Bonn acht zich onschuldig in de derenkwestie KARDINAAL ALFRIHK ANTWOORDT DE NED. HERVORMDE KERK Hoogwater Weerbericht Zei- en feadaniiea Geen Westduitse invoerstop voor eieren Franco ontving Don Carlos Felle aanval van Rusland op Zwitserland Verblijfplaats van Nossenko geheim Marokkaanse politie van wreedheid beschuldigd HIT WEER VERENIGDE STATEI BLIJVEN IN ZQID-COST-ftZIE DONDERDAG 13 FERRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6145 Minister Biesheuvel tevreden Overeenstemming over Bouw-C.A.O. Stroom van gelukwensen op Soestdijk DE VERDWIJNING VAN LOEMOEMBA WEER INCIDENT OP CYPRUS Proces tegen 102 politieke gevangenen Nog niet terecht Sombere gezichten President Johnson over de toestand in de wereld Frankering bij abonnement: l'erneuzen Admintstratie-adres! Smldswal Directeur-Hoofdredacteur l. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van' dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnurnmer tot 10 uur v.m. De Duitse bondsrepubliek heeft woensdagavond zijn verzet tegen de Europese Commissie van de E. E. G. over de invoer van eieren in de bondsrepubliek opgeheven. De regering in Bonn had beroep aangetekend bij de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap tegen de vernieti ging van het Duitse besluit de grens voor eieren te sluiten. Aangezien de Duitse secretaris van Landbouw, Hiittebrauker, woensdagavond op de speciaal voor deze kwestie bijeengeroe pen ministerraad in Brussel geen enkele steun voor het Duitse standpunt ondervond, restte hem niets anders dan zich bij de be slissing van de Europese Com missie neer te leggen. De Duitse regering had zich bij het sluiten van de grens voor eieren beroepen op de in de marktverordening voor eieren vervatte ontsnappingsclausule. De Europese Commissie maakte echter de vorige week deze maatregel ongedaan, omdat niet was komen vast te staan dat de marktverstoring was veroor zaakt door de invoer. De veror dening schrijft voor, dat alleen in dat geval de ontsnappingsclau sule kan worden ingeroepen en niet indien de oorzaak ligt bij de stijging van de nationale produk- tie. Staatssecretaris Hüttebrau- ker voerde woensdag in de E. E. G.-ministerraad nog aan, dat de huidige situatie op de Duitse markt niet was ontstaan door de omvang van de invoer van eieren, maar door de lage prijzen waar tegen de eieren aan de Duitse grenzen werden aangeboden. Minister Biesheuvel wees er in de ministerraad van de E. E. G. op, dat het „uitgesloten" is een oplossing van de moeilijkheden te verkrijgen door een bescher ming van de Duitse markt. Dit zou slechts tot gevolg hebben, dat de positie van de producen ten in de andere lid.-staten van de gemeenschap nog moeilijker wordt. Bescherming zou dan ook ten koste gaan van de produ centen in de andere lid-staten en daartegen verzet Nederland zich krachtig. De Nederlandse minister be toogde, dat de Duitse eierprodu- centen een te hoge bescherming genieten. Hij voegd, hier aan toe, dat Nederland de bondsrepu- bhek niet het recht wil ontzeg gen zijn produktie uit te brei den, doch dan zonder bescher ming en jn open concurrentie. Een Duitse suggestie om een exportheffing voor eieren in te stellen werd door Nederland af gewezen, omdat dit slechts een Het ministerie van Landbouw in Bonn heeft de verwijten, die de Europese commissie in een bijzondere vergadering aan len. Prins Bernharcl opent voorjaarsbeurs Prins Bernhard zal maandag 9 maart de voorjaarsbeurs in Utrecht openen. Deze opening vindt plaats in de Irenehal, die daarbij tevens officieel in ge bruik zal worden genomen. De voorjaarsbeurs duurt tot 17 maart. De onderhandelingen over de Bouw-C.A.O., die gisteren zijn gehouden in het gebouw van de raad van bestuur Bouwbedrijf, hebben in principe tot overeen stemming- geleid. Beide partijen, zowel de werknemers als de werkgevers, hebben overeen stemming bereikt inzake de nieuwe C.A.O. De uurlonen zullen worden ver hoogd met zestien procent; de verhoging van het spreidloon (d.w.z. de individuele differen tiatie) zal lopen van nul tot vijf procent. Ook zijn in de se cundaire arbeidsvoorwaarden verbeteringen aangebracht. Onder