De verloving van Prinses Irene onderwerp van bespreking in ons parlement RADIO DE KOCK Weerbericht Hoogwater - en HET WEER I PRINSES IRENE TROUWT I IN NEDERLAND Don Carlos vertrokken 80 BEMANNINGSLEDEN VERMIST Het verloofde paar in Den Haag Australische torpedobootjager na aanvaring met vliegdekschip gezonken Honderdvijftig Turkse Cyprioten vermoord WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6144 TWEEDE KAMER De hongersnood in India VERKLARING VAN DON CARLOS SUSKERACC1JNS De hongersnood ïn Pedellen-Java Frankering bij abonnement! Terneuzen Admfnfstratfe-adres: Smldswal Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimura per advertentie ƒ2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 3 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Bij de aanvang van de Tweede Kamervergadering heeft de voor zitter mi'. F. J. F. M. van Thiel de volgende rede uitgesproken: „Onze volksaard kenmerkt zich door verscheidenheid van op vatting op allerlei terrein van het leven. Indien zich een omstan digheid voordoet, waardoor het koninklijk gezin tijden van vreug de of droefheid doormaakt, toont ons volk een grote mate van verbondenheid en leeft het mee, als ware het zelf daarvan deel genoot. Hare Majesteit de Koningin en de Prins der Nederlanden heb ben getuigd van hun grote vreugde, nu Prinses Irene haar ver loving met Prins Carlos Hugo de Bourbon officieel heegt bekend gemaakt. Ik wil in deze Kamer uiting geven aan onze vreugde en ik wil naast de vele goede wensen in pers, radio en televisie uitgespro ken en ook op andere wijze spontaan tot uiting gekomen, een woord van hartelijke gelukwens richten tot het jonge paar en hun families, zeer in het bijzonder tot ons koninklijk Gezin. Moge deze heuglijke gebeurtenis voor het jonge paar het begin zijn van een gelukkige toekomst, waarop de zegen van de Aller hoogste moge rusten." lijke positie van het kabinet, ter wijl niet alle punten zich voor openlijke verdediging lenen. Spreker ging' voorbij aan de geloofsovergang van de Prinses en het gerucht, dat het kerkelijk huwelijk niet in Nederland zou worden gesloten. Hij meende uit de spanningen en reacties af te lezen, hoe diep het Koningshuis in ons volk is geworteld. Tech- niseh-organisatorisch moet een oplossing worden gevonden tus sen de koninklijke secretariaten en het orgaan van de regering, de rijksvoorlichtingsdienst. Juist goede voorlichting, waarbij ge ruchten en misverstanden ver meden worden, kunnen begrip en respect voor het recht op een privé-leven van het Vorste lijk gezin kweken. De heer Vondeling (Arb.) noemde de formuleringen voor de erfopvolging in de grondwet de enige aanvaAdbare regeling van het erfelijk koningschap in deze tijd. De relatie tussen de Koning en zijn kinderen is zodanig, dat de onschendbare Koning met zijn verantwoordelijke ministers voor daden van die kinderen verant woordelijk is. Spr. kritiseerde de manier, waarop de geloofsovergang in de publiciteit is gekomen. Wist de premier van die overgang? Voor de twee grote kerken is die pu- blikatie uiterst pijnlijk geweest. Alle Nederlandse burgers zijn als onmondigen behandeld. Bij het debat waren de minis ter-president mr. Marijnen; de vice-premier mr. Biesheuvel en de ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Jus titie, Maatschappelijk Werk, Eco nomische Zaken, Volkshuisves ting, de gevolmachtigd minister van Suriname mr. Emanuels, een vertegenwoordiger van de ge volmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, alsmede zeven staatssecretarissen aan wezig. De minister-president voegde