PROVINCIAAL NIEUWS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 februari 1964 TERNEUZEN knappen en rijp voor een toonstelling te maken. AXEL BRESKENS GRAAUW HULST MIDDELBURG OOSTBURG SAS VAN GENT ZUIDDORPE de rijksuniversiteit te SLUIS IJZENDIJKE ƒ24 MILJOEN EXTRA VOOR TELEFOON ZENUWARTS DE TOESTAND VAN HET GRIEKSE KONINGSPAAR VRACHTAUTO CENTRUM IN ROTTERDAM SCHEEPJE IN I)E LUCHT GEVLOGEN Terwijl de schippers Flikweert en De Loze uit Zierikzee dins dagmorgen in de kajuit van hun motorbak rustig de brand in hun dikke sigaren dachten te steken, veroorzaakten zij een ontplof fing, die hun scheepje in de lucht deed vliegen. De kajuit van het scheepje, dat in de werkhaven van Kats lag was n.I. vol gas gestroomd, toen de gasfles hij het fornuis lek was geraakt. De ontploffing, die op het aansteken van een luci fer volgde, deed het dek omhoog vliegen eil de kajuit uit elkaar springen. Van het scheepje, dat gebruikt werd ten behoeve van de Ooster- schelde-brug, bleef vrijwel niets over. De beide schippers moesten met brandwonden over hun ge hele lichaam worden overge bracht naar het Sint Joanna Zie kenhuis te Goes. Zij konden 's avonds echter weer naar huis terugkeren. JAAKVEKGADERING KRING HULST VAN DE C.H.U. Te Zaamslag werd de alge mene vergadering gehouden van de statenkring Hulst van de C. H. U. •Na gebed en schriftlezing sprak de voorzitter, de heer J- A. de Feijter- te Terneuzen, een kort openingswoord. Het jaarverslag van de secre taris. de heer J. W. Kusce, over de periode 19621963 werd goed gekeurd. De rekening van de penning meester, de heer J. Vinke te Kloosterzande, werd nagezien door de heren Moret van Sluis kil en De Vriend van Walsoor den. Deze rekening werd in orde bevonden en vertoonde een klein batig slot. De aftredende bestuursleden de heren P. v. d. Bosse en W. de Feijter van Axel, J. A. de Feij ter van Terneuzen en A. van Hoeve van Sluiskil werden bij acclamatie herkozen. Na het huishoudelijk gedeelte -sprak de heer J. T. Mellema uit Nieuw Scheemda, lid van de Tweede Kamer, over „Politieke kanttekeningen". Spreker stond stil bij de gebeurtenissen van de laatste tijd rondom de verloving van Prinses Irene, voorts bij de loon- en prijzenpolitiek en uit voerig bij de zaken rondom de landbouwpolitiek. Met, aandacht werd deze rede beluisterd en bij de bespreking volgden verschil lende vragen, waarbij voorname lijk de E. E. G. aan bod kwam. Veertigjarig dienstjubileuin bij N. V. Ribbens' Verfhan del. Koninklijke onderscheiding voor de heer I- Riemens. Gisteren woei van het gebouw van Ribbens' Verfhandel in de Dijkstraat de vaderlandse drie kleur. Aanleiding tot dit feest- vertoon was de viering van het veertigjarig dienstverband van de heer I. Riemens, sinds 1955 als magazijnchef bij deze firma in dienst. Een klein gezelschap waarvan de heer en mevr. Riemens het middelpunt vormden, was dins dagmorgen in het kantoor van de firma getuige van een intie me huldiging van de jubilaris. 8assenheim sprak na de direc teur de heer E. Eroekcma, die zeide eigenlijk niet te weten, of men van de firma of de familie Ribbens spreken moest, zo hecht verweven zijn de banden tussen het bedrijf en de familie Rib bens die tot de zeldzame levens kunstenaars behoren van hun leven en familie iets te kunnen maken. De heer Broekema roemde verder het zeldzame vak manschap als kleurenmaker van de heer Riemens, die een deel van de firma Ribbens ge worden is. Namens hot personeel wenste geluk de heer C. van Bendegem, vertegenwoordiger der firma, en tenslotte sprak de heer H. Rib bens nog een persoonlijk woord. Bij dit alles bleef het echter niet, want van allen die spraken ontving de heer Riemens prach tige geschenken. Bij het tradi tionele geschenk onder couvert, voegde de heer H. Ribbens er nog een van hemzelf. Mevr. Riemens werd door de echtgenote van de heer Ribbens in de bloemetjes gezet. De heer Riemens dankte