Provinciaal nieuws OVER VEILIG PIJNSTILLEN WAARÖ10 DOW CHEMICAL INTERNATIONAAL N.V, ZICH IN TERNEUZEN VESTIGDE L.T.S. begint spoedig aan de bouw van een bakkerij Dat is 9n Amsfelman! Woensdag 19 februari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 TERNEUZEN AXEL AARDENBURG BIERVLIET OOST BURG SLUISKIL STOPPELDIJK ERVARING MET KLEINERE STEDEN WAS GUNSTIG WAT GAAT DOW IN TERNEUZEN FABRICEREN? Anti-vries, kunstvezels, schuimplastic en méér! IN HET BELANG VAN TERNEUZENS TOEKOMST IJZENDIJKE ZUIDZANDE Artsenhonoraria van ziekenfondsen verhoogd Voormalige S.S.-kapitein stond terecht Epidemie eist vele slachtoffers in Venezuela EERVOL ONTSLAG ALS INSPECTEUR VAN HET LAGER ONDERWIJS Met ingang van 1 mei a.s. is wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend aan de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg. Vóór zijn benoeming tot in specteur was de heer Leenhouts hoofd van de openbare school voor U.L.O. te Terneuzen. AANVARING OP WESTERSCHELDE Maandagmiddag zijn de Noor se tanker „Lovdal" (12.764 brt.) en de Belgische „Lindi", een z.g. Congoboot van 7.643 brt. op de Westerschelde met elkaar in aanvaring gekomen. „De „Lov dal" werd aan de grond gezet. De aanvaring gebeurde tijdens mist bij de bocht van Bath, juist aan de Belgische zijde van het vaarwater. Sleepboten van de Union de Remorquage uit Antwerpen wer den naar de plaats van de aan varing gedirigeerd. De „Lovdal", een in 1960 ge bouwde tanker uit Farsund, was leeg op weg naar zee. De „Lin di", die in 1944 werd gebouwd, eigendom van de Cie. Africaine de Navigation uit Antwerpen, was op weg naar de thuishaven. De „Lovdal" heeft korte tijd na de aanvaring de reis voort gezet. Het loodswezen in Vlis- singen heeft meegedeeld dat de aanvaring enkele kilometers van de bocht van Bath heeft plaats gehad, juist bij de Nederlands Belgische grens tussen boei 76 en 78. ZEEUWSE COLLECTE IN STIJGENDE LIJN. Blijkens mededelingen van de Stichting Zeeland vertoonden de opbrengsten van de Zeeuwse Collecte ook in 1963 een stij gende lijn. Het afgelopen kalenderjaar bedroeg de totale opbrengst ruim 30.000,tegen 25.993,in 1962. De gemeenten zorgden voor een bedrag van 26.000,waar verschillende bedrijven ƒ4000, aan toevoegden. Oost Zeeuws-Vlaanderen en West Zeeuws-Vlaanderen lever den bijdragen van resp. 2975, en 3376, Van de grotere plaatsen staat Vlissingen aan de top met 1320. Dan volgen Goes, Mid delburg en Terneuzen met resp. ƒ1105; ƒ979 en ƒ829. Van de kleinere plaatsen noe men wij o.a. Wissenkerke met 1056; Yerseke ƒ1011; St. An- nala'nd ƒ668; Tholen ƒ951; Bier vliet 450; Schoondijke 608. Voor Zierikzee en Axel vinden wij bedragen vermeld van resp. ƒ536 en ƒ329. De directie van het provin ciaal opbouworgaan toont zich uiteraard verheugd over de stij gende cijfers. Lichte aanrijding Gistermiddag te half één had op de Markt nabij de hoek van de Kersstraat De Jongestraat een lichte aanrijding plaats tus sen twee personenauto's. De heer M. de V. uit Koudeker- ke, die vanaf de Markt in de richting van de De Jongestraat reed, verleende geen voorrang aan de heer D. J. uit Vucht, die, uit de Kersstraat komende, de Markt wilde oprijden in de rich ting van de Burgemeester Geil'l- straat. Bij de daaruit volgende botsing werden beide auto's licht beschadigd. Autobotsing. Maandagavond om half zes reed M. A. de V. uit Moerbeke (B.) met zijn personenauto, komende uit de Zeestraat door de kruising met de Zuidsingel Kanaalkade zonder