Minister grijpt opnieuw in tegen onwettige prijsverhogingen ERIC DE NOORMAN - DE EERLOZE KRIJG Consument kan bijdrage leveren door op de prijzen te letten HELIKOPTER: REDDENDE ENGEL Mi ZENDELINGEN IN KONGO Zgüdefeg «foor negers met een hamer bewerkt GEEN VOORSCHOT AAN GEPENSIONEERDEN? SJOUKJE RUIM 7 PUNTEN VOOR 0? REGIRE RECHTSZAKEN Vrijdag SI januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Wsgee? itaar de afsiuitdammen in Deltagebied niet tijdig kfaar? AFREKENING EERST IN HET TWEEDE KWARTAAL 1964 Olympische Spelers Verdeling van de medailles EX-BANKDIRECTEUR WEER VRIJGESPROKEN FILMSTER ALAN LADD OVERLEDEN GEVANGENISSTRAF VOOR VERDUISTERING VAN 34.700,- UIT POSTZAK VROUW BEKENT DAT ZIJ HAAR DOCHTERTJE HEEFT VERDRONKEN IN EMMER WATER FORDSTICHTING SCHENKT 300.000 DOLLAR DE TOESTAND IN KONGO He minister van Economische Zaken heeft, naar het ministerie meedeelt, zich genoodzaakt gezien .opnieuw in te grijpen in een aantal gevallen, waar prijsverhogin gen hebben plaatsgevonden, die in strijd zijn met de afgesproken gedragsregels; De prijsmaatregelen, die hij gisteren in de Staatscourant heeft afgekondigd, hebben betrekking op vloerbedekking, lakens, slopen en tafel linnen, frisdranken, patates frites en andere kleine eet waren en glazenwasserswerkzaamheden. Voorts is de prijsstop voor melk. en melkprodukten uitgebreid. In verscheidene sectoren van het bedrijfsleven liéeft, zo deelt bet ministerie verder mee, over leg met de betrokken organisa ties ertoe geleid, dat prijsver- bogingen worden teruggebracht tot een niveau, dat voor het mi nisterie aanvaardbaar is. Boven dien hebben besprekingen op het departement tot gevolg ge had, dat in een aantal gevallen voorgenomen prijsverhogingen niet of in mindere mate tot stand zijn gekomen. Zo zal de tariefs verhoging van 20 waartoe de Amsterdamse Specialisten Ver eniging haar leden heeft gead viseerd, niet doorgaan. Na over leg tussen het ministerie van Economische Zaken en de ver eniging heelt het bestuur de leden geadviseerd in afwach ting van het nog door de leden vergadering te nemen besluit zich thans te beperken tot een verhoging van de minimumtarie ven mei 5 met handhaving van het maximumtarief. Per 1 juli zou dan alsnog een tariefs verhoging van 5 kunnen wor den toegepast. Zoals bekend had de vereniging haar leden ge adviseerd de minimumtarieven met ingang van 29 december '63 te verhogen met 20 Teneinde een prijzenbeschik- king in hun sector te voorkomen, hebben de betrokken organisa ties van autorijschoolhouders zich tegenover het ministerie verbonden onmiddellijk maat regelen te treffen, dié er toe lei den, dat de in een aantal geval len te sterk verhoogde tarieven worden teruggebracht tot het niveau van 1 oktober '63, ver meerderd met 3 in verband met de aanpassingsloonsverho ging per 1 januari '64 en exter ne kostenstijgingen. De ondernemers, aangesloten hij cle combinatie van Neder landse azijnfabrikanten (Conaf) hadden de natuurazijn, met na me de eenvoudige tafelazijn van 0,51 tot ƒ0,56 per fles. Bespre kingen met de Conaf hebben tot resultaat gehad, dat deze prijs verhoging van 5 cent, welke door Zaken niet voldoende gemoti veerd werd geacht, is terugge bracht tot 3 cent per hele lies. Uit het voortgezet je onderzoek naar de prijsontwikkeling, is wederom gebleken, aldus het 'ministerie, dat in vete andere Sectoren het gedrag 1.1a. v. de prijzen in overeenstemming is met de afgesproken spelregels. De