Hare Majesteit voor de hem verleende onderscheiding, de burgemeester en allen, die hem hiervoor had den voorgedragen en voor alle hartelijkheid en geschenken, die hem en zijn echtgenote ten deel waren gevallen. Onder het genot van verver singen bleef bet gezelschap nog enige tijd bijeen. Het was voor de heer Riemens en Ribbens' Verfhandel het be gin geweest van een feestelijk herdenken dat des middags werd voortgezet met een drukbezochte i'eceptie. een pcrcec) grond, groot 480 m-; voor de bouw van een pompsta tion. Benoeming bij waterschap Bij K. B. is benoemd tot voor zitter der waterkering van de ca- lamiteuze polder Nieuw-Neuzen de heer H. P. Wolfert te Biervliet. Vereniging Oud Terneuzen op weg naar openlucht museum. De heer H. M. de Regt van de bekende hoeve „De Zwaan" heeft de vereniging „Oud Ter neuzen" enige waardevolle be zittingen cadeau gedaan. Waar devol speciaal voor de actieve en snel groeiende vereniging die met deze in dank verkregen eigendommen de eerste stap zet op weg naar een openluehtmu seum. Een oude maar in goede staat verkerende boerenwagen van 1903 in artistieke bewerking en voorzien van fraaie versieringen, die een wagenmaker van van daag nog verbaasd doet staan, zal een ereplaats krijgen in een der Terneuzense plantsoenen. Voorts is er een heel oude vlashandrepel, op een betonnen blok vastgemaakt en in ver ver vlogen dagen dienend om de koppen van het vlas te breken. Een ophoogploegje, om deze benaming maar eens te gebrui ken, completeert bet geheel. Deze werktuigen werden vroe ger gebruikt om de aardappelen aan te aarden. Naar de secretaris van Oud Terneuzen, de heer Joh. A. van de Ree, ons mededeelde, is de vereniging met deze geschenken in haar sas. Men houdt zich voor meerdere oude „dingen" die hiel en daar nog te voorschijn ko men, altijd aanbevolen. De interessen van bestuur en leden gaan immers alle kanten uit. Wie meent iets van beteke nis vöor de vereniging te heb ben. wende zich tot het secreta riaat. Verveloos of ver versieten speelt geen rol, want er staan in de vereniging altijd mensen' klaar óm een en ander op te Het treffendst bewijs van waardering voor de prestatie van de lieer Riemens was wel de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, die hem door de Koningin was ver leend en door burgemeester mr. H. Rijpstra op de revers werd gespeld. D© lieer Rijpstra zei het zeer te waarderen aanwezig te mogen zijn in deze kleine kring, waai de nauwe persoonlijke banden met een oude Terneuzense firma werden geïllustreerd door dit ju bileum. Deze banden tussen Terneuzense werknemers en ja renlang gevestigde bedrijven le veren de burgemeester enerzijds het bewijs van grote plichtsbe trachting en getrouwheid en daartegenover een juiste instel ling van de werkgevers. De heer Riemens is zulk een getrouwe figuur en. iemand die zichzelf nimmer op de voor grond plaatste. De directeur, de heer H. Rib bens, bood als eerste zijn felici taties met de onderscheiding aan, waarin hij niet alleen een eerbewijs vóór de jubilaris, doch ook voor het bedrijf zag. Hij me moreerde de komst van Riemens als jong broekje van 13 jaar bij de firma en haalde herinnerin gen uit diens loopbaan op. Hij hoopte dat zijn opvolger over 10 jaar de jubilaris met diens vijf tigjarig dienstverband zal mo gen huldigen. Namens de Sikkcnsgroeo te Gemeenteraad. In de donderdagavond te hou den vergadering van de gemeen teraad komen meerdere voorstel len van B. en W. aan de orde tot verkoop van bouw- en industrie- grond. Aan de heer J. Hamelink te Hoek zal op diens verzoek een perceel industrieterrein ter grootte van 2500 m- bezuiden Driewegen worden verkocht voor de vestiging van een be drijf van machinale houtbewer king. De prijs is bepaald op 11 per m'-. Voor 21 per m- wordt de fir ma Van der Poel te Terneuzen eigenaar van 8870 m'- bouwgrond in de Zuidpolder voor de bouw van 55 woningen en tien