Veiligheidsraad komt vandaag weer bijeen IE „AMBASSADOR" OP WEG HAAR DE AZOREN AMSTERDAM VRAAGT DEZELFDE RECHTEN ALS ANTWERPEN EN GENT VERWARDE SITUATIE IN DE VISSERIJSTAKING TE SCHEVENINGEN BRITSE PATROUILLE BESCHOTEN VIJFLING IN NIGERIA BOEREN G8NGEN „DE BOER OP" MET GOEDKOPE WAAR Melk voor 35 cent per liter Kon'igin en Prins naar Mexico Geschenken voor Prinses Christine Regering niet verantwoordelijk voor vraaggesprek van Prinses Irene in Spanje STROOM VAN AARDGASFUPEN KOMT ONS LAND BINNEN HET WEER Weerbericht Hoogwater Frankering bfl abonnement: Terneuzen Adminlstratlp-adrps: Smldswaï Directeur Hoofdredacteur I. van de sande Redactie-adres: Noordstraa! 5557 Telefoon (V115U 21173 Gironummer '18150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal: per maand f2,—; per week 48 et. Losse nrs 10 et. E VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6151 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuaen Advertentteprtl* per mm 18 ct; mln'mura per advertentie f 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties igéén hnndels» advertenties): 5 regpts f 1,10. Iedere regel tneer 22 cl Kleine Advertenties bfl vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cenf meer. ïnrendlng advertenties te "s namiddags i anr. Voor het maandagnummer tot '0 uur v.m. De Veiligheidsraad heeft het debat over de kwestie-Cyprus woensdag te middernacht verdaagd tot hedenavond 21 uur Neder landse tijd. De permanente Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Adlai Stevenson, verklaarde woensdagavond dat de raad een beroep moet doen op alle bij het Cyprische vraag stuk betrokken partijen, opdat snel overeenstemming kan wor den bereikt over de samenstel ling van een internationale po litiemacht om orde en rust op Cyprus te verzekeren. Amerika dringt er op aan dat de landen die de status van Cy prus hebben gewaarborgd, en Cyprus zelf het met hulp van secretaris-generaal Oe Thant eens worden over een door hen gezamenlijk aan te wijzen neu trale bemiddelaar", aldus Steven son. Zich richtend tot de Russi sche afgevaardigde, Fedorenko, verklaarde Stevenson: „Ik kan de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie verzekeren dat het de Verenigde Staten, alhoewel zij bereid zijn tot hulpverlening, bijzonder aangenaam zou zijn indien zij niet betrokken behoe ven te worden bij het handha ven van de vrede op Cyprus. Het moet evenzeer duidelijk zijn dat noch de Verenigde Sta ten, noch enige andere Westerse mogendheid erop uit zijn hun wil aan de Cyprische regering op te leggen", aldus de Amerikaan se vertegenwoordiger in de V. N. De Britse afgevaardigde, sir Patric Dean, zei dat de Britse troepen zich sedert december van het vorige jaar op Cyprus bevinden op uitnodiging van de Cyprische regering teneinde de vrede te handhaven. Zij hebben talrijke levens gered, aan vele gevechten een einde gemaakt en ervoor gezorgd dat beide par tijen een groot aantal gevange nen vrijlieten, zei sir Patric. Britss patrouille beschoten De vorige nacht is in Nicosia, op honderd meter van de be standslijn, een Britse patrouille beschoten. In het gebouw waar uit de schoten werden gelost, zijn twee gewapende Cyprioten van Griekse afkomst gevonden. De Britten werden niet ge raakt. Turkse Cyprioten hebben een naar maal geschoten op een Grieks-Cyprisch dorp. Verder is het rustig op het eiland geweest. Ook gisteren hebben zich geen incidenten voorgedaan. Telegram aan Veilig heidsraad Dr. Fadil Kutchuk, de Turks- Cyprische vice-president van Cyprus, heeft opnieuw erop aan gedrongen dat de Veiligheids