Sissisch @iiiwapenii!g$|>lan bemoedigend NederM hoedt het üog hij het Salkvacci» Vrijdag 31 januari 19(54 DE VRÏÏE ZEEUW Pagina 5 De toetreding van Prinses Irene tot de Rn K. Kerk KAMERLID STELT VRAGEN OVER VRAAGGESPREK MET PRINSES IRENE Peter Thomas Nieuwjaarsrede Burgemeester van Terneuzen Tijd voor het gebruik van oraalvaccin tegen polio nog niet aangebroken De Britse ochtendbladen heb ben donderdag veel aandacht gewijd aan de overgang van Prinses Irene tot hel Rooms- Katholieke geloof. De „Times" ontleende dit be richt aan zijn correspondent in Den Haa.g, die daarbij opmerk te, dat het bericht van deze over gang „een grote verrassing was voor het Nederlandse volk, en voor velen een schok". De „Daily Mail'* voegde aan het bericht toe, dat de toetre ding van de Prinses tol het R.K.-geloof de Nederlandse ge meenschap in Londen voor een probleeh heeft geplaatst, 't Blad merkte op, dat de Nederlandse Kerk op Austin Friars in Londen BEZOEK VOOR PRINSES IRENE In de Nederlandse ambassade in Madrid heejt Prinses Irene, bezoek gekregen van een „Tuna", een zang- en dansgroep van een ■faculteit, aan de Centrale Uni versiteit van de Spaanse hoofd stad. welke haar het; erelinl van beschermvrouwe aanbood. - Foto: Prinses Irene genoege- lijk in gesprek met een van haar bezoekersde jonge Spaanse aristocraat, markies De las Cla ras, een van de jonge Spanjaar den van wie geruchten willen, dat hij naar de hand van de Prinses dingt. een glas-in-lood-raam heeft met de beeltenis van de Prinses toen zij, als meisje van tien jaar, de eerste steen legde. Dat was in 1950. aldus de „Daily Mail". Vier jaar later opende zij de kerk. „Nu heeft de Nederlandse Protestantse Kerk een glas-in- lood-raam van een Rooms Ka tholieke bekeerlinge". Ook haalde het blad de vol gende woorden van een kerk- functionaris aan: „Wij zijn ver draagzame mensen in een vrije kerk, onafhankelijk van Neder land. Voorzover velen van ons aangaat, zullen wij het besluit van de Prinses eerbiedigen". REACTIE VAN HOFPREDIKER FORGET „Ik hoop van ganser harte, dat de diepe en hechte banden tussen het volk van Nederland en het Huis van Oranje zullen blijven bestendigd". Aldus de voorganger van de Waalse gemeente in Den Haag, ds. G. I. P. A. B. Forget, die tevens hofprediker is, in zijn commentaar op de toetreding door Prinses Irene tot de Rooms- Katholieke Kerk. Ds. Forget, die niet werd in gelicht over deze stap van dc Prinses, betreurt de overgang van de Prinses tot de Rooms- Katholieke Kgrk. Dit blijkt uit ziin donderdagmorgen tegenover het A.N.P. afgelegde verklaring. De verklaring van ds. Forget, die -bij de begrafenis van Prinses Wilhelmina een kanselgcbed uit sprak, luidt als volgt: „Naar aanleiding van dc ar tikelen, die in zekere couranten verschenen zijn, verklaar ik dat deze mijn reacties op geheel on verwacht gestelde vragen niet1 geheel juist hebben weergege ven, hetgeen wellicht valt toe te schrijven aan mijn onvoldoen de beheersing van dc, Nederland se taal. Hoewel ik de stap van Prinses Irene blijf betreuren, meen ik mij als hofprediker te moeten onthouden van het geven van een verder ooi-deel over de stap van Prinses Irene, noch over de Rooms-Katholieke Kerk. Het be richt over de overgang van Prin ses Irene tot de Rooms-Katho lieke Kerk kwam voor mij ge heel verrassend". Het Tweede-Kamerlid dc heer Lankhorst (P. S. P.) heeft de minister-president schriftelijk vragen gesteld over het gesprek dat H. K. H. Prinses Irene dezer dagen te Madrid met een Neder landse verslaggever heeft gehad. Is het juist, zo vraagt hij. dat dit vraaggesprek door de Prin ses nuttig werd geacht „omdat er zoveel, misverstanden over Spanje bestaan?". Acht do rege ring zich verantwoordelijk voor het feit, dat