auto boxen. Tegen dezelfde prijs zal aan de N. V. Bouwfonds Nederl. Gemeenten te Assen 5280 m2 giond worden verkocht in de Zuidpolder voor de bouw van 29 woningen. De N. V, Handelmij Terneu zen verkrijgt in totaal 10080 m2, eveneens in de Zuidpolder a ƒ21 per m3, voor de bouw van 59 woningen plus tien autoboxen. Aan de heer H. L. J. Polvliet te Terneuzen wordt in het ex ploitatieplan Zuidpolder 2490 m2 grond verkocht voor de bouw van 14 woningen. De prijs be draagt ƒ21 per m'-\ De Afvalwaterleiding krijgt de beschikking a f 40 per m3 over Mevr. J. DierxHarms neemt afscheid als voorzitster van de afd. Terneuzen van de Vrou wenbond van het N. V. V. Op de 7e jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van de Vrouwenbond van het N. V. V. is gisteravond de voorzitster, mevr. J. Dierx-Harms, die zich bij de bestuursverkiezing niet meer herkiesbaar stelde, op hartelijke wijze dank gezegd en gehuldigd voor het vele en belangrijke werk dat zij in de loop der jaren voor het N. V. V. in het algemeen en voor de Vrouwenbond in het bijzonder heeft verricht. De landelijke voorzitster, mevr. L. Duyn—Spruyt, vond het af scheid van mevr. Dierx, en spe ciaal het vele dat zij heeft ge daan, belangrijk genoeg om de reis naar Terneuzen te aanvaar den om deze bijzondere jaarver gadering in het gebouw „De Schakel" bij te wonen. Verder waren o.m. aanwezig de heren J. Huijbrecht, secretaris van de Bestuurdersbond die de stoot heeft gegeven tot de op richting van de Terneuzense Vrouwenbond van het N. V. V.; A. van Rumste, als afgevaardig de van de Bestuurdersbond: F. Dieleman, de voorzitter van de afdeling Terneuzen van de Ne derlandse Vérvoerdersbond van het N. V. V.; afgevaardigden van de N. V.V. Vrouwenbonden uit Sas van Gent en Sluiskil, en de heer E. Russchen, adjudant Ge- meente-politie te Terneuzen. Na het korte openingswoord door mevr. Dierx-Harms, waar in zij getuigde van haar grote idealen, volgden de gebruikelijke verslagen door secretaresse en penningmeesteresse en de kas- commissie. Bij de bestuursverkiezing wa ren de dames J. van Rumste- Bliek en M. Sol-v. d. Broek her kiesbaar. Zij werden bij acclama tie herkozen. Daar mevr. Dierx- Harms zich niet meer herkies baar had gesteld, werd in haar plaats mevr. A. Bijl-van Donk gekozen en werd mevr. M. Sol- v. d. Broek met grote meerder heid van stemmen tot nieuwe voorzitster gekozen. Daar mevr. J. Hamelink-Ha melink bedankte als plaatsver vangend lid van de F.V.V.H. en als lid van het werkcomité van de sociëteit, moesten hiervoor 2 andere dames worden gekozen. Op voorstel van het bestuur zul len deze functies wórden waar- gèriomen resp. door mevr. J. Dooms-Scheele en mevr.. F. Hof- man-Drabbe. Grote waardering' Uit de toespraken van de ver schillende spreeksters en spre kers is duidelijk gebleken welk een hoge waardering men heeft voor het enorm vele werk dat mevr. Dierx-Harms in de loop der jaren heeft verzet. Bijzonde re woorden van lof klonken uit de mond van de heer J. Huij- brecht, die er aan herinnerde dat de Vrouwenbond van het N. V.V. in Terneuzen met 8 leden begon. Onder de bezielende leiding van de thans afgetreden voorzitster is dit aantal gegroeid tot over de honderd. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de heer Huij- brecht,naast zijn diepgemeende persoonlijke dank, ook de dank van de Bestuurdersbond uit sprak. „Maar", zo zei de heer Huijbrecht, „U bent voor het N. V. V. zeker niet helemaal ver loren, want ook als voorzitster van de „Algemene Stichting Ge zinszorg Zeeuws-Vlaanderen" wacht U. belangrijk werk." Ook de voorzitster van Sas van Gent sprak woorden van waar dering en de adjudant van de ge meentepolitie, de heer Russchen, sprak zijn grote erkentelijkheid uit voor de wijze waarop mevr. Dierx door middel van de ver- keerscursussen heeft meege werkt aan een juiste en goede verhouding tussen de bevolking en de gemeentepolitie. De