GEMEENTERAAD VANTERNEUZEN VAN DE SANDE $i$Sn3ag 17/ DiftWag 18 februari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Voorhanden 4® 75 BOEKHANDEL PILOTEN IN AUSTRALIË STAKEN Brazilië voor de keus: Vernieuwing of onlusten van donderdag 30 januari 1964 te 19.30 uur. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rypstra, burgemeester. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: A. Ramondt, P. Fijn van Draat, R. Hol, mevrouw E. DoomsOrtelee, J. M. Ha melink, H. A. Brakman, J. C. Bleyenberg, C. J. Compiet, J. A. de Feijter, D. M. Olie- bek, F. Dieleman, P. J. Huijbrecht, D. Wa verijn en W. .T. Weterings. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: M. van Langevelde. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, ik open deze vergadering en heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is binnengekomen van de heer Van Langevelde, die helaas nog steeds ziek is. Hierna sprak de Voorzitter zijn nieuwjaarsrede uit, welke rdee reeds in ons nummer van 31 jan. in extenso werd opgenomen. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, gaarne wil ik namens mijn collegae raadsleden U antwoorden op uw zo juist uitgesproken nieuw jaarsrede, welke, uitgebreider dan vorige jaren, welhaast een blikvanger voor onze stadsplannen mag worden genoemd. Meneer de burgemeester, het is mij een genoe gen U namens de raadsleden te danken voor de goede wensen bij de jaarwisseling tot hen gericht. Ik hoop, dat U onze goede wensen voor U en de Uwen zult willen aanvaarden. Meneer de Voorzitter, waar U de diverse amb tenaren in de binnen- en buitendienst, betrekt in uw waardering voor hun werk, sluit ik mij namens de raad hier volgaarne bij aan. Zonder hun animo voor het werk waarvoor zij staan, zou alles hier niet zo vlot verlopen. De inhoud van uw rede zou ik willen verdelen in een optimistisch deel, waarin U de reeds be reikte resultaten van een paar jaar hard werken door U en de wethouders onder de loupe, neemt en welke nu reeds een gestadige groeiende indus trialisering te zien geven, en een minder specta culair deel, waarin U de mogelijkheden van de woningbouw bespreekt. Misschien doen zich dit jaar nog onverwachte mogelijkheden, voor, welke ons gedeeltelijk uit de brand helpen. Ik meen te weten, dat de raadsleden al eerder hebben laten merken, dat de door U thans in de openhaarheid gebrachte concentratie-gedachte door hen wordt onderschreven. Onze hoop is er nu op gevestigd, dat ook hogere instanties de juistheid hiervan inzien en dat hun beslissing positief zal zyn. De vooruitgang in de scheepvaart voor onze haven, waardoor wij wederom de derde haven van ons land zijn geworden, is voor de op stapel staande havenplannen een stimulans ter verwer kelijking. De grote toename van de bevolking dit jaar, waarvan het geboorte-overschot een goed deel uit maakt, toont, hoe door en door gezond wonen het hier is. Een groeiende bevolking vraagt, be halve om huizen, om meer mogelijkheden op re creatief gebied, om rpeer leefbaarheid- De raad is met U verheugd, dat nu eindelijk de accomodaties op het sportvelden-complex zijn en worden verbeterd. Wie onzer had kunnen denken, dat ons prachtig geoutilleerd zwembad, dat bij een sfeervolle beplanting nog aan aan trekkelijkheid zal winnen, zo'n groot aantal be zoekers zou mogen boeken? Wanneer de moge- 1ijkhei<r'tot: de bouw van een insfafüctiebad tot de werkelijkheid zal behoren, kan het niet anders of de 'töeroöp naar het zomerbad zalnog groter worden. De mogelijkheid om kinderen uit onze voorstad Sluiskil, zó mag ik het nu wel noemen, in de gelegenheid te stellen van dit fraaie bad gebruik te maken, is een gelukkig initiatief geweest. Nu ik het toch over Sluiskil heb, moet gecon stateerd