De woningnood raakt heel ons volk HALF ZWAAR - HEEL LEKKER 1 Een pittige zuster PER JAAR ZIJN IN NEDERLAND 130.000 WONINGEN NODIG BRANDT VOORZITTER S P D. EN KANDIDAAT VERKIEZINGEN BONDSKANSELIER NAUWERE BANDEN TUSSEN DE BENELUX-PARTNERS Ingewikkelde jury-rechtspraak in Amerika lekker en gezond AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 17 Dinsdag 18 februari 1964 DE WERELDRAAD VAN KERKEN OVER ONTWAPENINGS- "PLAN-EN BOMAANSLAG IN SAIGON 2 gedood en 48 gewond INDONESIë EN MALEISIë Schelde—Rijnverbinding aan Belgische parlement voorgelegd OMWEG VOOR HET BELGISCHE KONINGSPAAR Het komende proces tegen Jack Ruby begint vandaag MISLUKTE VLÜGHTPOGING NAAR HET WESTEN Binnenlands nieuws Het Eerste Kamerlid, prof. dr. J. W. van Hulst, heeft tijdens een door Morele Herbewapening: georganiseerde vergadering in XJtrecht, die de woningnood tot onderwerp had, een dringend beroep gedaan de woningbouw niet alleen over te laten aan de experts omdat het hier de nood van heel ons volk betreft. Aangezien de woning voor velen te weinig ruimte biedt voor rust en zichzelf zijn, voor spel en werk van het kind, dreigt er aan de geestelijke volksgezondheid enorme schade te v/orden toegebracht door al lerlei spanningen. De woning nood leidt tot conflicten in ver loving en irr huwelijk en leidt tot opvoedingsmoeilijkheden en neu rosen. Volgens prof. Van Hulst zijn talrijke studerenden niet in staat tot een redelijke studie te komen, omdat thuis daarvoor de gelegenheid niet bestaat. Hij verweet een deel van het Neder landse volk de woningnood, in het bijzonder die onder de stu denten, uit te buiten. Frof. Van Hulst wees erop dat men jn deze tijd een huur van 85 per maand durft vragen voor een schraal zolderkamertje. Vaak moet een student zoveel geld besteden voor kamerhuur, dat hij niet ge noeg over heeft om redelijk te eten. Prof. ir. J. S. Thi.jsse, conrec tor van het Institute of Social Studies in Den Haag, zei dat de capaciteit van de woningbouw dient te worden afgestemd op 't jaar 2000 en dat de woningbe hoefte en de financiering ervan in dat perspectief moeten wor den aangepakt. Prof. Thijsse. die tevens adviseur van de Verenig de Naties is voor een aantal ste den in Japan en de Indiase mil joenenstad Calcutta, verklaarde dat, wanneer men de toestand ui ons land vergelijkt met die in Calcutta, het oplossen van het woningprobleem in Nederland 'n futiliteit moet zijn. Hij gincr er van uit dat ons land in het jaar 2000 omstreeks 20.000.000 inwoners telt. Willen wij met de woningen bij zijn, dan dienen wij jaarlijks 140.000 wo ningen te bouwen, waarvan er 80.000 door systeembouw kun nen worden gerealiseerd. De fi De Wereldraad van Kerken meent dat de diverse landen meer moeten samenwerken bij de voorbereiding tot de ontwa pening en niet zozeer eenzijdige ontwapeningsplannen moeten in dienen. Deze opvatting van de Raad wordt uiteengezet in een verkla ring, die zondag is gepubliceerd. De verklaring is aangenomen door de internationale commissie van de Raad, die in Odessa bij een is geweest. De regeringen, aldus de verklaring, neigen er toe te stellen dat een ontwape ningsplan alleen maar aanvaard baar is als het door hun verte genwoordigers is ingediend. Deze houding moet echter wijken voor een bereidheid om plannen op hun verdiensten te waarderen en voor zinvolle onderhandelingen die kunnen leiden tot indiening van gezamenlijke voorstellen. Men moest elke kans aangrijpen om van wedijver bij de ontwa pening te komen tot samenwer king bij de ontwapening. Bij een bomaanslag in een Amerikaanse bioscoop te Saigon zijn zondag twee mensen om het leven gekomen en 48 gewond, van wie er zes in het ziekenhuis liggen. Eén van de omgekomenen