heer Paisschen zei er van overtuigd te zijn, dat de Vrouwenbond van liet N. V. V. Terneuzen een emi nente voorzitster verliest. Zich tot de nieuwe voorzitster richtend zei de heer Russchen er op te vertrouwen dat ook onder haar leiding de verhouding met de politie goed zal blijven. De voorzitter van de afdeling Terneuzen van de Nederlandse Vervoerdersbond, de heer F. Die leman, liet zijn waardering ver gezeld gaan van een fraai bloem stuk. Woorden van zeer hoge waar dering sprak vervolgens mevr. L. van Duyn-Spruyt. de landelij ke voorzitster. Zij zei o.m, mevr. Dierx té hebben leren kennen in de ledenraad, het adviesorgaan van het Centraal Bestuur en zei het te betreuren dat de voorzit ster om gezondheidsredenen bet lidmaatschap van het Centraal Bestuur heeft moeten afwijzen. Zij noemde haar een waardige vertegenwoordigster van het dis trict Zeeland. Spreekster wees op het zeer grote belang van een goede Vrouwenbond, speciaal voor wat betreft het werk in de bejaardehsoeiëteit. De afscheidsgeschenken, die het landelijk bestuur geeft, zijn meestal niét zo kostbaar, zo ging zij verder; het gaat hoofdzake lijk om het gebaar en daarom was zij er van overtuigd, dat me vrouw Dïërx het op prijs zou stellen als zij, als eerste in de lande, liet tafeivaantje van het N. V. V. als blijk van hoge waar-te stellen. dering in ontvangst zal mogen nemen. Mevr. R. van Driel bood een fraaie tekening aan de schei dende voorzitster en sprak woor den van dankbaarheid voor de goede samenwerking. Namens alle leden schonk mevr. Van Straalen een mooi bloem stuk en de nieuwe voorzitster bood oen mooie beeldje aan en daarbij een prachtig bloemstuk. Mevr. Dierx was diep getroffen door deze vele blijken van bijzon dere vriendschap. In haar woor den viel te beluisteren, dat zij een zeer dierbare periode in haar leven afsloot. Zij sprak de hoop uit, dat de afdeling onder leiding van mevr. Sol een bloeiperiode tegemoet zal gaan en dat men vooral aandacht zal blijven schen ken aan zieken en bejaarden. Speciaal de laatsten beval zij in de belangstelling van alle leden aan, er op wijzend dat het bejaar- denwerk geen neerbuigende lief dadigheid mag zijn. De grootste vijand van de ouderdom is de ver eenzaming, aldus mevr. Dierx. Zij hoopte dat de leden het be stuur in zijn (aak zal bijstaan. Op de meest hartelijke wijze dankte zij allen, die van hun be langstelling en vriendschap had den blijk gegeven en in het bij zonder de spreeksters en spre kers van deze avond. In de pauze werd koffie geser veerd en een verloting gehou den, waaraan vele en mooie prij zen verbonden waren. Daarna trad cp José Lueardo met begeleiding van de accordeo nist John White. Zij brachten samen een programma, dat, blij kens de bijval na elk nummer, door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. De lieer A. Reedijk verlaat de Z. V. T. M. na 46 jaar trouwe dienst. De heer A. Reedijk, technisch inspecteur bij de Z. V. T. M., zal eind dezer week na 46 jaar trou we dienst de maatschappij vaar wel zeggen, waaraan praktisch elk uur van zijn leven gewijd ia geweest. Na enige jaren werkzaam te zijn geweest 'bij de Rotterdamse tram" en de W. S. M. kwam de heer Reedijk in december 1917 in dienst bij de Z. V. T. M. Via de rang van machinist en opzichter bereikte hij in 1946 de eervolle functie van technisch in specteur, jn welke kwaliteit hij straks het bedrijf met pensioen verlaat. Toen in de dertiger jaren de autobussen hun intrede deden, kreeg de heer Reedijk hierover de supervisie. Het afscheid is uiteraard niet onopgemerkt voorbijgegaan. Tij dens de buitengewoon druk be zochte receptie in het restaurant „Zomerlust", waarbij ook het vol tallig college van B. en W. aan wezig was, zijn de scheidende in specteur, die vergezeld was van zijn echtgenote, van vele zijden vriendelijke en zeer waarderende woorden toegevoegd, zeer vele gepaard gaande met fraaie