worden, dat vele moeilijkheden, welke zjjn ontstaan door de kanaalwerken, langzaam aan het. oplossen zjjn. Dat hier de medewerking van de bewoners zelf onontbeerlijk is, is in onze raad al eerder naar voren gebracht. Dat de definitieve plannen voor stadhuis en politiebureau nog dit jaar in de vorm van teke ningen en hopelijk met maquettes gereed komen, is nog maar een gedeeltelijke vooruitgang. De realisatie van de plannen zullen wij met onge duld verwachten. U zult het met mij eens zijn, meneer de Voor zitter, dat, ondanks uw verheugende woorden over scholenbouw en -verbouw, we pas tevreden kunnen zijn wanneer het nieuwe Lyceum met het culturele centrum op de zich daarvoor aan gegeven plaats bevindt. Het is begrijpelijk, meneer de Voorzitter, dat U bij uw overdenkingen de vaste oeververbinding over de Westerschelde niet heeft vergeten. Wij gaan akkoord met uw suggestie van een kleine studiecommissie. Gedurende de tyd, dat alleen de boot ons kan helpen naar de andere kant van het water te komen, zullen we moeten zorgen, dat deze verbinding blijft functioneren. In dit ver band wil ik gaarne aandacht vragen voor de woorden van de burgemeester van Goes in zjjn nieuwjaarsrede van enkele dagen terug. Dat de industrialisatie zó is aangeslagen, is zeer verheugend. Wanneer de kanaalwerken ziin afgelopen, de Ternéuzense haven de geplande uit breiding heeft ondergaan, de plannen voor huizen bouw zijn uitgevoerd, al zal dit laatste nog wel een aantal jaren duren, dan zal een Terneuzen zijn ontstaan, waarvan een inwoner van een vijftig jaren terug nooit heeft kunnen dromen. Dank zij een voortvarend beleid zal dan geheel Zeeuwseh- Vlaanderen kunnen profiteren van de voorspoed van de Kanaalzone. Dan zal het ook niet meer mogelijk zijn te zeggen, dat de grenspalen te zui delijk liggen, zoals ons per T. V. werd verkondigd. Het doet mij genoegen, meneer de Voorzitter. U alvast te bedanken voor het vele werk, dat al is verricht, en voor dat wat. nog gaat komen is onze Raad gaarne bereid U hierbij onze volledige steun toe te zeggen. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ringen van 29 november en 17 december 1963. Zonder bespreking en hoofdelijks stemming wor den de notulen van de vergaderingen van 29 no vember en 17 december 1963 vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. de door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten van 3 september, 21 november en 21 november 1963 tot aankoop van woningen in het uitbreidingsplan „Zuid-West" en van percelen t.b.v. de aanleg van de verbinding DokwegMr. F. J. Haarmanweg; b. idem van 21 november en 17 december 1963 tot verkoop van percelen bouwgrond in het exploi tatieplan. „Sluiskil"; c. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 17 december 1963 tot wijziging van het raadsbesluit tot overdracht van bepaalde bevoegdheden; (7. idem van 21 november 1963 tot het verlenen van recht van opstal aan de Stichting U. T. S.; e. idem van 29 november 1963 tot onderhandse aanbesteding van de aanleg van bestratings- en rioleringswerken in het uitbreidingsplan „Zuid II"; f. idem van. 21 november 1963 tot onderhandse aanbesteding van de bouw van een gymnastiek lokaal; g. idem van 21 november 1963 tot wijziging van de verordening op de Gemeentelijke Dienst van Maatschappelijke Zorg; li. idem van 17 december 1963 tot wijziging machtiging aangaan van vlottende schuld over 1963; i. idem van 17 december 1963 tot bet verlenen van machtiging tot het. aangaan van vlottende schuld voor het le kwartaal 1964; j< idem van 17 december 1963 tot vaststelling van het krediet in rekening-courant met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1964; k. idem van 17 december 1963 tot vaststelling van de kredieten in rekening-courant met diverse instellingen voor 1964; I. idem van 21 november 1963 tot afsluiting van een vaste geldlening van ƒ250.000, m. idem van 21 november 1963 tot afsluiting van een vaste geldlening van 1.000.000, ii. het besluit van Burgemeester en Wethouders van 17 december 1963 tot het aangaan van een kasgeldiening van ƒ2.500.000, 0. controle-rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten; p. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake uitkering i.v.m. nacalculatie „trend" over 1963 voor gemeente-secretarissen, -ontvangers en ambténaren van de burgerlijke stand; q. brief van het dagelijks bestuur van de In stelling voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Hulst inzake het onbebouwde terrein van de b. 1. o.-school alhier; r. brief van de Stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Zeeland inzake de samen stelling van het stichtingsbestuur; s. brief van de heer A. de Blaaij alhier inzake het alsnog verlenen van een premie woningver betering ten aanzien van het pand Koedijk 9; t. overzicht van door Burgemeester en Wet houders genomen besluiten krachtens artikel 212 van de gemeentewet: 1. besluit van 20 september 1963 tot aankoop van percelen ten behoeve van de aanleg van een industriespoorweg aan de Westelijke kanaaloever; 2. besluit van 23 september 1963 tot aankoop van tuingrond ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan „ZuidWest"; 3. besluit van 24 september 1963 tot aankoop van percelen ten behoeve van de aanleg van 'eën industriespoorweg aan de Westelijke kanaaloever; 4. besluit van 11 oktober 1963 tot aankoop van het perceel Kazernestraat 18; 3. besluit van 11 oktober 1963 tot aankoop van het perceel Kazernestraat 20. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, met belangstelling heb ik kennis genomen van de brief van de Stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Zeeland. Het spijt mfl, dat de ver tegenwoordiging van de werknemers niet recht streeks geschiedt, maar via andere organisaties. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ontbinding van een pachtovereenkomst ten aanzien van gronden, gelegen in het uit breidingsplan in onderdelen „Zuid II". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot verkoop van grond in het exploi tatieplan „Sluiskil" aan: A. E. D. Tacq te Sluiskil: B. Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. te Rotterdam. Zonder bespreking en hooldelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 5. Idem tot verkoop van percelen industrie terrein te Sluiskil aan: A. Fa. F. L. van der Bijl te Sluiskil: B. P. de Gruyter en Zoon te 's-Hterlogen- bosch; G. W. Schipper en Zoon N.V. te Goes. De lieer Bleyenberg: Meneer de Voorzitter, het verheugt mij ten zeerste, dat ook bedrjjyen van buiten de streek de weg naar Sluiskil hebben ge vonden. Ik zou gaarne vernemen of op dit terrein nog méér percelen kunnen worden uitgegeven. Zo niet, kan dan in overweging worden genomen om het andere bedrijfsterrein, gelegen nabij de Kerk straat, voor dit doel uit te geven? De Voorzitter: Ik kan U zeggen, dal. in ons Col lege al. overleg is geweest over uitgifte van dit terrein. Deze zaak heeft onze aandacht. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, ik wil opmerken, dat dit. bedrijfsterreinen zjjn en geen industrieterreinen, hetgeen do heer Bleijenberg ook weet. Het is de bedoeling, dat aldaar am- bachtsbedryfjes met een woning komen. De heer Bleijenberg: Kunnen kandidaten voor industrieterrein, waarvoor dus nu geen terrein meer beschikbaar is, mogelijk geholpen worden met een perceel van het terrein, bestemd voor ambachtsbedrijven De heer De Vos: Naar ik meen, kunnen volgens het uitbreidingsplan dergelijke bedrijven, waar van hier sprake is, zich niet Op dit. terrein vesti gen. Wij zullen naar iets anders moeten uitzien. Zonder hoofdelijke stemming wordt, conform de voorstellen besloten. G. Idem tot vaststelling van het exploitatieplan „Industrieterrein DriewegenMr. F. J. Haar manweg". De heer Hol:.Meneer de Voorzitter, U heeft in uw nieuwjaarsrede gesproken .over een meer ge avanceerd beleid om de plannen te' verwezenlijken en ik geloof, dat wy toch gerust kunnen stellen, dat dit voorstel tot vaststelling van het exploita tieplan „Indusrieterrein DriewegenMr. F. J. Haarmanweg", waarbij het gaat om een raming van ruim 6.870.000,—, toch wel past in het kader waarin do plannen hier in onze gemeente worden gerealiseerd. Ik wil daarvoor, namens onze fractie, waardering uitspreken en wij willen gaarne onze steun aan dit. voorstel geven. De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, ik heb in de stukken gelezen, dat het renteverlies op ongeveer 10 wordt geraamd. Dat zal dus be tekenen, dat de uitgifte van deze gronden onge veer 2 jaar zal vergen. Ik wou vragen of er al iets medegedeeld kan worden over eventuele ge gadigden voor deze terreinen. Een andere vraag, die ik had, was of de Hogen- dijk ten zuiden van Driewegen en ten oosten van dit plan afgegraven wordt. In dat geval zou vanaf Driewegen een betere aansluiting naar deze ter reinen mogelijk zjjn, hetgeen wel gewenst is. De heer De Meijer: Et is inderdaad ongeveer 10 renteverlies op .2 jaar. Dat mag kort schij nen. Wij realiseren ons dan ook, dat binnen 2 jaar waarschijnlijk het gehele terrein nog niet zal zijn verkocht, maar het bouwrypmaken kan in ver schillende stadia gebeuren, want dat behoeft niet ineens 'te gebeuren. Wij kunnen lief. echter niet in gedeelten aankopen. Als wij het bouwrijpmaken van dit plan afstemmen op de aanvragen, zal het renteverlies ongeveer 2 jaar zijn. Dit blijft uiter aard een raming. De heer De Vos: Ik ben het met de heer De Feijter eens, dat te zijner tijd een betere toegangs weg zou moeten worden gemaakt en ik geloof, dat het zeer zeker aanbeveling verdient dit te be kijken. Vooral voor het verkeer uit de richting Zaamslag zal dat gemakkelijker zijn, dan om rond te rijden via Terneuzen, van welke kant deze ter reinen volledig bereikbaar zullen zjjn via do nieu we verbindingsweg. Een eenvoudige uitgangsweg via Driewegen ia wel gewenst. De heer Ramondt: Meneer de Voorzitter, ik ben verblijd dat 'een snelle realisatie van dit ex ploitatieplan wordt voorgestaan. Hoever staat het. met de Mr. F. .T. Haarmanweg? Wanneer zal deze weg voor openbaar verkeer worden opengesteld? Voorts is voor het bouwrijp maken circa 2 miljoen gulden geraamd. Is dit een globale raming of is dit in details uitgewerkt voor het bestedingsklaar maken? De heer De Vos: II: kan over het tijdstip van gereedkoming van de Mr. F. J. Haarmanweg eigen lijk geen wijs woord zeggen. Het lijkt niet zo bij zonder snel te gaan. Wij moeten echter bedenken, dat er tot dusver géwerkt is in de bebouwde kom en aan het gedeelte waar de aansluitingen zjjn van de nieuwe industrieën, hetwelk het moeilijk ste gedeelte is. Het zal wel sneller gaan als wij daar voorbij zjjn. Er is nog veel aan 1c doen. U weet, dat b.v. ook de Blikstraat nog verbeterd moet worden. De heer De Meijer: De raming van het bouw rijpmaken van deze gronden is gebaseerd op de huidige prijzen, wat niet wil zegen, dat wij dit plan hals over kop moeten gaan bouwrijpmaken. Dat zou niet getuigen van een goed beleid. Het is mogelijk, dat de grondprijs inderdaad verhoogd moet worden wanneer hot. 3 a 4 jaar duurt. Er zit echter nog een reserve in van ƒ700.000,—. Het is zaak dit expFoitatieplan thans ter goedkeuring in te dienen. De Voorzitter: Toch moeten wij