Aanslag op de Turkse premier Inonu RADIO DE KOCK NHM PRESIDENT JOHNSON IN LOS ANGELES OVER „DE TAKTIEK VAN HET OGENBLIK NAUWER CONTACT TUSSEN FRANKRIJK EN ITALIË BENELIX-PARLEMENT BESPREEKT ECONOMISCHE UNIE PLEIDOOI ¥00R HUURVERHOGING VAN MINSTENS TWINTIG PROCENT DE TOESTAND OF JAVA DADER LIEP AL LANG MET MOORDPLANNEN ROND Aanpassingsschema daarmee niet voltooid" Mevrouw Kennedy bedankt Koningin Juliana Buitenlandse berichten „overdrijven ECONOMISCHE GROEI GAAT GEPAARD MET INFLATIEGEVAAR Zuidafrikaanse van moord politiemannen beschuldigd Visserigstaking geëindigd HET WEER Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Smidswat -Hoofdredacteur L van e« Sande Redaeöe-adree: Neonlttiaat 55—67 Telefoon 01160-308 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per gwarfaa!; per maand ƒ2,—; per week 48 et Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6152 Uitgeefster N.V. v/h Firma F. 3. van de Sande te Terneuaen Advertentieprijs p« mm 16 et; mfntmur» per advertentie f 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén twmdels- advertentles)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bfl vooruifhelaüng. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.ia. 0e tachtigjarige premier van Turkije, Ismet Inonu, ontsnapte vrijdag ternauwernood aan de dood, toen van enkele meters af stand drie kogels op hem werden afgevuurd, even nadat hij had plaatsgenomen op de achterband van zijn auto. Een woedende menigte stortte zich op degene die de schoten had gelost, een zekere Mesut Suna, elektricien in een textielfabriek. Snel ingrijpen van de politie voorkwam, dat de man gelyncht werd. Onverstoorbaar reed de pre mier daarna naar het gebouw van de Turkse nationale verga dering voor het bijwonen van een debat. Hij bracht later via de radio het Turkse volk dank voor de gelukwensen die hij na de mislukte aanslag had ontvan gen. De politie deelde mee, dat Suna verteld heeft: „Ik ben tegen de revolutie van mei 1960. Inonu heeft het land in de slechtst mogelijke richting ge dreven en ik haatte hem. Ik had al lang een pistool bij me om hem te doden". Volgens de po litie komt de 38-jarige Suna uit Kayseri in het centraal-oostelijk deel van Turkije, waar nog leden van de voormalige democratische partij van wijlen premier Men- deres gevangen zitten, onder wie ex-president Bayar. Menderes is na de omverwer ping van zijn regering in 1960 terechtgesteld. De Turkse politie arresteerde na de aanslag nog twee per sonen, een sportjournalist die na de schoten wegrende, en de chauffeur van een auto van de Roemeense ambassade, die met draaiende motor in de buurt van het bureau van de premier zou hebben gestaan. De chauffeur zei, dat hij wachtte op ambassa deur Ion Drinceau die zich op het Turkse ministerie van Bui tenlandse Zaken bevond. To'en de schoten wérden ge lost, schreeuwde Inonu's parti culiere secretaris de chauffeur toe, snél weg te rijden waarop de premier rustig gezegd zou hebben: „Dpe niet zo opgewon den, straks zeggen ze nog, dat we bang zijn". Twee kogels ble ven in de autodeuren steken. De derde kogel miste de premier op een haar. De wagen reed toen al. Later vertelde Inonu de ver bijsterde leden van de nationale vergadering wat er gebeurd was, na eerst nog tien minuten rustig naar kritiek van de oppositie op de begroting te hebben geluis terd. Daarna zat hij een korte kabinetsvergadering voor. Afge vaardigden van alle partijen verdrongen zich om de premier om hem de hand te kussen, toen hij het parlementsgebouw ver liet om naar huis terug te keren. Inonu, een' voormalig presi dent, heeft een grote rol ge speeld in de geschiedenis van zijn land als soldaat, diplo maat en staatsman. Hij was eens de