Het vlot niet erg met het „vredesplan" voor Cyprus sa ons robert Chroesjtsjov bezorgd over Duitse revanchegedachten ilS <gg) i NHM SLEEPBOOT „WITTE ZEE" IN HET KANAAL GEZONKEN hoofdpijnpoeders: Spoedig rijksgoedkeuring voor ongesubsidieerde woningen Noodtoestand voor grensbewoners Lobith bij WEER VERZET TEGEN BEN BELLA Maandag 24 Dinsdag 25 februari 1964 20e Jaargang - No. 6153 VERDRAG VAN 1960 HET GROTE STRUIKELBLOK KONINGIN EN PRINS IN LECH F M MINISTER DOET BEROEP OP DE AANNEMERS HET WEER Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Geen industrialisatie- nota's meer Neem geen risico.verf met De verf met flexabiliteif Frtnkertog bij abonnement: Temeuzen Administratie-adres: smiaswaj D&eeteur-Hoofdredacteur L van <ïe Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per Kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Met Oe Thants vredesplan voor Cyprus wil het niet vlotten, zo is zondag van welingelichte zijde in New York meegedeeld. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft ruim l'/z uur met vertegenwoordigers van Engeland en Cyprus op het hoofd kwartier van de volkerenorganisatie geconfereerd. Het overleg heeft niet veel uitgehaald. Secretaris-generaal Oe Thant sprak met de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Spyros Kyprianoe, en de Britse vertegenwoordiger sir Patrick Dean met het doei goed keuring voor zijn plan te krijgen. Dit behelst onder meer de vor ming van een internationale vredesmacht voor Cyprus. Het voornaamste struikelblok zou de eis van Cyprus zijn, dat de veiligheidsraad de verantwoorde lijkheid op zich neemt voor de handhaving van de onafhankelijk heid en de territoriale onschend baarheid van de republiek Cy prus, zonder rekening te houden met het verdrag van I960, waar bij Engeland, Griekenland en Turkije het recht kregen om op Cyprus tussenbeide te komen. President Makarios zou de me ning zijn toegedaan, dat dit ver drag waardeloos zou worden als de Veiligheidsraad die verant woordelijkheid op zich zou ne men. Turkije is gekant tegen elk besluit, dat zijn recht op inter ventie zou aantasten. Engeland wil ook niets weten van een ver andering in het verdrag van 1960 die niet de goedkeuring van alle betrokken partijen heeft De juridische adviseurs van Oe Thant zouden er niet zeker van zijn, dat de Veiligheidsraad ver antwoordelijkheden op zieh Kan nemen, die in de plaats zcuden kunnen komen van een verdrag dat op basis van vrijwilligheid is gesloten en wordt nageleefd Dinsdag zal de Veiligheidsraad weer bijeenkomen ter behande ling van de kwestie-Cyprus. Intussen schijnen de pogingen om overeenstemming te berei ken over de op Cyprus te statio neren internationale politiemacht vooruitgang te hebben gemaakt. President Makarios zou ervoor geporteerd zijn de omvang van de politiemacht tot 7.000 man te beperken, waartegenover Enge land en de Verenigde Staten voorstanders zijn van 'n sterkte van 10.000 man. Los hiervan zor men ook in kringen der Verenig de Naties een sterkte van 10.000 man wenselijk achten. Gewoonlijk betrouwbare zegs lieden verklaarden, dat er moei lijkheden bestaan wat betreft de instelling van een orgaan dat als verbinding tussen de politie- (Adv.) r de kapper mmt het aparte cachet voor mensen mei smaak temeuzen - markt 16 - brouwerijstr. 9 nembre „comité national ariiöti- que de la coiffure" parijs macht en het V.N.-hoofdkwartier zou moeten fungeren. Oe Thant zou deze taak willen zien toever trouwd aan een uit drie leden bestaande commissie van advies, samengesteld uit leden van de Veiligheidsraad, maar de Sowjet- Unie zou hebben geëist dat de controle aan de Veiligheidsraad zelf wordt toevertrouwd. De komende dagen zullen nog 1.500 vrouwen en kinderen, ge zinsleden van het Britse perso neel op Cyprus, naar Engeland worden teruggebracht, aldus deelde een legerwoordvoerder in Nicosia mee. Tn totaal zullen dan 2.700 Engelsen het eiland heb ben veriaten. Sowjet-preniier Chroesjtsjov niaakt zich zorgen over de revan- ehe-geest, die nog steeds in West-Duitsland heerst. Wat Engeland, Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten betreft, gaat hij 's avonds met een gerust hart naar bed. Dit zou de Russische premier hebben verklaard in een gesprek met de Italiaanse uitgever Giulio Enaudi, die naar Moskou was gekomen om