het prachtige ge bouw zien we nog interieur-op namen van de eetkamer (nr. 2), de zgn. herenkamer (nr. 3) en een raai kastje in de salon, weerspiegeld in een al even fraaie spiegel. Artsen gaven zich in de nazi- tijd „uit innerlijke overtuiging" als vrijwilliger op voor het do den van kleine kinderen „uit ge nade", zo verklaarde dinsdag de 57-jarige Hans Hefeiniann, die terechtstaat wegens medeplich tigheid aan moord op 73.000 mensen bij de uitvoering van Hitiers euthanasieprogramma. Voor kinderen werd in 1939 op last van Hitier een „rijkscomité voor de wetenschappelijke regis tratie van ernstige zieken door erfelijkheid of als gevolg van gestel" in het leven geroepen. Dit comité was verbonden aan Hitiers kanselarij, waarin Hefel mann de leiding had van een on derafdeling. Aan het hoofd er van stond onder meer Hitiers lijfarts, professor Brandt. Hefel- mann noemde zijn eigen functie van administratieve aard. Naar zijn zeggen had hij niet de be voegdheid besluiten te nemen. Hij herhaalde, dat Hitier strikte geheimhouding had bevolen in zake het euthanasieprogramma voor kinderen „hoofdzakelijk uit overwegingen van buiten landse politiek." Het ministerie van Binnen landse Zaken had in augustus 1939 een „vertrouwelijke order" uitgegeven waarin de grondslag werd gelegd voor de selectie van kinderen die volgens de nazi's in aanmerking kwamen voor de ge- nadedood. In deze order, die dinsdag in de rechtszaal werd voorgelezen, staat dat vroed vrouwen en artsen alle baby's en kinderen beneden de drie jaar die geestlijke of lichame lijke afwijkingen vertoonden, moesten aangeven. Bij de euthanasie voor kinde ren hadden „politieke noch na tionale motieven" een rol ge speeld, aldus Hefelmann. „Het was zuiver een kwestie van een eind maken aan hun lijden,' maar hij geloofde wel, dat bij het programma voor volwassenen een paar maanden later „het vrijmaken van bedden voor de oorlogsgewonden een belangrijke rol speelde". Hefelmann verklaarde dat Het uit 1652 daterende buitenhuis van Jacob Cast „Sorghvliet" is na de grondige reparaties en verbouwingen thans gereed om door minis» ter-president Marijnen en zijn gezin betrokken te worden. Behalve moderne en confortabele woonruimte op de verdieping zijn gelijkvloers een aantal ontvangstvertrekken door de rijks gebouwendienst ontworpen. Het Catshuis was in de 18e eeuw In t bezit van de familie Bentinck. In 1837 ging het met de prachtige parken over in het bezit van de Prins van Oranje. Na 1875 werd een groot deel van het landgoed verkaveld. In het begin van deze eeuw werd het huis met omliggend park en het bosgebied langs de oude Scheveningse- weg door de familie Goedkoop verworven. In 1920 werd het huis in de 17e eeuwse stijl ver bouwd en vergroot. Het wandelpark is thans opep yqo£ljet puÈJisfc ü§t M§.JH.et omliggend park zal voortaan de residentie van do mi nister-presidenten zijn. In het middendeel van het gebouw zijn twee kamers, uitziende op de tuin, verbouwd tot ontvangstsalon. Links daarvan is een eet- zaaltje, een herenkamer en rechts daarvan een salon. Voorts ls de oude studeer- en dichtkamer van vader Cats als studeervertrek ingericht. De inrichting van het ontvar.gstgedeelte is zoveel mogelijk in oude stijl gehouden. Daartoe zijn ook schilderijen uit rijksbezit gebruikt. Betimmeringen, lambrizeringen en enkele eikenhouten boogplafonds, parketvloeren en oen moderne technische installatie beogen ener zijds de nodige Oudhollandse statigheid van het Catshuis te geven, anderzijds zoveel mogelijk comfort hieraan toe te voegen. De verbouwing van het huis en inventaris van bet ontvangst- gede^e.vgïgd£n 1611.690,- BANKOVERVAL OP KLAARLICHTE DAG IN BRUSSEL Drie gemaskerde mannen heb' ben maandag op klaarlichte dag een overval gepleegd op een bank in een voorstad van Brus sel. Hun buit bedroeg ruim 60.000 gulden aan Belgisch en buitenlands geld. Zij ontkwamen in 'n auto, die in de morgen bleek te zijn gesto len en maandagavond in een ver laten straat werd teruggevonden. De overvallers hielden het bankpersoneel en omstanders met een handmitrailleur in be dwang. vroedvrouwen voor elke melding van geboorte van een kind met afwijkingen twee Mark uitbe taald kregen en dat het nazi- regiem zelfs de postzegels hierbij vergoedde. Toestemming van de ouders een dergelijk kind ter dood te brengen werd niet ge-, vraagd, „omdat men hen wilde sparen voor het nemen van dit besluit" en omdat men het risi co wilde vermijden dat ouders van de gelegenheid gebruik zou den maken van achterlijke kin deren die „een te grote last" be tekenden af te komen. De order van het nazi-minis terie van Binnenlandse Zaken, die in de rechtzaal werd gepro jecteerd, zegt dat. ouders elk kind dat sporen van „idiotie of zogenaamd mongolisme", blind heid, doofheid, misvormd hoofd, ernstige misvormingen en an dere afwijkingen bij de geboorte moesten aangeven. Op het Jonas Daniël Meijer- plein te Amsterdam hebben gis teren enige honderden hoofdste delingen, onder wie de belang rijke burgelijke en militaire autoriteiten, de jaarlijkse her denking bijgewoond van de fe bruaristaking van 1941. De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, hield een korte toespraak, waarin hij er aan herinnerde dat Amsterdam altijd een bolwerk van de vrij heid van geest en gedachte is geweest en dat de februari-sta- king de stoot heeft gegeven tot een groeiend verzet in ons ge hele land. Bij het monument van de dok werker, dat het verzet van de Amsterdamse burgerij tijdens de oorlog symboliseert, werden vele kransen gelegd. Het monument werd tijdens de plechtigheid ge flankeerd door een ere-peleton van de voormalige B. S. (bin nenlandse strijdkrachten). Medewerking aan de plechtig heid verleenden de Amsterdam se politiekapel onder kapelmees ter J. K. Pinkse en de verenigde Joodse koren „Hans Krieg". Voorts bracht de zanger Bob Scholte enige pjiddische liede ren ten gehore en droeg de declamatrice mevr. Emmy Lopes Dias verzetspoëzie voor. De plechtigheid werd besloten met een défilé langs het monument. Telegram van verontruste boeren De streekafdeling Eesveen van de C. B. T. B. heeft zich telegra fisch tot de minister van Defen sie gewend met het verzoek geen uitvoering te geven aan het plan om 250 ha cultuurgrond ten oosten van Steenwijk te bestem men tot militair oefenterrein.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3