AARDBEVING OP DE AZOREN VEILIGHEIDSRAAD OVER HET CONFLICT ROND CYPRUS HET PROCES TE SLEEPT ZICH OORLOG TUSSEN INDONESIË EN Antwoord van minister- president Marijnen aan premier Chroesjtsjov PRES.-DIRECTEIR „DE SCHELDE" LEGT RELATIES IN CHINA Koningin JuBiana en Prins Bernhard naar Lech TURKIJE DREIGT MET OORLOG BeSangsteBSing voor vrachtschepen van 10.000 ton HET WEER Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: rerneuzeu AdmlnfstraHe-adres: Smlrtswal Directeur-HooMrenat-teui i. van at Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—51 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6150 Uitgeefster' N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; mln'mura per advertentie 2,40 Rubriek- Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Verscheidene dorpen op het eiland Sao Jorge, dat tot de Azoren behoort, zijn ontruimd na een reeks aardschokken, zo heeft het Portugese persbureau „Lusitania" woensdag meege deeld. Het dorp Velas zou vrijwel ge heel verwoest zijn. Het postkan toor en het ziekenhuis waren in gestort. De patiënten had men bijtijds naar veiliger oorden kunnen overbrengen. Een Brits schip is dinsdag al uit Horta van het eiland Faial naar Calheta op Sao Jorge vertrokken om hulp te bieden. Aan boord zijn artsen en medicijnen. Ook een Portugees schip is op weg naar Calheta, de enige haven op Sao Jorge die nog gebruikt kan worden. Op alle eilanden van de bin nenste groep van de Azoren zijn de afgelopen 24 uur weer aard schokken waargenomen, zo meldt het Portugese persbureau „A.N. I." Hiertoe behoren de eilanden Terceira, Graciosa, Pico, Sao Jorge en Fayal. De bevolking van zes dorpen op Sao Jorge die na eerdere aardschokken was geëvacueerd, keerde inmiddels naar hun hui zen terug. Op het eiland zijn 47 huizen beschadigd en enkele in gestort. De aardbeving werd gevolgd door onweer en storm met wind snelheden tot 120 km per uur. Men vreest voor een vulkanische uitbarsting. Uit New York wordt gemeld dat de commandant van de Ame rikaanse strijdkrachten op de Azoren om hulp heeft gevraagd van schepen die zich in de om geving van de Azoren bevinden. Hij meldde dat er veel schade was. Het Britse kabelreparatieschip „Mirror" heeft in Calheta 223 vluchtelingen aan boord geno men. Er stonden 1500 mensen gereed om het eiland Sao Jorge te verlaten. De „Mirror" heeft zijn passagiers naar het eiland Terceira gebracht, eveneens tot de Azoren behorend. De voortdurende aardschok ken op de Azoren, die worden veroorzaakt door een vulkaan onder de zeespiegel, hebben dui zenden dorpelingen uit hun huizen verdreven. De eerste 500 geëvacueerden van het eiland Sao Jorge zijn in Angra de Heroismo op het eiland Terceira aangekomen. De red dingswerkzaamheden worden door de hoge golven belemmerd. Seismologische deskundigen zeiden dat de sterke zwavellucht de aanwezigheid van een onder zeese vulkaan verraadt. Het postkantoor en het zieken huis van Sao Jorge zijn ingestort en het dorp Velas is vrijwel ge heel verwoest. Vele wegen zijn onbegaanbaar. De negen schepen die de be volking van 't eiland evacueren, kunnen nog slechts gebruik ma- xen van de haven van Calheta. In de andere havens kunnen geen schepen meer binnen komen. Het Portugese tankschip „Gi- rao" heeft in Calheta troepen aan land gezet, die zullen hel pen bij de evacuatie van de be volking. De gouverneur van Sao Jorge heeft dringend om levensmidde len verzocht. Op de tweede dag van het pro- kandidaten waren verschillende ces tegen Jack Ruby, die de ver moedelijke moordenaar van pre sident Kennedy, Lee Oswald, neerschoot toen deze naar de ge vangenis zou worden gebracht, heeft de rechtbank in Dallas zich bezig gehouden met de sa menstelling van de jury. Uit en kele honderden kandidaten moet zij 12 personen kiezen die onbe vooroordeeld staan tegenover de verdachte. Aan het slot van de zitting, nadat