VOOR DE BETREKKELIJKE WAARDE DER STATISTIEKEN vai de waek DE NIEUWSTE SNUFJES OP IE WOORJAARSBEURS IN UTRECHT WEG MET AL DIE POTEN OOK IETS VOOR DE UWEN? Zaterdag 22 februari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 (Dit mogen mannen niet iezen) Verwarmingssector sterk beïnvloed door Slochterense aardgas Vertekend beeld van een gemiddelde Jmr V KUNT NIET ALLES WETEN A Vrouwen zijn zo anders dan Mannen Op een zaterdagmiddag liep ik met Bert en Ans te winkelen. Dat ia een getrouwd stel vrienden van mij moet U weten. De ene étalage na de andere bekijkend belandden we tenslotte ook voor die van een hor- loger-juwelier. Bert keek naar een reeks fraaie polshorloges en Ans en ik bekeken een tableau met prachtige damesringen. „Meid, vind je dat geen schatje"! wees Ans mij feen ring aan. Het was inderdaad een pracht exemplaar en echt niet zo gek duur zoals op het kleine kaartje dat er aan hing, stond te lezen. „Ik ben gewoon weg van dat ding" zuchtte mijn vriendin. „Weet je elke keer als ik hier langs kom kijk ik naar die ring. Maar ja, ik heb geen geld om hem te kopen". Bert die een paar meter verderop had gestaan kwam dichterbij. „Zul len we verder gaan?" „Moet je eens zjen Bert, die ring daar vind je dat geen schatje?" in formeerde Ans enthousiast. „Ja, hm, het is inderdaad een pracht ring". het roken gestaakt.' En ik weet, dat Ans het niet verwacht en dat de ver rassing voor haar dus nog veel gro ter zal zijn. Zij zal het straks op moederdag zien als een echt bewijs van zjjn liefde, omdat hij het ook nog van zijn sigarettengeld heeft be taald. NORA VAN HEEMSTEDE. imouw De voorjaarsbeurs in Utrecht is voornamelijk een technische aangelegen heid. Dat neemt niet weg, dat er ook in de consumptieve sector heel wat te bewonderen valt. Een van de grootste afdelingen in deze sector is die van het speelgoed. (Nadruk verboden.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimw NUCHTER GEREDENEERD „Ik wilde, dat ik er het geld voor had!" zuchtte zij, verliefd naar het sieraad- kijkend. „En voor zo'n mooie ring is hij eigenlijk niet eens zo gek duur!". Bert knikte. „Ja, hij is inderdaad niet duur, maar weet je wat ik nu van zulke dingen vind; ze zijn schitterend, maar voor dat geld wat je er aan uit geeft, kun je zoveel nut tiger dingen kopen die hard nodig zijn in ons huishouden. Als ik echt niet op geld hoefde te kijken, dan zou ik je natuurlijk dadelijk die ring geven. Maar de tijd wordt steeds duurder en we kunnen ons geld wel beter besteden. Vind je ook niet Ans?" Met een diepe denkrimpel in haar voor hoofd, knikte mijn vriendin. „Je hebt gelijk, liet is maar pure luxe en er zijn nog zoveel andere dingen nodig. Kom laten we maar verder gaan". EN DE TYPISCH VROUWELIJKE WENS We winljejden verder. Ans zei niet veel meer en ik voelde precies aan wat er in haar omging. Ze was niet boos op Bert omdat ze die ring niet kreeg, dat zou onredelijk ge weest ziin. want hij had gelijk. Maar toch was er iets dat in haar wroette. Bert en Ans zijn maar heel gewone mensen, die net als zoveel anderen met uitkijken en weloverwogen uitgaven hun leventje van een bescheiden'welvaart kunnen leven. Ze heb ben het zeker niet slecht, maar aan de andere kant kunnen ze zich toch geen echte luxe permitteren. Het is nu eenmaal zo, dat de mees je vrouwen honden van sieraden, rin gen, armbanden, oorbellen, colliers 3.d., over het algemeen in alle be scheidenheid. Ze wjilen van zichzelf geen opgetuigde kerstboom maken, maaf voor een vrouw is een enkel echt móói sieraad soms heel belang rijk. r, Ik weet, dat Ans buiten haar