Terneuzen snelst groeiende gemeente van Zeeland en derde havenstad van Nederland VOOR EEN VASTE OEVERVERBINDING PLEIDOOI VOOR CONCENTRATIE IN DE WONINGBOUW- EN INDUSTRIËLE SECTOR INSTELLING VAN EEN STUDIECOMMISSIE Nieuwjaarsrede Burgemeester van Terneuzen, uitgesproken in de raadsvergadering van donderdag 30 januari 1964 Vrijdag 31 januari 1964 Pagina 3 «V - s 'kC i&NAAt, }AH. '64 DE VRIJE ZEEUW Derde havenstad. Verheugend was in 1963 de toename van het scheepvaartverkeer op het kanaal Terneuzen—Gent. Wat Terneuzen betreft valt een stijging in het aan tal geloste en geladen zeeschepen te noteren van bijna 55 nl. 848 in 1963 tegen 552 in 1962. Het aantal verwerkte tonnen steeg van 385.827 in 1962 naar niet minder dan 945.795 in 1963. Het aantal zeeschepen, dat op de rede of in de Westbuitenhaven geladen of gelost werd steeg van 83 in 1962 tot 97 in 1963, terwijl het aantal verwerkte tonnen steeg van 719.000 in 1962 tot 780.000 in 1963. Het aantal binnenvaartschepen, dat te Terneuzen gelost of geladen werd steeg van 2.255 in 1962 tot 4.228 in 1963, terwijl het aantal verwerkte tonnen steeg van 858.000 in 1962 tot 1.923.000 in 1963, hetgeen meer dan een verdubbeling betekent. De scheepvaartsbeweging van het verdere haven gebied van Terneuzen, waaronder Sluiskil te be grijpen, bleef vrijwel constant. Een vergelijking met andere havens in Nederland toont aan, dat Terneuzen, na Rotterdam en Amster dam, op de derde plaats is komen te staan. Deze stijgende tendens opent gunstige perspectieven voor de toekomst van onze haven, een reden temeer om spoed te maken met de uitvoering van onze haven plannen, waarover later meer. Belangrijke beslissingen. Mij thans bepalende tot enkele der door uw Col lege genomen beslissingen moge ik wijzen op diverse genomen planologische maatregelen, noodzakelijk ge worden door de snelle evolutie van onze gemeente. Vastgesteld werden een partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak „industrieterrein oostelijke kanaaloever het uitbreidingsplan in onder delen „Zuid II" en de partiële herziening „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. In het middelpunt van de belangstelling stonden de plannen voor het nieuwe stadhuis en het politie bureau, waarvan ik hoop, dat zij nog dit jaar de tekentafels kunnen verlaten. Op het gebied van de scholenbouw werden meer dere beslissingen genomen. Besloten werd tot de bouw van een openbare twee-klassige kleuterschool aan de Dokweg. Medewerking werd verleend tot uitbreiding van de R.K. Jongensschool met 2 lokalen. Teneinde alle lessen aan de Zuidlandschool voort gang te doen vinden, werd tot het treffen van een noodvoorziening besloten. Interessant was ook uw besluit tot het beschik baar stellen van twee lokalen van de Zonneschool ten behoeve van het onderwijs aan de kinderen van Amerikaanse employe's van Dow Chemical Inter nationaal N,V. Eén van uw belangrijkste beslissingen op dit ge bied was tenslotte de onderhandse aanbesteding tot verbouw van de openbare ULO-school, terwijl nog in december Rijksgoedkeuring werd verkregen voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de van Steen bergenlaan. Deze bouw werd door U onderhands aanbesteed in uw vergadering van 21 november 1963 en is inmiddels gegund. Van uw besluiten in het recreatieve vlak moge ik noemen de aanbesteding van het hoofdsportgebouw met tribune in het Zuidersportpark, welks bouw thans aardige vorderingen maakt. Wij hopen dit ge bouw, waarmede het sportpark de finishing touch zal verkrijgen, bij het begin van het nieuwe sport- seizoen in gebruik te kunnen nemen. Niet alleen voor het sportminnend publiek zal het sportpark aan aantrekkelijkheid winnen, doch ook voor de vele wandelaars die er gaarne toeven. Hierbij denk ik aan het krediet, dat U beschikbaar stelde voor het maken van een hertenkamp en een volière. In de behoefte aan een gelegenheid tot het houden van schietoefeningen werd voorzien door de aan besteding van een kokerbaan aan de Industrieweg. Deze baan is thans vrijwel voltooid en zal binnen kort in gebruik genomen kunnen worden. Uw College zette een verdere stap naar de vorming van een eigen dienst van Gemeentewerken door de benoeming van de heer Ir. W. C. Dees tot directeur van de nieuwe dienst. Met het releveren van