vier kandidaten door verdedigers, rechters en officier van Justitie waren on dervraagd, was nog geen jurylid gekozen. Tegen de eerste vier Franse zaakgelastigde naar Rood-China vertrokken De eerste Franse zaakgelas tigde in communistisch-China, Claude Chayet, is dinsdag van het vliegveld Orly bij Parijs vertrokken naar Tokio. Van de Japanse hoofdstad zal hij via Hongkong en Kanton naar Peking reizen, waar hij a.s. zondag hoopt te arriveren. Foto: De heer Chayet wuift naar de achterblijvers op het vliegveld alvorens in de Boeing van de Air France te stappen, welke hem naar Japan zal brengen. De spoorwegstaking in Florida Een bemiddelingspoging van de Amerikaanse overheid om te bemiddelen in het arbeidsge schil bij de spoorwegen in Flo rida, waar het personeel reeds 12 maanden staakt, is op niets uitgelopen. Volgens onderminis ter van Arbeid James Reynolds, Waren de onderhandelingen stuk gelopen op de starre houding van de president van de Flo- ridase spoorwegmaatschappij, E. Ball. De laatste weken deden zich in Florida verscheidene sa botagedaden aan spoorwegma- terieel voor. bezwaren gerezen. Eén van de verdedigers van Ruby greep dit aan als rugge steun voor zijn argument dat het oroces niet in Dallas gevoerd dient te worden, omdat het daar niet mogelijk is een onpartijdige jury samen te stellen. Rechter Brown diskwalifi ceerde een vierde gezworene, de 22-jarige mevr. Lundberg, om dat bij de ondervraging bleek dat zij reeds overtuigd was van de schuld van Ruby. Tevoren was een andere kandidaat afge wezen omdat hjj verklaarde ge wetensbezwaren te hebben tegen de doodstraf. Een volgende kandidaat werd afgewezen, nadat hij had ver klaard dat hij zich een mening had gevormd over het al of niet schuldig zijn van Ruby. Vervolgens werden weer twee kandidaat-gezworenen afgewe zen. Eén van hen had gezegd te menen dat Ruby in een staat van grote opwinding had verkeerd, toen hij Oswald doodschoot. Deze kandidaat werd door de openbare aanklager afgewezen, zonder dat hij hiervoor een reden opgaf. De aanklager en de verdediging mogen dit ieder vijtfien maal doen. De verdedi ging heeft tot nu toe tweemaal en de aanklager éénmaal van dit recht gebruik gemaakt. Belgisch koninklijk paar weer thuis Dinsdagochtend zijn koning Boudewijn van België en ko ningin Fabiola van hun reis door het Verre Oosten terug gekeerd op het vHegveld Brus sel Nationaal. Foto: In de ontvangsthal van het vliegveld reikt konin gin Fabiola lachend de hand aan kinderen die haar bij haar thuiskomst toejuichen. De Koningin en Prins Bern hard vertrekken zaterdag 22 februari voor een vakantie van een week naar Lech in Oosten rijk. Het ligt in de bedoeling, dat Prinses Irene zich tijdens het verblijf van haar ouders in Lech bij hen zal aansluiten. Prins Bernhard is voornemens vrijdag 21 februari naar Kron- berg bij Frankfurt am Main te vertrekken. De Prins zal daar met dr. Eu gen Gerstenmayer, de voorzitter van de Duitse Bonds dag, als gastheer optreden bij een diner, dat ter bevordering van de belangen van het World Wildlife Fund wordt georgani seerd door de Duitse afdeling van dit fonds De Koningin stelt zich voor de Prins zaterdagmor gen per vliegtuig in Franfurt af te halen om met hem door te reizen naar de Oostenrijkse win tersportplaats Lech. „Er zal geen andere onlnsslng «Tam yiïn, als de regering van Maleisië weigert te onder hand-den overheen vreedzame oo- loss'ng van het geschil met ons", za heeft de Indonesische min's- ter ven B'dtenftmlse Zaken, Sn- bandrio, on een persconferentie gezee-d. Hü is van mening dat Tndon««ië in dat onzichf vo'doen- de goede w*I heeft getoond. De Maleisische leiders hadden „ernstige twiifel" uitgesproken aan het nut van onderhandelin gen met Indonesië zolang de gue rilla op Borneo voortduurt. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft voorgesteld uit de Veiligheidsraad een commissie van drie te vor men, die toezicht moet uitoefenen op een internationale troepen macht op Cyprus. Het plan wordt gezien als een compromis tussen het Brits-Amerikaans bezwaar tegen een volledig toezicht van de Veiligheidsraad op een dergelijke strijdmacht en de Cyprische eis dat deze troepenmacht onder direct gezag van de Veiligheidsraad moet staan. Volgens het plan van Oe Thant wordt het politieleger gevormd uit bijdragen van neutrale en gemenebest-landen, afhan kelijk van de goedkeuring door de betrokken partijen. De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, heeft geantwoord op de brief van zijn Russische ambtgenoot, Chroesjtsjov, van 31 december j.l. waarin wordt voorgesteld een internationale over eenkomst te sluiten tot afwijzing van het gebruik van geweld voor de regeling van territoriale geschillen en grenskwesties. De Sow- jepremier zond tah-ijke regeringsleiders een dergelijke brief. In zijn antwoord, gedateerd 17 februari 1964, zegt de minister president, dat de Nederlandse regering evenals de met haar verbonden regeringen, het als haar taak beschouwt te werken voor de vestiging van duurzame vrede in de gehele wereld. Zij staat derhalve achter het stre ven naar de verwezenlijking van algemene ontwapening onder doeltreffende internationale con trole. Mr. Marijnen is het met premier Chroesjtsjov eens dat De heer J. W. Hupkes, president-directeur van de maatschappij „De Schelde", heeft in Hongkong verklaard dat China belangstel ling heeft voor vrachtschepen met een inhoud van 10.000 tot 12.000 ton. Hoewel de voornaamste scheepsbouwende landen, met name Groot-Brittannië, Japan en Frankrijk, moeite doen om voet te krjjgen op de Chinese markt, was de heer Hupkes hoopvol gestemd wat betreft de kansen voor Nederlandse werven om uit China op drachten te krijgen. „Ik geloof dat China het geld heeft om de schepen te betalen en wij zijn in beginsel bereid krediet te ver lenen", zo zeide hij. De heer Hupkes, die via Bangkok naar Neder land terugkeert, verklaarde dat hij zijn besprekingen met Chinese zakenlieden in april zou hervatten. Een woordvoerder van „De Schelde" in Vlissingen deelde desgevraagd mede dat de heer Hupkes de volgende week in Nederland wordt terugverwacht. Tijdens zijn réis was hij verge zeld van de directeur van de Chinese firma Verder and Co. Dit stelde hem in staat contacten te leggen met de Chinese over heid. De firma Verder and Co heeft reeds een 14.000 ton metend schip van De Schelde betrokken, terwijl een tweede in bewerking is. De relatie met deze afnemer vormde de aanleiding tot de mis sie. Overigens is in Nederland van de resultaten van het bezoek nog niets bekend. Ook over de verlening van exportkredieten wist men bij De Schelde niets mede te delen. Wel zijn reeds eerder door de onderneming aan vullende kredieten verleend, waarvan de afwikkeling goed verloopt. Het betrof toen export kredieten aan Ghanese afnemers. het bereiken van een dergelijke ontwapeningsregeling nog grote problemen zal opleveren. De Nederlandse minister-pre sident is ervan overtuigd dat het uitblijven van de hereniging van Duitsland een bron van inter nationale spanning vormt. De Nederlandse regering streeft daarom met haar bondgenoten naar vreedzame hereniging van Duitsland door uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door middel van vrije verkiezingen. Over het voorstel tot het slui ten van een overeenkomst tot afwijzing van gebruik van ge weld bij territoriale geschillen, zegt de minister-president dat alle leden van de Verenigde Na ties zich krachtens het handvest van de V. N. hebben verplicht hun internationale geschillen met vreedzame middelen te zullen beslechten en zich te zullen ont houden van bedreiging of ge bruik van geweld. Chroesjtsjovs voorstel heeft betrekking op een bepaald soort van internationale geschillen, n.l. die