voorrang te verlenen aan een personenauto, bestuurd door F. C. R. uit Breda. Er ontstond een botsing, waar bij de beide voertuigen ernstig werden beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Tennisclub De tennisc'ub ,,S.J.E.F." be sloot in haar jaarvergadering ook dit jaar deel te nemen aan de jaarlijkse competitie van de K.N.L.T.B. en, indien mogelijk, aan de regionale herencompeti- tei. De bestuursleden J. M. Pari- daen, voorzitter; J. W. A. Trap man, secretaris; mevr. Van de Velde-Dieleman, penn., en G. Maenhout, jeugdzaken, werden herkozen. De heer P. Punt stelde zich niet meer beschikbaar als baan-commissaris. In zijn plaats werd benoemd de heer S. Spin- newijn. Gemeenteraad In de vergadering van de ge meenteraad van Biervliet herin nerde burgemeester A. P. Kos- tense aan het droevige verschei den van de heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Centrale Dienst in West Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitter zei, dat wij een man verloren hebben, die veel heeft gepresteerd. We kunnen gerust zeggen, dat de heer Zuijdweg zijn stempel op West Zeeuws- Vlaanderen heeft gedrukt. Hierop betrachtte de raad ter nagedachtenis van de overledene een wijle stilte. Agenda De voorzitter wilde in deze eerste vergadering in 1964 de gewoonte volgen een terugblik te werpen op hetgeen in 1963 tot stand kon worden gebracht. De activiteiten in de woningbouw- sector zijn naar Biervlietse be grippen bevredigend geweest; 7 woningen kwamen gereed, waar onder 4 woningwetwoningen, 1 woning is in aanbouw, S plannen zijn in behandehng en 4 in voor bereiding. Het uitbreidingsplan in de Weststraat kwam gereed, zo ook de uitbreiding van het gemeente huis, alsmede de brandweergara- 'ge. De verbetering van de Gent sestraat en de Weststraat is voor de eerste maal opgeleverd. Voor 1964 verwachten wij de bouw van het bankgebouw met woning, wat ten goede zal ko men aan het aanzien van de markt. Er zijn 8 woningwetwo ningen en 3 woningen in de vrije sektor toegewezen, waarvan wij hopen dat ze dit jaar worden ge realiseerd. De verdere afbouw van het 100 plan van de waterleiding maatschappij wordt voortgezet. Zo ook de uitvoering van het 100 electrificatieplan. De voorzitter roerde nog een belangrijk punt aan, dat niet al- 'een Biervliet raakt, namelijk de herindelingsplannen. Wij hebben op duidelijke wijze in deze strijd ons standpunt bepaald. Voor Biervliet en voor allen die Bier vliet liefhebben zou opheffing van de zelfstandigheid een on herstelbare slag zijn. Dat grenscorrectie, vooral in de kanaalzone, hard nodig is, was al jaren geleden duidelijk. Het is echter mijn vaste over tuiging dat het zelfs bij de ge weldige economische bloei, die onze streek tegemoet gaat, niet nodig is zo'n ravage in ons ge meentelijk bestel 'aan te richten. De I.Z.A.-regeling werd gewij zigd. Het werknemersaandeel be draagt thans 214 van de jaar wedde tot een maximum van ƒ475. Van G. S. is een bericht inge komen, waarin dit col'ege het be sluit van de raad dat de instand houding van de openbare school B te Driewegen wordt gevorderd, onderschrijft. Met algemene stemmen werd de heer M. Polderdijk benoemd tot hoofd van de openbare school te Driewegen, dit met ingang van 1 januari 1964. Ten behoeve van het uitvoeren van diverse bestratingswerken (herbestrating) in de kom der gemeente is een bedrag van ƒ39.000 benodigd. Dit bedrag zal worden gevonden door het saldo van 19.242 van de reserve voor