er rekening mee houden, dat het bouwrijpmaken op korte ter mijn zal dienen te gebeuren. De lieer Ramondt: Meneer de Voorzitter, als wy zien, dat wjj in dit plan nu al gaan verkopen en in optie gaan geven, schieten we tóch al aar dig in de richting. Een tweede punt is voor mij, dat, als wjj bang zijn dat wjj in de toekomst moeten rekenen op hogere kosten voor het bouwrijpmaken, wjj ons moeten afvragen óf het niet beter zou zijn vlug ger tot aanbesteding over te gaan. De Voorzitter: Het zal zorgvuldig gepland wor den en, zoals ik reeds zei. zjjn er reeds gegadig den voor deze terreinen. Het is een kwestie van passen en meten. Overigens is deze uitgifteprijs, in vergelijking met andere terreinen, al aan de hogere kant en is dan ook vrjj scherp berekend om deze gronden nog zo goed mogelijk verkoop baar te maken. 7. Idem tot: A. verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen iii liet sub 6 vermelde exploita tieplan aan de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" G. A. to Terneu zen; B. het verlenen van optie op een aanslui tend perceel industrieterrein aan ge noemde coöperatie. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 8. Idem tot het aangaan van een huurovereen komst met de Meterfabriek te Dordrecht. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot liet' verlenen van een grond- en bouwvoorschot aan de Woningbouwvereniging „Werltmansbelang" ten liehoeve van de bouw van 76 woningwetwoningen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming .wordt-.conform liet voorstel-besloten. 10. Idem inzake verhoging van de presentiever- gocding voor het door de raadsleden bij wonen van raadsvergaderingen en vergade ringen van de raadscommissies. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot wijziging van de intercommunale I. 7t. A.-regeling Zeeland. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot het treffen, van een 3 -regeling ziektekosten ten behoeve van gepensioneer den, deelnemers in het I. Z. A. Zeeland. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform hel voorstel besloten. 13. Idem inzake het verlenen van een uitkering- ineens over 1963 aan bet daarvoor in aan merking komende gemeente-personeel. Zonder bespreking -en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14, Idem inzake het treffen van salaris-maat regelen voor 1961 ten behoeve van het ge meente-personeel. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter. in een advertentieblad heb ik een oproep voor solli citanten gelezen van een naburige gemeente, waar bij aan de aan te trekken functionaris een toeslag werd toegezegd van 2.50 per dag. Ik wou U vra gen eens na te gaan of iets dergelijks in onze ge meente ook kan. Ik heb die vraag in de vergade ring van de commissie voor Georganiseerd Over leg niet kunnen stellen, want toen wist ik het nog niet. De Voorzitter: Ik dit een advertentie van de laatste week De heer Huijbrecht: Ja, meneer de Voorzitter. De Voorzitter: Wij zullen daarnaar een onder zoek instellen. Zonder hooldeljjke'stcniming wordt conform het voorstel besloten. 13. Idem tot liet verlenen van medewerking ex artikel 30 van de Kleuteronderwijswèt aan het bestuur van de Chr. kleuterschool aan de Leeuwenlaan. De heer Hamelink: Meneer de Voorzitter, ik wil opmerken, dat ik de tijdelijke regeling om deze kleuterschool te doen houden in een kerkgebouw toch wel een ongelukkige oplossing vind. De Kleu- teronderwjjswet voorziet toch wel in andere op lossingen? De Voorzitter: De lokaliteit, waar het hem om gaat, is ook naar de mening van ons College pri mitief te noemen. Alleen het overleg met de in- spectrice van het kleuteronderwijs heeft ertoe ge leid, dat wij gemeend hebben hiermede tijdelijk te moeten instemmen. In