rechterhand van de vermaarde Kemal Ataturk. Sinds 1961, enkele korte on derbrekingen uitgezonderd, is hij premier. Zowel in Ankara als in Istanbul is de staat van beleg nog steeds van kracht na de mislukte staatsgreep van mei vorig jaar. Mesut Suna had zijn aanslag van tevoren beraamd. Hij had een onderhoud met de premier op vrijdag aangevraagd, maar diens particu'iere secretariaat had hem verzocht, zaterdag terug te ko men in verband met de drukke werkzaamheden van de premier. Suna heeft kennelijk niet lan ger kunnen wachten. De premier zelf heeft verklaard, dat hij Suna zonder twijfel zou hebben ont vangen als hem verteld was, dat een arbeider hem wenste te spre ken. Intussen begon de poiitie vrij dag met het verhoor van de col lega's van Suna in de fabriek te Kayseri. Zij verklaarden unaniem dat de betrokkene een slecht ka rakter heeft en heetgebakerd is. De vrouw en vier kinderen van de aanslagpleger zijn onder toe zicht van de politie geplaatst. „Wat wilt u, mijne heren? Wan neer men aan politiek doet, en dat doe ik al zo'n 56 jaar, stelt men zich aan dergelijke voorval len bloot", zo liet premier Inonu, glimlachend en ontspannen, zich vrijdagmiddag tegenover jeurna- listen uit. „Mijn zenuwen zijn overal tegen bestand." Hij vervolgde: „Al mijn colle ga's uit het parlement, ongeacht van welke partij, hebben mij hun sympathie betuigd. Daar ben ik hen zeer dankbaar voor. Mijn energie voor het vervullen van mijn taak is er door toegeno men." n Een huurverhoging van ten minste twintig procent in 1964 voor alle woningen, dus cok voor de woningen beneden de z.g. huurgrenzen, waaraan de 2 laatste huurverhogingen zijn voorbijgegaan, is noodzakelijk als eerste stap binnen het kader „Over de taktiek van het ogen blik zijn wij het misschien niet altijd eens met onze beste vrien den, maar bij de verdediging van de vrijheid zijn wij verenigd. Hier in Noord-Amerika spreken wij Engels, Spaans en Frans en dit zijn de talen van de vrijheid". Dit heeft president Johnson verklaard in een toespraak voor de universiteit van Zuid-Calrfor- nië, die hem en president Lopez Mateos van Mexico een eredoc toraat heeft verleend. Over Vietnam zei de president: „Al tien jaar helpt mijn land mee aqn de verded'ging van de vrijheid hi Zuid-Vietnam en wij zullen dat blijven doen. Het is een strijd, die in de eerste plaats door regering en volk van Viet nam zelf moet worden gewon nen". Op alle partijen die bij het Cy prische conflict betrokken zijn deed Johnson een beroep een (Mf4 ïfoordstraat 102 Terneuzen t Telefoon 3128 Zowel Frankrijk als Italië acht voortgang op de weg naar Euro pese eenheid noodzakelijk, om dat dit de vrije wereld alleen maar ten goede kan komen en tot een versterking daarvan zal leiden, zo 'staat in een commu niqué dat vrijdagavond is uit gegeven na de besprekingen die president gegni en de Italiaan se' minister- van buitenlandse zaken,' Saragat, in Parijs hebben gevoerd.Beide landen spreken zich uit voor'een fusie van de drie Europese uitvoerende orga nen. Van beide zijden wordt de hoop uitgesproken, dat de ko mende onderhandelingen zullen leiden tot een vermindering van de obstakels voor de internatio nale handel en tot versterking vgn de .bétrekkingen tussen de leden van de Europese Econo mische Gemeenschap en andere landen, met name de Verenigde Staten. Speciale aandacht is gewijd aan de mogelijkheden voor hulp aan ontwikkelingslanden. De twee regeringen zullen nauwe contacten blijven onderhouden om, ondanks bepaalde verschil len van opvatting of werkwijze, een wederzijds begrip van de standpunten over internationale vraagstukken van gemeenschap pelijk belang te verzekeren. Met voldoening is geconstateerd, dat er geen