de gelukwensen van de regering aan die van de Kamerpresident toe. De fractieleider van de K.V.P., de heer Schmelzer, wenste on danks vreugde over deze ver loving een beschouwing te wij den aan problemen, die tot moei lijkheden leidden en in de toe komst wellicht vermeden kun nen worden. Spr. kwam tot de conclusie, dat de grondwet is geëerbiedigd en gevolgd, maar, zo vroeg hij, hoe ligt het causaal verband tus sen de pretentie voor de Spaan se troon, het zich vestigen van de prinses in het buitenland en haar wens, dat geen goedkeu ringswet zal worden ingediend. Spreker vond, dat er nog te veel gissingen in ons volk leven. De recente gebeurtenissen hebben spanningen tussen volk en Ko ningshuis gewekt. De rechtvaar digheid eist begrip voor de moei- fAdVA Noordstraat 103 Terneuzen Telefoon 3128 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Opklaringen, maar in het zui den van het land aanvankelijk zwaar bewolkt en hier en daar nog wat regen. Overwegend ma tige wind tussen noord en noord oost. WOENSDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.08 1.31 Terneuzen 1.43 2.06 Hansweert 2.23 2.46 Walsoorden 2.33 2.56 DONDERDAG 13 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1-47 2.12 Terneuzen 2.22 2.47 Hansweert 3.02 3.27 Walsoorden 3.12 3.37 Ka br. ZON MAAN op onder op onder 1 8.05 17.44 7.14 15.18 12 8.03 17.46 7.53 16.25 13 8.01 17.48 8.25 17.38 OPKLARINGEN Dinsdag trok in langzaam tempo een front over ons land, dat hier vrij veel regen bracht. Luchtdrukstïj gingen boven Zuid- Soandinavië hebben tot gevolg, dat de wind in ons land gaat ruimen van noordwest tot noord of noordoost, waarbij drogere maar ook koudere lucht tot ons land zal doordringen. In deze lucht zuilen opklaringen gaan voorkomen, maar in het zuiden van het land zal aanvankelijk de frontale regen nog aanwezig zijn. De windkracht wordt over wegend matig, terwijl er dus lagere temperaturen verwacht worden, vooral in het noordoos ten van het land. Als gevolg van een mislukken van de oogst hebben bijna 2,5 miljoen bewoners van een uitge strekt gebied in de Indische staat Radjastan van honger te lijden, zo heeft de minister van Landbouw, dr. Ram Soebhag Singh, dinsdag in het parlement te Nieuw Delhi bekendgemaakt. Volgens hem hebben ook twee miljoen stuks rundvee en 4,2 miljoen schapen van honger te l'iden. In de aangrenzende Poendsjaab bestaat in 640 dor pen een tekort aan voedsel. Het interview met Prinses Irene, waar de ambassadeur levensgroot bij zat, had moe ten leiden tot ontslag op staande voet van die ambas sadeur. Nu het paar verloofd is, behoort de ambassadeur zeker teruggeroepen te wor den. Deze zag de politieke tirannie, de overheersing door een Kerk en geringe vrijheden in Spanje blijkbaar geheel over het hoofd. Het kabinet kende de kandi daat. Hij is een Carlist. Begrip voor de vrijheid van godsdienst, geest en burger is niet de sterk ste zijde van de Carlisten. De oorzaak van alle moeilijk heden en spanningen moet vol gens de heer Vondeling in de politieke achtergrond van de prins hebben gelegen. Het kabi net wist, dat geen goedkeurings wet kon worden ingediend. Hij drong er bij het kabinet op aan te voorkomen, dat een Oranje een werktuig zou wor den in de strijd om de macht in dit Spanje. Laat de regering niet aan de band van de Carlisten lopen, zo waarschuwde hij. In dit verband vroeg hij naar de plaats waar het huwelijk zal worden gesloten en naar de reden van de „reis naar Parijs" van de Koningin en de Prins ver leden week donderdag. De heer Geertsema (V.V.D.) wees er op, dat met het