Provinciaal nieuws Haagse Laakkerk door brand verwoest «.voor mij zware Brandaris! iaj BEURSOVERZICHT Marktberichten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maanclag 24 Dinsdag 25 februari 1964 FSorence en Parijs TERNEUZEN AXEL Als U zelf uw leutemode 1964 wilt maken dan vindt U de mode 1964 in Het Stoffenpaleis AARDENBURG OOSTBURG nu kan het nog! soiftie SAS VAN GENT SLUISKIL zawisl'ag PHILIPS EN UNILEVERS GEVRAAGD Koninklijk Paar in Oostenrijk De honderdduizend er uit Advieskoersen Buitenlands Bankpapief Zware shag met mooie ïauge tfraacf, dus soepel draaien. Zuivere Kenfucty-tabat. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin fat eind pare tabak. BIJEENKOMST MINISTERS VAN LANDBOUW DER O.E.S.O.-LANDEN Vier betrouwbare om hier op te noemen, maar C JTET STOFFENPALEIS heeft ze, want vindt U in Nieuwstraat 6—8 Terneuzen Telefoon 2940 (Adv.) VORMINGSCENTRUM „HEDENESSE" In dc zomer van 1964 worden op „Hedenesse" weer tal van cur sussen georganiseerd. Van 4 tot 11 juli is er om te beginnen een week voor huis vrouwen en alleenstaande dames. Dan volgen er enige gasten- weken en ook een jongerenkamp (16—20 jaar). De prijzen zijn uiterst billijk. Zij bewegen zich rond de 55, waarvoor een leerzaam en af wisselend programma wordt ge boden. Er zijn inleidingen over uiteenlopende onderwerpen, er wordt gefilmd, er zijn excursies, er is bijbelstudie, handenarbeid, vrije expressie op het strand, terwijl de jongeren o.a. in aan raking worden gebracht met cul tuur en godsdienst in Indonesië. „Theo Middelkamp" uit Goes vergaderde in Terneuzen. De wielersportvereniging „Theo Middelkamp" vergaderde zon dagmiddag te Terneuzen in het café bij de heer H. de Vrieze ter afsluiting van het winterseizoen. Uit de verslagen van de heren Pauwer, Kuijk en Van Stee kwam tot uiting dat de vereniging nu inde gehele provincie Zeeland vertegenwoordigd is door be stuursleden. Het ledental bedraagt ruim 160, het aantal donateurs 65. Het kassaldo van ƒ1750 be tekende volgens de penningmees ter een vooruitgang van om streeks 2000, daar liet tekort een jaar geleden ƒ275 beliep. Op 29 februari en 14 maart zijn trainingsritten geprojecteerd te Hoek voor de Zeeuws-Vlaam- se leden. De bijeenkomst was in zoverre een mislukking dat men er niet ingeslaagd was enige prominen te wielrenners naar Terneuzen te krijgen. Een forum dat nu uit eigen mensen werd samengesteld, kreeg heel wat vragen te beant woorden en kweet zich behoorlijk van zijn taak. Tot besluit weiden enige sport films vertoond. Volgende maand nieuwe gas houder in Axel. Het gemeentelijk gasbedrijf hoopt in de loop van de volgende maand de geweldige nieuwe bolle gashouder in gebruik te kunnen riemen, die men op het ogenbilk in-aanbouw kan zien op het ter rein van het Axelse bedrijf aan de Buitenweg. De onderdelen van deze gas houder komen uit Eschweiler na bij Keulen. Zij zijn geleverd door de fabriek van de firma Neu mann, die in oktober 1963 met. dp bouw een aanvang maakte. De kosten overschrijden het half iriiljoen met inbegrip van het regulateursgebouw. Als de bolle houder met zijn inhoud van meer dan 1900 kubie ke meter straks gereed is, bete kent dat het einde van de veel jarige z.g. natte berging die van 1912 dateert. Zoals vanzelf spreekt is bij de nieuwe berging vooruitgezien met het oog op de binnen afzien bare tijd te verwachten levering van aardgas. Met de overscha keling naar de aardgasdistribu tie- is bij de bouw van de nieuwe bolhouder rekening gehouden. Vermeldenswaardig is dat nau welijks