Geen erkenning van Peking robert Defferre candidaat voor het Franse presidentschap PRESSES IRENE HET WEER Hoogwater BARCELONA? GRONINGSE KUSTVAARDER TITAN BIJ NOORWEGEN GEZONKEN Het koninklijk bezoek aan Innsbruck OPDRACHT „RAHGER-6" MISLUKT Televisiecamera's volgden bevel „inschakelen" van de aarde niet op Weerbericht Zon- en Maanstanden Geen theoreticus, maar man van daden Vijf lijken van bemanningsleden uit zee opgepikt; nog vier vermisten President Johnson contra De Gaulie Moordenaar van Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh Noe pleegde zelfmoord Staking van BeBgische artsen uitgesteld Maken Israëliërs jacht op Bormann? 13 doden bij een ontploffing in Tsjechosiowaakse kolenmijn Turkije akkoord met Brits- Amerikaans voorstel tinkering bfl abonnement; Terneuzen Administratie-adres: Smidswal Directeur-Hoofdredacteur L van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Maandag S/Dinsdag 4 februari 1964 20e Jaargang - No. 613£L Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. De Franse socialistische partij heeft zondag Gaston Defferre, de 53-jarige burgemeester van Marseille, met algemene stemmen' ge kozen als kandidaat voor de presidentsverkiezingen die in 1965 in Frankrjjk zullen worden gehouden. De motie, waarbij Defferre kandidaat werd gesteld, was inge diend door Guy Mollet, secretaris-generaal der partij. gepubliceerd, zei Defferre niet met de communisten te willen onderhandelen en geen gemeen schappelijk program te zullen aanvaarden. Het besluit van de Franse so- cia'istische partij luidt waar schijnlijk een geheel nieuwe fase in de Franse politiek in. De mo gelijkheid bestaat nu, dat z;ch voor het eerst sinds lange tijd in Frankrijk een soort twee-par tijenstelsel gaat ontwikkelen. Verwacht wordt, dat het verzet tegen De Gaulle nu steeds geor- ganiseerder en krachtiger zal worden. Defferre zal zich echter wel moeten verzekeren van de steun Defferre kreeg een staande ovatie, die vijf minuten duurde. Volgens dé motie acht het con gres het noodzakelijk dat tegen over de kandidatuur van gene raal De Gaulie een republikeins kandidaat staat en in het bijzon der een socialist. De huidige po litieke toestand in Frankrijk wordt omschreven ais „een mo narchaal regime". Gaston Defferre, leider van de socialistische fractie in de Franse nationale vergadering, staat be kend als een rechtse-socialist. In tegenstelling tot Mollet is hij een groot voorstander van de huidi ge grondwet, maar tegen de wij ze waarop president De Gaulle deze gebruikt. De afgelopen maanden werd hij herhaaldelijk „monsieur X" genoemd, die mogelijk een be paalde eenheid onder de tegen stander van de Franse president tot stand zou kunnen brengen. De 53-jarige burgemeester van Marseille is vrij in het voeren van zijn verkiezingscampagne. Hij had dit als voorwaarde gesteld voor zijn kandidatuur en had hier gedurende het congres steeds op gewezen. Zelf zegt hij: „Ik ben geen theoreticus, maar een man van daden." Gaston Defferre, die protes tant is, nam gedurende de we reldoorlog actief deel aan het verzet en was later socialistisch afgevaardigde bij de vrije Fran sen in Londen en Algiers. Hij maakte deel uit van de eerste na-oorlogse regering van gene raal De Gaulle van 19441945. In 1958 stemde hij, in tegen stelling tot de meeste socialisten, voor overdracht van de macht aan generaal De Gaulle. Defferre, die niet rookt of drinkt, twijfelt aan de praktische waarde van een Franse kern- striidmacht, maar zou ook ge zegd hebben, dat een toekomstige Franse president niet gemakke lijk afstand zal doen van een wa pen, dat de diplomatieke macht van het land versterkt. In een interview dat zondag door een krant in Bordeaux is llllll irinnit Het regeringsvliegtuig dat za terdag naar Madrid is gekomen om Prinses Irene af te halen is maandagmiddag zonder de Prin ses naar Barcelona vertrokken, zo is op het middaguur op het vliegveld Barajas vernomen. De Nederlandse ambassade in de Spaanse hoofdstad weigerde elk commentaar od dit bericht of nadere inlichtingen over de reisolannen van de Prinses. Alle vragen stuitten af ot> een vrien- deliike doch