Tweede Kamer zette het debat over lonen en prijzen voort GEEN VERLAGING VAN DE INKOMSTENBELASTING Prijsverhogingen in Nederland veroorzaakt door E.E.G.-graan?rijs Weerbericht Hoogwater Zen- en Maanstanden HET WEER Tweede sensatie in Frankfort Heyde pleegt zelfmoord V.S. willen kernenergie aanwenden voor vreedzaam gebruik Nieuwe gevechten op Cyprus Catalaanse priesters kritiseren het bewind van generaal Franco VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6146 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Het Euthanasle-proces I. B. A. moet met toezicht op stopzetting worden belast MISLUKTE ROOF IN HOLLYWOOD Vele doden en gewonden DE POSITIE VAN DE SPAANSE PROTESTANTEN Prinses Irene naar Carlisten-bijeenkomst AT* ONTPLOFT Frankering bil abonnement: Terneuzeo Administratie-adres; Smtflswat Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 35—57 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per toaand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Advertentlepril* pw mm 16 et; mtn'mura per advertentie f 2,41) Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 3 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. De minister van Financiën, de heer Witteveen, wees in zijn be antwoording op de spanning op de arbeidsmarkt. De particulie re investeringen dreigden te groot te worden. De bestedingen zouden onder invloed van loon stijging groter worden en de po sitie van de betalingsbalans dreigde te ongunstig te worden. De verdere prijsontwikkeling is voor de komende maanden niet te overzien. Het temporiseren van inves teringen van gemeenten en pro vincies blijft evenals voor het rijk vijf percent op jaarbasis, die 'later mag worden ingehaald. Leningen voor de woningbouw mogen niet boven het vastge stelde leningplafond per pro vincie uitkomen, maar binnen het raam hebben woningbouw leningen voorrang. Op het ogenblik kan niet worden gedacht aan ver laging van loon- en inkom stenbelasting.' Minister Biesheuvel (Landb.) ging nader in op vragen van de heer Vondeling over de prijzen van landbouwgronden. Spr. meende geen onevenredi ge prijsstijgingen te kunnen con stateren, vooral ook, omdat het euvel van de zwarte prijzen waarbij een bedrag onder de tafel werd betaald, zich niet meer voordoet. De stijging van de opbrengst van registratierechten is mede het gevolg van de grotere oi zetten, die tevens wijzen op de gewenste grotere mobiliteit in de landbouw. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) bevestigde de indruk van de heer Roolvink (A.R), dat de loonontwikkeling door de rege ring noch door het georganiseer de bedrijfsleven is voorzien. Over 25 c.a.o.'s voor 565.000 werknemers, zo becijferde de minister bedraagt de gemiddel de loonkostenstijging 11,6 per cent. Aan het einde van het jaar zullen we ongeveer op 15 per cent gestegen loonkosten staan. Wanneer de loonontwikkeling schade zou toebrengen aan onze werkgelegenheid, terwijl wij tegelijkertijd in een loon- en prijsspiraal geraken, zou er wei nig gewonnen en veel verloren zijn, aldus minister Veldkamp. Uit overleg kwam vast te staan, dat regering en georganiseerd bedrijfsleven dezelfde visie heb ben op de economische conse quenties van de loonoperatie. Men wil de ontwikkeling zo dicht mogelijk bij het loonakkoord houden. Gezien de wens om afwij kingen en uhschietcrs zo be perkt mogelijk te houden, zal het moeilijk zijn een zodanige verhoging in de bouwnijver heid te realiseren, dat alle zwarte lonen gewit worden. De samenhang met de zwarte lonen leek hem overigens wel zeer essentieel. De E. E. G.-commissie verwacht, dat de algemene kosten van levensonderhoud in Nederland met 0.36 procent zullen stijgen door invoering van de gemeenschappelijke graanprijs volgens het nlan- Mansholt en dat de index van de kosten van het levensmiddelen pakket een stijging van 1,20 procent zal vertonen. Het brood wordt 3 tot 4 procent duurder: varkensvlees 6,8 pro eent; eieren 7 procent en gevogelte 3,8 procent. Deze prijsstijgingen zijn aanzienlijk hoger dan die welke in de andere gemeenschapslanden worden verwacht Dit blijkt uit een studie die de E. E. G.