trouwring niets van waarde op dit gebied heeit. De byoux die ze bezit, zijn eigenlijk galanterieën uit een warenhuis, ze staan haar goed en ze maakt er zo nu en dan gebruik van als ze uitgaat, maar echt iets moois bezit ze niet. En daarom begreep ik waarom zij zo gek was cp die ring, die haar om de een of andere reden had betoverd. Oh zeker, ze zou er niet verder om zeuren, omdat ze begreep, dat Bert gelijk had en dat ze hun geld nuttig en tot beider genoegen dienen te besteden. Maar tochdie onuitgesproken wens blijft er. Op een meubeltentoonstelling in de Duitse stad Frankfort is dit interieur te zien van de Deense architect Vemer Pan ton, die vindt, dat we tot nu toe te veel last hebben gehad van al die stoel- en tafelpo ten, die bovendien het leven niet vergemakkelijken. Hij laat zijn bewoners zitten, lig gen en zweven op een ver zameling kussens, waarvan des avonds ook nog een ge makkelijk bed kan worden ge formeerd. EEN WAAR BEWIJS VAN LIEFDE Daar komt nog bij, dat Bert haar in haar hart teleurstelde, ook al be greep ze de redelijkheid. Juist als hij nu eens spontaan had voorgesteld haar die ring te geven, wetende dat het eigenlijk onverantwoord zou ziin en dat ze 'daar de financiële konse- kwenties de hele verdere maand van zouden voelen, dan had dat voor haar een waar bewijs betekent van ziin liefde voor haar. Oh. ik weet wel zeker, dat zij het zou hebben geweigod, juist omdat ze zelf inzag dat het niet verantwoord was, maar het gebaar van haar man zou haar hart hebben verwarmd. Dat is nu iets tvpisch vrouwelijks; te wil len zjen, dat je man bereid is een of fer voor je te bi-engen. ook al zal dat in een normaal huisgezin met zijn be scheiden budget ook nog wel op het hoofd van de huisvrouw neerkomen. Maar dat gebaar iets voor je te wil len doen, dat veel meêr is dan ver antwoord zou zijn. Mar ik mag Bert niet veroordelen, want hij behoort tot die weinige man nen, die de vrouwen coed aanvoelt en nu snaart hij van z>*i eigen zakgeld die ring bij elkaar. Hij kan het zich veroorloven, want sinds kort heeft hij OP televisiescherm en in krant worden wij geregeld geconfronteerd met méér of minder interessante statistieken. De ene laat ons precies zien, hoe veel meer rokers er aan longkanker sterven dan niet-rokers, hoeveel geld de gemiddelde Nederlandse huisvrouw uitgeeft per jaar aan kolen, aan suiker, boter, brood, melk en wat al niet meer. Wij lezen, dat de statistieken uit wijzen, dqt in ons land elk kind dat geboren wordt gemiddeld een kans heeft om ruim zeventig jaar te worden en zo zouden we kunnen doorgaan. Met die statistieken is eigenlijk iets heel merkwaardigs aan de hand, want ze geven ongetwijfeld een beeld van het gemiddelde van een bepaald iets, maar ze vertellen anderzijds toch niet de waarheid. Want u zult het niet in uw hoofd halen om tegen een pasgeborene te zeggen; „Zo, dus jij wordt nu tweeënzeventig jaar!" IJ weet namelijk zelf, dat al heeft dit kind die gemiddelde levenskans, er beslist geen peil op te trekken is hoe oud het zal worden. Het kan reeds binnen tien jaar sterven, maar het kan ook negen tig of honderd jaar worden. Daar staat echter tegenover, dat een dergelijk kanscijfer voor de levensverzekeringsmaatschappijen van groot belang is, want het is een cijfer waar zij mee kunnen rekenen. Bij de duizenden en duizenden verzekerden die zij hebben zal de een jonger en de ander ouder sterven, maar door het. geheel genomen krijgt men een gemiddelde dat klopt met de statistische uitkomst. Daarop wordt de verzekeringspremie gebaseerd. Voor de normale praktijk van het leven van