GEMISTE EN LOZE PLAATJES PRAATJES ZWART OF ROOD WERELDEEL Naar overeenstemming in het bouwbedrijf HEDHUMDSE TELEVISIE HEEFT HOU 6EEH GEZAGHEBBENDE STEM PRESIDENT CONFEDEREERDE MET HOME BASISLONEN WORDEN VERHOOGD MET ZESTIEN PROCENT Vrijdag 14 februari 1964 DF, VRIJE ZEEUW Pagina 3 Streven naar vrede Esperanto in Sowjet-Unie toegestaan belangrijkste taak BELONING GEZINSVERZORGSTERS VERBETERD SCHIJNORDE UITERST RECHTS EN LINKS Wa<* OswaM van fis dienst? lllillllllililltlllllllilllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllillllllDIjllllllllü.lllllüllllDlillIjljlllllllllülülllülllllilllllllliKIllllllllllflülllllllülüllllllliliillllljülllilI'ii.ü.'Ji:! President Johnson en sir Ale? Douglas-Home hebhen donder dagavond na besprekingen in de Amerikaanse hoofdstad die twee dagen duurden, een communi qué uitgegeven, waarin zij o.m. zeggen, het streven naar „vrede met veiligheid" hun belangrijk ste taak te achten. Zij hopen dat de Sowjet-Unie ernstig de voorstellen van de V. S. en Engeland voor een doel treffende en gecontroleerde ont wapening ernstig zal overwegen. Er kan geen vooruitgang wor den geboekt zonder een krach tig Westelijk bondgenootschap dat bereid is zijn belangen te verdedigen tegen bedreigingen en intimidatie. Eén van de gemeenschapoelii- be doelen van de V. S. en Groot- Brittannië is een zo groot mo gelijke politieke en economische samenwerking in Europa binnen een breed Atlantisch bondge nootschap. Beide regeringen zul len trachten de komende onder handelingen over handel en ta rieven in Genève, de zg. „Ken- nedy-ronde", tot een succes te maken. De president geeft uiting aan zijn bezorgdheid over de huidige De Sowjet-Unie heeft het ver bod op 't gebruik van de kunst taal Esperanto opgeheven en publikatie van een boek met ge dichten en liederen in deze taal toegestaan. Een woordvoerder van de Universele Esperanto- vereniging in Engeland, Jack Cox, heeft dit donderdag gezegd. Het Esperanto is in de Sowjet- Unie lange tijd verboden ge weest. „Zij wilden dat het Rus sisch de algemeen gesproken taal zou werden, niet het Espe ranto. Maar ze zijn blijkbaar van gsvfislen veranderd", aldus Cox. toestand in het Caraïbische ge bied en de ondermijnende in vloed van het Cubaanse regime De premier erkent ten volle het belang van de ontwikkeling van Latüns-Amerika in vriiheid en Doiitie^e en economische stabi liteit. Europa zou een waarde volle bijdrage kunnen leveren Er wordt in het communiqué geen gewag gemaakt van de handel met Cuba waarover de V. S. en Engeland van mening verschillen. Speciale aandacht was tiidens het overleg gewijd aan Zuid- Oost-A zië. Sir Alec bevestigd n de Britse steun voor de Ameri kaanse politiek in Zuid-Vietnam en de president betuigde op nieuw ziin steun aan de natio nale onafhankelijkheid van Ma leisië. Met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. zijn de salarissen van de gezinsverzorgsters en ge zinshelpsters belangrijk ver hoogd. Tegelijkertijd is de sub sidiëring van de instellingen aan de verhoogde salarissen aange past. Over deze salarisverhoging waren de centrale raad voor ge zinsverzorging en de werk nemersorganisaties het reeds eens geworden. Thans heeft de minister van Maatschappelijk Werk er haar goedkeuring aan gehecht. Het percentage van de salarisverhoging loopt uiteen van 16,5 tot 32,3 voor gezinshelpsters en van 16,7 tot 42,6 voor gezins verzorgsters. Dit hoge percen tage vindt zijn oorzaak bij de achterstand in de beloning van deze werknemers. Bij beide ca tegorieën is tevens het maxi mumsalaris verhoogd. Een bewogen periode ligt achter ons. Een periode waar in klank- en beeldradio een belangrijke, maar beslist niet belangrijkste rol als publici teitsmedium hebben gespeeld. Met name de televisie