tien gemeenten in ons land zo'n bol-gashouder bezitten Voor wat Zeeland betreft mogen wij, dus constateren dat op gas- gebied van Axel de victorie be gint. Adv. Er zijn te veel Jaarvergadering van de C. B. C. De afdeling Axel van de Chr. bedrijfsgroepencentrale heeft in Plet Centrum haar jaarvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer J. Buij ze, opende de avond met gebed, waarna psalm 84 3 en 6 werd gezongen, begeleid door de Chr. fanfare „Hosanna''. Vervolgens las de voorzitter Galaten 6 1 t/m 10, waarna hij een kort wel komstwoord sprak. De secretaris de heer M. Ver- schelling las liet jaarverslag voor. Hieruit bleek dat de afde ling geen ongunstig jaar aehter de rug had. De penningmeester de heer S. Jansen bracht het financiële ver slag uit. Hoofdbestuurder J. H. Spoel- stra kreeg nu de gelegenheid de vergadering toe te spreken. In deze toespraak werd- de ontwik keling van de erganisatie en de hierdoor verbeterde toestand voor de arbeiders belicht. Ook werd gesproken over de loonpoli tiek. Met het zingen van Gez. 35 1 werd het gedeelte vóór de pauze afgesloten. Na de pauze, waarin een ver loting werd gehouden, voerde het toneelgezelschap „Ko Bakker" een toneelspel op, getiteld „Toen ik mijn vader ontmoette". Er was gul applaus. Na het zingen van Gezang 280 1 en 5 sloot de heer Spoel- stra de vergadering met dankge bed. Werknemersorganisaties overhandigen hun bijdrage vóór het, carillon. In verband met de feesten van „Axel 750 jaar stad" had zich in de gemeente een comi té gevormd om aan het gemeen tebestuur een carillon ten ge schenke te geven. De resultaten van het comité waren van dien aard, dat reeds twee maanden geleden aan een klokkengieterij opdracht voor het vervaardigen van een caril lon kon worden gegeven. Bijdragen in geld kwamen bin nen van personen, maar ook van organisaties van werkgevers en van bedrijven. De georganiseerde werkne mers voelden het als een tekort koming dat er hunnerzijds geen bijdrage was. Daarom werd er overleg gepleegd tussen de plaat selijke organen van N. K. V. (voorheen K. A. B.), C. N. V. en N. V. V. De dagelijkse hesturèn waren het al spoedig eens, dat men ge zamenlijk moest trachten een klokje aan te bieden. Ten gemeentehuize kwamen de besturen met B. en W. bijeen. De heer E. Maas. voorzitter van dé N. K. V. bood mede namens C. N. V. en N. V. V. een bedrag van 600 aan met het verzoek' hier voor een klokle voor liet carillon aan te schaffen en dit mee te laten SDelen in het grote geheel van dit instrument. „Als ver tegenwoordigers van de werkne mersorganisaties zijn wij er trots op", aldus de heer Maas. „dat wij dit door samenwerking hebben kunnen doen en wanneer straks de tonen van het carillon over onze goede gemeente zullen beie ren, zullen wij met blijdschap aan deze samenwerking terug denken". Burgemeester Van Dijke zei blij verrast te zijn met deze ges te. Het college van B. en W. is evengoed blij, dat de organisa ties van de verschillende stro mingen hier een toonbeeld zijn van samenwerking. Dit houdt iets goeds in voor dc toekomst, want volgens de burgemeester is samenwerking op breder terrein mogelijk. Het geschenk werd door B. en W. met grote erkentelijkheid aanvaard. Collecte N. V. V.-Gezond- lieidsfopds. De in de week van 17 tot en met 22 februari gehouden collec te voor het N. V. V.