minister van Economische Zaken zal de contröle op het prijsverloop onverminderd doen voortzetten. Hij acht het van het grootste belang, dat het gedrag van het bedrijfsleven t.a.v. cle prijzen niet afwijkt van de over eengekomen spelregels. Het is naar zijn mening duidelijk, dat ook een voldoende prijsbewust- zijn van de consument een voor name bijdrage kan leveren lot het voorkomen van eelt onge wenste prijsontwikkeling. "Wan neer het publiek schérp acht slaat op de prijzen en. ook door liet. vergelijken van cle prijzen de neiging heeft daar te kopen waar dat het voordeligst- is, kan dit een belangrijke rem beteke nen op het berekenen van onge rechtvaardigde hoge prijzen. Met voldoening heeft de minister vastgesteld, dat verschillende tekenen er de laatste tijd op wij zen, dat de prij zenbewustheid aan het groeien is. Vele brieven zijn op het departement ontvan gen zij vormen een aanvul ling op de vele gegevens waar over het departement reeds be schikt. Over de donderdag afgekon digde prijsmaatregelen deelt het ministerie het volgende mee: Vastgesteld is, dat het verloop van de geldmarge van. de-han delaren in uit textiel vervaar digde vloerbedekking onver enigbaar is met de spelregels van het prijsbeleid. Daarom is thans een beschikking afgekondigd, die voorschrijft dat de geldmar- ges van de betrokken handela ren niet meer dan 5 mogen liggen boven het niveau van 1 mei 1963, Ook voor uit textiel vervaar digd tafellinnen, beddèlakens en het ministerie van Economische slopen is een margebeschikking Drie wentelwieken van de V.N. hebben woensdagavond vijf vol wassenen en zes kinderen gered dica zich bevonden op een post van Amerikaanse zendelingen te Kintsjoea in cle Kongolese pro vincie Kwiloe. De post was in brand gestoken en geplunderd. De zendelingen hadden van vrij dag af op bun redding gewacht. DM OVERVAL .•Een van de zendelingen bracht later verslag uit van de overval. Vorige week zaterdagmiddag hadden hij en zijn vrouw een troep van 50 -nan uit het bos zien stormen recht op de post af. De negers rukten het hek voor het huis omver en maakten aan stalten om haar binnen te gaan. De zendeling en zijn vrouw ren den-' het huis binnen, waai- vijf van hun kinderen waren. Daarop wierp een van de aan vallers een Moiotov-cocktail. De negers riepen dat hii naar bui ten moest komen. Dit weigerde cé. zendeling. Tg ui echter de ver pleegster van de post naar bui ten werd .gesleurd, gin.g hij toch maar. Zijn handen werden od zijn rug gebonden, waarna hii od de grond werd gesmeten. Een groen aanvallers ging toen het huis binnen en begon dit te plun deren. Een anclere zendeling was met vrouw en baby naar de zol der-gevlucht toen de negers het huis omsingelden. Zij hoorden hoé er beneden geplunderd werd en.zagen de rook naar boven komen. De zendeling sloeg het zolderraam kapot en sprong naar heneden. Ziin vrouw gooide daar op, het kind- uit het raam. dat door hem wepel opgevangen. Toen waagde ook de vrouw de sprong. Dé. negers wierpen zich od de zendeling, scheurden zijn kleren stuk en begonnen hem met een hamer tc bewerken. GEEN PLAATS VOOR BLANKEN Diezelfde avond nog waren er twee mannen die geweren droe gen, bij de post gekomen. Zij hadden gezegd, dat zij de leiders van de overvallers warén en dat er in de Kongo geen plaats voor blanken was. Dit zwakten zij later weer af met de verklaring dat Ameri kanen daar wel mochten Wonen en werken omdat zij én Ameri kaan