ge schenken en een schat van bloe men. Baron H. A. CoJlot d'Escury huldigde hem om zijn grote mate van plichtsbetrachting en hij bracht hem als president-com missaris de dank van de Z. V. T. M. over voor al wat hij in dienst der maatschappij had verricht. De directeur, ir. J. F. Denie, bracht inherinnering toen de heer Reedijk als 24-jarig jong mens in een moeilijke opbouw- tijd in dienst kwam en hoe hij het door ijver en vakbekwaam heid tot een eervolle functie had gebracht. Vooral na de tweede wereldoorlog is hij, aldus ir. Denie, dag en nacht in touw ge weest om het totaal ontredderde bedrijf weer op gang te krijgen. De directeur sprak er zijn vol doening over uit dat de heer Reedijk de Z.V.T. M. niet hele maal de rug toekeert, maar dat hij als adviseur aan de maat schappij verbonden blijft. Namens de directie bood hij de heer Reedijk een enveloppe met inhoud aan. De heer F. Pauwels sprak een woord van afscheid namens de medewerkers en de heer A. Lip pens namens het personeel, waarbij hij dank zei voor de pret tige en humane wijze waarop de ijeer Reedijk steeds leiding wist M geven. Het spreekt vanzelf dat ook mevr. Reedijk werd betrokken in de woorden van lof en hulde die men haar man toezwaaide. Zowel baron Collot d'Escury als ir. Denie bedankten haar nadruk kelijk voor de offers, die zij vaak moest brengen als haar man tij dens langdurige afwezigheid de belangen van de Z. V. T. M. be hartigde. Afdeling Ver. voor Veilig Verkeer. Naar men ons mededeelt, be staan in Axel plannen om te ko men tot de oprichting van een afdeling van de landelijke Ver eniging voor Veilig Verkeer. Voorbereidende besprekingen zijn reeds gehouden. De noodzaak van zulk een ver eniging is dezer dagen nog eens belicht door de heer J. Borrie, brigadier van de gemeentepolitie te Goes, die op een ouderavond van de R. K. kleuterschool onder grote aandacht „De kleuter in het verkeer" behandelde. Openbare vergadering C.H.U. Hedenavond houdt de Chr. Hist, kiesvereniging afd. Bres- kens in het jeugdgebouw van de Vrije Evang. Gem. een openbare vergadering. De heer A. J. Kaland uit Mid delburg zal een lezing houden over: „Christelijk Historisch en de hedendaagse politiek". Er zal gelegenheid zijn vragen Demonstratie voor bakkers belangstelling De N. V. BQVEMO uit Rotter dam. heeft in de nieuwe brood bakkerij een demonstratiegvond gegeven voor al de bakkers uit West. Zeeuws-Viaandcrcn en Walcheren met hun dames. Di verse brood- en banketsoorten werden bereid en gratis ter be schikking gesteld. Ook was er een uiteenzetting over de kost prijs van verschillende artikelen Ratio-bouw. Do gemeenteraad van Graauw heelt een voorstel van B. en W. goedgekeurd om over te gaan tot de bouw van 24 ratio-wonin- gon. Het werk zal worden uitge voerd door de Zeeuws-Vlaamse Katholieke woningbouwvereni ging- Ti,idens de zitting werd erteleur- steiling over uitgesproken, dat Graauw pas als laatste gemeen te in het ratioplan aan de beurt zal komen. De burgemeester stelde hier tegenover dat er een groot te kort is en de 24 te bouwen wo ningen betekenen dus een stap in de goede richting. Onderwijstentoonstelling. De Vereniging Nederlands Fa brikaat heeft als onderdeel van haar activiteiten onderwijsten toonstellingen ingericht, waar mede zij beoogt de kennis van de eigen nijverheid te vergroten, eerbied voor het vakmanschap te kweken en de noodzakelijkheid van vakmanschap aan te tonen en de jongeren confronteren met industriële beroepen en de grote prestaties daarin verricht. Eén van deze tentoonstellin gen, waaraan een vaste leer kracht is verbonden, zal in Hulst worden opgesteld in het St. Jo- sephpatronaatsgebouw. Deze expositie wil onder de naam „Van put tot pomp" laten zien hoe aardolie wordt opge spoord, gewonnen en verwerkt. Bewegende modellen van o.m. 