KONINKLIJK PAAR TERUG OP S0ESTDIJK RADIO DE KOOR HET WEER Weerbericht Hoogwater Zoo- en RADIO-REDE H.M. DE KONINGIN MINISTER-PRESIDENT PERSCONFERENTIE IN „NIEUWSPOORT" Loon- en prijsdebat op 12 februari REGERING NEEMT PRIJSMAATREGELEN Prinses Irene binnenkort terug naar Nederland MAKARIOS wil geen NAVO- strijdkrachten Verklaringen van Schtnelzer en fractievoorzitters Smallenbroek Frankering büj abonnement: Terneuzen Adminfstratfe-edres: SmfdswaT Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Telefoon 01150-2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 20e Jaargang - No. 6139 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; miniman pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén tmndels- advertentles) 5 regels 1,10. Iedere regel meel 22 ct. Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer tot 10 nur v.m, Een kleine drie uur nadat zij uit de Tiroler hoofdstad Inns bruck waren vertrokken, zijn Ko ningin Juliana en Prins Bern- hard gisteren om 11.43 uur op 'n zonovergoten vliegbasis Soes- terberg van de Kon. Luchtmacht. Kort vóór <le landing was het straaljagerverkeer op de vlieg basis geheel stilgelegd. Per auto zijn de Koningin en de Prins in een snelle rit langs een binnenweg naar het paleis Soestdijk gereden. De vóór het paleis wachtende belangstellen den, waaronder een groot aantal journalisten, fotografen en ca meramensen van T.V.- en film journaal, zagen de kleine konink lijke stoet door de hekken van de paleistuin binnenrijden. In de voorste auto, naast de chauffeur, zat Prins Bernhard. De Koningin zat achterin. Daarop volgde een wagen vein de recherche en ver volgens was er nog een auto met de bagage van het Koninklijk Paar. Direct na aankomst, om zeven minuten over twaalf, werd de koninklijke standaard gehe sen. Prinses Irene in retraite? Het Franse persbureau A.F.P. veimeemt in Madrid dat Prinses Irene in retraite is gegaan in een klooster in de omgeving van de Spaanse hoofdstad. Deze retraite zou zaterdag be gonnen zijn en het zou de bedoe- ling zijn, dat de Prinses gisteren weer zou terugkeren naar haar vrienden. Het klooster waar de Prinses zich heeft teruggetrokken, ligt op enkele kilometers van Madrid, maar 't Franse persbureau weet de juiste plaats niet aan te dui den. Ontkenning. De leiding van het klooster heeft ontkend dat Prinses Irene daar in retraite is. De Nederland se ambassade in Madrid hult zich in een diep stilzwijgen over de verblijfplaats van de Prinses. Onderhoud tussen Koningin en minister-president. Precies vier uur dinsdagmid dag heeft de minister-president, Noordwestelijke wind Een gebied van hoge lucht druk strekt zich uit van de in gang van het Kanaal naar Groenland. Het veroorzaakt boven het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen stormach tige noordelijke winden. Een storing in deze stroming doet langs de Waddenkust de wind tijdelijk tot stormachtig toene- nemen, uit westelijke richtingen. Na het passeren van de storing draait de wind naar het noord westen, maar blijft krachtig tot hard. Er wordt nog wat kouder' lucht aangevoerd waarin de kar op buien toeneemt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krach tige tot harde, langs de kust nu en dan stormachtige, wind uit noordwestelijke richting. Dezelf de of iets lagere temperaturen. WOENSDAG 5 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.51 7.20 Terneuzen 7.26 7.55 Hansweert 8.06 8.35 Walsoorden 8.16 8.45 DONDERDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.45 8.20 Torneuzen 8.20 8.55 Hansweert 9.00 9.35 Walsoorden 9.10 9-45 mr. V. G. M. Marijnen, op het paleis Soestdijk een gesprek ge voerd met Koningin Juliana en Prins Bernhard. Hij was daartoe ontboden, nadat tegen twaalven de Koningin en de Prins in ons land waren teruggekeerd. Waarover