de Prinses in dit vraaggesorek haar indruk over Spanje publiek maakt? „Indien deze laatste vraag ont kennend wordt beantwoord", zo gaat de heer Lankhorst verder, „is de regering gezien de bij zondere positie die de Prinses als lid van het Koninklijk Huis inneemt dan bereid onder de aandacht van H. K. H. te bren gen, dat de bij haar gewekte in druk slechts is gebaseerd op za ken, die voor de beoordeling van de situatie in Spanje niet essen tieel zijn en dat daarbij geen re kening is gehouden met het feit, dat Spanje een dictatoriaal ge regeerd land is waarvan het grootste deel der bevolking ge bukt gaat onder de vaak ernstige gevolgen van een beknotting dei- vrijheid. zowel op politiek als op godsdienstig terrein?" De leider van de Britse dele gatie naar de ontwapeningsbe- sprekingen in Genève, Peter Thomas, heeft het jongste Rus sische memorandum aan de con ferentie een bemoedigend teken van een wil om te beginnen ge noemd. Naar bekend, legde de Rus Tsarapkin dinsdag j.l. een uit negen punten bestaand me morandum aan de conferentie vooj-, waarin onder meer de ver nietiging van bommenwerpers wordt voorgesteld. Dit is één van de drie punten die volgens Tho mas ernstige aandacht verdie nen. De andere punten zijn die betreffende de inkrimping van de militaire begrotingen en over eenstemming over maatregelen 'om de verspreiding van kern wapens te voorkomen. (Vervolg van premiewoningen (incl. bejaardentehuizen) en 110 on gesubsidieerde woningen (incl. vervangende bouw kanaalwerken). Ondanks de sterke toename van de woningbouw activiteit blijft bet aantal woningzoekenden stijgen. Per 1 januari bedroeg dit aantal 614, hetgeen ten op zichte van 1 januari 1963 en vermeerdering beteken de met 70 gevallen. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de industriële woningbehoefte in verband met nog aan te trekken personeel, terwijl dit evenmin het geval is met de steeds zeer grote groep woningbehoeven- den, die eerst op het bureau huisvesting verschijnt als men een concrete, zelf gevonden, mogelijkheid tot oplossing van de moeilijkheden heeft gevonden. Voor een nadere detaillering ten deze en zaken de maatschappelijke zorg betreffende verwijs ik U gaarne naar het duidelijke verslag van de desbetref fende verwijs ik U gaarne naar het duidelijke ver- fende dienst, hetwelk ik in uw aandacht moge aan bevelen. Andere bouwactiviteit. Voorlopig afstappende van de woningbouw, waar op ik hierna nog terug kom is het wellicht inte ressant voor U te weten, dat in 1963 voor een bedrag van 10,7 miljoen aan Rijksgoedkeuringen werd verleend ten behoeve van de bouw van andere ge bouwen. Hiervan eiste de industrie het leeuwenaan deel-op met-een bedrag van 9,2 miljoen. Goedkeuringen werden o.a. verleend voor de bouw van een N.H. Kerk te Sluiskil en te Terneuzen. In dit verband zij ook nog vermeld het gereedkomen van de Triniteitskerk, waarvan-de Consecratie plaats vond op 27 januari 1963. Het bouwrijpmaken van gemeentewege van de om geving van deze kerk vond in de loop van 1963 plaats. Op Rijksgoedkeuring ligt nog te wachten voor een bedrag van 24,9 miljoen, waarvan de industrie, o.a. de Avesta Nederland N.V., Dow Chemical Internatio naal N.V. en de Terneuzense Graansilo Mij., een be drag van 22 miljoen voor haar rekening neemt. Politic. In de loop van mijn toespraak mocht ik het ver slag van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg reeds in uw belangstelling aanbevelen. Dit moge ik even eens doen met betrekking tot het jaarverslag over 1963 van de gemeente-politie. Enkele bijzondere zaken, de politie betreffende heb ik reeds mogen aanstippen, nl. het plan voor het nieuwe politiebureau en de bouw van een schiet baan. Van belang is m.i. ook de