Verkoudheid er een knalfuif van! Als de geleerden in onze klerenkast snuffelen 1U van de week "0®w prinéeé ié niet te benijden Zaterdag 15 februari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Koningskinderen leven niet in een sprookje LEVEND IN EEN GLAZEN HUISJE BLIJFT ER WEINIG PRIVéLEVEN OVER WANNEER wij over een prinses spreken, dan wekt dat woord bij velen van ons gedachtenassociaties met een sprookjesachtige sfeer van weelde en romantiek, zoals we die kefinen van de verhalen uit onze kindertijd. Zij leeft dan in een schitterend paleis, zij draagt kostbare gewaden, zij beschikt over goud en edelstenen, zij wordt door iedereen geëerd, zij behoeft niet te werken en is vrij te doen en te laten wat zij wil en tot slot. wacht haar een goede, edele, knappe sprookjes-.- prins die haar in zijn armen sluit. GEVOLGD EN GEKRITISEERD. Geheimhouding Grondwet en regering De wachtende troon ZELDZAAM HUISDIER MAAR.BEREID ELK FEEST GOED VOOR Het hangt van je zelf af Wat mag het kosten Een paar tractaties KUNSTSTOF ALS POMPSTATION Onze ingebouwde thermostaat Bij gebreke van een pels Twee taken Pompende kunststoffen KUNT NIET ALLES WETEN! 0 Als u een brilleglas breekt. 0 Krügt u gasten in de Kerst vakantie? Maak dan bijtijds een logeerkamer in orde. 0 ZWARTE BEERTJES VAN DE SANDE Maar ach, wat staat de werkelijkheid toch ver van het sprookje af. Vergeleken bij de normale burgerlijke normen leeft zij inderdaad in een prachtig paleis en draagt zy (soms) kostbare gewaden. Zij beschikt echter niet zo royaal over goud en edelstenen als de sprookjes ons willen doen ge loven, zij is niet vrij in haar doen en laten en wenst wel degelijk te werken om op die manier een nuttig mens te zijn in de maatschappij. Gezien de huidjg'e constellatie in de wereld, waarin de koningshuizen steeds schaarser worden, is voor iedere prin ses de kans op een sprookjesprins ook steeds kleiner. Na tuurlijk is het onverbrekelijk verbonden aan het feit een prinses uit. een regerend vorstenhuis te zijn, maar het bergt veel onplezierige kanten in zich. ALS geliefde prinses kijkt iedereen naar je en iedereen wil ajles van je weten. Omdat het volk zoveel belang in je stelt wil het van al je doen en laten op de hoogte zijn en heeft natuurlijk zijn eigen mening over je gedrag. Wat dat betreft is een prinses be slist niet te benijden. Zij leeft in eep glazen huisje, heeft bijna geen privéleven en staat voortdurend bloot aan ach tervolging door journalisten en kritiek van betweters. An dere mer>seu hebben een Pri véleven waar niemand zich mee heeft te bemoeien. Zij behoèven niet alles aan de grote klok te hangen, zij wor den niet overal gadegeslagen door reporters en fotografen en duizenden mensen en .bun nen cjus'veel eenvoudiger"Hün persoonlijke zakep in de pri- vésfeer afhandelen. Zij be hoeven nauwelijks rekening en verantwoording af te leg gen. maatschappelijk soms slechts ten aanzien van een kleine kring- De keuze van een huwe lijkspartner is voor lader mens van het allergrootste belang voor geheel zijn ver dere leven, want met deze gezel of gezellin, zal hij of zij de rest voör velen het groot ste deel van hun leven) moe ten doorbrengen in nauwe samenleving. Met de keuze van de huwelijkspartner staat en valt het levensgeluk en dit is dus voor een ieder van uit zonderlijk belang. Gewone burgers kunnen rustig uitzien naar een pas sende kandidaat. Zij kunnen enigé tijd met elkaar omgaan, deze omgang verbreken of verstevigen, alles naar eigen inzicht en'wil. Met dergelijke liefdesaffaires bemoeit zich niemand, óf slechts een klei ne kring. En zoals velen weten