RADIO DE KOOK N. A. V. O. EN PEKING HET WEER Hoogwater Weerbericht Zon- en Mfsastanden Ranger 6, die recht afkoerst PRIJS- EN LOONBELEID WORDT GEHANDHAAFD OP EERSTE 5 IN NAVO VAN FRANRIJK op de maan TWEESPALT DOOR HOUDING ZOU TE BETREUREN ZIJN ZATERDAG 1 FEBRUABI 1964 20e Jaargang - No. 6137 PROCÉS IN MADRID Demonstraties voor Nae«seBis serum sn Rnstsa VERVROEGDE AFSCHRIJVING EN INVESTERINGSAFTREK COMMUNISTISCH KOMPLOTIN HONDURAS KoninkSiik gezin naar Innsbruck REL IN AMERIKA Frankering bij abonnement: Terneuzen Administratie-adres: Smidswal Directeur-Hoofdredacteur l. ran ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Telefoon 01150- -2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et Losse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprifs per mm 16 et; mtn'mnra per Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bi.1 vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 ZACHT WEER Het K.N.M.Ï. deelt mede: Ten zuiden van IJsland ligt een diepe depressie die naar het oosten koerst. Boven de Britse eilanden en de Noordzee veroor zaakt deze depressie een sterke westelijke stroming waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. De temperaturen in deze lucht stegen vrijdagmiddag op de Brit- ZATERDAG 1 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.05 4.40 5.20 5.30 n.m. 4.31 5.06 5.46 5.56 ZONDAG 2 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.42 5.17 5.57 6.07 n.m. 5.07 5.42 6.22 6.32 MAANDAG 3 FEBRUARI se eilanden tot boven 10 graden. Op haar weg over het relatief koude Noordzeewater treedt ech ter nog enige afkoeling op al vorens de lucht ons land binnen stroomt. De genoemde depressie die over het noorden van de Noordzee zal' trekken zal van daag veel wind veroorzaken. Een bijbehorend koufront kan waar schijnlijk later op de dag op nieuw regen brengen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel wind Zacht weer met veel bewolking en plaatselijk regen. Matige tot krachtige, tijdelijk krachtige tot harde en aan de kust. mogelijk stormachtige westelijke wind. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.19 5.54 6.34 6.44 n.m. 5.44 I Febr. 6.19 02 8.20 6.591 03 8.19 7.09 04 8.17 ZON op onder MAAN op onder 17.28 17.29 17.31 10.38 10.55 11.13 In Madrid is vrijdagochtend de rechtszaak begonnen tegen 33 mensen, die worden beschul digd van het voeren van illegale propaganda en van pogingen om de Spaanse socialistische partij en de algemene arbeidersvereni ging weer op te richten. De beschuldigden waren in 1958 gearresteerd. In november 1962 en december 1963 was het proces uitgesteld. In Madrid is gisteren een pro ces begonnen tegen 33 socialis ten, beschuldigd van het reacti veren van hun partij en de socialistische vakbeweging. Het proces is al twee keer uitgesteld en heeft betrekking op feiten die in 1958 zouden zijn gepleegd. De hoofdbeklaagde is Antonio Amat Maiz, die na zijn arrestatie in 1958 32 maanden gevangen is gehouden. De overigen zijn na een veel kortere gevangenschap in voorlopige vrijheid gesteld. Volgens een medebeklaagde heeft Amat Maiz al eerder op grond van het feit dat hij tijdens de oorlog trachtte zich bij de geal lieerden te voegen. Amat Maiz gaf toe socialist te zijn en voor de zaak van het socialisme te hebben gewerkt. „Ik heb geloofsbrieven gegeven aan hen die goede socialisten wa- 'en of de vrüheid waren toege daan, ook al waren, zij geen so-ialistan". Beklaagde Villar gaf toe socia listisch propagandamateriaal te hebben ontvangen. Hij had er echter niet veel van gedistribu eerd „omdat dit onder de be staande dictatuur niet gemak kelijk ging". Een andere beklaagde zei dat socialisten anti-communistisch zijn. Er zijn gevangenisstraffen va riërend van twee tot zes jaar ge- eist. Onder degenen die het proces als waarnemers bijwonen, is Ro ger Lallemand van het wereld- verbond van vrije vakverenigin gen. (Adv.) In het gebouw van de directie van de Arbeid te Voorburg is gisteravond te ruim acht uur het beraad tussen een delegatie van het kabinet en de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen voortgezet. De delegatie van het kabinet was nu acht man sterk: Prinses Beatrix beschermvrouwe Kon. Ned H