Overzicht van de gang van zaken bij het bedrijfsleven in het gebied der Kamer in het jaar 1963 Amsterdamse Gemeente politie zet wervingsactie in Belgisch b!ad over Kamerdebat wintersoepert Pagina 4 DE VRIfE ZEEUW Vrijdag 14 fefersari 1964 DE VERHOGING VAN BELASTINGTARIEVEN OP SIGARETTEN EN BENZINE Vele leden van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer heb ben kritiek geuit op de in houd van het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de omzetbelasting voor si garetten en van het bijzon der invoerrecht op benzine. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK VERHOOGT RENTE CANADESE JEZUÏETEN UIT HAITI UITGEWEZEN Nieuwe C. A. O. voor Van Gend en Loos- personeel goedgekeurd De Stichting van de Arbeid heeft de nieuwe C. A. O. voor het personeel van Van Gend en Loos, waarin is opgenomen een verho ging van de Ionen met vijftien procent, goedgekeurd. DIJKWERKEN IN FRANKRIJK KOSTEN 48 MILJOEN FRANKS PAUS PAULUS TOT PREDIKERS Wat'ii héérlijke lunch! 68 ct 78 ct AGENDA BINNENSCHIP GEKAPSEISD IN ROTTERDAM DE NEDERLANDSE AMBASSADEUR IN MADRID AANVARING TUSSEN MARINESCHEPEN De Wet premie Kerkenbouw treedt 17 februari in werking EGYPTISCHE CONCESSIE AAN AMERIKAANSE OLIEMAATSCHAPPIJ Britse bedrijven onder Indonesisch beheer (VERVOLG.) BOUWMATERIALEN Afgezien van de eerste drie maanden, waardoor tengevolge van de langdurige en strenge winter er niet kon gewerkt wor den, heeft er in deze sector ver der een behoorlijke bedrijvigheid geheerst. Mede door de vestiging van industrieën in de Kanaalzone en door de in uitvoering zijnde kanaalwerken, werden er meer en vlotter bouwvergunningen verstrekt dan in 1962, zodat er in de bouwvakken volop werk was. De levering van gevelstenen werd geleidelijk aan wat moei lijker, terwijl ook de levering van dakpannen met moeilijk heden gepaard ging. De orderpositie in de beton- industrie was voortdurend goed. In deze bedrijfstak wordt de pro- duktie geremd door een tekort aan arbeidskrachten. In de handel in wegen- en wa terbouwmaterialen heerste grote bedrijvigheid. De afzet van de Platenfabriek te Koewacht werd door de stren ge winter nadelig beïnvloed. In het voorjaar was te merken dat men alles op alles zette om de achterstand in te halen zodat in de voorzomer de normale afzet- cadans weer bereikt werd. Op dat moment manifesteerde zich niet alleen in Nederland maar ook in het buitenland een steeds stijgende Vraag die op het eind van het jaar nog voortduur de. Helaas waren enerzijds de lange en strenge winter en an derzijds de slechte weersomstan digheden in augustus en septem ber er oorzaak van dat de vlas oogst gedeeltelijk mislukte. Hier door werd het beschikbare kwan tum scheven kleiner op een ogenblik dat, vooral in België, steeds meer fabrieken zich met de fabrikage van vlasscheven- platen gingen bezighouden. Deze ontwikkeling leidde tegen het eind van het jaar reeds tot een slag om de grondstoffen waarbij uitzonderlijke prijzen werden betaald. De steenfabriek te Aardenburg kon haar produktie door voort durende investeringen ter aan passing van de nieuwste produk- fiemethoden, ondanks het gebrek aan arbeidskrachten, handhaven. Aan de vraag, in het bijzonder uit België, kon niet steeds wor den voldaan. De gehele produktie hand vormsteen 1964 is reeds verkocht. COKESFABRIEK Door de strenge en aanhou dende vorst in januari, februari en begin maart was de aanvoer van cokeskolen uit het Roerge bied wijwei onmogelijk. Ook de aanvoer van Amerikaanse cokes kolen leverde gedurende deze periode enige moeilijkheden op. De bevoorrading over de rest van liet jaar verliep normaal en evenals in de vorige jaren bleven de U. S. A. de voornaamste