raad een Turks-Cyprische afge vaardigde gelegenheid zal geven het standpunt van de minder heid op het eiland uiteen te zet ten. In een telegram aan de voor zitter van de Veiligheidsraad zegt Kutchuk dat inmiddels Britse, Grieks-Cyprische, Turkse en Griekse vertegenwoordigers in de raad' het woord hebben ge voerd. Ik doe een dringend be roep op de leden van de Vei ligheidsraad dit fundamentele recht riièt te negeren, aldus de vice-president. De sleepboot „Elbe" meldde gisteren dat zij het Britse vracht schip „Ambassador1' naar de Azoren zal trachten'te slepen. De bemanning van de Neder landse zeesleper is er met man en macht in geslaagd een sleep kabel over te brengen en luik 3 van 't zwaar geteisterde vracht schip, dat ingeslagen bleek, te vernieuwen. Deze werkzaam heden, waaraan vrijwel de ge hele bemanning van de sleeo- boot meehielp, moesten onder ie allerslechtste omstandigheden worden uitgevoerd, zo seinde kaoitein Verschuur. De „Ambas sador" maakte 40 graden slagzij en de windkracht was weer aan gezwollen tot ruim 7. Het was dan ook niet mogelijk runners op de „Ambassador" achter te laten. Het Noorse schip „Fruken" heeft inmiddels zijn reis voort gezet. Het schip van de Ameri kaanse coastguard zoekt de zee af naar de 14 vermisten, hoewel ar weinig hoon kan bestaan hen nog levend aan te treffen. Kapitein Verschuur van de .Elbe" heeft nader bericht, dat ie bemanning er 's morgens om zes uur in was geslaagd vast te maken aan „Ambassador". Dit gebeurde bij hoge zee en wind kracht acht. Volgens mededelingen van de kaoitein was de positie van beide schepen om 5 uur 's mid dags 750 mijl oost-noord-oost van de Bermuda's. Hij zei in een radio-telefonisch gesprek met Rotterdam, da de „Ambassador" geen water meer op zijn luiken neemt. De pompen staan klaar om overgezet te worden, zodra het weer opknant. De „Elbe" en de „Ambassador" waren nog duizend mijl van de Azoren ver wijderd. BRAND OP ZWEEDSE TANKBOOT IN DE MIDDELLANDSE ZEE Voor de kust van Tunesië is donderdag aan boord van de 10.904 ton metende Zweedse tankboot „Tinny" brand uitge broken na een ontploffing in de machinekamer. Het schip heeft om onmiddellijke assistentie ver zocht. Engelse vrouwen en kinderen van Cyprus geëvacueerd De Engelse Royal Air Force is op het ogenblik bezig vrou wen en kinderen van Engelse militairen op Cyprus te eva cueren, niet vanwege de span ning op liet eiland, aldus een officiële Engelse woordvoer der, maar om de administratie te vereenvoudigen. Aan de sterkte van de Engelse troepen op Cyprus worden vierduizend man toegevoegd. Foto: Vrouwen en kinderen verlaten een R.A.F.-vliegtuig op de basis Lynéham in het Engelse graafschap Wiltshire. Volgens persberichten heeft in ;badan, in Westelijk Nigeria, een /rouw het leven geschonken aan een vijfling, vier meisjes en een jongen. Zowel de moeder, mevr. Es ther Modupe Parkins, de vrouw van een spoorwegarbeider, als de kinderen maken het uit stekend. Het echtpaar heeft reeds acht kinderen „Vrije boeren" uit de Friese zuidwesthoek hebben gisteren in Leeuwarden hun produkten rechtstreeks by de consument aan de «nan gebracht. In een half uur tjjds werden 200 liters voile melk en ruim 1500 eieren verkocht tegen prijzen van resp. 35 cent per liter en 10 cent per stuk. De Leeuwarder politie greep niet in. De woordvoerder van het ac tiecomité, de heer P. W. Leffert- stra uit Wyckel, verklaarde, dat de actie gericht is tegen het Produktschap voor Zuivel en het Landbouwschap. Naar het oor deel van de initiatiefnemers zou er een te ruime marge bestaan tussen de prijs