PROVINCIAAL NIEUWS Overzicht van de gang van zaken bij het bedrijfsleven in het gebied der Kamer in het jaar 1963 binnenlands nieuws i in 1970 geen belgisch- i nederlandse grens meer? KOLONEL HYDE lijnt hot middenstandsdiploma? Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 13 feb. 1964 TERNEUZEN AXEL BRESKENS MIDDELBURG SAS VAN GENT Vesiïgifigsbeslust detailhandel Verkoudhetdsbacilleri Metaalindustrie heeft huidige loonontwikkeling in de hand SCHOONDIJKE SLUIS ZAAMSLAG Classis Axel van de Geref. Kerk zond telegram aan Prinses Irene KERKDIENSTEN uw handen lopen steeds gevaar BEMANNING AMERIKAANSE BOMMENWERPER UIT GROTE OCEAAN GERED Gemeente Terneuzen het gemeentebestuur; EERSTE AARDBEIEN r- Gisteren zijn op de fruitveiling in Kapelle—Biezelinge de eerste aardbeien van de nieuwe oogst aangevoerd. Dit is acht dagen vroeger dan vorig jaar. De vijf vruchten werden gekocht voor een hotel in Goes voor 66 cent per stuk. De aardbeien zijn ge teeld in een kas die wordt ver warmd en belicht. Expeditielijn Terneuzen Amsterdam verdwijnt Naar wij vernemen is de be kende vrachtautolijndienst, wel ke de firma Aug. de Meijer te Terneuzen onderhield met Am sterdam en de Zaanstreek, over genomen door de expeditiebe drijven van de Gebr. Boer en J. Roose te Goes. Zoals bekend werden via deze dienst in hoofdzaak stukgoede ren uit de kanaalzone naar Noord-Holland v.v. vervoerd. Vakexamen. Mej. N. Koster te Axel is deze week te Rotterdam geslaagd voor liet vakexamen gvammofoonpUv- tenhandel. Gasvergiftiging. Door onbekende oorzaak is gis termorgen in de woning van de heer V. de gasslang van de kraan afgeschoten. Mevr. V., die in de keuken aan het werk was, is door' het gas bedwelmd geraakt. Door kordaat optreden van de buren, die haar kwamen roepen voor een telefoongesprek, maar geen gehoor kregen, is zij aan de dood ontsnapt. Deze hebben een ruit in de deur ingeslagen en mevr. V. in bewusteloze toestand naar buiten gebracht. Dokter Folmer uit Schoondijke, die eer ste hulp verleende, liet mevr. V. ter observatie naar het zieken huis te Oostburg overbrengen. Geslaagde noodlanding van sportvliegluig Gisteravond om ongeveer kwart óver zes heeft een sportvliegtuig met drie inzittenden een geslaag de noodlanding gemaakt op een weiland even buiten Middelburg. Het vliegtuig, dat onderweg was van Rotterdam naar Oostende, moest wegens een defect aan de communicatiejitiddelen een nood landing maken. De drie inzittenden zijn Engel sen uit de omgeving van Londen. Zij zijn ondergebracht in een Mid delburgs hotel. Heden zal de Rijksluchtvaart dienst nagaan of het verantwoord is dat het toestel van het wei land, dat ongeveer 250 meter lang is, op kan stijgen. Zo niet, dan zal het gedemonteerd wor den en naar een vliegveld ge bracht moeten worden. Fietsendieven In de late avond van zondag op maandag keerde het echtpaar L. G. uit Zelzate (B.) terug naai de plaats waar ze hun fiets ge stald hadden. Ze hadden die eciv ter niet op slot gezet en daar het erf van de heer S. uit Sas van Het bestuur van bet hoofdbe drijfschap ambachten heeft be sloten een werkgroep in de stel len. die tot taak zal krijgen na. te gaan welke gevolgen voor het ambacht ie verwachten zijn van een radicale koersverandering van het vestigingsbeleid voor de detailhandel. Deze koersverande ring zou tot gevolg kunnen heb ben dat wordt afgezien van af zonderlijke vakdiploma's als grondslagen voor het recht tot vestiging en dat ook wordt afge zien van het diploma algemene Handelskennis t middenstandsdi ploma 1 als bewijsstuk voor de door de wet geëiste handelsken nis van de adspirant-onderne- mer. In de p'aats daarvan zot! kunnen worden volstaan met één algemeen diploma voor de detailhandel detaithandelsbre- vot). Dat. diploma zou overwe gend steunen