Verloving Prinses Irene officieel bekend gemaakt PRINSES IRENE LEGDE VERKLARING AF HET WEER Wie is Prins Hugo Carlos van Bourbon-Parma? Weerbericht Hoogwater Zen- en Maanmanden Prinses Irene was weer thuis De verloofden voor de lens ,WIJ ZI[N ERG GELUKKIG Enorme belangstelling rond het paleis Frankerïng bij abonnement: Terneuzen Admlnlstratle-adres; Smldswal Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—67 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 et. Losse nrs 10 ct. Maandag 10 Dinsdag 11 februari 1964 20e Jaargang - No. 6143 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels» advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Prinses Irene deelt het volgende mede: „In de afgelopen weken zijn vele gissingen gemaakt omtrent mijn toekomstplannen. Ik be treur, dat het mij niet eerder mogelijk is ge weest de daarover gerezen onduidelijkheid en de daaruit voortvloeiende spanningen weg te nemen. Van harte hoop ik dat u van mij wilt aannemen, dat ernstige redenen van particu liere aard hieraan in de weg stonden. Mijn moeder heeft in haar radiorede van 4 februari j.l. u gezegd, dat ik haar die middag heb medegedeeld, dat een verloving, waarop ik mij had verheugd, geen doorgang zou vinden. Gelukkig kan ik u thans zeggen, dat de ge rezen moeilijkheden geheel zijn weggenomen. Ik ben blij u te kunnen aankondigen mijn ver loving met prins don Carlos Hugo de Bourbon, hertog van Madrid. Ons voornemen is binnen afzienbare tijd in het huwelijk te treden. Ik zal hier niet blijven wonen. U moet niet denken, dat dit 'n afscheid zal inhouden. Ik heb hier een te gelukkige jeugd gehad in mijn ouderlijk huis en ik heb ook uw liefde zo dikwijls en zo sterk ondervonden, dat ik u daarvoor niet al leen heel dankbaar ben, maar u de verzekering geef, dat ik graag nog dikwijls in uw midden zal zijn, omdat Nederland altijd dezelfde dier bare plaats in mijn hart zal blijven innemen." IRENE. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden voegen hier het volgende aan toe: „Wij willen aan, wat onze dochter Irene aan u heeft medegedeeld, toevoegen, dat wij ons van ganser harte verheugen in het geluk van haar en haar aanstaande man en dat onze beste wensen hen steeds zullen vergezellen." MEDEDELING MINISTER-PRESIDENT AAN KAMERVOORZITTERS De minister-president mr. V. G. M. Marijnen, heeft aan de voorzitters van de Eerste Ka mer en de Tweede Kamer de volgende mededeling doen toe komen: „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene heeft officieel haar verloving aangekondigd met Prins don Carlos Hugo de Bourbon. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden heb ben mij medegedeeld, dat zij zich hiermee ten volle hebben verenigd. De Prins de Bourbon deelde mij mede, dat hij ieder beroep, dat op hem als prins van zijn huis zal worden gedaan, zal op volgen met alle consequenties daarvan. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene zal zich na haar huwelijk met haar echtgenoot in het buitenland vestigen. De Prinses heeft aan de re gering doen weten, dat het haar wens is, dat geen wetsvoorstel tot het verlenen van toestem ming voor het door haar aan te gane huwelijk bij de Staten- Generaal zal worden ingediend. Op grond van voormelde om standigheden heeft de regering besloten de indiening van een wetsontwerp als vorenbedoeld niet te bevorderen". Prins Hugo (Carlos) van Bour bon-Parma is op 8 april 1930 te Parijs geboren. Hij is de oudste zoon van Prins Xavier en Prin ses Madeleine van Bourbon-Par- ma. Vóór haar huwelijk heette zij Prinses Madeleine van Bour- bon-Busset. Prins Hugo heeft een jongere broer, Prins