meer de vakanties wor den uitgebreid met twee da gen. Duitsland heeft gemaakt inzake de eierkwestie, krachtig van de hand gewezen. Het verwijt gold het feit, dat de bondsregering vorige week niet onmiddellijk de invoerstop voor eieren heeft op geheven, toen de Europese com missie deze had afgekeurd. Woensdag pas is in de Duitse staatscourant de bekendmaking verschenen, waarbij aan deze in voerstop een einde wordt ge maakt. Het Westduitse ministerie van Landbouw verklaart nu dat de Europese commissie zeer goed wist dat de maatregel alleen door een publikatie in de staats courant kon worden opgeheven, en dat de Duitse vertegenwoor diging in Brussel van het veto, dat de commissie donderdag had uitgesproken, pas vrijdagmiddag om half vier op de hoogte was gesteld. Zoals reeds eerder ge meld, was de eerstvolgende staatscourant, die van dinsdag 11 februari, toen al afgesloten. De Europese commissie had haar beslissing ook eerder aan de bondsregering kunnen mee delen, aldus het ministerie van Landbouw in Bonn. Dit ministerie wees ook net verwijt van de hand, dat de bondsregering wel direct de aan vullende maatregel der commis sie, namelijk de verhoging van de hefting op eieren uit derde landen, had uitgevoerd. Daar voor, aldus het ministerie van Landbouw in Bonn, is volgens het E. E. G.-recht geen bijzonde re verordening nodig. De bonds regering heeft in dit geval al leen maar haar plicht gedaan. De commissie, aldus het ge noemde ministerie, had eerst nauwkeuriger inlichtingen moe ten inwinnen voordat zij de bondsregering verwijten deed. verdere daling van de prijzen in ons land tot gevolg zou hebben. Minister Biesheuvel herhaalde wel het Nederlandse aanbod om financieel bij te dragen voor een reclame-campagne in de bonds- repubhek voor de eierconsump- tie. Een dergelijke actie in Ne derland heeft er toe bijgedragen, dat het verbruik van eieren de afgelopen weken met 25 procent is gestegen. Na afloop van de besprekin gen, die ruim twee uur duurden, verklaarde minister Biesheuvel het resultaat om twee redenen belangrijk te achten. Zakelijk, omdat de invoerstop van Duits land blijft opgeheven en princi pieel, omdat een uitleg is gege ven aan de bepaling over de toe passing van de ontsnappings clausule. Nederland hecht hier aan grote betekenis, omdat wat nu met de handel in eieren is gebeurd, morgen met een ander landbouwprodukt zou kunnen gebeuren. Zeer vele gelukwensen stro men sedert zondag op paleis Soestdijk binnen ter gelegenheid van de verlovingsaankondiging van Prinses Irene en Don Carlos, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. De gelukwensen komen zowel uit Nederland a.Js uit het buiten land. Aangezien het hier een particuliere aangelegenheid van het Koninklijk Huis betreft, wen sen hofkringen zich niet uit te laten over de identiteit van de afzenders van de gelukstelegram men en brieven, noch over de in houd daarvan. Een woordvoerder van Buc kingham Palace heeft geweigerd in te gaan op de vraag of Konin gin Elizabeth door Koningin Ju liana is verwittigd van de ver loving van Prinses Irene. Hij achtte dit „een zuivere privé-zaak". Kardinaal Alfrink heeft telegrafisch antwoord ge zonden aan het Moderamen van de Generale Svnode van de Nederlands-Hervormde Kerk op 't schrijven van het Moderamen van 7 februari. De kardinaal heeft laten we ten, dat de voorgelegde wa gen op het ogenblik alleen kunnen worden opgehelderd, als ambtsgeheim en discre tie veronachtzaamd zouden kunnen worden, maar dat hij altiid bereid bliift waar mo gelijk medewerking te ver lenen tot opheldering. Verder heeft de kardinaal het Moderamen zijn dank be tuigd voor zijn oproep, tot rust en bezonnenheid en te vens de hoop uitgesproken, dat uiteindelijk de goede be trekkingen tussen de Kerken, waarvoor hij steeds meent geijverd te hebben, geen blij vende schade zullen lijden. Ook heeft de kardinaal de verzekering gegeven, dat in het onderhavige geval nie mand de Christenbroeders heeft willen kwetsen en dat, mocht dit desondanks tóch zijn gebeurd, hij dat van harte betreurt. Het Moderamen van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk had in