Gemeenteraad van Hulst DUITSLAND WIL MAATREGELEN NEMEN TEGEN EIERINVOER Een Nederlands „onaanvaardbaar" in Brussel HET BELASTINGKLIMAAT IN NEDERLAND BINNENLANDS NIEUWS Woensdag 5 februari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 DEN HAAG VERONTRUST Invoerstop voor eieren afgekondigd Duitsland dcliberaliseert eierinvoer INKOMSTENBELASTING TE HOOG Albums Boekhandel VAN DE SANDE Britse koningin-moeder in ziekenhuis OPZIENBARENDE ZELFMOORD DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM Landverdeliiig in Brazilië Ernstig verkeersongeluk in Hamburg RUBY NORMAAL VOLGEND JAAR EERSTE RAKET VAN DE „ESTEC" DE RUIMTE IN INSULINE LANGS CHEMISCHE WEG BOMAANSLAGEN IN NTCOSIA De regering der Duitse bondsrepubliek is van plan, maatregelen te nemen tegen eierinvoer uit E. E. G.-landen, onder toepassing van de vrijwaringsclausule uit de E. E. G.-verordening voor eieren. Voor de Nederlandse minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheu vel, die zielt voor E. E. G.-besprekingen in Brussel bevond, is dit aanleiding geweekt ijlings naar Nederland terug te keren. Hij wil bier de maatregelen voorbereiden, die nodig zijn als Duitsland aan zijn voornemen gevolg geeft. De minister is van mening, dat dit een ramp voor de Nederlandse pluimveehandel zou betekenen, In een gesprek, dat hij te Brussel had rnet de Duitse staatssecretaris Hiittebraüker, heeft de minister een laatste poging gedaan om een invoerbeperking te voorkomen. De Duitsers blijken echter niet van hun voornemen te willen afzien. Het Duitse persbureau D.P.A. miljard in 1963, bij een ongeveer dlrlrlc* mndVn-lorï^ii-lHnrf rlnF rlrv -«KM.LILx'V meldde maandagmiddag, dat de Duitse regering de eierinvoer al stopgezet had, onder het motief dat de huidige Duitse markt prijzen de kostprijzen van de Duitse producenten niet dekken. In de vooravond ontkende het ministerie van Landbouw in Den Haag, op grond van uit Bonn ontvangen mededelingen, dat er reeds sprake zou zijn van een officiële afkondiging van een maatregel door Duitsland. Ook bij de E. E. G. in Brussel was maandagavond van zo'n of ficiële afkondiigng nog niets be kend. Wel kon het ministerie van Landbouw in Den Haag op grond van zijn uit Bonn ver kregen informaties meedelen, dat dinsdag in de Duitse staats courant een mededeling over een Invoervergunningenstelsel voor eieren zou verschijnen, en dat de Westduitse regering van daag (woensdag) een nadere beslissing zou nemen. Minister Biesheuvel heeft op de Nederlandse consument een beroep gedaan om, nu de Ne derlandse eierprijzen zo laag zijn, met een groter verbruik mee te helpen de moeilijkheden voor onze eigen pluimveehou ders te verlichten. De Neder landse Pluimveeteeltorganisatie heeft een beroep gedaan op de detailhandel om de lage eier prijzen zo volledig mogelijk aan het publiek door te geven. Vol gens deze organisatie zal bij een Duitse grenssluiting het eier- aanbod op de Nederlandse markt dubbel zo groot zijn als normaal. De minister heelt ook op de Duitse Bondsrepubliek een beroep gedaan om door een krachtige propaganda-actie het eierverbruik te stimuleren. In zo'n actie, die in Nederland reeds is ingeluid, ziet hij de enige mogelijkheid tot verbete ring van de huidige moeilijke si tuatie. De waarde van de Nederland se eierexport naar Duitsland in 1963 wordt geraamd op 250 mil joen gulden. Van de totale Ne derlandse eierproduktie gaat ongeveer 40 procent naar Duits land, dat is 15 procent van het totale Duitse verbruik, dat voor 80 procent uit de eigen produk- tie wordt gedekt. De Neder landse export liep terug van 2,65 miljard eieren in 1960 tot 1,8 miljard in 1963. De Duitse pvo- 1 duktie echtei* steeg van 7,9 mil- jard in 1963 tot ongeveer 10 gelijkblijvende consumptie van meer dan 12,5 miljard eieren. De totale import in de Bondsrepu bliek liep terug van 4,8 miljard in 1960 tot 2,8 miljard in 1963. Minister Biesheuvel vertrouwt erop dat de Europese commis sie de Duitse maatregel niet zal goedkeuren. Wel kan die maat regel in de dagen, voorafgaande