Sixtus Henri, en vier zusters, van wie één ouder is dan Prins Hugo. Die oudste, Prinses Marie-Frangoise, is in januari 1960 gehuwd met Prins Eduard van Lobkowycz. De an dere zusters zijn de Prinsessen Marie-Thérèse, Cecile en Marie des Neiges. De Prins heeft in Parijs gestu deerd. Hij diende in de Franse Strijdkrachten. Hij reist veel en heeft grote belangstelling voor de luchtvaart. Hij woont op het ogenblik bij zijn vader op het familiegoed te Lignières in midden-Frankrijk. Hij houdt zich daar bezig met het ontginnen van gronden. De 75-jarige Prins Xavier wordt door bepaalde groepen carlisten in Spanje beschouwd als de enige, die rechten op de Spaanse troon kan doen gelden. Met het oog op de leeftijd van Prins Xavier ziet men in de ge noemde carlistische kringen Prins Hugo als de echte troon pretendent. Prins Xavier is een broer van wijlen ex-keizerin Zita van Oos tenrijk en-Prins Felix van Lu xemburg, gemaal van groot hertogin Charlotte. Prins Xavier was in de twee de wereldoorlog officier in de Franse verzetsbeweging. Hij heeft enige tijd in het concentra tiekamp Dachau doorgebracht. MINDER ZACHT In het afgelopenweekeinde stroomde voortdurend zachte lucht naar Nederland. Dit ge schiedde met noordwestelijke winden, die werden veroorzaakt door een krachtig hogedrukge- bied boven Engeland. Ondertus sen neemt het hogedrukgebied nu wat in betekenis af, terwijl tegelijkertijd een actieve depres sie voor de kust van Noorwegen zijn invloed over Scandinavië in zuidoostelijke richting- uitbreidt. Het front ervan beweegt zich over de Noordzee naar het zuiden en zal Nederland de komende 24 uur voorbijtrekken. Dit kan gepaard gaan met enige regen of motregen, terwijl daarna met noordelijke winden drogere en minder zachte lucht zal worden aangevoerd. Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I., geldig van maandagavond tot dinsdag avond. LATER ENKELE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met plaatse1 ijk enige regen of motregen en la ter enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen noord west en noord. Minder zacht. MAANDAG 10 FEBRUARI v.m. 11.35 0.10 0.50 1.00 n.m. 11.56 12.31 1.11 1.21 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.24 12.46 Terneuzen 0.59 1.21 Hansweert 1.39 2.01 Walsoorden 1.49 2.11 WOENSDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.08 1.31 Terneuzen 1.43 2.06 Hansweert 2.23 2.46 Walsoorden 2.33 2.56 ZON op onder ebr. 10 8.07 17.43 11 8.05 17.44 MAAN op onder 6.27 7.14 14.18 15.18 „SUNDAY TIMES" OVER ,KWESTIE-IRENE' Een medewerker van de „Sun day Times" schreef vanuit Am sterdam: „Midden in de gehele ongelukkige geschiedenis ver ward, heeft Koningin Juliana het meeste leed ondergaan". Voorts schreef deze medewer ker: „Zeer wel mogelijk zal blij ken, dat een dergenen die het grootste aandeel in al deze ge beurtenissen heeft gehad, Prins Bernhard is, wiens invloed op zijn dochters zeer sterk is". „Degenen, die met de minste eer gaan strijken, zijn zij die de Koningin hebben geadviseerd over de bekendmaking die zij deed (dat er geen verloving zou plaats hebben) en diegenen die de nieuwsverstrekking in Neder land hebben behartigd. Door hun geheimzinnigheid en dub belzinnigheid hebben zij van een moeilijke situatie een onmoge lijke gemaakt, en een hysteri sche crisis geschapen waar al leen maar een probleem van gezond verstand aan de orde was". Hij is li<3 van de vliegclub van Moulins, evenais zijn zusters Cecile en Marie-Thérèse, die net als hun broer, van de vliegsport houden. Prins Hugo heeft niet alleen in Parijs, maar ook in Groot- Brittannië, n.l. aan de universi