'n boortoren en een ja-knikker ver levendigen deze tentoonstelling. De officiële opening van deze tentoonstelling zal worden ver richt door een van de leden van het college van B. en W. van Hulst op woensdag 4 maart 1964 te 16.45 uur. Verkeersexamens. Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagden o.m.' voor het verkeersdiploma de heren A. Frederiksen en F. v. d. Wege te Terneuzen; L. Hooftman en P. van 't Westeinde te Groede; A. Klooté en B, Lampo te Aarden burg; W. Musch te Sluis; G. de Sutter en R. Verhoosel te iJzen- dijke; H. Beuzenberg te Hoek en me}. E. Verhage te Oostburg. De Z. L. M. vergaderde In Oostburg. De afd. Oostburg van de Z. L. M. is in hotel Victory een hele middag en een hele avond in touw geweest. In de middag vergadering liet voorzitter A. de Zwart in zijn uitvoerig ope ningswoord de moeilijkheden in de landbouwsector de revue pas seren. De opbrengsten in 1963 noemde hij ongunstig. Ook de suikerbieten bleven beneden de verwachting. De prijzen van vlas en peulvruchten waren per saldo nog meegevallen. Bij de aardap pelen en de uien gewaagde de voorzitter van een debacle. „Regeren is vooruitzien," al dus de heer De Zwart, maar voor de landbouwpolitiek schijnt dat niet te gelden. De heer A. de Smit werd, aan gewezen als afgevaardigde naai de algemene vergadering. De heer mr. J. F. G. Schlinge- mann sprak over de Zeeuwse boer en het landbouwbeleid. Na de palingmaaltijd werd 'n Z. L. M.-film vertoond. 's Avonds voerde de afd. Zuid- zande van de P. J. G. een toneel stuk op, getiteld „Een kerel van een vrouw". Het was al met al een drukke dag en waarop de afd. Oostburg met tevredenheid kan terugzien. West Zeeuwsvlaamse Autoclub. Op de jaarvergadering van de West Zeeuwsvlaamse autoclub trad de voorzitter M. PI. van Prooyen af in verband met zijn vertrek naar Rotterdam. Namens bestuur en leden bood de heer G. J. van Oorschot hem een ets van Groede aan. Hij memoreer de de vele werkzaamheden van de heer Van Prooyen. De heer J. Sturm uit Oostburg werd tot rijn opvolger gekozen. Het wedstrijdprogramma voor 1964 ziet er als volgt uit: V.V.V.-rit (IJzendijke 18 april); Roode Kruis-rit (Oost burg 7 mei); Watertorenrit (Oostburg 18 mei); Beukelsrit (Biervliet 21 juni); Schorre- bloemrit (Cadzand 24 juli)Bel- fortrallye (Sluis 27 sept.)Sint- Nicolaasrit (Oostburg 27 nov.); Wildrlt (Zuidzande 27 dec.). Bond van Muziekverenigingen. De Zeeuws-Vlaamse Bond van Muziekverenigingen zal zaterdag in hotel „De Eenhoorn" in Oost burg zijii jaarlijkse algemene vergadering houden. Naast de diverse jaaroverzichten en de periodieke bestuursverkiezing vormt het op Hemelvaartsdag te organiseren concours het voor naamste punt van "bespreking. Jaarvergadering van het Nederlandse Rode Kruis- afdeling. In de jaarvergadering van het Nederlandse Rode Kruis afd. Sas van Gent, waarvoor matige was, werden de voornaamste activiteiten nog eens naar voren gebracht. Het jaar 1963 was voor de afdeling Sas van Gent een bevredigend jaar cn de voorzitter J. H. B. Puylaert. sprak hiervoor dan ook namens het bestuur zijn dank woord uit. Als 'belangrijkste activiteit werd genoemd de inzamelactie van eind mei die opbracht 453,39. Deze collecte bracht in Westdorpe 161,70 op. Doordat er een misverstand was in Phi lippine, kwam het totaal van de coli'.cte in mei ƒ60 lager te lig gen dan 1962. Totaal kwam er van de drie genoemde gemeenten 615,09 uit de bus. Er werd een schrijven gezon den aan dc burgemeesters van Sas van Gent, Philippine en Westdorpe, waarin werd uiteen gezet op welke manier de ge meenten hulp konden verkrijgen van het Roode Kruis, met de De- langrijke adressen erbij ver- mejd. In tijden van rampen en eventuele grote ongelukken zijn dit waardevolle tips. Men is gekomen tot het op richten van een commissie die ais doel heeft het oprichten van een jeugd-Roode Kruis. De be stuurleden zijn: mevr. Puylaert- Poelé als secretaresse, mevr. Van Amstel-IJzer als voorzitster en mevr. P. de Rooy als penning meesteres. De