Overzicht van de gang van zaken bij het bedrijfsleven in het gebied der Kamer in het jaar 1963 1 GERINGE EXPORTKANSEN MOR AARDAPPELEN DOW-FABRIEK TE TERNEUZEN HET VOORNAAMSTE PRODUCTIECENTRUM VOOR EUROPA Politierechter te Midtlelhorg AANTAL INWONERS VAN ZEELAND STEEG MET 20S9 Wintervergadering 5.B T.S Oost Zeeuws-Viaanderen V,K*T BOEL mHET ISSTÏÏSÜT IS *5 BEVORDERING VAN DE WELVAART IN ZEELAÜD" ROOK NIET Smeenk pellets' Zaterdag 15 februari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Ir. I¥9. A. Geuze stelt vragen over de vaccinatie Dagelijks Bestuur Z. L. M. vergaderde Men h'iift maar niden in kennelijke staat Geen taxi Dan maar een fiets Zjj Terneuzen aan de top 720) MET «WWUJKE AFLOOP Tijdens vlucht in de Schelde verdronken Verslag van het E.T. I. over 1963 'M (VERVOLG.) SCHEEPSBOUW De scheepswerf te Terneuzen meldt, dat bi tegenstelling tot voorgaande jaren de berichten op het terrein van de zeescheep vaart niet meer uitsluitend ne gatief zijn. Op verschillende afdelingen is een verbetering der vrachten ge komen hetgeen nog niet bete kent dat met een verbetering op lange termijn reeds definitief rekening gehouden mag worden. De modernisering gaat snel en was tot voor kort 1416 mij] 'n hoge snelheid voor een vracht vaarder, thans worden vracht schepen in de vaart gebracht met 2022 mijl snelheid. Dit kan er toe biidragen dat de oude be staande vloot vlugger veroudert en buiten concurrentie komt te liggen. Voor de scheepsbouw, vooral 'de grote scheepsbouw, is echter nog geen enkel lichtpunt zelfs aan de verre horizon te ontdek ken, hetgeen op zichzelf niet zo vreemd is. daar de scheepsbouw steeds een paar jaar achter loopt bij de resultaten in de scheep vaart. B<i de rivier- en binnenvaart werden ook in het verslagjaar wel behoorlijke resultaten be reikt. Od de Riinvaart wordt het tra ditionele Riinschip sterk terug gedrongen door de duwvaart, die daar met sprongen terrein wint. zodat hier in vrii korte tiid grote wijzigingen kunnen volgen. De algemene gang in de scheepvaart heeft tot gevolg dat vele scheepswerven vooral in dp middenklasse zich weer mee zijn gaan interesseren voor de binnenvaartschepen. Dit bedrijf heeft in 1963 enige tankschepen van 1000 ton voor de binnenvaart afgeleverd en een 3200 tons zeeschip voor Finland. De reparatie-afdeling zowe1 te Terneuzen als te Hansweert is over het gehele jaar druk bezet geweest. De bezetting voor 1964 is be hoorlijk. In oktober 1963 werd dit be drijf door een zware brand ge troffen waardoor een groot ge deelte van de seheensbou waf de ling werd vernield. Dit leidde tot een vrij belangrijke bedriifssto- ring. De krappe arbeidsmarkt beïnvieeSfrWio- steeds zeer de be zetting van dit bedrijf. De werf te Kruispolder was druk bezet met renaratiewerk- zaamheden. Het gehele iaar door werden nieuwe viskotters ge bouwd. Voor 1964 wordt zeker geen teruggang van de reoara- tiewerkzaamheden verwacht, misschien wel een mindere vraag naar nieuwe viskotters. In de win+ermaanden ste't het werken te Weisoorden dit bedrüf voor een probleem, daar in ver band met de plannen tot de aan leg van een nieuwe haven aldaar er geen gelegenheid Is binnen te werken. On de jachtwerf te Ternenzcu ziin 93 jachten, waarvan 90'% buitenlandse, voor reparatie verbouwing, motorinbomv of onderhoudswerken In behande ling geweest. Er werden 4 lachten, waarvan 3 voor buitenlandse rekening, a: geleverd, allen van bet tvne dat door de-re "'erf Is on*"'ei-upTiF" ziin 7 lachten van betzelfde tvne in ondreebt Ju aanbouw voor le vering in 1964. De vooruitzichten voor winter- berging en nieuwbouw ziin gun stig, temeer daar dit bedrüf