op bedrijfsecono mische kennis, eventueel aange vuld met een zekere algemene warenkennis. (Adv, t zijn ais de ciood voo." Dit doosje betekent. protektie tegen infektie Voor de metaal- en elektro technische industrie in ons land, waarin ruim 350.000 werknemers werkzaam zijn of meer dan der tig procent van de industriële beroepsbevolking, geldt bepaald niet dat de loonontwikkeling uit de hand loopt. De totale loons verhoging in deze sector zal tien lot 10,2 procent bedragen. Daarin zijn begrepen verho gingen die nog kunnen worden verwacht als gevolg van de mo gelijkheid het werken onder be zwarende omstandigheden extra te belonen en dc mogelijkheid ond ernemingsge w i,j ze d i ff eren - tiatie toe tè passen. Dit heeft ir. K. van der Pols, voorzitter van het bestuur so ciale aangelegenheden van de! federatie metaal- en elektro technische industrie (F.M.E.) medegedeeld in „Nieuwspoort"' in Den Haag. De heer Van der Pols schat dat beide mogelijkheden nog een loonsverhoging van 1,7 procent tot 1,9 procent tol gevolg zullen hebben. De stijging van de loonkosten voor de werkgever zal dit jaar zeker 12,5 procent bedragen. Daar zal een lager percentage aan verhoging van produktivi- teit tegenover staan naar zijn inzicht. Er is voor de metaalsector aan leiding wat de loonsverhoging betreft de grootst mogelijke te rughoudendheid in acht te ne men. Stijgende loonkosten, stij gende onderbezettingskosten, toe nemende druk op de winstmar ges en daarmee op de rentabi liteit maken het voör de onder nemers in deze bedrijfstak alles behalve aantrekkelijk met de Mocht de staatssecretaris van Economische Zaken deze plan nen verwerkelijken, dan zal deze koerswijziging gevolgen hebben voor de ambachtelijke opleiding en de afbakening van branches tussen ambacht en'detailhandel. De secretaris van het schap, mr. Vermaas, deelde mede dat op grote schaal een vertrouwe lijke nota over deze zaak is ver spreid, waaruil blijkt dat de con sequenties van de plannen nog wel groter kunnen zijn. De nota is in 7.o ruime mate in omloop dat de vertrouwelijkheid wel haast geweld moet worden aan gedaan. Gent geen rijwielstalling is, had den twee jongelieden uit Ter neuzen deze gelegenheid benut om er met de fiets vandoor te gaan. Ver kwamen ze niet, want de politie van Sas van Gent-had de groep Terneuzen reeds ge waarschuwd en deze kwam de fietsendieven tegen. Het was hun eerste vergrijp, maar niettegenstaande hun schoon strafblad nam één van beide knapen de vlucht. De po litie kent echter de dader. De politie wijst erop dat een fiets nooit achteloos weggezet mag worden. Vooral bij festivi teiten als karnaval gebeurt zo iets nooit ongestraft. Nieuwe kantine Het personeel van de N.V. Glasfabriek Sas van Gent be schikt weer over een gloednieu we kantine die voorzien is van alle moderne comfort en die zeer in de smaak van de werknemers is gevallen die nu in een ver warmde ruimte kunnen eten en verse koffie kunnen bestellen. In de kantine is een muur schildering van mej. Claude Des- compe, een werkneemster van hel bedrijf, aangebracht. Een mooie aanwinst voor de glasfabriek. Geslipt. Op de provinciale weg IJzen- dijkeSchoondijke is mej. J. van C. uit Terneuzen met haar auto geslipt in de bocht ter hoogte van de Oranjedijk. Zij kwam in de sloot terecht, doch kwam met de schrik vrij. De auto, die vrij zwaar beschadigd was, werd naar een garage te Oostburg ge sleept. Dodelijk verkeersongeluk. De 19-jarige R. v. Winsberghen uit Sluis is in de nacht van dins dag op woensdag bij een ver keersongeval i-i België tussen Damme en Vijve-Kapelle om het leven gekomen. De auto reed frontaal tegen een boom en het slachtoffer moet vrijwel onmiddellijk overleden zijn. Zijn mede-inzittende, H. L. uit België, werd in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Brugge