het overleg met hét bestuur van de school is duidelijk geaccentueerd, dat het hier een tijde lijke zaak betreft. Het is aan de andere kant zó, dat deze kleuterschool nogal wat kinderen heeft staan op de lijst van wachtenden, zodat men voor lopig uit de impasse zou zijn. Wij hebben voorals nog geen andere oplossing kunnen vinden, tenzij men overgaat tot noodlokalen, maar nien moet hier goed in het oog houden, dat de verhouding van de gemeente tot een schoolbestuur een bij zonder formele verhouding is. Wanneer nien mede werking vraagt, dan is het moeilijk om verder te gaan dan een suggestie voor een andere oplossing. Wy hebben in liet overleg, dat ons College heeft gevoerd, gesuggereerd in de richting van een meer bevredigende oplossing, maar men ziet geen ande re mogelijkheid. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, mag ik misschien in verband hiermede en ook de ande re punten betreffende dit onderwerp, een opmer king maken? hebt in uw rede te verstaan ge geven. dat U het op prijs zou stellen, dat een be spreking met deskundigen zou worden gehouden over dn diverse onderwysmethoden enz., die men volgt. Is het niet gewenst gezien de diverse aanvragen naar ruimten dat ook met de school besturen op korte termyn overleg gepleegd wordt omtrent, de noodzakelijke behoefte in de eerste jaren, zodat wij een overzicht krijgen van wat er nodig is, waarmede rekening kan worden gehou den bij nieuwbouw of uitbreiding van lokalen? Ik zou een en ander gaarne in uw aandacht aan willen bevelen en U verzoeken terzake het initia tief zelf te nemen om zo spoedig mogelijk een goed overzicht, te krijgen. De Voorzitter: Ik kan U daarop antwoorden, dat een week of zes geleden in het College is be sloten dit overleg in het begin van dit jaar met verschillende schoolbesturen te doen plaatsvinden en daarbij tevens alle desiderata af te tasten, die bestaan met betrekking tot .de uitbreiding van bestaande scholen. Dit overleg zal gevoerd wor den door mp als wethouder van onderwys, tezamen met onze functionarissen op het gebied van onder was en planologie, terwyl de inspecteur van het lager onderwijs heeft toegezegd dit overleg te zullen begeleiden, zodat wij tot een juiste plan ning zullen kunnen komen. Dit overleg zal plaats vinden met het schoolbestuur en tegelijkertijd ook met het gemeentebestuur om te horen welke ver langens er by het gemeentebestuur bestaan met betrekking tot de scholen. Ik heb gevraagd om voor de maand maart, indien mogelyk, met de inspecteur tot een afspraak te komen. De heer Huijbrecht: Als U dus overleg gaat plegen met de schoolbesturen, is het dan de be doeling dat de vereniging Volksonderwijs hier ook by betrokken wordt in verband met het openbaar onderwys? De Voorzitter: Formeel zou dit misschien moei- lyk kunnen zijn, maar ik kan toezeggen dit graag te zullen bezien. Zonder hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel besloten. 16. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan: A. het bestuur van de Hervormde School; B. het K. K. Parochieel Kerk- en Schoolbe stuur. C'. liet bestuur van de Vereniging Chr. On derwijs te Sluiskil. Zonder bespreking en hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel besloten. 17. Idem tot uitbreiding van de openbare Zuid- landschool met een tweetal lokalen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 18. Idem tot wijziging van: A. dc Gemeentebegroting 1963; B. de Gemeentebegroting 1964; C. de begroting 1968 van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg; D. de begroting 1964 van genoemde Dienst. De heer Ramondt: Meneer de Voorzitter, onder volgno, 80 (22e wyziging begroting 1963) staat de. post bijdrage aan de commissie van samenwerken de gemeenten in de kanaalzone, lil hoeverre leeft deze zaak nog? De Voorzitter: Als U het „leven" laat eindigen met opheffing, dan kan ik U zeggen, dat deze commissie nog leeft. De heer Hameliuk: Onder volgno. 