Had Prinses Irene onderhoud mei Alphonso de Bourbon RADIO DE KOCK HET WEER Weerbericht Hoogwater Zon- en Korte staking bij de Hoogovens OREIGT ER EEN NIEUWE OORLOG IN PALESTINA? PHILIPS RADIO en TELEVISIE Betoging voor Fulbert Joeloe Verwondering op vliegveid Orly Prins haalde de Prinsessen uit Innsbruck Extra premies voor bouwvakkers in opleiding Een tweede Panamakanaal Prins Bernhard haalt Prinses Irene op Verklaring van secretaresse van Prinses Irene Mevrouw Oswald identificeert geweer Vrankerlng bij abonnement: lerneuzen AdminlstraHe-adres; Smldswal Directeur-HoofdredaeteuT L ren ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Telefoon 01150- -2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6142 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie f 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bfl vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Prinses Irene en prins Alphonso de Bourbon et Dampferre heb ben zondag een onderhoud gehad te La Granja dichtbij Segovia, zo heeft een persoon uit de naaste omgeving van de prins tegen over een correspondent van het persbureau „Europa Press" ver klaard. De enige pretendent van Prinses Irene zou de 27-jarige prins Alphonso zijn, zoon van Jaime de Bourbon en de hertogin van Segovia. Don Jaime de Bourbon is een zoon van de laatste koning van Spanje Alfonso XIII. Hij woont in Parijs. Dezelfde zegsman deelde voorts mee, dat prins Alphonso verleden zaterdag te Madrid een onderhoud heeft gehad met de heer Jan van der Hoeven, secre taris van Koningin Juliana, die hem de voorwaarden zou heb ben gesteld, waarop de Neder landse regering in een huwelijk met de Prinses zou instemmen: Prinses Irene zou afstand moe ten doen van haar rechten op de troon en het paar zou zich buiten Nederland moeten ves tigen. De prins zou deze voorwaar den als onaanvaardbaar hebben beschouwd, aldus dit bericht van „Europa Press". „NIETS TE ZEGGEN". Gevraagd naar bevestiging of ontkenning van deze berichten, deelde een woordvoerder van de R. V. D. mee „hierop echt niets te zeggen te hebben". Het kabinet van de minister president heeft bekendgemaakt dat alle berichten over Prinses Irene of andere leden van het Koninklijk Huis, die verstrekt worden door de Rijksvoorlich tingsdienst, voortaan de minis ter-president moeten passeren. VERBAZING OP VLIEG VELD ORLY. De door de Rijksvoorlich tingsdienst verstrekte rege ringsmededeling, dat Koningin Juliana tezamen met Prins Bernbard een bezoek aan Pa rijs heeft gebracht, heeft op het vliegveld Orly enig op zien gebaard, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. Bij de aankomst en bij het ver trek van de „Friendship" is een lijst met de namen van de passagiers en de beman ningsleden overgelegd en hier op kwamen alleen de Prins en de vier bemanningsleden voor. Er was dus geen vrouw aan boord, zo constateert het A. F. P. Zoals gemeld, heeft een ver slaggever van het A. N. P. waar genomen, dat op Soesterberg al leen Prins Bernhard uit de „Friendship" stapte. Het toestel is een kwartier later naar Ypen- burg vertrokken, zonder dat de Koningin het heeft verlaten. Ook staat vast, dat Koningin Julia na zich niet in de auto bevond, waarmede Prins Bernhard het vliegveld verliet. Bij zijn aankomst op het vlieg veld Orly heeft Prins Bernhard te kennen gegeven, dat hij voor nemens was naar Barcelona te vliegen. De Prins heeft volgens A. F. P. een bezoek gebracht aan de Nederlandse ambassade. Bij zijn terugkeer op het vliegveld heeft hij laten weten, dat hij zijn voornemen had gewijzigd en niet naar Barcelona, maar naar Nederland zou