aan de beslissing der commissie, een moeilijke situatie op de Nederlandse eiermarkt veroor zaken. Door de maatregel zou het gehele gemeenschappelijke landbouwbeleid van de E. E. G. in gevaar worden gebracht. Ook minister Luns sprak te Brussel de mening uit dat de Europese commissie de maatregel niet zal goedkeuren. De beide bewindslieden heb ben bij deze uitspraken de voor zitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, aan hun zijde. „Men tornt aan de grond vesten van de E. E. G.", zo zei deze naar aanleiding van het Duitse voornemen. Een invoer- stop betekent volgens hem een moordaanslag op onze pluim veehouderij. Ook hij was over tuigd, dat de Europese commis sie de maatregel zal opheffen. Het Duitse argument, dat de eierprijs in Duitsland beneden de kostprijs is gezakt, noemde hij niet steekhoudend. De Ne derlandse boer ontvangt op het ogenblik zeven cent per ei, ter. wijl de .kostprijs 12 cent en de voerkosten alleen al 8 cent be dragen. De Duitse boer krijgt altijd nog 12 a 13 pfennig. De bescherming van de Duitse pro ducent is zó hoog dat hij in een veel betere positie verkeert dan zijn Nederlandse collega's, al dus de heer Garrelds. In de Duitse staatscourant is gisteren een invoerstop voor eieren afgekondigd. Van een contingenteringsstelsel wordt in de publikatie niet gerept. Duitsland heeft de eierinvoer gedeliberaliseerd maar nog geen concrete maatregel tot stopzet ting of beperking van die in voer bekend gemaakt. "De publi katie in de Duitse staatscourant van gisteren heeft alleen betrek king op een respijtperiode van drie dagen. De maatregel komt er op neer dat met ingang van maandag de invoer van eieren en broedeie- ren in de Bondsrepubliek is ge deliberaliseerd. Nog gedurende drie dagen, dus tot en met don derdag, mogen eierep zonder vergunning worden ingevoerd, mits een normale invoerverkla- ring wordt overgelegd, die voor de bekendmaking van de maat regel is afgestempeld door de Duitse bank. Het staat wel vast, dat er na de respijtperiode geen eieren meer naar Duitsland kunnen zonder invoervergunning. Het ministerie vraagt zich af, of Duitsland inderdaad voornemens is invoervergunningen af te geven en, zo ja, in welke mate, en of er dan ook voorwaarden zullen worden gesteld aan de importeurs, bijvoorbeeld op het gebied van de prijzen. Voordat de Nederlandse minis ter van Landbouw, mr. B. Bies heuvel, maandagavond na de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap Brussel moest verlaten om in Den Haag voorbereidingen te treffen met het oog op de door Duitsland veroorzaakte „eieroor- log", heeft hij een Nederlands „onaanvaardbaar'' laten horen. Dit gebeurde tijdens de be spreking door de landbouwminis ters van de ,,zes" van de uitwer king der besluiten, die tijdens de Brusselse „marathon" in decem ber zijn genomen over het ge meenschappelijke landbouwbe leid van de E. E. G. Wanneer men een weerbericht zou willen opstellen voor het hui dige fiscale klimaat, dan zou dit voor wat de inkomstenbelasting (met inbegrip van de loonbelasting) moeten luiden: kil. De weers verwachting voor deze. belasting Kan dan als volgt v\ orden gefor - muleerd: op korter en langer zicht, behoudens storingen, enkele opklaringen. Dit verklaarde de staatssecre taris van Financiën, dr. W. H. van der Berge, in een rede over „het belastingklimaat in Neder land", gehouden in een bijeen komst van het departement Amersfoort van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De staatssecretaris ging uitvoerig in DRIE LIEDJES VOOR SONGFESTIVAL GEKOZEN Voor de nationale finale van het Eurovisie-songfestival 1964 zijn in totaal 206 liedjes inge zonden. Hieruit heeft de natio nale jury bestaande uit de heren Melle Weersma, Gijs Stap- pershoef, Ger van Leeuwen, Co de Kloet, Bert Paige en Ton Kool onder voorzitterschap van Dolf van der Linden de vol gende drie liedjes gekozen: „Vliegende Hollander", „Weer zingt de wind" en „Jij bent mijn leven". Deze liedjes zullen door An neke Grönloh op de nationale finale, die 24 februari wordt