overgebracht. Bestuur Zaaiuslagse voetbalvereniging De heer H. van Arenthals te Zaamslag-Veer is gekozen als penningmeester van de zaterdag voetbalvereniging „Zaamslag". Uit de Gereformeerde Kerken is voor het eerst officieel gerea geerd op de verloving van Prin ses Irene. De Classis Axel van deze kerken verzond een tele gram aan Prinses Irene, luiden de: „Bij uw verloving met don Car los de Bourbon bidt de Classis van de Gereformeerde Kerken Uwe Koninklijke Hoogheden de zegen des Heren toe als vervat In Numeri 6: „De Heer zegene u en behoede u; de Heer doe Zijn aanschijn over u lichten en zij u genadig; de Heer verheffe Zijn aangezicht over u en geve u vrede." Plet telegram was namens de Classis getekend door de praeses, ds. W. C. van Plattem, Gerefor meerd predikant te Terneuzen. DONDERDAG 13 FEBRUARI GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 2.30 uur Ds. Lichten berg, van Utrecht. (Huwelijks bevestiging.) Traditiegetrouw heeft (le Kamer van Koophandel weer een uit voerig overzicht samengesteld over het wel en wee van het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven in 1963. Wij bieden onze lezers dit overzicht in gedeelten aan. Allereerst komen de industrieën aan de orde. BEETWORTELSUIKERINDUSTRIE. De voor de uitzaai 1963 zo noodzakelijke belangrijke stijging van de bietenprijs is achterwege gebleven. Het onaantrekkelijke van de bietenteelt voor de Nederlandse landbouw door een te lage prijsstelling, gepaard gaande met de slechte invloed van het kli maat tijdens de groeiperiode in 1963 hebben hun trieste sporen nagelaten. De uitgezaaide oppervlakte in ons land was slechts 69.500 ha, een belangrijke achteruitgang vergeleken met de jaren 1960, 1961 en 1962, toen de uitzaai respectievelijk 92.700, 84.500 en 77.100 ha bedroeg. Tijdens de groeiperiode was de temperatuur over het algemeen te laag en de ontwikkeling van de bieten bleef belangrijk achter bij normaal. De landelijke opbrengst bedroeg cir ca 2.725.000 ton netto bieten, ofwel circa 39 ton per ha, en was daarmee de laagste sinds vele jaren. De laatste jaren wordt het tarrapercentage steeds meer be ïnvloed door het mechanisch rooien. Voor de fabrieken bete kent dit extra aanvoer van grond, waartegenover geen kor ting op de bietenprijs wordt toe gepast. Voor de landbouw is het aangewezen zijn op het mecha nisch rooien een onontkoombaar TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGELUK Bil een verkeersongeluk op Rijksweg 63 Breda-Eindhoven) bij Moergestel zijn gisteren om streeks het middaguur twee per sonen, een man en een vrouw, om het leven gekomen. Hun auto werd van achteren aangereden door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen. De bestuurders van beide wagens werden afgeleid doordat men be zig was oen vrachtauto, die van de weg was geraakt, met hulp van oen takelwagen weer op de weg te zetten. Do bestuurder van de personenauto verminderde daarbij vvèl vaart, die van de Duitse vrachtauto niét. De slaclitoffers zijn de 39- jarigo sergeant eerste klasse H. .1. Veenema uit Halsteren die was gelegerd in Bergen op Zoom en zijn 44-jarige echtgenote. DORPSBEWONERS PLEITEN VOOR GROTERE VERKEERSVEILIGHEID Een delegatie uit het Brabant se dorp Mariaheide heeft op de provinciale griffie in 's-Her- togenbosch een request aange boden om te pleiten voor een grotere verkeersveiligheid op de door het dorp lopende snelweg. Directe aanleiding hiertoe was het verkeersongeval van dinsdag, dat aan de zesjarige Anton Ver hoeven het leven kostte. De de legatie werd dooi- het lid van Ge» puteerde Staten, de heer Van den Eerenbeemdt, te woord gestaan. In liet request wordt verzocht een maximumsnelheid in te stel len voor verkeer op de weg door het dorp, inhalen 'te verbieden, bomen