174 wordt in de begrotingswyziging 1964 de kosten geraamd van de doorlichting. Ik meen, dat het voor niemand e.en financieel beletsel behoeft te zijn om aan dit onderzoek deel te nemen en ik hoop dat door de gehele bevolking zal worden deelgenomen. De heer De Feyter: Onder volgno. 732 b worden de kosten geraamd van het aanschaffen van een veegmachine. Ik kan niet anders doen dan dit toejuichen. Ik geloof, dat wij op deze weg van mechanisering moeten voortgaan. Maar hoe moet dat verkeers-technisch, in verband met de gepar- keerd-staande auto's in de straten? De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, wy zul len dat probleem op dezelfde manier moeten op lossen als in andere gemeenten, waar ook met dergelijke machines wordt gewerkt. Van de zyde van de politie wordt dit nader bekeken. Zonder hoofdelyke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 19. Rondvraag. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, ik zou gaarne uw aandacht willen vragen voor de- bestrating, van de Kerkhoflaan. Het is levensge vaarlijk ohi daar te rijden als men er onbekend is. D» putten moet men daar ontwijken door ei- tussendoor te balanceren. Er zitten, vooral -in de boeht. bijzonder veel putten. Zouden die niet wat opgehaald kunnen worden? Dc lieer De Vos: Meneer de Voorzitter, men is op het ogenblik aldaar bezig putten te lichten. Een paar weken geleden is men daarmee al begonnen, doch door de vorst heeft men het werk moeten stilleggen. Deze week is men weer begonnen. De ergste pullen werden er al uitgehaald. Deze straat is herstraat nadat er zeer diep een riool is inge legd cn deze is dus weer verzakt. Er moet nog maals herstraat worden, maar men kan daar niet to (-ga uw mee beginnen, anders moet men het nog eens een keer over doen. Het is zaak om voor- ziehlig te ryden. De diepste putten wprden er echter nu uitgehaald. De hoer Brakman: Meneer de Voorzitter, kunt U mij ook zeggen hoe liet staat met de ryksgoed- keuring voor de openbare kleuterschool te Sluis kil? De Voorzitter: Die is nog niet binnen en ér is" ook nog geen mededeling ontvangen dat de goed keuring binnenkort zal komen. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, in uw nieuw jaarsrede hebt U gezegd, dat momenteel plannen op rijksgoedkeuring liggen te wachten tot een spectaculair bedrag voor diverse industriële doel einden. Hebt U de verwachting, dat deze goed keuringen binnen afzienbare tijd zullen afkomen? De Voorzitter: Ik kan het U niet zeggen. Hier over moet beslist worden buiten de provincie Zee land. Ik heb het gevoel, dat een en ander nog wel even zal aanlopen. Wy houden deze zaak nauwkeurig in het oog en ik hoop daarover zeer binnenkort overleg op beslissend niveau te heb ben op hei. Ministerie van Economische Zaken. De Voorzitter sluit de vergadering. Noordstraat 55—57 - Terneuzen Zes van de elf Boeing-707 straalvliegtuigen van de Austra lische luchtvaartmaatschappij „Qantas" zijn als gevolg van dé staking van de vliegers van de maatschappij op buitenlandse luchthavens aan de grond gezet, zo heeft een woordvoerder van de „Qantas" in Sydney ver klaard. De passagiers van de vliegtui gen zijn overgeboekt op toestel len van andere maatschappijen. In Sydney zijn omstreeks 150 leden van de Australische bond van vliegers jn gesloten verga dering bijeengeweest om de sta king, die vrijdagochtend vroeg uitbrak, te bespreken. Een woordvoerder zei na afloop dal de bond de maatschappij zal in lichten omtrent de duur van de staking. De vliegers eisen meer vrije tijd wegens de „buitengewone