faalde op de beslissende momenten. Alle ongedwongen plaatjes en min of meer gedwongen praatjes op de buis nemen niet weg, dat de t.v. te veel voorlichting voor zoete koek slikte en ook een gebrek aan voorlichting als even zoete koek accepteerde. Het éne succesje van de zondagmid dag In het palels maakte de onvergeeflijke blunder van de gemiste kans op zaterdag niet ACHTER DE FEITEN AAN goed. En de volledige verslag geving van de Kamerzitting op dinsdag bracht uit de mon den van de volksvertegen woordigers pas de kritiek op het scherm, die de vaste com mentatoren al vele dagen eer der hadden moeten formu leren. Onze omroepen missen nog de gezaghebbende stem die de dagbladpers zich in de loop van tientallen jaren heeft ver worven door de verkondiging van gefundeerde eigen menin gen. Het is verwonderlijk, dat zelfs voor de lens optreden de hoofdredacteuren op dat moment er voer terugschrik ken eens dieper op belangrijke kwesties in te gaan, klem mende vragen te stellen, kri tiek uit te oefenen. Het werd nu allemaal halfwaswerk met nog de kwajongensachtige zelfverheerlijking voor het toevallig wel toegestane kijk je achter de tuinhekken en de onderdanige strijkages tegen over de regeringsvoorlich- tingslienst, omdat op die dag de N. T. S. wel op de lijst van uitverkorenen voorkwam, in- plaats van een protest tegen de vele malen dat het kijkers publiek officieel genegeerd werd. sonen zelf In het nieuws. En dat zou onze tele visie véél vaker moeten brengen. EINDELIJK TWEEDE PROGRAMMA Donderdag is beslist over de datum waarop het tweede programma van N. T. S. en omroe pen zal aanvangen. We weten nu, dat we ko mende maand al het lang verwachte contrast programma krijgen, zij het dan voorlopig onder het rekbare begrip „experimenteel", zodat er geen vaste verplichtingen zgn en er nog wel eens de hand kan worden gelicht met de manier van vullen. Pas op 1 oktober komen de omroepen e'k op hun beurt met de vaste produkties voor dit net, dat op het ogenblik alleen nog maar in het midden des lands kan worden bekeken. We zul len het nu moeten doen met filmpjes, herha lingen en buitenlandse aanbiedingen op de Eurovisie. Het is wel een belangrijke verbete ring voor het westen des lands waar men tot op heden was aangewezen op die ene bron en nooit eens kon omschakelen a's het programma niet beviel. De toestelbezitters in het oosten en zuiden behoeven voorlopig niet zo'n spijt te heb ben, dat voor menigeen daar de steun-zenders niet gereed zijn, want erg belangrijk zal het aangeboden materiaal vooralsnog niet zijn. De kijkers lopen overigens ook niet hard. In de randstad is nog geen run losgebarsten voor nieuwere toestellen of antennes voor band 1*1 on de installateurs. Men kijkt de kat uit de boom en zo lang er zo weinig belangstellenden zijn voor het tweede Nederlandse kanaal kan de N. T.S. er ook weinig belangriïke evenemen ten door laten overbrengen en blijft het eerste net gereserveerd voor de voornaamste uitzen dingen! UIT OF THUIS? Deze vrijdagavond begint ons week-end met de oude draaidoos 'om half acht), daarna ko men Wim Ibo's cabaretkroniek en dr. Van Swol weer de aanaeht vragen. Zaterdag o.a. t.v.-lab, Okkie Trooy, Luipaard op schoot, een fi'm van Dick van Dyke, het quiz-uur en Kiik die Rijk uit Bussum, een klucht de kaartlegster uit Hamburg en een ernstiger toneelstuk „De domkop" uit Mainz (D 2). Bel gië Vlaams presenteert de Belgische tegenhan ger van Tor» of Flop: Pro of contra. Zondagmiddag de wereldkampioenschappen cycleeross. 's Avonds o.a. een kijkspel „De slaap der rechtvaardigen", een Duits stuk met Duitse soelers over een menselh'k di'emma in de laat ste wereldoorlog. Duitsl. 