is een Amerikaanse officier van de mariniers, de andere een Amerikaanse politieman werd niet door de bom gedood maar door een schot in de nek. Een terrorist zou de ingang van de bioscoop zijn binnenge drongen en de politieman heb ben neergeschoten toen hij de bom wilde neerleggen. Vlak voor de ontploffing riep iemand: „Bukken". Deze kreet heeft waarschijnlijk het leven van ve len gered. De bioscoop werd di rect na de aanslag ontruimd. Sir Wilfred Hughes, een voor malig Australisch minister, die thans voor de liberale partij zit ting heeft in het Australische Huis van Afgevaardigden, heeft zondag op het vliegveld van Sydney verklaard dat Indonesië van het huidige bestand in het Maleisische-Indonesische grens gebied in Borneo gebruik maakt om een grote opstand tegen het Maleisische gezag in Sewarak voor te bereiden. Sir Wilfred ,die een reis van zes weken door Zuid-Oost-Azië heeft gemaakt, verklaarde dat bekend is dat de .Indonesische communistische partij bezig is met het opleiden en uitrusten van nationalisten in Borneo, Zij zou ook nog steeds guerrillastrij ders in het grensgebied laten opereren. nanciering behoeft geen pro bleem te zijn. Men zou bijv. de belastingen kunnen verhogen op alcoholica, rookartikelen en ben zine. 130.000 WONINGEN Ir. G. H. Voorhoeve, adjunct, directeur van de provincale pla nologische dienst van Overijssel, becijferde dat in de komende jaren 130.000 woningen per jaar moeten worden gebouwd om de woningnood in 10 jaar tijd te kunnen oplossen. Hij acht een duidelijke taakstelling hiervoor nodig en meent dat alle partijen, aannemers, architecten, bouw vakarbeiders en ambtenaren, meer bunnen bijdragen om de bouwproduktie op te voeren. Om de sprong van 90.000 naar 130.000 huizen maken, acht hij het op gang brengen van geïn dustrialiseerde bouw dringend noodzakelijk. De barrières van apathie en wantrouwen moeten met een nieuwe bezieling en een verandering van karakter wor den doorbroken. Als oorzaken voor de vermin derde bouwproduktie gedurende de laatste vier jaren noemde hij o.a. liet feit dat veel aannemers bedrijven niet zijn meegegaan met de ontwikkeling in pro grammering, voorts de verstand houding tussen de bouwvakar beiders onderling, die vaak nog al wat te wensen overlaat, en het teruglopen van de arbeidspro- duktiviteit. In dit verband merk te hij op dat de bouwvakker per jaar 180 tot 2S0 dagen werkt. De sluimerende vrees in de bouwwe reld en dat men over een aantal jaren met werkloosheid wordt bedreigd, is naar zijn idee volko men ongegrond. Tot in lengte van jaren zal er genoeg werk zijn, aldus ir. Voorhoeve. De voorzitter van de bijeen komst, ir. A. van Randen, een architect uit Utrecht, noemde de woningnood een kwestie van karakter. Een nieuwe geest bij werkgevers en werknemers zou de produktiviteit met 10 tot 20 procent kunnen opvoeren, dat wil zeggen 10.000 tot 15.000 méér woningen per jaar en méér loon. Hij vroeg om nieuw elan in de bestuurlijke sector en om ge zamenlijke initiatieven van sys teembouwers, vakbonden en in stitutionele beleggers om tot 'grootscheepse industriële projec ten te komen. DRUM in Willy Brandt. Hij oefende het beroep van journalist uit Hij is gehuwd met een Noorse vrouw en het echtpaar heeft drie zonen. Eerst na de oorlog keerde Brandt naar Duitsland terug, als verslaggever van een Noors blad, waarvoor hij de processen in Neurenberg versloeg. Daarna maakte hij nog deel uit van de Noorse militaire 'missie in Ber lijn. In 1948 werd hij benoemd tot redacteur van een sociaal-demo cratisch blad en in 1949 werd hij gekozen tot lid van de bondsdag. Na eerst voorzitter van het Westberlijns stedelijk parlement (senaat) te zijn geweest, werd hij in 