PROVINCIAAL NIEUWS Tweede Kamer zette het debat over lonen en prijzen voort Van der Sloot BINNENLANDS NIEUWS TWINTIG MILJARD VOOR BRITSE DEFENSIE Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 14 februari 1^64 TERNEUZEN BRESKENS BIERVLIET GROEDE OOSTBURG ZUIDZANDE VRAGEN OVER VERDREVEN PACHTERS 100.000 sleutelgeld Opnieuw tariefsverhoging bij de P.T.T. DE VERHOUDING TUSSEN MOSKOU EN PEKING Eerste Kamer over de prijs van het aardgas KLANKBEELD OVER ZEEUWSE VISSERIJ Hedenavond om kwart vóór tien kan men via Hilversum II een klankbeeld beluisteren over de Zeeuwse visserij. Men krijgt o.m. te horen hoe de vissers op hun grote protestvergadering in december j.l. te Middelburg heb ben gepleit voor het behoud van hun broodwining, die door de Deltawerken ernstig wordt be dreigd. Het klankbeeld heeft als titel: ,,Zie de dijken, hoe sterk ze zijn." Het werd samengesteld door Wim de Jong. Zestig jaar Horeca. De afdeling Temeuzen, waar bij aangesloten Axel, Shiiskil, Philippine en Hoek, van de Ne derlandse Bond van Horeca- en aanverwante bedrijven heeft gisteren haar diamanten jubi leum gevierd. Van 5 tot 7 uur was er een druk bezochte receptie in café restaurant „Monopole". Het be stuur waarvan de heren F. Lau- ret, J. de Zeeuw en C. van Dam me resp. voorzitter, secretaris en penningmeester zijn, mocht de gelukwensen in ontvangst ne men o.a. van het aanwezige hoofdbestuurslid de heer J. de Regt, de juridische adviseur mr. Gravesteyn en het voltallige college van B. en W. van Ter- neuzen. Ve'e fraaie bloemstukken en schriftelijke gelukwensen ge tuigden van de sympathie van vrienden en goede relaties. Ongeveer 90 gasten, waarvan diverse het woord voerden, zaten aan het niet zorg bereide feest diner. Toneelavond „Volksonderwijs" De afdeling Breskens van ..Volksonderwijs" gaf in zaai- „Casino" een toneelavond voor haar leden, waarpoor grote be langstelling bestond. De voorzit ter, de heer J. Robijn, sprak een openingswoord, waarbij hij in het bijzonder burgemeester Eeek- hout verwe'komde alsmede de leden van de toneelvereniging „Groede", die deze avond ver zorgden. Spreker richtte woor den van dank tot de bestuurs leden dér afdeMng Nieuwesluis voor het vele werk, dat zij ter voorbereiding van deze avond hadden verricht. Hierna traden de leden van de toneelvereniging voor het voet licht met het kluchtig spel in 3 bedrijven „Vader Diekema". Dit optreden werd een groot succes. Vooral de heer L. Scheele, die de rol van vader Diekema vertolk te in Zeeuws-Vlaams dialect, deed de aanwezigen schudden van het lachen. De heer Robijn was dan ook de tolk van alle aanwezigen toen hij speelsters en spelers dank bracht voor hun optreden en de hoop uitsprak hen nog meerdere malen in Breskens te mogen be groeten. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Bier vliet komt hedenavond in open bare zitting bijeen. Op de agenda komt als één der belangrijkste punten voor de benoeming in vaste dienst van de heer M. Pol derdijk tot hoofd van de open bare school B te Driewegen. Voorts zal een begrotingswij ziging aan de orde komen in verband met de herbestrating van verschillende straten. Uitvoering muziekvereniging De muziekvereniging „Een dracht maakt macht" te Groede heeft in zaal-Beun een uitvoe ring gegeven. Voorzitter P. Hos te kon een bevredigend geluid laten horen over de opkomst. Tevens sprak liij enkele woor den van dank tot de heer J. v. d. Hooft, die bedankt had als secre taris-penningmeester, voor het vele dat deze in elf jaar