die de consument moet betalen en de prijs die de boer ervoor ontvangt.Volgens hen zou de consument van een aanmerkelijk goedkoper voed selpakket kunnen profiteren, wanneer daarop door de rege ring niet onnodig hoge heffin gen werden gelegd. Het actie-comité verklaarde de melkhandelaren in het be trokken rayon volledig schade loos te zullen stellen voor zover de handel van de vrije boeren hun omzet nadelig zou hebben beïnvloed. Het comité zal eige ner beweging contact met de betrokken handelaren opnemen om deze kwestie te regelen. De actie trok in verschillende stadswijken van Leeuwarden grote aandacht: De boeren voer den o.m. spandoeken met zich met leuzen als: „Het belang van producent en consument" en „De vrije boer levert volle raslk voor 35 cent". Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede, dat de Koningin en Prins Bernhard op uitnodiging van de president van de Verenigde Staten van Mexico, van 8 tot 17 april naar Mexico zullen gaan, teneinde het staatsbezoek, dat de presi dent en mevr. Lopez Mateos in april 1963 aan Nederland hebben gebracht, te beantwoorden. In verband met het feit, dat de Koningin en de Prins binnen af zienbare tijd een bezoek aan Su riname en de Nederlandse An tillen hopen te brengen, zullen de Koningin en de Prins dit maal niet naar deze rijksdelen gaan. Een set koffers en een wand kleed zijn gisteren aan Prinses Christina op paleis Soestdijk aangeboden als verjaardagsge schenken van de verbindings dienst van de landmacht en van de stichting „Het Vierde Prin senkind". Deputaties werden door de Prinses, die dinsdag 17 iaar is geworden, ontvangen. Koningin Juliana was bij de ont vangst aanwezig. De set koffers bestond uit drie koffers, een hoedendoos en een beauty case van blauw-grijs leer. Twee 17-jarige mindervalide kinderen, Wim Kraak uit Amers foort en Wim Tom uit Warder (N.H), begeleid door zuster J. Hoorn van het rheumacentrum in Arnhem, boden het wandkleed aan. Dit kleed werd mët de hand bedrukt door Corrie Er- kens en .stelt de barmhartige Samaritaan voor. In het pas verschenen nummer van „Economisch Statistische Berichten" wijdt de heer J. Hasper, oud-gemeentesecretaris van Rotterdam, een artikel aan het AmsterdamRijnkanaal. Daarin dringt de auteur aan op publikatie van de door de minister van Waterstaat toegezegde nota van de „Commissie economisch onder zoek zeehavens" van de rijksdienst voor het nationale plan. De heer Hasper herinnert aan ie uitgestelde verbeteringen die het voor Amsterdam zo belang rijke AmsterdamRijnkanaal zal ondergaan om het voor een beperkte duwvaart geschikt te maken. De bedoeling is daarna onbeperkte duwvaart op het kanaal mogelijk te maken. De daarvoor nodige investeringen ziin ingegeven door de overwe ging dat Amsterdam t.a.v. de Riinverbinding niet mag worden achtergesteld bö Antwerpen. Het is uit nationaal oogpunt nood zakelijk een financiële opzet te kennen. Voor de» eerste verbe teringen werd in 1962 een be drag van 5.436.000 nodig ge acht. De heer Hasper herinnert aan wat de minister van Waterstaat op 1 februari 1963 heeft gezegd: „Nu de buitenlandse havens, ik wijs op Antwerpen en Gent, mede met financiële steun van Nederland Voor de duwvaart be reikbaar zullen worden, wil het mij voorkomen, dat onze tweede nationale haven, Amsterdam, bezwaarlijk een overeenkomstige verbinding naar de Rijn kan worden onthouden. Minister-president Marijnen meent dat de uitlatingen van Prin ses Irene bij het vraaggesprek dat zjj in Madrid met een Nederland se verslaggever heeft gehad, niet aan de regering kunnen worden toegerekend. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Lankhorst (P. S. P.). Overigens kan door een ver klaring of door een optreden van een prins of prinses van het koninklijk Huis een situatie ont- De drie erkende bonden van werknemers in de visserij hebben zich bereid verklaard de reders te bevrijden van verplichtingen die voor de reders voortvloeien uit de met hem gesloten collectieve arbeidsovereenkomst. De bonden hebben dit besluit genomen na besprekingen met de raad van overleg van de drie grote vakcentrales waarbij zjj zijn aangesloten. Zij willen zich op deze wijze bevrijden van het odium dat zij schuldig zijn aan het voortduren van de staking. Als de reders op het aanbod ingaan, zouden zij de vrijheid hebben een overeenkomst aan te gaan met het niet-erkende onaf hankelijke verbond van bedrijfs organisaties, dat zich indertijd achter de staking heeft gesteld, en inmiddels bij rechterlijk von nis last heeft gekregen zich uit de leiding van die staking terug te trekken. De erkende bonden hebben echter niet de indruk dat de re ders voornemens besprekingen met het O. V. B. te beginnen. De redenen, die tot dit besluit geleid hebben, hebben de drie werknemersbonden in een pers conferentie uiteengezet. De re ders, zo deelden zij mee, hadden hun voorgesteld de met hen aan het begin van dit jaar afgesloten C. A. O. open te breken en er een tweetal punten aan toe te voe gen, die in de praktijk zouden overeenkomen met hetgeen thans door de Scheveningse stakers wordt geëist: een garantieloon van 125 per week en afrekenen per reis. De reders wilden ech ter een formulering, die niet de indruk zou wekken dat men aan het O. V. B. toegaf. Zij wilden het garantieloon daarom stellen op ƒ21 per dag gedurende zes dagen per week, en na iedere reis uitbetalen over een aantal dagen, dat gelijk zou zijn aan het aantal dagen dat die reis, met inbegrip van ligdagen, ge duurd heeft De vertegenwoordigers van de drie vakbonden hebben deze zaak besproken met de voorzit ters van de drie grote vakcen- llxales: N. V. V- C. N. V. en N. K. V., en gezamenlijk kwamen zij tot de conclusie, dat zij als er kende vakorganisaties niet kun nen voldoen aan eisen van een organisatie die noch voor het loonbeleid in het algemeen, noch voor het loonbeieid in de visserij verantwoordelijkheid draagt. Als enige oplossing zagen zij daarom het uitspreken van de bereid heid, de reders van de door mid del van een C. A. O. tegenover hen aangegane verplichtingen te ontslaan. Men vestigde er ook de aan dacht op, dat de bestaande C. A. O. van kracht blijft, zolang er geen nieuwe is gesloten en door de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemid- «lelaars goedgekeurd. staan, ten opzichte waarvan de regering een standpunt zal heb ben te bepalen. Het al dan niet bepalen van een dergelijk stand punt en van de daaraan te ver binden consequenties is een ver antwoordelijkheid van de re gering. Op de vraag van de heer Lankhorst, of het juist is dat dit vraaggesprek door de Prinses nuttig werd geacht „omdat er zoveel misverstanden over Span je bestaan", zegt de heer Ma- rijnen dat dit „blijkens de tekst van het door haar gesprokene, zoals deze in de dagbladpers is gepubliceerd, inderdaad één van de motieven is, waardoor de Prinses zich heef' laten leiden". De heer Lankhorst vroeg ook nog „of de regering gezien de bijzondere positie die de Prinses als lid van het koninklijk Huis inneemt bereid is onder haar aandacht te brengen, dat de bij haar gewekte indruk slechts is gebaseerd op zaken, die voor de beoordeling van de