mens tot mens heeft zo'n statistiek geen waarde. Dat is natuurlijk onzin, zo'n vrouw is vrijwel zeker niet te vinden. Deze „doorsnee", geeft dus in we zen een vals beeld van de Duitse vrouw, maar anderzijds kloppen de gegevens in groter verband gezien wel. Van alle Duitse vrouwen, .zullen de meeste brunettes zijn en donkere ogen hebben, de meesten waarderen in een vrouw een goed karakter meer dan een knap uiterlijk en dergelijke. Maar wanneer we al die gemiddelden gaan combineren, dan komt de wer kelijkheid als het ware steeds verder af te staan. Het is iets waaraan we wel moeten denken, wanneer we weer eens ge confronteerd worden met een of an dere statistiek, waarin over gemid delden wordt gesproken. We moeten al deze gegevens in het juiste ver band zien, dan heeft een statistiek waarde! ELLY MARTINS. Op de komende beurs van 9 tot en met 17 maart neemt speelgoed weer een belangrijke plaats in. Zelfs de meest verwende kinderen zouden hier hun hart kunnen ophalen, want de fabrikanten doen hun best ieder jaar met nog ingenieuser en prijzi ger produkten op de beurs te ver schijnen. De speeiauto-de-luxe om maar een voorbeeld te noemen, heeft alles wat de volwassen auto ook heeft: een snorrende motor, een oliedruk- en een benzinemeter, richtingsaanwij zers, een uittrekbare antenne, zonne- kleppen, spiegels, ruitenwissers, een elektrische claxon, een klokje en een thermometer. Twee staafbatterijen zorgen voor de nodige p.k.'s. Meisjes zullen weg zijn van Susi Smart, de sprekende schoolpop. Een drukje op de knop en Susi leest en rekent als de beste leerling (dank zij een „inwendige" grammofoonplaat). Ze is 63 centimeter lang en wordt compleet met schoolbord, schoolbank en krijtjes geleverd. Eén van de exposanten brengt af- wasbare speelgoederen mee, die zo soepel zijn dat ze in de wasmachine kunnen worden gereinigd en in de centrifuge of de wringer gedroogd. Alleen de ogen zouden beschadigd kunnen worden, maar die zitten met schroeven vast en kunnen vóór de wasbeurt worden verwijderd. Voor de baby is er een nieuwe commode, die na enkele jaren in een kinder bureau kan worden getransformeerd. Leuk ook zijn de kinderzitjes van schuimplastic met een bekleding van pluche. De rugleuningen bestaan uit dierenkoppen met pluizige flaporen. I DE VERWARMINGSSECTOR De afdeling verwarmingsapparaten wordt sterk beïnvloed door de vondst van het Slochtererise aardgas. Straal- convectorhaarden, fornuizen, centrale verwarmingsinstallaties, losse gas branders, gevelkachels, kortom be kende en minder bekende fabrikan ten uit binnen- en buitenland hebben gezorgd voor een variatie aan toe stellen en apparaten waarmee van bet aardgas geprofiteerd kan worden. Een van de exposanten heeft het zekere maar voor het onzekere ge nomen en een gecombineerd gas- en elektrisch fornuis geïntroduceerd. Wasmachines, mixers en andere elektrische huishoudelijke apparaten zullen ook weer in een grote ver scheidenheid worden getoond. In uit verband noemen we een rijdende vaatwasmachine, 'n elektrische voed- selafvalvernietiger en wat minder huishoudelijk een voor Europa nipu- we elektrische krultang. Een Zwitserse firma kondigt een primeur aan en wel het eerste elek tronische polshorloge ter wereld. Het horloge, dat niet tikt maar zoemt, werkt via een stemvorkje dat langs elektronische weg aan het trillen wordt gebracht. Het aandrijfradertje krijgt van het stemvorkje zoveel energie, dat het 21.600 omwentelin gen per minuut maakt en daardoor vertraagd de wijzers in beweging zet. Volgens de importeur is bij de con structie van dit micro-sonische uur