en heg langs de weg te verwijderen, en een andere deug delijke afrastering tussen rijbaan en inhaalweg en een beschermde overstekplaats aan te brengen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK Dinsdagnacht heeft in de kom van Oosterhout 'n botsing plaats gehad lussen twee personen auto's. Later botste een derde auto op één der vorige. De 24-jarige J. A. P. W. uit Kaatsheuvel, de 24-jarige mej. K. G. uit Oosterhout en de 23- jarige G. L. uit Breda werden levensgevaarlijk gewond en zijn naar het St. .Jozefziekenhuis te Oosterhout overgebracht. Twee andere gewonden, ver pleegsters, zijn naar het St. Lau- rentiusziekenhuis te Breda over gebracht. KIND VERDRONKEN Dinsdag is de 6-jarige P. M. Rademakers uit IJnuiiden door nog onopgehelderde oorzaak in het Noordzeekanaal geraakt en verdronken. Zijn moeder had hem des morgens naar de kleu terschool gebracht en niemand heeft hem daar weer weg zien gaan. Het stoffelijk overschot kwam naar boven toen de schroef van een motorbootje begon te draaien. 1 Het zal zeker nog een jaar of vijf (luren voor de lange i rijen vrachtauto's kunnen verdwijnen die dagelijks het f i voortbestaan van een Nederlands-Belgische grens on- S 1- danks jarenlange Benelux-sameliwerking accentueren. f m Dit blijkt uit liet zevende jaarverslag van de drie Benelux- jj B regeringen aan de raadgevende interparlementaire Bene- f B Iuxraad, bet Benelux-parlement waarin Nederlandse, Bel- gisclte en Luxemburgse afgevaardigden zitting hebben. Dit parlement komt volgende week vrijdag en zaterdag in Den Haag bijeen en zal dan o.m. een ontwerp-verdrag tot g wederzijdse bijstand bij de heffing van omzetbelasting o.d. g op het goederenverkeer aan de grenzen behandelen. Door g dit verdrag zal deze heffing van de grens naar de importeur g in het binnenland worden verplaatst. Voor het verdrag door g do nationale parlementen is goedgekeurd en na proefneming mev hel nieuwe -.stelsel algemeen kan worden toegepast, J zullen zeker nog vijf jaar verlopen, aldus het verslag. Deze termijn zal men tevens gebruiken voor het tot stand g brengen van een Benelux-douanegebied, waarbinnen ge- unificeerde douane-documenten kunnen worden gebruikt, zodat voor alle of vrijwel alle produkten de douaneformali- 1 leiten aan de grens kunnen worden afgeschaft, zo verkla- g ren de drie regeringen. Voordien zal echter ook nog een jg oplossing moeten worden gevonden voor de verdeling van g de douanerechten die aan de buitengrenzen van het Bene- g luxgebied worden geheven. De regelingen zeggen in hun verslag toe, dat zij zullen j blijven streven naar verdere vereenvoudiging en versnelling g van de douanebehandeling aan de onderlinge grenzen. g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii (Adv.) Directe bescherming is nodig tegen aftvashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citrocn-olie. Clipp crème met de ijeschcrmcnde siliconen en liet huid- vernieuwende allantoïne. Verkrijgbaar in grote doos en royale tube na elke afwas Clipp uw handen altijd fluweel-zacht gevolg van de vooruitgang, die weer niet voordelen, o.a. bespa ring van lonen, gepaard gaat. De gemiddelde tarra bedroeg 24,54 Het suikergehalte van de bie ten liet zich, ondanks de slechte klimatologische omstandigheden, gunstig aanzien en liep tijdens de campagne zelfs op tot gemid deld 16,65 Niettegenstaande de krappe arbeidsmarkt kon liet tempo van de levering bevredigend genoemd worden, dank zij de aanwezig heid van een behoorlijke mecha nische rooicapaciteit en teil dele door de gunstige weersomstan digheden. Er was vrijwel steeds voldoende voorraad aan de fa brieken. Het mechanisch rooien blijkt dus met minder personeel tot een goed resultaat te kunnen leiden. Ook voor dc fabrieken was het aantal beschikbare ar