ge houden, ten gehore worden ge bracht, waarna elf uit kijkers samengestelde jury's in het land zullen beslissen met welk liedje Anneke Grönloh Nederland zal vertegenwoordigen op de inter nationale finale die 21 maart in Kopenhagen wordt gehouden. De elf jury's zetelen in Sloch- teren, Sneek, Klazienaveen, Ens, Veessen (gem. Heerde), Utrecht, Schagen, Naaldwijk, Oss, Aar- detttom.en .Maastricht. op de plaats, die de inkomsten belasting in het fiscale bestel inneemt en die steeds belangrij ker is geworden. In 1935 leverde de inkomstenbelasting 25 pro cent van de totale belastingop brengsten op; in 1951 was dit. 31 procent en sedertdien is het aandeel voortdurend groter ge worden. Sedert 1961 is niet min der dan 40 procent van de to tale belastingopbrengsten toe te kennen aan dc inkomstenbelas ting (met inbegrip van de loon belasting en de dividendbelas ting). De staatssecretaris noem de dit aandeel zeer groot. De relatieve toename van de plaats van deze belasting verklaart, zo zei hij, het toenemend onbeha gen van velen over ons huidige belastingklimaat. De staats secretaris trok een vergelijking met het buitenland en consta teerde. dat het aandeel van de inkomstenbelasting in de totale belastingopbrengst in 1959 in Frankrijk ruim 13 procent be droeg en in Duitsland 23 procent, vergeleken met ruim 38 procent in ons land. Ook in percentages van het nationale inkomen spant de Nederlandse inkomstenbelas ting in de E. E. G. de kroon. In 1959 was dit in Nederland 9,5 procent, tegenover 3,5 procent in Frankrijk. De staatssecretaris was van oordeel, dat verlaging van de loon- en inkomstenbelasting een primaire doelstelling van het fiscale beleid moet vor men. Zonder een dergelijke verlaging zou er op den duur een onhoudbare toestand ont staan. Een belangrijke concessie, die Nederland daarbij verwierf, was de goedkeuring om de heffing bij export van zuivelprodukten naar andere landen van de ge meenschap te verhogen met het subsidiebedrag, dat in ons land voor die produkten aan de pro ducenten wordt verstrekt. Dit vertegenwoordigt voor ons land een bedrag van vele miljoenen guldens per jaar voor de schat kist. Van Franse zijde werd in Brussel gesteld, dat hiertegen over moet staan een subsidie voor alle zuivelprodukten uiteraard werd daarbij gedacht aan lnan.se kaas die uit de E.E.G.-landen in Nederland wor den ingevoerd. Het daarmede ge moeide bedrag staat overigens ver beneden het voordeel, dat Nederland van do toegestane regeling heeft. Deze Franse op vatting werd gedeeld door de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mansholt. „Onaanvaardbaar" noemde mi nister Biesheuvel deze interpreta tie. Hij betoogde dat alleen een invoersubsidie zou kunnen wor den gegeven voor diezelfde pro dukten, die Nederland uitvoert en niet in beginsel voor alle zui velprodukten. De ministers van Landbouw zullen vandaag hun besprekin gen over de uitwerking van de „marathon" voortzetten. (Adv.) Koningin-moeder Elizabeth van Engeland is maandag in een Londens ziekenhuis opgenomen om een spoedoperatie aan haar blindedarm te ondergaan, zo is officieel bekendgemaakt. Een woordvoerder van haar residentie, Clarence House, zei dat zij is opgenomen in het „King Edward VIF'-ziekenhuis. Naar verluidt zou haar ge zondheidstoestand gedurende het weekeinde slechter zijn gewor den, waardoor operatief ingrij pen noodzakelijk werd. Volgens een bekendmaking van het ziekenhuis, waar de operatie werd verricht, is de in greep geslaagd en maakt de pa tiënt het goed. De voorgenomen bezoeken van de koningin-moeder aan Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zijn afgelast. De 63-jarige weduwe van koning George de Zesde zou vrijdag naar Canada vertrekken. Concentratie van woningen in Terneuzen ongewenst? In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Hulst, zoals te verwachten viel, ingehaakt op wat in Terneuzense gemeente raad was gezegd over de toe komst van Zeeqws-Vlaanderen, meer in het bijzonder over de „concentratie" van de woning bouw. „Hebben wij