werk dezelfde grondgedachte toege past als bij de vervaardiging van de communicatiesatelliet „Telstar". £5><S>«><S-a><S>«X5><5XSXS<5>®<S><S>i£xSX. 7. (Nadruk verboden). OP DE CENTIMETER BEREKEND DAAROM moesten we eigenlijk lachen toen we een statistiek over de Duitse vrouwen onder ogen kre gen, daar werden namelijk ook een aantal gegevens ten beste gegeven over de gemiddelde Duitse vrouw, de Duitse mievrouw Doorsnee". Zij zou 34 jaar oud zijn, meet van top tot teen 161,5 centimeter, zij draagt geen geverfd haar, is brunette en heeft donkere ogen. Tot het streepje 91,5 spant de centimeter zich TIPS De levensduur van uw theedoeken verlengt u door ze telkens na het afdrogen even uit te spoelen. Zeep en vuilresten, die het weefsel aan tasten, worden dan op tijd verwij derd. 9 De goede volgorde bij het afwas sen is: glaswerk, zilver, kopjes enz., borden, messen en tenslotte de pannen. 9 Bewerkt Indisch koper krijgt een mooie glas indien na het schoon maken het koper wordt nagebor- steld met benzjre. Kopergroen verwijdert u met ammoniak. «i Het poeder van fijn gestampte eierdoppen is een goede mest voor notDlafiten. Pitrietmeubelen mogen niet met zeep gereinigd worden; u moet deze reinigen met sterk pekel- water en eventuele vlekken ble ken met waterstofperoxide. Hebt u hét „weer" in uw ruiten, dat zijn min of meer zwarte plek ken, dan is 't enige middel: nieu we ruiten. Dit weer is n.l. niet te verwijderen. Laat uw konijnen op wat droog brood of rijshout knabbelen, dan krijgen ze geen lange tanden, i Een vuile spons wordt weer als nieuw als u deze 24 uur in een oplossing legt van 125 gram zout op 1 liter Water. (Nadruk verboden.1 rond haar boezem, de taillewijdte be draagt 69,9 centimeter en gekochte niet zelfgemaakte kleren om sluiten haar heupen, die rondom 99 centimeter meten. Op 78 centimeter lange benen gaat zij door het leven en verbruikt per jaar 17 paar kousen, een wereldrecord, want zelfs de Amerikaanse vrouw heeft slechts 16 paar nodig. Deze genormaliseerde dame is gehuwd en heeft slechts 1,3 kinderen. Per jaar geeft zij voor lichaamsverzorging 25 Duitse mark uit en zij koopt, per jaar in totaal voor 700 miljoen kostbare sieraden. Zij vindt voor een vrouw huishou delijke eigenschappen niet zo erg be langrijk, maar een leven zonder wer ken vinden ze een leven zonder waar- de. De ideale vrouw behoort volgens de gemiddelde Duitse vrouw een goed karakter te hebben, een knap uiter lijk, intellect of sex spelen geen be langrijke rol. MAAR WIE VINDT NAAR ONGETWIJFELD Zijn deze gemid delden statistisch gezien volkomen juist en kousenfabrikanten kunnen met het cijfer dat over kousénver- bruik spreekt hun voordeel doen en dat zal ook kloppen, maar het eigen aardige is, dat er geen enkele Duitse vrouw bestaat die overeenstemt met de in de statistiek verstrekte gege vens. Probeert u maar eens zo'n Duitse vrouw te vinden, die precies aan de opgegeven lichaamsmaten voldoet, die daarnaast een natuur lijke brunette en 34 jaar oud is, don kere ogen heeft, 17 paar kousen ge bruikt, gehuwd is en 1,3 kinderen heeft, die aan lichaamsverzorging 25 Duitse mark uitgeeft per jaar, kort om die aan al die punten voldoet. Een van de eerste groenten, die na een lange winter weer aan de markt komt, is rabarber. Op het ogenblik zien we deze weer bij de groente boer liggen en menigeen zal de aan genaam zure smaak van deze groente zeker waarderen. In het algemeen kan men deze gedeeltelijk vervangen door zoetstof. De jonge rabarber be hoeft niet geschild te worden, de kleur blijft dan ook na het koken aantrekkelijk. De in 3 cm