onderhoud van wegen te benut ten, zo ook de reserve voor het dorpshuis ad 4258,en de bij drage van het Vrije van Sluis ad 16.000 in de kosten van de weg Nieuwlandse MolenBiervliet. De heer J. Dekker bracht eni ge gevaarlijke punten in de ge meente onder de aandacht. De voorzitter zei, dat B. en W. nog niet tot uitvoering kunnen overgaan. Advies werd gevraagd van de A.N.W.B., welk advies eerstdaags te verwachten is. De mening van de deskundige van de A.N.W.B. wijkt af van dat van de raad. De heer Dekker wijst nog op de desolate toestand van de toe gangshekjes voor de gemeente- woningen in de Singel. De heer Claeys wil meer be kendheid geven dat de bewoners de woningwetwoningen van de gemeente kunnen overnemen. Hij zag hierin een ondersteuning van het strev.en tot bezitsvorming. B. en W. zullen dit nagaan. Autoclub „W, Z. A." De heer M. H. van Prooyen voorzitter van de „W. Z. A.", zal deze functie vrijdagavond, op de jaarvergadering van de automo- bie'club neerleggen, dit in ver band met zijn aanstaand vertrek naar Rotterdam. Het bestuur van de W. Z. A. heeft de heer J. Sturm kandidaat gesteld. Tevens zal op deze ver gadering de wedstrijdkalender voor 1964 worden vastgesteld. Techn. Hogeschool Eindhoven Aan de technische hogeschool te Eindhoven is geslaagd voor het prop. examen scheikundige technologie de heer A. G. Strij- donck te Sluiskil. Succes voor toneelclub Met twee succesvolle voorstel lingen van „Zondvloed" heeft de toneelvereniging „Stoppe'dijk" bewezen nog steeds haar woordje te kunnen meespreken. Zoals in vele plaatsen blijven ook de ama teurs van Stoppeldijk de moei lijkheden niet bespaard en voor al het verlies van de beste dames krachten binnen korte tijd werk te deprimerend. Daarmee samen hangend was vorig jaar al direct te constateren, dat de belangstel ling van het publiek achteruit ging. „Stoppeldijk' heeft echter de hoop, dat het publiek deze in spanningen zou waarderen is be waarheid. Twee volle zalen hebben geno ten van dit streekstuk, geschre ven door de regisseur van „Stop peldijk", drs L. Lockefeer. Het leek wel of het publiek aanvoel de, dat juist nu de plaatselijke tonee'stuk deze morele steun no dig had. Wederkerig bracht de toneelgroep het stuk aanvaard baar op de planken en de gerou tineerde krachten trokken daar bij de prestaties van de debute rende dames en heren niet minder dan vier op tot een behoorlijk peil. „Stoppeldijk" had dit succes nodig. In „Toekomstvisie" van februari 1964, het orgaan van de Dow Chemical N.V., wordt kort en duidelijk uiteengezet, waarom dit geweldige Amerikaanse bedrijf Terneuzen heeft uitgekozen als plaats van vestiging in Nederland. De ervaring met kleinere steden was zeer gunstig, zo stelt de redactie vast. De keuze van Terneuzen is dus niet zo-maar geweest". Zij houdt1 verband met het karakter van de onderneming ên met de ligging van Terneuzen. De Amerikaanse Dow-maat- schappij werd in 1897 gesticht in het stadje Midland in de staat Michigan. Hoewel Midland thans 30.000 inwoners telt is het naar Amerikaanse begrippen nog steeds een kleine stad. De directie van Dow nu is van mening, dat ook haar nieuwe be drijven beter in een kleine dan in een grote stad kunnen worden gevestigd. Waarom? Omdat men in het verleden met de bevolking van kleine steden zo goed heeft kunnen samenwerken. Een kleine bevolking n.l. vormt een hechte gemeenschap. Men kent elkaar, neemt deel aan het verenigings leven etc. Wanneer inwoners van een kleine