hier wel een grote stad nodig"', zo vroeg burge meester Lockefeer zich af. Wat is trouwens een grote stad? Prof. Groenman acht 25.000 een ideaal inwonertal voor een goede woon stad. En bovendien hebben wij hier vlak in de buurt echte grote steden als Antwerpen, Brussel en Gent. Concentratie van woningen in Terneuzen vindt de burgemeester van Hulst dan ook onnodig en on gewenst. Onze mensen, zej hij, dienen niet onnodig van hun woonplekken rond de oude torens gebracht te worden. Spr. betreur de de zienswijze van de burge meester van Terneuzen. De heer Lockefeer had het ook in ander opzicht op Terneuzen voorzien. Hij meent dat men in Zeeland en speciaal in Terneuzen wel erg gevoelig is voor menin gen die indruisen tegen de daar verkondigde. In dit verband wees hij o.m. op de vaste Schelde- verbinding, waarbij hij de hoop uitsprak dat niet langer op één paard zal worden gewed, maar dat men ook eens ernstig moet gaan nadenken over een oostelij ke Seheldeverbinding. „Ik mag toch als burgemeester", zo vond spreker, een mening hebben over zaken bij de gemeentegrenzen?" De begroting Over de financiële toestand van Hulst was de burgemeester niet erg optimistisch. Dat kwam later bij de algemene beschou wingen ook tot uiting in de rede van de heer Picavet die hierbij op de noodzaak van herindeling der gemeenten wees. De heer Van dér Walie ver wachtte spoedig mededelingen over de industrievestigingen te Absdale. De gewone dienst sluit met een post van 7.000 voor onvoorziene uitgaven. De totale raming van inkomsten en uitgaven bedraagt ƒ3.446.509,—, Van de kapitaalsuitgaven noe men wij o.a. 'n post van 215.000 voor de aanleg van het parkeer terrein 's-Gravenhof; ƒ175.000 voor de bouw van een nieuwe re mise voor gemeentewerken; f 185.000 voor de bouw van een chr. school en 385.000 voor uit breiding van de jongens-u.l.o. aan de Zandstraat. De verdere agenda Tot leden van de woonruimte- commissie werden herbenoemd Een Westduitse politiefunctio naris, die verantwoordelijk is ge weest voor de veiligheid van de Westduitse bondskanselier en de andere leden van de Westduitse regering, de 49-jarige Ewald Peters, heeft zichzelf in de nacht van zondag op maandag in zijn cel in Bonn opgehangen. Peters werd op 30 januari ge arresteerd omdat hij ervan ver dacht wordt in de oorlog deel genomen te hebben aan massa moorden op Joden in Zuid-Rus- land. Hij was toen gesehorst in zijn functie en aangehouden naar aanleiding van beschuldigingen dat hij gedurende de wereld oorlog had deelgenomen aan massa-executies van Joden in Zuid-Rusland. Zijn aanhouding geschiedde direct na zijn terug keer uit Rome, waarheen hij bondskanselier Erhard had ver gezeld. Hij had de bondskanse lier ook vergezeld naar Londen, Parijs en Washington. De openbare aanklager van Dortmund zei maandag dat de zaak tegen Peters thans is ge sloten. Ten tijde van de massa executies van Joden in Novot- sjerkassk in de Oekraine in 1942/1943 was Peters één van de leiders geweest van het nazi- commando zes", zo zei hij. Uit het onderzoek was gebleken dat er „ernstige verdenking" tegen Peters bestond, dat hij een groot aandeel had gehad in de moor den. Vijf en dertig doden onder wie oen burger, drie en veertig ge wonden, vier vermisten en verlies van een groot aantal wapens en ander materieel, zo luidt aan de zijde van de regeringstroepen de balans van vijf gevechten die zich maandag en dinsdag hebben afgespeeld in Midden-Vietnam en in het gebied ten zuidwesten van Saigon, zo is-uit gezagheb bende Amerikaanse bron verno men. Aan (communistische) Vietcongzijde zijn zeven man ge sneuveld. de heren A. J. Blommaert, E. C. Borm, J. van Driessche, S. Roe- lands en E. v. d, Waeter. Aan de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente wordt een per ceel bouwgrond aan de Tabaks- straat in eigendom overgedragen voor ƒ21,325 voor de bouw van de genoemde school. Wethouder P, J. Brandt en de heer W. J. Boon zagen zich aan gewezen als leden van de onlangs opgerichte commissie voor re creatie en toerisme. Hetpand