-gezondheids- fonds „Zonnestraal" heeft i'i Axel f262,31 opgebracht. Kaar! avond v.v. Axel. Zpterdag organiseerde de v.v. Axel ill hgar clublokaal weer een kaartavond voor leden en hou ders van seizoenkaarten. Er waren 29 deelnemers. De uitslag luidde: 1. V. Schelleman; 2. Ch. Sijs; 3. J. Dieieman Sz.; 4. M. Hoogstra ten; 5. J. Dieieman; 6. A. Cort- vriend: 7. E. Orlelee; 8. A. lip pens; 9. mevr. Rooseden En gelsman; 10. Jos Schelleman; 11. C. v. d. Berge; 12. W. Strijdonk. Nieuwe landbouwassistent. De heer C. Govers te Woens- drecht is benoemd tot landbouw assistent van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in het rayon Aardenburg. De benoemde was tot dusver als assistent verbon den aan de streekverbetering te Waspik. R. K. Belastingambtenaren vergaderden. In hotel „Dc Eenhoorn" te Oostburg vergaderde de belas- tingroep van de West Zeeuws- Vlaamse A. R. K. A. De opkomst was goed. Door het bedanken van de heer A. van Loenhout was een voor zittersvacature ontstaan. Hierin werd voorzien door de verkiezing van de heer J. O. Th. van Hauwe te Oostburg. Tot maandag 1 maart geldt de Sola inruil-actie, waarbij U voor Uw oude pan f 5.- tot zelfs f 20.- terug krijgt. Versleten melkkokers, beschadigde steelpannen enz., van welk materiaal ook, kunt U in ruilen bij Uw Sola winkelier voor de nieuwste Sola-Elite modellen, groot of klein naar keuze, met recht op 20o/o kortjng De fraaie roestvrij-sfaien Sola- Elite pannen zijn zó onverwoest baar sterk, dat Sola er een levens lange garantie op durft te geven. Met Contacto bodem (Zweeds patent), passend op elke warmte bron: gas, aardgas of electra. Aanbranden onmogelijk, morsen (door schenkrand) uitgesloten. Ook voor keukenuitzetten geldt: De periodiek aftredende be stuursleden K. Jacoby en' A. F. van den Oever (Sluis) zagen zich herkozen. Als afgevaardigden naar 3e algemene vergadering werden aangewezen de heren W. van Hoorn en K. Jacoby. De landelijke secretaris van de groep belastingen, de lieer L. A. Schuurmans, kreeg een groot aantal vragen over overwerk, ziektekosten en salarissen te be- aritwoorden. Aanrijding. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf verleende de be stuurster van een Belgische per sonenauto, komende uit de Kloos- terlaan te Sas van Gent, geen voorrang aan het verkeer van rechts. Dit had tot gevolg, dat de Volkswagen, bestuurd door de in Sas van Gent wonende Italiaan Z., die uit de Paul Krugerdreef kwam gereden, op de Belgische personenwagen botste. De beide wagens liepen flinke materiële schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Concert in de Stijfselfabriek. Door samenwerking van de Z. V. U. met de Kanaalzone- instuif werd zaterdagavond in de feestzaal van de Stijfselfabriek een concert gegeven door het symfonie-orkest van de Terneu- zense muziekschool en door de Riverside Jazzband. Bijzonder in de smaak viel het onder leiding van de heer J. Wisse uitgevoerde stuk Rosa- miinde, waarin de klarinetsolo werd bespeeld door de elfjarige Clement v. d. Bulck uit Terneu zen, die reeds zoveel eerste prij zen in de wacht wist te slepen. Het zeven man tellende jazz orkest van Gerard Lamers gaf na de pauze verscheidene goed uitgevoerde blues ten beste. Snelsehaaktournooi in het Kasino. Aangemoedigd door de vroegere successen zal a.s. vrijdag 2S februari wedciom een snel- schaaktuornooi worden georga niseerd in het Kasino te Sluiskil. Er is aan deze wedstrijd een wisselbeker verbonden. Voor deelneming kan men zich wen den tot de personeelsdienst van de N.S. M. of tot de schaakver eniging V.S.V. te Sluiskil. De wedstrijd begint om half acht. Van de trap gevallen. Hedenmorgen was de 72-jarige Joz. Potter, wonende in de Kromme Eileboogstraat. bezig werkzaamheden