besprekingen te voeren over het uitgeven van een aantal van Chroesjtsjovs redevoeringen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard genieten van de zon voor hotel „Post" in Lech. Zij worden geflankeerd door de eigenaar van het hotel, Sepp Moosbrugger, en diens vrouw. De Russische premier wees, aldus Einaudi, op het belang van het vreedzaam regelen van grensgeschillen. Hij gaf daarbij echter te verstaan, dat de gren zen der Sowjet-Unie ongewijzigd diende te blijven. Het Duitse vraagstuk is in de ogen van Chroesjtsjov nog steeds ernstig, al gaf hij toe dat ex- bondskanselier Adenauer het gevaar van het gebruiken van geweld voor de oplossing ervan inzien. Ook Erhard onderkent deze gevaren, zo zou de Russi sche premier hebben verklaard. Chroesjtsjov had voorts ver teld hoe hij destijds, ter gelegen heid van de onderhandelingen De stranding van het 7200 brt metende Liberiaanse vrachtschip „Brother Georg" op de zuidwest punt van het eiland Wight is de ondergang geworden van een van de oudste sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Maassluis de „Witte Zee" Bij een poging om de Liberiaan te redden is de Nederlandse sleepboot ten onder gegaan. De kapitein en bemanning konden liet schip bijtijds verlaten. De sleepboot, die gestationeerd was in Het Kanaal, is zondag morgen toen de „Brother Georg" noodseinen uitzond onmiddellijk uitgevaren en sloot een contract onder Lloyds open form. Het schip kwam omstreeks twee uur aan bij de Liberiaan, maar de weersomstandigheden waren dermate slecht dat pas tegen een uur of zes een poging kon wor den gedaan een lijn over te schie ten. Bij deze poging is de „Witte Zee" op de grond gestoten. De schade was aanzienlijk. Het voorschip waarin zich de be- manningsverblijven bevonden liep direct vol en al heel spoedig begaven de machines het. De daardoor lam geraakte sleepboot moest verlaten worden. De En gelse sleepboot „Gatcombe" nam acht van de zestien bemannings leden over; de reddingboot uit Yarmouth de andere acht. Zij werden naar land gebracht. De sleepboot zelf zonk weg en rust op het ogenblik op de rot sige bodem. Er is nog iets van de toppen van de masten te zien, maar de zeer slechte weersom standigheden ter plaatse maken het zeer twijfelachtig of het mo gelijk zal zijn het schip nog te lichten. De „Witte Zee", die een ver mogen van duizend pk had, werd in 1946 gebouwd en in dienst ge nomen. Het is'een van de klein ste zeesleepboten van L. Smit. Gezagvoerder was J. J. Kleyn uit Goes. De bemanning van de „Witte Zee" is aan land gegaan in Yar mouth op het eiland Wight. Kapitein J. Kleyn vertelde, dat hij zelf de poging om de „Bro ther George" te redden liever tot maandag had uitgesteld om de hulp van andere sleepboten af te wachten. De kapitein van de Li beriaan wilde echter van de om streeks acht uur opkomende vloed gebruik maken om zijn schip vlot te krijgen. De „Witte Zee" bevond zich vlak bij de „Brother George" om een lijn over te schieten toen hij op een onderzeese rots stootte. De bemanning verliet het schip pas toen dit bijna onder de golven verdwenen was, aldus kapitein Kleyn. Sleepboot .Schelde" neemt taak van gezonken „Wite Zee" over. De sleepboot „Schelde" van L. L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is van Rotterdam uit gevaren om de plaats in te ne men van de „Witte Zee". De „Schelde" zou hedenochtend bij de Liberiaan aankomen. PER ETUI VAN 6 EN 11 3 (Adv.) am- SPAARREKENING O DEPOSITO EFFECTEN Vraagt voor een verant woorde belegging van uw spaargelden of tijdelijk beschikbare middelen ad vies aan de BANK Nieuwstraat 22 - Tel. 2310 Ongeveer tachtig Nederlanders kunnen de voordeur niet ineer uit zonder paspoort. Doog de achterdeur gaat het nog wel. Als deze Nederlanders bereid zijn door de modder en de klei van het achter hun woningen liggende terrein van een steenfabriek te trekken, komen zij niet in conflict met de douane, wanneer zij zich zonder geldige papieren naar hun werk, naar de kerk, naar schooi, in het eigen land begeven. Deze tachtig Nederlanders zijn de bewoners van de oude Kleef- se Postweg in Spijk bij Lobith. Door de grenscorrectie van 1 augustus 1963 is de weg langs hun huizen Duits grondgebied geworden. Hun huizen en hun tuintjes zijn nog net Nederlands territoir gebleven en dit be tekent, dat zij geen Nederlandse