èn Protestant zijn. Maar Belgen en Rooms-Katholieken zouden onthoofd worden. .Die 2 negers waren de hele 'nacht ge bleven. De volgende dag hadden dorpelingen uil de buurt alles wat nog waarde had uit. de post weggehaald. Vier dagen na die „vreselijke" zaterdag' hadden de zendelingen en hun medgwerkers een vliegtuig zien overvliegen. Zij hadden geseind dat zij geëva- cueei d wilden worden. En woens dag warén dan cle 'drié wentel wieken gekomen. STAPELS LIJKEN De piloot van een legervlieg tuig meldt dat hij in de straten van Idiofa. een stad in de Kon golese provincie Kwiloe die don derdagavond door Kongolese guerrillastrijders is aangevallen, twee stapels lijken heeft zien lig gen. De aanvallers zijn inmid dels door Kongolese militairen verdreven. Negentien Amerikanen van dé Baptistische zendingsport te Iwoengoe zijn met vliegtuigen geëvacueerd. Zij ziin ongedeerd doordat de plaatselijke bevolking hen heeft beschermd tegen dé guerrillastrijders van Pierre Mulele. President Norbert Lola van de provincie Kwiloe heelt mee gedeeld clat zijn troepen op IS september van het vorige jaar een schuilplaats' van Moelele hebben ontdekt in de buurt van Moelembe. Men vond papieren uit China, waar Moelle geweest is, geschriften over „guerrilla- Strijd en loto's -van Lcnin en Marx. Helikopters van-de V.N: heb ben al 62 zendelingen en mis sionarissen in veiligheid ge bracht. De reddingsactie duurt voort. afgekondigd. De geldmargcs mo gen voortaan niet meer dan 5 liggen boven die van 1 oktober '63. Voor frisdranken waren de prijsverhogingen te groot. Een beschikking schrijft nu voor, welke prijzen ten hoogste mo gen wordenberekend. De prijzen van patates frites en andere kleine eetwaren, als b.v. croquetten en gehaktballen zijn meer verhoogd dan in over eenstemming is met de voor doorberekening in aanmerking komende kostenstijgingen. De beschikking van de minis ter schrijft voor, dat de prijs van patates frftes per 100 gram of zoveel meer als plaatselijk gebruikelijk is, hoogstens 25 ct. mag bedragen. Voor de andere kleine eetwaren, voor zover ver kocht in automaten, kramen, snackbars, broodjeswinkels e.d., mogen de prijzen niet hoger zijn dan die, welke golden op 1 juli '63, voor gehaktballen echter vermeerderd met 5 ct. per stuk. Dit laatste in verband met de gestegen vleesprijzen en de aan- passingsloonsverhoging van 5 per 1 januari '64. Het is gebleken, dat in een groot aantal gevallen door gla zenwassers tariefsverhogingen zijn doorgevoerd, die uitgaan boven hetgeen als aanvaardbaar is te beschouwen. De prijzenbeschikking glazen wasserswerkzaamheden houdt in, dat de tarieven, die voor deze werkzaamheden in rekening worden gebracht, niet hoger mo gen liggen dan 5 boven die van 1 oktober '63. „Is de hier en daar gewekte indruk juist, dat de aanvoer- wegen naar de in aanbouw zijn de afsluitdammen en bruggen in het Delta-gebied niet gereed zullen zijn op het moment, dat deze voor het verkeer gebruikt zouden kunnen worden?", zo vraagt het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthumus (P.v.d.A.) schriftelijk aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Indien dit het geval is wil de heer Post humus graag weten bij welke dammen ei; bruggen, dit gevaar dreigt en op welke wijze de mi nister een dergelijke situatie zou kunnen voorkomen. Het. laat zich aanzien dat de gepensioneerden in Nederland pas in het tweede kwartaal van dit jaar aan hun trekken zullen