Steenstraat 1 van de N.V. Eureka te Rotterdam werd aangekocht voor 18.000. In dit gebouw, dat dateert uit de 18e eeuw, zal na restauratie een oud heidkundig museum worden in gericht. terwijl het tevens dienst baar zal worden gemaakt als openbare leeszaal en informatie- centrum voor vreemdelingenver keer. President Goulart van Brazi lië heeft opdracht gegeven, domeingrond in de vallei van de Rio Doce in de staat Minas Gerais onder landloze boeren te verdelen, nadat er berichten waren binnengekomen over plannen van deze boeren om zich met geweld van de grond mees ter te maken. Een woordvoerder van het regeringsbureau voor agrarische hervormingen kon niet meedelen hoeveel grond zal worden ver deeld. Bij een verkeersongeluk in Hamburg zijn tien mensen om het leven gekomen en een twintigtal ernstig gewond. Een druk bezette autobus werd door een vrachtauto met aanhanger gegrepen en over de volle lengte opengescheurd. De foto laat duidelijk zien met welk een nietsontziende kracht de zijkant van de tour wagen opengereten is. Drie door de rechtbank aange wezen psychiaters zijn tot de slotsom gekomen dat Jack Ruby, die de moordenaar van president Kennedy neerschoot, geestelijk volkomen gezond is. Een door de verdedigers van Ruby geraad pleegde zenuwarts had gezegd dat deze tekenen van een gees telijke afwijking vertoonde, waar door hij onder invloed van een hevige ontroering in een geeste lijk explosieve toestand kón ge raken. De accomodate voor het Euro pees instituut voor de ruimte vaart, de „Estec", dat in Delft wordt gevestigd, moet medio 1965 gereed zijn. 77 personeelsle den zijn thans aangenomen, van wie dertig technologen. Over drie jaar wordt verwacht aan de tota le personeelsbezetting van acht honderd personen toe te zijn. Volgens de plannen zal de „Es tec" medio 1964 de eerste waar- nemingsraket met eigen appara tuur in de neus moeteii worden afgeschoten. Dat zal op Sardinië gebeuren. Twee jaar later zullen in Kiruna raketten worden afge schoten. Dit vertelde de algemeen direc teur van het instituut, dr. E. Li nes, die in gezelschap van zijn naaste medewerkers een bezoek heeft gebracht aan Delft. Hij heeft besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur. Voorlopig is de organisatie on dergebracht in het gebouw voor technische natuurkunde del* T. H. „Estec", zo zei de heer Lines, wordt een omvangrijk instituut. In Duitsland waar men de feiten registreert in Darmstadt, in Ita lië, waar laboratoriumwerkzaam heden worden verricht, jn Kiruna (Zweden), waar een startplaats voor raketten komt, werken min der mensen dan in Delft werk zaam zullen zijn. ONTSNAPTE GEVANGENE AANGEHOUDEN De Rotterdamse politie heeft dinsdagavond bij de woning van zijn gescheiden echtgenote in de Boomgaardstraat aangehouden de 24-jarige A. C. de V. De man was maandagmorgen ontsnapt uit de Straf gevangenis X in Den Haag, vermoedelijk door zich in een wasmand naar buiten te la- ton dragen. De man zat gevan gen wegens diefstal. Hij zou in 1965 vrijkomen. GECOMPLICEERDE BOTSING Twco doden, Op de rijksweg Rotterdam— Gouda onder Capelle aan de IJssel zijn twee automobilisten gedood bij een gecompliceerde botsing, die veroorzaakt werd door een kist op de weg. De slachtoffers zijn do 56- jarige heer H- Bremer uit Gouda en de 40-jarige heer S. Schelling uit. Rotterdam. Het ongeluk gebeurde op een gedeelte waar de rijbanen niet gescheiden zijn. Een uit Rotter dam komend busje, dat op de linkerrijbaan reed, week uit naav links voor een kist, die op de weg lag. De verwarring, die daarvan het gevolg was, leidde tot een botsing tussen de auto's van de heren Bremer en Schel ling. Twee andere wagens reden op de wrakken in en werden zwaar beschadigd, maar hierbij werd niemand gewond. Het verkeer ondervond gerui me tijd vertraging. DE PRIJZEN IN DE HORECA-SECTOR Overleg tussen het ministerie van Economische Zaken en het bedrijfschap Horeca heeft ertoe geleid dat de prijzen in het ho recabedrijf gemiddeld met niet meer dan drie en een half pro cent over de jaaromzet