teit van Oxford, en in Duitsland gestudeerd. Hij studeerde onder meer politieke wetenschappen. Verder volgde hij een cursus aan een Duitse bank. Prins Hugo spreekt vloeiend Frans, Spaans, Duits, Engels en Italiaans. Een deel van zijn jeugd heeft hij in Canada en Italië doorgebracht. Zijn meest geliefde takken van sport zijn behalve vliegen en parachutespringen, zwemmen, skiën en tennissen. De Prins heeft belangstelling voor de sociale vraagstukken van Spanje en hij vertoeft dik wijls te Madrid. In mei 1957 heeft Prins Hugo te Montejurra in Navarra een bijeenkomst van carlisten geleid. Voorts heeft hij onder een schuilnaam korte tijd fn een Asturische kolenmijn ge werkt. Hij heeft gediend in een pant serafdeling van het Franse leger. >E VERLOOFDE HEET DON CARLOS. Naar de rijksvoorlichtings dienst mededeelt heeft Prinses Irene verzocht om haar verloof de alleen te noemen don Carlos. DE VERLOVING VAN PRINSES IRENE Zondagmiddag werd deze foto van Prinses Irene en haar ver loofde Prins Carlos gemaakt, toen zij hij de vijver in de tuin van het paleis Soestdijk ston den. ('APV) nembre „comité national arristi- que de la coiffure" parijs Prinses Irene was thuis. Het was half negen precies zater dagavond, toen de kleine hal deur aan de Baarnse vleugel van het paleis Soestdijk zich sloot achter een jonge vrouw, die deze week op de „voorpagina" van bijna alle Europese kranten had gestaan. Naast haar een slanke, don kere, atletische Spaanse prins: Hugo Carlos de Bourbon Parma. De 33-jarige verloofde van onze prinses kijkt wat vreemd rond. In Madrid is hij gestapt in een vliegtuig, dat zijn a.s. schoon vader zelf bestuurde. Hij heeft de reis naar het kille Neder land gemaakt in even meer dan vier uur en op een militaire basis van datzelfde Nederland heeft hij zijn schoonmoeder en schoonzusjes ontmoet. Met statige limousines reed hij naar het witte paleis, temid- Om precies half vijf zondag middag verscheen Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Irene met haar verloofde, Prins Don Carlos Hugo de Borbon Parma, op het achter bordes van het paleis Soest dijk, teneinde de vele binnen- en buitenlandse persfotogra fen, cameramensen van film en televisie hun lang verwach te en zo fel begeerde opnamen te laten maken. Wie verwacht had dat het ver loofde paar stil op het bordes zou blijven staan om zodoende de fotografen hun werk te la ten doen, om daarna weer vlug in het paleis te verdwijnen, wist niet wat hem of haar overkwam. Vrolijk lachend liep het paar gearmd op de wachtenden toe. Ongedwon gen wandelden zij tussen de fotografen en cameramensen door, die, hun schade inhalend na vele dagen wachten, tien tallen platen achter elkaar schoten. De Prinses, gekleed in een lichtblauw deux-pièce, onderging deze „fotografen- aanval" geroutineerder dan haar verloofde, die, alhoewel hij zeer vriendelijk lachte en wuifde, toeh vooral in het be gin ietwat beduusd keek naar al die op hem gerichte foto-, film- en televisiecamera's. On der aanhoudend geklik en ge snor van foto- en film- of t.v.-camera's liep het verloof de paar tot bij de vijver, waar het enkele ogenblikken bleef poseren. Uit de kamer van Prins Bernhard keek Prinses Margriet belangstellend naar het fotograferen van haar zuster en a.s. zwager. Begeleid door functionarissen van de R. V. D. liep het paar daarna naar het paleis, waar het in de „stuczaal" (zo genoemd van wege de prachtig gestucadoor- de plafonds) nogmaals zou poseren. In de kleurig-marmeren stuc zaal hing een gemoedelijke sfeer. De lach op het gelaat van de Prinses en de tevreden- gelukkige gezicht van de Prins werden er nogmaals