leden, die verder deze commissie zullen bijstaan zijn o.a. de dames Zonderland, E. Stern, I. Andriessen en Ver stoep. Verder nog de heren P. A. Bertram en M. Wijne. sport en spel kunnen bezighou den. 1-Iij bracht dank aan ouders en gemeentebestuur voor de fi nanciële steun, maar zeide ook de morele steun "iet te kunnen missen. Hierna werd een programma van 12 nummers bevattende drumbandshow, zang, voordrach ten en turnoefeningen op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. Hieruit blijkt dat de leiders zich' geen moeie ontzien om de .jeugd: in goede banen te leiden en van de straat te houden. Examen semï-arts. Gemeenteraad. Vrijdagavond a.s. komt dc ge meenteraad in openbare zitting bijeen. Op de agenda ontmoeten wij als een der voornaamste punten een voorstel tot vaststelling van het exploitatieplan Noord-West en verder een voorstel van B. en W. voor de bouw van 120 ar beidsbesparende woningen (ra- tiobouw). Deze bouw zal in de jaren 1964—1967 worden opge dragen aan de woningbouwver enigingen. De heer P. de Vries wordt voorgedragen ter benoeming tot badmeester-plantsoenarbeider in vaste dienst. Jaarvergadering van „De Verenigde Vrienden" De harmonie „De Verenigde Vrienden", die ruim 35 spelende leden en ongeveer 10 tamboers telt, heeft in de jaarvergadering besloten een wervingsactie op touw te zetten om het ledental te vermeerderen. Men heeft het speciaal gemunt op jonge leden, die de harmonie nieuw bloed zullen geven. Ver der zal men zich wenden tot de nieuwe ingezetenen van Sas van Gent, die wellicht een instrument kunnen bespelen, maar niet de weg tot de harmonie kunnen vin den. In de harmonie zijn vanzelf sprekend ook donateurs welkom. De heer Verhelst hoopte dat het aan zijn adres druk zou worden door de toeloop van nieuwe le den. Waterpolo Toen zondag j.l. de waterpolo- ploeg van de Sasse Zwem- en Poloclub „De Bruinvis" naar Roubaix in Frankrijk vertrok om te gaan deelnemen aan een in ternationaal waterpolotournooi, had men niet verwacht als laat ste uit de bus te komen. Het tournooi is voor de zwemmers uit Sas een zware opgave ge worden, aangezien de Bruinvis een zomerciub is, en in dit tour nooi moesten zij uitkomen tegen clubs die zowel in de zomer als in de winter spelen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat zij met zware cijfers werden ver slagen. De eerste wedstrijd tegen Swimming Club de Roubaix, die dit tournooi eorganiseerd heeft, zag er aanvankelijk niet slecht uit. Al gauw was de stand 10 voor Roubaix, maar de Bruinvis kon de achterstand wegwerken. De Fransen namen dit niet en brachten geleidelijk de stand op 154 voor Roubaix. Zo werden de spelers van de Bruinvis naar de verliezersronde verwezen. In de voorronde was ook nog de wedstrijd gespeeld tussen een ploeg uit Keulen en Brugge. De Bruggenaren versloegen de Duit sers met 72. In de verliezers ronde verloor De Bruinvis gran dioos van F. W. K. Köln en de winnaarsronde was een span nende strijd tussen Swimming Club de Roubaix en B. Z. K. Brugge. De uitslag werd een 53 overwinning voor de Fransen. De einduitslag was: 1. Swimming Club de Roubaix uit Frankrijk; 2. Brugse Zwemkring uit België; 4. De „Bruinvis" uit Sas van Gent. „Willem Teil". Het handboogschuttersgilde „Willem Teil" hield een feeste lijke bijeenkomst in hotel San ders, waar de leden met hun da mes aanzaten aan een 'gemeen schappelijke mosselmaaltijd. Na afloop werden enige kleuren films vertoond over vroegere festiviteiten en gebeurtenissen in Sluis, zoals de rijtoer van de ouden van dagen, stadhuisfees ten, ijswedstrijden etc. hetgeen bij de aanwezige leden zeer in de smaak viel. Oudermiddag van Jeugdbelang De vereniging „Jeugdbelang" te IJzendijke bood zondag aan de ouders der kinderen de jaarlijk se oudermiddag aan. De zaal was bomvol toen de voorzitter de heer J. Everaard rijn welkomstwoord sprak. Hier in wees hij de ouders op het grote belang dat de kinderen zich in verenigingsverband met Aan Utrecht slaagde voor liet serni arts-examen de heer H. G. van Haelst te Zuiddorpe. TWEEDE KAMER DRANK- EN HORECAWET AANGENOMEN De „Drank- en Horecawet" is met 72 tegen 52 stemmen door de Tweede Kamer goedgekeurd.' Tegen stemden de aanwezige leden van de fracties van de P.v.d.A., de P.S.P., de Boeren partij, de S.G.P. en het G.P.V. alsmede de Anti-Revolutionairen Van Bennekom en Walburg en de C.H.