uitweg meer hebben. Over een Duitse weg of over het eveneens De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P, C. W. M. Bogaers, hoopt binnenkort een duidelijk inzicht te hebben in de reële behoefte aan werk bij de groep bouwbedrijven, die over onbenutte bouwcapaciteit beschikt. Zodra dit het geval is, aldus de minister, zullen zo nodig in de loop van dit jaar nog verdere aanvullende maatregelen worden getroffen. Vooruitlopend op het onderzoek, is een zodanige politiek gevoerd dat reeds binnen enke le weken voor een belangrijk aantal woningen in de ongesubsi dieerde sector de rijksgoedkeuring zal worden verleend. De hoofdingenieur-directeur in Noord-Brabant heeft reeds 600 goedkeuringen verzonden. Bovendien zal worden getracht de afgifte van de rijksgoedkeu ring voor woningen met een bouwsom beneden 14.000 te versnellen. Er is reeds voor 1100 van deze woningen rijksgoed keuring gevraagd, terwijl aan vragen voor ca. 400 woningen in voorbereiding zijn. Bij ver dere aanvullende maatregelen in de loop van dit jaar zal de prio riteit van de gesubsidieerde sec tor voorop mogten staan, het geen wil zeggen dat het wegwer ken van de z.g. onbenutte bouw capaciteit ook afhankelijk is van de bereidheid van de aannemers werken in de gesubsidieerde sec tor tegen aanvaardbare prijzen te accepteren. De bewindsman zei een en ander in Oosterhout (N.-Br.), waar hij de eerste gereedgeko men woningen van een continu- project van 617 stuks bezich tigde. Voorts overhandigde hij de eerste zes van veertien aan gevraagde rijksgoedkeuringen voor de bouw van woningen be neden f 14.000. ARBEIDSBESPARENDE BOUW De minister stelde duidelijk, dat het niet op zijn weg kan lig gen alle aannemers van werk te voorzien, dan wel de acquisitie van hen over te nemen. Bij de te voeren politiek zal moeten worden gelet op het belang van zekere reserves en van einige soepelheid in het produktie- apparaat. De minister was van oordeel, dat de regelingvan de zogenaamde contingentstoeslagen voor arbeidsbesparende woning projecten nog geen gemeengoed is geworden. In het kader van het kader van het nieuwe toe wijzingsbeleid heeft men het zelf in de hand de contingenten te vergroten. Hij wees op de mogelijkheden van het extra contingent bij de z.g. keuze woningen, dat kan worden ver diend op grond van een mini mumprijs. ZACHT WEER Een diepe, nu langzaam opvul lende depressie heeft dit week einde de circulatie op de Oceaan en het aangrenzende deel van het continent volledig beheerst. Zachte lucht, die rond deze de pressie stroomde, drong West- Europa binnen, waardoor de vorst geheel verdween. In het grootste deel van Bra bant en Limburg werden zondag temperaturen van 10 tot 13 gra den bereikt. In Groningen en Drente werd het nog maar 3 a 4 graden, maar daar begint het nu ook zachter te worden. Een randstoring van de depres sie, die ten westen van de Azoren is ontstaan, trekt langs Ierland naar het noorden. Door deze ont wikkeling blijft de wind in onze omgeving overwegend zuidelijk tot zuidwestelijk en gaat de aan voer van zachte lucht onvermin derd voort. Er zal de eerstkomen de dagen dan ook geen vorst meer voorkomen. In de loop van de avond en nacht zal het front, dat bij de randstoring behoort, ons land met enige regen passeren. Daar na zijn enkele verspreide opkla ringen mogelijk. Duitse fabrieksterrein moeten zij, willen zij naar het eigen land gaan. Willen zij gebruik maken van de weg, dan moeten zij een paspoort kunnen overleggen, of, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot mor genavond. Zuidelijke wind Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in hoofdzaak vanavond en vannacht plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijk wind. Zaeht weer. MAANDAG 24 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.37 Temeuzen 12.12 Hansweert 0.40 12.52 Walsoorden 0.50 1.02 DINSDAG 25 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.02 0.37 1.17 1.27 n.m. 12.41 1.16 1.56 2.06 Febr. 24 7.39 25 7.37 26 7.35 ZON op onder MAAN op onder wanneer het grenskantoor is ge sloten, een pas voor klein grens verkeer. Voor hun auto, motor of bromfiets moeten zijn even eens van de nodige papieren zijn voorzien. Familieleden, kennis sen en relaties kunnen ook al leen maar via de weg op bezoek komen, wanneer zij in het