Geen invoerstop voor eieren in Duitsland N'EUWE INCIDENTEN OP CYPRUS GRUWELDADEN UIT KAMP AUSCHWITZ BERECHT BE ONTWAPENING Iteswaler Weerbericht Zon- en Maanstanden Indonesisch-Philippijns-Maleisisch overleg HET WEER VRTTDAG 7 FEBRUART 1904 20e Jaargang - No. 6141 ENGELAND EN DE E. E. G. KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD WAREN IN PARIJS DE BEWAPENSNG VAN HET RUSSISCHE LEGER CHEF-STAF KONGOLESE LEGER GESNEUVELD Demonstratie tegen lage eierprijzen ZWOLSE VIERLING MEERDERJARIG Proces tegen gewezen nazi-adjudant Veranderlijke bewolking Mohammed Shariff over de verhouding tussen Nederland en Indonesië hankering bö abonnement: l'erneuzen AdmlnistraHe-adres: Smidswal Directeur-Honfdredacteui t. van at Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—81 Telefoon 01150- -2073 GlrnnummeT 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ot. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprils per mm 16 ctj mlntmura per advertentie 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén hnndets- advertenttes): 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ri Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inrendine advertenties te 's namiddags 2 unr. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. De Duitse bondsrepubliek zal zijn grenzen voor Nederlandse eieren niet mogen sluiten. Dit heeft de commissie van de Europese Economische Gemeenschap donderdagavond in Brussel beslist. De Duitse maatregel, die voor alle landen zou gelden maar die Nederland als voornaamste leve rancier het zwaarst zou treffen, zou donderdag te middernacht ingaan. De Europese commissie heeft naast een verbod op deze maat regel zelf een andere maatregel genomen om de Duitse eierpro- duktie te beschermen. De heffing op eieren, die uit landen buiten de E. E. G. worden ingevoerd, zal per 10 februari van ongeveer 27 cent tot 54 cent per kilo wor den verhoogd. Na ruim vier uur over deze kwestie te hebben vergaderd, verstrekte de Europese commis sie donderdagavond in Brussel een communigué, waarin wordt gezegd dat „niet is komen vast te staan, dat de verstoring van de eiermarkt in de Duitse bonds republiek is te wijten aan de in voer van eieren en dat derhalve de vereiste voorwaarden voor het toepassen van de ontsnappings clausule niet zijn vervuld". Hiermede heeft de Euronese commissie zich geplaatst achter het Nederlandse standDunt. Eén van de Nederlandse argu menten tegen de Duitse maat regel Is geweest, dat alleen van de ontsnappingsclausule gebruikt kan worden gemaakt, indien de nationale markt door overmati ge invoer wordt ontwricht. ,,De invoer van eieren in de Duitse bondsrepubliek is sinds enkele jaren voortdurend terug gelopen", aldus het communiqué. „De produktie in Duitsland daar entegen is de laatste jaren toege nomen en deze stijging zet zich voort Het verbruik van eieren heeft de ontwikkeling in de pro duktie niet gevolgd". Het besluit tot verhoging van de extra-heffing op eieren, die uit andere landen worden inge voerd, motiveert de Europese commissie met te wijzen op het feit, dat uit deze landen eieren werden aangeboden tegen prij zen, die tot 54 cent per kilo on der de minimum-invierprijs lagen. Het is vooral de Deense uit voer naar de Duitse bondrepu bliek die door de maatregel wordt getroffen. De Deense uitvoer naar Duits land is de laatste tijd al sterk gedaald na jarenlang een waarde van ongeveer 50 miljoen gulden per jaar te hebben bereikt. Het staat de Duitse regering open een beroep tegen deze be slissing aan te tekenen bij de mi nisterraad van de E. E. G. In Europese kringen in Brussel werd het echter donderdagavond betwijfeld, of de regering van de bondrepubliek tot deze stap zal besluiten. Naar een Turks-Cyprische woordvoerder heeft medegedeeld, waren gisteren tussen Turkse en Griekse Cyprioten schietpartijen gaande bij de dorpen Ayios Sozo- menos en Athienou, ten zuiden van Nicosia. Eerder op de dag waren nabij Ayios Sozomenos twee Griekse Cyprioten gedood, waarschijnlijk door Turkse Cyprioten. Een der de werd gewond en zal vermoe delijk niet in leven blijven. Er werd een patrouille uitge zonden om een einde aan de ge vechten