stad bij Dow gaan werken ontmoeten ze er vaak collega's die ze reeds uit hun eigen om geving of vereniging kennen. Hierdoor verloont b.v. de inwerk- periode in het bedrijf aanzienlijk vlotter en geraakt de nieuwe werknemer gemakkelijker met zijn nieuwe omgeving vertrouwd. Wat Terneuzen betreft was er nog een aantal andere redenen om er het grootste Dow-bedriif in Europa te vestigen. In de eer ste nlaats maakte men deze keus omdat Terneuzen in Nederland ligt, het land waarin Dow reeds negen jaar werkzaam is. Toen men ging zoeken naar een ge schikte pl»ats om een groot che misch bedriif te bouwen, heeft men uitgekeken naar een stad in Nederland die dicht bij de Europese afzetgebieden ligt en over goede verbind'ngen met het buitenland beschikt. De keus viel op Terneuzen, omdat deze stad behalve op goe de land- ook oo goede zeeverbin dingen kan bogen. Bovendien bestaat de bevolking van Zeeland uit flinke en ijverige mensen waarvan Dow er graag een aan tal in dienst wil nemen. Ziehier Plastic sneelgoed? Beslist niet. Huishoudelijke artikelen, die van plastic zijn'vervaardigd? de redenen, waarom het groot ste chemische bedrijf van Dow in Eurona te Terneuzen wordt ge vestigd. Op deze uitbreiding van haar industriële capaciteit met een zo grote buitenlandse vestiging mag Terneuzen met recht trots zijn. Zij, die op een vrije middag de moeite hebben genomen naar de Nieuw-Neuzanpolder te gaan, zullen op het bouwterrein van Dow vreemsoortige tanks, buizen en torens hebben gezien, zoals men die bij een olieraffinaderij aantreft. Toch hebben de in aanbouw zijnde installaties niets met een olieraffinaderij te maken. Dow gaat n.l. in Terneuzen heel iets an ders fabriceren. Neen, Dow maakt de grond stoffen voor deze artikelen. Maar laten wij liever meteen iets vertellen over het voorlopige produktieprogramma van Dow. De meeste produkten, die in het nieuwe bedrijf zullen worden vervaardigd, zijn chemicaliën. Deze worden door verschillende andere industrieën in binnen- en buitenland als grondstoffen ge bruikt. Om u een idee te geven volgt hieronder een voorlopig lijstje van de produkten, die Dow in Terneuzen gaat maken. 1. Chemicaliën, die de basis vor men bij de samenstelling van anti-vries en remvloeistoffen voor uw auto; 2. Kunstvezels, die in uw kleding zijn verwerkt; 3. Schuimnlastics, voor de ver vaardiging van matrassen, kussens en meubilair; 4. Stoffen voor de behandeling van katoenen vezels, waar door uw overhemd, jurk of bloes niet meer kreukt; 5. Plastics voor de vervaardi ging van radio en t.v.-toe- stellen, koelkasten, stofzui gers e.d.; 6. Materialen voor de isolatie van daken en koelkamers, die tevens voor boten en pieren kunnen worden gebruikt. U ziet, heel gewone, alledaagse dingen, die we reeds lang ken nen, wellicht al jaren gebruiken en nu niet meer kunnen missen, omdat ze zo nuttig en praktisch zijn. De algemeen directeur van de Dow Chemical N. V., de heer C. W. Robertson, deelt in „Toe komstvisie" mee, dat het in de bedoeling ligt in de komende maanden in Terneuzen en omge ving contactavonden te organi seren, waarop diverse films over Dow zullen worden vertoond. Ook zal gelegenheid bestaan persoonlijk kennis te maken met de medewerkers van Dow, die de belangstellenden alle gewenste inlichtingen kunnen verstrekken. De heer Robertson snreekt de fioop uit dat er een hechte band zal ontstaan, waardoor Dow Che mical een bijdrage zal kunnen leveren tot de industriële ont wikkeling van Zeeland in het algemeen en van Terneuzen in het bijzonder. (Adv.) Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook veilig te geschieden. Reuma tiek, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel en „maagveilig" met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Vergadering gemeenteraad. Plan voor dertien Bogaers- woningen aan de Gaaipers- wijk. De voorzitter zei in zijn ope ningswoord aat men met vol doening op wat in 1963 is tot stand gekomen k an terugzien. Hij sprax de verwachting uit dat ook in 1964 veel vruchtDare ar beid zal worden verricht. Onder de begrotingswijzigin gen was er één van ingrijpende proporties, n.l. het Ravalijnpian en daarmee samenhangende voorzieningen. De voorzitter zei uat aan deze werkzaamheden prioriteit zal worden verleend. B. en W. vragen in verband hier mede goedkeuring voor een geld lening van 125.600. De heer Corneiis vond het vreemd dat dit zo maar in een simpele begrotingswijziging af gedaan wordt. Hij had graag ge zien dat dit eerst uitvoeriger in de raad was besproken. Spreker vond aat het Ravaiijn geen haast heeft. Met de bestrating van de Boulevard zou hij haast willen maken. De heer P. van Hjjfte was het met de heer Cornells eens. De voorzitter zei dat de finan ciële positie van IJzendijke niet slecht is. Hij verdedigde het standpunt van B. en W. en zei dat, hoe langer men wacht, hoe duurder het wordt. De heer Van Hijfte wil dan de zaak maar door zetten. Met verDouwing van de ambts woning van de burgemeester zal 6.000 zijn gemoeid. De heer Van Hijfte vindt het een onple zierige zaak dat nu reeds aan deze woning moet worden ver bouwd, terwijl er nog niet eens een garage bijstaat. De voorzit ter wijst erop dat de huur even redig zal worden verhoogd. Voor de verlichting van het gemeentehuis wordt 1500 uit getrokken. Hirena kwam de voorzitter met een tekening ter tafel van 13 z.g. Bogaerswoningen (dit zijn woningen beneden, 14.000), welke kunnen worden gebouwd in het Gaaipersplan. De voor zitter deelde mede, dat voor deze woningen reeds gegadigden zijn. Uitvoeringen Oranje-comité In hotel „De Zwaan" werd de jaarlijkse bonte-middag en -avond gehouden ten bate van het ontspanningswerk voor de bejaarden. Het programma, dat bestond uit muziek, zang en toneel, wei d belangeloos verzorgd door leden van plaatse'ijke verenigingen en door particulieren. De middaguitvoering werd ge geven voor de bejaarden, die hierbij gratis toegang hadden. Zowel des middags als 's avonds was er een behoorlijke belang stelling, hetgeen bleek uit de op brengst van de verschillende ver lotingen, welke ruim 390,be droeg. De voorzitter van het Oranje comité, de heer J. Risseeuw, bracht aan het eind van de avond dan ook iedereen die tot het bereiken van dit resuHaat had meegewerkt, hartelijk dank. Deze woorden werden onder streept door burgemeester H. P. Everwijn, die zeide in de resulta ten van deze dag een bewijs te zien van de hechte gemeenschap, welke in Zuidzande nog altijd ge vormd wordt. De tussen de ziekenfondsen en de huisartsen overeengekomen verhogingen der honoraria voor 1964 zullen over het eerste kwar taal van dit jaar nog met circa 4.5 procent worden verhoogd. Dit geldt tot 2000 ingeschreven zielen per arts. Daarboven be draagt de verhoging bijna vijf procent. De toeslag voor door apotheekhoudende huisartsen verleende farmaceutische hulp wordt met vier procent ver hoogd. Deze verhogingen zullen ter goedkeuring aan een op ƒ25 februari te