lange stuk jes gesneden rabarber behoeft niet langer dan 5 minuten te koken (met heel weinig water) en kan eventueel bijgebonden worden met wat mai- zena. ZONDAG: consommé met eierkaas, spruitjes, varkensrollade, aard appelenrabarber met luchtige vanille vla; MAANDAG; koud vlees, sla, aardap pelpuree, choco-vlaflip; DINSDAG: prei, gebakken kaasplak, aardappelen, flensjes; WOENSDAG: capucijners, gebakken uien, spek, aardappelpuree hang op met geraspte appel en sinaas appelpartjes; DONDERDAG: tomatensoep met kaas, eieren met kerriesaus, wit lof, aardappelkoekjes; VRIJDAG; champignonragoüt, rijst worteltjes öf visragoüt, rijst, worteltjes, bananensoufflé; ZATERDAG: aardappel-kaasschotel, fruit. RABARBER MET LUCHTIGE V AN1LLEVLA 500 g rabarber, suiker, liter melk, pakje vanillesuiker, 00 g custard, 40 g suiker, 1 ei. Kook van de rabarber en suiker (naar smaak) moes. Meng de custard met 40 g suiker de vanillesuiker en de eierdooier aan met iets melk. Kook de rest van de melk en bind deze met het custardmengsel. Klop het eiwit stijf en vermeng het luchtig met de warme vanille vla. Laat de SM-f -c vla afkoelen, doe onderin een schaal de rabarbermoes en daarop de luch tige vanille vla. BANANENSOUFFLé Bestrijk 8 beschuiten met boter en leg deze laag, afgewisseld met 4 in schijfjes gesneden bananen in een beboterde vuurvaste schotel. Druppel er 2 lepels rum op en strooi er een paar lepels suiker over. Klop 2 eie ren met V4 liter melk en schenk dit erover. Plaats de schotel gedurende 20 minuten in een warme oven. AARDAPPEL-KAASSCHOTEL 250 g belegen kaas, l'A kg aard appelen (gekookt), 75 g boter, 'k liter warme melk. Snijd de aardappelen in plakjes, vul een beboterde vuurvaste schotel laag om laag met deze plakjes en de geraspte kaas. Giet de warme melk erover en leg er klontjes boter boven op. Plaats de schotel gedurende een half uur in een warme oven. Nu het voorjaar nadert, gaan we ook weer eens aandacht schenken aan de bij dit jaargetijde behorende kleding. Waar het gaat om de kleding van onze kleintjes, zoeken we de garderobefcast na enontdekken prompt, dat ze zö gegroeid zijn, dat de kleertjes van verleden voorjaar niet meer passen. We zullen dus nieuwe moeten kopen. Het is belangrijk om ook bij het aanschaffen van kleding voor onze kinderen met zorg te werk te gaan en maar niet iets zo maar te kopen. Misschien zijn er moeders die het niet willen geloven, maar onze kleintjes hebben wel degelijk smaak en voorkeur en ze weten dikwijls heel goed wat leuk is of niet. Laat een kind nooit met kleding lopen waar het een hekel aan heeft. Het laat psychologisch nare indrukken achter en het maakt het kind verdrietig, zeurderig en onhandelbaar. Kies voor uw kinderen leuke dingen uit, zodat ze er aardig uitzien. Vergeet niet dat uw kinderen uw visitekaartje zijn. Anderen beoordelen u naar uw kinderen. Wat denkt u van leuke kleding, als op onze foto? Voor het meisje een leuke overgooier met een kort, vlot rokje over een bloesje. Let u eens op de aardige schouderbandjes met gespen, wat het model meteen ook iets sportiefs geeft. Voor de jongen is er een leuke blazer van katoen 111 klein ruitdessin, een spor tief ding gecaeheerd met schuimplastic. Misschien kent 11 dat wel, een systeem waarbij de stof op een dun laagje schuimplastic Is geplakt, waardoor de stof in model blijft, waterafstotend cn steviger is. Een leuk vlot kort broek je en bloesje er onder vervolmaken het geheel. Het zijn maar ideetjes, misschien is het ook iets voor u (Nadruk verboden) SLLY MARTINS.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5