naast de twpe bestaande tvpen. nl. de „Scheldebouw" en de ,.V 26". nu ook de „V 33" kan aan bieden. Het laatste type is een ver grote uitvoering van de ..V 26" Na een geslaafde zeiltocht, te vens proefvaart, in oktober, kan d«ze jaebtwerf de „V 33" aan bieden als een zeilkriüser, d5» pan de hoogste eisen kan vol doen in zün klasse, nl. R. O. R. C. kifse TH. Een jachtwerf te Bresken'' meldt dat in het hedn van het verslagjaar de ordernortefeuüle slechts matig bezet was. Na he* twe°de kwartaal heeft zich een snelle verandering voltrokken zodat in korte tiid vele ondraeh- ten moesten worden uitgevoerd Ondanks de druk '-an de Kanaal- zóne was er weinig verloon on der het personeel. Het aantrek ken van nieuw nersoneel bleek echter niet mogeliik. De produktle. die circa 18 zee gaande 7ei1iachten omvat tot een bedrag van rond 1 miljoen gul den heeft zün afnemers in hoofdzaak in België. Frankrük. Engeland en Amerika en een klein gedeelte in Nederland. De gehele produktie van 1964 is reeds verkocht en zelf= al een enkele opdracht voor 1965. De recreatie op zee neemt dus- danige vormen aan dat aan de vraag niet is te voldoen. In éigen land zou men meer jach ten kunnen P'aatsen, ind'en vooral aan de Scheidemond be tere en méér ligplaats was in de vorm van goede jachthavens. Indien er ruimte beschikbaar zöu zijïi aan de haven voor het "ouwen van een loods, zou dit bedrijf kunnen worden uitge breid. i" Wat de personeelsvoorziening "treft is men beducht voor de aantrekkingskracht van de Ka naalzon». GLASFABRIEK. De verkoop van spiegelglas werd ongunstig beïnvloed door de langdurige winter 1962/63. In de verdere loop van het jaar ont wikkelden de verkopen zich gun stig, maar de achterstand van de eerste maanden wordt niet ge heel ingelopen. De verkoop van draadglas bleef iets bij die van 1962 ach ter. Na een aarzelend begin ont wikkelde de verkoop van Seeu- rltglas zich bevredigend, en ver wacht wordt dat deze het niveau van 1962 zal bereiken. Mede door de stijging van de loonsom blijven de resultaten van 1963 bij die van het vorig jaar ten achter. De voor 1964 vaststaande stijging van de lonen noopt tot een voortdurende be waking van de kosten, terwijl aan prijsverhogingen niet zal zijn te ontkomen. De laatste hand wordt ge'egd aan de bouw van een moderne kantine. Voor 1964 staan geen belang rijke investeringen op het pro gramma. SUIKERWERKEN. INDUSTRIE Een bedrijf meldt dat het jaar 1963 een zeer moeilijk jaar is geweest ten aanzien van het personeelsvraagstuk en de steeds stijgende loonkosten. De omzet was aanmerkelijk gestegen, maar stond niet in ver houding ten opzichte van de ge stegen kosten. De verwachtingen voor 1964 zijn, gelet op het steeds nijpen der wordende gebrek aan ar beidskrachten, niet zo hoog ge spannen. TEXTIELINDUSTRIE. Een bericht uit deze sector spreekt over 1963 van een bevre digend jaar. Weliswaar werd de export moeilijker maar men mocht erin slagen de binnen landse afzet op te voeren waar door het bedrijf het gehele jaar door goed bezet was. De orderpositie geeft ook nog reden tot tevredenheid. De personee'svoorziening voor zover het mannen betreft werd iets moeilijker: het al jaren bestaande tekort aan vrou welijke krachten werd nog gro ter. Wat betreft de algemene toe stand in deze sector kan het vol gende worden medegedeeld. In de voorgaande jaren Dieven de prijsfluctuaties op de grond- stoffenmarkten binnen beperkte grenzen. In 1963 moest een voortdurende stijging van de wolprijzen geconstateerd worden. De gemiddelde stijging mag op minstens 30 getaxeerd wor den. Het spreekt vanzelf dat hierdoor ook de prijs van het ge reed