1957 tot burgemeester ge kozen. Hij deed zich toen ken nen als een vurig anti-commu nist, die alle politieke aanvallen op zijn stad weerstond doch realist genoeg was om te blijven zoeken naar nieuwe wegen voor een soepele politiek. Hoewel Brandt zich de laatste zes jaren ten volle voor het wel zijn van zijn stad heeft ingezet, wordt zowel van de zijde der Willy Brandt, burgemeester van West-Berlijn, is zondag te Bad Godesberg, in West-Duits- land, met 320 tegen negen stem men tot voorzitter der West- duitse socialistische partij geko zen. Hij werd tevens aangewezen als de kandidaat der partij in de in 1965 te houden verkiezin gen voor het bondskanselier schap. De vijftigjarige Brandt was ook in 1961 socialistisch kandi daat voor het bondskanslier- schap. Hij werd toen door dr. Konrad Adenauer verslagen. De nieuwe partijvoorzitter kon digde aan, dat de voornaamste doelstellingen zijner partij op het gebiecl van de buitenlandse politiek, t.w. de Atlantische so lidariteit, samenwerking op wereldniveau en de verzekering van de vrede, in de loop van dit jaar nader zullen worden uitge werkt. Brandt verklaarde, dat elke buitenlandse politiek van West-Duitsland zonder de kracht van het Westen zinloos is. Mili taire veiligheid mag geen doel op zichzelf zijn, doch dient de christen-democraten als van zijn basis te vormen van een vredes- strategie. Ook bij de algemene verkie zingen in 1961 Was Brandt reeds kandidaat voor zijn partij. Hij leed evenwel een nederlaag tegen dr. Adenauer, hoewel hij voor zijn partij meer stemmen verzamelde dan ooit tevoren. Sinds enkele jaren was hij reeds vice-voorzitter der S.P.D., waarbij hij bekend stond als vertegenwoordiger van de ge matigde vleugel. Met zijn verkiezing tot partij voorzitter wordt hij de officiële leider der oppositie in het par lement, hoewel hij daar niet het woord kon voeren, omdat hij aan het hoofd staat van één der Westduitse provincies. De eigenlijke naam van Brandt was Karl Herbert Frahm. Hij werd geboren in Lübeck in 1913. emigreerde naar Noorwegen en toen de nazi's in Duitsland aan het bewind waren, naar Zweden. Daar veranderde hij zijn naam eigen partij enige vrees gekoes terd, dat hij voortaan als partij leider maar slechts de helft var. zijn tijd aan de Westberlijnse zaken zal kunnen wijden. Brandt heeft echter laten weten vnn plan te zijn enkele partij-af delingen naar West-Berlijn over te brengen, zodat hij vandaar uit de partij zal kunnen leiden. De Belgische regering heeft bij het parlement het wetsont werp ingediend over de verbete ring van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn, waarover op 13 mei 1963 tussen België en Nederland een akkoord werd on dertekend. In de toelichting wordt o.m. gezegd, dat het verdrag een ein de maakte aan een geschil, dat een eeuw tussen beide landen heeft bestaan en dat de goedkeu ring ervan „een daad van grote politieke betekenis" zal zijn. Tot de voordelen voor België worden gerekend, dat de nieuwe vaarweg korter zal zijn dan de bestaande tussen Antiverpen en de Rijn; dat de binnenscheep vaart tussen Antwerpen en da Nederlandse en Rijnhavens de Schelde en de Westerschelde zal gaan vermijden en dat de nieuwe vaarweg toegankelijk zal zijn voor duw-convooien. In het wetsontwerp wordt er voorts aan herinnerd, dat België een aantal concessies heeft moe ten doen. Zo zullen op het ogen blik van het openstellen van de nieuwe verbinding alle Belgische premies voor het Rijnverkeer worden afgeschaft, terwijl Bel gië het grootste deel van de kos ten van de nieuwe vaarweg zal betalen. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zijn zondag vanuit Jordanië in Israël aan gekomen. Het koninklijke paar maakte de vliegreis van Amman naar het Israëlische vliegveld Lydda via Syrië, Libanon en over de Middellandse Zee, omdat volgens gewoonlijk betrouw bare zegslieden koning Hoessein zijn gasten toestemming had ge weigerd om per auto recht streeks van de Jordaanse sector van Jeruzalem naar het Israë lische deel van deze stad te rij den of rechtstreeks per vliegtuig van Jordanië naar Israël te rei zen. De koning en koningin, die 2 dagen in Israël zullen verblijven, voor een particulier bezoek, wer den verwelkomd door president Sjazar en premier Sejkol. Voor Belgische rekening ko men de kosten van de aanleg, onderhoud en exploitatie van de drie kilometer nieuwe waterweg op Belgische grondgebied, 85 van de kosten van het gedeelte tussen de Belgisch-Nederlandse grens en de Oosterschelde 15 km en het sluizencomplex en tenslotte de kosten van de 17 km nieuwe verbinding tussen de Oosterschelde en Krammer. Voor Nederlandse rekening komen 15 procent van de aanleg- kosten van het traject tussen de grens en de Oosterschelde en alle kosten van onderhoud en exploitatie van de nieuwe vaar weg op Nederlands grondgebied. De nieuwe waterweg van de Antwerpse haven via Zand vliet naar de Oosterschelde, de Eendracht, de Slaakdam, Prins- Hendrikpolder naar de Kram mer zal „in belangrijke mate" bijdragen tot de bloei van de Antwerpse haven en de Belgi sche economie. Met de verdragen over het kanaal GentTerneuzen en de verbetering van de vaar weg, die het Albertkanaal en het Julianakanaal verbindt, wordt bereikt, dat de Iiettek- kingen tussen Nederland en België niet langer hebben te lijden van onopgeloste geschil len, aldus de toelichting. De bepalingen van het verdrag van 13 mei 1963 vormen eer. evenwichtig geheel Zij zijn het resultaat van wederzijdse toe gevingen, ingegeven door het verlangen oude grieven uit de weg te ruimen en aldus de ban den tussen België en Nederland, die samen met de Luxemburgse partner geroepen zijn in krach tige samenwerking bij te dragen tot de verwezenlijking van de Europese gemeenschap, nauwer toe te halen". (Adv.) In Dallas, in de Amerikaanse staat Texas, begint vandaag de laatste fase van de voorbereiding tot het proces tegen de 52-jarige nachtclubleider Jack Ruby, die er van wordt beschuldigd de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, te hebben doodgescho ten. Deze laatste fase houdt het aanwijzen van twaalf gezwore nen in. Volgens de verdediging zijn er in geheel Dallas geen twaalf onpartijdige juryleden te vinden en zij zal alles in het werk stel len om dit te bewijzen. In eer ste aanleg zijn 900 burgers van de stad volgens de wet „eige naar van onroerend goed of ge zinshoofden" opgeroepen. 200 van hen hebben al gevraagd niet in aanmerking te worden geno men op grond van zakelijke of gezondheidsredenen. Van de overblijvende 700 zijn er 125 op geroepen voor de eerste dag. Zij zullen eerst door het openbaar ministerie en vervolgens dooi de verdediging aan de tand wor den gevoeld. Zo zal hun worden gevraagd of de godsdienst van de beklaagde voor hen meetelt, wat hun oordeel is over nacht- clugeigenaren in het algemeen; wat zij denken van iemand die altijd met een revolver op zak loopt; hoe zij staan tegenover echtscheiding; wat zij vinden van iemand die na het aan de macht komen van Fidel Castro Cuba heeft bezocht, enz. Ook moet een toekomstig ju rylid onder ede kunnen verkla ren dat hij niet tegen de dood straf is gekant. Ai komt een as pirant-jurylid heelhuids door dit spervuur van vragen, dan kan de aanklager of de verdediging hem nog zonder opgave van Door ANN RUSH 3) Janet trok haar neus op. „Die Adamson poeh! Als ik ooit een fanatiekeling heb gezien is hij het wel. Ik geloof dat die in een