vorderen van de jaren sinds de verloving van Koningin Juliana de toch al vage grenzen van het privé- leven van het Koningshuis ver engd zijn. Gezien de omstandigheden wil de de heer Geertsema met grote mildheid en ruim begrip tegen over de regering staan. Klagende over het gebrek aan voorlichting over het koninklijk Huis, sprak hij als zijn mening uit, dat de regering hiervoor niet verantwoordelijk kan zijn. Hij had begrepen, dat het hoofd van de R.V.D. ressorterend onder de premier, tevens voorlichter is van het Koninklijk Huis en als zodanig verantwoordelijk aan de Koningin. De chaos is volkomen, dat is in verlopen dagen wel gebleken. Hier dient drastisch te worden ingegrepen. Naar de mening van de heer Geertsema zou alle be richtgeving over het koninklijk Huis moeten lopen over de direc teur van de R.V.D., die slechts verantwoordelijkheid aan de minister-president verschuldigd is. Het Hof dient veel openhar tiger te zijn dan tot dusver. Spreker stond achter de rege ringsbesluiten. Hij was het ka binet dankbaar voor de wijze, waarop de moeilijkheden zijn opgelost. Ook was hij dankbaar, dat de stamboom van Oranje zo hecht in ons volk is gevestigd, dat de zware storm is doorstaan. Er is een tak gebroken, maar dit vermindert de vreugde over het geluk van de Prinses niet (Zie verder pag. 5.) Illlll Het kerkelijk en burgerlijk huwelijk van prinses Irene 1 met don Carlos zal In Nederland worden gesloten. Over plaats en datum van het huwelijk zijn op dit ogenblik nog 1 1 geen bijzonderheden te geven. Dit heeft de minister-presi- 1 dent, mr. Marijnen, dinsdagavond in de Tweede Kamer 1 jj meegedeeld. illllllllllllllllll![|IF1ll!l!l[||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|jlllllllllllllllilil!lllll!llll|[||lllllllll!lll!lllll!lilllllllllllll|[|l!lllj||||llllll|]|j||lllll]|jllllllll|]|!lll|j!lll!lll[l[|j|!|||||j|||l||[||||||j|||||||||jl||il|[||jl|lj Don Carlos is dinsdagmiddag om kwart over drie van 't vlieg veld Ypenburg bij Den Haag met zijn ouders en zijn zusters uit Nederland vertrokken. Prins Bernhard bracht hen persoonlijk naar Parijs in een Friendship. H. M. de Koningin, prinses Irene en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christine waren bij het afscheid op het vliegveld YDenburg aanwezig. Dinsdagmiddag om twaalf uur zijn prinses Irene en don Carlos op het Binnenhof in Den Haag gearriveerd. Henderden belang stellenden juichten in de druile rige regen het jonge paar toe. Mevr. Schouwenaar-Fransen, de minister van Maatschappelijk Werk, bood prinses Irene orchi deeën aan. Het gehele gezelschap, de ver loofden, de koningin en prins Bernhard, de prinsessen Beatrix, Margriet en Christine, en de ouders en drie zusters van don Carlos, ging vervolgens de Trè veszaal binnen. Hier waren aanwezig de minis ters en de staatssecretarissen met hun echtgenoten, met uit zondering van de ministers Bot en Witteveen, die buitenslands zijn. ,.IK HOU VAN IRENE EN VAN NEDERLAND" Don Carlos heeft aan het ein de van de bijeenkomst ïn de Trèveszaal enkele ogenblikken stilte gevraagd. In voortreffel'jk gesoroken Nederlands verklaar de hij toen: „Ik hen blij in Ne derland te zijn. Omdat ik van Irene houd, houd ik nu ook van Nederland". Op het Binnenhof stonden hon derden jeugdige toeschouwers hun ongeduld te verbijten. Zij werden door een legertje politie mannen, waarvan een aantal te paard, ternauwernood in be dwang gehouden. Een gejuich steeg op toen prinses Irene met don Carlos naast haar aan een venster op de eerste verdieping verscheen. Het koninklijk gezelschap was omstreeks twaalf