ko- lenleverancierè. Het vroegtijdig uitvallen van een oude cokesovenbatterij deed gedurende enkele maanden de cokes- en gasproduktie dalen. Deze kon later terug op peil wor den gebracht door het in bedrijf- stellen van de eerste helft van een nieuwe batterij van 54 ovens. Met de bouw van de tweede helft van deze. batterij werd nog in de loop van 1963 begonnen. Medio 1964 hoopt men hiermee klaar te komen. Ook de fabrikage van de voor naamste nevenprodukten zoals ruwe teer' en -benzol vertoonde een zekere daling als gevolg van het buiten gebruik stellen van hogergenoemde ovenbatterij, maar zij kon eveneens later wor den opgetrokken. Evenals in 1962 werden ook in het verslag jaar deze produkten ter verdere bewerking aan derden doorgezon den. In de afname van gas door de openbare gasvoorziening viel een zekere stijging te constateren, zodat het noodzakelijk was een vierde gascompressor aan te schaffen. Het aantrekken van arbeids krachten heeft voor dit bedrijf ernstige moeiliikheden opge leverd; deze moeilijkheden in de personeelsvoorziening werden nog vergroot door liet feit dat in 1963 een groot aantal geoensio- neerden de fabriek heeft ver laten. ELECTBICITEITSBEDRIJF Door de Provinciale Zeeuwse ElectriciteitsMaatschappij wer den tot en mét de maand okto ber tfen behoeve van het eigen verzorgingsgebied 210 miljoen kWh genroduceerd en ingekocht tegen 186 miljoen kWh in de overeenkomstige periode van 1962. Dit betekent dus een toe name van 13 De-verkoop in Zeeuws-Vlaan- deren bedroeg tot en met de maand augustus 44 820.000 kWh '(exclusief het verbruik van de 'Nederlandse Stikstof Mij) tegen 39.237.000 kWh in de overeen komstige periode van 1962. Dit houdt dus een stijging in van 14.2%. Met het oog op de te verwach ten groei van het verbruik van elektrische energie in de komen de jaren, nam dé Raad van Be stuur van deze vennootschap op 19 maart 1963 het besluit tot uit breiding van de Centrale Zeeland te Vhssingen met een produktie- eenheid van circa 70.000 kW. Deze uitbreiding zal in 1965 ge reedkomen. Op 23 oktober 1963 werd de eerste paal geslagen van een serie van 331 palen, die liet ge bouw en de machines, nodig voor deze uitbreiding, zullen dragen." KUNSTMESTSTOFFEN- INDUSTRIE De Cie Néerlandalse de l'Azote (Nederlandse Stikstof Mij) be haalde door een verder doorge voerde rationalisering een hogere produktie dan in de voorgaande jaren. De activiteiten waren o.m. gericht op het vervangen van cokes, als grondstof voor de ver vaardiging van ammoniak, door stookolie, hetgeen tegen het eind van het jaar volledig was gerea liseerd. Verder werden de pro- dukties van kalkammonsalpeter en van ureum vergroot, deels ten koste van de zwavelzure ammo- niakproduktie. Tegen het eind van 1964 zal de produktie van kalkammonsalpeter en ureum dermate zijn opgevoerd, dat de produktie van zwavelzure am moniak geheel kan worden ge staakt. Alsdan zal, evenals ureum, ook kalkammonsalpeter in de vorm van „prills" afgele verd worden. Het verbruik van stikstofmest stoffen op de binnenlandse markt is wederom hoger ge weest dan in de voorgaande ja ren. De verkoopprijzen bleven praktisch op het niveau van 1962, d.w.z. op een lager peil dan de noteringen in de omliggende landen. De afzet in de export was bevredigend en de prijzen tende ren naar stabiliteit. De lonen en salarissen üi de Kanaalzone stegen opnieuw in belangrijke mate. De personeels bezetting bij dit bedrijf nam enigszins toe. De ontdekking van aardgas in Nederland zal in de toekomst een belangrijke invloed kunnen uit oefenen op de situatie van de stikstofindustrie in dit land. Deze industrie, die steeds een nauwe en vruchtbare samenwerking heeft onderhouden met de Ne