haar brief van 7 februari een aan tal naar aanleiding van de geloofsovergang van Prin ses Irene gerezen vragen aan kardinaal Alfrink voorge legd. Uit deze vragen bleek, dat het Moderamen van oor deel was dat de zich in we derzijdse openheid ontwik kelende verhouding tussen de R. K. Kerk en de Refor matorische Kerken door be paalde aspecten van dit ge beuren dreigde te worden verstoord. ■lllllllllllllllllllllillllilHIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllDlllllillllllllllllllilllllllW Het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco, heeft woensdag de verloofde van Prinses Irene, Don Carlos ontvangen. Volgens wel ingelichte kringen duurde de audiëntie slechts een vijftal mi nuten en was zij van protocol laire betekenis. Eerder was door waarnemers opgemerkt dat Prins Carlos aan generaal Franco waarschijnlijk bijzonderheden zou verstrekken over zijn verloving met Prinses Irene. Het gesprek van woens dag wordt daarvoor echter van te korte duur geacht. Een woordvoerder van Don Carlos zei, dat deze waarschijn lijk „enkele dagen" in Madrid zal blijven. Toen Don Carlos bij Franco's residentie, het paleis „El Pardo", aankwam, kregen fotografen het verzoek geen foto's te maken. Ook tijdens de audiëntie werd Volgens de voormalige presi dent van Katanga, Tsjombe, heeft premier Adoela van Kongo in februari 1961 uit angst voor een onderzoek van de Verenig de Naties de lijken van de ver moorde premier van Kongo, Pa trice Loemoemba, en enkele me destanders laten opgraven en hun stoffelijke resten in een zoutzuurbad laten verdwijnen. Woensdagmorgen vroeg zijn te Limassol op Cyprus twee Grieks-Cyprische politiemannen gewond bij een aanval van Turk se Cyprioten op een politiebu reau in de buurt van de haven, zo wordt uit niet officiële bron vernomen. De Turkse Cyprioten zouden van automatische wapens en handgranaten gebruik hebben gemaakt en van plan zijn ge weest, zich meester te maken van de douaneloodsen waar veel goederen opgeslagen liggen. Volgens de laatste berichten zijn de aanvallers verdreven. niet gefotografeerd. Aangezien m andere gevallen wel foto's worden gemaakt, nemen waar nemers aan dat nu van het ge bruik werd afgeweken -om het particuliere karakter van het be zoek te onderstrepen. Het was niet de eerste maal, dat Don Carlos, die als de feite- j carlistische kroonpreten dent wordt beschouwd, door het Spaanse staatshoofd werd ont vangen. Generaal Franco zou er van tijd tot tijd genoegen in scheppen ongerustheid te zaaien onder de „liberale" monarchis ten, de aanhangers van Don •Juau, wiens vader Alfonso in Portugal woont. Volgens de in 1946 afgekon digde grondwet heeft generaal Franco de bevoegdheid de „per soon van koninklijken bloede" die tot de Spaanse troon zal worden geroepen, aan te wijzen. Hij zou dus kunnen kiezen voor de „liberale" tak van Don Juan, voor de carlistische pretendent of zelfs voor een andere prins. Tot dusver heeft hij er echter voor gewaakt een formele keuze te doen. Zijn voorkeur schijnt uit te gaan naar de afstammelingen van Alfonso, en in het bijzonder naar Don Juan Carlos, de zoon van Don Juan, in wiens studie hij veel belangstelt en die hij, ns diens huwelijk met prinses Sofia van Griekenland, heeft geïnstal leerd in het Zarzuela-paleis, niet ver van het Pardo-paleis waar generaal Franco zelf verblijft. In feite is Spanje op het ogen blik een monarchie zonder wet- te'ijke en officiële kroonpreten dent. Aan de andere kant heeft Franco zich er voor behoed de indruk te wekken als zou hij de carlisten volledig negeren. Zijn blijken van sympathie jegens hen hebben nooit nagelaten een slecht humeur op te roepen bij de aanhangers van Don Juan, wier betrekkingen met het Spaanse staatshoofd vaak storm achtig zijn geweest. Door deze tactiek, is Franco erin geslaagd de gevoelens van afkeer onder de Spaanse monar chisten aan te wakkeren en hun verdeeldheid te vergroten. Politieke waarnemers in Ma drid zijn de mening toegedaan, dat de aan Don Carlos verleen de audiëntie ter gelegenheid van diens verloving met Prinses Irene in het licht van deze tac tiek moet worden bezien en geenszins het