produkt omhoog moet en waar dit nu samenvalt met de verhoogde 'oonkosten heerst er een enigszins onzekere toestand. De afnemers kunnen of willen de verhoogde prijs niet betalen en de fabrikant moet in vele ge vallen een keuze maken tussen het aanvaarden van opdrachten tegen prijzen die de vervan gingswaarde niet dekken en het afwachten van de wijze waarop het prijsniveau van zijn eindpro- dukt zich zal gaan aanpassen. TRICOTAGE-INDUSTRIE. Het aanhoudende koude weer in het begin van het jaar beïn vloedde de afzet van zomergoe- deren ongunstig. Vroegere aan kopen voor de winter compen seerden dit gedeelteliik. zodat de bezetting over het gehele jaar bevredigend genoemd kan wor den. Het gebrek aan personeel heeft in versehiüende bedrijven remmend gewerkt od de produk tie. Vooral het gebrek aan ge schoold personeel doet zich in deze bedrijfstak ernstig gevoe len. De spanningen tussen de Ionen in de versehiPende indus trieën scheppen een ongunstig 'ri'maet. De aanpassing van de belasting voor de gehuwde vrouw heeft nog niet het ver wachte gevolg gehad. VISMEET .FABRIEK. Dit te Breskens gevestigde be drüf kon tencevoice van onvoi- doende afname van het gereed nrodukt niet aüe aangeboden grondstoffen accepteren. Er is op het ogenblik een gro te vooraad gedroogde garnalen die n'et afgezet kan worden. De voorraden die verkocht ziin gin gen voor te lage prijs wc-g. De vooruitzichten voor deze industrie acht men niet roos kleurig. ZUIVELINDUSTRIE. De zuivelfabriek te Ktoosfer- zande meldt dat de nieuwbouw ziin voltooiing nadert. De melkaanvoer was ongeveer geliik aan die van het vooraf gaande jaar, nl. circa 6, milioen kg. De omzetten bleven stijgen maar de bedriifsresu'taten wer den minder door de ioonronden, die niet doorbrekend worden. Bij de zuivelfabriek te ÏJzen- dlike steeg de aanvoer van vee- houdersmelk ten opzichte van 1962. Ook de omzet van con- sumptiemelk steeg. Overschotten van melk konden tegen gezonde prijzen afgezet worden in de vorm van volle en magere melk poeder De produktie van boter lag vrijwel op hetzelfde peil als in 1962, Het is een algemeen verschijn sel dat het melkvee meer gehou den wordt op bedrijven waar dit vee thuishoort, dus op de zand en lichtere kleigronden, terwijl de veehouderij op de zware klei grond meer verdwijnt. Dit bedrijf mag terugzien op een vrij gunstig jaar. De prijzen voor melk zijn aantrekkelijk voor de veehouders. Gezien de krappe zuivelmarkt in de E. E. G.-landen is te ver wachten dat de eerstkomende iaren deze gunstige verschijnse len voor de veehouderij zullen voortduren. (Wordt vervolgd.) Lekker en verfrissend f.0,65 Verkrijgbaar bij de betere drogist. Ir. M. A. Geuze, lid van de Eer ste Kamer (C. H.) en voorzit ter van de Z. L. M., heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over de vacci natie tegen poliomyelitis. Hij heeft de bewindsman gevraagd hoe het met het aantal gevac- cineerden in ons land in het algemeen gesteld is. AKKERBOUW De vergadering beraadt zich uitvoerig over de situatie waarin de aardappelmarkt zich bevindt In Zeeland is er volgens schat tingen 130 a 140.000 ton aardap pelen aanwezig, terwijl de kan sen op export uiterst gering zijn. De gevolgen voor de aardappel verbouwers nemen ernstige vor men aan. Juist voor een gebied waar de laatste jaren in belang rijke mate is geïnvesteerd, heeft Op een terrein ter grootte van 86 hectaren in de Nieuw-Neuzenpolder bij Terneuzen wordt voor Dow Chemical Internationaal N.V. een chemisch bedrijf gebouwd, dat het voornaamste produktiecentrnm van Dow in- Enropa zal worden. De komst van Dow in Terneuzen heeft een belangrijke versnelling van