te maken. De Britse troepen slaagden er later in een bestand te bewerk stel b gen. Volgens betrouwbare Griekse kringen die in nauw contact staan met 't paleis van president Makarios, zou deze laatste over wegen een bezoek aan de Veilig heidsraad in New York te bren gen, voor besprekingen over het Brits-Amerikaanse voorstel voor het zenden van een Navo-troe- In het concentratiekamp Auschwitz knielde een Pool in gebed neer, ais hij medegevangenen had doodgeslagen, zo werd donder dag in het Auschwitz-proces verteld. Toen de president van de rechtbank de 57-jarige beklaagde Emil Bednarek vroeg, of dit geen blasfemie was. antwoordde deze: „Andere gevangenen kunnen u vertellen dat dit niet zo was". De Pool, de laatste van de 22 beklaagden die voorkwam in de eerste fase van dit grootste pro- tegen oorlogsmisdadigers dat ooit in de Duitse bondsrepubliek is gevoerd, is de enige die in het proces als oud-gevangene te rechtstaat. De andere beklaagden waren allen S.S.-ers. Bednarek, een kleine, gedrongen man met een bril, ontkende schuldig te zijn aan beestachtige moorden en martelingen, waarvan getui gen melding hebben gemaakt. Rednarek was een „kapo", één van de gevangenen die een uit zonderingspositie innamen en be- voegheden hadden om medege vangenen te bevelen en te straf fen. Hij is vroeger mijnwerker en soldaat geweest en werd in 1940 naar Auschwitz gezonden als Pools verzetsstrijder. Bedna rek vertelde dat een officier hem. toen hij werd aangesteld tot „kapo". had gezegd: „Ik ver wacht van u, dat u orde en rust weet te handhaven." De rechter zei, dat een getuige had verteld, dat „u er een zekere hobby van had gemaakt, mensen met stoelen dood te slaan en dan... wel. dat weet u". Bednarek: „Mijnbeer de presi dent, dat is niet waar". De rechter: „En wanneer u dan iemand dood had geslagen, knielde u naast hem neer en sprak een gebed uit. stond dan weer op en vermoordde de vol gende Was dit geen blasfemie?" Bednarek zou ook eens een ge vangene hebben vermoord door een stok over diens keel te leg gen en er zolang op te blüven staan tot hij dood was. De presi dent van de rechtbank somde nog een aantal gruweldaden op. waaronder het doodmartelen van een gevangene die erover ge klaagd had dat hij geslagen was en het dwingen van mensen tot lichaamsoefeningen buiten in vrieskoude waarna de ongeluk- kigen bespoten werden met koud water. Een van de beklaagden, de voormalige S.S.-er Klaus Dy- l-wski, heeft een hartaanval ge- '-ad en ligt in een ziekenhuis. ~>vlewski, die onder meer be schuldigd wordt van het dood schieten van Russische volks commissarissen. zal afzonderlijk worden berecht als hij niet tijdig hersteld is. Nu het eerste verhoor van de beklaagden is afgesloten, begint de rechtbank met het horen van vier Duitse geschiedkundigen over het „derde rijk" en zijn ap paraat van terreur en moord. De rechtbank waarvoor het proces die tegen twee en twintig voormalige leden van het kamp personeel van het concentratie kamp Auschwitz zal volgende week geen zitting houden. Men heeft de rechtszaal in het stad huis van Franfort dan nodig voor de festiviteiten rond carna val. penmaeht naar Cyprus. Volgens deze kringen zou president Ma karios nog steeds de mogelijkheid van deelneming door de V.N. ann deze troepenmacht overwegen. Intussen is de verdere evacua tie van Amerikaanse vrouwen en kinderen van Cyprus gestaakt. Een ambtenaar van de Ameri kaanse ambassade deelde mee, dat donderdag niemand wilde ver. trekken. Tot dusver werden 575 Amerikaanse onderdanen van Ni cosia naar Beiroet overgevlogen. Vo'gens een Turks-Cyprische woordvoerder hebben de Grieks- Cyprioten onder de Turkse in woners van Ayios Sozomenos veel slachtoffers veroorzaakt. Hij kon nog geen cijfers geven, doch zei: „Dit was de grootste slach ting sinds Kerstmis." Volgens een in 1960 gehouden volksstelling bestond de bevol king van Ayios Sozomenos dat jaar uit 172 Turks- en 25 Grieks- Cyprioten. Premier sir Alec Douglas- Home heeft donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat de on derhandelingen over toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap „niet langer een actuele kwestie vor men". In