derlandse landbouw, en die in het kader van deze samenwer king de stikstofmeststoffen aan lagere prijzen dan die toegepast worden in de nabuurlanden aan de Nedei'landse landbouw ter be schikking wenst te stellen, zou in de meest gunstige omstandig heden geplaatst moeten worden om de samenwerking op dezelfde basis te kunnen voortzetten. De Nederlandse kunstmestindustrie zal niet in staat zijn een derge lijke politiek te blijven voeren als niet het aardgas, voor de fa bricage van ammoniak, te harer beschikking wordt gesteld tegen dezelfde prijs als die wordt be taald door de stikstoforoducen- ten van de andere Westelijke landen, waar aardgas wordt ge vonden. Bij de N. V. Zuid Chemie liep de verkoop van enkelvoudige superfosfaat ten opzichte van 1962 iets terug. De afzet van ge concentreerde superfosfaat bleef zich gunstig ontwikkelen en steeg wederom. Een optimistisch geluid kan men eveneens laten horen betreffende de verkopen van zwavelzuur. De loonkosten vertoonden in 1963 een verdere stijging. In 1963 kwam de installatie voor de fabrikage van samenge stelde meststoffen gereed en kon zonder moeiliikheden in bedrijf worden gesteld. De eerste ver kopen van dit produkt vonden in de laatste maanden van het jaar plaats. De uitbreiding van het produk- tieprogramma noopte tot uit breiding van de opslagcapaciteit van goede produkten. Begonnen is met de bouw van een installatie voor de fabrikage van di-ammonium fosfaat, die men in de loop van 1964 in be- driif hoopt te .stellen. Het aantal werknemers be vindt zich beneden het peil, dat noodzakelijk is om de l'abrikage- afdelingen allo ongestoord te laten draaien. Voor 1964 wordt een aanzien lijke begroting van het omzet cijfer verwacht o.m. door de ver koop van samengestelde mest stoffen. Met een aanzienlijke stijging van de loonkosten zal rekening moeten worden gehouden. MEELFABRIEK De meelfabriek te Sas van Gent meldt dat de ontwikkeling van de vrachttarieven zodanig was dat men ook in 1963 voort ging met het brengen van het afzetgebied op geografisch meer dichtbij gelegen gebieden. Tengevolge van de loon- en prijspolitiek van de Overheid, die onder meer tot uiting kwam in een star broodprijsbeleid, was het voor de bakkerij, die de voor naamste categorie van afzet van dit bedrijf uitmaakt, niet moge lijk steeds hogere prijzen te be talen. De afzet van de voornaamste produktengroep, de broodbloem, vond o.m. dientengevolge hoofd zakelijk plaats in het gebied ten zuiden van de Moerdijk. De in- dustriebloem vond daarentegen zijn voornaamste afzetgebied ten noorden van de grote rivieren. Een voor de transporten van dit bedrijf zeer ernstige belem mering vormt nog steeds het op onthoud aan do veren. In het bij zonder bij mist e.d. betekent het voor de expeditie-afdeling een zware belasting om een afnemer toch tijdig te kunnen bevoor raden. In verband met de aard van het artikel grondstof voor brood is een tijdige en regel matige bevoorrading uitex-aax-d van evident belang. Ondanks grote moeilijkheden bij het vervoer is de maalindus- trie erin geslaagd de bloemvoor- ziening gedurende de strenge winterperiode in het begin van het jaar zonder stagnatie te ver zorgen. Bij de grootste groep van af nemers, de broodbakkerij, gaat de ontwikkeling tot grotere be- drijfseenheden voortdurend ver der en wordt de situatie voor de kleine bedrijven moeilijker. Ook in de loop van 1963 zijn verschil lende bakkerijen gesloten, hetzij geheel of opgegaan in een gro tere eenheid in combinatie met bedrijfsgenoten. Ook werd vele malen gesignaleerd een stilleg gen van de feitelijke produktie en het overgaan tot de uitsluitende verkoop van bij anderen gebak ken brood. Er zijn echter tekenen