uit eigen ondervinding, kan men soms daarmee al heel wat te stellen hebben. HOE anders ligt het voor een prinses. Elke stap van haar wordt gecontroleerd. Ontmoet zij een aardige jon gen, dan moet ze uiterst voor zichtig zijn, want als zij maar een beetje vriendelijk tegen hem doet, dan gonst de wereld al meteen van ver lovingsgeruchten. Wil een prinses in alle rust met jemand nader kennis maken, dan moet dit alles al in het grootste geheim ver stolen gebeuren- Zy leeft in voortdurende zorg, dat haar geheim niet zal uitlekken, want zolang zij voor zichzelf geen honderd procent zeker heid heeft of zij voldoende van de ander houdt en hij van haar, kan zij haar ont moetingen niet bloot geven aan het publiek. Want wat zou men wel niet zeggen van een prinses, die in alle open baarheid bijvoorbeeld drie maal een huwelijkskandidaat had, waarmee het even zo vele malên uitraakteIn de normale burgermaatschap pij komt. dit regelmatig voor, maar èen prinses kan zich dat niet permitteren. Raakt eenmaal haar ver kering bekend, dan moet de relatie tussen deze twee men sen ook wel zeer goed en grondig zijn, want zo'n ver kering heet, bij hen onmid dellijk verloving en daarop volgt automatisch een hu welijk- Hoe zou het volk er op reageren als zij eens een verloving zou verbreken MAAR daar feHjft het niet bij. Er zijn nóg dingen die een belangrijke rol meespelen. In het tweede hoofdstuk, eerste afdeling art. 17 van onze Grondwet staat vermeld: „Van de erfopvolging, zo wel voor zich zelf als voor hun nakomelingen, zijn uit gesloten alle kinderen, ge boren uit een huwelijk aan gegaan door een koning of een koningin buiten ge meen overleg met de Sta- ten-.Generaal, of door een prins of prinses van het regerend stamhuis buiten de bij de wet verleende toestemming. Zodanig huwelijk aangaan de doet een koningin af stand van, en verliest een prinses haar recht op de kroon". Dit houdt in, dat een Ne derlandse prinses ook reke ning dient te houden met haar rechten op de kroon en eventuele opvolging bij de keuze van haar huwelijks partner. Zij moet reeds bij voorbaat naast haar persoon lijke gevoelens rekening hou den met het feit, of de kan didaat door de Staten-Gene- raal eventueel kan worden geaccepfeegrd of misschien zou kunnen worden afge wezen.- In dit laatste geval kan zij toch tot een huwelijk met hem besluiten doch loopt kans de rechten op de kroon te verliezen. NATUURLIJK telt dit bij een kroonprinses zwaarder dan bij een jongere prinses. Maar aangezien nooit iemand kan weten hoe het leven ver loopt, moet altijd met de mo gelijkheid van opvolging wor den gerekend. In de praktijk van onze moderne samen leving blijkt dit een moeilijk punt te zijn. Er behoeft soms op een kandidaat of op zijn familie maar een kleinigheid aan te merken te zijn om hem onaanvaardbaar te maken voor een meerderheid in het parlement, d.w.z. het groot ste deel van het volk, terwijl de betrokken prinses in ver band met haar gevoelens en die welke de jongeman voor haar koestert, deze kleinig heid eigenlijk onbelangrijk vindt en zelf geen beletsel voor een huwelijk acht. Juist op dit terrein van liefde, verloving, huwelijk en troonopvolging is de situatie voor een jonge prinses eigen lijk afgrijselijk. Door de al gemene belangstelling voor haar koninklijke hoogheid is zij haar persoonlijkevrijheid die juist in die periode voor ieder meisje belangrijk is volkomen kwijt. Neen, een prinses is echt niet te benijden N. VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) De li-jarige Gordon Hill uit Woodbridge in het Engelse graafschap Suffolk, heeft een een zeer bijzondere vriend schap gesloten met een patrijs, in de natuur een bijzonder schuwe vogel. Gordon vond .,Bertié", zoals hij zijn vriendje heeft genoemd, toen het nog heel jong was, verlaten in een bos. Sindsdien heeft hij het diertje opgekweekt in een schoenendoos, waarbij hij een electrische lamp als warmte- brgn gebruikte. Als Gordon naar school is zit Bertie op een speciaal plankje in een hoek van de kamer te wachten totdat zijn baasje naar huis komt. (Adv.) Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlu^: OM DE DUIZEND WEKEN GRAAG wil je een fuif geven, ter ere van je verjaardag, omdat je geslaagd bent, of om een an dere feestelijke reden. Zo'n fuif betekent dansen, muziek maken, plezier hebben. Wil je er een knalfuif van maken? Dan moet je als gastheer of als gastvrouw je best- doen om alles gezellig te laten verlopen en in de eerste plaats het feest goed voorbereiden. Je hebt al in je hoofd wie je vraagt, je beste vrienden, wat lui van school of van de club. Als je zo doet, heb je het dus in eigen hand wie er komen. Zeg je tegen enige jongelui, die je uitnodigt, dat ze zelf voor een partner moeten zorgen, dan kan het vaak gemakkelijk ge beuren, dat er vreemden komen die de sfeer kunnen bederven. Van die landerige schujfeldansers, die na afloop van elke dans in een hoekje gaan zitten om flauwe mopjes te fluisteren. Of die aan stellerige wichten, die er eigenlijk niet bijpassen, of juist weer van die stoere jongèns, die de stemming verprutsen door een beetje machtsvertoon, vernielzucht of vrijpostigheid. VASTE vrienden en vriendinnen hebben zo'n avond meestal het beste plezier met elkaar, on gedwongen en gezellig. Na tuurlijk betekent dit niet, dat je nooit eens naar een fuifje met veel onbekenden zou kun nen gaan of dat jij zelf nooit eens iemand zou kunnen vra gen die jij alleen maar kent. Pas alleen op, dat je niet de fout maakt om Anneke, het nichtje dat zo weinig heeft, juist zo'n avond te vragen, ter wijl je weet dat Anneke zo heel anders is dan de anderen. Heel vaak valt zoiets voor het meisje zelf ook tegen. Lijkt het je „echter" als je ouders die avond niet thuis zijn? Bespreek het van tevoren en leg je vader en moeder rus tig uit hoe jij je de avond ge dacht had. Kom met een plan, kom met ideeën. Mag je gast heer of gastvrouw spelen, toon dan dat je het geschon ken vertrouwen waard bent. BJijven je ouders, om welke raden dan ook, liever thuis, respecteer dan ook hun mening. Loop niet met een verongelijkt gezicht rond, dat bederft zeker je kansen voor een volgende keer. Stel liever voor, dat ze gewoon hun gang gaan, dat zij zich op hun ma nier aan jullie aanpassen. Mis schien gaan ze uit zich zelf nog „even om". Beter dan dat ze de hele avond, als gevangenen in eigen huis, ergens boven op een slaapkamer gaan zitten. Het slagen van een feestje hangt •niet van je ouders af, maar van je eigen enthousiasme, je voorbereiding, je houding als gastheer of gastvrouw en na tuurlijk ook van je gasten. DIE voorbereidingen kosten in derdaad nogal wat hoofd- brekens. Het begin daarvan is, dat je weet hoeveel kosten je mag maken. Als je met je moeder overlegt wat je het beste kunt presen teren, kun je ook samen met haar berekenen wat de kosten zullen zijn. Dan weet je met een wat feesten eigenlijk wel kosten eri je zult je fuif des temeer waarderen. De kunst is dm zoveel mogelijk profijt te hebben van je geld en om het- allemaal juist zó te doen, zoals jij het alleen maar kan. Bovendien hangt het ple zier van zo'n avond niet af van het feit of dit feest duurder is dan het feest van Mieke, of dat er meer „vrijheid" is dan bij anderen. Begin tijdig met de voorberei dingen en zorg dat er voor elk wat wils is. Koffie met gebak of thee met sandwiches, daar houden Dorien en Karei zó van, dat weet je, maar José en Peter juist weer niet. Houden zij niet van schuimende, kou de drinks met een rietje? Van tevoren zoveel mogelijk klaarmaken is natuurlijk het beste. Kies kleine hapjes, die niet bewerkelijk zijn en snel klaargemaakt kunnen wor den, zoals zoute koekjes, war me worstjes, stukjes kaas, al of niet met augurk, ananas of gember. ERG geliefd en weer eens iets anders is ijsthee. Zet hiervoor eerst sterke thee, laat die eni ge minuten trekken en giet ze af. Doe in de mengbeker van de keukenmachine een halve liter sterke thee, drie eetlepels suiker, het sap van een citroen en. vier ijsblokjes. Door elkaar mengen. In de glazen komt nu een citroen ijsblokje, een dun schijfje sinaasappel, dan de thee en op elk glas wat stijf geklopte slagroom. Presen teren met een rietje en een lepel. Zelfgemaakte bowl is ook altijd een succes en dan zeker niet te vergeten de milk-shake. Mag er wijn aan te pas komen, neem dan liever één fles van goede kwaliteit, dan twee goedkope. Maak zelf van te voren keus uit bier, tonic, vruchtensap, cola en andere frisdranken. Bereken wat je nodig zult hebben. Vergeet daarbij niet, dat te weinig in huis hebben niet prettig is, maar dat te veel hebben vaan nog naarder is, omdat dat soms tot gevolg heeft dat menige maag van streek raakt. Maak eventueel met de leve rancier een afspraak dat on aangebroken flessen de vol gende dag kunnen worden teruggegeven. Op deze manier voorbereid wordt je fuif een succes. José en Peter, Hans en Let zullen het zeker enig vinden. BETTV TEELING. .(Nadruk verboden.) BRUIKBAAR ONDER ALLE OMSTANDIGHEDEN ZOEKEN NAAR IDEALE KLEDING, DE wetenschap heeft zich pas betrekkelijk laat met het probleem kleding bezig gehouden. Onze voorouders droègen kleren die op de één of andere manier en door de eeuwen heen hadden bewezen geschikt te zijn om onder be paalde omstandigheden gedragen te worden. Maar over het hoe en waarom wist men weinig. Een jaar geleden was de prei- aanvoer tengevolge van de zeer koude winter heel slecht. Bui tensporig hoge prijzen waren hiervan het gevolg. Thans is het aanbod veel ruimer. De prijzen zijn dus gunstiger en wij huis vrouwen kunnen deze groente wat vaker op het menu zetten. Gecombineerd met een kaassaus en even gegratineerd in een warme oven zal iedereen ervan smullen. ZONDAGTomatensoep; run dertong met zure saus, witte boontjes, aardappelen; yo- ghurtmuesli. MAANDAG: Ragout van tong, sla, aardappelpuree; haver moutpap. DINSDAG: Gegratineerde prei schotel, aardappelen, gebak ken kaasplak; flensjes. WOENSDAG: Uienstamppot met speklappen; karnemeïkpud- ding met vanillesaus. DONDERDAG: Omelette cipol- lata, rauwe witlofsla, rijst; gebraden appels. VRIJDAG: Kerriesoep met kaas; goulash, rijstkoekjestorna tensla, öf visgehakt, rijst koekjes, tomatensla. ZATERDAG: Andalusische hwarksala.de, warme gebak ken beschiatbollen met va- nülevla, ANDALUSISCHE KWARKSALADE 1 busje roomkwark, uitje, zout, peper, citroensap, 50 g walnoten, 2 sinaasappelen, 1 krop sla. Klop de kwark met het zeer fijngesnipperde uitjezout, peper, citroensap en iets melk dooreen. Rangschik op een schotel de ge wassen slabladeren en leg in het midden de kwark. Snijd de si naasappelen in schijven en leg deze als garnering rond de kwark. Strooi de geraspte noten tot slot over de kwark. YOGHURTMUESLI liter yoghurt, 1 appel, 1 lepel honing, 1 lepel corn flakes, 1 lepel gehakte noten. Rasp de appel in de