moeilijkheden tussen beide landen bestaan. Het over leg betreffende het handelsver keer tussen Italië en Frankrijk, de aanleg van nieuwe verbin dingswegen over de Alpen en de culturele betrekkingen tussen beide landen is bevredigend ver lopen, zo besluit het commu niqué. Het bezoek van het Italiaanse staatshoofd aan Frankrijk, dat vandaag eindigt, is in een „sfeer van hartelijkheid" verlopen en vormde een bevestiging van het „spontane karakter van de vriendschap die het Franse en Italiaanse volk verbindt". In het communiqué wordt niet gerept van de verklaringen die president Segni en minister Saragat de afgelopen dagen hebben afgelegd en die een scherpe tegenstelling vormden met de door president De Gaulle verdedigde standpunten. eind te maken aan het bloedver gieten en te voorkomen dat de toestand rampzalig wordt. Regering en vo'k van Panama gaf de president de verzekering, dat Amerika volstrekt rechtvaar dig zal zijn bij elke bespreking over gemeenschappelijke proble men. Het eerst noodzakelijke acht hij 'n akkoord over samen werking. Met betrekking tot de economi sche ontwikkeling van Latijns Amerika verklaarde Johnson: „In dit deel van de were'd waar wij samenwerken in de alliantie voor de vooruitgang, roepen wij een hartelijk welkom toe aan de Europese vrienden die ons willen helpen en die markten voor onze produkten openen". JOHNSON „DE VOLGENDE"? In Los Angeles zijn twee jon gelui gearresteerd, die in hun auto een geweer, munitie en ge schriften van de fascistische parti,j hadden. Een van de pubii- katies droeg op het titelblad een foto van president Johnson met de opdruk: „De vo'gende?" De twee jongelui, 19 en 23 jaar oud, werden in eerste instantie aangehouden omdat zij een ver keersovertreding begingen. van het advies van de S.E.R. van januari 1961 en met inachtne ming van de daarin gestelde uit gangspunten. Dit wordt bepleit door de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren m een uitvoerige brief aan de minister van Volkshuisvesting. Wordt deze huurverhoging doorgevoerd, dan komt de ge middelde huurindex voor wonin gen, waarop alle tot nu toe mo- ge'ijke huurverhogingen konden worden toegepast, op 296, terwijl de gemiddelde huurindex van de woningen, waarvan de huurprij zen op het niveau van augustus 1957 ongewijz:"d nnesten ble ven, stijgt tot 223. Het huuraan- passingsschema acht de bond met deze huurverhoging nog niet voltooid. Naast de huurverhoging van twintig procent in 1964 zal vol gens de bond in het bouwpro gramma ruim baan moeten wor den gemaakt voor de ongesubsi dieerde woningbouw met herstel van dé eigen verantwoordelijk heid voor woningzoekenden, die zich in staat achttSr deze te dra gen. Voorts wordt uitbreiding en stimuieriiicr van de bouw van de z.g. A-premiewoningen voorge staan en zal de woningwetbouw zich moeten toespitsen od de zo genaamde keuzewoningen. H. M. de Koningin heeft dezer dagen een brief van mevrouw Jacqueline Kennedy ontvangen, waarvan de tekst als volgt luidt: „Staat u nijj toe u nogmaals dank te zeggen, dat u uw man, Prins Bernlmrd, en Prinses Beatrix en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, hebt afgevaardigd om mij woorden van troost over te brengen. Het feit. dat U persoonlijk de herdenkingsdienst in Den Haag hebt bijgewoond, en dat U hofrouw van een week hebt laten afkondigen, heeft mij diep getroffen. it Berichten van „zekere buiten landse correspondenten" over hongersnood op Java zijn vol gens een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken „sterk over dreven". De regering ontkent niet dat zekere provincies ern stige bevoorradingsmoeilijkheden hebben gehad, maar dat betrof Prof. dr. J. E. Andrlessen, minister van Economische