-commissie heeft laten maken met het oog op de discussie in de E. E. G.-ministerraad over de nadelige gevolgen voor de consumenten in de gemeenschap van een Europese graanprijs, die het midden houdt tussen het hoge Duitse en het lage Nederlandse prijspeil. Voor de Nederlandse boerenstand verwacht de E. E. G.-commissie een netto-inkomensstiiging van 27,5 miljoen gulden: Hogere prii- zen voor granen en veredelingsprodukten zullen in totaal 212 mil joen gulden kunnen opleveren, doch daar tegenover staan meer uitgaven tot een totaal van 184,5 miljoen gulden door prijsstijging van ingevoerde voedergranen en andere hogere kosten. De studie komt voorts tot de conclusie, dat de Eurooese graan prijs geen grote gevolgen zal hebben voor de buitenlandse handel. Voor de Gemeenschap als geheel, die voor de meeste landbouw- produkten een stadium van zelfvoorziening heeft bereikt, zal de Europese prijs nauwelijks een stimulans voor de produktie be tekenen. De behoefte aan granen neemt toe en de E. E G.-commis sie gelooft, dat haar aanvankelijke raming van een netto-invoer- behoefte van circa tien miljoen ton graan in 1970 aan de voor zichtige kant is geweest. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Enkele wolkenvelden naast verspreide opklaringen, maar op de meeste p'aatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen even boven het vriespunt. VRIJDAG 14 FEBRUARI tireskens v.m. ?,26 n.m. 2.53 Terneuzen 3.01 3.28 Hansweert 3.41 4.08 Walsoorden 3.51 4.18 ZATERDAG 15 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.02 3.31 Terneuzen 3.37 4.06 Hansweert 4.17 4.46 Walsoorden 4.27 4.56 Febr. 14 7.59 ZON op onder MAAN op onder 15 16 17 18 19 20 7.58 7.56 7.54 7.52 7.50 7.4S ZELFDE TEMPERATUREN Het K. N. M. I. deelt mede: Een hogedrukgebiedje, dat gis teren over Duitsland naar het zuidoosten bewoog, bracht ons droog weer met opklaringen en temperaturen even boven het vriespunt. Intussen werd dit ho- gedrukgebied zowel uit het noor den als uit het westen belaagd. Heden wordt in ons land bij een zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen echter op de meeste plaatsen droog weer ver wacht met verspreide opklarin gen, maar plaatselijk ook wol kenvelden. In de ochtend zal het licht vriezen, in de middag zul len de temperaturen over het agemeen even boven het vries punt oplopen. De minister bleek van opvat ting, dat de kwesties van de achterblijvers in de loonpolitiek primair een zaak van het be drijfsleven is. De minister van Economische Zaken, de heer Andriessen, ver klaarde, dat de loongolf in de bedrijven 4 miljard zal bedra gen, met inbegrip van de over heid 5 miljard gulden. De loon som nam van 19601963 met ge middeld 2 miljard gulden per jaar toe. De risico's hiervan zijn te hoge bestedingen en te hoge prijzen, terwijl de concurrentiepositie zal verzwakken, de werkgelegenheid zal verminderen en de groei zal vertraagd worden. Hij verwachtte voor 1964 een terugloop op de betalings balans van 1,5 miljard gul den; stijging van de uitvoer met 6 percent en van de in voer met 11,5 percent. Grof berekend, aldus minister Andriessen, is de löongolf dit tear drie miljard groter dan men in de afgelopen jaren gewend was. Als gevolg hiervan zal de betalingsbalans één miljard slechter worden dan was voor zien. Het winstinkomen zal een half tot één miljard kleiner zijn en de prijzen zullen anderhalf miljard hoger zijn, hoewel bij dit laatste ook andere factoren een rol spelen. Doordat de winsten onder ster ke druk komen te staan, stijgt het werknemersaandeel in het nationale inkomen aanzienlijk. Deze stijging van het werk nemersaandeel, die waarschijn- ijk twee en een half a drie per cent zal