recordtijd alle hoeken van de medische wetenschap wil doorgronden. Maar als je mij vraagt en hij heeft me nog nooit iets gevraagd, hij zegt je nauwelijks goedendag, ik vraag me zelfs af of hij dat kan moest hij nodig eens iets leren over de omgang met zijn patiën ten!" Tom meesmuilde en zei be scheiden: „Daar heb ik me juist in gespecialiseerd wist je dat?" „Ja, dat heb ik zo hier en daar vernomen," zei Janet 'koeltjes. Ze keek om zich heen en hui verde. „Ben ik even blij dat ik hier niet hoef te zitten! Dit heb ik altijd de ergste plek van heel het ziekenhuis gevonden!" Ze was nog maar net verdwe nen, of de luidspreker begon te kraken en de galmende stem, die men in het ziekenhuis veel beter kende dan het gezicht dat er bij hoorde zei: „Dokter Brian.dok-ter Bri-an U wordt verzocht in negen-acht tien! Ne-gen-acht-tien! Dokter Bx-ian!" Tom frommelde Janets papie ren servetje in elkaar en gooide dat in de prullemand naast Sal- lyos bureau. „Sloddervos, die juffrouw Haynes", zei ze hoofd schuddend. „Je hoort het, schoon heid, ik moet er vandooi-. Maar wanhoop niet, want ik keer weer Sally lachte. Met Tom had je altijd plezier. Misschien waren de meeste artsen in het Memo rial veel te ernstig, zoals Peter Adamson, die totaal van humor gespeend leek te zijn. Die scheen alleen maar aan ziekte en aan geneesmethoden te denken. Maar hoe het zij op dit ogenblik had Sally geen zin op Toms gi-apjes in te gaan. Ze wilde er zelfs niet aan denken. Peinzend draaide ze het kleine diaman ten ringetje aan haar linkerhand om en om. Ze dacht aan Bob Quenton, met wie ze verloofd was. Als het Memorial spoedig zou worden gesloten, zou hij zijn tweede jaar als intern genees heer nog niet hebben afgemaakt, en dan zou hij nooit door kun nen gaan in de chirurgie. En Bob wilde zo graag vóór hun eventuele huwelijk al een eind in de chirurgie gevorderd zijn. Sally trok zuchtend de rappor ten weer naar zich toe. Ze was bijna klaar, toen ze in de stille nacht het loeien van een. sirene hooi-de. Haar zenu wen spanden zich dat had ze altijd als de ambulance door de stad reed. Het maakte haar ang stig, want uit ervaring wist ze dat de ambulance in veel geval len te laat kwam. Dan kon hij alleen maai- de doden naar het ziekenhuis brengen. en men sen, die midden in de nacht een ambulance nodig hadden, waren er altijd ernstig aan toe. Maar zelfs terwijl ze de angst weer op zich voelde aanstormen, die vrees voor de vijand, welke zij door haar beroep wilde be strijden, stond ze op en contro leerde nog eens, zoals ze reeds eerder had gedaan, datgene waarvoor zij verantwoordelijk was: de eerste hulp-kast, het zuurstofapparaat, de medicijnen op de plank achter haar stoel. Toen ging ze naar de buiten deur. HOOFDSTUK II. Tubby Lawrence, de ambu lance-chauffeur van de Penland begrafenisonderneming, die ge lijk met Sally nachtdienst had, schoof achter het stuur vandaan en glimlachte de wachtende verpleegster toe. „Het zou me niets verbazen, zuster Camlin, ais ik er hier een had aan wie niets meer te doen valt. Gewoon aan stukken geschoten. Net toen we wegreden kwam de politie er aan. Die zal zich dadelijk wel melden om te kijken wat ze hier w'ijzer kunnen worden." Toe maar Alsof het al niet erg genoeg was dat de patiënt misschien reeds overleden zou zijn. Sally had een grondige af keer van die politieverhoren. Maar vastberaden hief ze haar kinnetje, klaar voor de strijd. Tubby's assistent, een school jongen, die half stond te slapen en voor de rest verstard was van angst, liet zich ook uit de ambulance vallen en opende samen met de chauffeur het achterportier vair de auto. Bijna onmiddellijk klonk Tubby's op gewekte stem: „Neen maai- die leeft nog. Dat