betreffende territoriale kwesties. Het kan van belang zijn de bestaande verplichtingen voor deze kwes ties nader uit te werken, maar dat zal slechts nuttig zijn, in dien de aldus gesloten overeen komst concreet is en niet door vaagheid tot nieuwe misverstan den of tot misbruiken aanleiding kan geven. Mr. Marijnen acht op een aan tal punten verduidelijkingen en aanvu'lingen nodig. In de eerste plaats moet het duidelijk worden gemaakt dat geen enkele territoriale kwestie reden mag zijn voor het gebruik van geweld. Enkele passages uit Chroesjtsjovs brief zouden de indruk kunnen wekken dat de Russische premier onderscheid zou willen maken. Verder moet de uitbanning van gebruik van geweld ook het bevorderen van de omverwer ping van het gevestigd gezag in andere landen door middel van ondermijnende activiteiten uit sluiten. Oe Thant zou voorts een neu trale bemiddelaar hebben voor gesteld die moet trachten de twisten tussen Turkse en Griek se Cyprioten bij te leggen. Volgens de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Ky- prianou, moet elke internatio nale strijdmacht onder toezicht staan van de Veiligheidsraad. De raad diende maatregelen te tref fen om de territoriale onschend baarheid en de onafhankelijk heid van Cyprus te beschermen. Over deze onschendbaarheid, de eenheid en de onafhankelijkheid van de republiek kon niet on derhandeld worden, zei hij. Hij hield zich voorts bezig met een verdediging van president Ma- karios, die volgens hem de vrede op Cyprus wilde bewaren. Geen land heeft het recht op Cyprus te interveniëren. Hij be schuldigde Turkije ervan voor bereidingen te treffen voor een aanval op het eiland. Vervolgens stelde de afgevaar digde van de Sowjet-Unie voor de bijeenkomst te verdagen, maar de vertegenwoordiger van Turkije ging hiermee niet ak koord. Hij stond erop de be schuldigingen van Kyprianou te beantwoorden. Hij wilde dat de raad een vertegenwoordiger van de Turkse gemeenschap op Cy prus zou horen. De Turkse ver tegenwoordiger bezwoer de raad erop toe te zien dat president Makarios geen gelegenheid krijgt de verdragen van Zurich en Londen, waarin de onafhanke lijkheid van Cyprus is geregeld naast zich neer te leggen om de handen vrij te krijgen voor de uitroeiing van de Turkse min derheid. Hij verklaarde voorts dat talloze wapenzendingen op het eiland arriveren en onder „onverantwoordelijke lieden" worden uitgedeeld. De kwestie- Cyprus zou kunnen worden op gelost als alle kaarten op tafel worden gelegd. Het eiland zou een gelukkige woonplaats kun nen zijn voor beide gemeen schappen. Turkije wilde alles doen wat in zijn vermogen lag om daaraan mee te werken, zo zei hij. Turks dreigement De Turkse minister voor voor lichtingszaken, Gogug, heeft te Ankara tegenover verslaggevers verklaard, dat, indien de Veilig heidsraad niet in staat zou zijn overeenstemming te bereiken over een in de praktijk uitvoer baar plan om de vrede op Cyprus te handhaven, „dit bijna zeker zal leiden tot een volledige oor- og tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten, waarbij Tur kije tot ingrijpen zou worden gedwongen". Hij voegde hieraan toe: „In dien president Makarios het vinden van een redelijke oplos sing onmogelijk zou maken, zou Turkije slechts de keus hebben om met kracht de muur van het geweld te doorbreken, hoe on gaarne het hiertoe ook zou over gaan". Turkije zou er geen bezwaar tegen hebben, als Turkse en Griekse troepen zich aan' weers zijden van een verdelingslijn op stelden teneinde htm eigen ge meenschappen in toom te hou den, aldus de minister, die op merkte dat de verdeling in feite reeds van kracht was door de vlucht van Turken uit Griekse ..treken op het eiland. Hij zag ais enige bestendige oplossing de verdeling van de twee bevol kingsgroepen binnen een federa- _e staat Hij wilde de mogelijk heid niet uitsluiten dat