Zaken, heeft vrijdag in de raadgevende Interparlementaire Beneioxraad verklaard, dat in de gehele Benelux de aanhoudende economische groei gepaard gaat met groeiend inflatiegevaar, maar dat Neder land nog maar In de zóne van overbesteding Is gekomen. Minister Andriessen verklaar de dit bij het begin van een debat in het Benelux-parlement over de economische Benelux- unie, dat hij samen met zijn col lega van sociale zaken, dr. Veld kamp, heeft ingeleid. Hij deelde mede, dat in de ministeriële werkgroep van Benelux voor de conjunctuurpolitiek het inflatie gevaar en de pogingen om tot een ontspanning te komen regel matig onderwerp van overleg uitmaken. De bewindsman stelde de ver wachte ontwikkeling in Neder land dit jaar tegenover die van België en Luxemburg: In Neder land een totale stijging van het loonpeil met vijftien a zestien procent, een verwacht tekort op de betalingsbalans van één mil jard gulden en een vertraging van de groei der export tot zes procent .(tegen negen procent voor de wereldhandel in het al gemeen). In België en Luxem burg een matiger loonstijging en een evenwicht van de beta lingsbalans en een exportexpan sie van circa tien procent. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat het verschil in het loonpeil tussen Nederland en België, dat in de afgelopen jaren al aanzienlijk kleiner was ge worden, vrijwel zal verdwijnen. VOORRANG VOOR SCHELDE- RIJNVERBINDING De heer J. Bommer (P. v. d. A.) pleitte voor het ontwerpen van een kanaal ten oosten van de lijn TilburgTurnhout, als ver binding tussen het Nederlandse en het Belgische waterwegsteT- sel. Bij het scheppen van een eco nomische unie kan men niet vol staan met het opheffen van de economische grenzen, zo zei hij. Men zal ook de structurele wan toestanden, die het gevolg van deze grenzen zijn en voorname lijk het gebrek aan verbindin gen, over en weer moeten op heffen. De heer Bommer betreurde het, dat in een officiële nota van het ministerie van verkeer en waterstaat aan de rentabili teit van dit kanaal werd getwij feld. Zijn Belgische collega Del- waide, schepen van de haven van Antwerpen, waarschuwde meteen dat de ScheldeRijn- verbinding, waarover nu een ak koord is bereikt, in ieder geval voorrang moet blijven houden boven andere projecten. geen „miljoenen inwoners", noch veroorzaakte het dagelijks sterf gevallen zoals uit buitenlandse persberichten moest worden op gemaakt. De oorzaken van genoemde moeilijkheden waren geheel van kunstmatige aard, d.w.z. dat er geen voedingsmiddelen tekort waren maar dat zij door gebrek aan vervoersmiddeen in de ha vens bleven liggen. De regering was er, met de hulp van het leger, reeds in geslaagd die moeilijkheden ten dele te over winnen. De betrokken gebieden, de districten Goenoeng-Kidoel en Wonosiri in Midden-Java en Irdramajoe in het westen, tel len in totaal een half miljoen inwoners. Dit waren de streken waar vanouds schaarste voor kwam onder het Nederlandse bestuur. Dit jaar was de toestand moeilijk gemaakt door langdu rige droogte en een invasie van knaagdieren. Wetend, hoe dicht U bij het Nederlandse volk staat, meen ik U te mogen vragen mijn dank over te brengen aan de duizenden vriendelijke Ne derlanders voor de spontane uitingen van hun sympathie en hun vriendschap in per soonlijke brieven, in de pers, en in de vorm van kerkdien sten en herdenkingsbijeen komsten. Vooral het geven van mijn mans naam aan straten, scholen en organisaties heeft mij goed gedaan, evenals de lovende hulde van de beide Kamers der Staten-Generaal aan de nagedachtenis van mijn man". (Adv.) SPAARREKENING DEPOSITO EFFECTEN Vraagt voor een verant woorde belegging van uw spaargelden of tijdelijk beschikbare