die erop wijzen dat deze ontwikkeling thans niet meer voorschrijdt, waarschijnlijk doordat de qua be drijfsomvang meest onrendabele bedrijven geleidelijk zijn verdwe nen. Ook het oprichten van een grotere eenheid is immers op grond van kostenoverwegingen aan grenzen gebonden. Een z.g. fabrieksmatige bakkerij kan alleen dan een optimaal resultaat opleveren indien er een voldoend afzetgebied (potentieel aan men sen) is. Indien dit bestand aan mensen niet aanwezig is, zal een grotere eenheid niet rendabel zijn en blijft de middelgrote am bachtelijke bakkerij de financieel meest verkieslijke bedrijfsom vang. De broodprijs is in de loop van 1963 wat gunstiger komen te lig gen en ook voor 1964 kan wat meer soepelheid in het Over heidsbeleid dienaangaande wor den verwacht. Tengevolge hier van kan de financiële basis van de bakkerij gezonder worden. De bijprodukten van dit bedrijf werden hoofdzakelijk afgezet in Nederland aangezien de markt verhouding België—Nederland tot voor kort ongunstig was voor de export. In de laatste maanden van 1963 is hierin echter een kentering gekomen, waardoor het weer mogelijk werd tegen redelijke prijzen naar België te exporteren. Op de afvallenmarkt werd over het geheel genomen grote concurrentie ondervonden uit niet E. E. G.-landen, die met aanzienlijke kwantiteiten in de markt waren tegen naar Neder landse maatstaven abnormaal lage prijzen. De verhoging van de richt- en interventieprijzen voor Neder landse tarwe voor het oogstjaar 1963/1964 heeft tot gevolg gehad dat de inlandse tarwe aanzienlijk duurder is geworden. Het stelsel van heffingen voor het handels verkeer met derde landen heeft bovendien tot gevolg dat voor de meelfabrieken de relatief goed kope uit overzeese landen ge ïmporteerde kwaliteitstarwe duurder wordt dan de door de overheid vastgestelde richtprijs voor inlandse tarwe. Evenals in 1962 is ook in het verslagjaar de prijsverhogende invloed van de heffingen op bloem- en brood prijzen verzwakt door de ont vangst van een vermalingssubsi die die echter elk jaar geleidelijk lager wordt. Door al deze fakto- ren zijn de bloem- en broodprij zen ook in 1963 gestegen. Van groot belang zijn de on langs ingediende voorstellen van de Europese Commissie om met ingang van 1 juli 1964 de aan passing van de graanprijzen in de E. E. G.-Janden tot stand te brengen. Indien deze voorsteilen worden gerealiseerd, zou dit voor ons land opnieuw een verhoging van de tarweprijs tot gevolg heb ben. Indien de tarweprijzen te hoog zouden blijken te zijn vast gesteld, zal dit een overproduk- tie van tarwe in de E. E. G. ver oorzaken; dit zou voor de maal- industrie ernstige gevolgen kun nen hebben. Anderzijds zullen bij aanvaarding van deze voorstellen in één keer een aantal kunstma tige regelingen verdwijnen die thans in het verkeèr tussen de E. E. G.-landen onderling distor sies veroorzaken. Het afbreken van de onder handelingen in het begin van 1963 over de toetreding van En geland tot de E. E. G. wordt be. treux-d. De bloemexport van de maalindustrie is ook in 1963 on betekenend geweest door de be langrijke exportsubsidies die de overheid in verschillende andere E. E. G.-landen conform de E. E. G.-regeling aan de meelfabrie ken geeft, doch die de Neder landse overheid (nog) niet geeft. Hierdoor ge1 den voor de vel schillende landen nog steeds niet gelijke concurrentievoorwaarden. De invoer van bloem in Neder land liep terug o.m. tengevolge van de invoering van het E. G.