de industriële ontwikkeling van de provincie Zeeland tot gevolg. Dit meldt „Toekomstvisie", een in formatieblad over Dow Chemical, waarvan gisteren het eerste nummer is verschenen. In eerste instantie zullen de zes fabrieken, die tezamen een chemisch bedrijf vormen, in de Nieuw-Neuzenpolder verrijzen. De wegen, spoorwegen en aanlegsteigers in de Schelde naderen reeds hun voltooiing. Ver wacht wordt dat in juni van dit jaar met de produktie kan worden begonnen. Voorlopig zal het nieuwe bedrijf 250 werk nemers in dienst nemen. In het nieuwe be drijf zullen worden vervaardigd chemicaliën, die door verschillende andere industrieën in binnen- en buitenland als grondstoffen ge bruikt worden; voorts kunstvezels, plastics, isolatiematerialen, enz. Het bedrijf is een onderdeel van het Ame rikaanse Dow-wereldeonoern, opgericht in 1897. De Nederlandse vestiging begon haar activiteiten in 1955 in Rotterdam. VIJFJARIG MEISJE VERONGELUKT. De zakenman R. van L. te Koewacht stond voor de derde keer terecht voor de Middelburg se politierechter wegens het „in kenneüike staat" besturen van een auto. Wachtmeester De G. had ge constateerd dat Van L. midden op de weg reed en dat hij bij het veriaten van de wagen een on vaste gang had. Verdachte noemde de wacht meester een leugenaar, maar bond na een schrobbering van de rechter zienderogen in. De officier eiste voor dit her haalde geval een maand cel plus een jaar ontzegging. De uit spraak was twee weken voor waardelijk met twee jaar proef tijd en vier maanden ontzegging. De Belgische vertegenwoor diger E. de M. uit Stekene had in november te Axel vijf gleizen bier gedronken en was toen in zijn auto gekronen. Na ziin ar restatie had hij in zün cel een luik in de deur vernield. Eis: een maand en een jaar ontzegging. De politierechter vonniste twee weken met dezelf de ontzegging. De chauffeur D. v. H. te Ter neuzen kon in Sas van Gent geen taxi vinden. Daarom nam hij een damesfiets weg om zich naar Terneuzen te begeven. On een vraag hoe ver die afstand was, schatte Van H. met acht kilo meter wel wat aan de lage kant De verdachte, die nog een Voor- waardelflke veroordeling had 'onen. had uiteraard weinig in te brengen. De eis van een week onvoor- voorwaardeliik veranderd met een proeftijd van twee jaar. De vijfjarige Tiny van Rooy uit Grathem (L.) is donderdag avond om zes uur om het leven "ekomen op de rijweg tussen Grathem en Keipen ten oosten van Weert. Zij werd bij het oversteken gegrepen door een nersonenauto, bestuurd door een eindigen bedrijf en t.a.v. de hoog de ontwikkeling verdere conse quenties, mede gezien het feit, dat in het verleden door de over heid werd ingegrepen bij hoge prijzen. Voorts is de laatste tijd scha de geleden door Franse steun maatregelen bij export naar o.a. België, waardoor de export uit Zeeland naar dit land wordt ge drukt. Maatregelen van overheidszijde ziin dringend nodig. Naar het oordeel van de ver- r - 7ou ter verbetering v"~ de situatie 50 00( ton uit de markt genomen kunnen worden, waarbij waarborgen getroffen dienen te worden, teneinde de import niet te doen toenemen. UIEN Het liikt er op dat het mogelijk is dat de uienpriis wat zal gaan aantrekken. De buitenlandse voorraden verminderen, ook in kwaliteit, TUINBOUW Het contracteren van knolsel derij via de veilingen heeft een aanvang genomen. De resultaten liggen op een dergelijk peil, dat het benodigde kwantum gedrukt zal worden door overgang on an dere meer rendabele teelten. In de sektor van het fruit lig gen de opbrengstpriizen verschil lend. Bij de goede kwaliteiten kan gesnroken worden van een rede lijke prijs. ontwfkkft.itvgs- en