komen. Er heerst bij de Pensioenraad een zodanige achterstand dat vele duizenden gepensioneerde ambtenaren de uitkering nog niet heb ben ontvangen, waarop zij recht hebben op grond van de in 1963 genomen besluiten (welvaartsvast pensioen). Het zou evenwel onbillijk zijn de Pensioenraad hiervan een verwijt te maken. Daar wordt namelijk dag in dag uit onder hoogspanning gewerkt. Meer dan 200 ambtenaren, verdeeld over twee afdelingen, verrichten vier avonden per week overwerk. Zij zien verlangend uit - naar het ogenblik, waarop aan hun lange diensttijden van 8 tot 5 en van 6 tot 9 een eind zal komen. Circa 35.000 ingewikkelde ge vallen van het vorige jaar wach ten op afwerking, terwijl daar naast de nieuwe berekeningen voor de 145.000 pensioenen, met inpassing van de verhoogde A. O. W.- en A. W. W.-uitkerin- gen, de aandacht vragen. GEEN VOORSCHOTTEN? Hoewel de minister in de Tweede Kamer een voorschot op de definitieve uitbetaling in het vooruitzicht heeft gesteld, staat men hier bij de Pensioenraad tame'ijk sceptisch tegenover. Dit zou weer een massa extra-werk geven en het zou de berekening van de aanvullingen op de be staande pensioenen alleen maar vertragen. Nu alle levensbehoeften elke week duurder worden betekent uitstel van de betalingen een grote teleurstelling voor de men sen die als het ware op liet ge'd zitten te wachten, maar men kan bij de Pensioenraad nu eenmaal geen ijzer met handen breken. COMPUTER Dank zij een computer die ruim 100.000 gevallen in weinige weken verwerkte, kon men ge weldig veel werk verzetten. Ver wikkelingen bleven echter niet uit. Meer dan 35.000 gevallen, wij zeiden het reeds, bleken te mach tig voor de wondermachitie. Dit betrof 15.000 geoensioneei'den en ruim 20.000 weduwen, waarvoor extra-werkkrachten werden, in geschakeld, die nu nog druk be zig zijn de .achterstand van 1963 in te lopen. TIEN PROCENT GEEN VERHOGING De algemene maatregel van bestuur die de verhoging dei- pensioenen voor 1964 zal' rege len, is tot heden nog niet afge kondigd. Uiteraard weten cle mensen van de Pensioenraad reeds wat ze te doen hebben en ze hopen dan ook in het tweede kwartaal de nieuwe aanvulling op de pensioenen te kunnen uit betalen. Intussen hebben de berekenin gen al duidelijk gemaakt dat cir ca tien procent van de gepen sioneerden geen verhogingen zullen krijgen. Een troost, misschien een schrale troost, is het voor hen dat ze er echter ook niet op ach teruit zullen gaan. De regering heeft n.l. besloten in zulke ge vallen (en die zijn eri een over gangstoeslag uit te keren. INBOUW Zoals bekend wordt de uitbe taling van liet welvaartsvast pensioen gekoppeld aan een kor ting op A. O. W. en A. W. W. Deze korting die tot verleden jaar 1,4 procent per dienstjaar bedroeg, is thans weer tot twee procent per dienstjaar (maxi maal 40 dienstjaren) verhoogd. Dit wil zeggen dat de gepen sioneerde ambtenaar met veertig dienstjaren niet minder dan tachtig procent van zijn A. O. W— uitkering moet missen. Hij krijgt zijn A. O. W. wel vol ledig uitbetaald, maar men houdt 80 procent van dat bedrag van zijn pensioen af. Minister Toxopeus heeft daar het nieuwe woord „inbouw" voor gevonden. Het schiep de mogelijkheid het z.g.-bodenipensiuen een onder deel te doen uitmaken van liet ambtelijke pensioen. De bonden van gepensioneer den zijn hier begrijpelijk fel tegen van leer getrokken. Zij eisen de volle uitbetaling van het A.O. W.