Stakingen in Italië en Frankrijk West-Duitsland wijst Russisch protest af HET WEER Zon- en Weerbericht Hoogwater Vergaderin? van Christelijk-Historisck Gemeente bestuurders te Utrecht DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6140 ZENADI TER DOOD VEROORDEELD ERNSTIG VOEDSERTEKORT IN MIDEN-JAVA Erwtensoep voor journalisten in Soestdijk ANTI-AMERIKAANSE BETOGINGEN IN GHANA PERSCONFERENTIE IN NIEUWSPOORT Jonge Haagse inbrekers gearresteerd Problemen rond deverkoop van dier geneesmiddelen FRANKRIJK STELT GEEN TROEPEN BESCHIKBAAR VOOR CYPRUS Hankering bi) abonnement: Terneuzen Administratie-adres: Smidswa) Directeur-Hoofdredacteur 1. van Be Sanüe Redacöe-adres: Noordstraat 55—57 Telefoon 01150—3073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,—: per week 48 et. Losse nrs 10 et. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentteprtis per mm 16 et; minimum pci advertentie 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén hnndels- advertenties)5 regels f 1,10. Iedere regel meet 22 et Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 8 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. In Italië is gisteren een alge mene staking van het overheids personeel, met inbegrip van dat bij de spoorwegen, begonnen. De actie, die 24 uur zou duren, is be doeld om aan eisen voor herzie ningen op het gebied van de ar- beidsindeling en de lonen kracht bij te zetten. Aanvankelijke plannen om toeh een aantal treinen met mili tair personeel te laten rijden, heeft de overheid opgegeven om incidenten te vermijden. Wel zul len de spoorwegen autobussen laten rijden. Onder de stakers bevindt zich ook het personeel van de P.T.T. en het onderwijs. Onmisbare diensten, zoals die voor het ra dioverkeer met schepen, functio neren normaal. Dinsdagavond hadden ver tegenwoordigers van de vijf vak bonden de communistische, de socialistische, de christen-demo cratische. de sociaal-democrati sche en de neo-fascistische orga nisatie nog een laatste poging gedaan om in een gesprek met de minister voor hervormingen op ambtelijk gebied, Luigi Preti, de staking af te wenden, doch men werd het niet eens. Vandaag zullen de afgevaardigden van de bondon de minister opnieuw ont moeten. Bij de Franse radio en televi sie begon tezelfdertijd een sta- Mohamed Zenadi, die in april ran het vorige jaar een aanslag pleegde aan de gevolgen waar van de Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken Chemisti overdeed, is woensdag in Algiers ter dood veroordeeld. Hij hoorde fiiet vonnis onbewogen aan. Vorige week poogde Zenadi zelfmoord te- plegen door van een trap in de gevangenis te springen. Hij werd slechts licht gewond, In hef proces kwam aan het' licht dat hij al verschei dene malen getracht had een einde aan zijn leven te maken. king van 19 uur, ter ondersteu ning van salariseisen. Er Werden alleen grammofoonplaten en mu ziekbanden gedraaid, met daar tussendoor uitzendingen van de nieuwsdienst. Om 7 uur in de avond werd het gewone pro gramma hervat. iHertoe heeft het personeel besloten om de sympathie van de kijkers en luisteraars niet te verspelen. Volgens het blad Soeloeh Indo- nesia is in verscheidene delen van Midden-Java een ernstige situatie op het gebied van de voedselvoorziening ontstaan, als gevolg van langdurige droogte en aanhoudende rattenplaag, die tot mislukking van de rijstoogst hebben ge'eid. Ongeveer 340.000 mensen heb ben zich voor hulp aangemeld. „VRIJE BOEREN" niet langer STRAFBAAR? Het bestuur van het Land bouwschap heeft zich uitgespro ken voor een wijziging van de registratieverordening, waardoor landbouwondernemers, die wei geren de voor het vaststellen van heffingen benodigde gege vens over hun bedrijf te ver strekken, niet langer strafbaar zullen zijn. In plaats daarvan zou hun ambtshalve een hef fingsaanslag kunnen worden op gelegd. Hierdoor zou een einde komen aan het uitzitten van hechtenisstraffen door „vrije boeren" wegens het niet invul len van het inventarisatieformu lier. De minister van Justitie heeft opdracht gegeven, in afwachting van nadere beslissingen, geen vervolging meer in te stellen in