de premier zolang heeft geconfereerd kan men slechts gissen. Tot nu toe hebben nóch de secretariaten van Ko ningin en Prins, nóch de regering enige nadere mededelingen ge daan. Ook over de verblijfplaats van Prinses Irene is nog niets be kend, hoewel veel geruchten de ronde doen. Hardnekkig was bij voorbeeld het gerucht, dat de Prinses al in Nederland is gear riveerd en aanwezig was bij het gesprek, dat haar ouders met minister Marijnen hadden. Vast staat, dat zij niet met de koninklijke Friendship is aange komen. De gehele middag was het bijzonder druk vóór het pa leis. Niet alleen vertegenwoordi gers van pers, televisie en film, mgar ook talrijke nieuwsgierige burgers verzamelden zich vóór de hekken, daarbij een koude wind trotserend. Tegen zes uur luwde de belangstelling. De fotografen pakten hun telelenzen in en de televisie koos de richting Bus- sum, omdat de duisternis het werken op afstand onmogelijk begon te maken. Fractievoorzitters ingelicht. Na het beraad in Soestdijk heb ben de minister-president mr Ma rijnen en de ministers Biesheu vel, Scholten en Toxopeus, het kabinet en vervolgens de voorzit ter van de Tweede Kamer en de fractieleiders, het zogenaamde seniorenconvent ingelicht over de stand van zaken alvorens de Ko ningin haar radiorede zou uit spreken. De bijeenkomst vond plaats in de kamer van de voor zitter van de Tweede Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel aan het Binnenhof. NED. HERV. KERK SPREEKT ZICH NIET UIT OVER BESLUIT VAN PRINSES IRENE Het Moderamen van de Gene rale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk deelt mede, dat het meent wegens gebrek aan voldoende gegevens nog geen 'be slissing te kunnen nemen of het al dan niet een verklaring zal doen uitgaan ten aanzien vn de vragen, die rondom Prinses Irene zijn gerezen, ,,dit te meer daar verklaringen van officiële zijde zijn te verwachten". MAAN op onder 1.13 11.31 2.20 11.53 3.27, 12.13 AARDAPPELEN VOOR FRANSE MINISTERS De Franse eerste-minister Pompidou en de ministers van Financiën en Landbouw, respec tievelijk d'Estaing en Pisani, zul len waarschijnlijk in deze week ieder per post duizend zakken aardappelen, die elk een kilo gram wegen, thuis bezorgd krij gen. De afzenders zullen boeren In Noord-Frankrijk zijn, die op deze wijze willen protesteren tegen een sterke daling van de prijzen op de aardappelenmarkt. „Ik houd van aardappelen", zo luidde het commentaar van pre mier Pompidou toen de eerste zakken aardappelen op zijn kan toor werden afgeleverd. Pompidou zei tot zijn perso neel dat hij de aardappelen aan sociale instellingen zou doorzen den „om de normale stroom van producent naar consument niet te verstoren". Minister Luns wil gesprek met dr. Soebandrio De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft zijn Indonesische ambtge noot, dr. Soebandrio, voorgesteld elkander „in de nabije toekomst" te ontmoeten. Nederland en Indonesië wen sen spoedig ministerieel beraad om te overleggen hoe men de economische banden zou kunnen uitbreiden. Minister Soebandrio verklaarde dit maandag nadat hij het voorstel van minister Luns, had ontvangen. Ik heb er behoefte aan U mede namens mijn man iets te zeggen. De laatste tijd is er veel gesproken en ge schreven over onze dochter Irene. Er is een grote belangstelling getoond in haar plannen voor de toekomst. Wij hadden U zo graag eerder deelgenoot van die plannen willen maken. Maar dit kon werkelijk niet vanwege de heugelijke mogelijkheid van een verloving. Dit zult U kunnen begrijpen. Maar nu moeten wij U helaas zeggen dat onze dochter Irene ons vanmiddag heeft mede gedeeld, dat deze verloving geen doorgang zal vinden. U zult meevoelen, dat onze dochter thans een bijzonder moeilijke tijd doormaakt. Wij doen daarom een dringend beroep