saneringsfonds De vergadering neemt kennis van de bepalingen van de ont worpen bedrijfsbeëindigingsrege- ling. Het bestuur is van oordeel, dat een aantal wijzigingen gewenst ziin. Onder andere geldt dit ten aanzien van de normen voor de financiële positie van het te be- inwoner van Nederweerti was op slag dood. Hef aantal Inwoners van Zeeland Is in 1963 met 2060 tot- 287 510 gestegen. Deze stiiging is groter dan die van voorgaande jaren. Dankzij de voortgaande industriali satie is de keuze voor de werkzoekenden veel groter geworden, waardoor dan ook een vermindering van het vertrekoversehot en van het aantal nendelaars werd ge constateerd. Van die 2060 heeft Ter- nenz»n er alleen 720 ge leverd. In 1963 zijn de priizen voor cultuurgrond aanzien- liik gestegen. De Zeeuwse grondnrijzen behoren met die van Noord - en Zuid-Holland tot de hoogste van Neder land. Wat de visserij betreft blijkt 1963 een uitgesnroken goed mosseljaar te zijn ge weest. De actie tot behoud van de mosselverwatering duurt voort. De oesterkwe kers staan er slechter voor. In de strenge winter van 19621963 werd vrijwel de gehele oestervoorraad ver nietigd. Vele oesterkwekers schakelen om op of ziin reeds overgegaan tot de cha mpignonteslt. Het aantal toeristische overnachtingen in Zeeland lag 25 procent hoger dan in 1962, wat neerkomt on onge veer 3.000 000 geregistreer de en niet-geregistreerde overnachtingen. Met name in Westkanelle steeg het aantal met meer dan 50 pro cent. Deze gegevens ont lenen wii aan het E. T. I.- verslag over 1963, waarover we elders in dit nummer nog enkele bijzonderheden publi ceren. te van de financiële tegemoet koming. Ook ontbreekt in deze regeling een duideliike uitspraak met be trekking tot de pachtbedrüven, die eventueel wensen te beëin digen. Voorts spreekt het bestuur de wens uit. dat men spoedig andere leeftüdsgroenen dan alleen zii van boven de 55 jaar, zoals nu de bedoeling is, voor deze moge- Iükhpden in aanmerking zal laten komen. De vergadering betreurt het dat nog geen voorstellen ta.v. de ontwikkelingsmogelijkheden die het fonds kan bieden, bekend zijn. Juist gezien het belang van een goede concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw zijn maat regelen gewenst. De vergadering doet een aan tal suggesties, die ter bestemde plaatse zullen worden ingediend. Onder andere meent het bestuur t.a.v. de verbouw en nieuwbouw van bedriifsgebouwen zowe] voor land- als tuinbouw faciliteiten noodzakelijk zijn. Ook acht men een speciale krcdietregeling bij hedrijfsoverneming van veel be lang. WERKGEVERSBELANGEN De loonsituatie vormt even eens een punt van beraad. De vergadering neemt kennis van de verwachtingen die door des kundigen naar voren zijn ge bracht met betrekking tot de mo- geliike omvang van werkloos heid in 1965. Ten aanzien van de akkoord- tarieven betwüfelt de vergade ring of het onder de huidige om standigheden technisch mogelijk is deze tarieven te handhaven. Een wilde achtervolging aan de Belgisch-Nederlandse grens heeft donderdagnacht geleid tot de dood van een Belgische böter- smokke'aari Bij een poging om te vluchten voor de Belgische douane verdronk hij in de mod derige rietkant van de Schelde. Een tweede smokkelaar werd gearresteerd. Een vrachtwagen met 5000 kilo Nederlandse boter werd in beslag genomen. De achtervolging begon nadat even na middernacht een uit Ne derland komende vrachtauto, d'e ten noorden van Sint-Niklaas over de grens kwam, weigerde voor een douanepatrouille te stoppen. De smokkelaars wisten hun achtervoTgers op een af stand te houden door het over vloedig uitstrooien van „kraaie- poten" en