yoghurt en meng alle ingrediënten daar na goed dooreen. Voeg eventueel suiker ruwr smaak toe. Dien de muesli op met geslagen room. OMELETTE CIPOLLATA 4 eieren, 2 eetlepels geraspte oude kaas, peper, zout, drie knakworstjes, zilveruitjes, 100 gr. champignons, boter, peter selie, 1 citroen. Klop de eieren met peper, zout en geraspte kaas. Bak. de ome- lette in de hete boter, sla hem dubbel en laat hem op eéh voor verwarmde schotel glijden. Bak vervolgens de gewassen en gehalveerde champignons met de in plakjes gesneden worstjes en de zilveruitjes in de hete bo ter en maak ze met zout, aroma en wo/cestersauce op smaak af. Leg het mengsel op de omelette en garneer met gehakte peterselie en schijfjes citroen. Wenst u er nog een of meer asbakken by met de feesten? Vraag dan aan Sint Nicoiaas een aantal van die handige asverzamelaarg met drukslui- ting (druk-asbakken), die behoeft u niet elke dag te legen en de sluiting voorkomt dat de kamer naar koude as gaat ruiken. Wilt u 's avonds rustig be luisteren of er vreemde gelui den komen uit de kinderka mer? Hang daar dan een mi crofoontje (of extra luidspre ker) en steek de stekker aan de andere kant van hét snoer in de grammofoonaansluithig vap uw radiotoestel. Als u uw radio op pick-up schakelt, hoort u precies wat er ge beurt, De eerste experimentele on derzoekingen vonden plaats in 1787. Toen heeft men een on derzoek ingesteld naar de capaciteit tot vocht opnemen (transpiratievocht) van wol, katoen, linnen en zijde. Daarna kwamen de mensen die het publiek een ideale op lossing aan de hand wisten te doen, zoals GustaafJaeger die verkondigde dat zijn wol len ondergoed boven alles ging en die de banvloek uitsprak over alle andere soorten tex tiel. Maar daar stond Lahmann tegenover, die zijn katoen als de ideale stof propageerde. En natuurlijk waren er met hen voor- en tegenstanders en ont stonden er ontelbare discus sies over dit onderwerp. Sinds kort houdt de moder ne wetenschap er zich mee bezig. Zij onderzoekt volko men objectief de mogelijk heden die elke stof in zich bergt en tracht door middel van haar bevindingen te komen tot goede adviezen aan de industrie enjuiste voor lichting aan het publiek. Dr. J. Mecheela van het Be- kleidungsphysiologische ïnsti- tut in Hohenstein in Wiirttem- berg bracht ons op de hoogte van de huidige stand van het onderzoek op dit gebied. De keuze van onze kleding wordt voor een belangrijk deel bepaald door de mogelijkheid daarmee de warmteregulering van ons lichaam te ondersteu nen. Wat die warmteregule ring betreft, dat is een zeer gecompliceerd geheel van diverse organen en lichaams functies. Wanneer we transpireren of klappertanden van kou, wan neer we bü grote hitte veel water drinken of bü lage tem peraturen meer eten dan an ders, dan zyndat allemaal verschijnselen die stuk voor stuk een onderdeel vormen van het ingewikkelde geheel van de temperatuurregeling van ons lichaam. Al deze din gen worden veroorzaakt en komen voort uit de warmte- reguleringseentra van ons vegetatieve zenuwsysteem. Die zorgen er bijvoorbeeld ook voor, dat de fijne adertjes in onze huid bü warmte wijder worden en dus meer bloed doorlaten, terwijl ?e bü koude samentrekken en nauwer wor den, waardoor er minder bloed door stroomt. In het eerste geval wordt er via de huid veel, in het tweede geval wei nig lichaamswarmte afgege ven aan de omringende lucht, Het is zelfs zo, dat bü zeer hoge lichaamstemperaturen de doorstroming van deze ader tjes wel 600 maal zo groot kan zün als bü koude. Bij koude wordt door een automatische verhoging van de stofwisseling dadelijk