beidskrachten krap en dc situatie van de laatste jaren noopt tot verdergaande mechanisering en automatisering. De beperkte hoeveelheid grondstof door de kleine uitzaai en de lage hectare-opbrengst zouden de bietenprijs zeer nade lig beïnvloed kunnen hebben, in dien niet dc overheid, op aan dringen van de suikerindustrie, had ingegrepen door dc garan- 1 ieprijs te verhogen via een staf fel. De oorspronkelijke prijszet ting was te laag en werd daar mee gecorrigeerd. Een gevolg van de ie lagé oogst was de import van suiker voor de binnenlandse behoefte. Gelukkig is de regering erin ge slaagd dc meeste importsuiker tegen redelijke prijzen aan te ko pen, al was deze suiker belang rijk duurder dan de binnenland se produktie. De aanvoer van bieten per schip en per as is bij beide fa brieken vlot verlopen. De ont wikkeling van het wegvervoer ook via de veren gaat in snel tempo verder. Dit vervoer zal door het mechanisch rooien en laden nog steeds toenemen en daarmee hand in hand gaan. Teneinde de rooibare dagen zo veel mogelijk te benutten zal het in voorraad houden van bieten op de boerderij steeds meer po pulair moeten worden. Afvoer is dan steeds weer mogelijk op dc gewenste tijdstippen. Dat hier voldoende mogelijkheden zijn heeft dc ontwikkeling op Noord en Zuid-Beveland bewezen. Het grote belang dat ook de suiker industrie heeft bij goede veerver- bindingen. zowel voor de aan voer van bieten als de afvoer van suiker, pulp en schuimaarde, is overduidelijk. De afzet van de produkten suiker, gedroogde en natte pulp, melasse en schuimaarde, was bevredigend, ofschoon in de vee voedersector de concurrentie van andere artikelen merkbaar was. Een rapporteur meldt dat de slechte oogst, samen met een CONTRA SCOTLAND YARD De Amerikaanse kustwacht heeft de acht inzittenden van een Amerikaanse marinebommen werper gered, die ter hoogte van Dara Point, in California, bran dend in de Grote Oceaan was gestort. De toestand der acht geredden is goed. De bestuurder van het vliegtuig had kort na het op stijgen gemeld dat er brand in zijn toestel was uitgebroken. De marine had eerst een hef- schroefvliegtuig uitgezonden om de bemanning te redden. De wentelwiek stortte echter ook lonen verder te gaan in de c.a.o. in zee. Toen werden ook zijn tot dit jaar, is overeengekomen, twee inzittenden gered.- SM»mw«S(ISB 70) „Joe verzamelt auto-nummers. Hij weet er meer van dan ik". Hyde's hersens werkten op top snelheid. Hoe kon dat Jets met het verraad te maken hebben? De nummerborden waren alle maal vals. Wheatlock ging door: „Joe zag het bord op de ver huiswagen, Hyde. MON 872". De kolonel veegde met z'n hand het zweet van z'n voor hoofd. Het drong maar moeilijk tot hem door. MON 872? Hij had het bord zelf op de wagen aan gebracht. „Ik - ik snap het niet", fluisterde hij. „MON zijn de letters voor Bir mingham voor privé-wa- gens". Toen Joe dit op een ande re wagen opmerkte, wist hij, dat er iets niet klopte. Het duurde wel even vóór hij zijn vader overtuigd had maar toen het eenmaal zover was. Be grijp je het nu?" Hij wist, dat er iets niet goed zat, maar hij kon er op dat mo ment niet direct achterkomen. En ineens wist hij het. „Het is een leugen!" schreeuw- numnter had gezien, zou het nog niets met mij te maken gehad hebben. Niets!" Nóg een zucht aan de andere kant vande lijn. „Het duurt lang je te overtuigen, Hyde. Luis ter, herinner je je dan een jonge agent, die eens bij jullie is komen kijken bij de opslagplaats in Praed Street. Ja. Hij is nog maar een jong agentje, zie je, en hij wist lang' niet zoveel van nummerborden als Joe. Maar hij wist genoeg om het nummer van de verhuiswagen te note ren en het nummer van je eigen wagen, die daar ook stond! Je verrader is dus je eigen wa gen, Hyde; het nummer leidde ons