rookbommen. Een scherpe bocht bij een brug werd hun echter noodlottig en de vrachtauto belandde via de borstwering tegen de gevel van een huis. De smokkelaar, die achterin zat in de vrachtwagen en tot taak had de „kraaiepoten" uit te werpen, werd onder de door de schok van de botsing verschoven lading boter bedolven. Hii werd door de douane uit ziin benarde positie bevrüd en gearresteerd. De chauffeur maakte zich uit de voeten. Zijn vlucht eindigde in het ondiepe, met riet bedekte water van de Schelde, waar zijn lijk later werd gevonden. iiiiiiiiiiiBiiimsiraimiiiiiiiiiiifliiiiiniiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiBiiiiBiiiinraifliiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiri „nw, PACMTPH? moet wakker zijn" In hotel „Rotterdam" werd deze week de tweede winterver gadering van de C. B. T.B. ge houden. De voorzitter, de heer P. van Hoeve, opende dc bijeenkomst met het lezen van ns 96: „De heilstijd voor de volken". De heer L. Dieleman bracht verslag uit over 't onderzoek be treffende de stichting van een stroverwerkende industrie. Met de gezamenlijke landbouworga- Dertien gemeenten in Oost Zeeuws- Vlaanderen hebben een ratlobouw-pian ingediend voor ongeveer 1000 woningen, in continubouw uit te voeren in 8 jaar. Het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland (het E.T. LI. geves tigd Londense Kaai 13 te lütiddolhnrg, deed ons bet verslag over 1903 toekomen, een a's steeds uitvoerig en nanwgezet overzicht van de veelomvattende arh"'d, die de Zeeuwse Tv»'angpn in hun r"ke schakering het instituut op de schouders legden. In 32 bladzijden druks geven de rap porteurs. los van alle frame, in zake lijke bewoordingen een interessent beeld van wat onze provincie in de loon van 1963 te zien gaf An...... van wat het E. T. I. daartoe büdroeg. Wij hebben met de grootste interesse van het leerzame boekje kennis ge nomen en wii ziin onder de indruk ge komen van het massale werk, dat de directeur en z'in medewerkers in deze enerverende tiid dag aan dag moeten verzetten om het koortsachtige tempo der industriële ontwikkeling richting te geven. „Het doel van het instituut is de be vordering van de economische welvaart in Zeeland", zo lezen wii on een der eerste pagina's. Deze waarheid springt ons letterlijk uit iedere bladzijde tege moet. Alle onderdelen van de Zeeuwse eco nomie passeren de revue. Men zal het kunnen billijken dat wij het meest ge ïnteresseerd waren in de Zeeuwsvlaam- se aangelegenheden. In Terneuzen werden in twee jaar in dustrie-terreinen van 29 en 86 ba uitver kocht, zo lezen wij op pagina 8 en 9. De gemeente liet een groot project ontwer pen voor de aanleg van havens langs het kanaal. Met de werken voor de afvalwater leiding langs het kanaal GentTerneu zen werd een begin gemaakt. Wat dat kanaal zelf betreft werd de derde fase aanbesteed, bet deel tussen Sln'skil en de Belgisch-Nederlandse grens De vier de en laatste fase omvat de verruiming van de bocht bü Sluiskil en het graven van de buitenhaven. De beianerükste aangekondigde vesti gingen in dc zeehavens waren de Zweed se N.V A.S.T.