eidemaatschappij Prinses Beatrix heeft het be schermvrouweschap van de Ko ninklijke Nederlandse Heide maatschappij aanvaard. Dit wordt meegedeeld in het gisteren verschenen januarinummer van het tijdschrift der maatschappij. vice-minister-president Biesheuvel, de ministers Veldkamp, An- driessen Witteveen, Bogaers en Toxopeus en de staatssecretarissen Bakker (Economische Zaken) en De Meijer (Sociale Zaken en Volksgezondheid) De voorzitters van werkgevers- en werknemersorganisaties wa ren gisteravond vergezeld van meer deskundigen dan vorige week vriidagavond. In de ver gaderzaal stonden stoelen in car- ree rond een vergadertafel opge steld, on enkele plaatsen met twee riien. In totaal namen on geveer 50 personen aan het over leg deel. Het beraad werd thans ook bii- oewnond dom directeur van h°t Centraal Planbureau prof P. de Wolff, en doe- do heer Wes- seüng, een der adviseurs van mi nister Bogaers. De voorzitter van het rellecrp valt rnkshpmMrlelnars mr. R. .T. F''dhrink woonde, even als voriee week het beraad bh". Ir. .T. Rosma die binnenkort he* voorzitterschap van het Centraal Sociaal Werk ge vers venhor a zal overnemen van dr. ir. B. Bölger was ditmaal in gezelschap van de heer W. Bruvnzeel, vice-vnor- zitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers. Be heer H. J. de Koster, voorzitter van het V.N.V., was, voorzover viel na te gaan, niet bij het gezel schap gisteravond. De delegatie van het kabiri°t beleid door de ministers Veld kamp en Andriessen kwam te ruim acht uur do vergaderzaal hinnen. waar toen reeds alle an- dorp-p tegenwoordig waren. Tegen neeen uur werd he+ be raad geschorst, nadat de dele gatie aan het kabinet haar stand punt had hekend gemaakt. De heer L. P. G. Nelemans (N.V.V.) zei: „De regering heeft een nieuwe troonrede voorgelezen". Te kwart voor tien is het be raad voortgezet tot tegen kwart voor twaalf. Volgens voorlopige informa ties is men overeengekomen het pri'sbeleid te handhaven ten aanzien van d» eerste vüf procent, het loonheleid even eens te handhaven en tijdeliik enige investeringsmaatregelen te schorsen. Twee compagnieën Franse op roerpolitie ziin vrijdag per vlieg tuig in Bastia aangekomen, na dat daar donderdag demonstra ties zijn gehouden voor het ge bruik van het Naessens-serum. De demonstranten hadden de hoofdingang van het kantoor van de onderprefect opengebroken na een mars door de straten, van Bastia waarbij zii leuzen riepen tegen professor Denoix, die het. serum tegen leukemie waarde loos had genoemd De minister en de staatssecreta ris van Financiën hebben benaald dat voor aJIe bedrüfsmiddelen die na 31 januari 1964 ziin verwor ven, verbeterd betsleld of aan besteed, de vervroeo-de afschrij ving voor zoveel rt^ze nog ivw- ge'ijk was wordt gcsc'">"st; dat m.b.t. gebouwde eigendom men waarvoor na 31 januari 1964 verplichfincen ziin aangegaan of voortbreneingskosten ziin ge maakt de investeringsaftrek wordt geschorst. Deze beschikking van vrij dan 31 ianuari is oogenomen in de NederJandsehe Staatscourant van die datum. Ter toehchting deelt het minis terie van Financiën het volgende mede: De huidige situatie op econo misch gebied bergt gevaren in zich. die, naar het oordeel van het kabinet, moeten leiden tot een verstrakking van het tot dusver re gevoerde beleid. Het kabinet is niet om ingrijpen gevraagd, na ampele overwegingen tot de slotsom gekomen, dat in dat ka der ook een verdere beperking van de fiscale investering'sfacili- teiten een plaats moet vinden. De nadere maatregelen houden in de eerste plaats in, dat de faci liteit van de vervroegde afschrij ving, die thans voor de meeste bedrüfsmiddelen nog kan worden toegepast zij het getempori seerd tot 8% procent per jaar geheel wordt geschorst. Wat de investeringsaftrek betreft, meent het kabinet dat een algehele schorsing daarvan geen aanbeve ling verdient. Gelet echter op de zeer bijzondere situatie ip de bouwsector heeft het kabinet be sloten om voor de gebouwde eigendommen waarvoor de vervroegde afschrijving reeds in augustus van het vorige jaar is geschorst thans ook de inves teringsaftrek buiten werking te stellen. De maatregelen gelden zowel voor de inkomstenbelasting als voor de vennootschapsbelasting. De wijzigingen laten de tot nu toe bestaande mogehjkheid van vervroegde afschrijving op en in vesteringsaftrek terzake van ves- tigingen die hebben plaatsgevon den vóór of op 31 januari 1964 O.m. werd een krachtige radio zender in beslag genomen, die in rechtstreekse verbinding met Cuba, Moskou en Peking stond. Ook werden documenten gevon den, waaruit o.a. bleek dat op een particulier vliegveld in Hon duras versterkingen uit Cuba i zouden worden afgeworpen. 