vastberaden mede deling dat men geen enkele ver klaring kon afleggen. Het ligt echter voor de hand aan te ne men dat Prinses Irene Per auto naar Barcelona is gereden, een afstand van 500 kilometer van Madrid. In het oorspronkelijke plan van Prinses Irene om naar Innsbruck te gaan is nog geen wiiziging ge komen. Dit verklaarde desge vraagd de regeringsvoorlich tingsdienst. die meedeelde, dat volgens het programma Prinses Irene deze week naar Innsbruck gaat. Op welke dag zij zich bij haar met vakantie in Innsbruck ver toevende familieleden zal voegen is de R. V. D. niet meegedeeld. De R.V. D., die over het ver blijf van Prinses Irene alleen contact heeft met het secretariaat van de Prinses, voegde er desge vraagd aan toe, dat zij nog geen bericht heeft ontvangen, dat de Prinses ergens anders dan in Spanje is. Van het contact, dat minister president mr. V. Marijnen met K.oningm Juliana had kort voor het vertrek voor haar buiten landse vakantie, zei de R. V. D„ dat dergelüke contacten tussen de Koningin en de minister-pre sident, de ministers en de minis terraad regelmatig plaats vin- de™. van de andere oppositiepartijen. Met de radicalen en de M. R. D.- Katholieken worden geen on overkomelijke moeilijkheden ver wacht, wel echter met de com munisten die nog altijd op drie tot vier miljoen stemmen kunnen rekenen. Om enige kans te ma ken op het presidentschap zal hij deze stemmen toch op zijn naam moeten zien te verkrijgen. On verwachte gebeurtenissen voor behouden, is men in politieke kringen algemeen van oordeel dat noch Defferre noch enige an dere kandidaat veel kans heeft om De Gaulie te verslaan als deze zich herkiesbaar stelt. Defferre verklaarde zaterdag op het congres van zijn partij dat hij wel met sommige van De Gaulles doelstellingen eens kan zijn, maar dat hij diens wijze van handelen „altijd slecht" vindt. Een i'lusie noemde Defferre het denkbeeld, dat Frankrijk een eigen, onafhankelijke defensie kan hebben. Frankrijk is voor zijn veiligheid afhankelijk van de Verenigde Staten, zo zei hij met klem. De Groningse kustvaarder „Titan" is zaterdagmiddag bij de zuid punt' van Noorwegen gezonken. Tegen twaalf uur meldde de kapi tein via de scheepsradio dat het 500 ton metende schip met inge slagen achterluik in de stormachtige Noordzee ronddreef. Hij ver zocht dringend om assistentie. Om twee uur volgde als laatste mel ding dat de bemanning het schip ging verlaten. Sindsdien heeft men van hen niets meer gezien of gehoord. rederij Titaan en weid bevracht door de N.V. Wynnen en Ba- rends te Groningen. Het was met een lading kwarts onderweg van Noorwegen naar Engeland. De positie zoals die laatst werd aan gegeven luidde 130 mijl ten oos ten van Farsund. Deze plaats ligt in het uiterste zuiden van Noorwegen. Het Amerikaanse marinevaar tuig Point. Barrow heeft zondag ochtend uit de Noordzee drie lij ken geborgen, waarschijnlijk om gekomen bemanningsleden van de Groningse kustvaarder „Ti tan". Het Noorse schip Straum heeft een reddingboot met de Titan leeg op zee aangetroffen. Later meldde het Zweedse schip Nogi dat het eveneens een lijk uit zee heeft opgehaald. Vijf bemanningsleden van de Titan worden nog vermist. Het 4650 ton metende Britse schip Elizabeth Bowater pikte nog een lijk uit zee op. Vier be manningsleden van de Titan wor den nog vermist. President Lyndon B. Johnson heeft zaterdag te Washington zijn eerste officiële persconferentie gehouden. Hij verklaarde hierop dat hjj niet meende dat de vrijheid ermee gediend zou worden' indien hij zou instemmen met het vrijdag jl. door president De Gaulie op diens persconferentie gedane voorstel om Zuid-Oost-Azië te neu traliseren. Voor zover ik het zie zou dit voorstel uitsluitend op Zuid- Vietnam kunnen slaan. Wij zou den een ander standpunt inne men, indien ook Noord-Vietnam zou worden geneutraliseerd, doch ik zie hiervoor op het ogenblik geen enkele aanwijzing," aldus Johnson. Hij vervolgde: „Indien wij zou den kunnen verwachten dat de communistische Vietcong zijn pogingen tot omverwerping der Zuidvietnamese regering zou staken, zou onze houding geheel anders kunnen zijn. Doch zolang