zorg gedragen voor een verhoogde warmteproduktie in t lichaam. Maar de werking van deze regulering is echter begrensd Om hiervan een voorbeeld te geven mogen we vaststellen, dat gebleken is, dat het ver schil in warmtebehoud tussen open en gèsloten huidaderen ligt in de orde van grootte van een kledinglaag als een pullover. De mens is een wezen, dat niet door een natuurlüke pels wordt besehut, zoals vele die ren en daarom is het nodig, dat de mens de natuurlijke warmteregulatie in zün li chaam helpt door gebruik van de juiste kleding. De ideale situatie is zo, dat de mens een lichaamstemperatuur heeft, die men behaaglijk noemt, dat wil zeggen dat hij het niet te koud en niet te warm heeft. Door dat ons lichaam zelf wat zün mogelykheden betreft niet zo heel ver kan gaan, begrypen we wel, dat gezien de enorme temperatuursverschillen waar aan de mens in ons klimaat kan komen bloot te staan, het teveel of te weinig moet wor den opgevangen door het al of niet gebruiken van kleding- lagen. Hierby doen zich ech ter grote moeilükheden voor. Want wanneer wij by een be paalde temperatuur het koud hebben, dan kunnen we een kledinglaag extra aantrekken, waardoor we dat behaaglyk- heidspunt bereiken. Maar wan neer we dan vair ons nietsdoen overgaan tot het verrichten van middelzware of zware ar beid, dan krygen we het al spoedig te warm en móeten we weer kledinglagen gaan uittrekken. De oorzaak daarvan ligt m het feit, dat tijdens het werk de verbranding in het lichaam oploopt en er warmte vrij komt die moet worden alge- voerd. De huidaderen verwij den zich, we gaan transpireïWft en de druppeltjes moeten ftp onze huid vèrdampen en ons zo verkoeling brengen. Maar door verkeerde kleding wonK de warmte vastgehouden en het vocht kan niet verdampen; doordat er geen doorstromini1' is. Het gaat er nu om klere» samen te stellen, die in rusE voldoende isoleren, «Joch die tydens het werk voldoende doorluchting geeft, zodat warmte kan worden afgevoerd en transpiratie volledig kan verdampen. Een en ander gaat goed samen wanneer het kle- dingmateriaal in staat is alle vocht op te nemen, zodat dit bü een goede doorstroming in de directe nabijheid van de huid kan verdampen. Wol en katoen nemen gemakkelyk vocht op. By de kunstvezels zün er grote verschillen en sommige van deze stóffen nemen in het geheel geen of slechts weinig vocht op. De techniek is bezig met de ontwikkeling van kunststoffen die een soort „pompwerking" hebben. In rust blyft alles ge woon, maar wanneer er 'wordt gewerkt, fantastische doorluch - ting, waarby de door de huid afgegeven warmte, verdampte transpiratie en door de huid gevormd kooldioxyde volledig worden afgevoerd met als ge volg dat het lichaam ook dan op aanvaardbare temperatuur blyft. Men is door deze speciale studie momenteel zover, dat men m staat is voor mensen, die in bepaalde gebieden on der moeilijke omstandigheden moeten werken, riehtlyne» op te stellen wat betreft da kleding die daar gewenst is, NORA VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden^ gooj dan de scherven niet weg, maar doe ze in een zak je en neem ze mee naar de dichtstbyzynde opticien. Die 'kan er aan zien welke sterkte het glas heeft en dan uit zün voorraad uw bril herstellen. 0 Een geranium mag niet te dicht by de kachel staan, want deze plant vraagt wel veel licht en verdraagt veel zon, maar geen al te hoge temperatuur. 0 Als uw telefoon geregeld door anderen of door een zieke is gebruikt, moet u de hoorn schoonmaken met spiritus of alcohol. (Nadruk verboden.) Boekhandel 9

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5