voor de vereniging had gedaan. Het muzikale gedeelte dat on der leiding van directeur A. de Hulster stond, werd voortrefffe- lijk uitgevoerd. De toneelvereni ging Sint Kruis voerde de ma- trozengrap van H. Nesman op, „Daar was laatst een meisje •loos". De vertolkers hadden een verdiend applaus van de toe schouwers in ontvangst te ne men. Kapelaan Adriaansen nam afscheid. Kapelaan Adriaansen heeft woensdagavond in de Katholieke kring afscheid genomen van de parochie Oostburg. Pastoor-deken A. Dierick dankte de scheidende kapelaan die vandaag zijn arbeid in Roo sendaal aanving, voor het zegen rijke werk dat hij in Oostburg heeft verricht. Namens de Katholieke vrou wen sprak mevr. A. van Pame- len en voor de K. A. B. de heer P. Scherbeijn. Kapelaan Adriaansen dankte voor alle vriendelijke woorden en verzekerde hij steeds met ge noegen aan zijn drukke arbeids terrein in Oostburg zal terug denken. Gemeenteraad. In. de vergadering van de ge meenteraad van Zuidzande, wel ke woensdagavond onder voor zitterschap van burgemeester H. P. Everwijn werd gehouden, heeft de voorzitter met enkele woorden gememoreerd de verlo ving van Prinses Irene met Don Carlos en mede namens de raad aan de Prinses en het koninklijk gezin gelukwensen aangeboden. Tevens wijdde de voorzitter enkele woorden aan het plotse ling overlijden van de directeur van de technische dienst, de heer C. M. Zuijdweg. De burgemees ter zei dat de gemeente veel pro fijt heeft getrokken van het werk en de kennis van de heer Zuijdweg, waarbfj hij herinnerde aan de periode van opbouw na de tweede wereldoorlog, aan de bouw van woningwetwoningen en aan het ontwerpen en reali seren van het uitbreidingsplan in 1962 en 1963. Gewoontegetrouw hield de voorzitter zijn nieuwjaarsrede, waarin hij opmerkte dat het in woneraantal in' 1963 iets -achter uit is gelopen, hetgeen Zuid zande de laatste jaren niet ge wend was. Wanneer de bevol kingscijfers over een langere termijn worden bekeken, mag Zuidzande niet ontevreden zijn, want in vergelijking met 1955 is het inwoneraantal zelfs nog ge stegen van 839 tot 848. Ook in Zuidzande zouden méér wonin gen méér inwoners betekenen, want nog steeds liggen een aan zienlijk aantal woningaanvragen ln portefeuille. Als winstpunten van 1963 noemde de voorzitter o.a. de ver betering van de straatverlich ting, de aanleg van een speelter rein voor de jeugd; de aanleg van het rijwielpad langs de weg ZuidzandeOostburg en de aan sluiting op de riolering van een aantal panden buiten de kom langs de Oostburgsestraat. Wat de vooruitzichten voor 1964 betreft noemde de voorzit ter als probleem nummer één: de woningbouw. Spreker noem de het voor Gedeputeerde Staten moeilijk een verdeling van het toegemeten contingent te maken, die iedereen bevredigt. Zuidzan de heeft voor 1964 een toewij zing gekregen van slechts twee woningen in de particuliere sec tor, doch de voorzitter zeide zijn hoop'te hebben gevestigd op een toewijzing van enkele woningen uit de industrie-pot. Verder wees spreker er op dat het plan tot verbetering van de weg Zuid zande-—Oostburg nu vaste vorm heeft yerkregen en dat verwacht mag worden dat de voorberei dingen zoa's grondaankopen e.d. dit jaar hun beslag zullen krij gen, zodat de verbetering in elk geval in 1965 zal worden ge realiseerd. De aansluiting van de oni'endabele gebieden op het elektriciteitsnet za.l voor de meeste percelen in Zuidzande eveneens in 1964 kunnen ge schieden. Voorts wees de burgemeester nog op de in verschillende