hangende zaken over weigering van landbouwers om bepaalde bedrijfsgegevens aan het Land bouwschap te verstrekken. De tenuitvoerlegging van reeds uit gesproken vonnissen wegens overtreding van de bestaande inventarisatieverordening moet worden opgeschort. De Westduitse regering heeft een Russisch protest van de hand gewezen, volgens hetwelk in de bondsrepubliek raketten zullen worden gebouwd, die met atoomkoppen kunnen worden uitgerust. De Russen hadden hun protestnota gebaseerd op raketlanceringen en mededelin gen van de „Waffen- und Luft- rüstungs A. G." in Hamburg. Regeringswoordvoerder Van Ka- se deelde mee, dat een toeleve ringsbedrijf zes ééntrapsraketten had vervaardigd. Daarvan waren er op 5 december van het vorig jaar drie gelanceerd. Bij een on derzoek door regeringsinstanties was gebleken, dat het hier niet- geleide, eenvoudige raketten zonder militaire betekenis be trof, die alleen voor speurwerk waren bestemd. Voorts was in opdracht van de „A. G." door een ander toeleveringsbedrijf een tweetrapsraket voor weten schappelijke doeleinden vervaar digd. Ook deze is niet geschikt voor militaire gebruik. .Von Hase verklaarde, dat de Russen er goed aan hadden ge daan, eerst de betrouwbaarheid van hun informatiebronnen na te gaan alvorens diplomatieke stappen te nemen. Hij zei ten slotte, dat West-Duitsland in de verdragen van Parijs uitdrukke lijk heeft afgezien van de ver vaardiging van militaire raket ten. De journalisten moesten uren- lang de koude wind trot seren bij paleis Soestdijk. Ge lukkig kwam er een dame met een auto langs om erwtensoep te verkopen. Dat deze service op prijs werd gesteld, lijdt geen twijfel. ZONNIG. Boven de Britse eilanden be vindt zich een hogedrukgebied dat de afgelopen 24 uur belang rijk in betekenis is toegenomen. Samen met een depressie boven Finland houdt het boven Scandi navië een krachtige noordweste lijke tot noordelijke stroming in stand waarmee droge polaire lucht naar het zuiden wordt ge voerd. Plaatselijk ontwikkelden zich enkele buien, maar de inten siteit was over het algemeen ge ring. Alleen in Midden, en Zuid- Duitsland werden hier en daar enkele mllimeters neerslag ge meld. ZON MAAN op onder op onder T ebr. 6 8.14 177.35 2.20 11.53 7 8.12 17.37 3.27 12.18 8 8.10 17.39 4.31 12.50 9 S.09 17.41 5.32 13.29 10 8.07 17.43 6.27 14.18 Het genoemde hogedrukgebied breidt zich uit over de Noordzee waardoor de wind verder af neemt. Overigens komt er wei nig verandering in het weerbeeld. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Zonnige perioden en overwe gend droog. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige noordelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gisteren. DONDERDAG 6 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.45 8.20 8.20 8.55 9.00 9.35 9.10 9.45 EBRUARI v.m. n.m. 8.48 9.25 9.23 10.00 10.03 10.40 10.13 10.50 Met bellen rinkelende Ghane- zen hebben woensdag wederom voor de ambassade van de Ver. Staten in Accra betoogd. Zij voerden spandoeken mee met anti-Amerikaanse leuzen. Dinsdag diende de Ameri kaanse regering een protest in tegen een dergelijke betoging die zich die dag voor haar am bassade in de Ghanese hoofdstad had voorgedaan. Het State Department heeft thans de regering van Ghana er van beschuldigd de hand in deze betogingen te hebben. Op het Amerikaanse protest was nog geen antwoord ontvangen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de ambassadeur van Ghana op het State Department was ontboden en dat de Amerikaanse zaakgelastigde in Accra het Ame rikaanse protest had overhan digd. Op vragen of er in de af gelopen weken aanwijzingen wa ren dat betogingen zoals thans zich konden voordoen antwoord de de woordvoerder bevestigend. Hij wilde echter niet nader daar op ingaan. Een overzicht tijdens de pers conferentie betreffende Prin ses Irene, welke in de nacht van dinsdag op woensdag is gehouden in Nieuwspoort in Den Haag. Rechts de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst dr. Lammers. NIET BEKEN» OF KONINGIN EN PRINS TERUGGAAN NAAR OOSTENRIJK Het is niet bekend, of en zo ja, wanneer Koningin Juliana