vliegen. De Prins heeft enige uren op de ambassade doorgebracht. Men kan aannemen, aldus A.F.P., dat de Prins tijdens dit bezoek in lichtingen heeft gekregen, die hem hebben doen afzien van zijn reis naar Spanje. VLAAMSE PERSSTEM OVER „OBEHAAGLIJKE SITUATIE IN NEDERLAND. „Het Nederlandse volk wordt nog steeds in onzekerheid gela ten. De rust kan niet terugkeren, zoals de Koningin in haar bood schap vroeg, zolang die sluier van geheimzinnigheid niet is weggenomen". Dit schrijft het Vlaamse blad „Het Belang van Limburg" in een hoofdartikel onder het op schrift „Onbehaaglijke situatie in Nederland". Bij het Nederlandse publiek heerst een groeiende misnoegd heid. Men kan de schouders op halen en zeggen, dat de Neder landers de dingen te zwaar op nemen, maar wij moeten begrij pen, dat onze noorderburen zich gekwetst voelen, omdat z\j zich steeds zoals hun voorvaderen helemaal één hebben gevoeld met de Oranjes, die zelf de basis hebben gelegd van de natie", al dus het blad. „Er heerste in Nederland steeds een opmerkelijke atmos feer van eenheid tussen het Vorstenhuis en de bevolking. Die atmosfeer verdraagt geen geheimhouding van dingen, die het land aangaan; geen verdoe zeling van gebeurtenissen en plannen waaromtrent het land zou moeten worden ingelicht.- Willen het Vorstenhuis en de regering de rust doen terug keren, dan zien wij maar één middel: een einde maken aan de vele praatjes door een eer lijke voorlichting, ook als de waarheid omtrent geschillen of wat dan ook minder aangenaam zou klinken. Dit is de enige manier om ten bate van het Vorstenhuis en de Nederlandse natie de zo gunstige sfeer van vertrouwen te herstellen, „zo besluit de Belgische krant. PRINS BERNHARD HAALDE DE PRINSES SEN OP. Z. K. H. Prins Bernhard begaf zich vrijdagmorgen naai- Inns- brück om de Prinsessen Beatrix en Margriet op te halen. Om even over drieën vrijdag middag is het door de Prins zelf bestuurde vliegtuig weer op Soesterberg geland. De Prinses sen Beatrix en Margriet bevon den zich aan boord van het vliegtuig. Per auto verlieten de leden Een foto van prins Alphonso de Bourbon, die door de geruch ten aan de lijst van kandida ten is toegevoegd voor een verloving met Prinses Irene. van de Koninklijke familie het vliegveld. In de omgeving van paleis Soestdijk had zich veel publiek verzameld, o.a. een groot aan tal binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers en men sen van radio en televisie. De marechaussee hield ieder een bij de hekken rond het paleis vandaan. De voorlichtingsdienst wist ook nog te meledn dat later ook de particuliere secretaresse van de Koningin, jkvr. C. E. B. Roëll, van de vliegbasis Soester berg in een hofauto naar Soest dijk werd vervoerd. KERNKABINET DOOR H. M. DE KONINGIN ONTVANGEN. Om precies half negen vrij dagavond arriveerden aan het paleis Soestdijk twee zwarte Limousines, waarin gezeten waren de minister-president, mr. V. Marijnen, en de vice-premier mr. Biesheuvel en de ministers Toxopeus en Scholten. Het ge zelschap werd op de Baarnse vleugel van het paleis ontvan gen, dit in tegenstelling tot het bezoek dat de premier woensdag aan Soestdijk bracht, toen hij via de hoofdingang van het paleis binnenkwam. Toen lag er ook een lange groene loper uit. Thans was dit alles veel eenvoudiger en ging het gezelschap een kleine zijdeur binnen. Vóór het paleis waren ook nu weer talrijke binnen- en buitenlandse journalisten. Ook waren er nieuwsgierigen die nog steeds wachtten op de komst van Prinses Irene. Deze wordt, zoals bekend, vandaag in Neder land terugverwacht. De loonderving voor cursisten, die een