wil zeggen, hij ademt nog. Zuster, maar ik geloof nooit dat-ie het redt!" Zo gemakkelijk gaf Sally het echter niet op en zó vaak had ze iets dergelijks al bij de hand gehad, dat ze onmiddellijk en automatisch aan het werk ging. Ze schakelde het omroepsysteem op haar bureau in en vroeg om een dokter. Daarna keerde ze terug naar de patiënt. Tubby had wel gelijk gehad; het rijzen en dalen van de borst was bijna niet meer te zien, en het gezicht zou even wit geweest zijn als het kussen waarop het rustte, als het niet enigszins blauwachtig was aangelopen. Zelfs de lippen waren volslagen bloedeloos. Tubby, die zich in alle be scheidenheid even deskundig achtte als de artsen van het Memorial, stelde onmiddellijk de diagnose vast, terwijl hij de brancard onder het felle lamp licht schoof. „Vijf keer op hem geschoten; rechterarm gebroken ik heb een tourniquet boven een slagader bij zijn schouders aangelegd. En hij heeft zijn buik vol lood. Nog een wonder dat ie niet al lang de geest gegeven heeft." (Wordt vervolgd.) redenen afwijzen. Dit kan ech ter slechts vijftien maal door elk van de partijen worden gedaan. In de andere gevallen kan iemand alleen op juridische gron den worden afgewezen. JURY ONDER POLITIETOEZICHT De twaalf personen die ten slotte waardig worden bevon den voor het jurylidmaatschap, gaan een zware tijd tegemoet. Zodra zij zijn aangewezen worden zij geïsoleerd. In het gevangenisgebouw krijgen zij op de zevende verdieping ieder een lichtgroen geverfde cel van twee bij twee meter met een bed en een wastafel tot hun beschikking, waar zij voortdurend onder politietoe zicht staan. Voorts krijgen zij 'n gemeen schappelijk vertrek van zes bij zes meter met twaalf stoelen en twee tafels, alsmede een appa raat om koffie te maken. Zij zul len alleen het daglicht zien, als zij in een naburig restaurant gaan eten. Hun contacten met de buitenwereld via de post, dag bladen en de telefoon worden streng gecensureerd. Radio en televisie zijn niet toegelaten en bezoek mogen zij niet ontvan gen. De twaalf gezworenen mogen onder elkaar kaart spelen en domino. Alcoholgebruik is ver boden. Over het verloop van het proces mogen zij niet van ge dachten wisselen. Dit mag pas als hun aan het eind van het proces wordt gevraagd, een ge meenschappelijk oordeel uit te spi-eken. Het is mogelijk dat het pro ces een maand zal duren. Intus sen heeft één van de vier ver- dedigei-s van Ruby zich terug getrokken, terwijl een andere advocaat ziek is en wellicht niet aan de keuze van de jui-yleden kan deelnemen. DINSDAG 18 FEBRUARI Terneuzen: Gebouw „Bethel", 7.30 u.: Evangelisatie-samen komst. Zaamsiag: Café „Het Wapen van Zeeland", 3 uur: Verga dering van stembevoegde in gelanden van de Zaamslag- polder. WOENSDAG 19 FEBRUARI Zaamsiag: Verenigingsgebouw Zaagstraat, 7-30 uur: Verto ning van de film „Fanfare". In de nacht van vrijdag op zaterdag is een poging, om een omstreeks 40-jarige vrouw in de kofferruimte van een auto van Oost-Beriijn naar het Westelijke stadsdeel te smokkelen, mislukt. Reizigers deelden de Westber- lijnse politie mee dat de vrouw bij de controlepost werd ontdekt. Zij en de Westduitse bestuurder van de auto werden gearres teerd. KLEUTER OMGEKOMEN ONDER TREIN Op het station Meerlo-Tienray is zaterdag het vierjarig meisje Elvera Vervoort bij het passeren van twee treinen door één der treinen gegrepen en op slag ge dood. Het kind was het dochtje van de chef van dit station. NA AANRIJDING OVERLEDEN De 65-jarige mevrouw C. SchoneveldTooien, die zater dag in de Van Baerlestraal te Amsterdam door een bromfiets werd aangereden, is tijdens bet weekeinde in het Beatrixoord aan haar verwondingen bezwe ken. Volgens de politie stak