-heffingstelsel. OPPERVLAKTE- VEREDEHNGSBEPRIJF. De opdrachtenportefeuille van dit te Breskens gevestigde be drijf was bevredigend. Het jaar 1964 wordt, wat de opdrachten betreft, met vertrouwen tege moet gezien- De personeelsvoor ziening leverde geen bijzondere ..Het is bezwaarlijk om aan de onderhavige maatregelen mede te werken, zolang geen duide lijk inzicht wordt gegeven in de inhoud van belastingplan, dat de regering voor ogen staat", zo merken zij op in het voorlopig verslag. Gevraagd wordt o.m. of de verhoging van de benzine-accijns geen nieuwe stimulans zal vor men voor prijsverhogingen en of de nieuwe maatregelen geen aan leiding zullen geven tot min of meer sterke ontsparingen. Uit de commissie kwam voorts de vraag, waarom aan een verho ging van de alcoholaccijns niet mede een plaats is ingeruimd bij de lastenverzwaring. De Amsterdamse gemeente politie is begonnen met haar wervingsactie voor 1964. Zij heeft daartoe een brochure uit gegeven, getiteld „Flinke jonge mensen voor", die binnenkort aan alle 4de klas-muloscholie ren zal worden gezonden. Bo vendien heeft de politie dit jaar een 45-tal lezingen voor mulo scholieren op haar wervingspro. gramma, waarvan er 20 al zijn gehouden. Deze lezingen worden gegeven aan de hand van kleu rendia's die een beeld geven van het dagelijks politie- en recher chewerk. Zoals bekend kunnen volgens de vorig jaar gegeven richtlijnen van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken nu jon gens en meisjes die de zeven tienjarige leeftijd hebben bereikt en in het bezit zijn van een mulo- dip'oma, in het politiekorps worden opgenomen. De jongens krijgen dan een politie-ópleiding en kunnen „als zij daar mentaal rijp voor zijn", na het vervullen van de dienstplicht in het prak tische politiewerk worden inge schakeld. De meisjes krijgen voor hun 21ste jaar geen oplei ding tot volwaardig politie agente, maar kunnen beneden die leeftijd tewerk worden ge steld als verkeersassistentes van b.v. verkeersbrigadiertjes. Op het ogenblik heeft de Am sterdamse politieschool 50 leer lingen. Van dat aantal zijn er 12 minderjarig. Binnenkort zullen de ministe ries landelijke brochures over het politiewerk sturen naar de hoogste klassen van alle mulo- scholen in ons land. POSTZEGELROOF IN LONDEN Bij een Londense firma is voor een waarde van 2% miljoen gul den aan postzegels gestolen. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 50.000 gulden uitgeloofd voor aanwijzingen. Op de foto laat de directeur van de postzegelfirma, Allan Leverton, een fotokopie zien van een vel spoorwegzegels uit Nieww-Zee- land. De twee rijen zegels rechts (onderzijde foto) zijn normaal de andere postzegels zijn mis drukken. De Nederiandsehe Midden- standsbank N. V. deelt mede, de rente op de bankboekjes. te heb ben verhoogd. Voor op korte ter mijn opvraagbaar spaargeld geldt mef ingang van '16 februari een rente van 3 li voor lan gere termijn is dit 4 Aile 18 leden van een Cana dese Jezuietisehe missie op Haiti zijn uitgewezen en op weg naar Canada. Dit heeft de Canadese minister van Buitenlandse Za ken, Paul Martin, woensdag avond bekendgemaakt. De Canadese minister heeft de zaakgelastigde in Port au Prince opdracht gegeven, de Haitiaanse regering mee te delen, dat Cana da de „vage besehuldigingen van onbehoorlijke activiteit" tegen de Jezuietisehe missie van de hand wijst. De Canadese Jezuïeten be schikten in Haiti over een radio- zendstation voor uitzendingen van godsdienstige aard. De pater die leider van dit station was, werd op 31 januari met een broeder-technicus gearresteerd toen zij ven een bezoek aan Ca nada terugkeerden. Zij zijn nu ook uitgewezen en op weg naar Canada. Bij Rochy-sur-Yon worden over een lengte van zestien kilometer dijken gelegd die een einde zullen maken aan een eeuwenlange strijd van de boe ren in dit. gedeelte van de Ven- dée tegen het zeewater. Het ge bied dat