1 Honduras heeft de O.A. S. onaangetast. Het kabinet staat voorts op het standpunt dat, indien de ontwik keling in een later stadium zou nopen tot verdere maatregelen, deze de investeringsaftrek, zoals deze thans nader is vastgesteld, in de huidige conjunctuurfase on veriet dienen te iaten. Dit is een tekening van de Ame rikaanse maanraket „Ranger-6", die recht op de maan af koerst na de correctie die in de richting is aangebracht. Men verwacht dat zij zondagochtend om 10 uur 24 (Ned. tijd) het maanoppervlak zal bereiken. De donderdag afgeschoten maanraket Ranger-6 heeft vrij dagochtend een radiografische koersverbetering gekregen. Op een radiosignaal van de aarde startte een motor die hem moet bijsturen. De Ranger bevond zich toen op 161.000 kilometer van de aardp De Amerikanen hopen nu bin nen twaalf uur te kunnen zeg gen waar het ruimtetoestel op de maan zal vallen. De koerscorrec tie was noodzakelijk omdat da Ranger een baan volgde die hem duizend kilometer naast de maan zou doen belanden. De met tv- camera's beladen ruimteraket moet zondagochtend zijn doel be reiken. De camera's beginnen hun werk op veertienhonderd kilometer afstand. Men hoopt dat zij opnamen maken van een maangebied ter grootte van 240Ö bij 1200 kilometer waarin de reusachtige krater Copernicus ligt. Dr. Pickering, directeur van het straalaandrijvingslaborato rium in Passadena van waaruit de raket geleid wordt, zei, na dat de koerscorrectie was aan gebracht, „op grond van de radiografisch van de raket ont vangen gegevens kan' ik ver klaren dat wij waarschijnlijk de maan zullen raken". De Amerikaanse reacties op De Gaulles rekenning van ePking leveren een merkwaardige tegenstelling: officieel Washington is gemengd boos en verdrietig; befaamde politieke commentatoren Walter Lippmann voorop erkennen de logica van de Pa- rijse overwegingen. Die tegenstelling is eenvoudig te verklaren: Johnsons ploeg staat voor verkiezingen. Lippmann en zijn col lega's hebben met de stembus niets te maken; zij kunnen zich permitteren de zaak nuchter te bezien. Eerst de nuchtere blik. De Gaulle heeft al eerder onderkend dat de splijting tussen Moskou en Peking voor het westen tot ge volg heeft dat het contact met de Chinezen verliest. Tot dusver kon dat nog via Moskou, nu dat ophoudt is een rechtstreekse ver binding nodig. Nodig omdat men nu eenmaal de machtigste en volkrijkste staat van Azië niet kan negeren als men in Azië po litiek wil bedrijven. ambassade aan de Britse rege ring laten weten door haar de tekst ter hand te stellen van een aantal redevoeringen in Se naat en Huis van Afgevaardig den, dat zijn de lichamen die te zijner tijd het geld beschikbaar moeten stellen voor de Ameri kaanse bijdrage aan de N.A.V.O., en dat is verreweg de grootste. Om nu bij het Frans-Chinese geval te blijven: in de V. S. vraagt men zich wel af of de schade aan de N.A.V.O. die er het gevolg van is, niet zwaarder weegt dan eventuele politieke voordelen in Azië. Het antwoord dat men daar geeft is ja. Dat Peking eindelijk een' kans maakt in het gezelschap der naties in de V. N. te komen heeft weinig direct belang, ai zou het mis schien wel eens moeten gebeu ren. Dat er een tweesDalt in de N.A.V.O. komt. is zonder meer te betreuren, op weik moment het. ook gebeurt. (Nadruk verboden.) Frara*? officier van de O.A.S. gearresteerd De Franse marine-officier Jac ques Woringer, hoofd van de af deling pers en propaganda in Frankrijk van de O.A.S. is ge arresteerd, zo is vrijdag van de zijde van de politie gemeld. De arrestatie van de 42-jarige officier, die tien dagen geleden nlaats had was geheim gehou den om ziin medeplichtigen niet te alarmeren. Er is nog geen be schuldiging tegen hem uitge