zij onvoorzichtig de weg over. De bromfietser, een hoofdagent van politie die zijn zoontje achterop had, liep een gekneusde schou der op. BABY BIJ BOTSING GEDOOD Zaterdagmiddag is de heer T. de Bos uit Doorwerth met zijn auto op de Koninginnelaan te Heelsum tegen een boom ge botst. Bij deze botsing kwam zijn kindje van acht maanden om het leven. In de auto zat voorin zijn vrouw met de baby van acht maanden op schoot. Het kind vloog door de voorruit, en was op slag dood. De andere inzit tenden, twee jongetjes van 3 en 6 jaar die achterin zaten, kregen snijwonden aan hoofd en han den. Hun toestand is niet ernstig. Mevrouw De Bos klaagde over inwendige pijnen. INVALIDE MAN BIJ BRAND OMGEKOMEN Bij een brand in de Assies- straat in Zwolle is vrijdagavond omstreeks half elf de 55-jarige invalide heer A. Schipper in de vlammen omgekomen. De heer Schipper, die met an deren de eerste verdieping van een onbewoonbaar verklaard huis bewoonde, had een bran dende petroleumkachel omge stoten. Enkele ogenblikken latei- stond het huis in lichterlaaie. Het vuur breidde zich bijzonder snel uit doordat in de gang tien tallen liters petroleum waren opgeslagen. Het inwoned echtpaar G. Kos ter wist zich te redd^iflpor via het keukenraam over een schot, dat redders buitere'-fègeh de muur hadden gezet, naar be neden te glijden. De heer Kos ter moest met brandwonden in een ziekenhuis worden opgeno men. Een 55-jarige inwonende trans portarbeider wist zich nog via de trap in veiligheid te stellen. Huis en inboedel gingen geheel verloren. BROMFIETSER DOOR TREIN GEGREPEN Op een met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang tussen Heerhugowaard en Ob- dam, is vrijdagavond omstreeks vkwart voor tien de 22-jarige J. Hooyboer uit Hoogwoud met zijn bromfiets gegrepen, door een trein, die op weg was naar Hoorn. De bromfietser werd ge dood. De knipperlichtinstallatie werkte normaal. De trein kreeg' 10 minuten vertraging. HAVEN VAN DEVENTER BEDEKT MET OLIE Het zinken van een met 250 ton olie gevulde lichter in de haven van Deventer heeft al daar veel ongerief veroorzaakt. Al spoedig nadat de lichter door een tanker met olie was gevuld, begon het schip te zinken, ter wijl de olie zich over het water oppervlak verspreidde. Zodra men het bemerkte, is een deel van de haven met zoge naamde „battings" afgedamd om vervuiling van het hele haven complex te voorkomen. Zater dagmiddag bleek eeii verdichting van de afdamming met plastic- gordijnen nodig. Een kikvorsman constateerde, dat de lichter een scheur ver toonde van 60 bij twee centime ter. Hij wist het gat te dichten en zorgde ei-voor, dat geen ver dere uitstroming van olie moge lijk was. Een wateroppervlak van 12000 vierkante meter was toen reeds met een ongeveer twee centimeter dikke olielaag be dekt. Zaterdagmiddag kwam de Pam 21 in Deventer aan, dit schip is zondag de gehele dag bezig geweest de olie weg te pompen. Kleine restanten wor den met een emulserend poeder opgeruimd. Een vroegere aanva ring vormt de vermoedelijke oorzaak van het ongeval. MOLEN DOOR BRAND VERWOEST De uit 1857 daterende en in 1956 gerestaureerde Buurveense molen te Kootwijkerbroek, ge meente Barneveld, is door een felle bi-and totaal verwoest. In korte tijd stond de met riet be dekte molen in lichte laaie. De brandweren van Kootwijker broek, Barneveld en Voorthuizen konden niet voorkomen dat. de molen verloren ging. Ook de 5n de molen aanwezige machines, eveneens eigendom van de Firma Brons, gingen verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door het warmlopen van een ma chine. A'leen de molen was ge deeltelijk verzekerd tegen brand schade.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2