bezit zijn van grenspapieren. De bewoners van de Kleef- se postweg hebben nu, om te trachten uit deze „noodsitua tie" te komen, een beroep ge daan op de ministers van Bin nenlandse en Buitenlandse Zaken. Zij wijzen er op, dat hun bewegingsvrijheid is aangetast en dat zij volkomen afhankelijk zijn van de Duitsers. „Wij heb ben in de Nederlandse samen leving onze plichten, maar ook onze rechten. Naar onze beschei den mening is één van deze rechten een Nederlandse uit- gangsweg voor Nederlandse staatsburgers", aldus deze ge- isoleerde Nederlanders. met de Westelijke mogelijkheden over het sluiten van het neu traliteitsverdrag met Oostenrijk, met zijn toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Molotov een meningsverschil had gehad. Mo lotov had geen concessies aan het Westen willen doen. Toen Chroesjtsjov hem vroeg of hij dan oorlog wilde, zou Molotov hebben geantwoord: „Beslist niet", waarop Chroesjtsjov hem mededeelde, dat Rusland zijn troepen uit Oostenrijk zou terug trekken. In de loop van het gesprek ontkende Chroesjtsjov, dat de graanverbouw in de z.g. maag delijke gebieden op een fiasco zou zijn uitgelopen. Deze gebie den zijn gedurende een bepaalde periode van groot nut geweest en hebben brood voor de men sen opgeleverd. Zodra de Sow jet-Unie een aan Westers ni veau gelijke graanproduktie zal' hebben bereikt, zullen deze ge bieden niet meer nodig zijn en zullen zij weer tot weidegron den worden bestemd, aldus de Sowj et-premier. Tot slot vertelde Chroesjtsjov voornemens te zijn op 1 maart a.s. een maand rust in de Kau- kasus te gaan nemen. (Adv.) Minister Andriessen acht de periodieke voortzetting van de reeks nota's over de industriali satie van ons land weinig oppor tuun. Hij heeft dit de Eerste Kamer meegedeeld in de memo rie van antwoord over de begro ting van Economische Zaken. In de eerste na-oorlogse pe riode toen grote bezorgdheid be stond over het welslagen van de industrialisatie, bood behande ling van dit onderwerp in afzon derlijke nota's zeker voordelen. Nu de industrie in ons land al jaren een krachtige expansie te zien heeft gegevene spreken deze voordelen niet meer", aldus de bewindsman. Hij voegt hieraan toe, dat het niet is uitgesloten dat het wellicht in de toekomst nog eens wenselijk zou kunnen zijn meer incidenteel een nota samen te stellen over de stand van zaken. Dit zou dan geen in- dustrialisatienota in de traditio nele zin behoeven te zijn maar 'n nota over de economische groei van ons land in het algemeen of over het regionale probleem. (Adv.) Het in Algerië verboden front van socialistische groeperingen, dat geleid wordt door de Kabylenhoofdman Hocine Ait Achmed, heeft zondag bekendgemaakt dat het ,de strijd hervat" tegen president Ben Bella's „dictatoriale bewind". Na 13 november, toen de mili taire leider van de opstand, kolo nel Mohamed Ou El Hadji, be- 18.08 14.20 6.14 18.10 15.34 6.29 18.12 16.51 7.33 nooit geschonden. Deze bekendmaking stond in een manifest dat onder de bui tenlandse correspondenten was verspreid. Het manifest was niet getekend. Algemeen wordt ech ter aangenomen dat het door Ait Achmed zelf is opgesteld. Er wordt verder in gezegd, dat het bewind van Ben Bella moet en zal vallen. Ben Bella's partij van het FLN (Nationale bevrijdings front) wordt als „openbare vijand nummer 1" bestempeld. De opstand, die het vorig jaar in Kabylië tegen de regering van Bella uitbrak, werd tegen het eind van die maand neergesla gen door regeringstroepen. Ait Achmed kondigde later een wa penstilstand aan voor de duur van het grensconflict tussen Al gerië en Marokko. Dit bestand is kendmaakte dat hij een overeen komst met Ben Bella had geslo ten, werd de toestand echter in gewikkelder. In het manifest van het socialistische front wordt nu gesproken van een „pseudo over eenkomst". Het socialistische front, aldus het manifest, is ge zuiverd en gereorganiseerd en ontwikkelde activiteit in het hele land. Ben Bella's regering zou de weg banen naar het neo-fas- cisme en de financiële toestand van het land was maar slecht. Tenslotte wordt in het manifest gezegd, dat er in Algerië „wéér gefolterd wordt". Na 29 septem ber zouden tientallen patriotten gefolterd zijn. Zoals bekend is Ben Bella op het ogenblik in Guinea.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1