-pensioen ook aan de RUSSISCH GOUD IN INNSBRUCK Het erepodium in Innsbruck na de Olympische strijd voor paren kunstrijden: V.l.n.r. het paar Ki- lius-Baumler (zilver), Belousova Protopopov (goud) en Wükes Rexvell (brons). Na de twee verplichte figuren, die donderdag zijn gereden, heeft Sjoukje Dijkstra in de strijd om de Olympische, titel bij de dames een voorsprong genomen van 7.4 punten op de Oostenrijkse Regine Heitzer. Dc stand na deze twee figuren is: 1. Sjoukje Dijkstra (Ned.) plaatscijfer 12 386.4 pnt 2. Regine Heitzer (Oost.1 plaatscijfer 16 379 pnt 3. Petra Burka (Can.) plaatscijfer 30 361.5 pnt 4. Miwa Fukuhara (Japan) 353.8 pnt 5. Sally Ann Stapleford (G.-B.) 343.4 pnt 6. Peggy Fleming (V. S.) 343.1 pnt 7. Nicole Hassler (Fr.) 353.0 pnt Na dc uitreiking van de drie gouden medailles, die donderdag op cle tweede dag van de Olym pische Winterspelen te verdienen waren, is cle stand, wat de geo grafische verdeiing van het ere metaal betreft als volgt: Rusland 2 1 2 Finland 1 Oostenrijk 1 Duitsland - 1 1 Frankrijk 1 Noorwegen 1 gepensioneerden. Tot dusver hebben zij regering en parle ment nog niet van de juistheid van hun standnunt kunnen over tuigen. Rekening houdend met de huidige politieke constellatie in ons vaderland geloven wij dat zij voor een verloren zaak vech ten. (Nadruk verboden.) De rechtbank in Haarlem gistermorgen de vroegere direc teur van het kantoor te IJmui- den van de „Twentsche Bank", de 55-jarige J. H. L. voor de tweede keer vrijgesproken. In oktober 1963 werd hij vrijgespro ken van verduistering van ruim drie ton en valsheid in geschrif te. thans van valsheid in ge schrifte. Van 1930 tot april 1963'is ver dachte als directeur werkzaam geweest in IJmuiden. In 1955 kwam hij in contact mét een 44-jarige eigenaar van een las- en constructiewerkplaats uit IJmuiden, die een krediet van 25.000,vroeg voor uitbreiding van zjjn bedrijf. In de instructie van de bankdirecteur stond des tijds, dat hij geen hoge kredie ten mocht verstrékken buiten voorkennis van het rayonbestuur. Toch ging hij nadat hij eerst 25.000,uit eigen middelen had verstrekt door met het geven van kredieten. Het geld kwam evenwel niet terug', om dat de zaken van de ontvanger van de gelden niet floreerden. Als er aan 't einde van het jaar Dit is een archieffoto van de Amerikaanse filmacteur Alan Ladd, die woensdag in Palm Springs in Californië is overle den. Ladddie vijftig jaar is ge worden, werd door zijn huis knecht dood in zijn woning aan getroffen. De filmster heeft in meer dan 150 films gespeeld, hij •uierd vooral bekend door zijn rollen in oorlogsfilms. controle was, zorgde een relatie van de eigenaar van de laswerk plaats ervoor, dat er een chêquc en contanten op de bank aan wezig waren, waardoor het ver strekken van de kredieten niet aan het licht kwam. Oek werden valse boekingen gedaan door be dragen van de kredietnemers te verhogen. Tot april 1963 was het. bedrag ten nadele van de Twent sche Bank gestegen tot 324.000. De Haagse rechtbank veroor deelde donderdagmorgen de 37- jarige Haagse chauffeur W. S. L. wegens verduistering van 34.700 uit een postzak tot een jaar en negen maanden gevan genisstraf met aftrek van het, voorarrest. Voorts werden de goederen welke verdachte had gekocht van het geld verbeurd verklaard. Toen op 1 februari de chauf feur de postzakken van 't agent schap in de Haagse Bijenkorf had opgehaald, zag hij kans om zonder label en lakstempel te beschadigen een postzak