realisering van het mo- toriseringsplan, waardoor een zo doelmatig moge lijk surveillance-systeem in het leven kon worden geroepen. Overeenkomstig een van uw zijde gedane suggestie kon tot bestelling van een aanhangwagen- t.je worden, overgegaan voor het vervoer van in- beslaggenomen goederen. Gemeente-werken. Ten aanzien van de dienst van Gemeente-werken mocht ik reeds verschillende zaken memoreren hier op betrekking hebbende. Hieraan zij nog het vol gende toegevoegd. De afdeling plantsoenen en reinigingsdienst heeft veel last ondervonden van de strenge vorstperiode gedurende de eerste maanden van 1963. Al het mogelijke werd verricht om het verkeer op gang te houden en gezegd mag worden, dat men hierin behoorlijk geslaagd is. Een woord van hulde voor het personeel, dat hierbij betrokken was, is zeker op zijn plaats. De personeelsvoorziening van gemeentewerken bleef dit jaar zorgelijk. Ditzelfde geldt eveneens voor het aantrekken van personeel voor het schoonhouden van gebouwen. In de winterperiode 1962/1963 had de voedering en verzorging van vogels de volle aandacht. Mede dank zij de grote hulp van de leerlingen van diverse scholen, ingeschakeld door de Jeugdnatuur- wacht Terneuzen, kon de ergste nood worden ver holpen. Scheldebad. Mijn relaas van de gebeurtenissen van bet alge lopen jaar zou allesbehalve volledig zijn zonder te herinneren aan die koude mei-dag van 1963, waarop de thans tot Commissaris der Koningin in de Pro vincie Limburg benoemde, Mr. Dr. van Rooij, het Jang verwachte Scheldebad mocht openen. Dat dit bad in een behoefte zou voorzien behoeft nauwelijks betoog. Reeds het eerste seizoen mochten wij 86.847 bezoekers ontvangen, waarbij de maand juli met 32.381 de kroon spande. Er waren 7 dagen met meer dan 2.000 bezoekers en 17 dagen, met min der dan 100 bezoekers. Ook de belangstelling voor het schoolzwemmen was verheugend te noemen. Met uitzondering van de TJ.T.S. en de Gereformeerde Gemeente-school, werd door alle scholen deelgenomen. Totaal werd er 8.065 maal door leerlingen in schoolverband van het bad gebruik gemaakt. Op een viertal dagen werden examens afgenomen voor de schooldiploma's. Van de 339 leerlingen, die zich hiervoor opgaven, slaagden er 199. Voor het vervoer van de leerlingen uit Sluiskil werden bussen beschikbaar gesteld. Zwemlessen buiten schoolverband werden gegeven aan 269 kinderen en 32 volwassenen. Sluiskil. Ter afsluiting van mijn terugblik op 1963 zou ik thans nog enkele woorden willen wijden aan Sluiskil. Onweerstaanbaar vorderen dc werken tot verbre- pagina 3.) ding en verdieping van het kanaal Terneuzen—Gent. Men hgeft Sluiskil ten deze wel eens vergeleken met een verloren dorp, doch thans is het verheugend te kunnen zeggen, dat de lijnen, welke enkele jaren geleden door deskundigen op papier zijn gezet, zich thans meer en meer in de werkelijkheid beginnen af te tekenen. Uiteraard is alles nog niet in een zodanig stadium gekomen, dat alle door de kanaalwerken gedupeerde bewoners van Sluiskil zonder vrees de zuigers van Rijkswaterstaat naderbij kunnen zien komen. Toch kan gezegd worden, dat in het afgelopen jaar reeds veel is geschied om de moeilijkheden op te lossen. Het is wellicht nog wat vroeg om reeds nu de balans op te maken, maar desniettemin zou ik wil len wijzen op de activiteiten, welke diverse bouw ondernemers en particulieren hebben ontplooid in 1963. Een aantal van 41 woningen kwam voor be woning gereed, terwijl dit jaar nog 47 huizen vol tooid zullen zijn. Voorts moge ik herinneren aan de zij het nog gedeeltelijke uitvoering van het stratenplan West, waarbij de mogelijkheid is geopend, dat nabij de nieuwe rondweg een zeer aantrekkelijke woonwijk kon ontstaan. - Ook het