middelen ad vies aan de BANK Nieuwstraat 22 - TeL 2310 In de Zuidafrikaanse stad Bloemfontein zijn vrijdag vier blanke politiemannen en een blanke gerechtsdienaar voor de rechtbank verschenen, omdat zij een neger zouden hebben, mis handeld totdat het slachtoffer overleed. De procureur-generaal van Oranje-Vrijstaat sprak van moord met voorbedachte rade. Volgens hem hadden de vijf be klaagden, wier leeftijden va riëren van 18 tot 24 jaar, op 3 december in het politiebureau van Bulfonton Izak Magaise met hun vuisten, een stok en met een zweep bewerkt, toen hjj was aangehouden in verband met een diefstal van ongeveer 70 gulden. Ook hadden zij hun slachtoffer geschopt en waren herhaaldelijk op hem gespron gen. Tenslotte hadden zij de neger ettelijke malen opgepakt en weer tegen de grond ge smeten, tot Magaise bezweek. De beklaagden verklaarden allen onschuldig aan moord met voorbedachte rade te zijn. Wel achtten enkelen zich schuldig aan mishandeling en dood door schuld. Naam en nationaliteit van Prinses Irene's verloofde De regering laat naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, thans uitzoeken, hoe het staat met de nationaliteit of de nationaliteiten van de verloofde van Prinses Irene en hoe zijn officiële naam luidt. Dit ge schiedt met het oog op het in Nederland te sluiten huwelijk. By dit onderzoek is zowel het ministerie van buitenlandse zaken als dat van justitie be trokken. GARANTIELOON VAN 125 PER WEER Een door het stakingscomité belegde vergadering van Scheve- nlngse vissers heeft z'ch vrijdag avond unaniem bereid verklaard te gaan varen op de thans door de reders toegestane voorwaar den: een garantieloon van 125 per week en afrekenen per re's. Daarmee is de staking dus ge ëindigd. Geschenken voor Prinses Christina Deputaties van de verbindings troepen en de stichting ,Jiet Vierde Prinsenkind" hebbe'j, donderdagmiddag aan Prinses Christina, die dinsdag 17 jaar is geworden, geschenken aan geboden. Op de foto bewonderen H. M. de Koningin en Prinses Chris tina een bedrukt wandkleed-je dat door minder valide kinde ren werd aangeboden. OOSTELIJKE WIND Het weer boven het vastelahd van Europa wordt bepaald door een rug van hoge luchtdruk die zich uitstrekt van Polen naar Noord-Groenland. Dit luchtdruk systeem veroorzaakt oostelijke winden waarmee droge continen tale lucht wordt aangevoerd. Op de Oceaan bevindt zich tus sen Ierland en de Azoren een de pressie. Hiermee hangt een froh- ten-systeem samen, dat in Ier land en Zuidoost-Engeland regen brengt. Dit front beweegt zich naar het noordoosten en zal bij ons het weer niet beïnvloeden. Als gevolg van luchtdrukdalin gen boven de Britse eilanden worden evenwel de luchtdrukver- schillen boven onze omgeving groter, zodat de wind wat toe neemt. In het temperauurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N1MLÏ# geldig tot hedenavond. Oostelijke wind. Droog weer met opklaringen maar ook enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Middagtemperaturen op'o- pend tot enkele graden boven het vriespunt. ZATERDAG 22 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 8.46 9.28 9.21 10.03 10.01 10.43 10.11 10.53 ZONDAG 23 FEBRUARI v.m. n m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.14 10.49 10.49 11.24 11.29 12.04 31.39 12.14 MAANDAG 24 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.37 Terneuzen 12.12 Hansweert 0.40 12.52 Walsoorden 0.50 1.02 ZON MAAN op onder op onder Febi 22 7.43 18.05 12.20 4.09 23 7.41 18.07 13.15 5.17 24 7.39 18.08 14.20 6.14 25 7.37 18.10 15.34 6.29 26 7.35 18.12 16.51 7.33 27 7.33 18.14 18.08 8.00 28 7.31 18.16 19.24 8.22 29 7.29 1&18 20.37 8.41 v

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1