het door U uitgebrachte advies, inzake de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, wil ik deze beknopte opsom ming van uw beslissingen in het afgelopen jaar be sluiten. Record-aankopen. Het afgelopen jaar is rijk aan hoogtepunten ge weest. Gesproken is reeds over de bevolkingsaanwas en het scheepvaartverkeer. Ook met betrekking tot de aankoop van gronden konden recordcijfers wor den genoteerd. Door U werd in 1963 niet minder dan 211.91.28 ha grond gekocht, nl. voor de haven- en industrieplan nen oostelijke kanaaloever 108.46.60 ha, voor de weg en spoorlijn industrieterrein Nieuw Neuzenpolder 27,01.24 ha, voor het plan Sluiskil 14.05.89 ha en voor de plannen Noord- en Zuidpolder respectievelijk 14.86.80 ha en 47.50.75 ha. Ten behoeve van de bouw van huizen en winkel panden werd door U besloten tot de verkoop van 499 percelen met een totale oppervlakte van 10.06.92 ha. Bij de aankoop van gronden moest in 1963 een voortdurende race met de tijd worden gehouden, in het bijzonder om de noodzakelijke terreinen voor industrie en woningbouw tijdig gereed te kunnen hebben. Industrialisatie. De industrialisatie had een bevredigend verloop. De nieuwe fabriek van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken kon tegen het eind van het jaar voor het grootste deel in gebruik worden genomen. Op- 2 mei 1963 werd de eerste paal geslagen voor het bedrijf van Dow Chemical Internationaal N.V., hetgeen met de nodige plechtigheid geschiedde door Zijne Excel lentie, Mr. J. S. Rice, ambassadeur van de Ver enigde Staten van Noord-Amerika. In dit verband zij nog gesteld,, dat er bij eerstgenoemd bedrijf thans werkzaam zijn 466 mannelijke- en 150 vrouwelijke werknemers, welk aantal naar verwacht kan worden nog aanzienlijk zal worden uitgebreid. De bouw van de Dow-fabriek vordert in een zeer snel tempo en naar verwachting zal de eerste unit medio 1964 bedrijfsklaar zijn. De uitbreiding van de Meterfabriek aan de Indus trieweg kwam gereed, alsmede de bouw van de ijzerconstructiebedrijven van Eijke—Hoogedoorn en de Feijter aan de Mr. F. J. Haarmanweg. Ook kwam praktisch gereed de nieuwe industriehal van de N.V. Terneuzense Scheepbouw Maatschappij en een aan zienlijke uitbreiding van de silo van de Terneuzense Graansilo Maatschappij aan de Zevennaarhaven. Nieuwe industrieën meldden zich aan in de vorm van de N.V. Textielfabrieken Em. Lockefeer ts Hulst, de N.V. A. de Hoop te Rotterdam en van Leers' Vatenfabrieken N.V. te Amstelveen. Woningbouw. De ontwikkeling van Terneuzen op de voet vol gende, kan worden geconcludeerd, dat de industria lisatie althans voor wat het scheppen van werk gelegenheid betreft geen probleem meer is. Deze ontwikkeling gaat sneller dan wij nog slechts enkele jaren geleden maar hebben kunnen denken en nu, op dit ogenblik, kunnen wij ons nauwelijks een voorstelling maken van hetgeen de werken tot verbetering en verbreding van het kanaal Terneu zen—Gent en de vestiging van een aantal belang rijke industrieën voor de toekomst van Terneuzen betekenen. Het voornaamste probleem is dan ook niet meer het scheppen van werkgelegenheid, doch het zij hier met nadruk gesteld dat van de huisvesting van de werkers in de industrie. Nadat wij hebben moeten constateren, dat de wo- ningbouwactiviteit in 1961 en 1962 een dieptepunt bereikte met slecht een toename van de woning voorraad met respectievelijk 77 en 85 woningen, kun nen over 1963 wat meer optimistische geluiden naar voren worden gebracht. In 1963 kwamen voor bewoning gereed 109 wo ningwetwoningen, 21 premiewoningen en 95 vrije sectorwoningen, waarvan er per 1 januari 1964 voor een aantal van 212 vestigingsvergunning was uitge reikt. De woningvoorraad verminderde door slopen of aan de bewoning onttrekken met 60 woningen, waar van een groot gedeelte als gevolg van de uitvoering van de kanaalwerken. Met nog enige correctie met betrekking tot het weer in gebruik nemen van tot dusver niet als woning ge bezigde gebouwen en het bewonen van woonketen is de toename van de woningvoorraad in 1963 te stel len op 156 panden, te weten van 4.733 per 1 januari 1963 tot 4.889 per 1 januari 1964. Wat de woningwetsector betreft zijn thans in aan bouw 439 woningen, waarvan respectievelijk 154, 207 en 78 uit de voor 1962, 1963 en 1964 toegewezen bouwvolumina. Voorts zijn in aanbouw 10 premiewoningen, welke vorig jaar werden toegewezen, alsmede in deze sec tor een Protestants en een R.K.