te ope nen. Hij nam er een brief uit met de ƒ34.700. Hij deed dit, omdat hij door aankopen diep in de schulden was geraakt. Aanvankelijk werd in deze zaak een ambtenaar van het agentschap gearresteerd en ruim een maand in het huis van be waring opgesloten, totdat de chauffeur, die door het doen van grote uitgaven was opgevallen, werd gearresteerd. De 35-jarige mevr. M. van D. H. te Hippolytushoef heeft don derdag voor de officier van jus titie te Alkmaar bekend dat zij op 6 januari haar jongste kind. de 3%-jarige Anneke heeft ver dronken in een emmer water. Mevrouw Van D. werd toen verpleegd omdat zij overspannen was. Nog diezelfde dag is zij overgebracht naar het St. Eliza- bethziekenhuis to Alkmaar. Don derdag was zij zover hersteld dot. zij voor de officier van justitie kon verschijnen. Op het moment dar de gezins hulp afwezig was. volbracht zij deze noodlottige daad. Ook gaf zij toe op een zaterdagmorgen begin december een bed in brand te hebben gestoken. Deze brand is toen door haar man geblust. Mevr. Van D. is thans overge bracht naar de ziekenafdeling van het Huis van Bewaring in Amsterdam. De Fordstichtincr heeft drie honderd duizend dol'ar geschon ken aan het Fonds voor Univer sitaire Studies van de Europese Economische Gemeenschap. Het geld moet. verdeeld over drie jaar, worden aangewend voor onderzoekingen naar de functie van Europa in het Atlantische bondgenootschap en naar de ta ken van Europa in Azië. Afrika en Latijns-Amerika. Van de Amerikaanse schenking zullen ook twee Nederlandse instellin gen profiteren. Dc Leidse uni versiteit ontvangt 95.000 dollar en het Institute of Social Studies in Den Haag krijgt 25.000 dollar. 136. Een kleine vloot slanke Norenschepen nadert op een zonnige morgen het diepe fjord van VestfoJd. Vrolijk gezang klinkt op als de schepen de een na de ander ligplaats vinden aan de landingsplaats. Onder het ge juich van de samengestroomde bevolking gaan de Noorse krij gers aan land en vreugdevol is het weerzien. Ook voor Eric, die weinig ogenblikken later Wino- nah in de armen sluit, waarbij de oude hond Wolf zacht kwis pelstaartend toekijk!. Begrijpend als altijd luistert Winonah naai de. wederwaardigheden van haar zoon. die niet meer terug zal keren. „Het is beter zo'.', fluistert zij dapper, „in dat prachtige rijke land over 'de zee, kunnen hij en zijn getrouwen een nieuw be staan opbouwen Ze aar zelt en Eric kijkt haar onder zoekend aan. „Er is iets Winonah," zegt hij, „iets hindert je, zeg het „Ja," antwoordt ze haperend, „tijdens je afwezigheid zijn hier boodschappers gekomen uit een zuidelijk land. De.keizer van het Romeinse rijk eh roept je hulp in voor. „Oh nee," zegt de Noorman haastig terwijl hij met een twin keling in zijn ogen de mantel van zijn schouders laat glijden. „Geen woord meer Winonah, ik ben nauwelijks met m'n benen in huis en daar begint het al weer. Ik heb ook recht op een beetje rust dacht ik zo en al staan er tien keizers en twintig koningen aan de poort, Eric de Noorman doet voorlopig niet meer mee." EINDE Een batal.ion militairen van nationale Kongolese leger is ont wapend. omdat het dinsdag naliet, een betoging door leden van een Loemoembistische jeugdbewe ging in Stanleystad tegen te gaan. Dit werd in. "diplomatieke berichten, die woensdag in Leo- poldstad werden ontvangen, ge- 1 meld. De militairen zijn door valschermtroepen ontwapend.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7