omhoog mogen gaan. Deze verhoging is gerechtvaardigd op grond van de aanpassingsloonsverhoging per 1 januari 1964 en externe kosten stijgingen. Per consumptie mo gen kleine afwijkingen rondom dit gemiddelde voorkomen, mits tegenover afwijkingen naar bo ven ook afwijkingen naar bene den toepassing vinden. Uitdruk kelijk is vastgesteld, dat in de gevallen, waarin de prijzen reeds teveel waren verhoogd, deze ver hogingen zullen worden terug gebracht tot het niveau, dat in overeenstemming is met deze af spraak. MAN MET BIJL GESLAGEN De rechtbank in Maastricht heeft de 23-jarlge mevr. C, de la R. uit Brunssum veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de re gering. Op 15 september van het vo rige jaar had de vrouw haar man, de dertigjarige metselaar F. T. uit Brunssum, met een bij] zware verwondingen aan het hoofd toegebracht. De officier van Justitie had acht maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de re gering geëist. NEDERLANDSE SLEEPBOOT BRENGT BRITSE KUSTVAARDER NAAR BREST De sleepboot Zeeland van Wijs muller uit IJuiden is, met de En gelse kustvaarder Anabisi uit Londen (483 brt) op sleeptouw, op weg naar Brest. Het. Britse schip, dat met een lading stuk goed op weg was van Liverpool naar La Coruna, kreeg op circa 170 mijl zuidwest van Brest mo- torschade. De kapitein van de Anabisi heeft het sleepaanbod geaccpteerd op basis Lloyds open form. MAN REED DOOR NA DODELIJK ONGEVAL De 38-jarige betonvlechter A. van E. uit Haarlem heeft tegen over de politie te Haarlem be kend in de nacht van zondag op maandag met zijn bestelauto in Haarlem een fietser te hebben aangereden en daarna te zijn doorgereden. Het slachtoffer, de 52-jarige los arbeider J. Gaaike- ma uit Leek, werd zó ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. G. werd in Amsterdam aan gehouden. De bedrijfsleider van een bouwbedrijf zag de kapotte spiegel van de bestelauto en herinnerde zich een politiebe richt, waarin het vermoeden van een kapotte spiegel was uitge sproken. BEJAARDE VROUW BEWUSTELOOS IN WONING AANGETROFFEN De 86-jarige alleenwonende we duwe, mevr. B.-v. d. P. uit Beu- ningen bij Nijmegen is bewuste loos en totaal vervuild in haar woning aan de Tempelstraat aan getroffen. Omwonende moesten een deux forceren om binnen te komen. Op advies van een dok ter is de vrouw naar een zieken huis te Nijmegen vervoerd. Haar toestand is ernstig. Zonder succes hadden familie leden en bekenden tevoren reeds bij herhaling erop aangedrongen dat zij zich onder medische be handeling zou stellen. MOTORRIJDER OMGEKOMEN De 19-jarige G. E. Gerards uif Ermelo is maandagavdnd op de rijksweg Ermelo-Harderwijk met zijn motorfiets in botsing ge komen met een auto. Hij is kort na het ongeval overleden. Een militair, die op de duo zat, bleef ongedeerd. Westduitse onderzoekers heb ben bekendgemaakt dat zij er in zijn geslaagd insuline gedeeltelijk langs kunstmatige weg te berei den. Insuline, dat oen grote rol speelt in de behandeling van dia betici, werd tot dusver uitslui tend uit de pancreas van dieren gewonnen. Het nieuws werd bekendge maakt door de directeur van het instituut voor wolonderzoek aan de Technische Hogeschool van Aken, dr, Helmuth Zalm Hij zei dat do Duitse geleerden hun Amerikaanse collega's in Pittsburg, die hadden aangekon digd dat zij op het punt stonden op dit terrein resultaat te boe ken, waren voor geweest. Dinsdagavond zijn in Nicosia, de hooldstad van Cyprus, twee bommen ontploft. Volgens dc eerste berichten is de Ameri kaanse ambassade beschadigd en heeft de Amerikaanse ambassa deur, Fraser Wilkins, zich onder geleide van gewapende Amr-r- kaanse mariniers naar het presi dentiële paleis begeven en daar een krachtig protest ingediend Een functionaris van do Ame rikaanse ambassade bevestigde later dat aan de achterzijde van het ambassadegebouw twee bom en waren ontploft, waardoor een pilaar werd verwoest en de tele foonverbinding werd verbroken. Niemand werd ernstig gewond.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5