industrieterreinvond' gretig aftrek. Niet alleen kon hiermede worden voldaan aan de verlan gens van door de kanaalwerken gedupeerde onder nemers, doch cok bedrijven uit andere streken kon den onze toekomstverwachtingen voor Sluiskil delen, hetgeen U moge blijken uit de agenda van heden avond. Wij mogen voorts en gematigd optimisme hebben ten aanzien van de realisering van het winkel centrum. Dit centrum heeft ons het afgelopen jaar veel hoofdbrekens gekost en ik spreek dan ook de hoop uit, dat thans spoedig met de bouw zal worden begonnen. Met het totstandbrengen van bejaardenwoningen vlotte het helaas niet. Ondanks moeilijkheden met de U bekende curve-prijs hoop ik, dat 1964 hiervoor raad zal brengen en dat aangevangen zal kunnen worden met de bouw hiervan. Al met al geloof ik te mogen zeggen, dat de toe komst en de ontwikkeling van Sluiskil met ver trouwen kan worden tegemoet gezien. Hierbij zal het echter noodzakelijk zijn. dat degenen wier huizen ol zakenpanden moeten verdwijnen op korte termijn beslissen op welke wijze zij hun huisvesting denken te realiseren. Ten deze rrioet m.i. somtijds gesproken worden van een te lang aarzelen, hetgeen nadelig zal zijn. Ik wil hier zelfs gewagen van een periculum in mora 1 Toekomstig beleid. Aan het slot van mijn nieuwjaarstoespraak ge komen wil ik thans nog graag enkele zaken belichten betreffende het gemeentelijke beleid in het nieuwe jaar. Hierbij moge ik aansluiting zoeken bij hetgeen is medegedeeld in de inleiding tot de begroting voor het dienstjaar 1964, waar als belangrijke punten voor dit beleid genoemd worden de woningbouw en de industrialisatie. Hoewel verschillende dingen uiter aard nog onzeker zijn en het naar mijn gevoelen van een juiste instelling getuigt wanneer men zich in bestuurszaken niet al te vast legt op bepaalde uitgangspunten, wil ik ten deze toch graag enigszins duidelijke taal spreken, zodat de lijnen van het be leid zo veel mogelijk zichtbaar worden. Uit het zoeven gestelde zult U willen concluderen, dat het afgelopen jaar in de woningsector voor onze gemeente niet ongunstig is geweest. Een gr-oot aantal huizen is in aanbouw, een redelijk aantal kwam klaar, terwijl diverse terreinen voor de verdere ont wikkeling konden worden aangekocht. Kan enerzijds gesteld worden, dat met behoorlijke voortvarendheid werd gehandeld, zo ben ik ander zijds toch van gevoelen, dat onze politiek op dit punt oen nog meer geavanceerd karakter zal moeten, krijgen en op een nog, hoger plan moet worden geplaatst. Hiervoor zal het noodzakelijk zijn, dat grotere complexen grond, op grond van het struc tuurplan aangewezen voor de woningbouw, worden aangekocht. Primair denk ik hierbij aan terreinen gelegen in de Catspolder en ten zuiden van het zo genaamde Donkerstraatje. Rationele bouw. Zijn deze terreinen in ons bezit en is daarnaast in 1.963 ook nog de Serlippenspolder voor bebouwing geschikt, dan zijn de voorwaarden geschapen om in de komende vijf jaren redelijke bouwplannen gereed te kunnen maken en te realiseren. Voor deze bouwplannen zal het nodig zijn, dat vooral aan grotere complexen wordt gedacht, waarbij aan rationele woningbouw dc voorkeur zal moeten worden gegeven. Ik denk hierbij aan plannen zowel in de woningwetsector als in dc vrije- en premie sector. Hoewel ik er begrip voor kan hebben, dat door verschillende kleinere gemeenten op bewonderswaar- dige wijze plannen ontwikkeld worden om in groter verband een rationeel woningbouwplan te realiseren meen ik toch te moeten uitspreken, dat het nood zakelijk zal zijn, dat de provinciale en rijks-overheid ten deze goed in het oog houdt dat dit van werke lijkheidszin getuigende plannen zijn. Hieronder wil ik dan de plannen verstaand welke gebaseerd