uur gekomen in drie hofauto's. In de eerste zaten het verloofde paar, in de tweede hun ouders en in de derde auto, kennelijk een beetje nauw, zo bleek wel bij het uitstappen van de zes prinsessen, de drie Nederlandse en de drie zusters De Australische torpedobootjager „Voyager" is maandag te mid dernacht gezonken, na in aanvaring te zijn geweest, ter hoogte van de zuidkust van Nieuw-Zuid-Wales, met het vliegdekschip „Mel bourne", het vlaggeschïp van de Australische vloot. Beide schepen waren op een oefentocht. De „Voyager" had driehonderd man aan boord. Alle beschikbare schepen werden voor hulpver lening naar de plaats van de ramp gedirigeerd. De botsing met de Melbourne had plaats ter hoogte van Jervis Bay, 200 km ten zuiden van Syd ney. De Melbourne had ongeveer duizend man aan boord, doch vervoerde op het moment van de botsing geen vliegtuigen. De Voyager (3.500 ton) werd in 1957 in dienst gesteld. Het is een van de drie in Australië ge bouwde schepen van de Daring- klasse, de grootste die tot dus ver in Australië werden ge bouwd. In de loop van de nacht werd een aantal overlevenden, van wie sommigen zwaar gewond waren, door marinesloepen in Jervis Bay aan land gebracht. De zee was zeer kalm toen de aanvaring zich voordeed. De Australische marine heeft meegedeeld, dat 84 leden van de bemanning van de Voyager wor den vermist. Hel aantal gered den bedraagt nu 235. De Australische waarnemende minister van Marine, Forbes, heeft meegedeeld, dat de Voya ger bij de botsing met het vlieg dekschip Melbourne in twee stukken werd gehakt. Eén stuk zonk onmiddellijk en het andere heeft nog drie uur gedreven. De Australische premier, Ro bert Menzies, heeft gezegd, dat er een grondig onderzoek naar de toedracht van de ramp zal worden ingesteld. RELAAS Een overlevende zei dat de Voyager direct na de aanvaring slagzij naar stuurboord maakte, die spoedig 90 graden bedroeg. Enkele bemanningsleden klom men op de naar boven gekeerde zijwand van het schip, terwijl an deren poogden reddingvlotten in het water te krijgen. Zoeklichten en schijnwerpers zetten het toneel van de ramp in een waar daglicht, terwijl hef- schroefvliegtuigen van de Mel bourne fakkels uitwierpen. Gehuid in dekens en gekleed in geleende uniformstukken werden overlevenden naar de wal gebracht, waar de gewonden in ziekenhuizen zijn opgenomen. Onderofficier Brian Cumming zei dat hij door ae botsing buiten kennis was geraakt en bijkwam toen het schip op zijn kant lag. „Het was een verschrikkelijke ervaring". Overal was olie, man nen klemden zich vast aan vlot ten en het schip lag vrijwel ge heel onder water. Een boot van de Melbourne sleepte ons weg van het zinkende scheepsdeel, dat enige minuten later omsloeg en in de diepte verdween", aldus Cumming. Volgens latere berichten be staat er weinig kans dat van de 80 vermisten van de Voyager nog overlevenden worden gevonden Nadat het lijk van de kapitein was geïdentificeerd en was vast- De Australische tropedobootja- ger „Voyager" is gezonken na een aanvaring met het vliegdek schip „Melbourne", het vlagge- schip van de vloot. De aanvaring vond plaats ter hoogte van de zuidkust van Nieuw-Zuid-Wales. Volgens de Australische marine worden nog 85 leden van de be manning van de „Voyager" ver mist. Op deze foto de „Voyager" (links) naast de „Melbourne". gesteld dat verscheidene zeelie den van de Voyager niet aan boord waren omdat ze met ver lof waren, heeft de marine het aantal vermisten tot 80 terugge bracht. van don Carlos. Minister-president Marijnen pirak het koninklijk gezelschap in het Frans