-Vtaal in Terneuzen en de Wolkammerij Zeeland N.V. i.o, in Vlis- sin gen-Oost. De totstandkoming van het verdrag over de Schelde-Riinverbinding raakt ook Zeeland, In de eerste plaats zal de betekenis van het kanaal door Zuid- Beveland er door afnemen. Daarnaast had het tot gevolg dat bet vroegere Kreekraknlan moest worden verlegd naar de buitendükse gronden van het verdronken Land van Reimerswaal. dus van de Westerscbelde naar de Ooster- schelde. Het regeringsstandpunt hier over is dat dit uien pas n-> afsluiting van de Oosterschpide in 1978 te realiseren is. Aan de havenontwikkeling in Vlis- singen-Oost, Terneuzen en Delfzijl is prioriteit toegekend. STREEKONTWIKKELING Van de nieuwe plannen tot stadsuit breiding worden met name genoemd die van Middelburg. Terneuzen en Goes. In Terneuzen is het uitbreidingsplan-Zuid, met een capaciteit van 1250 woningen aangenomen. ZEEHAVENS Het E. T. I. verrichtte acquisities ten behoeve van de haven Vlissingen-Oost (Sloehaven). Aan een groot aantal ge gadigden werden uitvoerige informaties verstrekt. Het betreft voornam eh'ik op en overslagbedriiven, stuwadoors en chemische industrieën. Aan de N.V. Wol- Kammerij Zeeland i.o. werden vele dien sten bewezen in verband met haar vesti ging. Het instituut treedt op voor de be hartiging van haar belangen in Zeeland en is haar contactadres. Bij de voorlich ting omtrent de zeehavens wordt uiter aard steeds bet kanaal van Terneuzen Gent betrokken. Voor de oprichting van het haven schap in de kanaalzone van Zeeuws- Vlaanderen heeft het instituut een korte nota uitgphracht over de economische achtergronden. VERKEER In het hoofdstuk Verkeer houdt de rapporteur even een slag om de arm, als hii sehrrift. De geschetste verkeers- lijn van Rotterdam naar de eilanden in het Deltagebied noopt tot de snelle uit voering van een vaste oeververbinding tussen Midden-Zeeland en Zeeuws- Viaanderen. Het is duidelük dat' het daardoor te creëren nieuwe internatio nale verkeer het verkeer op de beschre ven trajecten nog aanmerkelijk zal ver hogen. Als wij er de plaats voor konden in ruimen, zouden wij de riike inhoud van het boekje graag onverkort overnemen. Het verdient in vele handen te komen. nisaties namen ook enkele Bel gen aan het onderzoek deel De cïnüconclneïe was (Tct er gener lei voordeel is gelegen in de op richting van een "«operatief stro- verwerkingsbedrijf. niw.nT V V MP-N WERKING PERSPECTIEF Dit onderwerp van drs Velt- man was al eerder behandeld op do akberbouwcopferentie van de Nederlandse C. B. T. B. en door de landbouwstudieclub Zeeuws- Vfcanderen. Moet men met andere bedrij ven samenwerken en uiteinde- lük komen tot een vergroot land bouwbedrijf Moet men loonwerkers inscha kelen Tot welk bedrag zijn in vesteringen verantwoord Uiteraard lonen de meningen uiteen. Samenwerking houdt in dat men zün zelfstandigheid ten dele nrüsgoeft Streven naar zelf standigheid is prachtig, maar het is niet ten koste van alles vol te houden. De voorzitter concludeerde on der instemming dat het van het grootste belang is, dat iemand zijn bedrijf kan handhaven. GROND- EN PACHTZAKEN Ir. B. van Dük. door de voor zitter speciaal verwelkomd, leid- dp dit onderwerp in. Wat is pacht in de zip der wet en wat is voorkeursrecht? Sore- kpr citeerdo tal van prakt'ik"oor_ heolSen over juiste en minder luiste overeenkomsten. Men zor- ge vooral voor een goed nacbt- contracf dat ïs goedgekeurd door d" Grondkamer. Door orheffipg van de wet vervreemding landbouwgronden zit de paehter niet meer zo ste- 'Jg in het zadel als voorheen, mi publieke verkoop heeft de parhtpr geen voorkeursrecht meer. De organisaties kunnen al- tfd advies geven. Fr werdon t°nslott« fflpwdere vragen beantwoord over itithrei- dïnrrenlnnnen en onto'gering. Frp-voorrdtter De Putter sloot de vergadering met dankgebed. prps OMCy DARLOOS DOOR BRAND Zestien personen werden dak loos door een brand die gister uitbrak in een dubbele woning aan de Grote Sloot te Burger- brug (N.-H.), bewoond door het gezin J. de Boer, man, vrouw en vier kinderen, en het gezin "W. Sloterdijk, man, vrouw en acht kinderen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3