zijn op de reële behoefte aan woningen in die gemeenten. Zouden deze plannen gericht én gebaseerd worden op de industriële ontwikkeling van de gemeente Ter neuzen, dan acht ik zulks onjuist. Het streven zal immers moeten zijn dat de werk nemers voor de in onze gemeente gevestigde in- dustrieën zo veel mogelijk in Terneuzen worden ge- huisvest. Eerst wanneer dit op den duur niet meer mogelijk zou zijn kan lot een gedecentraliseerde poli tiek worden overgegaan. Primair zal echter nodig zijn' concentratie en nog eens concentratie Concentratie. Alleen op deze manier kan een sterke centrale stad worden gecreëerd, een stad waaraan niet alleen dc regio maar de gehele provincie Zeeland naar mijn gevoelen dringend behoefte heeft. Een dergelijke stad zal verschillende functies kun nen en moeten vervullen op diverse terreinen van het maatschappelijk leven, welke een gemeente met een omvang van 20 tot 30 duizend inwoners nu een maal niet voldoende kan opvangen. In het licht hiervan zij onderstreept, dat naar mijn gevoelen de tijd voor decentralisatie op dit terrein nog niet is aangebroken, waarmede ik uiteraard niet wil ontkennen dat in de kleinere gemeenten niet op beperkte schaal huizen gebouwd zullen moeten worden. Het stemt tot grote dankbaarheid, dat de regering besloten heeft ook voor de komende jaren het regio nale industrialisatiegebied voort te zetten. In dit be leid zat duidelijk de concentratie-gedachte. Wanneer bij een nieuwe regeling al sprake is van een meer dere spreiding, dan geloof ik dat onze streek hier voor in de komende jaren nog geehSzWiS rijp is. Ik heb het gevoelen dat in onze gemeente geïnteresseer de bedrijven deze mening zullen onderstrepen. De concentratie-gedachte op het industriële ter rein moet m.i. ook gestalte krijgen in een nieuwe bestuursopzet voor het havenbeheer. De studie commissie, ingesteld vcor de overdracht van de ha ven van Terneuzen heeft haar werkzaamheden be ëindigd. Het uitgebrachte rapport is vooralsnog ver trouwelijk. Het is uw College echter bekend, dat ik op het standpunt sta, dat het voor een juiste haven- en industriële politiek noodzakelijk is, dat ten nauwste, wordt samengewerkt tussen de gemeenten Terneu zen en Sas van Gent en de Rijks- en Provinciale Overheid. Hierdoor zullen de moeilijke problemen op dit terrein de juiste behandeling kunnen krijgen. De realisatie biervan zal echter hoogst waarschijn lijk gecombineerd moeten worden met de gemeente lijke herindeling, waarvoor, blijkens een schrijven van het Provinciaal Bestuur een voorstel bij de Mi nister van Binnenlandse Zaken werd ingediend. Omtrent de opzet van deze gemeentelijke her indeling sprak uw College duidelijk zijn mening uit. Met klem moge ik bepleiten, dat deze zaken op zeer korte termijn worden ter band genomen. Gezien de vele problemen hier aan de orde is zulks harde noodzaak. Ook de onderlinge verstandhouding tussen de verschillende gemeenten zal alleen maar gebaat zijn bij een snelle behandeling. Persoonlijk ben ik van oordeel, dat het noodzakelijk zal zijn vanuit deze streek en vanuit ons gewest vast te houden aan één groot en weldoordacht plan. Mocht de Statsn-Generaal en bepaalde uitlatingen wijzen in die richting van gevoelen zijn dat een phasering noodzakelijk is dan kan zulks altijd nog te rechter tijd geschieden. Voor een juiste behande ling lijkt het me echter gewenst, dat dezerzijds aan één plan wordt vastgehouden. Mocht tegelijkertijd met de herindeling een haven en industrieschap als bovenbedoeld gerealiseerd kun nen worden, dan zou mij dit een gelukkige gang van zaken lijken. Vanuit dit haven- en industrieschap zou in breder verband naar samenwerking gezocht kun nen worden, waarbij ik niet alleen wil denken aan