-afgevaardigden Scholten en Van der Mei. De tegenstem mers bleven hun bezwaren tegen opheffing van het maximumstel sel en te geringe waarborgen tegen groter drankgebruik door de jeugd handhaven. De Tweede Kamer heeft toe gestemd in een verhoging met ƒ24 miljoen van de P.T.T.-be- groting 1964. Dit bedrag is nodig voor de telefoonsector om een redelijke afwikkeling van het verkeer gaande te houden en de wachtlijst binnen verantwoorde grenzen te houden. In Lausanne is het proces be gonnen tegen de Zwitserse ze nuwarts dr. Gerald Savoy, die ervan wordt beschuldigd een pa tiënte. de 64-jarige welgestelde Amerikaanse weduwe Marjorie Bird, te hebben vermoord. De vrouw overleed in 1961. Savoy zou de weduwe met voorbedachten rade hebben ge dood door haar opium en bella donna toe te dienen en door een bloedtransfusie, die zij nodig had, 24 uur te vertragen. Ook wordt hij ervan beschuldigd mevrouw Bird ernstig lichamelijk letsel te hebben toegebracht. Hij zou van haar toestand hebben geprofi teerd door zich voor zijn diens ten een honorarium van 50QO gulden per maand te laten beta len. Met de zenuwarts staaft' te^ recht de 49-jarige Roemeense prins Nicholas Sturdza, thans woonachtig in Parijs, die voor 80.000 gulden juwelen en bont van de weduwe zou hebben ge stolen, en de Egyptische finan ciële adviseur Charles Abner uit Caïro, die deze goederen in ont vangst zou hebben genomen. De vierde verdachte is een Zwitser se, die kostbaarheden van de we duwe voor dr. Savoy in haar flat verborgen hield. Het proces zal naar verwach ting drie weken in beslag nemen. De gezondheidstoestand van koning Paul en koningin Frede- rika van Griekenland is dinsdag weer verbeterd. Koning Paul mocht voor het eerst opstaan, sedert hij vorige week vrijdag een maagoperatie onderging. Een medisch bulletin zegt dat hij zich „beter voelt". Koningin Frederika, die sedert zondag aan een longaandoening lijdt, had een rustige nacht en volgens het bulletin was haar temperatuur gedaald en de pijn in haar borst verminderd. Al geruime tijd bestaan er in Rotterdam plannen voor de ves tiging van een vrachtautocen trum. Hiertoe werd al in 1962 'rf N. V. opgericht, waarin een brouwerij, een garagebedrijf, een autobandenbedrijf, een olie maatschappij en de Kamer van Koophandel aandeelhouders zijn. De gemeente bood deze N. V. een terrein van drie hectare aan de zuidwestzijde van de Waalhaven aan. De gemeenteraad vari Rot terdam zal binnenkort zijn oor waarden waarop dit terrein be schikbaar zal worden gesteld. Daarna worden de plannen, die reeds door een architect zijn ont wikkeld, uitgewerkt en zal de rijksgoedkeuring worden aange vraagd. Deze bepaalt uiteraard het tijdstip waarop dit centrum in gebruik zal worden genomen. Men is in de kring der betrokke nen optimistisch, zowel wat be treft de overeenstemming met de gemeente als wat betreft de medewerking van de rijksinstau- ties, omdat het steeds toenemen de wegvervoer van en naar Rot terdam met vrachtauto's en vrachtautocombinaties de ver- keers- en bovenal parkeerpro blemen hand over hand doen toenemen. Ook de havenbelan- gen zouden er mee zijn gediend. Het vrachtautocentrum, zoali dat thans in ontwerp gereed ligt, is geïnspireerd op bestaande „Autohöfe" in Duitsland. Het zal naast parkeerruimte een motel, een café-restaurant, een service» station en een reparatie-inrich» ting omvatten. A I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2