in Tweede front Noord-Vietnam Pogingen van Oe Thant leveren niets op Nieuw vredesplan van Butler Mr, Capin de Nederlandse wateren RADIO DE ROCK AMERIKANEN ZOUDEN ALLEEN „STEUN" VERLENEN Rusland doet beroep op de Ver. Staten ER DREIGT OORLOG IN Z O. AZIE Onmiddellijke bestandsbesprekingen gevraagd HET WEER WOENSDAG 26 FEBRUARI 196*4 20e Jaargang - No. 6154 DODENHERDENKING OP VIER MEI De commissie nationale herdenking heeft bepaald dat dit jaar de nationale dodenherdenking plaats heeft op maandag 4 mei. Hoogwater Zon-en Maanstanden OPNIEUW AARDBEVINGEN OP SAO JORGE Cyprus blijft territoriale integriteit opeisen Ontwapen ngsconf erent ie Uitbreiding van de vredesrol van de Verenigde Naties Concurrentieslag om de olie KONING PAUL VAN GRIEKELAND BUITEN LEVENSGEVAAR Weerbericht Scheepsbotsing in Het Kanaal Makarios beveelt inlevering van wapens famkering bi) abonnement; Terneuzen Administratie-adres: Smldswal Ottecteur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 35—57 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per Kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 16 ct; minimum pe, advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meei 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 8 nur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Een plan om de strijd in Znid-Vietnam uit te breiden tot Noord- Vietnam, dat onder communistisch bestuur staat, is tot in bijzon derheden besproken door de Zuid-Vietnamese en Amerikaanse mili taire leiders tijdens het bezoek dat de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, admiraal Harry Feit, de vorige week aan Saigon heeft gebracht, zo meldde dinsdag morgen het in het Engels verschijnende dagblad „Saigon Post", dat dit bericht uit bevoegde bron had ontvangen. Volgens het blad is nog geen enkele beslissing genomen en duurt het overleg nog voort. In dit verband wordt het bezoek dat de Ame rikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, begin volgende maand aan Zuid-Vietnam zal brengen, met spanning tegemoetge- Zien. Toen aan de nieuwe regerings leider van Zuid-Vietnam, gene raal Ngoejen Khan, onlangs ge vraagd werd om commentaar op de berichten over een eventuele uitbreiding van de oorlog tot N. Vietnam. zei deze slechts: „Dit is een te ernstige kwestie om voor barige uitspraken te doen". De nieuwe militaire plannen rouden een reeks acties op kleine schaal, zowel te land, ter zee als in de lucht, behelzen tegen de voornaamste industrie-centra, de havens en bruggen van Noord- Vietnam. Met deze strategie hoopt men volgens welingelichte kringen ook de Vieteong-rebel- len uit de gebieden in Zuid-Viet- Het voornaamste doel van de nieuwe strategie zou zijn, de regering in Hanoi duidelijk te maken, dat haar steun aan de Vietcong haar rechtstreeks bij de strijd betrekt. FELLE RUSSISCHE REACTIES De aan minister McNamara toegeschreven plannen voor een „tweede front" hebben de Russi sche pers felle reacties ontlokt. In het regeringsblad „Izvestia" werd geschreven over de „oor logszuchtige denkbeelden van de ambtenaren van het Pentagon". „De dolzinnigen geven het" niet op", aldus het blad, „ze willen nog steeds met vuur blijven spe len, een spel dat de ernstigste gevolgen kan hebben om niet te spreken van het feit dat zijzelf de eersten zullen zijn die zich bran den". Ook de commentator van het Russische persbureau „Tass" waarschuwt „de heethoofden van het Pentagon" voor de gevolgen van een dergelijk „avontuur". BEROEP OP VER. STATEN De Sowjet-Unie heeft in een door het persbureau „Tass" ge publiceerde verklaring een be- delta van de Mekong ongeveer roep gedaan on de Verenigde honderd kilometer ten zuiden Istaten, hun militaire personeel en nam te krijgen die ze bezet hou den, met name uit de vruchtbars van Saigon. Volgens genoemde kringen zou de uitvoering van deze strategie worden toever trouwd aan Vietnamese militai ren. Wel zullen de Amerikanen ondersteuning verlenen, maar ze zullen zich niet op Noord-Vietna mees grondgebied begeven. Ame rikaanse militaire versterkingen zouden naar Saigon en andere grote steden in Zuid-Vietnam worden gezonden om meer Zuid- vietnamese troepen vrij te maken voor de strijd op twee fronten tegen de communisten. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft verklaard dat in Zuid-Oost-Azië van het ene op het andere ogenblik een oorlog zon kunnen uitbreken, indien In donesië zijn confrontatiepolitiek ongebreideld voortzet. Hij zei dit bij de opening van een interna tionale conferentie over samen werking en ontwikkeling in Zud- Oost-Azië. Volgens de premier blijft Indo nesië ten aanzien van Maleisië nog steeds oorlogszuchtig. Het Maleisische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft na een spoedbijeenkomst van het kabi net een beroep gedaan op Indo nesië en de Philippijnen onmid dellijk te beginnen met bespre kingen over een bestand op Bor neo „naar aanleiding van de slechter wordende toestand die door Indonesië is geschapen". In de bekendmaking waarschuwt premier Rachman dat er elk ogenblik een oorlog kan uitbre ken. Indonesische guerillastrij- ders zijn in Maleisisch Borneo opnieuw slaags geraakt met Ma- leisisch-Britse troepen. Drie sol daten zijn de laatste vier dagen gedood en tien gewond. Meegedeeld wordt voorts dat het kabinet besloten heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken ran Thailand, Thanat Khoman, Sie als bemiddelaar in het geschil is opgetreden, verzocht „zo spoe- Jig mogelijk,- voor het einde van üe maand, de ministers van- Bui tenlandse Zaken van de drie lan den bijeen te roepen". Op deze vergadering zou uitsluitend moe ten worden overwogen op welke manier het bestand een feit kan worden met het onmiddellijk te rugtrekken van alle Indonesische strijders uit Maleisisch grondge bied. DINSDAG 25 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.02 0.37 1.17 1.27 12.41 1.16 1.56 2.06 WOENSDAG 26 FEBRUA'RT v.m. n.m. 0.56 1.30 1.31 2.05 2.11 2.45 2.21 2.55 Bresken s Terneuzen Hansweeri Walsoorden l*ebr. 86 7.35 27 7.33 28 7.31 29 7.29 ZON op onder op MAAN onder 18.12 18.14 18.16 18.18 16.51 18.08 19.24 20.37 7.33 8.00 8.22 materieel uit Zuid-Vietnam terug te trekken. „Intensivering van de vijandelijkheden door de Ver enigde Staten en hun volgelin gen kan de oplossing van de kwestie-Z.-Vietnam alleen maar bemoeilijken", aldus de verkla ring. Amerika moet „zijn in menging in de aangelegenheden van Zuid-Vietnam beëindigen, zijn militaire personeel en mate rieel uit dat land terugtrekken en het Zuidvietnamese volk in de ge legenheid stellen, zelf over zijn toekomst te beslissen". De ver klaring zegt verder, dat „het Russische volk niet onverschillig kan bliiven tegenover dergelijke ontwikkelingen. Het volgt met diepe sympathie de rechtvaardige nationale bevrijdingsstrijd van het Zuidvietnamese volk en zal de nodige bijstand en steun geven voor deze strijd". Het persbureau „Tass" meldde, dat het gemachtigd was tot het publiceren van deze verklaring in samenhang met een verkla ring, uitgegeven door het Noord- vietnamese ministerie van Bui tenlandse Zaken, waarin de Ame- rikaanse plannen „om de agres sie-oorlog in Zuid-Vietnam uit re breiden met kracht veroordeeld" worden. Op het eiland Sao Jorge van de Azoren hebben zich dinsdag opnieuw drie lichte aardbevin gen voorgedaan, zo meldde het Portugese persbureau „Lusila- nia". Het eiland is, naar bekend, de laatste tien dagen getroffen door enkele reeksen aardschok ken. Een groot gedeelte van de bevolking is geëvacueerd. Er woedt momenteel een zware storm. Het hoofdkwartier van de strijdkrachten op Cyprus maakte maandagavond bekend dat zich geen belangrijke incidenten heb ben voorgedaan. In Limassol, waar zes dagen geleden bloedig werd gevochten, heeft het leven zijn normale loop hervat. De permanente commissie van de Raad van Europa heeft een resolutie aangenomen waarin een buitengewone vergadering van de ministerraad wordt aanbevo len „om alle maatregelen te tref fen waartoe hij bevoegd is", om en het geschil op te lossen. De Cyprische minister van Handel en Industrie, Araouzos, heeft een uit drie leden bestaan de Sowjetrussische afvaardiging verwelkomd, die kwam onder handelen oVer het openen van een luchtverbinding met Mos kou. Een Cyprische regerings woordvoerder zei dat hier niets sensationeels of sinisters" in stak en dat de contacten daartoe al waren gelgd vóór het begin van de onlusten op het eiland. Secretaris-generaal Oe Thant. heeft zijn beraadslagingen voort gezet in de hoop de impasse rond Cyprus te verbreken. Deze im passe is veroorzaakt door de Cyprische eis voorrang te geven aan garantie van de territoriale onschendbaarheid van het