een debat over aangelegen heden betreffende het Britse gemenebest zei de eerste-minis- ter, dat Engeland vorig jaar bij de onderhandelingen in Brussel erg zijn best heeft gedaan oro de belangen van de gemenebest- landen in één van de sterkst groeiende wereldmarkten te be schermen. Nu deze onderhande lingen waren mislukt, moest En geland met zijn partners in' het gemenebest zien, wat er bij de volgende gelegenheid de z.g. „Kennedy-ronde" kan wor den bereikt. Hierbij moest ge streefd worden naar een zo groot mogelijke verlaging van de buitentarieven, aldus sir Alec Douglas-Home. Caltex-boring op Ameland wordt voortgezet De Caltex heeft meegedeeld, dat het testen van de bron op Ameland is uitgesteld en dat de boring zal worden voortgezet Volgens onduidelijke A.N.P.- beriehten hebben Koningin Ju liana en Prins Bernhard don derdag een bezoek gebracht aan Parijs. Onbevestigde geruchten meld den dat het koninklijk paar op weg was naar Madrid. Later op de dag maakte de Rijksvoorlichtingsdienst bekend, dat het hier een bezoek aan Parijs gold van particuliere aard. De Koningin en de Prins reis den per regerings-Friendship. Verslaggevers van de pers bureaus Reuter en A.F.P., die de komst van de Friendship op Orly signaleerden, spraken in hun berichten over de Prins. Deze heeft volgens hen het vliegtuig en het vliegveld een korte tijd verlaten. Zij konden ter plaatse geen informaties krijgen over wat de Prins kwam of ging doen. De Konin gin, die volgens de mededeling van de R. V. D. ook in het vliegtuig zat, heeft de ma chine blijkbaar niet verlaten. In de loop van de middag zijn Konir.gin Juliana en Prins Bern hard blijkens mededelingen van dezelfde Rijksvoorlichtingsdienst in Nederland teruggekeerd. Een hofauto, waarin alleen de Prins meereed, verliet om tien minu ten over drie de poort van het vliegveld Soesterberg. Buitenlandse journalisten heb ben de korte reis natuurlijk in verband gebracht mét de ge beurtenissen rond Prinses Irene. Amerika heeft op de Geneefse ontwapeningsconferentie particu liere besprekingen met de Sowjet-Unïe voorgesteld om tot een akkoord te geraken over het voorkomen van een verdere verbrei ding van kernwapens. De Amerikaanse afgevaardig de, Foster, stelde voor na te gaan in hoeverre er overeen stemming mogelijk is over het gebruik van splijtbaar materiaal voor vreedzame doeleinden in plaats van militaire en over de controle daarop. Foster deelde mee dat presi dent Johnson de sluiting van vier plutoniumreactors en een vermindering van de produktie van U-235 heeft aangekondigd. Amerika hoopt dat de Russen deze produktie ook gaan vermin deren. „Wij zijn bereid ons met de Sowjet-Unie te verstaan over de sluiting, stuk voor stuk, van an dere installaties, mits er controle op is en de andere partij soort gelijke maatregelen neemt", al dus Foster. Amerika is bereid op één van hebben ingeblazen, Foster zei dit naar aanleiding van de scherpe aanvallen, die de Sowjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije op West-Duitsland hebben gedaan, dat zij beschuldigen van vergro ting van zijn militaire kracht, teneinde kracht bij te zetten aan zijn „eisen tot gebiedsuitbrei ding". De Sowjetrussische dele gatieleider Semion Tsaraokin, die dit had gezegd, verklaard don derdag ook dat West-Duitsland ernaar streeft om, via de voor gestelde multilaterale NAVO- vloot met kernwapens, de be schikking over deze wapens te verkrijgen. De Amerikaanse afgevaardigde gaf uiting aan zijn „leedwezen en teleurstelling" over de commu nistische aanvallen op West- Duitsland. Deze aanvallen richtten zich de plutoniumreactors die geslo- donderdag on de voorgestelde ten zal worden internationale ,T/^ controle toe te staan, zulks om een voorbeeld te geven en een precedent te scheppen. William C. Foster, de leider der Amerikaanse afvaardiging naar het ontwapéningsoverleg te Genève waaraan door zeventien landen wordt deel genomen, heeft donderdag de Sowjet-Unie ervan beschuldigd de „geest van de koude oorlog" weer leven te De Russische landstrijdkrach ten zijn uitgerust met een cohe rente bewapening, die een ver gelijking kan doorstaan met de bewapening van Westelijke