deze xederatie zou uitlopen op twee afzonderlijke onafhankelijke sta ten die uiteindelijk met Grieken land en Turkije zouden samen smelten, waardoor de grens op Cyprus de staatsgrens tussen Griekenland en Turkije zou vormen. Minister Gegug vond dit geen nadeel want, zo zei hij, Griekenland en Turkije verlan gen niet elkaar te bestrijden. Engeland begint vandaag met het overbrengen van nog 1.500 militairen naar Cyprus, zo is gis teravond te Londen bekendge maakt. Volgens het ministerie van Defensie zullen een regiment schutters, een infanterie-een- heid, administratieve krachten en legertechnici, alsmede pant serwagens de 5.000 Britse mili tairen gaan versterken, die zich al op het eiland bevinden. De versterkingen zullen helpen bij het bewaren van de vrede tus sen Griekse en Turkse Cyprioten, zolang er geen internationale politiemacht zal zijn gevormd, aldus de woordvoerder. „Cyprus blijft de voornaamste Britse basis in het Midden-Oos ten", zo heeft de Britse minister van Defensie in het Lagerhuis verklaard. Hij zei dat het stra tegisch belang van het eiland uit Brits militair oogpunt nog even groot is als in 1952, toen de on geregeldheden begonnen die tot de onafhankelijkheid van Cyprus hebben geleid. Op grond van de tussen Lon den en Nicosia gesloten over eenkomsten bezit Engeland op Cyprus nog twee bases ïraar on geveer 10.000 officieren en man schappen van de Britse lucht macht zijn gelegerd. DON CARLOS IN KITZBüHEL Don Carlos de Bourbon-Parma is woensdagmorgen in Kitzbühel aangekomen. De Prins ontmoette geen jour nalisten omdat hij vroeg in de ochtend arriveerde tijdens een sneeuwstorm. Hij verblijft in hotel Tennerhof, gelegen op 100 meter afstand van de villa waar Prinses Irene logeert De Prins en de Prinses hebben al een skileraar uitgekozen, die hen op hun skitochten zal ver gezellen. Het verloofde paar is van plan een dag of acht in Kitzbühel te blijven. Kort na zijn aankomst in Kitz bühel begaf don Carlos zich naar de villa „Haus Münster", waar Prinses Irene gedurende haar verblijf in dit wintersportoord haar intrek heeft genomen. Even later kwam het verloofde paar, gekleed in Tyroolse skikleding, naar buiten, op weg naar de Hanenkamm, één dei- omringen de bergen, waar beiden zich enige tijd met de skisport bezig hielden. Op de besneeuwde helling van de Hahnenkamm waren Prin ses Irene en don Carlos bereid enige journalisten te woord te staan. Zij wilden daarbij niet in gaan op vragen omtrent hun hu welijksplannen. Wel zei don Carlos, dat zij voornemens waren ongeveer twee weken in Kitz bühel te blijven. Overwegend zonnig Het weer wordt bepaald door een hogedrukgebied, dat zich van IJsland over de Britse eilanden en de Noordzee uit strekt naar ons land en West- Duitsland. Het centrum van dit gebied met hoge barometerstan den trekt van Schotland naar het zuidoosten. Dit zal tot ge volg hebben dat de noordooste lijke wind in ons land tot matig of zwak zal afnemen. De aan voer van koude lucht houdt ech ter aan en een gebied met op- DONDERDAG 20 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden klaringen, dat woensdag boven Noord-Duitsland en Denemarken lag, breidt zich over ons land uit. Het blijft droog weer met in de nacht lichte tot matige vorst en in de middag temperaturen om het vriespunt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Droog weer Droog en overwegand zonnig weer. Matige tot zwakke noord oostelijke wind, in de ochtend matige tot lichte vorst, in de mid dag temperaturen om het vries punt. v.m. 6.22 n.m 7.01 6.57 7.36 7.37 8.16 ZON MAAN 7.47 8.26 op onder op onder Febr. FEBRUARI 20 7.48 18.01 11.04 1.32 v.m. n.m. 21 7.46 18.03 11.37 2.52 7.26 8.09 22 7.43 18.05 12.20 4.09 8.41 8.44 23 7.41 18.07 13.15 5.17 8.41 9.24 24 7.39 18.08 14.20 6.14 8.51 9.34 25 7.37 18.10 15.34 6.29

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1