samenwerking met. de overzijde van de grens, maar tevens wil stilstaan bij de suggestie van de burge meester van Rotterdam, die onlangs opmerkte dat een nauwere samenwerking tussen verschillende .havencentra in ons land dringend noodzakelijk is, opdat Nederland op dit terrein haar belangrijke functie in Europees verband blijvend kan vervullen. In dit kader zij nog vermeld, dat de N.V. Dirk Verstoep te 's-Gravenhage, zulks onder toezicht van onze adviseurs, de Directeur van de haven- en han delsinrichtingen te Amsterdam en de hoofdingenieur- directeur van de Provinciale Waterstaat te Middel burg, momenteel goede vorderingen maakt met het bestedjngsklaar maken van onze havenplannen. Er wordt naar gestreefd, dat een en ander in mei a.s. gereed komt. fc Woon- en leefklimaat. De industriële toerusting van onze gemeente zal eerst dan werkelijk zegenrijk kunnen zijn voor de bevolking, wanneer daar mede gepaard gaat een totale verhoging en verbetering van het woonklimaat van onze gemeente. Door de gemeentelijke overheid werd hiertoe een eerste stap gedaan door het instellen van een af deling voor onderwijs, culturele en jeugdzaken. Het ligt voor de hand, dat deze afdeling zich de eerste tijd zal moeten oriënteren op het brede werkterrein. Ik vertrouw er echter op, dat in het komende jaar zal blijken, dat het door uw College juist was gezien een dergelijke afdeling in te stellen. Vanuit deze afdeling moet het mogelijk zijn te komen tot een coördinatie van verschillende activiteiten in de cul turele sector van onze gemeente, terwijl er tevens aan gedacht zou kunnen worden een min of meer vaste beleidslijn uit te stippelen op het gebied van de subsidiering. Zou de bevolking hier meer bij in geschakeld kunnen worden, dan zou ik zulks waar deren. Uiteraard draagt het werk van onze overheid op dit punt een subsidiaire taak, daar de premaire verantwoordelijkheid ligt bij de eigen initiatieven van de bevolking zelf. Het streven moet erop gericht zijn, dat er een nauwere samenwerking tot stand komt tussen de gemeentelijke overheid en de diverse jeugdverenigin gen in onze gemeente, waartoe de jeugdraad het aangewezen lichaam lijkt te zijn. Voorts zal aandacht gevraagd moeten worden voor diverse technische aspecten van het onderwijs in de verschillende geledingen, zodat op dit punt onze scholen een ereplaats kunnen innemen. Zelve zou ik het waarderen hiervoor in kleiner verband eens van gedachten te kunnen wisselen met enkele onderwijs deskundigen in onze gemeente, opdat ik als wethou der van onderwijs, een beter inzicht verkrijg in het geen ten deze in het licht van de onderwijsvernieu wing en vernieuwing van de onderwijswetgeving voor de toekomst gewenst is. Primair de verantwoordelijkheid leggende, voor wat betreft het leef- en woonklimaat in onze ge meente, bij de bevolking zelf en bij de organen van de bevolking op dit gebied werkzaam, wil ik ervoor pleiten, dat men zich op zeer ernstige wijze bezint, wat ten deze geboden is. Er ontstaat een gans nieuw Terneuzen in de komende jaren, dat alleen toekomst zal kunnen hebben, wanneer het niet ten onder gaat aan allerlei vervlakkende tendensen welke inhaerent zijn aan de welvaart, waarin wij ons thans bevinden. Uit het diepst van mijn hart pleit ik ervoor, dat de kerken, de organen voor maatschappelijk werk. de jeugd- en sportverenigingen, culturele instellingen en vakorganisaties zich blijvpr$ bezinnen ,.op de vraag w$t jp het. nieuwe Terneuzen gedaan moet worden om hier een werkelijke woongemeenschap te hebben. Het gaat daarbij om grote dingen, waarbij de overheid weliswaar stimuleren en subsidiëren kan. doch waarbij de bevolking zelve zich in de eerste plaats zal moeten inzetten. Oude verbanden zullen