bedragen, geeft een druk op de investeringen en de groei van onze nationale economie. De door de regering genomen maat- -egelen met betrekking tot de investeringen gaan zeker niet te ver. Een industrieel bouwvolume van 570 miljoen in 1964 kan worden gerealiseerd, ook al zal de hoeveelheid werken in uit voering wordén gematigd. De prijsstijging vormt een be- 1 an ar ijk draagvlak voor de loon golf. Daarnaast zijn er echter TREINONTSPORING IN LONDEN Bij het Bethnal Green station in Londen heeft zich een treinont sporing voorgedaan, waardoor het inkomende en uitgaande ver keer van het belangrijke Liver pool Street station was gestremd. De trein was leeg en persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Op de foto is te zien hoe een van de ontspoorde rij tuigen een portaalmast van de bovenleiding heeft gekraakt. belastingen, wereldmarktprijzen van grondstoffen en agrarische produkten. Als conclusie stelde de minis ter, .dat de loonoperatie een zwa re last vormt voor de economie maar wanneer de verdere loon ontwikkeling beheerst verloopt, ook een aantal autonome invloe-is deze last niet te zwaar, den, die op de prijzen kunnen in werken, zoals huren, indirecte (Zie verder pag. 2.) Dr. Werner Heyde, de hoofd- beklaagde in het Euthanasie- proces dat volgende week in W. Duitsland zou beginnen, heeft donderdag de hand aan zichzelf geslagen. Woensdag .sprong, .gen andere beklaagde in dit proces, Tillman, uit het raam van een gebouw in Keulen. Hij was op slag dood. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie moeten zich volgens een Amerikaans voorstel verbin den tot het stopzetten van de pro duktie van splijtbaar materiaal voor bewapeningsdoeleinden en dit materiaal aanwenden voor vreedzaam gebruik Een gewapende man is woens dag het huis van de acteur Leon Ames in Hollywood binnenge drongen. Hij beval Ames een za kenrelatie te bellen die 50.000 dollar bjj een bank moest opne men om dit geld vervolgens te komen brengen. De relatie nam echter contact op met de politie die het huis omsingelde. Andere politiemannen bleven in een hefschroefvliegtuig in de buurt. De inbreker wist raad, dwong de vrouw van de acteur en een familievriend in een auto plaats te nemen en reed weg. De ont voerder kwam echter niet ver want de politie haalde hem in, omsingelde het kleine gezelschap en rekende de man in. Niemand liep letsel op. De zestigjarige Ames is in een groot aantal films en televisiestukken opgetreden, o.m. in de televisieserie „Life with Father"! De leider van de Amerikaanse delegatie naar de ontwapenings conferentie, William Foster, deed dit voorstel op de bijeenkomst van donderdag. Hij deelde mee, dat de Verenigde Staten zowel bereid zijn tot een volledige stop zetting van de produktie van splijtbaar materiaal als tot een geleidelijke sluiting van de fa brieken. De Amerikanen zijn eveneens bereid, dezelfde hoe veelheden splijtbaar materiaal voor vreedzame doeleinden te be stemmen als de Sowjet-Unie, en eventueel grotere hoeveelheden, bijv. 60.000 kilogram tegen de Russen 40 000 kilogram. Foster wees erop, dat 60.000 kilogram splijtbaar materiaal bij een kern explosie een kracht van duizend megaton vrijmaakt en bij vreed zaam gebruik 370 miljard kWh aan energie zou ontwikkelen, een derde van de Amerikaanse pro duktie in 1963. Met het toezicht op de stopzet ting van splijtbaar materiaal voor bewapeningsdoeleinden zou vol gens Foster het internationaal bureau voor atoomenergie moe ten worden belast. De Braziliaanse vertegenwoor diger De Castro stelde voor de militaire begrotingen in te krim pen. Een bedrag van minstens twintig procent van de aange brachte besnoeiingen zou moeten worden bestemd voor een fonds ten behoeve van de ontwikke- rn<*slanden. De Rus Tsarapkin stelde voor, de kwestie van de inkrimping van "militaire begrotingen als In Limassol heeft donderdag ochtend weer een hevig vuurge vecht plaatsgehad. 