door de cameramensen gevangen om in kleuren en zwart-wit in bioscoop, op televisie en in tijdschriften over de g ehele wereld nogmaals miljoenen harten te verwarmen. Tienduizenden belangstellenden, die op de weg bij de hekken van de paleistuin waren sa mengestroomd, zagen hun wachten beloond: het jonge paar verscheen niet alleen op het grote bordes, maar daalde af naar de tuin om een wan deling te maken. De fotogra fen konden hun hart ophalen ze raakten zó geestdriftig air het werk, dat zij elkaar wc eens hinderden. De marechau see moest echt wel goed o, letten en van tijd tot tijd to kalmte manen. De Prinses en de Prins blevei lachend met elkaar praten. D ongedwongenheid van hi' optreden voor het publiek achter de hekken manifesteer de zich toen Prins Don Carlos Hugo zijn arm om zijn verloof de sloeg. De menigte jubelde en juichte en liet oorverdovend van haar geestdrift blijken. Het verkeer in de omgeving van het paleis Soestdijk stond stil. Duizenden automobilisten had den zomaar hun wagen in een kilometerslange file achterge laten om zich bij de jubelende toeschouwers aan de paleis hekken te voegen. De wandeling, die ongeveer een kwartier duurde, werd door het verloofde paar besloten met een pose op het bordes, terwijl de juichenden werden toegezwaaid, en een applaus van de cameramensen. den van de Baarnse bossen. Het bleef kil en akelig deftig. Prins Carlos moet zich gevoeld hebben als iedere andere jongeman, die voor het eerst zijn opwachting maakt bij zijn a.s. schoonouders, of misschien nog een beetje on plezierig, na al dat rumoer om zijn verloving. Maar dan nadert de kleine stoet Soestdijk. In de verte ziet hij veel licht. Licht dat afkomstig blijkt te zijn van enorme televisielampen. Ver blindend is het. De chauffeurs van de vier hofwagens kunnen niet meer verder. Vóór ze het wisten waren ze omgeven door een enthousiaste maar wilde menigte, die de auto's insloot. Duizenden, die naar Soestdijk waren gekomen, hebben de Prinses en zijn verloofde begroet. Zij waren de representanten van een volk, dat aan televisie en radio zat gekluisterd om toch maar niets van de aankomst van de Prinses en haar verloofde te missen. De marechaussee, gewend aan het gedisciplineerd optreden van een ieder, die de paleishekken nadert, werd van de kaart ge veegd. Welk een tegenstelling met de dagelijkse gang hier bij le paleishekken, waar zelfs een lostbode, die dagelijks drie laai per dag de post brengt, een jwijsje moet kunnen tonen, dat j toegang heeft tot de paleis- ,in. Een wilde horde rende het zon over, links en rechts zich n weg banend door een wan- pig cordon marechaussee. Er den slachtoffers, als men de itiemensen tenminste zo wil amen, die omvergelopen wer- m en die wanhopig hun armen PRINSES IRENE HEEFT GEEN STAATSINKOMEN Prinses Irene geniet zoals be kend geen staatsinkomen. Engelse kranten hadden be richt, dat de Prinses door haar huwelijk met Prins Carlos haar jaarlijkse toelage uit de schat kist zou verliezen. Van de vier prinsessen geniet alleen Prinses Beatrix een jaar lijks staatsinkomen van 300.000 gulden. Zoals bekend, geniet de Koningin een jaarlijks staats inkomen van twee en een half ten hemel hieven, om vervol gens hun petten en koppelriemen op te rapen. Men bestormde het naleis en hief het Wilhelmus aan. Daar was ook het zangkoor „Ce cilia" uit Tegelen bij, dat ter ge legenheid van een jubileum in Utrecht was. Een ietwat verbaasde konink lijke familie zag dit alles aan. Irene was terug en naast haar stond de man die zij gekozen had. Koningin en Prins zwaai den terug, lachten en huilden tegelijk. De journalisten, fotografen