misschien doorbroken moeten worden. Het zal noodzakelijk zijn de handen in elkaar te slaan en in de tegenstander van nu de medewerker van de toekomst te zien Vaste oeververbinding. Het zou niet Zeeuwsch-Viaams zijn, wanneer ik in mijn nieuwjaarsrede niet een enkele opmerking zou maken over de vaste verbinding over de Wester- schelde. Graag wil ik gewagen van mijn waardering op dit punt voor het E.T.I. dat een nuttig en leesbaar rap port over deze zaak samenstelde. Ik hoop dat dit rapport zijn weg in ons land zal vinden en onder werp zal worden van nadere studie bij de instanties, welke ten deze primaire verantwoordelijkheid dragen. Ik ben nuchter genoeg om in te zien, dat deze verbinding er in de komende jaren nog niet zal zijn en heb de indruk dat in dit verband mede bepalend zal zijn de industriële expansie van onze streek. Ik vraag mij echter af. of het niet goed zou zijn, zowel om redenen van algemeen beleid als om psycholo gische overwegingen, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat zou overgaan tot het instellen van een kleine studie-commissie. Dit zou een begin kunnen zijn. In een dergelijke studie-commissie zouden naast waterstaatkundige en economische experts zitting kunnen hebben vertegen woordigers van de regering op het terrein van de buitenlandse politiek en een enkele vertegenwoordi ger uit de provincie en de streek. Wanneer de Mi nister tot het instellen van een dergelijke commissie zou willen besluiten, dan geloof ik, dat veel nutteloze activiteiten voorkomen zcuden kunnen worden en dat recht gedaan zou kunnen worden aan een ge rechtvaardigd verlangen van de bevolking uit deze streek, welke zich steeds meer verbonden weet met Nederland en welke zich duidelijk distantiëren wil van de uitlating van een Zeeuwsch-VIaamse boer in de afgelopen zomer gedaan bij een overigens mijner zijds gewaardeerde televisieuitzending. Mevrouw, Mijne Heren, leden van de raad, ten besluite van mijn nieuwjaarstoespraak, wil ik niet nalaten openlijk te getuigen van mijn groot respect voor alle medewerkers der gemeente voor het vele werk in het afgelopen jaar door hun verricht. Hierbij zij gelijkertijd gewaagd van mijn respect vcor de functionarissen van de rijksoverheid, die belast zijn met de ingrijpende werkzaamheden rond om de verbreding en verdieping van het, kanaal van Terneuzen naar Gent. Met hen en met diverse andere vertegenwoordigers van de rijks- en provinciale overheid mochten wij in 1963 prettig samenwerken, hetgeen naar ik hoop ook in 1964 gecontinueerd mag worden. Ik dank U allen, leden van de raad onzer gemeente, voor de goede en sfeerrijke samenwerking van het afgelopen jaar en verbind daaraan de wens dat wij in het nieuwe jaar op dezelfde manier mogen samen werken. Moge God ons allen daartoe sparen en in de gelegenheid stellen. Ik wil, nu morgen onze geëerbiedigde Kroon prinses haar verjaardag hoopt te vieren, deze nieuwjaarstoespraak graag beëindigen met de wens, dat Prinses Beatrix een in alle opzichten rijk gezegend nieuw levensjaar zal mogen ingaan, dat de vervulling moge brengen van vele in haar hart levende wensen. Moge zij zich verder kunnen bekwamen voor de zware taak welke haar wacht. Het voorbeeld van haar moeder, de sterke tradities van het Huis van Oranje en de liefde van ons volk zullen haar daarbij richting gevend kunnen zijn. In Nederland is op grond van de bereikte resultaten met het Salkvaccin nog geen aanleiding gevonden om in de strijd tegen de kinderverlamming over te gaan op oraalvaccin. De gezondheidsraad heeft lot nu toe geen advies uitgebracht waarin geadviseerd wordt Oraal vaccin anders dan in inciden tele gevallen toe te passen. Staatsecretaris Bartels Sociale Zaken en