17 50 8 52 18.55 Een woordvoerder van de Cy- 17 52 9.14 20.12 prische regering verklaarde dat 17.54 9.35 21.31 Turkse Cyprioten bij het aanbre- 17.56 9.54 22.50 'ken van de dag het vuur hadden 17.57 10.15 'geopend. Regeringstroepen be- 17.59 10.37 0.11 .antwoordden het schieten en 18.01 11.04 1.321 voerden een tegenaanval uit, situatie in. Limassol kritiek en waarbij zij drie Turks-Cyprioti sche versterkingen veroverden. In Limassol was woensdag over eenstemming bereikt over een staken van het vuren. Van welingelichte Britse mili taire zijde werd gezegd, dat om streeks 50 mensen zijn gedood en 100 gewond. De Griekse Cyprioten maakten bij hun actie tegen de Turks- Cypriotische versterkingen ge bruik van gepantserde bull dozers. Britse militairen noemden de de posite van de Turkse Cyprio ten wanhopig. De Turken meldden dat zij het slechts twee uur zonder hulp konden volhouden. De Britse commandant van de bestandsstrijdmacht, generaal Young, is met de Cyprische mi nister van Binnenlandse Zaken, Polycarpos Georgadjis, per heli copter naar Limassol vertrok ken. Volgens berichten uit Limassol vernietigde een gepantserde bull dozer daar een Turkse kliniek. eerste punt op de agenda te plaatsen voor de besprekingen over zijdelingse maatregelen. Het voorbeeld dat de V. S. en de Sowjet-Unie hebben gegeven, is tot op zekere hoogte gunstig, maar algemene overeenstem ming tussen alle landen over vermindering van de militaire uitgaven is noodzakelijk, zo zei hij. De Russische afgevaardigde leverde in dit verband kritiek op de Westduitse begroting, die vol gens hem het hoogste percentage aan militaire uitgaven bevat na de Amerikaanse. Een Amerikanse woordvoerder verklaarde na afloop van de bij eenkomst, dat de Verenigde Sta ten de besprekingen over de in krimping van militaire begrotin gen niet zullen kunnen voortzet ten zonder te weten wat de Rus sische militaire begroting mo menteel precies inhoudt. Op 'n conferentie van Spaanse bissehoppen die woensdag ein digde, zou een ontwerp zijn goedgekeurd dat zou voorzien in grotere vrijheid voor de prote stanten, aldus Spaanse Katho lieke kringen. Het ontwerp was al zeventien jaar in voorberei ding. Prinses Irene zal deelnemen aan de Carlisten-bijeenkomst die in mei in Montejurra bij Estella (Navarra) zal worden gehouden, zo is in traditionalistische krin gen in Pamplona vernomen. Vol gens deze kringen zal Prinses Irene dan de witte baskenbaret van de „Margaritas" (carlisti- sche vrouwen) dragen. Haar ver- 'oofde, prins Carlos de Bourbon -Parma, zal, getooid met de rode baret met de gouden lelie, deze bijeenkomst leiden. De traditionalistische kring van Pamplona hoopt dat dit jaar in Montejurra meer dan hon derdduizend Spaanse oud-strij ders en militante Carlisten zullen deelnemen, ter ere van hun prins en zijn Nederlandse verloofde. Dr. Heyde zou op 18 februari terechtstaan op beschuldiging ln de eerste jaren van de oorlog tienduizenden mensen, voorna melijk Joden, Russen en Polen, die volgens het nazi-regiem „on bruikbaar" waren omdat zij aan ongeneeslijke ziekten leden, door gasverstikking om het leven te hebben gebracht Toen daartegen van vele kanten protesten opgin gen, werden de moorden stop gezet om later op veel grotere schaal in vernietigingskampen te worden hervat. Met Heyde en Tillman zou ook-een zekere Hans Hefelman worden berecht. Dr. Heyde heeft zich in ztJn cel in de gevangenis van Frankfort, waar hijjn voorarrest zat, opge hangen. Hij was 61 jaar. Heyde was hoofd van een or ganisatie die bekend stond onder de naam „TTT 4", een afkorting van het adres waar het hoofd kwartier was gevestigd. Zij zond aan verpleeginrichtingen vragen lijsten over de gezondheidstoe stand en de genezingskansen van patiënten. Aan de hand daarvan bepaalde Heyde wie in aanmer king kwam om de „barmhartig- heidsdood" te ondergaan. Men bracht hen naar „TTT ^'-inrich tingen waar zij vergast werden. Heyde