de communistische aanvallen in het binnenland voortduren en gepoogd wordt Zuid-Vietnam mi litair in de tang te nemen, moe ten wij aan onze huidige politiek vasthouden. Ik meen, dat de mi litaire operaties tegen de com munistische rebehen nog krach tiger moeten worden gevoerd," aldus Johnson. De president vervolgde; „De nieuwe Zuidvietnamese regering heeft de verzekering gegeven dat dit inderdaad zal geschieden. Ik meen dat -het enige dat wij te doen hebben, om algehele vrede in dat deel van de wereld te ver- zekeren, is het doen eindigen van het binnen vallen van Zuid-Viet nam door onderdanen van aan grenzende landen en het steunen van deze aanvallen door Zuid vietnamese communisten." De president zei ook; „Wij heb ben, naar aanleiding van de Franse erkenning van commu nistisch China, met de regerin gen der vrije Aziatische landen gesproken over de noodzaak om weerstand te bieden aan nieuwe verieidingen om de regering te Peking te belonen voor het feit, dat zij de internationale vrede en rust verstoort." De vraag, of hij een mogelijk heid zag, voor de Verenigde Sta ten om toelating der Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Naties goed te keuren, werd door president Johnson met 'n krach tige ontkenning beantwoord. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft, ongeveer an derhalf uur na Johnsons pers conferentie, verklaard dat de president in feite over De Gaul le's voorstel had willen zeggen. De woordvoerder zei ook nog dat dit de heersende opvatting in Saigon was. De Zuidvietna mese autoriteiten menen dat neutralisering van hun land er toe zou leiden dat dit bloot zou blijven gesteld aan communisti sche druk van binnenuit en het binnendringen van communisti sche infiltraten uit Noord-Viet nam. Zij meenden ook dat presi dent De Gaulie te kennen had willen geven dat de Amerikaan se troepen in Zuid-Vietnam maar moesten worden- teruggetrokken. Over Cyprus zei Johnson: „Wij hebben in rustig beraad met onze vrienden overlegd over de beste wijze, waarop een ieder van ons kan bijdragen tot vermindering van de spanning op het .eiland." Maleisië: „Wij hebben met al'e oartijen die betrokken zijn bii het Indonesisch-Maleisische geschil, de Verenigde Naties inbegrepen, overleg gepleegd om het ge slaagde streven van minister Kennedy voort-te zetten, dat ge- Zeker acht. of tien schepen en twee vliegtuigen nemen aan het opsporingswerk deel. Beman ningsleden van 't Zweedse schip „Laponia' hebben wrakstukken in zee zien drijven. Men onder scheidde onder meer twee roei spanen van een reddingsboot. De ruwe zee bemoeilijkte echter het zoeken naar eventuele over levenden. De „Titan' is eigendom van de richt was op een staking der vij andelijkheden en het bespreken van deze aangelegenheid aan de conferentietafel. Zaterdag is te Saigon van ge woonlijk betrouwbare zijde ver nomen dat kapitein Nhoeng, die als de moordenaar wordt be schouwd van president Ngo Diem en diens broer „sterke man", Ngo Dinh Noe, in de nacht van vrijdag op zaterdag met een vuurwapen zelfmoord heeft ge pleegd. Kapitein Nhoeng was een ad judant van generaal-majoor Doeong Van Minh (bijgenaamd „de grote Minh") die voorzitter was van het militaire bewind, dat na de val van de gebroeders Vgo de macht in Zuid-Vietnam in handen had genomen. Dit be wind is, als gemeld, thans ver drongen door generaal Ngoejen Khan. Kapitein Nhoeng schijnt be vreesd te zijn geweest dat het nieuwe militaire bewind hem wegens de dubbele moord op Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh Noe in staat van beschuldiging zou stellen. Nhoeng zou de twee broers in een pantserwagen met schoten en messteken om het leven heb ben gebracht. Ten tijde van de staatsgreep tegen het bewind van de gebroeders Ngo, in nov. 1963, is door de nieuwe macht hebbers verklaard dat beiden „per ongeluk" zelfmoord hebben gepleegd. De Belgische artsen hebben be sloten hun staking, die vandaag zou beginnen, twee maanden uit te stellen. Dit resultaat werd be reikt nadat zaterdagochtend een bemiddelingspoging- door de or ganisaties van werkgevers en werknemers tot een akkoord tus sen de regering en de artsen leidde. De besprekingen tussen de be middelaars en de artsen waren vrijdagavond begonnen en duur den de gehele nacht. Het na 13 uur confereren bereikte resul taat wil niet zeggen, dat de moeilijkheden zijn opgelost. De artsen handhaven hun bezwaren tegen de nieuwe Wet op de Ziek te- en Invaliditeitsverzekering, die op 1 januari van kracht is geworden. Men zal echter op nieuw onderhandelen om te pro beren een oplossing te vinden. De artsen behouden zich het recht voor om, als over twee maanden geen compromis is be reikt, alsnog tot staking over te gaan. Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Margriet zijn zaterdagmiddag tegen zes uur in Innsbruck aangekomen voor een particulier bezoek aan de Olympiadestad. Prins Bernhard was daar reeds eerder op de dag in gezelschap van prins Fürsten- berg en diens echtgenote gearri veerd. De Prins heeft in Sant Moritz bij het echtpaar Fürsten- berg gelogeerd. Er heerste enige verwarring rond de aankomst van de leden van het Nederlands Vorstenhuis. Honderden mensen hadden zich tegen twee uur op het vliegveld van Innsbruck en voor hotel Ty rol, waar de Koninklijke familie logeert, verzameld. Tot het comité van ontvangst op het vliegveld behoorden o.a. de Oostenrijkse staatssecretaris dr. Steiner en de Nederlandse consul mr. A. D. van Assendelft de Coningh. Zij zagen echter al leen het toestel landen waarin zich Prins Bernhard en zijn ge zelschap bevonden. Op de Koningin en de beide Prinsessen werd tevergeefs ge wacht. Later bleek, dat het vliegtuig waarmee de Koningin en de Prinsessen naar Innsbruck zou den vliegen, in München was ge land waarna de reis per auto werd voortgezet. De voorberei dingen voor een ontvangst op het station van Innsbruck die men later had getroffen in de ver wachting dat de hoge gasten dan met de trein vanuit München verder zouden gaan, bleken hier door eveneens onnodig. Toen be kend werd dat de Koningin en de Prinsessen eerst tegen zes uur zouden aankomen, gingen de be langstellenden heen om enige uren later weer bijeen te komen voor hotel Tyrol. Direct na het betreden van 't hotel begaven de Koninklijke gas.ten zich naar de lift die hen naar hun appartementen bracht. De op het vliegveld en station „om de tuin geleide" Oostenrijk se autoriteiten lieten later in het hotel een bloemstuk bezorgen als huldeblijk van Tyrol. De Peruviaanse veiligheidspo litie oefent scherpe controle uit langs de grens met Chili naar aanleiding van berichten, als zouden „Israëlische comman do's" in dit gebied jacht maken op de voormalige nazi-leider Martin Bormann, zo deelde de Peruviaanse politie zondag mee. De veiligheidspolitie was inge schakeld, toen een Peruviaanse visser verleden week vertelde dat hij ondervraagd was door drie „conmmando's". Volgens een woordvoerder van de poli tie heeft hoofdcommissaris Juan Rodrigueze verklaard, dat Bor mann gearresteerd zal worden als hij Peru tracht binnen te komen. Bormann, de gewezen adjudant van Hitier, verdween naar be kend in de laatste oorlogsdagen en werd in 1946 door het tribu naal in Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld. Dit is de Nederlandse kust vaarder „Titan" van N. V. Wynne en Barends in Gronin gen, welke bij Farsund voor de Noorse kust is vergaan. Over het lot van de beman ning bestaat nog geen zeker heid. COMMUNISTISCH PLAN IN HONDURAS Zes querillastrijders die in Honduras zijn aangehouden, heb ben waardevolle inlichtingen verstrekt over een plan van de communisten om de noordkust van het land in handen te krij gen, zo wordt officieel in Tegu cigalpa meegedeeld. Men heeft een vliegveld ontdekt dat geca moufleerd was als rijstveld, een krachtige zender, springstof en kaarten van bruggen, wegen en spoorlijnen. ZWITSERS VERWERPEN FISCALE AMNESTIE De Zwitsers hebben zich zon dag uitgesproken tegen het ver lenen van algemene fiscale am nestie per 1 januari 1965 aan belastingontduikers. Ook een voorstel om de regering spe ciale bevoegdheden te geven om deze belastingontduikers in de kraag te grijpen vond echter geen genade in de ogen van de stemgerechtigden. De uitslag van de volksstemming was 380.476 tegen, 275.617 voor. Door een mijngasontplof- fing in een mijn in Karvina, in liet Tsjechosiowaakse kolenbekken van Ostrava, zijn zaterdag dertien mijn werkers om het leven ge komen. Het ongeluk is te wijten aan het onvoldoende in acht nemen van de vei ligheidsmaatregelen die gelden bij het delven van steenkool door middel van explosieve middelen. (Adv.) de kapper met net aparie cachet, k voor mensen met smaak^j terneuzen - markt 16 - brouwerijstr. 