legers, zo schreef de Franse ko lonel E. J. Baude in een artikel dat donderdag is gepubliceerd in het Franse deLo/ie.tijdschrift „Revue de Défensie Nationale". Volgens kolonel Baude zetten de Russen de modernisering van hun legeruitrusting voort. De modernisering omvat echter meer het aanbrengen van tech nische verbeteringen bij be staande wapens, dan de con structie van nieuwe wapens. De kolonel schreef dat het Russische leger is uitgerust met raketten en tactische projectielen die voorzien zijn van kernkop pen die in kracht variëren van een kiloton tot een megaton. Deze wapens zouden kunnen worden uitgerust met ladingen voor chemische en biologische oorlogvoering. De Sowjet-Unie heeft in het bijzonder de bescherming van soldaten tegen kern-, biologi sche- en chemische wapens be studeerd, aldus kolonel Baude. Iedere soldaat zou een uitrus ting hebben voor persoonlijke bescherming en ontsmetting. NAVO-kernmarht. De Russische afgevaardigde Tsarapkin zei dat deze „onverenigbaar is met elke overeenkomst, waarin de snrei- ding van kernwapens wordt ver boden". Hü en do vertegenwoor digers van Polen en Tsiecho- slowakije verwiernen de Ameri kaanse verzekeringen, dat de kernwanens van een NAVO- kernmacht slechts kunnpn wor den gebruikt, wanneer dit door de Verenigde Staten is goedge keurd. Waarnemers te Genève vragen zich af of het plotseling onver- zoenl"ker standcunt, dat de com munistische staten te Genève tegenover West-Duitsland in nemen, wellicht het gevolg is van de aanwezigheid van een OostduRse afvaardiging. d;e on verwachts in het afeelonen weekeinde in Genève is aangeko men voor overieg met de Sowjet russische vertegenwoordigers. De Poolse afgevaardigde Nasz- kowski meende dat het „n^iet" zou ziin te geloven dat West- Duitsland het nlan tot stichting var een NAVO-macht met kern wapens zou steunen, indien het niet de beschikking over deze wanens zou verkriigen." De Russische vertegenwoordi ger Tsarapkin sprak over de „ontwikkeling van ontoelaatbare militaire bedrijvigheid in West- Duitsland". Hij zei ook: „West-Duitsland brengt de internationale vrede in gevaar. Het Westen zal er de ge volgen van ondervinden, indien het voortgaat met zijn pogingen om een multilaterale NAVO- kernmacht in het leven te roe pen." Tsarapkin had woorden van lof voor de „Oostduitse vredes- nolitiek" en voor het voorstel, dat een Oostduitse afvaardiging kortgeleden on de ontwanenings- conferentie heeft ingediend. Dit voorstel voorzag er, als ge- meid onder meer in dat Oost en West-Duitsland tot kernwa- penvrije gebieden worden ge maakt. Naar van gezaghebbende zijde is meegedeeld, is de chef-stat van het Kongolese leger, kolo nel Eugène Abeya, gesneuveld, toen hij nabii de door guerilla- strljders omringde stad Goen- eoe in een hinderlaag was ge vallen. De 44-jarige kolonel Abeya lejdde de operaties tegen de op standige volgelingen van de vroegere minister 'gm Onder wijs. Pierre Moelele, die in hei westen van de provincie Kwi- loe een terreur uitoefenen. Naar welingelichte kringen mededeelden, arriveerde kolonel Abeya in Goengoe aan het hoofd van een goed bewapende patrouille, die de weg van Kik wit, de hoofdstad van Kwiloe, naar Goengoe had vrijgemaakt. Vorige week maakte hij een vlucht mee naar een Amerikaans zendingsstation in Iwoengoe, van waaruit negentien mensen wer den gered. Ook bij Idiofa nam hij actief deel aan de strijd tegen de terroristen. Boeren en studenten aan de Riikslandboirwschool in Gent hebben in Deinze, waar een grote eierveïling is, een de monstratie gehouden tegen de lage prijzen van de eieren. Op alle wegen naar Deinze werden woensdagmiddag aan passerende automobilisten eie ren aangeboden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Indonesië, de Philip- pijnen en Maleisië, die thans in de Thailandse hoofdstad Bang kok beraadslagen, hebben don derdag de secretaris-generaal der V. N. Oe Thant verzocht tot Thailand het verzoek te richten om zich te belasten met het toe zicht op de naleving van het be stand langs de grens tussen de Maleisische gebieden Serawak en Noord-Borneo (Sabah) ener- en het Indonesische deel van Borneo anderzijds. De Thailand se regering beeft zich reeds hier toe bereid verklaard. Het ver zoek der drie ministers heeft slechts ten doel een en ander een officiële vorm te geven, door het via de Verenigde Naties te laten dopen. Het overleg der ministers heeft, als bekend, ten doel een bijeenkomst van de drie staats hoofden voor te bereiden, waar op zou moeten worden gepoogd het geschhil over Maleisië te be slechten. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft tegenover verslag gevers verklaard dat de geest, waarin de besprekingen worden gevoerd, goed is en dat de resul taten „beter zijn, dan werd ver wacht". De Thailandse minister van Buitenlandse Zaken Tanat Ro man heeft te kennen gegeven dat het toezicht langs de be standslijn in Borneo door een groep waarnemers zal worden uitgevoerd, waarvan de leden in hoofdzaak Thailandse militairen zullen zijn. De Zwolse vierling Kyffers vierde gisteren onder grote be langstelling zijn 21ste verjaar dag. Tal van kranten en week bladen alsmede radio en tele visie toonden belangstelling. De grote toeloop was een gevolg van de omstandigheid dat de vierling meerderjarig is gewor den, waardoor deze verjaardag in tegenstelling tot die van de laatste jaren allesbehalve rustig verliep. Han die bij een accountants kantoor werkte, is nu als telexist in Ede in militaire dienst bij de landmacht. Riny volgt in het Sophiaziekenhuis een opleiding tot laborante. Elly is telefoniste typiste bij een bouwmaterialen- handel en Dorothê tenslotte is jeugdleidster. De jongelui denken nog niet aan trouwen en zijn ook nog niet verloofd. Donderdag is in de Beierse stad Kempten een proces begon nen tegen de voormalige nazi adjudant-onderofficier Leon- hard Scherer, die ervan beschul digd wordt, opdracht te hebben gegeven tot het vermoorden van enkele tientallen weerloze Rus sische vrouwen, kinderen en bejaarde mannen. Scherer zou de leiding hebben gehad van een jacht op partizanen in de buurt van Golobovo. Hij en zijn man nen troffen in een woud de on- gelukkigen, angstig samenge dromd in een hut, aan. Scherer liet ze meevoeren, en ze in Go lobovo in een schuur opsluiten. Op de avond van dezelfde dag zou hij opdracht hebben ge geven, de schuur in brand te steken. Geen van de Russen ontkwam aan de dood. Ze kwa men in de vlammen om of wer den neergemaaid door mitrail- leurvuur. Scherer zelf heeft vol gens de tenlastelegging ook een salvo afgegeven. Hij beroept zich erop, orders te hebben uit gevoerd. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven Ierland handhaaft zich r -n hogedrukgebied met in het rentrum een luchtdruk van 1046 m.b. Langs de oostflank hiervan voeren noordelijke winden kou de lucht aan waarin boven VRIJDAG 7 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 8.48 9.23 10.03 10.13 n.m. 9.25 10 00 10.40 10.50 ZATERD 1 S FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 n.m. 10.34 11.09 11.49 11.59 Duitsland ook overdag de tem peraturen niet of nauwelijks boven het vriespunt kwamen.-In ons land waren de temperaturen wat hoger daar bij ons de lucht over de betrekkelijk warme Noordzee werd aangevoerd. Bij Schotland bevindt zich een front dat de begrenzing vormt van zachtere lucht die om het hogedrukgebied tot de Noordzee doordringt. Het front gaat ver gezeld van wolkenvelden die ook ons land kunnen bereiken. De wind is zwak tot matig en draait naar het noordwesten. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en r vankelijk enkele buien. Zwak ke tot matige noordwestelijke wind. Tets hogere middagtempe- i'aturen. Tijdens een openbare ver gadering van de Partij van de Arbeid, afd. Hellevoetsluis, op 28 februari in het dorpshuis „De Kern", zal de Indonesische zaak gelastigde in Nederland, de heer Mohammed Sharif, met mr. M. de Niet, lid van de Eerste Ka mer voor de P. v. d. A., een dis cussie houden over de verhou ding tussen zijn land en Neder land. Het is de eerste keer dat een Indonesische functionaris zich bereid heeft verklaard tot een openbaar politiek debat over dit onderwerp. ZON MAAN op onder op onder Febr. 7 8.12 17.37 3.27 12.18 8 8.10 17.39 4.31 12.50 9 8.09 17.41 5.32 13.29

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1