-bejaardentehuis, ge lijk te stellen met in totaal 64 woningen. Voor 1964 werden toegewezen 50 premiewoningen, zodat in dat jaar in totaal naar verwachting" 124 premiewoningen in aanbouw zullen zijn of ko men. Tenlotte de ongesubsidieerde sector, waartoe een- voudigheidshalve te rekenen de vervangende bouw voor de uitvoering van de kanaalwerken. Momenteel zijn in deze sector in aanbouw 119 wo ningen. Voorts zal binnenkort begonnen worden met de bouw van 31 woningen, waarvoor eind vorig jaar nog de Rijksgoedkeuring werd afgegeven. Bij dit aantal dient dan nog geteld te worden een aantal van 20 woningen, welke voor 1964 werd toegewezen. Recapitulerend kan dus gesteld worden, dat bin nen zeer korte tijd in aanbouw zullen zijn In totaal 733 woningen, waarvan 439 woningwetwoningen, 124 (Zie verder pagina 5.) Mevrouw, Mijne Heren, leden van de raad. Terug denkende aan het jaar, dat nu weer al bijna een maand achter ons ligt, acht ik het andermaal een voorrecht bij de eerste vergadering van het nieuwe jaar met- U een terugblik te werpen op hetgeen 1963 ons bracht en enkele facetten te belichten van het toekomstig beleid. Voordat ik hiertoe overga moge ik uw College veel voorspoed toewensen bij de in 1964 in het belang van de gemeente te verrichten arbeid en hieraan tevens de bede verbinden, dat het nieuwe jaar ook in uw persoonlijk en gezinsleven een zegenrijk jaar zal mogen worden. Het zij mij in de eerste plaats vergund nogmaals stil te staan bij de tragische gebeurtenis op het internationale terrein, te weten de dood van de Pre sident van de Verenigde Staten van Noord-Amerika, John F. Kennedy, wiens overlijden een schok heeft doen gaan door de gehele wereld en in het bijzonder ook door Nederland, waar hij veel aanzien mocht genieten. Op nationaal niveau moge ik memoreren de her denking van 150 jaar Koninkrijk en het 500-jarig bestaan van de Staten-Generaal, gebeurtenissen, die weliswaar minder weerklank ondervonden dan het „geen woorden maar daden" van een bekende Rot terdamse voetbalclub, doch die als zodanig niet van betekenis ontbloot waren. Deze toename bestond uit een vestigingsoverschot van 495 personen en een geboorteoverschot van 225. Het lijkt mij goed deze cijfers in het kort aan een analyse te onderwerpen en te plaatsen in de ver houdingen, waarin zij horen. Het vestigingsoverschot, bedroeg ten opzichte van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 72, West Zeeuwsch-Vlaanderen 42, overig Zeeland 53, Noord-Brabant 103, Zuid-Holland 140, overig Neder land 74 en het buitenland 11 personen. Een voorname plaats nemen bij deze aantallen de provincies Noord- Brabant en Zuid-Holland in. Hieraan zijn de nieuwe vestigingen van Philips' en Dow Chemical voor een groot deel debet. Deze cijfers laten ons zien, dat Terneuzen het af gelopen jaar een belangrijke bedrage heeft geleverd tot vermindering van het al jaren aan de gang zijnde proces der provinciale vertrekoverschotten als ge volg van de zuigkracht van de Randstad Holland. Nog nooit werd een dergelijke grote stijging van de bevolking in een jaar tijds genoteerd en dit accen tueert opnieuw, dat Terneuzen als de sterkst groeien de gemeente van Zeeland kan worden aangemerkt, niet alleen in absolute, doch ook in relatieve zin. Het geboorteoverschot bestond uit een aantal ge boorten van 356 ten opzichte van 1962 een ver heugende stijging met 60 en een aantal overlijdens- gevallen van 131. In dit verband moge ik stilstaan bij het overlijden op 3 januari 1963 van de heer Frangois de Meijer, een van de grondleggers en uitbouwers van de N.V. August de Meijer Zonens' Scheepvaart, expeditie en agentuur maatschappij. Met de heer de Meijer is één van die bekende figuren heengegaan, die van uitzonderlijk belang zijn geweest voor de ontwikkeling van Terneuzen als haven- en handelscentrum. Bevolkingsaanwas. Van deze zaken teruggaande naar het wel en wee van de Gemeente Terneuzen, springt direkt in het oog de opmerkelijke stijging van het inwonertal met 720 inwoners, te weten van 16.829 per 1 januari 1963 tot 17.549 per 1 januari 1964.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3