te verrichten op de zolder bij de slager P. Geel hoed!. Door onbekende ooi-zaak is hij van de trap gevallen, waar bij hij op de stenen vloer terecht kwam. Dokter EJenbaas verleen de geneeskundige hulp. P. werd daarop voor verder onderzoek naar het Juliana-zie- kénhuls te Terneuzen vervoerd. Vooruitlopend op de vierde kwartaalcijfers alsmede de jaar cijfers 1963, die morgen, dins dag, nabeurs door het Unilever- concern zullen worden bekend gemaakt, zijn de Unileverwaar- den vanmiddag uit de markt ge nomen. De beurs is ten aanzien van genoemde cijfers optimis tisch. Er was vraag in Unilever waardoor de prijs van 143 tot 143,50, ex tegen een vorige slot- prijs van 142,30. Philips begon onveranderd op f 148,80. Lokale vraag, dekkingsaankopen plus vraag voor Zwitserse rekening droegen ertoe bij dat de koers opliep tot 149,70. Ook Kon. Olie lag hoger in de markt op 155,80 (ƒ15,40). AKU praktisch onveranderd op 522l/2, terwijl Hoogovens een paar punten moest prijsgeven op 604. De vier de kwartaalcijfers van het Phi- lipsconcern zullen, aldus de beurs, niet lang meer op zich la ten wachten. Deze cijfers zijn, zo meent de beurs, zeer zeker goed. Philips heeft, via een dochter in West-Duitsland, met het Siemens concern aldaar een firma opge richt namelijk de „Hospitalia In ternational" voor het ontwerpen, leveren en financieren van de volledige of gedeeltelijke inrich ting van ziekenhuizen, medische inrichtingen, laboratoria etc. De uitbreidingen bij Hoogovens gaan vruchten afwerpen. De perspec tieven voor het concern zijn goed als gevolg van toenemende vraag naar staal, waardoor de produk- tie kan worden opgevoerd. Zeer belangrijk voor Hoogovens is, dat de staalprijzen een stijgende lijn vertonen. Een en ander komt nog niet tot uitdrukking in de koers van de Hoogovenwaarden doch de beurs heeft vertrouwen en ge duld. De handel in de hoofd- fondsen was stil. Uniever en Philips gaven nog wel enige activiteiten te zien. De scheepvaartsector was aan de vaste kant. Aandelen K.P.M. werden uit de markt genomen waardoor dit fonds steeg tot I66V2 (16414). De beurs verwacht dat deze maatschappij te zijner tijd het dividend over het afge lopen boekjaar zal verhogen. Vo rig jaar werd door K.P.M. acht procent dividend uitge keerd. Gedurende vrijwel de ge hele beursduur werd in de scheepvaarthoek gehandeld, zij het mondjesmaat. De verande ringen voor de leidende cultuers waren van weinig betekenis. De staatsfondsenhoek was prijshou dend zonder meer. De nieuwe 5 procent obligaties Bank voor Ne derlandse gemeenten werden iets hoger geadviseerd. De dividendsverhoging van de noordelijke industrie voor vezel- verwerking tot zeven (5) pro cent bracht in de koers van de aandelen van deze maatschappij weinig verandering. Dit verhoog de dividend was reeds eerder in de koers verdisconteerd. Koningin Juiiana en Prins Bernhard hebben zaterdag hun intrek genomen in hotel „Post" in de Oostenrijkse plaats Lech, waar zij een korte wintersport vakantie zullen houden. Het Ko ninklijk Paai' werd begroet dooi de eigenaar van het hotel de heer Sepp Moosbrugger en diens vrouw. De koninklijke gasten kregen weer de twee in Tiroler stijl opgetrokken kamers op de •tweede verdieping die zij op vroegere vakanties reeds hebben bewoond. Het Oostenrijkse persbureau A.P.A.'meldt dat men in Kitz- bühel verwacht dat Prinses Irene en don Carlos deze week ook naar Lech zullen komen. Een i'-sisdatum zou nog niet zijn vast gesteld. Geruchten, dat het hu welijk tussen de Prinses en haar verloofde