vermoeidheid", die het vliegen van moderne straalvliegtuigen met zich brengt. De arbitrage-gevolmachtigde van de Australische regering heeft een clausule toegevoegd aan de arbeidsovereenkomst van. de „Qantas"-vliegers, waarbij een stakingsverbod voor drie maanden wordt ingevoerd. Een woordvoerder van de „Qantas" zei dat de clausule de maatschappij in staat stelt iede re individuele vlieger die de sta king voortzet te vervolgen. „Brazilië staat voor de keus: vernieuwing of hevige sociale beroering." Dit heeft prof. Dar- cy Ribeiro voor de Braziliaanse televisie gezegd. Ribeiro die hoofd van het kabinet van pre sident Joao Goulart is, zei te spreken namens het Braziliaan se staatshoofd. „De regering," al dus Darcy Ribeiro, „wijdt zich aan deze taak van vernieuwing door te trachten economische en sociale hervormingen in te voe ren. Zij stuit evenwel op een machtige belangencoalitiebe voorrechten die hun privileges verliezen, groot-grondbezitters, die de agrarische hervorming duchten, vertegenwoordigers van buitenlandse trusts waarvan de winsten minder worden enz." Na het land opgeroepen te hebben tot waakzaamheid tegen „de samenzwering van de „be zitters", somde Ribeiro de pres taties van de regering op, in het bijzonder op het gebied van de buitenlandse politiek. Hij pleitte voor versterking van de betrek kingen met Frankrijk. Hierdoor' zouden de poorten van de E. E. G. ook voor Brazilië geopend worden. Kapitein schuldig bevonden aan het zinken van de „Columbus" De raad voor de scheepvaart heeft de 31-jarige kapitein J. R. uit Maassluis gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van acht maanden te ont nemen, omdat hij naar de mening van de raad schuld heeft aan de ondergang van het m.s. „Co lumbus" op 21 april 1963 ten Z.W. van het Goeree-lichtschip. Tijdens de reis van Luik via Antwerpen naar Halmstad maak te het schip slagzij en zonk. Volgens de raad heeft de be lading van de „Columbus" niet aan redelijkerwijs te stellen eisen voldaan. Kapitein R. was verantwoordelijk voor de gebre ken in de belading van zijn schip. Hij heeft onvoldoende toe zicht gehouden en onvoldoende maatregelen getroffen in het be lang van de veiligheid. De bela ding liet hy over aan een oner varen bestman. Bij het bepalen van de stral heeft de raad er rekening mee gehouden dat de „Columbus" en de lading verloren zijn gegaan en dat de bemanning aan levens gevaar heeft blootgestaan. Hoewel zulks, aldus de raad, met de ondergang van de „Co lumbus" geen samenhang heeft, wijst hij op het z.i. „laakbare feit, dat de „Columbus" vóór de ramp geruime tijd gevaren heeft met een beschadigde schroef en met een onbruikbare sloep. Bo vendien wordt de aandacht ge vestigd op het feit, dat men aan boord van dit schip bij slagzij noch behoorlijk lenspompen noch behoorlijk peilen kon. door dat de zuigbuizen en peilpijper, vóór en achter in het ruim hart schip uitmondden". Mercurius is het niet eens met omroepleiding De bij het N.V.V. aangesloten algemene bond Mercurius gaat niet akkoord met het compro misvoorstel van het omroepbe drijf aan werknemers bij radio en televisie een minimumloon van 100 te garanderen op 24- jarige leeftijd. Over de salaris verhoging (10 procent met in gang van 1 januari j.l.) is men het wel eens geworden, doch over het minimumloon van 100 (inclusief de huurcompensatie) op 23-jarige leeftijd wilde de omroepleiding aanvankelijk niets weten. Zij was daartoe tenslotte wel bereid maar stelde de leef tijd op 24 jaar. De Christelijke en Katholieke bonden zijn met dit compromisvoorstel akkoord gegaan, doch Mercurius gaat nu zelfstandig proberen by de Stich ting van de Arbeid begrip voor zijn standpunt te vinden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7