Utrecht te houden vergadering der landelijke ver eniging van huisartsen worden voorgelegd. Na afloop van het eerste kwartaal zal verder wor den onderhandeld, aldus het voorstel, over een eventuele nadere aanpassing in het licht van de bijzondere loon- en prijs ontwikkeling. Het centraal bu reau der vereniging stelt verder een verhoging voor der lande lijke richtlijnen voor controle- tarieven; voor spreekuur- en visitecontröles met resp. 25 en 20 procent, alsmede een verho ging met 25 procent van de per retourkilometer vastgestelde ver goeding voor transportkosten en tijdverlies (exclusief vier retour kilometers). Reeds op zaterdag SO mei de hengel uit Ten gerieve van de vele hen gelaars en andere beoefenaren van de visserij in ons land heeft minister Biesheuvel besloten het visseizoen, dat op maandag 1 juni zou aanvangen, reeds op zater dag 30 mei 1964 open te stellen. De nieuwe visakten en hengel- bewijzen zijn per 1 juni a.s. gel dig, zodat ondanks de ver vroeging van het seizoen op de twee voorafgaande dagen de lopende vergunning nog dienst moeten doen. Een 48-jarige voormalige S.S.- kapitein heeft bekend tijdens de tweede wereldoorlog in Novog- rodek (Noord-Polen) opdracht te hebben gegeven tot het dood schieten van Joden. Hans Graalfs, die in Kiel voor de rechtbank verscheen wegens „wrede en laffe" moord op ten minste 1550 Joodse inwoners van Wit-Rusland, zei dat hij in de zomer van 1941 het bevel voer de over een afdeling van de „Waffen S.S.", die was toege voegd aan het beruchte „Ein- satzkommando 8". Hij was met tien van zijn manschappen naar Novogrodek gedirigeerd, toen de nazi's Joden uit hun woningen dreven die moesten worden ge- executeerd. Ongeveer 70 mannen werden naar buiten gesleurd en naar de rand van een massagraf gevoerd. „Tussen de 15 en 20 mannen ik kan me niet pre cies herinneren hoeveel wer den op mijn bevel doodgescho ten", aldus Graalfs. (Adv.) In het gebouw van de Lagere Technische School werd gister avond de jaarlijkse algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. de Klerk. Nadat door de heer J. Scheele, de administrateur van de school, de notulen van de vorige verga dering, gehouden op 26 maart '63 waren voorgelezen, volgde de be'angrijke mededeling van de heer De Klerk, dat de toestem ming voor de aanbesteding van de nieuwe bakkerij is ontvangen. Men hoopt binnen twee a drie weken deze aanbesteding te kun nen houden. Bovendien deed de voorzitter mededeling van de plannen om per september a.s. te beginnen met een parttime cursus opera teur voor de chemische bedrijven in de kanaalzone. Van de zijde van Dow Chemical Internationaal is een aanvraag binnengekomen voor een „stoomcursus" voor be dieningsvaklieden. De heer Scheele lichtte enkele van de belangrijkste bedragen toe uit de jaarrekening die over 1963 ruim 566.000 bedraagt voor de dagschool. Het aantal 'eerlin- gen bedroeg per 31 december 1.1. 656 tegenover 637 op 31 dec. 1962 en 626 per ultimo 1961. Een leer ling kost per jaar ƒ1419 en ook hierin valt enige stijging waar te nemen. De heren J. de Klerk, R. R. Visser, J. van Altena en ir. R. H. van Krevelen waren aan de beurt van aftreden en werden herko zen. De heren De Klerk en Visser werden resp. als voorzitter en vlce-voorzitter herkozen. In het jaarvers^g wordt uit voerig aandacht gewijd aan het overlijden op 16 februari 1963 van de heer C. A. Kaan, op de leeftijd van 82 jaar, die geduren de 38 iaar deel uitmaakte van het schoolbestuur. De