nieuwjaarstoespraken geuite kri tiek op de intergemeentelijke samenwerking en de streekont- wikkeling. Spreker zeide niet voornemens te zijn hierop in te gaan en sprak -als zijn mening uit dat wanneer er kritiek moet zijn, deze thuis hoort in de be treffende commissies. De agenda werd in vlot tempo afgewerkt. De -Interkerkelijke Commissie voor het Maatschappelijk Werk in West Zeeuws-Vlaanderen werd voor 1964 een voorschot subsidie toegekend van ƒ472,46 en de vereniging voor instru mentale muziek te Middelburg verkreeg voor het in Oostburg te. verzorgen concert een bijdra ge van. 40. (Adv.) pak 15 ets. voor ca. 10 m- „Geco" - Ottostr. 5 - Venlo Voor ons zijn alleen 4 echoenen sterk genoeg.' Ook met ingebouwde steunzool Noordstraat 26 Telefoon 2504 TERNEUZEN De beer Harmsen, lid van de Tweede Kamer voor de Boeren partij, heeft aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Binnenlandse Zaken vragen gesteld over Amsterdamse pach ters, die van hun gronden en bedrijven worden verdreven, omdat de gemeente Amsterdam deze gronden nodig heeft voor de aanleg van havens. Is het juist, dat deze huurders geen enkele schadevergoeding of schadeloosstelling aangeboden krijgen, omdat de gemeente stelt dat er slechts per jaar is ver pacht of verhuurd, terwijl dé pachtwet voorschrijft dat vol ledige bedrijven voor tenminste 12 jaren en los land voor ten minste 6 jaren moeten worden verpacht, zo vraagt hij. „Kun nen aan hen alsnog bij voorrang gronden met opstallen worden uitgegeven in de in aanleg zijn de Flevopolder?" Voorts vraagt hij of het waar is dat thans van de zijde van de instanties, die belast zijn met de uitgifte van gronden in de Flevopolder, aan toekomstige pachters veelal een bedrag van 100.000,wordt gevraagd. Zijn de ministers niet van oordeel, dat dit neerkomt op het vragen van ongeoorloofd sleutelgeld en dat in beginsel van pachters niet anders verlangd zal mogen worden dan alleen de pachtsom, die voor het te ver pachten bedrijf geldt, zo vraagt hij tenslotte. SCHOOLJONGEN VERONGELUKT Op de Nieuweweg onder Breu- kelen is donderdagmiddag om vijf uur de 14-jarige P. Verhoef verongelukt toen hij op weg was van school naar huis. Hij fietste met een groepje schoolvriendjes en week daarbij plotseling naar links uit, waardoor hij gegrepen werd door een auto uit de tegen overgestelde richting. De jongen was op slag dood. BRAND IN WINKEL MET WERKPLAATS Donderdag is in Loenen tij dens een felle brand de winkel met werkplaats van de heer A. Alberts aan de Steek verwoest. De Loenense brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet voor komen, dat het pand geheel uit brandde. Het aangrenzende woon huis bleef gespaard. Vermoede lijk is de brand ontslaan door dat de vloer in de omgeving van een oliekachel in brand is ge raakt. Tegen half één stortte het dak in, waarna er voor de brand weer slechts nablussingswerk over bleef. De schade bedraagt o'ngeveer 60.000 gulden. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. DOOR TREIN GEDOOD De negentienjarige Albert Ver meulen uit Leur gemeente Et- tëft, is op de spoorweg Roosen daal—Breda door een goederen trein gegrepen en op slag gedood. Aangenomen wordt dat de jon geman, die per bromfiets van Etten op weg was naai- zijn ouderlijke woning, zich de om weg door de Lage Meerstraat heeft willen besparen en de kor tere weg langs de spoorbaan heeft genomen. Het pad langs de spoorbaan is erg smal én men vermoedt dat hij in het losse grint de macht over het stuur heeft