situatie in Spanje niet essentieel zijn en dat daarbij geen rekening is ge houden met het feit, dat Spanje een dictatoriaal geregeerd land is waarvan het grootste deel van de bevolking gebukt gaat onder de ernstige gevolgen van de be knotting van de vrijheid, zowel op politiek als godsdienstig ter rein". Het antwoord van mr. Ma- rijnen op deze vraag luidt: „De regering heeft niet het voor nemen H. K. H. te benaderen in de zin, als in deze vraag be doeld". Donderdagmorgen is het m.s. „Polesto", geladen met stalen bui zen, in de haven van Vlaardlngen aangekomen, liet eerste van een groot aantal schepen, dat met de regelmaat van de klok pijpen in totaal 115 km, met een doorsnede van 24 incli uit Engeland en 100 inch uit Italië, naar Nederland zal transporteren. Aaneengelast zullen deze pij pen straks een deel gaan vor men van het uitgebreide lei dingnet, dat het aardgas van Hoogezand uit zal distribueren en ons volk zal doen profiteren van de bodemrijkdom van ons land. Vóór het zover is moet er ech ter nog een en ander gebeuren. Na in Vlaardingen te zijn ge lost zullen de pijpen per vracht auto naar de asfalteerinrichting van Key en Kramer te Maas sluis worden gebracht. Hier worden ze aan de buitenzijde van een asfaltbescherming voor zien. Voorts wordt aan de bin nenzijde een gladde, bescher mende laag aangebracht die de transportweerstand zal vermin deren. Voor het vervoer van de bui zen naar de verschillende op slagplaatsen, die van Maassluis af per spoor zal plaatsvinden, hebben de N. S. een speciale pen deldienst ingesteld. Dagelijks zal een lange pijpen- trein naar deze opslagplaatsen rijden. De pijpen worden daar weer weggehaald door de aan nemingsfirma's die het leggen van de leiding uitvoeren. SKIVAKANTIE IN KITZBüHEL H. K. H. Prinses Irene en haar verloofde dan Carlos, gefoto grafeerd in Kitzbühel, op weg naar het startpunt van een ski tocht. OM HET VRIESPUNT Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land wordt bepaald door een hogedrukge- oied, dat zich van Schotland over de Noordzee en Duitsland cot Polen uitstrekt. De as van Jit hogedrukgebied ligt juist ten noorden van de Waddeneilan den en beweegt langzaam naar .iet zuiden. Ten- zuiden van deze as zijn de winden oostelijk, -vaarmede de aanvoer van koude .ucht uit. Duitsland voortduurt, .n deze lucht komt vrijwel geen oewolking voor. Ten noorden ran de as zijn de winden weste-' lijk en er komen uitgestrekte wolkenvelden voor. Hieruit valt echter geen neerslag van be tekenis, zodat het in de komende 24 uur droog weer zal zijn met m het algemeen weinig bewol king, maar in de noordelijke provincies zullen .wolkenveiaen ran zee binnendrijven. De tem peraturen zullen in de loop van ie dag tot om het vriespunt stij gen. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Droog weer Droog en overwegend zonnig, maar in de noordelijke provin cies wolkenvelden. Overwegend zwakke wind. Middagtemperatu- ren om het vriespunt. VRIJDAG 21 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.26 S.09 Terneuzen 8.41 8.44 Hansweert 8.41 9.2-1 Walsoorden 8.51 9.31 ZATERDAG 22 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 8.46 9.28 Terneuzen 9.21 10.03 Hansweert 10.01 10.43 Walsoorden 10.11 10.5? ZOÏI- en Maanstanden ZON MAAN op onder op onder Febi 21 7.46 18.03 11.37 2.52 22 7.43 18.05 12.20 4.09 23 7.41 18.07 13.15 5.17 24 7.39 18.08 14.20 6.14 25 7.37 18.10 15.34 6.29 26 7.35 18.12 16.51 7.33 27 7.33 18.14 18.0S 8.00 28 7.31 18.16 19.24 8.22 29 7,29 18.18 20.37 8,41 t

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1