op U allen om haar de rust te gunnen waaraan zij onder deze omstandigheden zo zeer behoefte heeft. Wij hopen onze cfochter binnenkort weer in ons midden te zien. De persconferentie in „Nieuwspoort" is omstreeks een half uur na middernacht begonnen. De vergadering van de ministers met het Seniorenconvent was omstreeks dezelfde tjjd geëindigd. De ministers en >:ie andere deelnemers aan deze vergadering weiger den vragen var^ (urnalisten te beantwoorden. Minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, verklaarde: „Ik ging vanmorgen naar Soestdijk met het gevoel, dat het wel mis. zou zijn met de verloving". Hij had vroeg in de morgen reeds contact gehad met de par ticulier secretaris van de Konin gin, die op haar verzoek naar Spanje was gegaan. Uit diens opmerkingen meende hij te kun nen opmaken, dat de verloving niet zou doorgaan. Minister Marijnen achtte het echter zeer wel mogelijk, dat de Koningin uit Innsbruck was ver trokken met de idee, dat zij de verloving van Prinses Irene zou aankondigen. De minister-president ver klaarde, dat hij erbij was, toen mr. Van der Hoeven terugkwam en zijn mededeling aan Hare Majesteit de Koningin deed. De minister-president verklaarde met nadruk, dat er geen enkele reden is aan te nemen, dat ook maar enige pressie van welke zijde dan ook. en zeker niet van de zijde van het Kabinet op de Prinses of de kandidaat inzake deze verloving is geoefend. Hij verklaarde opnieuw met nadruk, dat het Kabinet geen standpunt heeft over een even tuele Katholiek op de troon der Nederlanden. Het Kabinet heeft, toen hekend werd, dat er wellicht een ver loving op komst was, zich wel beraden over het al of niet in dienen van een wetsontwerp tot goedkeuring van een huwelijk van Prinses li-ene. Men heeft te dien aanzien echter geen stand punt ingenomen en nu het niet actueel meer is, zal er ook geen besluit genomen kunnen worden. De ontwikkeling heeft de actuali teit daarvan weggenomen. Op vragen, waarom het bezoek aan Hare Majesteit en de bijeen komst in hotel kasteel „De Hooge Vuursche" zo lang hebben ge duurd, antwoordde mr. Marijnen ongeveer als volgt: Er is een rationele arbeidsinde- ling en met deze zaken waren de minister-president en de minis ters Toxopeus, Scholten en Bies heuvel in eerste instantie belast. Het was heel gewoon dat over deze aangelegenheden in het hotel enige tijd is gesproken. Daarbij is tevens de radiorede van de Koningin ter sprake ge komen omdat deze onder verant woordelijkheid van het Kabinet is uitgesproken. Daarna is men naar Den Haag- teruggereden voor een Kabinetsvergadering, die ongeveer twintig minuten heeft geduurd. Het zeer langdurige overleg in het Seniorenconvent en met de Kamervoorzitter was een gevolg van het aansnijden van het on derwerp: voorlichting over het Koninklijk Huis en voorlichting in het algemeen. Het is, zo verklaarde minister Marijnen, beslist onjuist om uit de lange duur van mijn bezoek aan Hare Majesteit, de duur van het overleg in hotel „De Hooge Vuursche" te Baarn en de duur van het overleg in het Senioren convent de conclusie te trekken, dat er moeilijkheden zijn geweest. Deze conclusie zou beslist on juist zijn. Verklaring van de woord voerder van de Regering. De woordvoerder van de Re gering verklaarde, dat de Re gering op het besluit van Prinses Irene om zich niet te verloven geen invloed heeft uitgeoefend. Het is, zo zeide hij, een persoon lijke beslissing van de Prinses geweest. De woordvoerder nam daarbij aan, dat de kwestie van de troonsopvolging hier geen rol heeft gespeeld. Hij zeide verder, dat het Kabinet terzake geen standpunt ten opzichte van een eventuele Katholiek op de troon heeft ingenomen, omdat deze zaak niet aan de orde is. KONINGIN GAAT SKIëN H.M. de Koningin en de sjah van Perzië begeven zich