verloren en op de spoor baan terecht is gekomen. De be stuurder van de trein die dins dagnacht om half één uit Roo sendaal was vertrokken, heeft gestopt en via de wachtpost in Leur de politie gewaarschuwd. Het Tweede Kamerlid de heer Vermooten (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Verkeer en Wa terstaat en van Economische Zaken gevraagd of de tarieven van de P. T. T. binnenkort op nieuw zullen worden verhoogd. Indien dit zo is, kan deze ver hoging dan in het belang van het bedrijfsleven enkele maan den tevoren aangekondigd wor den, zo vraagt hij. Voorts zou hij gaarne zien, dat de folders met de tariefswijzigingen op de postkantoren in ruimere mate beschikbaar worden gesteld dan bij de jongste verhoging op I januari 1964 het geval was. Het Sowjet-volk beschouwt het als zijn eerste plicht om de Russisch-Chinese solidariteit te versterken, zo schreef het Rus sische regeringsorgaan Iszwestja donderdag ter gelegenheid van de 14e jaardag van hel Russisch- Chinese vriendschapsverdrag. In het artikel werd een aantal ma nieren opgesomd, waarop de. Sowjet-Unie aan haar verplich tingen volgens het verdrag heeft voldaan. Over de communistische partijen in de twee landen en hun geschillen werd door Iz- westja niet gerept. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer vraagt in het voorlopig verslag over de begroting 1964 van de staatsmij nen om een onafhankelijk lichaam, bijv. de geologische stichting, nu eens te laten be palen, hoevepl de aardgas-reser ves in Nederland in totaal be dragen. Voorts wordt aangedrongen op een herziening van de oude mijn wet. dit in verband met de steeds intensiever wordende exploratie op het zgn. continentale plateau. Zal een eventuele nieuwe con cessionaris al dan niet gebruik kunnen maken van het buizen net van de gasunie ol gaat deze concessionaris eventueel alleen gas leveren en clan voor een lagere prijs aan de industrie? Uit het voorlopig verslag blijkt verder, dat men wil wor den ingelicht over de kosten, die ten grondslag liggen aan de prijs, die nu door de gasunie is vastgesteld. Als kosten worden bijv. ook genoemd de kosten van exploratie, maar deze kosten zijn reeds ten laste gebracht van de resultatenrekeningen van de N. A. M., die blijkens de aan de staat uitgekeerde royalties in de jaren 194S tot 1962 al 448 miljoen gulden winst Heeft ge maakt. Gevraagd wordt welke .moge lijkheden er zijn, om de winsten, die de particuliere maatschap pijen nu uil onze bodemschatten toevallen te limiteren. Voer het begrotingsjaar 1964/65 is voor de Britse defen sie een bedrag uitgetrokken van 1.998 500 000 pond sterling (bijna twintig miljard gulden) tegen 1.837.700.000 pond (ruim acht tien miljard gulden) in 1963/64, zo staat in het „witboek" over de Britse defensie, dat donderdag is gepubliceerd. De belangrijkste post is die van de marine met een begro ting van 540.577.000 pond, dat is 56.063.400 pond méér dan in het vorige, begrotingsjaar. Deze ver hoging is voornamelijk het ge volg van de uitvoering van het Polaris-programma De atoomkoppen van de toe komstige Britse Polarisraketten zullen in Groot-Brittannië wor den vervaardigd en onder be heer van de Britse regering blij ven," zo staat in het witboek. Waarnemers zijn van oordeel, dat bij de samenstelling van dit document rekening is gehouden met de komende algemene ver kiezingen. In het militaire pro gramma van Groot-Brittannië voor Jiet jaar 1964/65 wordt de nadruk gelegd op de vaste wil van de regering-Douglas Home, haar „nucleaire onafhankelijk heid" te bewaren. Verwacht wordt, dat de Britse defensie een van de voornaamste onderwer pen in de verkiezingscampagne zal vormen, zoals uit recente redevoeringen van de Britse premier naar voren is gekomen. De Bi'itse regering is voorne mens, de „V"-bommenwerpers volledig te vervangen door on derzeeboten voor de Polaris raketten, welke raketten naar bekend door de V. S. zullen wor den geleverd, maar atoomkop pen van Britse makelij zullen krijgen. In het witboek wordt voorts het voornemen bevestigd, deel te nemen aan een proef met een multilaterale kernmacht, be staande uit één Amerikaans schip met een gemengde beman ning. De eepste Polaris-onderzeeboot van Groot-Brittannië zal om streeks midden 1968 in gebruik kunnen worden genomen. Er zullen er nog drie volgen, zodat er tegen 1970 vier Britse Polaris- onderzeeboten zullen zijn. In het: rapport staat, dat Groot-Brittannië nu de beschik king heeft over genoeg splijt baar materiaal om zijn onafhan kelijke kernstrijdmacht in stand te houden en om aan alle eisen op het gebied van de defensie in de toekomst tegemoet te komen. Als geen enkele mogendheid in Europa een onafhankelijke kernmacht bezit, zou een poten tiële vijand „verlokt kunnen worden tot een aanval in de mis plaatste veronderstelling, dat de Verenigde Staten niet in actie zui'en komen, tenzij dat land zelf wordt aangevallen," aldus wordt ter verdediging van het streven naar een eigen kernmacht ge zegd. Humanistische geestelijke verzorging De heer II. J. J. Lips te Amersfoort, directeur van het militair vormingscentrum het Coornherthuis te Driebergen, is benoemd tot hoofdraadsman, be last met de humanistische gees telijke verzorging bij de drie krijgsmachtonderdelen. GOEDKOPE NEDERLANDSE EIEREN IN DUITSLAND De eierstop voor Duitsland, is op geheven, hetgeen betekent, dat de Duitse huisvrouw nu verse eieren kan kopen voor een haar uitzonderlijk goedkope prijs. De stapels „Frische Hollaei i- dische Kier" vormen dan ook een gewilde blikvanger in de Duitse warenhuizen INBRAAK IN GOIRLE Woensdagnacht hebben inbre kers hun s'ag geslagen in een villa aan de Tilbui'gse weg in Goirle. Zij hebben zich toegang tot de woning verschaft door het breken van een ruit in de ach tergevel. Een bedrag van 3000 in contanten en voor ongeveer het zelfde bedrag aan sieraden wordt vermist. lil verband hiermede heeft de rijkspolitie twee Tjlburgers aan gehouden die vermoedelijk bij de inbraak zijn betrokken. Het on derzoek wordt echter voortgezet. (Vervolg van pag. 1.) Vanaf dcc. zijn 200 pro cessen-verbaal wegens over treding van prijsstellingen ge maakt. Blijkens controles zijn in januari veel prijzen gelijk gebleven. Van de artikelen lijst der kruideniers met 10.000 nummers ging 10 per cent in prijs omhoog. Van de 4000 door de economische con troledienst bijgehouden prij zen bleef eerder 80 dan 60 percent gelijk. De stijging van de kosten van levensonder houd met 2 punten tot 15 jan. vond de minister aanvaard baar. Ongeveer 500 man controleren de prijzen. Het departement kan de prijsontwikkeling goed vol gen. Het bedrijfsleven is ver plicht prijsverhogingen te mel den terwijl ook de consument meewerkt. Ten departemente zijn honder den prijsgesprekken gevoerd Door ANN RUSH HOOFDSTUK I Met. zijn tien verdiepingen to rende het. bouwvallige Memo- rial-Hóspital hoog uil boven de achterbuurt, die eigenlijk al lang met de grond gelijk gemaakt had moeten worden. Doch het ge meentebestuur van Cottontown kon