begin van een „ommezwaai" van de generaal naar de carlistische kroonpreten dent betekent. BEDDENMAGAZIJN UITGEBRAND IN AMSTERDAM In de nacht van dinsdag op woensdag is aan de Constantijn Huyqensstraat in Amsterdam een bedden- en tapijtenmagazijn, alsmede de achterzijde van een eerste woonétage uitgebrand. De brandweer heeft met behulp van vijf motorspuiten het vuur moe ten blussen. De politie heeft weer een ar restatie verricht daar de brand is aangestoken. De Sowjet-Unie heeft woensdag de Zwitserse autoriteiten be schuldigd van een „duidelijk gebrek aan bereidwilligheid" om de Russen te helpen bij het zoeken naar Joeri Nossenko, die was ver bonden aan de Russische delegatie naai het ontwapeningsoverleg in Genève en verleden week naar het Westen uitweek. De leider van de Russische de legatie in Genève, Tsarapkin, verklaarde od een persconferen tie dat de Zwitsers de Russen niet alleen hun medewerking hadden onthouden maar ook „provocatieve activiteiten van buitenlandse agenten op hun De Noorse jurist Erik Pouls- son, die als waarnemer van de internationale commissie van juristen het proces bijwoont dat in Rabat wordt gevoerd tegen 102 mensen, die beschudigd wor den van samenzwering tot om verwerping van de monarchie in Marokko en moord op koning Hassan, heeft in zijn rapport melding gemaakt van „walge lijke en langdurige martelingen" der beklaagden door de Marok kaanse politie. Ook wordt melding gemaakt ran „ernstige inbreuken" op de fundamentele rechten van de mens, op de Marokkaanse grond wet en op de beginselen van de nternationale commissie van 'uristen. Alle 102 beklaagden zijn lid 1 de nationale unie van volks- -chten, een socialistische o lositiepartij. Volgens verkla ringen van laders van deze par tij werden vele of alle beklaag den door de politie aan de ge noemde martelingen onderwor pen. Dagelijks werden vier of Vijf van hen gemarteld in een kamer, gelegen naast het ver blijf waarin de overigen waren ondergebracht. Terwijl zij zelf hun „beurt" afwachtten, konden zij de kreten van pijn van hun lotgenoten horen. Vele beklaagden werden vol gens de rapporteur zonder bevel tot inhechtenisneming gearres teerd en één of twee maanden vastgehouden zonder gelegenheid te krijgen hun verdedigers te raadplegen. Andere beklaagden, die lid van het parlement zijn, werden aangehouden met ver waarlozing van hun in de grond wet neergelegde „vrijwaring voor arrestatie". Alle verdedigers in het proces hebben zich thans teruggetrok ken, als protest tegen het door de rechtbank niet eerbiedigen der rechten van de verdediging, terwijl de beklaagden nu wei geren op de hun gestelde vragen te antwoorden. Als „pluspunten" bij de pro cesvoering noemt Foulsson, dat de beklaagden en hun raadslie den volledige vrijheid van uit drukking hebben, dat tal van journalisten de rechtzittingen bijwonen en dat geen beperkin gen zijn opgelegd wat betreft de publieke belangstelling. In vele landen, en niet alleen in Afrika, zou onder soortgelijke omstandigheden helemaal geen proces hebben plaats gehad en zouden de beklaagden eenvou digweg zijn verdwenen of ge- likwideerd. DONDERDAG 13 FEBRUARI Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.47 2.22 3.02 3.12 n.m. 2.12 2.47 3.27 3.37 VRIJDAG 14 FEBRUARI grondgebied" hadden toegestaan. Hij verweet de Zwitserse autori teiten, dat zij „geen elementaire veiligheidsmaatregelen, treffen ten behoeve van deelnemers aan internationale conferenties". Tsarapkin zei te hopen dat de Zwitserse overheid „alle nood zakelijke maatregelen zal nemen PLAATSELIJK VORST Boven Scandinavië ontwikkel de zich woensdag een gebied van hoge luchtdruk, terwijl daaren tegen de luchtdruk boven de Golf van Biscaje bleef dalen. Daardoor zal de wind bij ons noordoostelijk worden, waarbij koudere lucht ons land binnen- vloeit en in een deel van het land de temperatuur onder het vries punt zal da'en. De windkracht zal vermoedelijk wat toenemen en matig, tijdelijk krachtig wor den. Aanvankelijk zal er hier of daar nog een bui vallen, maar in de koudere lucht komen ook flinke opklaringen voor. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordoosten wind Opklaringen, maar in het zui den van het land eerst nog be wolkt, met hier of daar een bui. Zwakke tot matige noordoostelij ke wind. Lagere temperaturen met in een deel van het land in vallende vorst. ZON MAAN v.m. n.m. op onder op onder Breskens 2.26 2.53 Fehr Terneuzen 3.01 3.28 13 8.01 17.48 8.25 17.38 Hansweert 3.41 4.08 14 7.59 17.50 8.52 18.55 Walsoorden 3.51 4.18 15 7.58 17.52 9.14 20.12 en haar soevereine rechten zal laten gelden om Nossenko op zijn post en in zijn gezin terug te doen keren". Hij las zijn verkla ring voor in het Russisch en wei gerde, verder enig commentaar te geven of vragen te beantwoor den. Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van Buiten landse Zaken in Bern wilde, kort nadat Tsarapkin zijn verklaring had afgelegd, nog geen commen taar geven. Ook van de zijde van de Amerikaanse delegatie naar de ontwapeningsconferentie werd geen commentaar verstrekt. Twee uur na Tsarapkins ver klaring ontbood de Zwitserse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Friedrieh Wahlen, de Rus sische ambassadeur in Bern, Alexander Lostjakov, voor een onderhoud. De verblijfplaats van Nossen ko is nog steeds een zorgvuldig bewaard geheim. Berichten uit Washington geven te verstaan dat hij ergens in Europa mo gelijk in Duitsland wordt on dervraagd. De 36-jarige Russische func tionaris, die zich staffunctiona ris van het Russische inlichtin gen- en veiligheidsbureau K. G. B. noemde, was verbonden aan de Russische de'eeatie naar de Oeneefse ontwapeningsconferen tie. In Washington gaat het ge rucht dat Nossenko al enige tiid voor Amerika werkte en dat z>i" uitweken volgens plan is ge schied. De Russen en de Amerikanen on de Geneefse conferentie ver meden angstvallig over het in cident te soreken, maar het heef' niet nagelaten het humeur van de Russen te beïnvloeden. De Russische afgevaardigde Semjon Tsarapkin, anders joviaal, heeft nu voor de pers nauweliiks een woord over. Ook de gezichten van de overige Russen staan ongewoon ernstig. ■fc De Venezolaanse vijfling heeft dinsdag het ziekenhuis te Maracaï- bo verlaten waar hij 5 maanden ge leden is geboren. De kinderen, die aan geelzucht lijden, kunnen het nog niet zonder medische behande ling stellen. President Johnson heeft verklaard dat de Ver. Staten geenszins het voornemen hebben zich uit Zuid-Oost-Azië terug te trekken en dit deel van de wereld aan de communisten prijs te geven. De president zei dit in een korte verklaring over verschei dene aspecten van de Amerikaan se buitenlandse politiek tijdens een receptie, die was georgani seerd voor ambtenaren van de dienst voor inspectie der finan ciën. Bij het bespreken van de pro blemen waar de V. S. zich tegen over geplaatst zien, betoonde hij zich uitgesproken optimistisch en zei dat er veel somberder tij den waren geweest dan nu. In dit verband merkte hij op dat de moeilijkheden van de V. S. op het gebied van de buitenlandse poli tiek hem vaak heel wat minder ernstig toeschenen dan die waar aan premier Chroesjtsjov in zijn betrekkingen met communistisch China het hoofd heeft te bieden. Aangaande de Panamese crisis gaf Johnson toe dat de leerlin gen van een Amerikaanse school in de kanaalzone een fout hadden begaan door de Amerikaanse vlag te hijsen zonder tegelijker tijd hetzelfde te doen mot de Pa namese vlag. Dit incident had echter niet tot zulke tragische gebeurtenissen mogen leiden. Wat het onlangs in O.-Duits- land neergeschoten Amerikaanse lesvliegtuig betreft, gaf de presi dent toe dat dit toestel in een ge bied was terechtgekomen waar het niet mocht zi.in, maar dit rechtvaardigde niet het feit dat het werd neergeschoten. Hii legde er de nadruk op dat de wereldproblemen niet uitslui tend uit 't oogpunt van nationaal belang mogen worden bekeken. Tenslotte achtte de president het mogelijk dat benaalde vrien den van de Verenigde Staten zich bij tegenstanders van Amerika aansluiten en dat deze vrienden uiteindelijk de Verenigde Staten meer last bezorgen dan bepaalde vijanden. Hij gaf echter geen en kele aanduiding van wie hij be doelde.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1