en Prins Bernhard naar Innsbrück zullen terugkeren. Dit heeft een woordvoerder van de R.V.D. woensdagavond meegedeeld in antwoord op een vraag. De politie in Den Haag heeft de afgelopen dagen acht jonge Haagse inbrekers in de leeftijd van 14 tot 27 jaar gearresteerd. In acht maanden tijds hebben deze jongemannen bijna ƒ6000 aan geld en goederen bij elkaar gestolen. De jongste van de groep, een 14-jarige scholier, is naar een opvoedingsgesticht in Grongin- gen gezonden. Twee van de jon gemannen zitten nog in voorar rest. De grote onzekerheid die er met betrekking tot de financiële verhouding, tussen rijk en gemeenten voor de gemeentelijke in vesteringsplannen bestaat, Is funest voor de ontwikkeling van de Nederlandse gemeenten. Wil onze samenleving uitgroeien tot een sociaal verantwoorde gemeenschap, dan zal een struktnurverbefe- ring, zowel in economische, maatschappelijke en culturele alsook in politieke zin de eerste fase moeten zijn. Dit verklaarde de voorzitter van de vereniging van C. H.- leden van gemeentebesturen, dê heer J. Hoekstra, gisteren op de algemene vergadering van deze vereniging in Utrecht. De heer Hoekstra betoogde, dat de opmerking van de minis ter tijdens de behandeling van de begroting van het gemeente fonds voor 1964, dat vele gemeen ten met sluitende begrotingen komen, nooit zal mogen leiden tot de conclusie, dat het nog wel mee zal vallen. Onbevredigend en feitelijk in strijd met de wet is het volgens de heer Hoekstra dat de verzoe- De voorzitter van de stichting C. L. O.-contröIe, de heer J. L. Nysingh, heeft sterk de indruk, dat de toepassing van dierge neesmiddelen buiten de dieren arts om nog steeds toeneemt. Op de algemene vergadering van de stichting in Utrecht zei hij, dat hieruit enerzijds blijkt dat de dierenartsen in toenemen de mate niet worden geconsul teerd bij bepaalde stoornissen in de gezondheid van de dieren en anderzijds, dat er sprake is van een steeds groter wordende chaos in de handel van genees middelen. Ook de mengvoederindustrie dreigt op kwalijke wijze bij de toepassing van bepaalde genees- AGRARISCH PLEIDOOI VOOR VLEESWARENINDUSTRIE Uit het Landbouwschap is gis ter een pleidooi opgegaan voor de Nederiandse vleeswarenindus- trie. Tijdens een bespreking van E. E. G.-aangelegenheden merkte de heer Mertens (K.N.B.T.B.) op, dat er wel levende en geslachte varkens worden uitgevoerd, maar dat de verwerkende industrie be nadeeld wordt door de zeer hoge heffingen op haar produkten. Onderbezetting in de fabrieken is daarvan het gevolg. Hij meen de dat het Landbouwschap stap pen moet ondernemen om te be vorderen, dat het deel van de E. E. G.-heffingen, waarmee be scherming van de verwerkende industrie in het invoerland be oogd wordt, zo snel mogelijk wordt afgebroken. De heer Knottnerus, voorzitter van de werkgroep Integratie, wês het daar geheel mee eens. OUDE MAN AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN De 77-jarige A. IJ. uit Rotter dam is in het Bergwegziekenhuis overleden aan brandwonden, die hij had opgelopen toen op 2 jan. in zijn woning brand ontstond en hij het vuur wilde blussen. middelen betrokken te worden, aldus de heer Nysingh. Volgens hem beginnen enkele grote var kens- en pluimveehouders hier en daar zelfs te eisen, dat er preventief furoxone of antibio tica in de voeders worden ge mengd, in grotere hoeveelheden dan door het Produktschap voor Veevoeders zijn toegestaan. Aan gezien er weinig risico bestaat voor doeltreffende sancties van het produktschap. wordt ook het optreden van de C. L. O.