bouwvakopleiding volgen aan een der 24 centra voor vak opleiding van volwassenen, is per 1 januari j.l. verhoogd. Boven dien ontvangen zij aan het einde van de cursus een premie van drie gulden netto per cursus week. Als zij één jaar in de bouwnijverheid in Nederland hebben gewerkt, ontvangen zij een premie van ƒ156. Dit ver telde de directeur van het Am sterdamse centrum voor vakop leiding, de heer J. K. Dijkema, op een persconferentie. Hij herin nerde er aan dat minister Bo- gaers dit reeds eind vorig jaar in zijn bouwnota had aangekon digd. De overheid verleent deze bijzondere faciliteiten om hierdoor in het tekort aan bouw vakkers te kunnen voorzien en Zeventig man van de verbin dingsdienst bij de afdeling rail- vervoer van „Hoogovens" in IJmuiden heeft vrijdag het werk neergelegd. Dit was uit protest tegen de schorsing van een col lega, tegen wie deze disciplinaire maatregel wegens onregelmatig heden was genomen. De verbindingsdienst zorgt o.a. voor het transport van de dagelijks uit België komende treinen met stenen die bestemd zijn voor het werk aan de pie ren in IJmuiden. Deze treinen moeten het Hoogoventerrein pas seren. Als gevolg van de staking bleefde trein, die omstreeks drie uur in Beverwijk aankwam en die rond zes uur door de ver bindingsdienst had moeten wor den aangenomen, op het station staan. Een andere trein was nog juist binnengehaald. De staken de arbeiders wilden het werk niet eerder hervatten dan nadat de schorsing van hun collega was opgeheven. Tijdens bespre kingen kon nog in de loop van de avond overeenstemming wor den bereikt. Het werk werd hervat en tegen middernacht werd de stenentrein naar de opslagplaats in de nabijheid van de Noorder- pier gereden. ter stimulering van de opleiding voor dit beroep. Sedert in 1915 in Eindhoven met de eerste cursus werd ge start, zijn er aan de centra, die ressorteren onder de directie voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken, 60.000 personen geschoold, voor 90 voor de bouw- en de me taalsector. De laatste jaren, al dus de heer Dijkema, is 94 der cursisten, wier gemiddelde leeftijd 24 jaar is, geslaagd in het beroep waarvoor ze werden opgeleid. De 'centra geven naast scho ling ook omscholing en herscho ling aan personen van 18 tot 50 jaar. Senator Warren Magnuson, voorzitter van de commissie voor handelsaangelegenheden in de Amerikaanse Senaat, heeft voor gesteld op korte termijn de bouw van een tweede kanaal dat de Stille Oceaan met de Atlantische Oceaan zou verbinden, te over wegen. Hij verzocht de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie een plaats aan te wij zen. Eerder deze week werd ge meld dat de Verenigde Staten spoedig onderhandelingen zullen beginnen over een verdrag met Mexico, Colombia of Nacaragua over een vervanging van het Panamakanaal. Deskundigen op het gebied van de kernenergie hebben al enige tijd gestudeerd op de mogelijkheid deze energie bij het aanleggen van een nieuw kanaal toe te passen. Over de komst van Prinses Irene naar Nederland deelt de R.V.D. nog mede, dat Prins Bernhard heden de Prinses per vliegtuig in Spanje zal gaan op halen. Volgens een verklaring van mej. Rosario de Andrade, die ge durende het verblijf van Prinses Irene in Spanje als secretaresse van de Prinses is opgetreden, zal Prinses Irene spoedig „vreugde vol^ familiegebeurtenissen" be kend maken. Deze verklaring, die mei. De Andrade vrijdagavond schrifte lijk tegenover het Spaanse pers bureau E.F.E. heeft gedaan, luidt a's volgt: „Het secretariaat in Spanje van Prinses Irene deelt mede, dat H. K. H. in Spanje vertoeft, verblijf