er maar niet toe overgaan, de armoedige krotten te vervan gen door moderne, lichte wonin gen. Neen, aan de buitenkant onderscheidde het ziekenhuis zich beslist niet van de om ringende huizen behalve dan wat hoogte betreft. En wat de binnenkant aanging. nu, dat was niet veel beter. Al in geen jaren was het houtwerk geschil derd; het lionleum was ver sleten, de weinige meubelen wa ren in feite alieen nog maar ge schikt voor de brandstapel. En doordat het ziekenhuis zo pijnlijk netjes en schoon was. kwam de armoedigheid ervan nog des te sterk-ér naar voren. De hall, waardoor het bezoek naar binnen kwam, was nog het ergste; dokter McLeod, de direc teur-geneesheer, stond er name lijk op dat het weinige beschik bare geld alleen werd besteed aan de verbetering van liet in strumentarium. En daar had hij gelijk m. Het was maar goed, dat bijna geen van de patiënten door die hall binnenkwam. Als vrouwen uit de beter gesitueerde kringen een baby moesten krijgen gingen ze beslist niet naar het Memo rial; en wie het maar even kon betalen liet zich in een van de andere ziekenhuizen opnemen. Zo er al eens een rijkere patiënt werd binnengebracht kon men er zeker van zijn dat het een spoedopname betrof, of ,hel slachtoffer van een ongeval. Ze werden dan via de ambulance ingang aan de achterzijde van het gebouw naar binnen gedra gen. Hetgeen niet wilde zeggen, dat die achteruitgang nu zo aanlok kelijk was. Saiïy Camlin, het jonge verpleegstertje, dat net aan haar maand receptie-dienst was begonnen, zuchtte. Het zag er aan de achterkant al even verschrikkelijk uit als elders in het gebouw. Maar ja, als je be wusteloos was merkte je dat zo niet, dat kwam pas later. Toen ze om elf uur haar dienst was begonnen, had er even niek. Twee vrouwen uit de buurt hadden een woordenwisseling willen beslechten met messen, en ze hadden elkaar zowat ver moord. Juffrouw Tipps was hysterisch snikkend naar binnen gehold met haar jongste spruit, die van de brandladder was ge vallen en een arm had gebroken, en verder waren er nog vijf slachtoffers van de autobotsing op de hoek. Maar nu was het al bijna vier uur. De twee vechtersbazinnen waren behandeld en hadden bedden gekregen in de hall op de tweede verdieping. Jimmy's arm was gespalkt; het kind had weer naar huis mogen gaan. Hoe het met de vijf slachtoffers van het verkeersongeval was gegaan nadat Sally ze had. doorgestuurd naar de röntgen-afdeling, wist ze niet. Verder waren er geen patiën ten meer opgenomen. Merkwaar digerwijs was de dinsdag altijd de rustigste dag van de week, en vanavond deed de receptie gewoon wat spookachtig aan. De geluiden van de straat drongen ternauwernood tot Sally door, in het ziekenhuis heerste volslagen stilte. Hoezeer ze haar oren ook inspande, ze hoorde niets geen huilende baby, geen gekreun van een stervende, geen geijl" van delirium-patiënten. Ze boog zich weer over de rapporten. Anders vond ze dit het vervelendste deel van haar werk, maar vannacht was ze blij, dat ze het had, om haar gedach ten af te leiden. De nacht had iets dreigends Plotseling lachte ze; een ver pleegster mocht zich niet zo la- hoogspanning geheerst in de kli- ten meeslepen door haar ner- veuse fantasie! Haar donkere kopje met het van nature krullende haar onder het witte mutsje hield ze nog steeds diep gebogen over haar paperassen, toen ze op de cemen ten gangvloer een karretje hoor de aankomen. Dat zou Joe Weeks wel zijn, de grijze neger, die al jaren als verpleger in het zieken huis werkte, en