1 brengt de opera Fal- staff van G. Verdi oo de buis, B. VI. de musical „De buro-er als edelman". Maandagavond en woensdagavond moogt u reserveren voor een nieuwe zitting van de t- visiereohtbank. Daarmee vervalt alweer e.en soee'film :'die wordt ons steeds vaker onthou den!). Dinsdag moogt u The Flmtstones en Jan B'aasers Jan en alleman niet vergeten. D""^-. dag dan een nieuw Ned. snel van Hans Keuls (die ook het boeiende „Kind vermist" op zhn naam heeft staan dat 6 febr. jl. zo'n d»ene in druk maakte óp vele onders met kinderen). In de hoofdrol'en Pim Dikkers. Harline Respati. Sarah Heyblom en Neb Knoon. (Nadruk verboden Veel te laat kwam Bussum op het idee, dat er een reportage moest komen van Soestdijk. Toch was het zaterdag al vroeg bekend, dat het verloofde paar naar Nederland zou komen. Van de gehele in ons land vertegenwoordigde buiren- landse pers stonden de fotografen met telelen zen voor de hekken van het paleis te wachten. Pas om 5 uur 's middags ontving de P. T. T. op dracht voor het installeren van een straalzen der te Baarn. Deze moest toen in Haarlem, waar de installatie gereedstond voor de hoogmis op zondagochtend, eerst nog worden afgebroken. Zelfs al wist bii de N.T.S. nog geen mens waarheen het verloofde paar zich zou begeven, dan nog had al vele uren eerder het verzoek tot afbraak en de waarschuwing „stand by" kun nen worden gegeven. Dan was de montage bij het paleis nog op tijd gereed gekomen. Bii de commentaren klemt eens te meer het probleem van de wisselende zuilen. Doordat elke omroep eigen mensen heeft voor een bespre king van actuele problemen, is het een lot uit de loterii wie op een beDaalde dag de „branden de kwesties" kan aanroeren en in welk stadium deze zaken zich dan bevinden. Het gedegen com mentaar dat wij graag vrijdagavond na de geruchtmakende vliegreis van het koninkl'ik paar naar Pariis hadden gehoord, dus op de dag dat de buitenlandse bladen schreven over het komend aftreden van onze Koningin, 3-cwam eigenlijk pas zondag (na de heugliike happy- ending) van de heren Van Raalte en Meijer, dus als dubbele mosterd na de maaltijd. En beleven mosterd is al niet zo pittig meer, maar dubbel belegen geeft ze helemaal een vreemde smaak oo de tong. Daarom zou er fei telijk zoveel zendtMd beschikbaar moeten zün, dat elke omroep die iets te zeggen of te ver tonen heeft op een bepaald moment, die dag ook aan bod kan komen. MeE-BELEVEN Dinsdag Is terecht extra zendtijd verkregen en nuttig gebruikt voor een volledige renortage van de bewogen zitting van de Tweede Kanier. Iedereen heeft inmiddels wel begrenen, dat de woordvoerders terwllle van hun kiezers van leer trokken eir dat tevoren wel vast stond wie aan het langste eind zou trekken. Het staat zelfs nog te bezien of er veel aan de falende voorlichting over het hof zal veranderen. De regering deed geen vaste b°'often en de frac tievoorzitters waren 'ngelieht, zodat zij wisten wat geheim moest blijven tot elke prüs. Maar juist door het rechtstreekse verslag uit Dón Haag he°ft het publiek begrepen wat niet geopenbaard kon worden, is ei- begrip gekomen voor de geheimen van Soestdb'k, heeft men tus sen de antwoorden door wel aangevoeld in welke moeiiiike nositfe 's lands bestuur zich heeft bevonden. Terecht moest het vastgestelde programma daar voor wijken. Dit is ver-zien in de ware zin des voordsbet meekiiken en meebeleven van een belangrijke gebeurtenis d»'e de kiiker zelf raakt. In zo'n geval geen tevoren opgenomen show en geen ommentaarrubriek van buitenstaanders achter nieuws, maar een debat van de hoofdper- ER gaat bijna geen week voorbij of er gens in Afrika ontstaat weer een nieuwe haard van onrust. Dit keer zijn er ge vechten uitgebroken aan de grens van Somalië en Ethiopië. Over dit gebied bovendien een deel van Kenya bestaan al lang aanspraken over en weer die