werd in 1947 gevangen genomen. Hij wist echter te ont snappen en leefde geruime tijd als landarbeider onder een valse naam. Later voerde hij als arts in Sleeswijk-Holstein weer zijn beroep uit. Een vierde beschuldigde in het Euthanasieproces, de jurist Bern- hard Bohne uit Dusseldorp, ont trok zich vorig jaar augustus aan zijn berechting door naar Zuid- Amerika te verdwijnen. Hem wa« de dood van vijftienduizend mensen ten laste gelegd. De voormalige secretaris van Hitiers kanselarij in Berlijn, dr. Hans Hefelman, die van mede plichtigheid aan moord op drie duizend mensen wordt beschul digd, isde enige van de drie ge arresteerde beklaagden die thans nog in leven is. Het proces zal op de aange kondigde datum beginnen, zo werd donderdag bekendgemaakt. Er ziin ongeveer driehonderd ge tuigen. tiei hooid van het openbaar ministerie in Hessen, Bauer, was van oordeel dat men met de mo gelijkheid van zelfmoord reke- ntee had moeten houden. Bij Heyde waren vroeger al eens pil len met een dodelijke uitwerking gevonden. Men weet nog altijd niet hoe hij in het bezit van deze pillen was gekomen. Volgens Bauer staat nu niet vast dat het proces op 18 fe bruari een begin kan nemen. Men overweegt op het moment de mogelilkheid de rechtzaak tegen Hefelman met andere Euthanasie-processen te combi neren. Op de vliegbasis Roswell in Nieuw-Mexico is donderdag een Atlas-raket in brand gevlogen en ontnloft. De eerste berichten maken geen melding van gewonden. De raket, die in een onder grondse opslagplaats stond, was niet voorzien van een atoomkop. Ruim 400 Catalaanse priesters hebben hun handtekening gezet onder een stuk dat don Aurelio Escarre, de abt van het klooster Montserrat, is aangeboden en waarin de priesters volkomen instemmen met de felle kritiek op het bewind van Franco, die de abt nog niet zolang geleden heeft geuit. De priesters noemen de hou ding van de abt danper en zegden dat Montserrat, het geesteh'ike centrum en het nationale heilig dom van Catalonië, het „gewe ten en de hoop'' van de Cata lanen is. Don Aurelio Escarre heeft drie BELGISCH KONINKLIJK PAAR IN JORDANIë Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag op het vlieg veld van Amman tevergeefs ge wacht op de aankomst van ko ning Boudewijn van Be^ië en koningin Fabiola. Het toestel van het Belgische koninklijke paar kon wegens de mist niet op het vliegveld van Amman landen en week uit naar een militair vliegveld ten noor den van de Jordaanse hoofdstad. Koning Hoessein sprak via de radio met zijn gasten en reed daarna naar het militaire vlieg veld om hen alsnog welkom te heten. maanden geleden verklaard, dat Spanje vilfentwintig jaar na de burgeroorlog nog steeds verdeeld is en dat dit het grootste vraag stuk is waarvoor het land zich geplaatst ziet. Hoewel de meeste Spaanse leiders eerlijk en over tuigd Katholiek waren, begrepen zij niet goed wat het betekende een christen zijn als er poli tieke orincipes in het geding wa ren. De abt drong aan op pers vrijheid, het verstrekken van ge gevens over politieke gevangenen en een vrije ontplooiing van de Catalaanse cultuur. De verklaring, gepubliceerd in het Franse blad „Le Monde", lok te een scheme reactie uit van het weekh'ad „El Espanol", dat ge woonlijk de mening van de Spaanse regering weergeeft. VERZOCHT AF TE TREDEN Van betrouwbare zijde wordt inmiddels vernomen dat een con flict is gerezen tussen don Aure lio Escarre en de apostolische nuntius in Spanje, mgr Antonio Riberi. Deze laatste zou de abt verzocht hebben als zodanig af te treden. Dit verzoek zou vla een afgezant en mondeling zijn gedaan. De abt zou hierop slechts gereageerd hebben met de woor den: „Dergel'ike dingen verzoekt men schriftelijk". In Catalaanse kringen meent men. dat de nuntius tot deze stap is overgegaan, nadat de Spaanse regering geklaagd had over het optreden van de abt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1