bracht. In Pariis is vernomen dat twee dagen geleden de 39-jarige ka- Ditein Jean Memain in de om geving van Brussel is gear resteerd. Memain was adjudant van ex-kapitein Sergent, leider van de O. A. S. H. M. deKoningin, H. K. H. Prinses Beatrix en H. K. H. Prin ses Margriet zullen heden naar Oostenrijk vertrekken om daar een gedeelte van de Olympische winterspelen in Innsbruck bij te wonen, zo wordt van gezagheb bende zijde vernomen. Z. K. H. Prins Bernhard, die j.l. zondag voor een privébezoek naar Zwitserland is vertrokken, zal zich vandaag vanuit Zwitser land eveneens naar Innsbruck begeven om zich bij de andere leden van het Koninklijk gezin te voegen. H. K. H. Prinses Irene, die nu drie weken in Spanje heeft ver toefd, zal zich dit weekeinde van Madrid naar Innsbruck begeven. Het Koninklijk gezin zal in het gloednieuwe hotel „Tyrol" verblijven, dat tegenover het sta tion van Innsbruck is gebouwd. Eigenaar van dit hotel is Erwin Goudwinsky, een goede bekende voor het Koninklijk Huis. Hij is lange jaren eigenaar van het ho tel „Zurser Hof" in Sankt An ton geweest, dat menigmaal door leden van het Koninklijk Huis op hun wintervakanties is be zocht. Zoals bekend verklaarde de heer Goudwinsky vorige maand tegenover Nederlandse journa listen, dat Koningin Juliana zich bij de Oostenrijkers de titel van „First Ski-Lady" had verworven wegens haar vaardigheid in de skisport. Donderdag is het in de Ameri kaanse stad Cleveland tot onge regeldheden gekomen, toen een groep blanken 'n tweetal negers opwachtte bij de „Murray Hill School", waar zij naar binnen wilden gaan. De tegenstanders van de integratie wilden dit ver hinderen en de rel was een feit. De vechtpartij die hier uit voort kwam kreeg zo'n omvang dat de politie mei harde klappen de orde moest herstellen. En of men het nu leuk vindt of niet: er gebeurt vrij veel in Azië waarmee de hele wereld te ington in een dergelijk moeilijk parket brengt is inderdaad wei nig bondgenootschappelijk. laken heeft en China speelt er OOK ENGELAND een rol in. Da; wil zeggen: het China van Mao Tse-toeng, niet dat van Tsjiang Kai-sjek. De Fransen hebben dus wel degelijk een goed argument dat ze juist nu de breuk met Moskou zo de finitief schijnt te worden recht streeks contact met Peking zoe ken. DE KWADE PIER Voor de Amerikanen is deze nuchtere blik echter vertroebeld door een st.uk emotie dat zich in de loop der jaren heeft vastge- vreten. Mao is de kwade genius in Azië en voor straf mag hij niet genieten van de eer in het gezelschap der nette mensen toe gelaten te worden. Dat is geen redelijke argument, maar het is de enige tegenmaatregel die men inn bedenken tegenover een man en een regime, waarmee men bittere ervaringen heeft: het verslaan van Tsjiang eerst, met wie de Amerikanen zich hebben leren te vereenzelvigen; toen Korea, daarna Vietnam enzo voorts. Dit soort argumenten van hoe weinig politiek belang ook leeft sterk bij de Amerikaan. En niet alle nu: zestien jaar heeft het zo ook geduurd voor de U. S. S. R. erkend werd. Bij de stembus in november spreken deze overwegingen veel meer mee dan de weloverwogen op vattingen van lieden als Walter Lippmann en daar heeft men in Washington rekening mee te houden. En hier gaat de Amerikaanse opmerking hout snijden dat het geen pas heeft dat een bondge noot. zonder meer lak heeft aan dit soort problemen bij 'n mede lid van de N.A.V.O. In de Ame rikaanse publieke opinie ont wikkelt zich een sterke afkeer van Frankrijk, waardoor een regering die met Parijs wil sa menwerken, het zeer moeilijk kan krijgen. Dat Parijs willens en wetens de mannen in Wash- Het zelfde geldt trouwens voor Londen. Cuba is voor de V. S. misschien nog een heviger emo tioneel probleem. De Britse leve ring van autobussen aan Castro wordt daarom fel gehekeld. Objectief bezien is er eigenlijk ook hiertegen niet zoveel be zwaar te maken van de zijde van Washington, maar Rusk heeft terecht weinig lof ervoor dat omderwille van de verdienste van een paar ponden de publie ke steun der Amerikanen voor de politiek van de N.A.V.O. ge schaad wordt. En hoezeer dit het geval is heeft de Amerikaanse g

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1