regelrecht naar je adres". Hyde legde de hoorn neer naast het toestel en begon te lachen. Nu hij alles wist, vond hij het werkelijk nog komiek ook. Bij het weglopen hoorde hij nog Wheatlock's stem verder spreken, maar het geluid werd zwakker, toen hij de kamer, waar ze het feest hadden gehou den, binnenging. De kamer leek wel een slachtplaats overal lege flessen en sigarettenpeuken de hij-. „Zelfs als een kind hetj.en as. Hij schonk zich een half glas whisky in en kwam met het glas in z'n hand in de hall terug en bij de voordeur. De mannen stonden op een kluitje bij de ga rage met elkaar te praten, blijk baar overwegende om zich over te geven. Hyde keerde hun de rug toe en ging het huis weer binnen, aan z'n glas nippend, terwijl hij de ha! doorliep tot aan de trap, die hij op ging. Hij ging naar de bovenste kamer van het huis, waar hij als kind gespeeld had. Het was jaren geleden, dat hij erin geweest was en de kamer kwam hem ontzettend klein voor; hfj had hem heel groot in z'n herinnering gehad. Er waren ijzeren staven voor het raam, die daar aangebracht waren om te voorkomen, dat hij een ongeluk zou krijgen, want de kamer lag werkelijk direct onder het dak en bood een mach tig uitzicht over de landerijen. Alsof hij iets zag, waar hij niets mee te maken had, zag hij de mannen dicht bij elkaar lang zaam naar het hek toelopen. Ineens stonden ze stil, toen een reusachtige stem over het ter rein schalde. „Hyde! Zeg je mannen hun handen boven hun hoofd te hou den en niemand zal iets gebeu ren. Ik waarschuw je, als jullie je niet overgeven, zal het nog veel beroerder voor jullie wor den". De politie had zeker een soort luidspreker geïnstalleerd en het effect; hiervan op de mannen was bijna lachwekkend. Na een ogenblikje stilgestaan te heb ben, begonnen_ze naar het hejs te rennen. Zelfs achter het ge sloten venster in z'n bovenkamer kon hij ze horen schreeuwen niet te schieten. „Laffe zwijnen!" Hij nipte nog eens aan z'n glas en genoot ervan de drank heel langzaam door te slikken. De mannen waren nu bij het hek en probeerden wanhopig het open te maken. Hij kon nu niet meer horen of zo nog steeds om genade smeekten. En toen was het hek open en kon hij een of twee agenten zien. Maar in een oogwenk was de oprijlaan bezaaid met figuren in blauw uniform, waarvan de meesten een geweer droegen. Hyde lachte smalend. Je moest toch wel wat betekenen als de politie op zo grote schaal maat regelen nam. „Hyde!" Dat was de luidspre ker. „Vooruit, geef jij je ook over. Je hebt geen schijn van kans!" De kolonel hief z'n glas in de richting van de stem en zei; „Voor deze ene keer ben ik het met je eens, beste jongen". Als een man dan niet als „gentleman" kon leven, kon hij wel als zodanig sterven. Hyde leegde z'n glas, nam z'n revolver uit z'n zak, keek ernaar en liet het weer zakken. Het was óók een feit, dat een „gentleman" z'n kameraden niet in de steek liet bij de strijd. Met opgericht hoofd en stramme schouders ging hij de kamer uit en de trap af, waar de politie hem wachtte. EINDE sterke vraag naar ruwvoer, er oorzaak van was dat alle aaiv- vragen om natte en/of droge pulp niet geheel konden worden gehonoreerd. Opgemerkt werd reegis dat suiker moest worden geïmpor teerd tegen hoge prijzen. Het zal 'nodig zijn voor de toekomst maatregelen te nemen om de binnenlandse behoefte te kun nen dekken. De consumptie in Nederland is nog steeds stijgen de (4 per jaar) en een hogere verwerking leidt door een lager bedrag aan vaste kosten per eenheid produkt tot een lagere kostprijs voor de suiker. Door een vooruitziende blik kon door tijdige indekking ook voor de suikerverwerkende ex porterende industrie voldoende suiker worden geïmporteerd. De concurrentie is echter voor deze industrie zeer moeililk geworden en te overwegen valt de afzet in E. E, G.