heer Kaan ver wierf zich in de loop van de vele jaren grote verdiensten voor de Terneuzense L. T. S. Eveneens wordt in dit jaarver slag aandacht besteed aan het tragisch overlijden van de 16- jarige leerling Dirk Jan Willem- sen, op 13 december 1963. Voor het vol'edig dagonderwijs werd een geheel vernieuwd leer plan ingezonden, aangepast aan de moderne onderwijsmethoden en de uitbreiding van de cursus duur met een algemeen eerste leerjaar. Op dit leerplan werd goedkeu ring verkregen. De zwakst bezette afdelingen zijn schilderen (16) en metselen (7). Vooral dit laatste vak baart het schoo'bestuur zorgen. Bij de rondvraag kwamen met name de heren Van Krevelen en Vis ser op dit onderwerp terug. Opmerkelijk is, aldus ir. Van Krevelen, dat bij het parttime- onderwijs de aantallen zich a.h.w. herstellen. Na enige discussie over een en ander werd besloten in de naas te toekomst op een intensievere wijze de aandacht van de school jeugd uit de hoogste klassen der lagere school op de L. T. S. te vestigen. Bij een toename van de bevolking moet de toename van het leerlingen-aantal ook groter zijn, zo was de conclusie. De vergadering was van mening dat, voorai wat de twee onder havige vakken betreft, wellicht veel jongens eerst rechtstreeks bij „een baas" gaan werken en pas later tot ie conclusie komen 'dat zij ook schilderen en metselen beslist od school moeten leren. Het schoolbestuur zal er in de toekomst ongetwijfeld met veei meer nadruk dan voorheen op wijzen, dat er in deze vakken een groot gebrek aan geschoolde krachten bestaat. Bovendien is de L. T. S. te Terneuzen de enige school in Zeeuws-Vlaanderen waar een cursus schilderen kan worden gevolgd. De schoolprijzen voor de beste resultaten waren dit jaar voor de volgende leerlingenle pr. L, de Jong, afd. metaalbewerken, ge middeld cijfer 8,1; 2e pr, J. C. Hamelink, afd. timmeren, gem. cijfer 7,9; 3e pr. C. de Ruijtér, afd. timmeren, gem. cijfer 7,8. Onder de leerlingen van de afd. metselen waren weer enkele prij zen te verdelen, beschikbaar ge steld door de Commissie Organi satie Metselwedstrijden. Deze werden toegekend aan L. Dieleman (le pr.); E. Snoeck (2c pr.) en J. de Putter (3e pr.) O. B. A. O.-cursus. Goedkeuring van het leerplan voor de cursus Opleiding bewijs van Algemene Ontwikkeling werd ontvangen. Na de 2-jarige oplei ding aan deze cursus kan men examen doen voor het bewijs van algemene ontwikkeling, waarvan het bezit voorwaarde is om tot de eigenliike studie voor één van de N. O.-akten te worden toegelaten. Er zijn nu een 1ste en een 2de klasse aan deze opleiding verbon den met resp. 22 en 16 leerlingen. Trots op oud-leerling Met begrijpelijke, maar ook ge paste trots maakt het jaarverslag melding van hei succes, dat de oud-leeriing van de L. T. S. Etiëh- ne de Witte uit Zuiddorpe boek te. Hij is thans nog cursist vari de Aannemerscursus. Als win naar van de landelijke wedstrij den in Nederland werd hij uitge zonden naar Dublin om daar deel te nemen aan de internationale beroepswedstrijden voor timmer lieden. Hij verkreeg het beste re sultaat dat met een gouden me daille voor het behaalde wereld kampioenschap werd beloond. Een epidemie van amoebe- dysenterie heeft in het Venezo laanse oliegebied ten zuiden van het meer van Maracaibo aan meer dan honderd mensen het leven gekost. De autoriteiten hebben maatregelen getroffen om verdere uitbreiding vanaf de ziekte te voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3