houdend in Catalonïë, met de goedkeuring van haar doorluchte ouders, Koningin Ju liana en Prins Bernard. Het secretariaat, die onlangs contact heeft gehad niet de Prin ses, is in staat te verklaren, dat de Prinses de moeilijkheden heeft overwonnen die zij geeste lijk ondervond, zodat zij binnen korte tijd vreugdevolle familie gebeurtenissen bekend kan ma ken." Na enige waarderende woor den over de vriendelijke gastvrij heid en het begrip, dat de Prin ses in Spanje heeft ondervonden, besluit de verklaring als volgt: „Het secretariaat maakf van de gelegenheid van de publikatie van deze bekendmaking gebruik om met betrekking tot een mo gelijke verloving van H. K. H. met don A'fonso de Bourbon d'Ampièrre te verklaren, dat deze berichten niet méér zijn dan een speculatie van zekere sensa tionele pers en dat het deze be richten aan iede^ serieuze jour nalistiek ontbreekt." De R.V.D. kon op dit moment nog niet mededelen, of mej. De Andrade inderdaad optreedt als secretaresse van Prinse Irene. Reuter verneemt van personen uit de omgeving van de Prinses, dat de Prinses zal trouwen met een Spanjaard. Dezelfde perso nen spraken tegenover Reuter berichten tegen, volgens welke de Prinses geen contact met haar famiiïe zou hebben gehad. Zij deelden mee, dat de Prinses tijdens haar periode van rust in de omgeving van Barce'ona, dagelijks in contact met haar fa milie is geweest. Zuid-Afrika laat geen V. N.-commissie toe Zuid-Afrika heeft geweigerd een commissie van deskundigen van de Verenigde Naties toe te laten die opdracht had de mo gelijke alternatieven voor apart heid te onderzoeken. De Zuid- afrikaanse regering liet donder dag secretaris-generaal Oe Thant weten dat zij de commissie geen toegang kon verlenen omdat haar opdracht een inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Zuid-Afrika beteken de. Volgens een resolutie van de Veiligheidsraad moest de com missie, die was samengesteld uit afgevaardigden van Zweden, Groot-Brittannië, Ghana, Zuid- Slavië en Marokko, „een onder zoek instellen naar methoden om de heersende toestand in Zuid- Afrika op te lossen door middel van volledige, vreedzame en ordelijke toepassing van mense lijke rechten en fundamentele vrijheden voor alle inwoners ongeacht ras, huidskleur of over tuiging, en onderzoeken welk aandeel de Verenigde Naties in het bereiken daarvan zou kun nen hebben". Lonen en prijzen geen probleem bij arbeids bemiddeling De situatie op de arbeidsmarkt in Rotterdam wordt niet beïn vloed door het verloop van de lonen en prijzen. Tot deze con clusie is de heer A. P. M. van Riel, directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Rotter dam, gekomen na bestudering van de cijfers over januari. Er bestaat een recordlaagte van de arbeidsreserve voor deze tijd van het jaar. De vraag is 1400 man hoger dan het vorig jaar en het aantal minder geschikte ar beidskrachten dat zonder werk is, is lager dan ooit tevoren. De spanning is dus nog altijd groot. Bij de Rotterdamse scheeps werven is de werkgelegenheid, wat betreft de orderportefeuille, zorgelijk, maar het ziet er niet naar uit dat dit tot inkrimping van het aantal werknemers zal leiden. Een belangrijke oorzaak van de krappe arbeidsmarkt is het goede weer, dit in vergelijking met het vorig jaar. Het Egyptische blad, „Al Achram" heeft een vraaggesprek ge publiceerd, dat president Nasser met een Indisch tijdschrift heeft gehad en waarin het Egyptische staatshoofd zegt, dat een tweede oorlog in Palestina onvermijdelijk lijkt. De reden hiervan is, dat Israël vastbesloten zou zijn niet alleen de Arabieren maar de hele mensheid