die, als hij nachtdienst had, voor koffie en broodjes en soms voor wat nieuwtjes of filosofische opmer kingen zorgde. Sally, blij met de onderbreking, met het vooruit zicht even met iemand te kunnen praten, schoof haar papieren opzij. Maar Joe was vanavond niet alleen. Hij werd' gevolgd door Janet Haynes, die gelijk met Sally haar diploma had behaald: ze droeg haar eigen bord en kopje. En achter haar aan kwam Tom Brian, één van de drie inwonen de geneesheren een lange, slungelachtige man met een bos krullend rood haar. Janet installeerde zich op een hoekje van Sally's bureau, maar eer ze iets zei, nam ze genietend een teugje van de dampende koffie. Toen stelde ze een vraag; „Hebben jullie nog iets bijzon ders te vertellen?" Ze keek de anderen stuk voor stuk lachend aan. Joe wist altijd wel iets; hij was nooit karig met zijn nieuwtjes. Eerst lachte hij breed, toen, met een ernstig, bij de situatie pas send, gezicht vertelde hij: „Dat ene meisje, van dat ongeluk, die niet dat rode haar. nou, die heeft het niet gehaald." (Wordt -vervolgd). over voornemens tot prijsverho ging, over reeds geëffectueerde ■prijsverhogingen en over prijsr maatregelen van de kant van de overheid. Tot de gesprekspart ners behoorden grote groepen als textiel-, metaal- en elektro technische industrieën, confec- tie-industrie, kunstmestfabrikan - ten, voedingsmiddelenhandèl enz. maar ook de sectoren van am bacht- en dienstverlening. Zelfs de consumentenbond is niet "aan een prijzengesprek ontkomen. Het gros van de prijzen wqrdt nageleefd als een prijsbeschik- king wordt afgekondigd. Dat wil niet zeggen, dat we er zijn, zo meende de minister. Ofschoon de taak voor de werkgevers niet gemakkelijk is, wil men toch meewerken. Bij de prijzen is ook sociale rechtvaardigheid in het geding, waarbij overigehs moet worden bedacht, dat ook de middenstand voordeel heeft van een prijsbeleid bij de be steding van het eigeri inkomen. Daarbij komt een wézenlijke hogere koopkracht van het pu bliek, waardoor omzetverhogin- gen optreden. Dc minister verwacht een geleidelijke terugloop van het aantal prijsverhogingen. Dan zullen waarschijnlijk minder prijsmaatregelen nodig zijn. De individuele verticale pfijs- binding zal worden aangepakt, in het bijzonder wanneer deze overheersend in een bepaalde sector is. De vrees, dat de mid denstand door aanpak van de prijsbindingen zal worden ge schaad, deelde de bewindsman niet Er zullen enkele aanpas singen nodig zijn, maar de dyna mische onderhemer zal meer kansen krijgen. De vrees voor het voortbestaan van het merk artikel vond hij ongegrond, ge zien de ervaringen elders. Nagegaan wordt of prijsaan duidingen per standaardhoéveéi- heid mogelijk en wenselijk zijn en of publikatie van prijsverge lijkingen mogelijk is. Daarbij zou voorlichting kunnen worden gegeven over gelijk gebleven prijzen en over goedkope uit wijkmogelijkheden. Minister Veldkamp noemde een door de communist Jager ingediende motie onaanvaard baar. In deze door de P.S.P. ge steunde motie werd de minister verzocht ten aanzien van de bouw-c.a.o. geen gebruik te ma ken van zijn bevoegdheden om deze c.a.o. onverbindend te Ver klaren. De minister zou dan im mers bij voorbaat afstand doen van zijn rechten terwijl de Stich ting van de Arbeid de bouw- lonen nog moet beoordelen. De motie werd bij zitten en opstaan verworpen met zeven stemmen vóór. De brief over lonen en prijzen werd voor ken nisgeving aangenomen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2