toe. Hij wenste hen welkom in de historische zaal, de traditionele plaats waar de mi nisterraad zijn vergaderingen houdt, en hij wenste het jonge prinselijke paar geluk. Van de Trèveszaal naar het paleis Huis ten Bosch waar de lunch werd gebruikt, gingen de leden van het koninklijk huis met hun buitenlandse gasten in vijf auto's. Prins Bernhard ging ditmaal bij zijn dóchter en haar verloofde in de auto zitten. De R. V. D. deelt het volgende mede: Bij het vertrek uit Nederland van de luchthaven Ypenburg leg de don Carlos, de verloofde van prinses Irene de volgende ver klaring af: „Wat ik het meest bewonderd heb, is het voorbeeld van een koninklijke familie, die ge durende eeuwen de vrijheden van hun volk wist te verde digen, vrijheden die de basis zijn van een ware demokratie. Ik heb ook zeer bewonderd de grote breedheid van opvattin gen, die zo karakteristiek is voor het Nederlandse volk". NlfFT OW?®-, A AG Hoewel er geen technische be zwaren zijn tegen een verlaging van de suikeraccijns, zal daartoe niet worden overgegaan. Dit hebben minister Andriessen (Economische Zaken) en staats secretaris Van den Berge (Finan ciën) meegedeeld in antwoord op de schriftelijk ingediende vragen over de recente verbo ging van de suikerprijs meege deeld. In het antwoord zeggen de bewindslieden o.m. dat de prijsverhoging van suiker, die samenhangt met de hogere sui- kerbietenprijs en de sterk geste gen wereldmarktprijzen van sui ker, niet kan worden opgevan gen door verlaging van indirec te belastingen. De vragen wer den gesteld door het Kamerlid mr. G. H. Slotemaker de Bruine (P.S. P.l. Volgens het blad „Soeloeh In donesia", het blad van de Indo nesische nationalistische partij, hebben ongeveer twee miljoen mensen in Midden-Java met honger te kampen als gevolg van een rijsttekort, ontstaan door langdurige droogte en 'n ratten- plaag. In het zuiden van Midden- Java, waar de hongersnood op grote schaal woedt, zijn nood- keukens ingericht. Maandag heeft een vrouwen- delegatie een bezoek gebracht aan de minister voor distributie zaken in Djakarta en om uitde ling van rijst gevraagd. Pres. Soekarno heeft maandag besprekingen gevoerd met de mi nisters, die met economische aan gelegenheden zijn belast Ver moedelijk was het acute rijst tekort het voornaamste onder werp van gesprek. De Amerikaanse onderminis ter van Buiten'andse Zaken Ge orge Hall heeft in de Turkse hoofdstad besprekingen gevoerd met premier Inonu en de minis ter van Buitenlandse Zaken Ers- kin. Beide Turkse regerings leden zouden hun Amerikaanse bezoeker te kennen hebben ge geven, dat zij de vorming van een federatie-Cyprus de beste manier achten om het Cyprische vraagstuk uit de wereld te heb ben. Vandaag reist minister Hall door naar Nicosia, waar ambas sadeur Wilkens voor hem een onderhoud met president Maka- rios heeft gearrangeerd. Daarna zal hij weer naar Ankara reizen, voor een nieuw gesprek met de Turkse autoriteiten. In Nicosia zal minister Hall ook een ontmoeting hebben met de vice-president, de Turks- Cyprioot dr. Kutchuk. Deze laatste heeft aan tal van regeringsleiders een telegram gezonden, waarin hij verklaarde dat meer dan 150 Turkse Cy prioten, die sinds het begin dei- botsingen tussen beide bevol kingsgroepen op Kerstmis wor den vermist, ,,door de Grieken in koelen bloede moeten zijn ver moord". Dit telegram is toege zonden aan o.m. president John son, de premiers van Engeland, Turkije en Griekenland, secreta ris-generaal Oe Thant en de voorzitter van de Veiligheids raad.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1