eiland de orde op Cyprus te herstellen door de Veiligheidsraad, wat De Britse minister van Buitenlandse Zaken, R. A. Butler, heeft dinsdag in een toespraak tot de ontwapeningsconferentie in Genêve een plan ingediend dat negen punten omvat en dat voorziet in uit breiding van de vredestaak van de Verenigde Naties. Het plan omvat de volgen- 5. de voorstellen: 1. Een verbeterde werkwijze 6. voor de ontwapeningscon ferentie; 2. nieuwe verificatie-voorstel len; 3. voorstellen voor liet lie- 7, waren van de internatio nale wede; 4. waarnemingsposten in de S. landen van de Navo en in de landen van het Pact van Warschau9. een volledig kemstopver- drag; een verdrag dat een ver dere verspreiding van kernwapens en van de ken nis tot het vervaardigen van deze wapens verbiedt; verhoging van het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden; bevriezing van strategische vervoermiddelen voor kern. wapens; een spoedige vernietiging van enkele wapens. Minister Butler, die voor de eerste maal het woord voerde in de ontwapeningsconferentie, leg de de nadruk op het belang van uitbreiding van de vredesrol van de Verenigde Naties. Hij zei dat Groot-Brittanmê in de tweede en derde fasen van ontwapening de opbouw van een internationale vredesstrijdmacht zou willen be spreken. Dit zal pas in de latere toekomst zijn, maar in de nabije toekomst kunnen we veel doen om de V. N. te helpen, zo zei hij. De Britse minister zei dat alle ledenlanden gezamenlijk moeten meewerken aan alle activiteit van de V. N„ ook aan de vredesopera ties. Tenslotte zouden de bijzondere posities van de grotere mogend heden en de permanente leden van de Veiligheidsraad in acht moeten worden genomen, daar zij in feite de zware financiële ver antwoordelijkheid van grote vre desoperaties dragen. Minister Butler juichte het Amerikaanse voorstel tot vernie tiging van de bommenwerpers toe als inleidende maatregel. De tweede fase zou ook de vernieti ging van andere wapens als tanks en tenminste enkele van de mo derne types vervoermiddelen voor kernwapens kunnen omvat ten. Ingaand op aanvallen die de Russische afgevaardigde Tsarap- kin onlangs heeft gedaan op de toegenomen Britse defensie-uit gaven, zei minister Butler: „Het is waar dat onze defensie-uitga ven moesten worden verhoogd en ik ben een van de eersten die dat betreu?'". „Het peil van onze defensieuitgaven is een van de redenen waarom we aandrin gen op een evenwichtige ontmoe ting door alle landen en op de oprichting van een vredesstrijd macht". 33 WHtSÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊmÊKKÊÊmÊÊOBHtm 'jutm Het Amerikaanse drijvende booreiland „Mr. Cap" is maan dagmiddag door kapitein A. Poot, commandant van de zeesleper „Zwarte Zee" bij de werf van Wilton Feijenoord in Schiedam afgeleverd. Dat was het slot van een sleep- reis die op 38 december in Texas begon. Bij "Wilton zal de „Mr. Cap" worden opgekalefaterd en dan is het de bedoeling van de Caltex, die dit kostbare „eiland" huurde, het naar de wateren van het Borkummei' rif te laten slepen, opdat het gebruikt kan worden bij de pogingen na te gaan of en hoeveel aardgas ook 8.41 daar te vinden zal zijn. Of dat ook zal gebeuren, is een tweede. Volgens een Duitse bepaling van 20 januari is het verboden in het Duitse zeegebied te boren, be houdens goedkeuring van de competente Duitse instantie. Wie die instantie is, kan men in dit decreet niet lezen. De bevoegd heid tot het verlenen van ver gunning tot exploiratie of van concessies, is nog een punt van interne Duitse onderhandelingen tussen de betrokken Lander enerzijds en de regering in Bonn anderzijds. De Caltex, of beter gezegd The American Overseas Petro leum Ltd, de exploratiemaat- schappij van de Caltex, heeft, gezien de schaarste aan boor eilanden geen risico genomen en het kostbare apparaat, dat bo ven water met een diepte tot 40 meter kan opereren, laten over komen. Het is, zo vertelde kapitein Poot, geen gemakkelijk karwei geweest, omdat men over het algemeen slecht weer ontmoette. Vooral in het begin van de reis was het stormachtig. Men heeft dan ook 3 dagen stil gelegen op Bermuda om enkele noodrepa- raties te doen verrichten. Een pikante bijzonderheid is dat twee kleinere sleepboten van Leen Smit, de „Ierse Zee" en de „Elbe", onderweg zijn met een zustereiland, de „Mr. Louie" dat bestemd