met praten nooit uit de wereld geholpen kon den worden. Het logische vervolg is dus dat er geschoten wordt. Het is nu zo dat men de kaart van Afri ka vol kan zetten met kruisjes op de punten waar de spanningen tot uiting komen in regelrechte gevechten, of waar dat elk ogenblik kan gebeuren. Om in het noorden te beginnen: tussen Marokko en Algerije bestaat nog altijd hun grensgeschil en de troepen aan weerszijden kunnen elk ogenblik weer in actie komen. Marokko heeft bovendien nog een onvereffende rekening met Mau- retanië en Tunis heeft weer aanspraken op Algerijns gebied, al zijn die- minder hevig, IN Libyë houdt koning ïdils de federa tie nog enigszins bijeen, maar de vorst is oud en er zijn al een paar keer on lusten geweest waarbij de politie mensen neerschoot en een schijn van orde wist te bewaren. Dan heeft Nasser nog zijn bezwaren tegen deze buurstaat, die de enige is in Afrika die nog buitenlandse Britse en Amerikaanse luchtbases tolereert. In het hart van Afrika zijn er moord partijen bij de vleet, waarvan de voor naamste zijn die onder de Toeareges en de wraak die de Hoetoe's op de lange Toesi's nemen. In Kongo trekken de benden van Moe- Iele rond, blanken en landgenoten gelij kelijk afslachtend. In Kenya, Roeanda en Tanganyika hebben we opstanden on der het leger gezien, die maar ten dele zijn bedwongen. In het vroegere Franse Kongo is een vervolging van blanken be gonnen. In de Portugese koloniën Mo zambique en vooral in Angola broeit het. GHANA, door zijn krachtige leider Nkroemah en zijn natuurlijke relatieve rijkdom voorbestemd om de best be stuurde en meest ordelijke staat te wor den, verloopt meer en meer naar een soort dictatuur met zowel fascistische als communistische trékken. De rechtszeker heid is bijna geheel vervallen, waarvan wel een symbool is dat de hele juridische faculteit van de universiteit het land uit is gezet In Zuid-Rhodesië zint men op een een zijdig uitroepen van de onafhankelijkheid, waardoor haast met zekerheid gezegd kan worden dat een opstand onder de in heemsen het gevolg zal zijn die vanuit Nyassaland en Noord-Rhodesië aange moedigd zal worden. In Zuid-Afrika zit men met de appartheidsproblemen. Zan zibar is plotseling een volksrepubliek ge worden. En dit is dan nog maar een overzicht van de voornaamste onverkwikkelijke ontwikkelingen; de lijst is verre van vol ledig. Als dat zo door gaat is er reden om Afrika niet langer het zwarte wereld deel te noemen, maar het rode; rood van bloed wel te verstaan, niet vanwege het communisme, al krijgt dat in derge lijke situaties uiteraard goede kansen. (Nadruk verboden.) Mevrouw Marguerite Oswald, de moeder van de veronderstel de dader van de moord op pré sident Kennedy, Lee Harvey Oswald, heeft gezegd, er van overtuigd te zijn, dat haar zoon een agent was van de Ameri kaanse inlichtingendienst. De 56-jarige Marguerite Os wald zei dit tegen de pers na afloop van een verhoor van drie dagen door een commissie onder leiding van de Amerikaanse op perrechter Earl Warren. Volgens mevrouw Oswald heeft haar zoon president Kennedy niet vermoord, maar moest hij de schu'd op zich nemen. Earl Warren heeft naar aan leiding van deze verklaring ge zegd, dat het verhoor van me vrouw Oswald geen nieuwe fei ten aan het licht heeft gebracht. De Amerikaanse opperrechter vatte het getuigenis van mevr. Oswald als volgt samen: „Zij gelooft aan de onschuld van haar zoon, geeft toe dat het mogelijk is, dat hij de misdaad begaan heeft maar dat het eveneens mo gelijk is, dat een ander of an deren de moord gepleegd heb ben." In een communiqué van de raad van bestuur Bouwbedrijf wordt meegedeeld, dat de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst op l maart a.s. zou moeten ingaan. Het langdurige