hierdoor wordt gewon nen, beslaat een oppervlakte van ruim veertienhonderd hec taren, terwijl bijna honderdvijf- tigduizend hectaren door de dij ken worden beschermd. De plan nen voorzien verder in een re servoirsysteem om het rivier water op te vangen, dat gebruikt zal worden voor bevloeiing van het land. Men wil achter de dijken oesterbedden aanleggen. Op Aswoensdag, het. begin van de veertigdaagse vasten, heeft Paus Paulus in een toespraak tot vastenpredikers er op aange- dorngen te streven naar verster king van het geweten der gelo vigen en daarbij vooral van naastenliefde bli'k te geven. „Ge moet het vertrouwen der gelo vigen winnen door nieuwe me thoden te proberen, nauwer con tact met uw- toehoorders te zoe ken, niet zo hoog gezeten te blij ven en zonodig buiten het kerk gebouw te gaan, door elk gehoor met respect en achting te be handelen en een goed voorbeeld te geven, door zelfverloochening, vriendelijkheid, geduld, in één woord dóór uw naastenliefde. De prediker moet herder zijn en de herder prediker". Anders dan anders. Een dampend bord Hollandse Erwtensoep of Bruine Bonensoep van Knorr, lil 20 minuten op tafel. Hollandse Erwtensoep met echte erwten Bruine Bonensoep met hele bonen Marijnen moest toegeven' Het Brusselse Katholieke blad „La Libre Belgique" is van me ning, dat minister-president Marijnen bij de verloving van Prinses Irene „niets anders heeft kunnen doen dan toegeven aan de druk van zijn politieke part ners". In een commentaar op het de bat in de Tweede Kamer schrijft het blad, dat zowel in de Katho lieke Vo'kspartij als in de Katho lieke pers in Nederland „stem men opgaan die betreuren, dat Prinses Irene onder de druk van de regering is bewogen afstand te doen van haar rechten op de troon." „Is dat niet gebeurd, omdat de Prinses tot het Rooms-Katholie- ke geloof is overgegaan?", zo vraagt men zich volgens het blad daarbij af. „In werkelijkheid zou war 't voorwendsel ook is de huidi ge coalitieregering uiteen zijn ZATERDAG 15 FEBRUARI Terneuzen: Concertgebouw. 8 uur: „Voortvluchtig". Terrein Zuidersportpark, 3.45 uur: Tern. Boys IThe Gunners I. Axel: Het Centrum, 8 uur: „Elvis op z'n best". Spui: Terrein v.v. „Spui", 3.45 uur: Spui IGood Luck I. Zaamslag: Gebouw De Poort, 7 uur: Ruiteravond. Terrein v.v. Zaamslag, 3.45 uur: Zaamslag 2Hoek 2. moeilijkheden op, hoewe] de zuigkracht van de Kanaalzone enig verloop en ook enige onrust gaf. Dit bedrijf heeft een tekort aan ervaren geschoold pex'soneel op het gebied van de metaalbe werking. (Wordt vervolgd.) Zonder aanwijsbare oorzaak is donderdagmorgen in de Rotter damse haven het Nederlandse binnenschip „Ria" (150 brt.), omgeslagen. De 28-jarige schip- pex*-eigenaar J. Boot uit Waars- sen en zijn vrouw raakten te water, maar konden snel worden gex-ed door de opvarenden van de sleepboot „Oranje Nassau 2". pen toen tegen elkaar gedreven. gevallen, indien zij de verloving van de Prinses aan de Staten- Generaal had moeten voorleg gen. Zoals een anctere regering, die zich in dezelfde impasse zou bevinden, heeft premier Marijnen niets anders kunnen doen dan toegeven aan de druk van zijn politieke partnex-s." De Nederlaxxdse ambassadeur in Madrid zou nimmer een ver klaring of een mening dat het eeix kwart eeuw aan het bewind zijnde regeringssysteem ixx Spaxx- je thans „milder" is geworden, althans milder aan het worden is openlijk hebben afgelegd of ondex-schreveix. Dit heeft minister Luns mee gedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (pvda). De regering, zo vervolgt de bewindsman, heeft kennis geno men van de berichten over mar telingen, ovei-komen aan zestien intellectuelen, ingesloten in de cexitrale gevangenis le Burgos