9 nembre „comité national arusti- que de la coiffure" parijs Het terechtkomen op de maan van het Amerikaanse ruimtevaar tuig „Banger 6" heeft de geleerden zondag zowel voldoening als teleurstelling gebracht. Voldoening over het feit, dat de „Banger 6" zondagochtend om 10.24 uur (Ned. tijd) na een vlucht van 65 uur en 35 minuten met de precisie van eeir uurwerk, waarbij slechts één koerscorrectie plaats had op minder dan 32 km van de vastgestelde plaats, in „De Zee der Stilte" op de maan terecht kwam. Teleurstelling omdat de zes televisiecamera's het bevel van de aarde, „inschakelen", niet hadden opgevolgd, waardoor het niet lukte de 3000 foto's geduren de de laatste vijftien minuten te maken. De foto's zouden worden genomen als het vaartuig in de late maannamiddag het hemel lichaam naderde. Men hoopte door de lange slagschaduwen de hoogte van verscheidene punten van het maanoppervlak te kun nen berekenen. Westelijke deskundigen hech ten grote waarde aan het tech- nisch-wetenschappelijke doel dat met het schot op de maan is be reikt, nu voor het eerst sedert vier jaar een ruimtevaartuig op de naar de aarde gekeerde zijde van de maan is terechtgekomen Op 14 september 1959 was het de Russen gelukt de „Loenik 2" op deze zijde van de maan te doen landen. De Amerikaanse „Ranger 4" kwam op 26 aoril 1962 op de van de aarde afge keerde zijde van de maan terecht. De directeui' van het Britse observatorium te Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, meent dat uit de geweldige Amerikaanse in spanningen wellicht de gevolg trekking kan worden gemaakt, dat de Verenigde Staten een voorsprong op de Russen zullen behalen. De Verenigde Staten bereiden inmiddels nog drie maanschoten voor met „Rangeri'-raketten. Een woordvoerder zei dat moge lijk binnen een maand de vol gende lancering zal geschieden. Turkije gaat akkoord met het voorstel van Engeland en de Ver enigde Staten een internationale troepenmacht naar Cyprus te zenden. Het besluit is genomen tijdens een kabinetsvergadering die de gehele nacht duurde. Het voorstel omvat het zenden van een uit ongeveer tiendui zend militairen van verschillen de Navo-landen samengesteld leger naar Cyprus, alsmede de benoeming van een door Grie kenland, Turkije en Engeland aan te wijzen bemiddelaar, die de goedkeuring van de Cyprische re gering kan wegdragen. Tijdelijke opklaringen Een storing, die vanmorgen bij Schotland was gelegen, koerst in de richting van Noord- Noorwegen. Om deze storing heen dringt morgen oceaanlucht, afkomstig van hogere breedten, ons land binnen, hetgeen enige daling van temperatuur zal ver oorzaken. Het front, dat deze minder zachte oceaanlucht be grenst, zal tijdelijk wat regen brengen waarna morgen weer tijdelijke opklaringen voorko men. Randstoringen in de naar west tot noordwest gedraaide luchtstroming kunnen echter aanleiding geven tot enkele plaatselijke buien. Tijdelijke opklaringen medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot morgenavond. Hedenavond plaatselijk enige regen, morgen tijdelijke opkla ringen en op slechts enkele plaatsen een bui. Iets lagere temperaturen. Matige tot vrij krachtige en langs de kust krachtige, mogelijk af en toe harde, westelijke wind. DINSDAG 4 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.03 6.30 Tereuzen 6.3S 7.05 Hansweert 7.18 7.45 Walsoorden 7.2S 7.55 WOENSDAG 5 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.51 7.20 Terneuzen 7.26 7.55 Hansweert 8.06 8.35 Walsoorden 8.16 8.45 ZON MAAN op onder op onder Febr. 4 8.17 17.31 0.05 11.13 8.16 17.33 1.13 11.31 6 S.14 177.35 2.20 11.53 7 8.12 17.37 3.27 12.-18

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1