op weg voor een skitocht in de omgeving t>an Innsbruck, Op woensdag 12 februari zul len de ministers Andriessen, Veldkamp en Witteveen (Eco nomische Zaken, Sociale Zaken en Financiën) in de Tweede Ka mer de maandag verschenen nota over het loon- en prijsbe leid toelichten. De heer Vondeling (arb.) wenste dit debat reeds op 5 februari, maar de heren Schmel- zer (K.V.P.), Geertsema (V.V. D.), Smallenbroek (A.R.) en freule Wttewaal van Stoet wegen (C.H.U.) vonden de ter mijn van voorbereiding te kort. Bovendien zal het volgende week wellicht mogelijk zijn om tevens de ingediende wijziging van de prijzenwet te behandelen. De heer Bakker (C.P.N.) wil de a.s. donderdag reeds debat teren. De heer Vondeling vroeg of de minister-president of de vice-premier aanwezig zullen zijn. Dit kon niet worden toege zegd. „Wij zullen niet toestaan dat NAVO-strijdkrachten zich op Cyprus ontschepen", heeft pre sident Makarios van Cyprus ge zegd tegen een verslaggever van de Libanese krant „Al Safa". „Wij zijn tegen verdeling van het eiland in twee sectoren," al dus Makarios. In het vraaggesprek met de correspondent van „Al Safa" zei president Makarios dat zijn ant woord op de mededeling van de Amerikaanse ambassadeur op Cyprus, dat het noodzakelijk is NAVO-troepen op Cyprus te ont schepen, „eerlijk en duidelijk" was. „Ik ben formeel tegenstan der van het ontschepen van die strijdkrachten op ons grondge bied. Ik zie geen enkele reden die dat zou bunnen rechtvaardi gen. Ik zou het verstandig vin den het probleem aan de Ver enigde Naties voor te leggen, de enige autoriteit die wij erken nen. Als er strijdkrachten moe ten Ingrijpen, kunnen die alleen door de Veiligheidsraad worden aangewezen", aldus Makarios. De correspondent van „Al Sa fa" schrijft dat president Maka rios ook bemiddeling van gene raal De Gaulle en secretaris generaal Oe Thant zal aanvaar den. Welke houding hij zal aan nemen wanneer er ondanks zijn afwijzing NAVO-troepen zouden landen, heeft hij nog niet vast gesteld. „Wij zouden dan ver plicht zijn de Veiligheidsraad te hulp te roepen". Makarios zei tegen verdeling van het eiland in twee sectoren te zijn. Hij zou graag zien dat beide gemeenschappen „in vrede terugkeren naar de samenleving in het kader van de regelingen waaronder zij dat reeds drie en een half jaar hebben gedaan. „Ik ben er zeker van dat de Turkse inwoners ernstig wensen te de len in de activiteiten en het leven van hun Griekse broeders op Cyprus. Het zijn de indringers die de bestaande band tussen ons zijn komen vertroebelen". Voorts deelde hij mede, dat de particuliere secretaris van de Koningin, mr. J. van der Hoeven, dit weekeinde naar Spanje is ge weest en gistermiddag met de regerings „Friendship" waarin naar verondersteld werd, Prinses Irene zou reizen, is teruggekeerd. Omtrent de reden, waarom de Prinses zich niet verloofd heeft, is geen antwoord gegeven. De Koningin vraagt begrip voor deze persoonlijke aangelegen heid. Op de vraag naar de naam van de betrokken persoon, die zich eventueel met de Prinses ver loven zou, is geen antwoord ge geven. De woordvoerder zeide niet gemachtigd te zijn deze naam bekend te maken. Het Kabinet is van deze naam op de hoogte. Hij deelde verder mee, dat Prinses Irene zich ergens in Spanje be vindt. Haar ouders kennen haar verblijfplaats. De leden van de ministerraad echter niet. Nadat de woordvoerder van de Regering nog verklaard had, dat men nog niet moest denken aan een conflict. Ook niet wat het Kabinet betreft. Rond deze kwes tie, werden scherpe nadere vra gen gesteld, waarop de woord voerder niet gemachtigd was te antwoorden. Daarna ontstond er een enorm tumult onder de ongeveer 60 a 70 aanwezige journalisten. Men drong er bijzonder sterk op aan, dat de woordvoerder onmiddellijk zou vragen aan de minister-pre sident om voor het forum van de Nederlandse pers te verschijnen. Aan dit verzoek zou de woord voerder voldoen, maar kort daar na kwam hij tot de ontdekking dat de minister-president, de vice-president en de andere mi nisters het gebouw van de Tweede Kamer reeds met onbe kende bestemming hadden ver laten. Hedennacht om één uur wer den alle pogingen in het werk gesteld om de minister-president te bereiken. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van de prijzenwet. Deze wetswijziging beoogt de minister van Economische Zaken de bevoegdheid te geven prijsmaatregelen te nemen tegen ondernemingen, die in strijd handelen met de afge sproken prijsgedragsregels waardoor een situatie ontstaat, welke een onmiddellijke voorziening eist. De op grond van deze be voegdheid te nemen beschikkin gen tegen afzonderlijke onder nemingen zullen een voorlopig karakter dragen; de geldigheids duur bedraagt ten hoogste zes maanden. De slagvaardigheid van het prijzenbeleid zal volgens de mi nister van Economische Zaken worden vergroot, indien de be voegdheid wordt gegeven tegen individuele bedrijven, die de prijzen onverantwoord verho gen, een voorlopige maatregel te treffen. Hiermede kan in een vroeg stadium een dergelijk on verantwoord prijsgedrag wor- De heer Schmelzer, fractievoor zitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer legde na afloop van de be spreking in het Seniorenconvent de volgende verklaring af: „De afgelopen dagen is op nieuw gebleken hoe sterk ons volk zich verbonden gevoelt met alles wat betrekking heeft op ons Koninklijk Huis en van welke grote betekenis de band is voor ons staatsbestel. Ik hoop van har te, dat het dringend beroep van H. M. de Koningin om Prinses Irene nu rust te gunnen, zal wor den gehonoreerd. De Fractievoorzitter van de A. R. in de Tweede Kamer, de heer Smallenbroek, deelde mede, dat de functionering van de voor lichting over het Koninklijk Huis onderwerp van bespreking is ge weest. De heer Smallebroek vond deze voorlichting in de afgelopen periode en ook in de laatste da gen volkomen onvoldoende. De heer Schelzer deelde op een vraag, waarom het overleg met het Seniorenconvent zo lang had geduurd, mede, dat het toch wel vanzelfsprekend was aan deze zaak ruime aandacht te be steden, te meer omdat het Ka binet ln de afgelopen dagen „uren en uren" zich met deze zaak heeft beziggehouden. Hij deelde verder mee, dat aan de fractieleiders geen verbod is op gelegd om de fracties in te lich ten over het beraad. den belet. Uitbreiding van on verantwoorde prijsstijgingen kan aldus doeltreffender worden tegengegaan. Ook de organisa ties van het bedrijfsleven zou den hierdoor hun leden met meer kracht tot naleving van de prijsgedragsregels kunnen aansporen. Het is de bedoeling de nu voorgestelde bevoegdheid slechts te verlenen, indien zich in het sociaal-economische leven ern stige spanningen voordoen en in het bijzonder wanneer de ont wikkeling der prijzen van goe deren en diensten en hantering ervan eist. In het wetsontwerp wordt daarom bepaald, dat deze bevoegdheid alleen kan worden uitgeoefend, nadat daartoe bü koninklijk besluit voor de tijd van ten hoogste één jaar machtiging is verleend. Na af loop van deze termijn dient te worden bezien, of zulk een uit zonderlijke toestand zich dan nog voordoet. De minister van Economische Zaken acht een koninklijk besluit, waardoor uit oefening dezer bevoegdheid mo gelijk wordt, van zodanige be tekenis, dat behandeling daar van in de ministerraad vereis! moet worden geacht. HEVIGE SNEEUWSTORM IN TEXAS In de Amerikaanse staat Texas zijn dinsdag drie mensen om het leven gekomen in een sneeuw storm. Dorpen zijn van de buiten wereld afgesneden - en scholer gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1