en aan anderen en over de fol teringen, die de stakende mijn werkers in Asturie hebben on dergaan. De vraag van de heer Van der Goes van Naters, of de regering, in het licht van be doelde en vele dergelijke feiten, de opinie en de vex-klaring vaxx de ambassadeur voor haar re- kexiing xxeemt, wordt in het ant woord van minister Luns onbe antwoord gelaten. Uit het telegram die de mari ne nu heeft ontvangen is nader gebleken dat geen sprake ge weest is van een aanvaring tus sen de „De Ruyter" en de „Rot- tex'dam", maar dat gesproken moet worden van een „aandx-ij- Ving". Het ongeval gebeurde na melijk tijdens het overbrengen van een sleeptros toen beide schepen praktisch stil lagen. Door de wind werden beide sche- De wet „premie kei-ken bouw" treedt op 17 februari in werking. Deze wet opent tot 1 maart 1971 de mogelijkheid een ïijks- pi'emie te verkiljgen voor het stichten van pennanente kerk- of bezinningsgebouwen. Vervan ging of uitbreiding van een be staand gebouw is daaronder niet begrepen. De premie bedraagt dertig procent van de bouwkosten, de grondkosten en de inventariskos ten, voor zover die op grond van de wet als stichtingskosten wor den geaccepteei'd. De bouw- en inventariskosten worden bere kend aan de hand van schema's die behoren bij een koninklijk besluit van, 30 januari, met in achtneming van door de minis ter van Volkshuisvesting te be palen prijsindices. Gebouwen waarvan de gun ning tussen 1 maart 1961 en 17 februari 1964 heeft plaats gehad, kunnen eveneens voor een rijks premie in aanmerking komen. Indien de aanvragen aan de gestelde voorwaarden voldoen, stelt de minister zo spoedig mo gelijk na de gunning van het wei-k de px-emie vast. Van deze premie kan maximaal 80 als voorschot wox-den uitbetaald. Voor het stichten van kerk- of bezinningsgebouwen mag tot 1 maart 1971 van overhedswege op geen enkele andere wijze dan gi-ond van de wet px-emie ker kenbouw een bijdrage worden vei-leend. Egypte heeft de Amerikaanse oliemaatschappij „Pan Ameri can" een belangiljke concessie veileend in een bijzonder veelbe lovend gebied. Dit heeft de Egyptische minister van Indu strie, Aziz Sedky, bekendge maakt. Een desbetreffende over eenkomst is woensdag getekend. De concessie, die voor negen jaar geldt, bestrijkt een gebied van 7000 viex-kante kilometer in de nabijheid van de Golf van Suez. (In 1961 zijn door de Ita liaanse maatschappij in een na- bijge'egen zöpe belangrijke hoe veelheden olie in de bodem aan getroffen.) De „Pan American" zal 27li miljoen dollar voor exploitatie uitgeven. Egypte krijgt 75 van de wipst en zal voor 50% deelnemen in het kapitaal van de exploitatie-onderneming, als er eenmaal voldoende oiie ge wonnen wordt. Naar het Indonesische per% agentschap Antara mededeelt. Zijn dertien Britse bedrijven onder toezicht, beheer en bevei liging van het Indonesische mi nisterie van Volksindustrieën ge plaatst. Generaal-majoor Azis Saleh, de minister van Volksin dustrieën, had het „toezicht hou dend orgaan voor Britse maat schappijen" bevoegdheid ver leend om het beheer over de dertien ondernemingen op zich te nemen. Het zijn het hoofdkantoor van Unilever iix Djakarta, haar- zeep en margarinefabrieken in Dja karta, de Colibri Soap and Per fume Company in Soerabaja, de kokosoliefabriek Archa in Dja karta, het hoofdkantoor van de Brititsh American Tobacco in Djakarta en haar drie fabrieken op Java, de reukwaterfabriek van Eraser and Neave en haar filiaal in Soerabaja, de textiel fabriek Nebritex in Pasoeroean op Oost-Java, het verkoop- en reclamekantoor van Unilever in Semarang en het hotel van de British American Tobacco in Tjeribon.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4