-contröle (de contröle van de drie centrale landbouworganisaties) tegen dergelijke overtredingen ernstig bemoeilijkt. De heer Nysingh zei, dat het uitzichtloos wordt, als men met geneesmiddelen tracht, de kwa lijke gevolgen weg te nemen van fouten die door de boer zijn ge maakt. Volgens hem zal men moeten blijven zoeken naar de oorzaak van de moeilijkheden en proberen deze weg te nemen door betere huisvesting, strenge re hygiëne en een betere voe ding. De Franse minister van Voor lichting, Peyrefitte, heeft woens dag medegedeeld dat Frankrijk geen troepen beschikbaar zal stellen voor de internationale troepenmacht voor Cyprus. Frankrijk kan zich niet men gen in een operatie die is geba seerd op het statuut van Zurich aan welks totstandkoming Frankrijk geen deel heeft gehad en dat bovendien ook niet als permanent bedoeld schijnt. Frankrijk koestert geen enkel verlangen zich in deze zaak te mengen, aldus de Franse minis ter. Minister Peyrefitte zei nog, dat het Franse standpunt jegens het Britse voorstel mogelijk an ders zou zijn geweest, als het door de voornaamste belangheb benden, prieken, Turken en Cy prioten zou zijn gedaan. ken van de gemeenten om een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds onafgedaan blij ven tot alle uitkeringen op grond van de financiële verhoudings wet vaststaan. Spreker meende dat de pro blemen die de loon- en prijsstij ging hebben opgeworpen en die een tekort op de betalingsbalans dreigen te veroorzaken, de rege ring wel eens aanleiding kunnen geven tot een drastisch ingrijpen. Een herhaling van een investe ringsbeperking zoals die in de jaren 1956-1958, zal voor de ge meentebesturen een uiterst na delige invloed hebben. Grote na tionale belangen staan op het spel, aldus de heer Hoekstra. Ten aanzien van de bouwnota van minister Bogaers merkte hij op, dat bij een snelle bouw snelle beslissingen van departementale zijde passen. Hij pleitte voor een snellere afgifte van rijksgoed keuringen en zei, dat met de naam „departement van Bouw nijverheid" meer eer te behalen zou zijn. Christclijk-Historische ge meentebestuurders zenden telegram aan Koningin. De vereniging van Christelijk- Historische leden van gemeente besturen, die gisteren in Utrecht haar algemene vergadering hield, heeft een telegram ge stuurd aan Koningin Juliana. In dit telegram geeft de vereniging Hare Majesteit de oprechte ver zekering, dat zij in deze moeilijke dagen voor haar en haar huis in gedachten bij haar is en dat zij haar Gods onmisbare zegen toe- bidt. DE AARDAPPELSITUATIE In de gisteren gehouden be stuursvergadering van het Land bouwschap heeft de voorzitter van de hoofdafdeling Akker bouw, de heer Mutinga, zich be reid verklaard pogingen aan te wenden, opdat het bedrag van 4 miljoen gulden dat het Produkt schap voor Aardappelen voor marktordenende doeleinden ter beschikking staat, geheel of ge deeltelijk wordt gebruikt om hulp te bieden aan de aardappeltelers, die op het ogenblik te kampen hebben met lage prijzen. Voor een blijvende garantie regeling voor aardappelen zag hij niet veel mogelijkheden. In de uitvoerige discussie die het be stuur over dit punt voerde, gin gen wel stemmen op voor zó'n regeling. BENARDE BOEREN GAAN AARDAPPELEN UITDELEN AAN ROTTERDAMSE HUISVROUWEN Boeren van Goeree-Overflak- kee zijn van plan, a.s. zaterdag morgen om tien uur in Rotter dam, waarschijnlijk in de omge ving van Blijdorp, gratis aard appelen te komen uitdelen aan de huisvrouwen uit deze stad. Zij stellen dat de aardappelen op het ogenblik de kostprijs niet opbrengen: die kostprijs is 11 a 12 ct per kg, terwijl de boer maar 8 ct kriigt. Dan kan men ze be ter weggeven, vinden zij. Via Hellevoetsluis zal zaterdag een kolonne door tractoren ge trokken aanhangwagens van Goeree-Overflakkee naar Rotter dam rijden. Jonge boeren van het eiland zullen daar enige /dui zenden zakjes aardappels, ieder van twee kg, uitdelen. De wagens zijn behangen met leuzen als „Droevig maar waai-" en „Ook aardappeltelers hebben recht op een redelijk bestaan". Bovendien zit in ieder een gedrukte kaart, waaron staat aangegeven dat dr verkoopprijs twee en een half maal zo hoog ligt als de telers- prijs. En verder dat de landbouw, die een der kurken is waarop de economie van ons land drijft, grote verliezen lijdt en dat ver zoeken aan de overheid om een redelijk bestaan voor de boeren te bevorderen geen gehoor vin den. (Adv. Onder de ogen van enige dui zenden badgasten is maandag voor het strand van Punta-Are- nas aan de Stille-Oceaankant van CostaRiea een jongeman door een grote haai aangevaren. In enkele ogenblikken was het slachtoffer verdwenen. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1