is voor de directe concurrenten van de Caltex in de wateren bij Borkum, name lijk een Duits consortium van oliemaatschappijen en andere b elanghebbend en De „Mr. Louie" wordt over en kele weken verwacht. De kosten aan huur en over brengen van deze hulpmiddelen bij het onderzoek naar bodem schatten zijn zeer groot, maar ze vormen een gering deel van de totale exploratie-kosten. Deze mogen, aldus een woordvoerder van de Caltex, per proefboring op Ameland, waarbij dan géén resultaat wordt geboekt, op a» derhalf miljoen dollar worden gesteld. Dergelijke proefborin gen op zee kosten ongeveer drie maal zoveel, dus rond zeventien miljoen gulden. Bij het zoeken naar aardgas en aardolie in de Waddenzee zijn thans meer dan twintig verschil lende maatschappijen betrokken, waarbij een aantal combinaties zijn gevormd, maar waar ook felle concurrentie heerst. Engeland, Griekenland en Tur kije als garanten zou uitschake len. De Britse afgevaardigde bij de V. N„ sir Dean, zei bij zijn terug keer in New York dat Engeland sterk tegen de Cyprische eis ge kant is. RUSLAND: RECHT VAN VETO De Veiligheidsraad heeft gis teren de behandeling van di kwestie-Cyprus voortgezet. Di particuliere o nderhandelingen onder leiding van Oe Thant heb' ben niets opgeleverd, maar mer geeft de hoop nog niet op. Het knelpunt blijft de eis var Cyprus dat de Veiligheidsraad de territoriale integriteit van hel eiland garandeert. Men is het ook niet eens over de status van een internationaal politieleger. Cyprus wenst dat dit leger onder rechtstreeks ge- zag van de Veiligheidsraad zal staan. Het westen is daar huive rig voor. Het vreest moeilijk heden als gevolg van Ruslands recht van veto in de raad. Naar uit diplomatieke bron is vernomen, zou secretaris-gene raal Oe Thant de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Brazi liaan Alfredo Bernardes, te ver staan gegeven hebben, dat hij moet afzien van zijn pogingen, een formule te vinden voor de oplossing van de Cyprische kwestie. Bernardes heeft de niet-per- manente leden van de Veilig heidsraad voor een vergadering op dinsdagavond bijeengeroepen om hun te verzoeken alsnog een dergelijke formule te vinden. Deze niet-permanente leden zijn Marokko, Ivoorkust, Noorwegen, Bolivië, Brazilië en Tsjecho-Slo- wakije. Een bevoegde zegsman in Athene heeft dinsdag gezegd dat uit het onderzoek van het weef sel dat bij de operatie van ko ning Paul van Griekenland ver wijderd werd, gebleken is dat de maagzweer geen kwaadaardig karakter heeft. Koning Paul gaat goed vooruit en zijn leven is niet meer in ge vaar, zeiden zijn dokters dins dagavond. De toestand van ko ningin Frederika is „zeer bevre digend", aldus werd dinsdag avond in een apart medisch bul letin bekendgemaakt. Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 AANHOUDEND ZACHT Het K.NJM.I. deelt mede: Ons land bevond zich dinsdag in het overgangsgebied tussen een hogedrukgebied boven Rus land en een actieve depressie, die langs de Azoren trok. Tijdens opklaringen kwamen toen hier temperaturen voor, die hoog voor de tijd van het jaar waren. Vandaag zal de depressie zijn invloed over de Britse eilanden uitbreiden, in Nederland blijven we nog aan de rand van de depressie-activiteit. De bewol king blijft veranderlijk, met een kans op enige regen. De wind zal waaien uit richtingen tussen zuid en oost. Deze neemt in de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zacht weer Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen, maar ook enige opklaringen. Zwakke tot matige, later vrij krachtige wind tussen oost en zuid. Iets lagere temperaturen dan giste ren. loop van de dag tot vrij krachtig toe. Het blijft aanhoudend zacht, al zullen de temperaturen een weinig lager uitvallen dan dins dag. Het 2715 ton metende Griekse schip „Cissoula" heeft dinsdag avond gemeld in aanvaring te zijn geweest en dringend hulp nodig te hebben. Het schip bevond zich op on geveer 35 kilometer ten zuid oosten van St. Catherinespoint, in het Kanaal. Aartsbisschop Makarios, de president van Cyprus, heeft gis teravond alle Cyprioten die on wettig wapens bezitten, bevolen, deze bij de overheid in te leve ren. Makarios deelde mee, dat de speciale politiemacht van de Cyprische regering tijdelijk tot 5000 man uitgebreid zal worden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1