Volksgezondheid) zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid do heer Bruggeman (P.S.P. i. Het Sabinvaccin,. dat via de mond kan worden ingenomen, is volgens de heer Kartels onder de huidige omstandigheden niet ge schikt voor vrije toepassing voor individuele artsen: het moet doelbewust en in georganiseerd •verband worden gebruikt. De bijzondere betekenis van het Sabinvaccin de mogelijk heid tot het terugdringen van do virusverspreiding komt op de meest efficiënte wijze tot haar recht door massale toediening binnen een kort tijdsbestek aan daarvoor in aanmerking komen de bevolkingsgroepen. Het Sabin vaccin staat niet ter vrije be schikking van de artsen. De bewindsman deelt nog mee dat van de negentien landen wel ke zijn aangesloten bij de Asso ciation Europeënne contre la Poliomyelite, voor algemene toe passing in 1963 uitsluitend Salk vaccin gebruikt werd door Ne derland, Finland, Zweden, Frank rijk, Griekenland. Portugal en Spanje. In Denemarken werd zowel Salk- als Sabinvaccin (oraal) gebruikt. In elf Europese landen vond uitsluitend Sabinvaccin toepassing. Worden zeilers in de toekomst van drukke scheep vaartroutes geweerd Het Tweede-Kamerlid de heer Posthumus (P. v. d. A.) heeft de minister van Verkeer en Water staat schriftelijk gevraagd of de ze voornemens is in dc toekomst hel zeilen op druk bevaren scheepvaartroutes om veilig heidsreden te verbieden. Hij in formeert of hij, als dat voorne men inderdaad bestaat, bij de overweging hiervan reeds vol doende rekening gehouden heeft met het. feit, dat dc recreatie te water door een dergelijke maat regel ernstig getroffen zou kun nen worden. Meestal wordt, zo zegt hij, een normale zeiltocht voor een gro ter of kleiner deel via enigerlei scheepvaartroute gemaakt. Met een verbod zou men dus in feite de zeilers dwingen tot een be perkte vaart op geïsoleerde, buiten dc scheepvaartroutes liggende plassen of plassenge- bieden. De heer Posthumus wil graag weten of er voor dc minister aanleiding is om aan te nemen dat de ervaring uitwijst, dat in een verontrustend aantal geval len zeilers aanleiding hebben ge geven tot gevaarlijke situaties of aanvaringen op de scheepvaart routes. En in aansluiting hierop vraagt hij of de bewindsman de indruk beeft dat de beroeps schippers in het algemeen met de nodige voorzichtigheid optre den tegenover kleinere en zon der motorkracht voortbewogen schepen die zich op de drukkere scheepvaartroutes bewegen. VEEHOUDER VERDRONKEN IN VEILINGHAVEN TE UTRECHT Een 33-jarige veehouder uil Werkhoven, de heer J. van Lun zen, is donderdagmorgen in de Veilinghaven te Utrecht ver dronken. Hij was op de Utrechtse vee markt en kwant om vijf uur donderdagochtend tot de ontdek king dat één van zijn zeugen spoorloos was. De'heer Van Lun zen leende een fiets van de marktknecht en toog op onder zoek uit. Toen hij om half negen nog niet terug was, waarschuw de één van zij ri collega's de po litie. In de loop van donderdagmor gen werd de heer Van Lunzen gevonden in het water van de Veilinghaven. De politie ver moedt dat hij door de duisternis is misleid en met de fiets het water is ingereden. VIER JONGENS DOOR IJS GEZAKT, ÉÉN VERDRONKEN De tienjarige Emiel Augustein uit Mijdrecht is donderdagmid dag door het ijs gezakt en ver dronken. Hij speelde met andere jon gens op het. onbetrouwbare ijs op een sloot achter een schoot in Mijdrecht. Vier jongens zak ten door het ijs, twee van hen konden snel op het droge wor den gebracht. De derde kon met veel moeite worden gered: hij was bewusteloos. Een politieman paste met succes mond-op-mond- beademing toe. Een half uur later bleek, dat er nog een jon gen, Emiel Augustein, in het wa ter lag.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5