op korte termijn zou plaats hebben, werden zaterdag in Kitzbühel uitdrukkelijk tegen gesproken. Vanmorgen is bij de trekking van de 562e Staatsloterij de hon derdduizend gevallen op lot num mer 16883. Deze prijs is eruitgekomen in de vijfde lijst van de vierde klasse. De zes series van de winnende loten zijn verkocht in de serie a door de collecteur E. Kleyn te Amsterdam en door de collec- trices mevr. W. Cormanev. d. Beek te Rotterdam, mevr. A. de Lannoy teDen Haag, mevr. E. J. Krol te Arnhem, mevr. M. Parmentiervan Oyen te Nij megen en mevr. A. Ie Maire Quadekker te 's-Hertogenbosch. Van het lot waarop in Amster dam de honderdduizend is ge vallen, heeft de collecteur de helft verkocht aan een twaalf De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0410.14 Amerik. dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.30'/i3.35' 2 Franse fr. (100) 73.35—73.86 Belg. frank (100) 7.14V2—7.19V: Duitse mark (100) 90.4590.96 Zweedse kr. (100) 68.9069.90 Deense kr. (100) 5L65—52.65 Noorse kr. (100) 49.85—50.86 Zwitserse fr. (100) 83.0583.55 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.93—14.03 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92V2—6.07' 2 VEEMARKT 'ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 1636 stuks vee zijnde 1100 vette koei en en ossen en 536 varkens. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,70ƒ4,10 en varkens ƒ2,15ƒ2,22, alles per kg. Overzicht: Vette koeien: aan- voer als vorige week, handel redelijk en prijzen onveranderd; Varkens: aanvoer groter, handel zeer kalm, prijzen bij aanvoer boven notering, gaande de markt daalden de prijzen aanmerkelijk, zware varkens 22,05 per kg; slachtzeugen ƒ1,80ƒ1,90 per kg. GEAANBEUHS ROTTERDAM Baktarwe voor directe levering geen afzetmogelijkheid, Zomergerst, volgens monster, ƒ24—ƒ27, zonder belangstelling; Haver, volgens monster, ƒ21— 23,50, zonder belangstelling. Groene erwten, volgens mon ster, ƒ3846; Schokkers, vol gens monster, ƒ35ƒ.53, franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers; ƒ10— ƒ12; Bintje ƒ7,50—ƒ9; Bevelan der 1315 en Meerlander 8 —ƒ11. Klei-aardappelen 38 mm op waarts: Eigenheimers ƒ11— 13,50 Bintje 8—9 en Furore 8-/10. Klei-aardappelen voor de ex port 35 mm opwaarts Bintje in drie maten gesorteerd: ƒ8— ƒ8,50. Zand-aardappelen 35 mm op waarts: Bintje: geen handel. Zand-aardappelen voor de ex port 35 mm opwaarts: Libertas: geen handel; Overige rassen: geen handel. Stemming binnenland: zeer kalm. Stemming buitenland: kalm. Voer-aardappelen 24. Prijzen -berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. 2.» ia ttaEbcïwuiSagö f aBakszak -7': LZ De ministers van Landbouw der 20 landen van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) en van Joegoslavië zullen 26 en 27 februari bijeenkomen in Parijs. Finland zal vertegenwoordigd worden door een waarnemer. Het vraagstuk van de lage inkomens in de landbouw zal de speciale aandacht van de minis ters genieten. Zij zullen een rapport bespreken, waarin een analyse wordt gegeven van de situatie van de landbouwgezin- nen, die in de landen van de O.E.S.O. slechts een laag inko men hebben. De ministers zulle^ifir, naar streven 'n beleid vast te stellen, waardoor de structurele aan passing van de landbouw kan worden bevorderd, in het bij zonder wat doeltreffende werk methodes betreft, het aantal en de grootte van de bedrijven zowel als het numerieke belang van de landbouwbevolking. I I I 4 ill «lieden tellend klaverjasclubje in miaaeien lil l t3DI6l!zijn buurt. De overige