te blijven tarten. President Nasser vestigde er de aandacht op, dat de jongste resoluties over de Palestijnse vluchtelingen, die door de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties waren goedge keurd, door Tel Aviv van de hand waren gewezen. Volgens de Egyptische presi dent baart niet in de eerste plaats het voornemen van Is raël om het water van de Jor- daan voor bevloeiing te gebrui ken zorg. Waar het op aan komt is, dat verhinderd moet worden, dat Israël zich versterkt en hoe langer hoe meer de macht krijgt op gebied, dat het zich „weder rechtelijk" zou hebben toege- eigend. President Nasser vindt Israël een groot militair gevaar, „Wij moeten ons op het ereste voor bereiden", zou het Egyptische staatshoofd hebben gezegd. Pre sident Nasser verwacht een reac tie van Israël op het Arabisch tegenproject, de loop van de zijrivieren van de Jordaan te wijzigen. Met de uitvoering van dit pro ject zou binnenkort een begin worden gemaakt. KERNENERGIE EN HET ONTZILTEN VAN ZEE WATER. President Johnson heeft mee gedeeld, dat de Ver. Staten met Israël van gedachten hebben gewisseld over samenwerking bij het onderzoeken van de mo gelijkheid om met behulp van kernenergie zeewater te ontzil- ten. De president kon niet beloven, dat men snel en gemakkelijk tot resultaten zal komen, maar hij achtte het waagstuk van zó groot belang, dat het de moeite waard is met alle energie te streven naar een oplossing. De Ver. Staten waren bereid ook met andere landen, die een tekort aan water hebben, samen te werken. Kennelijk doelend op het Ara- bisch-Israëlisch geschil over het water van de Jordaan, zei John son, dat water nooit de mensen mag verdelen en nimmer een oorzaak voor oorlog mag zijn. ECHO 2 AAN DE HEMEL BOVEN ONS LAND De komende dagen zal de Ame rikaanse ballonsatelliet „Echo 2", naar de kunstmaandienst van de Utrechtse sterrewacht meedeelt, in de avondschemering te zien zijn op de hieronder vermelde tijdstippen. Het opgegeven tijd stip is dat, waarop de kunst maan zo hoog mogelijk boven de horizon komt. Zij zal ongeveer tien minuten eerder laag boven de zuidelijke horizon zichtbaar worden en door het aangegeven punt naar het noorden bewegen. Dit zijn de laatste zichtbare massages van deze kunstmaan. Een volgende periode van zicht baarheid zal begin april aan vangen. 's Ochtends is de „Echc 2", evenals de „Echo 1", reeds in de aardschaduw verdwenen. 8 febr. om 18.04 uur in het zenith en om 19.55 uur op 30 graden laag noordwest; 9 febr. om 19.30 uur op 30 gra den laag noordwest; 10 febr. om 19.07 uur op 35 gra den in het westen; 11 febr. om 18.43 uur op 40 gra den in het westen; 12 febr. om 18.20 uur op 55 gra den in het westen. (Adv.) n Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Enige honderden leden van de Lari-stam hebben vrijdagoch tend vroeg in de Afrikaanse Bakongo-wijk, die in de voor steden van Brazzaville, de hoofd stad van (voormalig Frans) Kon go, is gelegen, betoogd ten gun ste van de in een kamp geïnter neerde voormalige president Fulbert Joeloe. De betogers eis ten vrijlating van Joeloe. De betogers werden door or debewaarders militairen, poli tie en gendarmerie met be hulp van traangasbommen uit een gedreven. Enkele leiders der demonstranten werden hierbij gewond. Zij zijn naar een zie kenhuis overgebracht. Tegen het einde van de och tend heerste er weer rust in Brazzaville. Alphonse Massemba-Debat, president van de (voormalig Franse) republiek Kongo, heeft zich vrijdag in een radiotoe spraak met name gericht tot de leden van de Lari-stam (de Afri kaanse Bakongowijk van Braz zaville wordt in