overleg heeft er toe geleid dat de partijen in principe overeenstemming hebben bereikt op die punten, waarop de onderhandelingen in een eerder stadium rijn gestrand. Van werkgeverszijde heeft in tensief overleg met de centrales van werkgeversbonden plaats gehad. Daarna is een compro misvoorstel ter tafel gebracht, dat als uitgangspunt heeft ge diend voor het thans bereikte resultaat. Dit beoogt een sane ring van de loonstructuur in he' bouwbedrijf en een waarborg voor een verhoogde inspanning in deze bedrijfstak, een en an- der in overeenstemming met de doelstellingen van het nieuwe bouwbeleid, welke in de beken de bouwnota van de minister var Volkshuisvesting zijn neergelegd De onderdelen van de collec tieve arbeidsovereenkomst, waarover partijen het thans eens zijn geworden betreffen: De basisionen worden met 16 verhoogd. Van werkgeverszijde werd grote waarde gehecht aan het invoeren van spreidlonen, ten einde een sanering van de loon structuur in de bouwnijverheid te bewerkste'ligen. Partijen zijn overeengekomen een bepaling in de C. A. O. op te nemen, die bet mogelijk maakt boven de basis beloning een spreidloon van 0 tot 5 te hanteren. Eveneens van werkgeverszijde is naar een zodan'ge tariefrege ling gestreefd, dat daardoor het werken in tarief op grotere schaal dan tot nog toe het geval was kan worden toegepast. Van zo'n regeling werd een belang rijke bijdrage verwacht tot ver hoging van de produktïe. De hoofdpunten zijn, dat de tariefsverdiensten volgens een beloningslijn zul'en worden vast gesteld. Daarbij is overeengeko men dat voor de tariefverdien sten een gemiddeld plafond var 35 is ingevoerd, dat ondoor- breekbaar zal zijn. Voor die wer ken, waarop geen tariefregeling van toepassing kan of, zal zijn is de mogelijkheid geopend eer franchise van maximaal 15 te hanteren, met een minimum var 10%. In de thans vigerende C. A. O is een regeling opgenomen vol gens we'ke gedurende rijf werk dagen 9 uur arbeid wordt ve. richt, terwijl in een periode vai 3 wintermaanden 8 uur per dar wordt gewerkt, met uitzonde ring van de zaterdag, op welkr dag de werktijd vijf uur be draagt. .Voor de periode van ge noemde drie wintermaander geldt een dispensatiemogelijk heid volgens welke gedurendp vijf dagen 9 uur arbeid wordt verricht. De werkgevers hebben er naar gestreefd het verlies van pro- duktie, als gevolg van een al te groot aantal reisuren, ongedaan te maken. Zij hebben een nieuwe regeling ontworpen, welke het misbruik, dat van de bestaande is gemaakt, beoogt tegen te gaan. Uitgaande van de mening dat 10 reisuren per week a's ma ximum kan worden gesteld en dat het billijk is dat de arbe;dc- de helft van de door hem gereis de uren voor eigen rekening neemt, zijn partijen overeengeko men de werkelijk gereisde uren tot een maximum van 5 te ver goeden met dispensatiemoge'ijk- heid voor de gevallen dat in op dracht van de wer'-~- ver langer moet worden gereisd. ZOETE WENK Het adviesbureau ter voorkoming van misdrijven van de Amster damse politie gaat de Horeca bedrijven suikerzakjes leveren, Ue de gebruikers van een klein tje koffie attent maken, op de duistere praktijken van sommige vaderlanders. Het ene zakje waarschuwt voor autodieven, het mdere wijst erop, dat men toch overal zijn huis moet sluiten, wanneer men dit verlaat. TRANSPLANTATIE De Russische chirurg dr. Anas tas Labchinsky is hier gefoto grafeerd met een verpleegster en de hond „Bratik". Hij heeft ruim een maand geleden bij .Bratik" een poot van een soort genoot aangehecht en de opera tie is zo geslaagd, dat het dier nu nog een beetje hinkend op drie roodharige en een zwart harige poot rondloopt, Bratik" schijnt neen h'nder van de trans plantatie te hebben.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3