coupures een kwart, een tiende en drie Krachtige bestrijding van p,jn en verkocht zonder de maag van streek ie meken! onbekenden De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw- KETTINGBOTSING baarheid duidelijk bewezen, en DELF millioenen mensen in de gehele Zeventien auto's zijn heden- 1, morgen betrokken geweest by wereld baat gebracht, vaak ookeen kettingsbotsing op het ge- wanneer andere middelen faalden, deelte ten oosten van Delft op Bovendien zorgt één der bestand-rijksweg 13 Den HaagRotter- delen dat een gevoelige maag niet dam. van streek raakt. Twee auto's werden zo zwaar beschadigd dat zij moesten wor- if* Mden weggesleept. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De botsing ontstond door het afremmen van de eerste auto. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Voor de ogen van Hagenaars is zaterdagavond korte tijd de Gereformeerde „Laakkerk" aan de in het zuidelijk Den Haag door brand verwoest De brand brak omstreeks over zeven uit. Een uur later stonden nog alleen de toren de rokende muren van de kerk die eens duizend zitplaatsen tel de, overeind. Niemand werd ge wond. De brand werd ontdekt door mensen die tegenover de wonen en die achter de kerk ramen lichtflitsen hadden zien. Zij belden de koster, heer L. Broersen, die toen hij de trap van de kosterij naar de kerk afging, het vuur reeds hoorde knetteren en een sterke brandlucht rook. Toen hij ge wapend met een bvandblusap- paraat de kerk inrende, bleek de kansel in lichte laaie te staan. De heer Broersen sloeg alarm en belde de brandweer en poli tie. Ds. J. Winter, die samen met ds. M. Boukema het pastoraat in wijk zuid uitoefent, stuurde de tien catechisanten, die hij die avond in een. van de kamers van het kerkgebouw onderwijs gaf, naar huis. De koster gaf zijn gevecht met het vuur pas op. toen ook de voorste rijen banken vlam vatten en de dichte rook hem de tranen in de ogen dreef. Toen de brandweer even later arri veerde, loeiden de vlammen reeds door de hele kerkruimte en zakte het orgel (waarde 60.000 gulden) in elkaar. Kort daarna werden de resten van het kerkinterieur begraven on der het puin van het instortende dak. De vlammen sloegen hoog boven de ongeveer 25 meter hoge toren uit en dichte rookwolken dreven boven de stadswijk. ONGELIJKE STRIJD De brandweer ging met vijf tien stralen de ongelijke strijd aan, waarbij ook twee water kanonnen mastodonten onder de blusmiddelen werden in geschakeld. Al met al konden de spuitgasten niet veel meer doen dan overslaan van het, vuur naar de omliggende hui zen te voorkomen. Ze slaagdden er zelfs in de aan de kerk ge bouwde pastorie en kosterij te behouden, al leden deze wel veel waterschade. Terwijl de strijd iegen het vuur in volle gang was, zorgden mensen van het Leger des Heils voor het lichamelijk heil van de brandweer- en politiemannen door het uitdelen van koppen warme koffie. Omstreeks kwart over acht werd het sein „brand meester" gegeven. Daarna begon het nablussen, dat tot zondag ochtend duurde. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. Ds. J. Winter vertelde dat de „Laakkerk" in 1933 werd inge wijd. Dc këi'k had een enigszins Deze foto toont wat er is over gebleven na de brand, welke de Laakkerkgeheel heeft verwoest. „Villa-achtige" bouw en werd wel een „Plooy-kerk" genoemd naar de om dit soort ontwerpen bekende architect Plooy. Het ge bouw was voornamelijk opge trokken uit hout en steen. De ingang was in de toren gelegen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2