hoofdzaak door leden van deze stam bewoond). Zich beurtelings in het Frans en in het plaatselijke neger-dialect uitdrukkend richtte Massemba- Debat zich op felle wijze tegen de „afgedwaalden" en tegen „hen, die dorsten naar macht", die volgens hem de aanstichters zijn van de betoging voor Ful bert Joeloe. „Niemand heeft baat bij der gelijke wanordelijkheden. Ik zal niet toestaan dat één stam in Kongo, welke bekwame en moe dige leden hij ook telt, probeert andere stammen te overheer sen", aldus president Massem ba-Debat. Ballontest voor brokkenmakers De Parijse politie heejt de ballontest ingevoerd voorweg gebruikers, die betrokken zijn bij een ongeluk. Nadat een aanrijding heejt plaatsgevonden, worden de betrokkenen uitgenodigd een ballon op te blazen, welke is voorzien van een speciaal fil ter. Bij aanwezigheid van al cohol verandert de kleur van de ballcm. Overigens is men niet verplicht zich aan de test te onderwerpen. AANVOER VAN ZACHTE LUCHT Boven de Ierse Zee handhaaft zich de kern van een krachtig en omvangrijk gebied van hoge lucht druk. Hieromheen stroomde min der koude Oceaanlucht via Schot land en de Noordzee in de rich ting van ons land. Langs de voor ste begrenzing van deze zachtere lucht ontwikkelde zich vrijdag ochtend boven Zuid-Noorwegen een kleine trogvormïge storing die in zuidelijke richting is getrok ken. Zjj ging vergezeld van een brede neerslagzóne.die in ons land in de namiddag en avond plaatse- liJk regen, maar in Duitsland op vele plaatsen sneeuw bracht. Na het passeren var. het sto- ringsgebied dringt vochtigere lucht binnen met temperaturen van 6 tot 7 graden. In deze lucht komen vrij veel wolkenvelden voor, maar hieruit valt vrijwel geen regen meer. De wind blijft noordwestelijk en zal overwegend matig tot vrij krachtig zijn. (Adv.) Let op SUS in Uw bus medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige, maar aan de kust vrij krachtige noordweste lijke wind. Maximum temperatu ren van 5 tot 8 graden. ZATERDAG 8 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 n.m. 10.34 11.09 11.49 11.59 De weduwe van de vermoede lijke moordenaar van president Kennedy, mevr. Marina Oswald, heeft het geweer waarmee Ken nedy werd doodgeschoten, ge ïdentificeerd als het eigendom van haar man, zo heeft opper rechter Earl Warren bekendge maakt. Warren, die voorzitter is van de commissie van onderzoek naar de moord, zei in een ver klaring dat mevr. Oswald het had herkend als het geweer dat haar man in mei van het vorige iaar onder de naam „A. Hidell" bij een postorderbedrijf in Chi cago had gekocht. Mevr. Oswald had ook gezegd, dat. hoewel zij niet wilde ge loven dat haar man president Kennedy had gedood, zij uit de haar getoonde feiten tot geen andere conclusie kon komen. De moeder van Oswald, mevr. Marguerite Oswald, zal maan dag voor de commissie getuigen. Rechter Warren zegt in zijn verklaring dat mevr. Oswald niets had geweten van de plan nen van haai' man. Van welingelichte zijde werd gezegd dat de getuigenis van mevr. Oswald niet in tegen spraak was met de bevindingen van het F.B.I., dat Oswald geen hulp heeft gehad bij het plegen van de moord op president Ken nedy of bij de voorbereidingen daartoe. ZONDAG 9 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.58 11.25 11.33 0.13 12.40 0.23 12.50 MAANDAG 10 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.35 0.10 0.50 1.00 n.m. 11.56 12.31 1.11 1.21 ZON MAAN op onder op onder Febr. 8 8.10 17.39 4.31 12.50 9 8.09 17.41 5.32 13.29 10 8.07 17.43 6.27 14.18 11 8.05 17.44 7.14 15.18 v 1 .4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1