-landen te vergroten. De suikerregeling in E. E. G.-ver- band is nog niet aan de orde ge weest. De aankoop van hulpstoffen verliep langs de normale wegen, echter met oplopende prijzen tengevolge van de overal stij gende loonkosten. De kolen- markt was schaars terwijl olie voldoende beschikbaar was. In het vorig jaarverslag werd reeds gesproken over stijgende prijzen op de wereldmarkt. Toen moest geconstateerd worden dat deze zich in 1963 hebben bewo gen op een peil van 5 a 6 maal de prijs, die genoteerd werd in de tijd dat de wereldsuikerpro- duktie en -voorraad ruimer wa ren. De sterk toenemende we reldconsumptie. ook in de onder ontwikkelde gebieden, de hier en daar afgenomen produktie door politieke en deels klimatologi sche oorzaken, hebben de prijzen opgedreven tot een peil, dat men nog nimmer tevoren kende. De overgangsvoorraad van de gehele wereld bij het ingaan van de nieuwe oogst was dan ook maar toereikend voor 7 weken, terwijl dat de voorgaande jaren 4 a 5 maanden was. Nu de nieuwe minister Van Landbouw en Visserij bereid is gebleven voor de nieuwe oogst de vraagprijs van het Landbouw, schap voor dc bieten te betalen, ziet men hierin een stimulans voor een grotere uitzaai en meent men dat hét 'diéptepunt in de bietenteelt voorbij' is. Er bestaat vertrouwen dat bij rede lijke klimatologische omstandig heden en gezien de bijzondere snelle ontwikkelingen in de me chanisatie van de bietenteelt, de produktie de consumptie wel zal dekken. Door de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwovtelsuiker- fabriek en Raffinaderij G. A. te Sas van Gent konden de bieten tijdig worden verwerkt. De ver werkte hoeveelheid bedroeg 133.000 ton netto bieten. Het nieuwe suikerhuis waarin de suiker moet worden gekris talliseerd, gecentrifugeerd, ge koeld, gezoefd en opgezakt werd tijdens de afgelopen campagne voor een belangrijk deel in be drijf genomen. De reeds daar mee bereikte resultaten hebben volledig beantwoord aan de ver wachtingen. Het rendement lag evenals vorig jaar weer op hoog peil. Met de Coöperatieve Groen- voederdrogerij te Sluiskil werd een nauwe samenwerking ver kregen op verschillend gebied; o.a. werden nieuwe produkten voor de veevoedersector ontwik keld, die zich succesvol laten aanzien. De N. V. Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent meldt dat de verwerking van de bieten plaats Vond van 8 oktober tot en met 30 november, In to taal zijn circa 120.000 ton bieten versneden in een regelmatig en ongestoord tempo* het uitvallen van de kraan voor het lossen van scheepsbieten heeft op de verwerking geen invloed gehad. In de fabriek hebben de doorge voerde verbeteringen en uitbrei dingen uitstekend voldaan. Beschikbaarstelling gelden. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 30 januari 1964 besloten om ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet gel den ter beschikking te stellen aan de vereniging Christelijks kleuterschool te Terneuzen voor1 de uitbreiding van de school aan de Leeuwenlaan 27 met een vierde speel-werklokaal. Terneuzen, 7 februari 1964. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 30 januari 1964 besloten om ingevolge art. 72 van de Lager-onderwijswet 1920 gelden ter beschikking te stellen aan; 1. de vereniging voor Christelijk! Volksonderwijs te Terneuzen voor de uitbreiding van da school. Leeuwenlaan 29, metl twee leslokalen; 2. het R.K. parochieel kerk- ert schoolbestuur te Terneuzen voor de uitbreiding v^n da school. Begoniastraat 2, me! 2 leslokalen; 3. de vereniging voor Christelijk onderwijs te Sluiskil voor dq aanschaffing van een kachel en een boenmachine. Terneuzen, 7 februari 1964. HETGEMEJiNTEBESTUlifI

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2