en cameramensen hebben een week achter de rug die zij niet licht zullen vergeten. Het is hen niet gemakkelijk gemaakt. Urenlang hebben zij voor het paleis ge staan, als waanzinnigen gereden tussen de vliegbasis Soesterberg en het paleis Soestdijk. Minis ters kwamen en gingen en staar den, in hun limousines gezeten; voor zich uit. Men zweeg in alle talen. De feiten hebben thans voor zichzelf gesproken. AMSTERDAM WACHTTE OP PRINSES IRENE EN PRINS CARLOS De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, heeft maandagochtend met het hof overleg gepleegd over het bezoek dat Prinses Irene en haar ver loofde Prins Carlos maandag aan de hoofdstad zouden bren gen. Er was sprake van een rond vaart door de Amsterdamse grachten, maar voorzover wij konden nagaan was men bij geen enkele rederij bezig met het in richten van een daarvoor ge schikte boot. Hoewel het dus nog niet be kend was hoe het programma van het (ongetwijfeld korte) be zoek zou luiden, wist men ons van gemeentezijde wel te ver tellen dat Amsterdam klaar stond om de hoge gasten, zij het een geïmproviseerd, maar daarom niet minder groots, welkom te bieden. Voor het overige vertoonde Amsterdam maandagochtend het beeld van een rustige stad, waar van alle openbare gebou wen de vlaggen waren uitge stoken, maar waar vanaf de par ticuliere huizen niet uitbundig gevlagd werd. Kennelijk ver keerden velen in de veronder stelling dat alleen de rijksge bouwen mochten vlaggen. Zo had de koster van de Nederlands Hervormde „Oranjekerk" kort na negen uur de vlag uithangen, maar om half tien was de drie kleur van deze kerk, die ver schillende keren door leden van ons koningshuis is bezocht, al weer binnengehaald omdat men zich realiseerde dat de „Oranje kerk" geen rijksgebouw is. Tra ditiegetrouw wapperden natuur lijk wel de meterslange vlaggen van de grote banken en kanto ren langs de grachten en in de binnenstad, alsmede de kleine feestelijke vlaggetjes op de Am sterdamse trams. Ook vele con sulaten in de hoofdstad hadden de vlag uitgehangen. 99 99 Van de luchthaven Barajas vertrok zaterdag om 15.38 uur de door Prins Bernhard bestuur de Fokker-friendship naar Ne derland. Aan boord waren be halve de Prins ook Prinses Irene, Prins Hugo (Carlos) de Bourbon Parma en zijn zuster, prinses Cecilia. Prinses Irene had de nacht bij een Nederlandse fami lie in Barcelona doorgebracht. Voordat de Prinses en Prins Hugo aankwamen, had de Prins al een onderhoud gehad met de Nederlandse ambassadeur in Spanje en mevrouw van Pan- huys en met de zuster van Prins Hugo, prinses Cecilia. Prins Bernhard verwelkomde zijn dochter, die lachte en huilde, hartelijk. Daarna begroette hij Prins Hugo. Gedrieën poseerden zij voor de fotografen. Bij haar aankomst op het vlieg- veld zei de Prinses, die zelf de miljoen gulden en Prins Bern- hard een inkomen uit de schat- auto bestuurde, tegen verslag- kist van 300.000 gulden. gevers: „Wij zijn erg gelukkig". Zij kon nog niets zeggen over een huwelijksdatum. Vlak voor het vertrek arriveerden ook de ouders van Prins Hugo nog op het vliegveld. Prinses Irene en Prins Hugo bedanken cameramensen H. K. H. Prinses Irene en haar verloofde, Prins Don Carlos Hu- go de Borbon Parma, hebben gevraagd hun dank te betuigen aan alle fotografen van binnen- en buitenlandse pers, alsmede de cameramensen van film en televisie, die zondagmiddag op paleis Soestdijk aanwezig waren, voor de wijze waarop zij hun moeilijke taak hebben verricht. „Het was bijzonder prettig met hen op deze wijze samen te wer ken", aldus Prinses Irene en Prins Hugo.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1